gnome-clocks master - en to hu translation catalogue (148 entries)

en: Clocks
hu: Órák

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
hu: Órák a világidőhöz, valamint riasztások, stopper és időzítő

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
hu: idő;időzítő;riasztás;figyelmeztetés;világóra;stopper;időzóna;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
hu: Világórák megjelenítése az időzónájához.

en: Configured world clocks
hu: Beállított világórák

en: List of world clocks to show.
hu: A megjelenítendő világórák listája.

en: Configured alarms
hu: Beállított riasztások

en: List of alarms set.
hu: A beállított riasztások listája.

en: Configured Timers
hu: Beállított időzítők

en: List of timers set.
hu: A beállított időzítők listája.

en: Geolocation support
hu: Helymeghatározás támogatása

en: Turn geolocation support on and off.
hu: Helymeghatározás támogatásának be- vagy kikapcsolása.

en: Window maximized
hu: Teljes méretű ablak

en: Whether the window is maximized.
hu: Az ablak teljes méretű-e.

en: Window width and height
hu: Ablak szélessége és magassága

en: Width and height of the window.
hu: Az ablak szélessége és magassága.

en: Panel state
hu: Panel állapota

en: Current clock panel.
hu: Jelenlegi órapanel.

en: Keep track of time
hu: Az idő nyomon követése

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
hu: Egy egyszerű és elegáns óraalkalmazás. Világórát, riasztásokat, stopperórát és időzítőket tartalmaz.

en: Show the time in different cities around the world
hu: Az idő megjelenítése a világ különböző városaiban

en: Set alarms to wake you up
hu: Riasztások beállítása az ébresztéshez

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
hu: Az eltelt idő mérése egy pontos stopperórával

en: Set timers to properly cook your food
hu: Időzítők beállítása az étel megfelelő főzéséhez

en: Initial screen
hu: Kezdőképernyő

en: Alarms screen
hu: Riasztások képernyő

en: Stopwatch screen
hu: Stopper képernyő

en: Timer screen
hu: Időzítő képernyő

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
hu: Súgó megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
hu: Menü megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
hu: Ugrás a következő szakaszhoz

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
hu: Ugrás az előző szakaszhoz

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
hu: Ugrás a Világ szakaszhoz

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
hu: Ugrás a Riasztások szakaszhoz

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
hu: Ugrás a Stopper szakaszhoz

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
hu: Ugrás az Időzítő szakaszhoz

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
hu: Világórák

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
hu: Világóra hozzáadása

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
hu: Riasztás

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
hu: Riasztás hozzáadása

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
hu: Stopper

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
hu: Összes szüneteltetése

[ctx: shortcut window]
en: Timer
hu: Időzítő

[ctx: shortcut window]
en: Reset
hu: Visszaállítás

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
hu: Új időzítő

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Add A_larm…
hu: Riasztás _hozzáadása…

en: Stop
hu: Leállítás

en: Snooze
hu: Szundi

en: Repeats
hu: Ismétlések

en: Enable Alarm
hu: Riasztás engedélyezése

en: Delete
hu: Törlés

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
hu: Új riasztás

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: _Add
hu: _Hozzáadás

en: You already have an alarm for this time
hu: Már van riasztása erre az időre

en: Name
hu: Név

en: Ring Duration
hu: Csengetés időtartama

en: Snooze Duration
hu: Szundi időtartama

en: R_emove Alarm
hu: Riasztás _eltávolítása

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _Help
hu: _Súgó

en: _About Clocks
hu: Az Órák _névjegye

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: St_art
hu: Indí_tás

en: _Clear
hu: _Törlés

en: Time
hu: Idő

en: Difference
hu: Különbség

en: Title…
hu: Cím…

en: Pause
hu: Szünet

en: Start
hu: Indítás

en: Reset
hu: Visszaállítás

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
hu: Új időzítő

en: Quick Start
hu: Gyors indítás

en: 1 m
hu: 1 p

en: 2 m
hu: 2 p

en: 3 m
hu: 3 p

en: 5 m
hu: 5 p

en: 30 m
hu: 30 p

en: 15 m
hu: 15 p

en: 45 m
hu: 45 p

en: 1 h
hu: 1 ó

en: Set Timer
hu: Időzítő beállítása

en: Title
hu: Cím

en: _World
hu: _Világ

en: Ala_rms
hu: _Riasztások

en: _Stopwatch
hu: _Stopper

en: _Timer
hu: _Időzítő

en: Clock
hu: Óra

en: Alarm Ringing
hu: Riasztás csengése

en: _Add World Clock…
hu: _Világóra hozzáadása…

en: Add a New World Clock
hu: Új világóra hozzáadása

en: Search for a City
hu: Város keresése

en: Sunrise
hu: Napkelte

en: Sunset
hu: Napnyugta

en: Alarm set for %s from now
hu: Riasztás beállítva mostantól ennyire: %s

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
hu: Riasztás

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
hu: %s: szundi eddig: %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
hu: Szundi eddig: %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
hu: A(z) %s riasztás lekésve

en: Alarm was missed
hu: Riasztás lekésve

en: 1 minute
hu: 1 perc

en: 5 minutes
hu: 5 perc

en: 10 minutes
hu: 10 perc

en: 15 minutes
hu: 15 perc

en: 20 minutes
hu: 20 perc

en: 30 minutes
hu: 30 perc

en: Edit Alarm
hu: Riasztás szerkesztése

en: _Done
hu: _Kész

en: Print version information and exit
hu: Verzióinformációk kiírása és kilépés

en: _Pause
hu: _Szünet

en: _Lap
hu: _Kör

en: R_esume
hu: _Folytatás

en: Lap %i
hu: %i. kör

en: Time is up!
hu: Lejárt az idő!

en: Timer countdown finished
hu: Az időzítő visszaszámlálása lejárt

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
hu: Jelenlegi időzóna

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
hu[0]: %s órával korábban
hu[1]: %s órával korábban

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
hu[0]: %s órával később
hu[1]: %s órával később

en: %s day | %s days
hu[0]: %s nap
hu[1]: %s nap

en:  and
hu:  és

en: %s hour | %s hours
hu[0]: %s óra
hu[1]: %s óra

en: %s minute | %s minutes
hu[0]: %s perc
hu[1]: %s perc

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
hu: H

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
hu: K

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
hu: Sze

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
hu: Cs

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
hu: P

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
hu: Szo

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
hu: V

en: Mondays
hu: Hétfőnként

en: Tuesdays
hu: Keddenként

en: Wednesdays
hu: Szerdánként

en: Thursdays
hu: Csütörtökönként

en: Fridays
hu: Péntekenként

en: Saturdays
hu: Szombatonként

en: Sundays
hu: Vasárnaponként

en: Every Day
hu: Naponta

en: Weekdays
hu: Hétköznaponként

en: Weekends
hu: Hétvégente

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
hu: Hely hozzáadása

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
hu: Holnap

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
hu: Tegnap

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
hu: Jelenlegi hely
