gnome-clocks master - en to eo translation catalogue (175 entries)

en: Clocks
eo: Horloĝoj

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
eo: Horloĝoj por mondaj horoj, plus alarmoj, klikhorloĝo kaj ĝisnombrilo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
eo: horo;tempmezurilo;ĝisnombrilo;alarmo;monda horloĝo;kronometro;klikhorloĝo;horzono;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
eo: Permesas, ke mondaj horloĝoj estu montritaj por via horzono.

en: Configured world clocks
eo: Agorditaj mondaj horloĝoj

en: List of world clocks to show.
eo: Listo de mondaj horloĝoj por montri.

en: Configured alarms
eo: Agorditaj alarmoj

en: List of alarms set.
eo: Listo de alarmoj agorditaj.

en: Configured Timers
eo: Agorditaj ĝisnombriloj

en: List of timers set.
eo: Listo de ĝisnombriloj agorditaj.

en: Geolocation support
eo: Geo-pozicitrova subteno

en: Turn geolocation support on and off.
eo: Aktivigi aŭ malaktivigi geo-pozicitrovan subtenon.

en: Window maximized
eo: Fenestro maksimumigita

en: Whether the window is maximized.
eo: Ĉu la fenestro estas maksimumigita.

en: Window width and height
eo: Fenestra larĝo kaj alto

en: Width and height of the window.
eo: Larĝo kaj alto de la fenestro.

en: Panel state
eo: Panela stato

en: Current clock panel.
eo: Aktuala horloĝa reĝimo.

en: Keep track of time
eo: Konservi la tempon

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
eo: Simpla kaj eleganta horloĝa aplikaĵo. Ĝi enhavas mondajn horloĝojn, alarmojn, kronometron kaj ĝisnombrilon.

en: Show the time in different cities around the world
eo: Montri la tempon en malsamaj urboj ĉirkaŭ la mondo

en: Set alarms to wake you up
eo: Agordi alarmojn por veki vin

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
eo: Mezuri pasitan tempon per preciza klikhorloĝo

en: Set timers to properly cook your food
eo: Agordi ĝisnombrilojn por ĝuste kuiri vian manĝaĵon

en: Initial screen
eo: Komenca ekrano

en: Alarms screen
eo: Alarma ekrano

en: Stopwatch screen
eo: Klikhorloĝa ekrano

en: Timer screen
eo: Ĝisnombrila ekrano

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
eo: La projekto GNOME

en: Repeat
eo: Ripeti

en: Add A_larm…
eo: Aldoni a_larmon…

en: _Stop
eo: Haltigi

en: S_nooze
eo: Dormumi

en: Repeats
eo: Ripetoj

en: Enable Alarm
eo: Ebligi alarmon

en: Delete
eo: Forigi

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
eo: Nova alarmo

en: _Cancel
eo: _Nuligi

en: _Add
eo: _Aldoni

en: You already have an alarm for this time
eo: Vi jam havas alarmon por ĉi tiu tempo

en: Hours
eo: Horoj

en: Minutes
eo: Minutoj

en: Name
eo: Nomo

en: Alarm Sound
eo: Alarma sono

en: Ring Duration
eo: Daŭro de sonorado

en: Snooze Duration
eo: Daŭro de paŭzigo

en: R_emove Alarm
eo: _Forigi alarmon

en: _Keyboard Shortcuts
eo: _Klavkombinoj

en: _Help
eo: _Helpo

en: _About Clocks
eo: _Pri Horloĝoj

en: Main Menu
eo: Ĉefa menuo

[ctx: shortcut window]
en: General
eo: Ĝenerala

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
eo: Montri helpon

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
eo: Malfermi menuon

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
eo: Klavkombinoj

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eo: Ĉesi

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
eo: Iri al la sekva sekcio

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
eo: Iri al la antaŭa sekcio

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
eo: Iri al la monda sekcio

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
eo: Iri al la alarama sekcio

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
eo: Iri al la kronometra sekcio

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
eo: Iru al la ĝisnombrila sekcio

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
eo: Mondaj horloĝoj

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
eo: Aldoni mondhorloĝon

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
eo: Alarmo

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
eo: Aldoni alarmon

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
eo: Klikhorloĝo

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
eo: Paŭzigi ĉiujn

[ctx: shortcut window]
en: Timer
eo: Ĝisnombrilo

[ctx: shortcut window]
en: Reset
eo: Rekomencigi

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
eo: Nova ĝisnombrilo

note: Translators: An alarm or timer empty sound name
en: Silent
eo: Silenta

en: St_art
eo: _Komenci

en: _Clear
eo: _Vakigi

en: Time
eo: Horo

en: Difference
eo: Malsamo

en: Title…
eo: Titolo…

en: Pause
eo: Paŭzigi

en: Start
eo: Komenci

en: Reset
eo: Rekomencigi

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
eo: Nova ĝisnombrilo

en: Quick Start
eo: Rapida komenco

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: One minute
eo: Unu minuto

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: Two minutes
eo: Du minutoj

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: Three minutes
eo: Tri minutoj

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: Five minutes
eo: Kvin minutoj

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: Thirty minutes
eo: Tridek minutoj

