gnome-clocks master - en to pt_BR translation catalogue (138 entries)

en: Clocks
pt_BR: Relógios

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
pt_BR: Relógios para horários mundiais além de alarmes, cronômetro e um temporizador

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
pt_BR: hora;temporizador;alarme;relógio mundial;cronômetro;fuso horário;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
pt_BR: Permite que relógios mundiais sejam exibidos para o seu fuso horário.

en: Configured world clocks
pt_BR: Relógios mundiais configurados

en: List of world clocks to show.
pt_BR: Lista de relógios mundiais a serem mostrados.

en: Configured alarms
pt_BR: Alarmes configurados

en: List of alarms set.
pt_BR: Lista de alarmes ajustados.

en: Configured Timers
pt_BR: Temporizadores configurados

en: List of timers set.
pt_BR: Lista de temporizadores ajustados.

en: Geolocation support
pt_BR: Suporte à localização geográfica

en: Turn geolocation support on and off.
pt_BR: Habilita ou desabilita o suporte à localização geográfica.

en: Window maximized
pt_BR: Janela maximizada

en: Whether the window is maximized.
pt_BR: Se a janela está maximizada.

en: Window width and height
pt_BR: Largura e altura da janela

en: Width and height of the window.
pt_BR: Largura e altura da janela.

en: Panel state
pt_BR: Estado do painel

en: Current clock panel.
pt_BR: Painel do relógio atual.

en: Keep track of time
pt_BR: Mantenha rastro do tempo

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
pt_BR: Um aplicativo de relógio simples e elegante. Ele inclui relógios mundiais, alarmes, cronômetro e um temporizador.

en: Show the time in different cities around the world
pt_BR: Mostra o horário de diferentes cidades ao redor do mundo

en: Set alarms to wake you up
pt_BR: Define alarmes para lhe acordar

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
pt_BR: Mede o tempo gasto através de um cronômetro preciso

en: Set timers to properly cook your food
pt_BR: Define temporizadores para que você cozinhe apropriadamente sua comida

en: Initial screen
pt_BR: Tela inicial

en: Alarms screen
pt_BR: Tela de alarmes

en: Stopwatch screen
pt_BR: Tela de cronômetro

en: Timer screen
pt_BR: Tela de temporizador

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
pt_BR: Mostra a ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
pt_BR: Abre o menu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt_BR: Sai

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
pt_BR: Vai para a próxima seção

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
pt_BR: Vai para a seção anterior

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
pt_BR: Vai para a seção de mundial

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
pt_BR: Vai para a seção de alarmes

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
pt_BR: Vai para a seção de cronômetro

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
pt_BR: Vai para a seção de temporizador

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
pt_BR: Relógios mundiais

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
pt_BR: Adiciona um relógio mundial

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
pt_BR: Alarme

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
pt_BR: Adiciona um alarme

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
pt_BR: Cronômetro

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
pt_BR: Pausa tudo

[ctx: shortcut window]
en: Timer
pt_BR: Temporizador

[ctx: shortcut window]
en: Reset
pt_BR: Reinicia

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
pt_BR: Novo temporizador

en: Repeat
pt_BR: Repete

en: Add A_larm…
pt_BR: Adicionar A_larme…

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Snooze
pt_BR: Soneca

en: Repeats
pt_BR: Repetições

en: Enable Alarm
pt_BR: Habilitar alarme

en: Delete
pt_BR: Excluir

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
pt_BR: Novo alarme

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: You already have an alarm for this time
pt_BR: Você já tem um alarme para este horário

en: Name
pt_BR: Nome

en: Ring Duration
pt_BR: Duração do toque

en: Snooze Duration
pt_BR: Duração da soneca

en: R_emove Alarm
pt_BR: R_emover alarme

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: _Atalhos de teclado

en: _Help
pt_BR: _Ajuda

en: _About Clocks
pt_BR: _Sobre o relógios

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

en: St_art
pt_BR: Inici_ar

en: _Clear
pt_BR: _Limpar

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Difference
pt_BR: Diferença

en: Title…
pt_BR: Título…

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Start
pt_BR: Iniciar

en: Reset
pt_BR: Reiniciar

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
pt_BR: Novo temporizador

en: Quick Start
pt_BR: Início rápido

en: Set Timer
pt_BR: Definir temporizador

en: Title
pt_BR: Título

en: _World
pt_BR: _Mundial

en: Ala_rms
pt_BR: Ala_rmes

en: _Stopwatch
pt_BR: _Cronômetro

en: _Timer
pt_BR: _Temporizador

en: Clock
pt_BR: Relógio

en: Alarm Ringing
pt_BR: Alarme tocando

en: _Add World Clock…
pt_BR: _Adicionar relógio mundial…

en: Add a New World Clock
pt_BR: Adicionar um novo relógio mundial

en: Search for a City
pt_BR: Pesquise por uma cidade

en: Sunrise
pt_BR: Nascer do sol

en: Sunset
pt_BR: Pôr-do-sol

en: Alarm set for %s from now
pt_BR: Alarme definido para %s a partir de agora

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
pt_BR: Alarme

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
pt_BR: %s: Adiado até %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
pt_BR: Adiado até %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
pt_BR: Alarme %s perdido

en: Alarm was missed
pt_BR: Alarme perdido

en: 1 minute
pt_BR: 1 minuto

en: 5 minutes
pt_BR: 5 minutos

en: 10 minutes
pt_BR: 10 minutos

en: 15 minutes
pt_BR: 15 minutos

en: 20 minutes
pt_BR: 20 minutos

en: 30 minutes
pt_BR: 30 minutos

en: Edit Alarm
pt_BR: Editar alarme

en: _Done
pt_BR: C_oncluído

en: Print version information and exit
pt_BR: Exibe informações da versão e sai

en: _Pause
pt_BR: _Pausar

en: _Lap
pt_BR: _Volta

en: R_esume
pt_BR: _Continuar

en: Lap %i
pt_BR: Volta %i

en: Time is up!
pt_BR: Tempo esgotado!

en: Timer countdown finished
pt_BR: Contagem regressiva do temporizador finalizada

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
pt_BR: Fuso horário atual

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
pt_BR[0]: %s hora atrás
pt_BR[1]: %s horas atrás

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
pt_BR[0]: %s hora à frente
pt_BR[1]: %s horas à frente

en: %s day | %s days
pt_BR[0]: %s dia
pt_BR[1]: %s dias

en:  and
pt_BR:  e

en: %s hour | %s hours
pt_BR[0]: %s hora
pt_BR[1]: %s horas

en: %s minute | %s minutes
pt_BR[0]: %s minuto
pt_BR[1]: %s minutos

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
pt_BR: S

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
pt_BR: Q

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
pt_BR: Q

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
pt_BR: S

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
pt_BR: D

en: Mondays
pt_BR: Segundas-feiras

en: Tuesdays
pt_BR: Terças-feiras

en: Wednesdays
pt_BR: Quartas-feiras

en: Thursdays
pt_BR: Quintas-feiras

en: Fridays
pt_BR: Sextas-feiras

en: Saturdays
pt_BR: Sábados

en: Sundays
pt_BR: Domingos

en: Every Day
pt_BR: Todo dia

en: Weekdays
pt_BR: Dias da semana

en: Weekends
pt_BR: Finais de semana

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
pt_BR: Adiciona localização

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
pt_BR: Amanhã

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
pt_BR: Ontem

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
pt_BR: Localização atual
