gnome-clocks master - en to th translation catalogue (146 entries)

en: Clocks
th: นาฬิกา

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
th: นาฬิกาสำหรับเวลาทั่วโลก, พร้อมด้วยนาฬิกาปลุก, นาฬิกาจับเวลา และนาฬิกานับถอยหลัง

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: time;timer;alarm;world clock;stopwatch;time zone;
th: เวลา;นาฬิกานับถอยหลัง;นาฬิกาปลุก;นาฬิกาทั่วโลก;นาฬิกาจับเวลา;เขตเวลา;

en: Allows world clocks to be displayed for your time zone.
th: เพื่อให้สามารถแสดงนาฬิกาทั่วโลกสำหรับเขตเวลาของคุณ

en: Configured world clocks
th: นาฬิกาทั่วโลกที่กำหนดไว้

en: List of world clocks to show.
th: รายการนาฬิกาทั่วโลกที่แสดง

en: Configured alarms
th: นาฬิกาปลุกที่ตั้งไว้

en: List of alarms set.
th: รายการปลุกเตือนที่ตั้งไว้

en: Configured Timers
th: เวลานับถอยหลังที่ตั้งไว้

en: List of timers set.
th: รายการเวลานับถอยหลังที่ตั้งไว้

en: Geolocation support
th: การรองรับตำแหน่งภูมิศาสตร์

en: Turn geolocation support on and off.
th: เปิด-ปิดการรองรับตำแหน่งภูมิศาสตร์

en: Window maximized
th: หน้าต่างขยายแผ่

en: Whether the window is maximized.
th: กำหนดว่าหน้าต่างขยายแผ่อยู่หรือไม่

en: Window width and height
th: ความกว้างและความสูงของหน้าต่าง

en: Width and height of the window.
th: ความกว้างและความสูงของหน้าต่าง

en: Panel state
th: สถานะพาเนล

en: Current clock panel.
th: พาเนลปัจจุบันของนาฬิกา

en: Keep track of time
th: เฝ้าติดตามและสังเกตเวลา

en: A simple and elegant clock application. It includes world clocks, alarms, a stopwatch, and timers.
th: แอปพลิเคชันนาฬิกาที่เรียบง่ายและสวยงาม ซึ่งรวมถึงนาฬิกาทั่วโลก, นาฬิกาปลุก, นาฬิกาจับเวลา และนาฬิกานับถอยหลัง

en: Show the time in different cities around the world
th: แสดงเวลาของเมืองอื่นๆ ทั่วโลก

en: Set alarms to wake you up
th: ตั้งนาฬิกาปลุกเพื่อปลุกคุณ

en: Measure elapsed time with an accurate stopwatch
th: จับเวลาที่ผ่านไปด้วยนาฬิกาจับเวลาที่แม่นยำ

en: Set timers to properly cook your food
th: ตั้งเวลานับถอยหลังเพื่อทำอาหารของคุณอย่างเหมาะสม

en: Initial screen
th: หน้าจอเริ่มแรก

en: Alarms screen
th: หน้าจอ “นาฬิกาปลุก”

en: Stopwatch screen
th: หน้าจอ “นาฬิกาจับเวลา”

en: Timer screen
th: หน้าจอ “เวลานับถอยหลัง”

[ctx: shortcut window]
en: General
th: ทั่วไป

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
th: แสดงวิธีใช้

[ctx: shortcut window]
en: Open Menu
th: เปิดเมนู

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
th: ปุ่มลัดแป้นพิมพ์

[ctx: shortcut window]
en: Quit
th: ออก

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Next Section
th: ไปยังหมวดถัดไป

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Previous Section
th: ไปยังหมวดก่อนหน้า

[ctx: shortcut window]
en: Go to the World Section
th: ไปยังหมวด “โลก”

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Alarms Section
th: ไปยังหมวด “นาฬิกาปลุก”

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Stopwatch Section
th: ไปยังหมวด “นาฬิกาจับเวลา”

[ctx: shortcut window]
en: Go to the Timer Section
th: ไปยังหมวด “เวลานับถอยหลัง”

[ctx: shortcut window]
en: World Clocks
th: เวลาทั่วโลก

[ctx: shortcut window]
en: Add a World Clock
th: เพิ่มเวลาทั่วโลก

[ctx: shortcut window]
en: Alarm
th: นาฬิกาปลุก

[ctx: shortcut window]
en: Add an Alarm
th: เพิ่มเวลาปลุก

[ctx: shortcut window]
en: Stopwatch
th: นาฬิกาจับเวลา

[ctx: shortcut window]
en: Pause All
th: พักทั้งหมด

[ctx: shortcut window]
en: Timer
th: เวลานับถอยหลัง

[ctx: shortcut window]
en: Reset
th: ตั้งค่าใหม่

[ctx: shortcut window]
en: New Timer
th: เวลานับถอยหลังใหม่

en: Repeat
th: ซ้ำ

en: Add A_larm…
th: เพิ่มเวลา_ปลุก…

en: Stop
th: หยุด

en: Snooze
th: ผัดผ่อน

en: Repeats
th: ซ้ำทุกๆ

en: Delete
th: ลบ

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Alarm
th: สร้างการปลุกเตือน

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Add
th: เ_พิ่ม

en: Name
th: ชื่อ

en: Ring Duration
th: ระยะเวลาการดัง

en: Snooze Duration
th: ระยะเวลาการผัดผ่อน

en: You already have an alarm for this time.
th: คุณมีการปลุกเตือน ณ เวลานี้อยู่ก่อนแล้ว

en: R_emove Alarm
th: _ลบการปลุกเตือน

en: _Keyboard Shortcuts
th: ปุ่ม_ลัด

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _About Clocks
th: เ_กี่ยวกับ “นาฬิกา”

