gnome-clocks master - en to nl translation catalogue (141 entries)

en: Clocks
nl: Klok

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
nl: Wereldklok, wekker, stopwatch en timer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
nl: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;klok;tijd;wekker;wereldtijd;wereldklok;tijdzone;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
nl: Uw tijdzone kan worden weergegeven in de wereldklok.

en: Configured world clocks
nl: Ingestelde wereldklokken

en: List of world clocks to show.
nl: Lijst van de te tonen wereldklokken.

en: Configured alarms
nl: Ingestelde wekkers

en: List of alarms set.
nl: Lijst van ingestelde wekkers.

en: Configured Timers
nl: Ingestelde timers

en: List of timers set.
nl: Lijst van ingestelde timers.

en: Geolocation support
nl: Ondersteuning geografische locatie

en: Turn geolocation support on and off.
nl: In- en uitschakelen van geolocatie-ondersteuning.

en: Window maximized
nl: Venstergrootte gemaximaliseerd

en: Whether the window is maximized.
nl: Of het venster gemaximaliseerd moet zijn.

en: Window width and height
nl: Vensterbreedte en -hoogte

en: Width and height of the window.
nl: Breedte en hoogte van het venster.

en: Panel state
nl: Paneelstaat

en: Current clock panel.
nl: Huidige klokpaneel.

en: Keep track of time
nl: Houd de tijd bij

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
nl: Een eenvoudige en elegante kloktoepassing met daarin wereldklokken, wekkers, een stopwatch en timers.

en: Show the time in different cities around the world
nl: Toon de tijd in verschillende wereldsteden

en: Set alarms to wake you up
nl: Stel wekkers in om te ontwaken

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
nl: Meet de verlopen tijd met een nauwkeurige stopwatch

en: Set timers to properly cook your food
nl: Stel timers in om de kooktijd bij te houden

en: Initial screen
nl: Opstartscherm

en: Alarms screen
nl: Wekkerscherm

en: Stopwatch screen
nl: Stopwatch-scherm

en: Timer screen
nl: Timerscherm

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
nl: Het GNOME-project

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
nl: Hulp tonen

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
nl: Menu openen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
nl: Naar de volgende sectie

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
nl: Naar de vorige sectie

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
nl: Naar de sectie Wereld

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
nl: Naar de sectie Wekkers

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
nl: Naar de sectie Stopwatch

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
nl: Naar de sectie Timer

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
nl: Wereldklokken

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
nl: Wereldklok toevoegen

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
nl: Wekker

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
nl: Wekker toevoegen

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
nl: Alles pauzeren

[ctx: shortcut window]
en: Reset
nl: Opnieuw

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
nl: Nieuwe timer

en: Repeat
nl: Herhalen

en: Add A_larm…
nl: We_kker toevoegen…

en: Stop
nl: Uitzetten

en: Snooze
nl: Uitstellen

en: Repeats
nl: Herhalingen

en: Delete
nl: Verwijderen

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
nl: Nieuwe wekker

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: Name
nl: Naam

en: Ring Duration
nl: Wekkerduur

en: Snooze Duration
nl: Sluimerduur

en: You already have an alarm for this time.
nl: U heeft al een wekker op deze tijd staan.

en: R_emove Alarm
nl: Wekker v_erwijderen

en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About Clocks
nl: _Over Klok

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: _Start
nl: _Starten

en: Clear
nl: Wissen

en: Time
nl: Tijd

en: Difference
nl: Verschil

en: St_art
nl: St_arten

en: Title…
nl: Titel…

en: Pause
nl: Pauze

en: Start
nl: Starten

en: Reset
nl: Opnieuw

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
nl: Nieuwe timer

en: Quick Start
nl: Snelstarten

en: 1 m
nl: 1m

en: 2 m
nl: 2m

en: 3 m
nl: 3m

en: 5 m
nl: 5m

en: 30 m
nl: 30m

en: 15 m
nl: 15m

en: 45 m
nl: 45m

en: 1 h
nl: 1u

en: Set Timer
nl: Timer instellen

en: Title
nl: Titel

en: _World
nl: _Wereld

en: Ala_rms
nl: Wekke_rs

en: Clock
nl: Klok

en: Alarm Ringing
nl: Wekker gaat af

en: _Add World Clock…
nl: Wereldklok _toevoegen…

en: Add a New World Clock
nl: Wereldklok toevoegen

en: Search for a City
nl: Zoek naar een stad

en: Sunrise
nl: Zonsopgang

en: Sunset
nl: Zonsondergang

en: Alarm set for %s from now
nl: Wekker ingesteld voor over %s seconden

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
nl: Wekker

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
nl: %s: uitgesteld tot %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
nl: Uitgesteld tot %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
nl: Wekker %s gemist

en: Alarm was missed
nl: Wekker gemist

en: 1 minute
nl: 1 minuut

en: 5 minutes
nl: 5 minuten

en: 10 minutes
nl: 10 minuten

en: 15 minutes
nl: 15 minuten

en: 20 minutes
nl: 20 minuten

en: 30 minutes
nl: 30 minuten

en: Edit Alarm
nl: Wekker bewerken

en: _Done
nl: _Klaar

en: Print version information and exit
nl: Versieinformatie tonen en afsluiten

en: Lap
nl: Rondetijd

en: Resume
nl: Hervatten

en: Lap %i
nl: Ronde %i

en: Time is up!
nl: Tijd is om!

en: Timer countdown finished
nl: Klaar met aftellen

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
nl: Huidige tijdzone

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
nl[0]: %s uur vroeger
nl[1]: %s uur vroeger

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
nl[0]: %s uur later
nl[1]: %s uur later

en: %s day | %s days
nl[0]: %s dag
nl[1]: %s dagen

en:  and
nl:  en

en: %s hour | %s hours
nl[0]: %s uur
nl[1]: %s uur

en: %s minute | %s minutes
nl[0]: %s minuut
nl[1]: %s minuten

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
nl: D

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
nl: D

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
nl: V

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
nl: Z

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
nl: Z

en: Mondays
nl: Maandagen

en: Tuesdays
nl: Dinsdagen

en: Wednesdays
nl: Woensdagen

en: Thursdays
nl: Donderdagen

en: Fridays
nl: Vrijdagen

en: Saturdays
nl: Zaterdagen

en: Sundays
nl: Zondagen

en: Every Day
nl: Iedere dag

en: Weekdays
nl: Weekdagen

en: Weekends
nl: Weekeinden

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
nl: Locatie toevoegen

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
nl: Morgen

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
nl: Gisteren

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
nl: Huidige locatie
