gnome-clocks master - en to vi translation catalogue (143 entries)

en: Clocks
vi: Đồng hồ

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
vi: Đồng hồ thế giới, kèm báo thức, đồng hồ bấm giờ và đồng hồ đếm ngược

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
vi: time;thời gian;thoi gian;timer;bấm ngược;bam nguoc;alarm;hẹn giờ;hen gio;world clock;đồng hồ;dong ho;stopwatch;bấm giờ;bam gio;time zone;múi giờ;mui gio;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
vi: Cho phép các đồng hồ thế giới hiển thị cho múi giờ của bạn.

en: Configured world clocks
vi: Đồng hồ thế giới đã cấu hình

en: List of world clocks to show.
vi: Danh sách đồng hồ thế giới cần hiện.

en: Configured alarms
vi: Báo thức đã cấu hình

en: List of alarms set.
vi: Danh sách báo thức.

en: Configured Timers
vi: Đồng hồ đếm ngược đã cấu hình

en: List of timers set.
vi: Danh sách đồng hồ đếm ngược.

en: Geolocation support
vi: Hỗ trợ địa lý

en: Turn geolocation support on and off.
vi: Bât/tắt hỗ trợ địa lý.

en: Window state
vi: Trạng thái cửa sổ

en: State of the window, e.g. maximized.
vi: Trạng thái của cửa sổ: ví dụ như đang to hết cỡ.

en: Window width and height
vi: Chiều rộng/cao cửa sổ

en: Width and height of the window.
vi: Chiều rộng và cao của cửa sổ.

en: Panel state
vi: Trạng thái bảng

en: Current clock panel.
vi: Bảng đồng hồ hiện tại.

en: GNOME Clocks
vi: Đồng hồ GNOME

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch and a timer.
vi: Ứng dụng đồng hồ đơn giản và tao nhã. Nó bao gồm giờ thế giới, báo thức, đồng hồ bấm giờ và đồng hồ đếm ngược.

en: Goals:
vi: Đích:

en: Show the time in different cities around the world
vi: Hiển thị thời gian ở các thành phố khác nhau trên thế giới

en: Set alarms to wake you up
vi: Đặt giờ báo thức

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
vi: Đo thời gian đã đi qua bằng đồng hồ bấm giờ chính xác

en: Set timers to properly cook your food
vi: Đặt thời gian nấu nướng thức ăn phù hợp

en: Initial screen
vi: Màn hình khởi tạo

en: Alarms screen
vi: Màn hình báo thức

en: Alarms setup
vi: Cài đặt báo thức

en: Stopwatch screen
vi: Màn hình bấm giờ

en: Timer screen
vi: Màn hình đồng hồ đếm ngược

en: The GNOME Project
vi: Dự án GNOME

[ctx: shortcut window]
en: General
vi: Chung

[ctx: shortcut window]
en: Show help
vi: Hiện trợ giúp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
vi: Mở trình đơn

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
vi: Phím tắt

[ctx: shortcut window]
en: Quit
vi: Thoát

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next section
vi: Chuyển đến phần kế tiếp

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous section
vi: Chuyển đến phần kế trước

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World section
vi: Chuyển đến phần thế giới

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms section
vi: Chuyển đến phần báo thức

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch section
vi: Chuyển đến phần đồng hồ bấm giờ

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer section
vi: Chuyển đến phần đồng hồ đếm ngược

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
vi: Đồng hồ thế giới

[ctx: shortcut window]
en: Add a world clock
vi: Thêm đồng hồ thế giới

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
vi: Báo thức

[ctx: shortcut window]
en: Add an alarm
vi: Thêm báo thức

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
vi: Đồng hồ bấm giờ

[ctx: shortcut window]
en: Stop / Reset
vi: Dừng / Đặt lại

[ctx: shortcut window]
en: Timer
vi: Đồng hồ đếm ngược

[ctx: shortcut window]
en: Reset
vi: Đặt lại

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
vi: Thêm đồng hồ đếm ngược

en: _Repeat
vi: _Lặp mỗi

en: Add A_larm
vi: Thêm _báo thức

en: Stop
vi: Dừng

en: Snooze
vi: Ngủ thêm

en: Active
vi: Hoạt động

en: Delete
vi: Xóa

en: Repeats
vi: Lặp mỗi

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
vi: Thêm báo thức

en: Name
vi: Tên

en: Optional
vi: Tùy ý

en: Ring Duration
vi: Thời gian đổ chuông

en: Snooze Duration
vi: Thời gian ngủ thêm

en: R_emove Alarm
vi: _Xóa bỏ Báo thức

en: You already have an alarm for this time.
vi: Bạn đã đặt báo thức ở thời điểm này rồi.

