gnome-clocks master - en to bg translation catalogue (185 entries)

en: Clocks
bg: Часовници

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
bg: Часовници за различни градове, аларми, хронометър и отброяване

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
bg: време;обратно;отброяване;напомняне;аларма;часовник;секундомер;пояс;хронометър;time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
bg: Показване на часовници за вашия (и др.) часови пояси.

en: Configured world clocks
bg: Настроени часовници

en: List of world clocks to show.
bg: Списък с показваните часовници.

en: Configured alarms
bg: Въведени аларми

en: List of alarms set.
bg: Списък с алармите.

en: Configured Timers
bg: Настроени аларми

en: List of timers set.
bg: Списък с алармите.

en: Geolocation support
bg: Поддръжка на местоположение

en: Turn geolocation support on and off.
bg: Включване/изключване на поддръжката на местоположението.

en: Window maximized
bg: Максимизиран прозорец

en: Whether the window is maximized.
bg: Дали прозорецът е максимизиран.

en: Window width and height
bg: Широчина и височина на прозореца

en: Width and height of the window.
bg: Широчина и височина на прозореца.

en: Panel state
bg: Състояние на панела

en: Current clock panel.
bg: Панел на текущия часовник.

en: Keep track of time
bg: Следене на време

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
bg: Просто и елегантно приложение за време. Предоставя напомняния, аларми, часовници, хронометри и обратно отброяване.

en: Show the time in different cities around the world
bg: Извеждане на часа̀ в различните градове по света

en: Set alarms to wake you up
bg: Задаване на аларма за събуждане

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
bg: Измерване на времето с точен хронометър

en: Set timers to properly cook your food
bg: Обратно отброяване за правилно сготвена храна

en: Initial screen
bg: Начален екран

en: Alarms screen
bg: Екран с аларми

en: Stopwatch screen
bg: Екран на хронометър

en: Timer screen
bg: Екран с отброяванията

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
bg: Проектът GNOME

en: Repeat
bg: Повтаряне

en: Add A_larm…
bg: _Добавяне на аларма…

en: _Stop
bg: _Спиране

en: S_nooze
bg: _Дрямка

en: Repeats
bg: Повтаряне

en: Enable Alarm
bg: Включване на алармата

en: Delete
bg: Изтриване

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
bg: Нова аларма

en: _Cancel
bg: _Отмяна

en: _Add
bg: _Добавяне

en: You already have an alarm for this time
bg: Вече е зададена аларма за този момент

en: Hours
bg: Часове

en: Minutes
bg: Минути

en: Name
bg: Име

en: Alarm Sound
bg: Звук за аларма

en: Ring Duration
bg: Продължителност на звъненето

en: Snooze Duration
bg: Продължителност на дрямката

en: R_emove Alarm
bg: _Изтриване на аларма

en: _Keyboard Shortcuts
bg: _Клавишни комбинации

en: _Help
bg: Помо_щ

en: _About Clocks
bg: _Относно „Часовниците“

en: Main Menu
bg: Основно меню

[ctx: shortcut window]
en: General
bg: Общи

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
bg: Извеждане на помощта

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
bg: Отваряне на менюто

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
bg: Клавишни комбинации

[ctx: shortcut window]
en: Quit
bg: Спиране на програмата

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
bg: Към следващия раздел

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
bg: Към предишния раздел

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
bg: Към раздела за света

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
bg: Към раздела с алармите

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
bg: Към раздела с хронометрите

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
bg: Към раздела с отброяванията

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
bg: Часовник

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
bg: Нов часовник

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
bg: Аларма

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
bg: Добавяне на аларма

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
bg: Хронометър

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
bg: Пауза на всички

[ctx: shortcut window]
en: Timer
bg: Отброяване

[ctx: shortcut window]
en: Reset
bg: Зануляване

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
bg: Ново отброяване

note: Translators: An alarm or timer empty sound name
en: Silent
bg: Без звук

en: St_art
bg: _Старт

en: _Clear
bg: _Изчистване

en: Time
bg: Време

en: Difference
bg: Разлика

en: Title…
bg: Заглавие…

en: Pause
bg: Пауза

en: Start
bg: Старт

en: Reset
bg: Зануляване

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
bg: Ново отброяване

en: Quick Start
bg: Бърз старт

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: One minute
bg: Една минута

note: Translators: A timer quick start value
en: 1 m
bg: 1 мин.

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: Two minutes
bg: Две минути

note: Translators: A timer quick start value
en: 2 m
bg: 2 мин.

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: Three minutes
bg: Три минути

note: Translators: A timer quick start value
en: 3 m
bg: 3 мин.

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: Five minutes
bg: Пет минути

note: Translators: A timer quick start value
en: 5 m
bg: 5 мин.

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: Thirty minutes
bg: Тридесет минути

note: Translators: A timer quick start value
en: 30 m
bg: 30 мин.

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: Fifteen minutes
bg: Петнадесет минути

note: Translators: A timer quick start value
en: 15 m
bg: 15 мин.