en: Main Menu
th: เมนูหลัก

en: _Start
th: เ_ริ่ม

en: Clear
th: ล้าง

en: Time
th: เวลา

en: Difference
th: ความต่าง

en: St_art
th: เริ่_ม

en: Title…
th: ชื่อเรื่อง…

en: Pause
th: พัก

en: Start
th: เริ่ม

en: Reset
th: ตั้งค่าใหม่

note: Translators: Tooltip for the + button
en: New Timer
th: เวลานับถอยหลังใหม่

en: Quick Start
th: เริ่มแบบด่วน

en: 1 m
th: 1 นาที

en: 2 m
th: 2 นาที

en: 3 m
th: 3 นาที

en: 5 m
th: 5 นาที

en: 30 m
th: 30 นาที

en: 15 m
th: 15 นาที

en: 45 m
th: 45 นาที

en: 1 h
th: 1 ชม.

en: Set Timer
th: ตั้งเวลานับถอยหลัง

en: Title
th: ชื่อเรื่อง

en: _World
th: โ_ลก

en: Ala_rms
th: นาฬิกา_ปลุก

en: _Stopwatch
th: นาฬิกา_จับเวลา

en: _Timer
th: เวลา_นับถอยหลัง

en: Clock
th: นาฬิกา

en: Alarm Ringing
th: นาฬิกาปลุกดัง

en: _Add World Clock…
th: เ_พิ่มเวลาทั่วโลก…

en: Add a New World Clock
th: เพิ่มเวลาทั่วโลกใหม่

en: Search for a City
th: ค้นหาเมือง

en: Sunrise
th: ดวงอาทิตย์ขึ้น

en: Sunset
th: ดวงอาทิตย์ตก

en: Alarm set for %s from now
th: ตั้งการปลุกเตือนไว้ในอีก %s จากตอนนี้

note: Prior to 3.36 unamed alarms would just be called "Alarm", pretend alarms called "Alarm" don't have a name (of course this fails if the language/translation has since changed)
en: Alarm
th: การปลุกเตือน

note: Translators: The alarm for the time %s titled %s has been "snoozed"
en: %s: Snoozed until %s
th: %s: ผัดผ่อนจนถึง %s

note: Translators: %s is a time
en: Snoozed until %s
th: ผัดผ่อนจนถึง %s

note: Translators: The alarm titled %s was "missed"
en: Alarm %s was missed
th: การปลุกเตือน %s ถูกพลาดไป

en: Alarm was missed
th: การปลุกเตือนถูกพลาดไป

en: 1 minute
th: 1 นาที

en: 5 minutes
th: 5 นาที

en: 10 minutes
th: 10 นาที

en: 15 minutes
th: 15 นาที

en: 20 minutes
th: 20 นาที

en: 30 minutes
th: 30 นาที

en: Edit Alarm
th: แก้ไขการปลุกเตือน

en: _Done
th: เ_สร็จสิ้น

en: Print version information and exit
th: แสดงข้อมูลรุ่นแล้วจบการทำงาน

en: Lap
th: รอบ

en: Resume
th: นับต่อ

en: Lap %i
th: รอบ %i

en: Time is up!
th: หมดเวลา!

en: Timer countdown finished
th: นับเวลาถอยหลังเสร็จสิ้น

note: Translators: The time is the same as the local time
en: Current timezone
th: เขตเวลาปัจจุบัน

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the past (relative to local) the clock/location is
en: %s hour behind | %s hours behind
th[0]: ช้ากว่า %s ชั่วโมง

note: Translators: The (possibly fractical) number hours in the future (relative to local) the clock/location is
en: %s hour ahead | %s hours ahead
th[0]: เร็วกว่า %s ชั่วโมง

en: %s day | %s days
th[0]: %s วัน

en:  and
th:  กับ

en: %s hour | %s hours
th[0]: %s ชั่วโมง

en: %s minute | %s minutes
th[0]: %s นาที

[ctx: Alarm|Repeat-On|Monday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Monday
en: M
th: จ

[ctx: Alarm|Repeat-On|Tuesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Tuesday
en: T
th: อ

[ctx: Alarm|Repeat-On|Wednesday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Wednesday
en: W
th: พ

[ctx: Alarm|Repeat-On|Thursday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Thursday
en: T
th: พฤ

[ctx: Alarm|Repeat-On|Friday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Friday
en: F
th: ศ

[ctx: Alarm|Repeat-On|Saturday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Saturday
en: S
th: ส

[ctx: Alarm|Repeat-On|Sunday]
note: Translators: This is used in the repeat toggle for Sunday
en: S
th: อา

en: Mondays
th: วันจันทร์

en: Tuesdays
th: วันอังคาร

en: Wednesdays
th: วันพุธ

en: Thursdays
th: วันพฤหัสบดี

en: Fridays
th: วันศุกร์

en: Saturdays
th: วันเสาร์

en: Sundays
th: วันอาทิตย์

en: Every Day
th: ทุกวัน

en: Weekdays
th: วันธรรมดา

en: Weekends
th: สุดสัปดาห์

note: Translators: Tooltip for the + button
en: Add Location
th: เพิ่มตำแหน่ง

note: If it is Jan 1st there, and not Jan 2nd here, then it must be Dec 31st here, so return "tomorrow"
en: Tomorrow
th: พรุ่งนี้

note: If it is Jan 1st here, and not Jan 2nd there, then it must be Dec 31st there, so return "yesterday"
en: Yesterday
th: เมื่อวานนี้

note: Translators: This clock represents the local time
en: Current location
th: ตำแหน่งปัจจุบัน