en: _Keyboard Shortcuts
vi: _Phím tắt

en: _Help
vi: Trợ g_iúp

en: _About Clocks
vi: _Giới thiệu Đồng hồ

en: Back
vi: Quay lại

en: Menu
vi: Trình đơn

en: _Start
vi: _Bắt đầu

en: Clear
vi: Xóa sạch

en: Time
vi: Thời gian

en: Difference
vi: Lệch

en: Select Duration
vi: Chọn khoảng thời gian

en: Title...
vi: Tiêu đề...

en: 1 m
vi: 1 phút

en: 2 m
vi: 2 phút

en: 3 m
vi: 3 phút

en: 5 m
vi: 5 phút

en: 30 m
vi: 30 phút

en: 15 m
vi: 15 phút

en: 45 m
vi: 45 phút

en: 1 h
vi: 1 giờ

en: World
vi: Thế giới

en: Alarms
vi: Báo thức

en: Stopwatch
vi: Đồng hồ bấm giờ

en: Timer
vi: Đồng hồ đếm ngược

en: Add World Clock
vi: Thêm đồng hồ thế giới

en: Add a New World Clock
vi: Thêm một đồng hồ thế giới

en: _Cancel
vi: T_hôi

en: _Add
vi: T_hêm mới

en: Search for a City
vi: Tìm thành phố

en: Sunrise
vi: Bình minh

en: Sunset
vi: Hoàng hôn

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
vi: Báo thức

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: Snoozed from %s: %s
vi: Ngủ nướng từ %s: %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed from %s
vi: Ngủ nướng từ %s

en: 1 minute
vi: 1 phút

en: 5 minutes
vi: 5 phút

en: 10 minutes
vi: 10 phút

en: 15 minutes
vi: 15 phút

en: 20 minutes
vi: 20 phút

en: 30 minutes
vi: 30 phút

en: Edit Alarm
vi: Sửa báo thức

en: Cancel
vi: Thôi

en: Done
vi: Xong

en: Add
vi: Thêm

en: Print version information and exit
vi: In thông tin phiên bản và thoát

en: Pause
vi: Tạm dừng

en: Lap
vi: Vòng

en: Resume
vi: Tiếp tục lại

en: Start
vi: Bắt đầu

en: Lap %i
vi: Vòng %i

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
vi: Thêm đồng hồ đếm ngược

en: Time is up!
vi: Hết giờ!

en: Timer countdown finished
vi: Hoàn tất đếm ngược

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
vi: Múi giờ hiện tại

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour earlier | %s hours earlier
vi[0]: %s giờ trước

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour later | %s hours later
vi[0]: %s giờ sau

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
vi: T2

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
vi: T3

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
vi: T4

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
vi: T5

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
vi: T6

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
vi: T7

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
vi: CN

en: Mondays
vi: Các thứ hai

en: Tuesdays
vi: Các thứ ba

en: Wednesdays
vi: Các thứ tư

en: Thursdays
vi: Các thứ năm

en: Fridays
vi: Các thứ sáu

en: Saturdays
vi: Các thứ bảy

en: Sundays
vi: Các chủ nhật

en: Every Day
vi: Hàng ngày

en: Weekdays
vi: Các ngày thường

en: Weekends
vi: Các ngày cuối tuần

en: Failed to show help: %s
vi: Gặp lỗi khi hiển thị trợ giúp: %s

en: Utilities to help you with the time.
vi: Tiện ích giúp bạn về mặt thời gian.

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
vi: Thêm vị trí

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
vi: Ngày mai

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
vi: Hôm qua

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
vi: Vị trí hiện tại
