gnome-clocks master - en to gl translation catalogue (139 entries)

en: Clocks
gl: Reloxos

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
gl: Reloxos para todo o mundo, ademais de alarmas, cronómetro e un temporizador

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
gl: tempo;temporizador;alarma;reloxo mundial;reloxo de parada;fuso horario;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
gl: Permítelle mostrar reloxos do mundo para o seu fuso horario.

en: Configured world clocks
gl: Reloxos do mundo configurados

en: List of world clocks to show.
gl: Lista dos reloxos do mundo a ver.

en: Configured alarms
gl: Alarmas configuradas

en: List of alarms set.
gl: Lista das alarmas configuradas.

en: Configured Timers
gl: Temporizadores configurados

en: List of timers set.
gl: Lista dos temporizadores configurados.

en: Geolocation support
gl: Compatibilidade de xeolocalización

en: Turn geolocation support on and off.
gl: Activar/desactivar a compatibilidade de xeolocalización.

en: Window maximized
gl: Xanela maximizada

en: Whether the window is maximized.
gl: Indica se a xanela está maximizada.

en: Window width and height
gl: Ancho e alto da xanela

en: Width and height of the window.
gl: Ancho e alto da xanela.

en: Panel state
gl: Estado do panel

en: Current clock panel.
gl: Panel do reloxo actual.

en: Keep track of time
gl: Facer seguimento do tempo

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
gl: Unha aplicación sinxela e elegante de reloxo. Inclúe reloxos mundiais, alarmas, un cronómetro e temporizadores.

en: Show the time in different cities around the world
gl: Mostrar o tempo en varias cidades de todo o mundo

en: Set alarms to wake you up
gl: Estabelecer alarmas para espertalo

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
gl: Medir o tempo que falta cun cronómetro exacto

en: Set timers to properly cook your food
gl: Estabelecer temporizadores para cociñar a súa comida

en: Initial screen
gl: Pantalla inicial

en: Alarms screen
gl: Pantalla de alarmas

en: Stopwatch screen
gl: Pantalla do cronómetro

en: Timer screen
gl: Pantalla do Temporizador

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
gl: O Proxecto GNOME

[ctx: shortcut window]
en: General
gl: Xeral

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
gl: Mostrar axuda

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
gl: Abrir menú

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
gl: Atallos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Quit
gl: Saír

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
gl: Ir á seguinte sección

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
gl: Ir á sección anterior

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
gl: Ir á sección Mundo

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
gl: Ir á sección Alarmas

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
gl: Ir á sección Cronómetro

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
gl: Ir á sección Temporizador

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
gl: Reloxos mundiais

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
gl: Engadir un reloxo mundial

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
gl: Alarma

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
gl: Engadir unha alarma

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
gl: Cronómetro

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
gl: Pausar todo

[ctx: shortcut window]
en: Timer
gl: Temporizador

[ctx: shortcut window]
en: Reset
gl: Restabelecer

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
gl: Novo temporizador

en: Repeat
gl: Repetir

en: Add A_larm…
gl: Engadir a_larma…

en: Stop
gl: Deter

en: Snooze
gl: Silenciar

en: Repeats
gl: Repeticións

en: Enable Alarm
gl: Activar alarma

en: Delete
gl: Eliminar

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
gl: Nova alarma

en: _Cancel
gl: _Cancelar

en: _Add
gl: _Engadir

en: You already have an alarm for this time
gl: Xa ten unha alarma para esta hora

en: Name
gl: Nome

en: Ring Duration
gl: Duración da alarma

en: Snooze Duration
gl: Duración da posposta

en: R_emove Alarm
gl: _Quitar alarma

en: _Keyboard Shortcuts
gl: Atallos de _teclado

en: _Help
gl: _Axuda

en: _About Clocks
gl: _Sobre Reloxos

en: Main Menu
gl: Menú principal

en: St_art
gl: Ini_ciar

en: _Clear
gl: _Limpar

en: Time
gl: Tempo

en: Difference
gl: Diferenza

en: Title…
gl: Título…

en: Pause
gl: Pausar

en: Start
gl: Iniciar

en: Reset
gl: Restaurar

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
gl: Novo temporizador

en: Quick Start
gl: Inicio rápido

en: Set Timer
gl: Estabelecer temporizador

en: Title
gl: Título

en: _World
gl: _Mundo

en: Ala_rms
gl: Ala_rmas

en: _Stopwatch
gl: _Cronómetro

en: _Timer
gl: _Temporizador

en: Clock
gl: Reloxo

en: Alarm Ringing
gl: Toque de alarma

en: _Add World Clock…
gl: _Engadir un reloxo mundial…

en: Add a New World Clock
gl: Engadir un novo reloxo mundial

en: Search for a City
gl: Buscar unha cidade

en: Sunrise
gl: Amencer

en: Sunset
gl: Solpor

en: Alarm set for %s from now
gl: Alarma estabelecida %s desde agora

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
gl: Alarma

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
gl: %s: Posposta ate %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
gl: Posposta ate %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
gl: Perdeuse a alarma %s

en: Alarm was missed
gl: Perdeuse a alarma

en: 1 minute
gl: 1 minuto

en: 5 minutes
gl: 5 minutos

en: 10 minutes
gl: 10 minutos

en: 15 minutes
gl: 15 minutos

en: 20 minutes
gl: 20 minutos

en: 30 minutes
gl: 30 minutos

en: Edit Alarm
gl: Editar alarma

en: _Done
gl: _Feito

en: Print version information and exit
gl: Mostrar información da versión e saír

en: _Pause
gl: _Pausar

en: _Lap
gl: _Volta

en: R_esume
gl: R_etomar

en: Lap %i
gl: Volta %i

en: Time is up!
gl: Acabouse o tempo!

en: Timer countdown finished
gl: Conta atrás do temporizador rematado

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
gl: Fuso horario actual

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
gl[0]: %s hora atrás
gl[1]: %s horas atrás

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
gl[0]: %s hora adiante
gl[1]: %s horas adiante

en: %s day | %s days
gl[0]: %s día
gl[1]: %s días

en:  and
gl: e

en: %s hour | %s hours
gl[0]: %s hora
gl[1]: %s horas

en: %s minute | %s minutes
gl[0]: %s minuto
gl[1]: %s minutos

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
gl: L

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
gl: M

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
gl: X

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
gl: M

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
gl: V

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
gl: D

en: Mondays
gl: Luns

en: Tuesdays
gl: Martes

en: Wednesdays
gl: Mércores

en: Thursdays
gl: Xoves

en: Fridays
gl: Venres

en: Saturdays
gl: Sábados

en: Sundays
gl: Domingos

en: Every Day
gl: Cada día

en: Weekdays
gl: Días laborábeis

en: Weekends
gl: Fins de semana

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
gl: Engadir localización

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
gl: Mañá

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
gl: Onte

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
gl: Localización actual
