gnome-clocks master - en to oc translation catalogue (139 entries)

en: Clocks
oc: Relòtges

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
oc: De relòtges per conéisser l'ora dins lo mond, reglar d'alarmas, cronometrar o aviar un descompte

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
oc: ora;minutariá;descompte;alarma;relòtge mondiala;cronomètre;fus orari;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
oc: Permetre al relòtge mondial de s’afichar per vòstra zòna orària.

en: Configured world clocks
oc: Relòtges mondials configurats

en: List of world clocks to show.
oc: Lista dels relòtges mondials d'afichar.

en: Configured alarms
oc: Alarmas configuradas

en: List of alarms set.
oc: Lista de las alarmas parametradas.

en: Configured Timers
oc: Alarmas configuradas

en: List of timers set.
oc: Lista de las alarmas parametradas.

en: Geolocation support
oc: Presa en carga de la geolocalizacion

en: Turn geolocation support on and off.
oc: Activa o desactiva la presa en carga de la geolocalizacion.

en: Window maximized
oc: Fenèstra maximizada

en: Whether the window is maximized.
oc: Indica se la fenèstra es maximizada.

en: Window width and height
oc: Largor e nautor de la fenèstra

en: Width and height of the window.
oc: Largor e nautor de la fenèstra.

en: Panel state
oc: Estat del panèl

en: Current clock panel.
oc: Panèl de relòtge actual.

en: Keep track of time
oc: Gardar traça del temps

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
oc: Una aplicacion de relòtge simpla e eleganta. Inclutz de relòtges del mond entièr, d'alarmas, un cronomètre e un minutador.

en: Show the time in different cities around the world
oc: Afichar l'ora dins diferentas vilas a l'entorn del mond

en: Set alarms to wake you up
oc: Reglar d'alarmas pel revelh

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
oc: Mesurar lo temps passat amb un cronomètre precís

en: Set timers to properly cook your food
oc: Reglar de minutadors per plan còire vòstres aliments

en: Initial screen
oc: Ecran inicial

en: Alarms screen
oc: Ecran d’alarma

en: Stopwatch screen
oc: Ecran cronomètre

en: Timer screen
oc: Ecran minutador

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
oc: Mostrar l’ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
oc: Dobrir lo menú

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
oc: Acorchis de clavièr

[ctx: shortcut window]
en: Quit
oc: Quitar

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
oc: Anar a la seccion seguenta

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
oc: Anar a la seccion precedenta

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
oc: Anar a la seccion Monde

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
oc: Anar a la seccion Alarma

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
oc: Anar a la seccion Stopwatch

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
oc: Anar a la seccion Minutador

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
oc: Relòtge mondial

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
oc: Apondre un relòtge mondial novèl

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
oc: Alarma

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
oc: Apondre una alarma

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
oc: Cronomètre

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
oc: Tot en pausa

[ctx: shortcut window]
en: Timer
oc: Minutador

[ctx: shortcut window]
en: Reset
oc: Reïnicializar

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
oc: Minutador novèl

en: Repeat
oc: Repeticion

en: Add A_larm…
oc: Apondre una a_larma…

en: Stop
oc: Arrestar

en: Snooze
oc: Repetir

en: Repeats
oc: Repetir cada

en: Enable Alarm
oc: Activar l’alarma

en: Delete
oc: Suprimir

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
oc: Alarma novèla

en: _Cancel
oc: A_nullar

en: _Add
oc: _Apondre

en: You already have an alarm for this time
oc: Avètz ja una alarma de reglada a aquesta ora

en: Name
oc: Nom

en: Ring Duration
oc: Durada de la campanejada

en: Snooze Duration
oc: Durada del repòrt

en: R_emove Alarm
oc: Sup_rimir l’alarma

en: _Keyboard Shortcuts
oc: Acorchis de _clavièr

en: _Help
oc: _Ajuda

en: _About Clocks
oc: _A prepaus de Clocks

en: Main Menu
oc: Menú principal

en: St_art
oc: L_ançar

en: _Clear
oc: _Escafar

en: Time
oc: Ora

en: Difference
oc: Diferéncia

en: Title…
oc: Títol…

en: Pause
oc: Pausa

en: Start
oc: Aviar

en: Reset
oc: Recomençar

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
oc: Minutador novèl

en: Quick Start
oc: Aviada rapida

en: 1 h
oc: 1h

en: Set Timer
oc: Definir minutador

en: Title
oc: Títol

en: _World
oc: _Mond

en: Ala_rms
oc: Ala_rmas

en: _Stopwatch
oc: _Cronomètre

en: _Timer
oc: _Minutador

en: Clock
oc: Relòtge

en: Alarm Ringing
oc: L’alarma sona

en: _Add World Clock…
oc: _Apondre un relòtge mondial novèl…

en: Add a New World Clock
oc: Apondre un novèl relòtge mondial

en: Search for a City
oc: Recercar una vila

en: Sunrise
oc: Sortida del solelh

en: Sunset
oc: Colcada del solelh

en: Alarm set for %s from now
oc: Alarma definida per %s d’ara enlà

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
oc: Alarma

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
oc: %s : remandat fins a %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
oc: Remandat fins a %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
oc: Alarma %s mancada

en: Alarm was missed
oc: Alarma mancada

en: 1 minute
oc: 1 minuta

en: 5 minutes
oc: 5 minutas

en: 10 minutes
oc: 10 minutas

en: 15 minutes
oc: 15 minutas

en: 20 minutes
oc: 20 minutas

en: 30 minutes
oc: 30 minutas

en: Edit Alarm
oc: Modificar l'alarma

en: _Done
oc: A_cabat

en: Print version information and exit
oc: Afichar las informacions de version e quitar

en: _Pause
oc: _Pausa

en: _Lap
oc: _Torn

en: R_esume
oc: R_eprendre

en: Lap %i
oc: Torn %i

en: Time is up!
oc: Lo temps es passat !

en: Timer countdown finished
oc: Lo descompte es acabat

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
oc: Zòna orària actuala

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
oc[0]: %s ora de retard
oc[1]: %s oras de retard

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
oc[0]: %s ora d’avança
oc[1]: %s oras d’avança

en: %s day | %s days
oc[0]: %s jorn
oc[1]: %s jorns

en:  and
oc:  e

en: %s hour | %s hours
oc[0]: %s ora
oc[1]: %s oras

en: %s minute | %s minutes
oc[0]: %s minuta
oc[1]: %s minutas

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
oc: dl

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
oc: dm

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
oc: dc

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
oc: dj

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
oc: dv

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
oc: ds

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
oc: dg

en: Mondays
oc: Los diluns

en: Tuesdays
oc: Los dimars

en: Wednesdays
oc: Los dimècres

en: Thursdays
oc: Los dijòus

en: Fridays
oc: Los divendres

en: Saturdays
oc: Los dissabtes

en: Sundays
oc: Los dimenges

en: Every Day
oc: Cada jorn

en: Weekdays
oc: En setmana

en: Weekends
oc: Las fins de setmana

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
oc: Apondre un emplaçament

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
oc: Deman

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
oc: Ièr

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
oc: Emplaçament actual