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: Fortyfive minutes
bg: Четиридесет и пет минути

note: Translators: A timer quick start value
en: 45 m
bg: 45 мин.

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: One hour
bg: Един час

note: Translators: A timer quick start value
en: 1 h
bg: 1 час

en: Set Timer
bg: Задаване на отброяване

en: Seconds
bg: Секунди

en: Title
bg: Заглавие

en: _World
bg: _Часовници

en: Ala_rms
bg: _Аларми

en: _Stopwatch
bg: _Хронометри

en: _Timer
bg: _Отброявания

en: Clock
bg: Часовници

en: Alarm Ringing
bg: Звънене на аларма

en: _Add World Clock…
bg: _Добавяне на часовник…

en: Add World Clock
bg: Добавяне на световен часовник

en: Search cities
bg: Търсене на градове

en: Perform a Search
bg: Търсене

en: The search results will appear here
bg: Резултатите от търсенето ще се появят тук

en: No Results Found
bg: Няма намерени резултати

en: Try a different search
bg: Опитайте различно търсене

en: Sunrise
bg: Изгрев

en: Sunset
bg: Залез

en: Alarm set for %s from now
bg: Алармата е зададена за %s от сега

note: Prior to 3.36 unnamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
bg: Аларма

en: Stop
bg: Спиране

en: Snooze
bg: Дрямка

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
bg: %s: Дрямка до %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
bg: Дрямка до %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
bg: Алармата %s е пропусната

en: Alarm was missed
bg: Алармата е пропусната

en: 1 minute
bg: 1 минута

en: 5 minutes
bg: 5 минути

en: 10 minutes
bg: 10 минути

en: 15 minutes
bg: 15 минути

en: 20 minutes
bg: 20 минути

en: 30 minutes
bg: 30 минути

en: Edit Alarm
bg: Промяна

en: _Done
bg: _Готово

note: FIXME GtkMediaFile doesn't support gapless looping, causing audible clicks in alarm sounds. This is caused by GstPlay not supporting gapless chainup or looping. See https://gitlab.freedesktop.org/gstreamer/gstreamer/-/issues/1200 for more information. Translators: An alarm sound name
en: Beep-Beep
bg: Бип-бип

note: Translators: An alarm sound name
en: Bird
bg: Птица

note: Translators: An alarm sound name
en: Bonfire
bg: Огнище

note: Translators: An alarm sound name
en: Boudoir
bg: Будоар

note: Translators: An alarm sound name
en: Bouncing
bg: Подскачане

note: Translators: An alarm sound name
en: Cautious Steps
bg: Предпазливи стъпки

note: Translators: An alarm sound name
en: Chirping
bg: Чуруликане

note: Translators: An alarm sound name
en: Class Act
bg: Кла̀са

note: Translators: An alarm sound name
en: Crossing Bell
bg: Пешеходен звънец

note: Translators: An alarm sound name
en: Daydreaming
bg: Мечтане

note: Translators: An alarm sound name
en: Digitone
bg: Цифров тон

note: Translators: An alarm sound name
en: Enchanting
bg: Очарование

note: Translators: An alarm sound name
en: Glass Bell
bg: Стъклена камбанка

note: Translators: An alarm sound name
en: Guitar
bg: Китара

note: Translators: An alarm sound name
en: Jolly
bg: Весело

note: Translators: An alarm sound name
en: Mystery
bg: Мистерия

note: Translators: An alarm sound name
en: Ping Ping
bg: Пинг-пинг

note: Translators: An alarm sound name
en: School Bell
bg: Училищен звънец

note: Translators: An alarm sound name
en: Sonar
bg: Сонар

note: Translators: An alarm sound name
en: Sparkling
bg: Искрене

note: Translators: An alarm sound name
en: Tingling
bg: Мравучкане

note: Translators: An alarm sound name
en: Toys
bg: Играчки

en: Print version information and exit
bg: Извеждане на информация за версията и изход

en: _Pause
bg: _Пауза

en: _Lap
bg: _Обиколка

en: R_esume
bg: _Продължаване

en: Lap %i
bg: Обиколка %i

en: Time is up!
bg: Времето изтече!

en: Timer countdown finished
bg: Отброяването завърши

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
bg: Текущ часови пояс

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
bg[0]: преди %s час
bg[1]: преди %s ча̀са

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
bg[0]: след %s час
bg[1]: след %s ча̀са

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
bg: Пн

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
bg: Вт

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
bg: Ср

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
bg: Чт

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
bg: Пт

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
bg: Сб

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
bg: Нд

en: Mondays
bg: Понеделник

en: Tuesdays
bg: Вторник

en: Wednesdays
bg: Сряда

en: Thursdays
bg: Четвъртък

en: Fridays
bg: Петък

en: Saturdays
bg: Събота

en: Sundays
bg: Неделя

en: Every Day
bg: Всеки ден

en: Weekdays
bg: Делнични дни

en: Weekends
bg: Почивни дни

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
bg: Добавяне на местоположение

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
bg: Утре

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
bg: Вчера

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
bg: Текущо местоположение
