gnome-color-chooser - en to ar translation catalogue (48 entries)

en: Compact
ar: مدمج

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Buttons
ar: الأزرار

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Desktop Icons
ar: أيقونات سطح المكتب

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Global
ar: شامل

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Panel
ar: لوحة

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Progress Bars
ar: أشرطة التقدم

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Tooltips
ar: التلميحات

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> Images are currently not exported!!
ar: <b><span foreground="#ff0000">ملاحظة:</span></b> الصور لم يتم تصديرها حاليا!!

en: <b>Default Configuration</b>
ar: <b>الإعدادات الإفتراضية</b>

en: <b>Desktop</b>
ar: <b>سطح المكتب</b>

en: <b>Engines</b> [for advanced users!]
ar: <b>محركات</b> [للمستخدمين المتقدمين]

en: <b>Entry Fields</b>
ar: <b>حقول الدخول</b>

en: <b>Icon sizes</b> (x² pixels)
ar: <b>أبعاد الأيقونة</b> (x² pixels)

en: <b>Icons</b>
ar: <b>أيقونات</b>

note: Abbreviation for Hyperlinks
en: <b>Links</b>
ar: <b>وصلات</b>

en: <b>Normal</b>
ar: <b>عادي</b>

en: <b>Panel</b>
ar: <b>لوحة</b>

en: <b>Progress Bars</b>
ar: <b>أشرطة التقدم</b>

note: Label of the frame that shows the result of the Schema Validation process
en: <b>Result</b>
ar: <b>النتيجة</b>

en: <b>Scrollbars</b>
ar: <b>أشرطة التمرير</b>

en: <b>Tooltips</b>
ar: <b>تلميحات</b>

en: Background
ar: الخلفية

en: Button
ar: زر

en: Button Size
ar: قياس الزرّ

en: Color
ar: اللون

en: Desktop
ar: سطح المكتب

note: Verb (to export)
en: E_xport as
ar: ص_در ك

en: Engines
ar: المحركات

en: Font
ar: الخط

en: Foreground
ar: الواجهة الأمامية

en: Icons
ar: الأيقونات

en: Large Toolbar
ar: شريط أدوات كبير

en: Text
ar: النص

en: Width
ar: العرض

en: _File
ar: _ملف

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: _Tools
ar: أد_وات

en: active
ar: نشيط

en: disabled
ar: معطل

en: selected
ar: مُنتقى

en: None
ar: لا شيء

en: Read Error
ar: خطأ في القراءة

en: Write Error
ar: خطأ في الكتابة

note: "Error" is the caption of an error message
en: Error
ar: خطأ

en: Version
ar: الإصدار

en: Website
ar: الموقع على الانترنت

en: Author(s)
ar: المؤلف(ون)

note: translator note: as in "error found on line x"
en: Line
ar: السطر
