gnome-clocks master - en to de translation catalogue (141 entries)

en: Clocks
de: Uhren

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
de: Uhren für die Weltzeit mit Wecker, Stoppuhr und einem Timer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
de: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;Zeit;Uhrzeit;Timer;Alarm;Wecker;Weltuhr;Stoppuhr;Zeitzone;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
de: Ermöglicht die Anzeige von Weltuhren für Ihre Zeitzone.

en: Configured world clocks
de: Konfigurierte Weltuhrzeiten

en: List of world clocks to show.
de: Liste der anzuzeigenden Weltuhrzeiten.

en: Configured alarms
de: Konfigurierte Wecker

en: List of alarms set.
de: Liste eingestellter Wecker.

en: Configured Timers
de: Konfigurierte Timer

en: List of timers set.
de: Liste eingestellter Timer.

en: Geolocation support
de: Standortbestimmungsunterstützung

en: Turn geolocation support on and off.
de: Standortbestimmungsunterstützung an- und ausschalten.

en: Window maximized
de: Fenster maximiert

en: Whether the window is maximized.
de: Legt fest, ob das Fenster maximiert ist.

en: Window width and height
de: Fensterbreite und -höhe

en: Width and height of the window.
de: Breite und Höhe des Fensters.

en: Panel state
de: Panel-Status

en: Current clock panel.
de: Aktuelles Uhren-Panel.

en: Keep track of time
de: Behalten Sie die Zeit im Auge

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
de: Eine einfache und elegante Uhr-Anwendung. Sie beinhaltet Weltuhren, Wecker, eine Stoppuhr und Timer.

en: Show the time in different cities around the world
de: Zeit in verschiedenen Städten rund um die Welt anzeigen

en: Set alarms to wake you up
de: Wecker einstellen, um Sie aufzuwecken

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
de: Messen der verstrichenen Zeit mit einer genauen Stoppuhr

en: Set timers to properly cook your food
de: Timer stellen, um Ihre Speisen passend zu kochen

en: Initial screen
de: Anfangsbildschirm

en: Alarms screen
de: Weckerbildschirm

en: Stopwatch screen
de: Stoppuhr-Bildschirm

en: Timer screen
de: Timer-Bildschirm

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
de: Das GNOME-Projekt

[ctx: shortcut window]
en: General
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
de: Hilfe anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
de: Menü öffnen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
de: Tastenkürzel

[ctx: shortcut window]
en: Quit
de: Beenden

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
de: Zum nächsten Abschnitt wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
de: Zum vorherigen Abschnitt wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
de: Zum Welt-Abschnitt wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
de: Zum Wecker-Abschnitt wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
de: Zum Stoppuhr-Abschnitt wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
de: Zum Timer-Abschnitt wechseln

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
de: Weltuhren

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
de: Eine Weltuhr hinzufügen

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
de: Wecker

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
de: Einen Wecker hinzufügen

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
de: Stoppuhr

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
de: Alle pausieren

[ctx: shortcut window]
en: Reset
de: Zurücksetzen

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
de: Neuer Timer

en: Repeat
de: Wiederholen

en: Add A_larm…
de: Wecker hinzu_fügen …

en: Stop
de: Stoppen

en: Snooze
de: Schlummern

en: Repeats
de: Wiederholungen

en: Delete
de: Löschen

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
de: Neuer Wecker

en: _Cancel
de: A_bbrechen

en: _Add
de: _Hinzufügen

en: Ring Duration
de: Klingeldauer

en: Snooze Duration
de: Schlummerdauer

en: You already have an alarm for this time.
de: Sie haben bereits einen Wecker zu dieser Zeit eingestellt.

en: R_emove Alarm
de: Wecker _entfernen

en: _Keyboard Shortcuts
de: Tasten_kürzel

en: _Help
de: _Hilfe

en: _About Clocks
de: _Info zu Uhren

en: Main Menu
de: Hauptmenü

en: Clear
de: Leeren

en: Time
de: Zeit

en: Difference
de: Unterschied

en: Title…
de: Titel …

en: Pause
de: Pausieren

en: Start
de: Starten

en: Reset
de: Zurücksetzen

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
de: Neuer Timer

en: Quick Start
de: Schnellstart

en: 1 m
de: 1 min

en: 2 m
de: 2 min

en: 3 m
de: 3 min

en: 5 m
de: 5 min

en: 30 m
de: 30 min

en: 15 m
de: 15 min

en: 45 m
de: 45 min

en: Set Timer
de: Timer festlegen

en: Title
de: Titel

en: _World
de: _Welt

en: Ala_rms
de: Wecke_r

en: _Stopwatch
de: _Stoppuhr

en: Clock
de: Uhr

en: Alarm Ringing
de: Wecker klingelt

en: _Add World Clock…
de: Weltuhr _hinzufügen …

en: Add a New World Clock
de: Eine neue Weltuhr hinzufügen

en: Search for a City
de: Nach einer Stadt suchen

en: Sunrise
de: Sonnenaufgang

en: Sunset
de: Sonnenuntergang

en: Alarm set for %s from now
de: Wecker für %s von jetzt an eingestellt

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
de: Wecker

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
de: %s: Schlummern bis %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
de: Schlummern bis %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
de: Wecker »%s« wurde verpasst

en: Alarm was missed
de: Wecker wurde verpasst

en: 1 minute
de: 1 Minute

en: 5 minutes
de: 5 Minuten

en: 10 minutes
de: 10 Minuten

en: 15 minutes
de: 15 Minuten

en: 20 minutes
de: 20 Minuten

en: 30 minutes
de: 30 Minuten

en: Edit Alarm
de: Wecker bearbeiten

en: _Done
de: _Fertig

en: Print version information and exit
de: Versionsnummer anzeigen und beenden

en: Lap
de: Runde

en: Resume
de: Fortsetzen

en: Lap %i
de: Runde %i

en: Time is up!
de: Zeit ist abgelaufen!

en: Timer countdown finished
de: Timer-Countdown ist abgelaufen

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
de: Aktuelle Zeitzone

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
de[0]: %s Stunde zurück
de[1]: %s Stunden zurück

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
de[0]: %s Stunde voraus
de[1]: %s Stunden voraus

en: %s day | %s days
de[0]: %s Tag
de[1]: %s Tage

en:  and
de:  und

en: %s hour | %s hours
de[0]: %s Stunde
de[1]: %s Stunden

en: %s minute | %s minutes
de[0]: %s Minute
de[1]: %s Minuten

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
de: Mo

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
de: Di

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
de: Mi

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
de: Do

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
de: Fr

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
de: Sa

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
de: So

en: Mondays
de: Montags

en: Tuesdays
de: Dienstags

en: Wednesdays
de: Mittwochs

en: Thursdays
de: Donnerstags

en: Fridays
de: Freitags

en: Saturdays
de: Samstags

en: Sundays
de: Sonntags

en: Every Day
de: Täglich

en: Weekdays
de: Wochentags

en: Weekends
de: An Wochenenden

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
de: Ort hinzufügen

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
de: Morgen

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
de: Gestern

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
de: Aktueller Ort