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: Fifteen minutes
eo: Dek kvin minutoj

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: Fortyfive minutes
eo: Kvardek kvin minutoj

note: Translators: An accessible timer quick start value
en: One hour
eo: Unu horo

en: Set Timer
eo: Agordi ĝisnombrilon

en: Seconds
eo: Sekundoj

en: Title
eo: Titolo

en: _World
eo: _Mondo

en: Ala_rms
eo: Ala_rmoj

en: _Stopwatch
eo: _Kronometro

en: _Timer
eo: Ĝ_isnombrilo

en: Clock
eo: Horloĝo

en: Alarm Ringing
eo: Alarma sonorado

en: _Add World Clock…
eo: _Aldoni mondhorloĝon…

en: Add World Clock
eo: Aldoni mondhorloĝon

en: Search cities
eo: Serĉi urbon

en: Perform a Search
eo: Fari serĉon

en: The search results will appear here
eo: La serĉrezultoj aperos ĉi tie

en: No Results Found
eo: Neniuj rezultoj trovitaj

en: Try a different search
eo: Provu alian serĉon

en: Sunrise
eo: Sunleviĝo

en: Sunset
eo: Sunsubiro

en: Alarm set for %s from now
eo: Alarmo starigita por %s de nun

note: Prior to 3.36 unnamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
eo: Alarmo

en: Stop
eo: Haltigi

en: Snooze
eo: Dormeti

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
eo: %s: Paŭzigita ĝis %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
eo: Paŭzigita ĝis %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
eo: La alarmo %s estis maltrafita

en: Alarm was missed
eo: Alarmo estis maltrafita

en: 1 minute
eo: 1 minuto

en: 5 minutes
eo: 5 minutoj

en: 10 minutes
eo: 10 minutoj

en: 15 minutes
eo: 15 minutoj

en: 20 minutes
eo: 20 minutoj

en: 30 minutes
eo: 30 minutoj

en: Edit Alarm
eo: Redakti alarmon

en: _Done
eo: _Plenumita

note: FIXME GtkMediaFile doesn't support gapless looping, causing audible clicks in alarm sounds. This is caused by GstPlay not supporting gapless chainup or looping. See https://gitlab.freedesktop.org/gstreamer/gstreamer/-/issues/1200 for more information. Translators: An alarm sound name
en: Beep-Beep
eo: Bip-Bip

note: Translators: An alarm sound name
en: Bird
eo: Birdo

note: Translators: An alarm sound name
en: Bonfire
eo: Brulstako

note: Translators: An alarm sound name
en: Boudoir
eo: Budwaro

note: Translators: An alarm sound name
en: Bouncing
eo: Saltanta

note: Translators: An alarm sound name
en: Cautious Steps
eo: Singardaj Paŝoj

note: Translators: An alarm sound name
en: Chirping
eo: Pepado

note: Translators: An alarm sound name
en: Class Act
eo: Klasa Sono

note: Translators: An alarm sound name
en: Crossing Bell
eo: Traversa Sonorilo

note: Translators: An alarm sound name
en: Daydreaming
eo: Revado

note: Translators: An alarm sound name
en: Digitone
eo: Digitono

note: Translators: An alarm sound name
en: Enchanting
eo: Sorĉanta

note: Translators: An alarm sound name
en: Glass Bell
eo: Vitrsonorilo

note: Translators: An alarm sound name
en: Guitar
eo: Gitaro

note: Translators: An alarm sound name
en: Jolly
eo: Gojplena

note: Translators: An alarm sound name
en: Mystery
eo: Mistero

note: Translators: An alarm sound name
en: School Bell
eo: Lernejsonorilo

note: Translators: An alarm sound name
en: Sonar
eo: Sonaro

note: Translators: An alarm sound name
en: Sparkling
eo: Skintilanta

note: Translators: An alarm sound name
en: Tingling
eo: Tinglanta

note: Translators: An alarm sound name
en: Toys
eo: Ludiloj

en: Print version information and exit
eo: Eligi versian informon kaj ĉesi

en: _Pause
eo: _Paŭzo

en: _Lap
eo: _Rondo

en: R_esume
eo: D_aŭrigi

en: Lap %i
eo: Rondo %i

en: Time is up!
eo: Tempo estas pasinta!

en: Timer countdown finished
eo: Ĝisnombrado finita

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
eo: Aktuala horzono

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
eo[0]: %s horo malantaŭe
eo[1]: %s horoj malantaŭe

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
eo[0]: %s horo antaŭe
eo[1]: %s horoj antaŭe

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
eo: L

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
eo: M

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
eo: M

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
eo: Ĵ

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
eo: V

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
eo: D

en: Mondays
eo: Lunde

en: Tuesdays
eo: Marde

en: Wednesdays
eo: Merkrede

en: Thursdays
eo: Ĵaŭde

en: Fridays
eo: Vendrede

en: Saturdays
eo: Sabate

en: Sundays
eo: Dimanĉe

en: Every Day
eo: Ĉiutage

en: Weekdays
eo: Semajntage

en: Weekends
eo: Semajnfine

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
eo: Aldoni lokon

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
eo: Morgaŭ

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
eo: Hieraŭ

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
eo: Aktuala loko
