gnome-clocks master - en to ia translation catalogue (82 entries)

en: Clocks
ia: Horologios

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
ia: Permitte al horologios mundial esser monstrate pro tu fuso horari.

en: Configured world clocks
ia: Horologios mundial configurate

en: List of world clocks to show.
ia: Lista de horologios mundial a monstrar.

en: Configured alarms
ia: Alarmas configurate

en: List of alarms set.
ia: Lista de alarmas definite.

en: Configured Timers
ia: Temporisatores configurate

en: List of timers set.
ia: Lista de temporisatores definite.

en: Geolocation support
ia: Supporto de geolocalisation

en: Turn geolocation support on and off.
ia: Activa o disactiva le supporto de geolocalisation.

en: Window maximized
ia: Fenestra maximisate

en: Whether the window is maximized.
ia: Si le fenestra es maximisate

en: Window width and height
ia: Largor e altor de fenestra

en: Width and height of the window.
ia: Largor e altor del fenestra.

en: Panel state
ia: Stato de pannello

en: Current clock panel.
ia: Pannello de horologio actual.

en: Keep track of time
ia: Mantener traciamento del hora

en: Initial screen
ia: Schermo initial

en: Timer screen
ia: Schermo de temporisator

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ia: Le projecto GNOME

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
ia: Monstrar adjuta

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
ia: Aperir menu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
ia: Vias breve de claviero

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ia: Quitar

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
ia: Vader al section de chronometro

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
ia: Vader al section de temporisator

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
ia: Horologios mundial

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
ia: Adder un horologio mundial

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
ia: Alarma

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
ia: Adder un alarma

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
ia: Chronometro

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
ia: Pausar toto

[ctx: shortcut window]
en: Timer
ia: Temporisator

[ctx: shortcut window]
en: Reset
ia: Reinitialisar

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
ia: Nove temporisator

en: Repeat
ia: Repeter

en: Add A_larm…
ia: Adder a_larma…

en: Stop
ia: Stoppar

en: Enable Alarm
ia: Activar alarma

en: Delete
ia: Deler

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
ia: Nove alarma

en: _Cancel
ia: _Cancellar

en: _Add
ia: _Adder

en: Name
ia: Nomine

en: R_emove Alarm
ia: R_emover alarma

en: _Keyboard Shortcuts
ia: Vias breve de _claviero

en: _Help
ia: _Adjuta

en: _About Clocks
ia: _A proposito de Horologios

en: Main Menu
ia: Menu principal

en: St_art
ia: Initi_ar

en: _Clear
ia: Rader

en: Difference
ia: Differentia

en: Title…
ia: Titulo…

en: Pause
ia: Pausar

en: Start
ia: Initiar

en: Reset
ia: Reinitialisar

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
ia: Nove temporisator

en: Quick Start
ia: Initio rapide

en: Set Timer
ia: Definir temporisator

en: Title
ia: Titulo

en: _World
ia: _Mundo

en: Ala_rms
ia: Ala_rmas

en: _Stopwatch
ia: _Chronometro

en: _Timer
ia: _Temporisator

en: Clock
ia: Horologio

en: Add a New World Clock
ia: Adder un nove horologio mundial

en: Search for a City
ia: Cerca un citate

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
ia: Alarma

en: Edit Alarm
ia: Modificar alarma

en: Print version information and exit
ia: Imprimer version de information e exir

en: _Pause
ia: _Pausar

en: R_esume
ia: R_esumer

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
ia: Fuso horari actual

en:  and
ia: e

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
ia: L

en: Mondays
ia: Lunedis

en: Tuesdays
ia: Martedis

en: Every Day
ia: Cata die

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
ia: Adder localisation

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
ia: Deman

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
ia: Heri

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
ia: Localisation actual
