gnome-color-chooser - en to cs translation catalogue (106 entries)

en: Compact
cs: Kompaktní

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Buttons
cs: Tlačítka

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Desktop Icons
cs: Ikony na ploše

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Global
cs: Globální

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Progress Bars
cs: Indikátory průběhu

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Scrollbars
cs: Posuvníky

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Start Menue
cs: Hlavní nabídka

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Tooltips
cs: Tipy

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> Images are currently not exported!!
cs: <b><span foreground="#ff0000">Poznámka:</span></b> Obrázky nejsou aktuálně exportovány!!

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> These settings only work with gtk2-themes that don't specify these values on their own, otherwise nothing will happen on a change ;-)
cs: <b><span foreground="#ff0000">Poznámka:</span></b> Tato nastavení pracují pouze s gtk2 tématy, která sama nespecifikují dané hodnoty, to jest, nic se jinak nezmění ;-)

en: <b>Buttons</b>
cs: <b>Tlačítka</b>

en: <b>Default Configuration</b>
cs: <b>Výchozí nastavení</b>

en: <b>Desktop</b>
cs: <b>Plocha</b>

en: <b>Engines</b> [for advanced users!]
cs: <b>Engines</b> [pro pokročilé uživatele!]

en: <b>Entry Fields</b>
cs: <b>Vstupní pole</b>

en: <b>Icon Labels</b>
cs: <b>Popisky ikon</b>

en: <b>Icon sizes</b> (x² pixels)
cs: <b>Velikost ikon</b> (x² pixelů)

en: <b>Icons</b>
cs: <b>Ikony</b>

note: Abbreviation for Hyperlinks
en: <b>Links</b>
cs: <b>Odkazy</b>

en: <b>Metacity</b> (normal)
cs: <b>Metacity</b> (výchozí)

en: <b>Progress Bars</b>
cs: <b>Progress bar</b>

note: Label of the frame that shows the result of the Schema Validation process
en: <b>Result</b>
cs: <b>Výsledek</b>

en: <b>Scrollbars</b>
cs: <b>Posuvníky</b>

en: <b>Selection Box</b>
cs: <b>Výběr myší</b>

en: <b>Start Menu</b>
cs: <b>Hlavní nabídka</b>

en: <b>Tooltips</b>
cs: <b>Bublinová nápověda</b>

en: <b>Window Decoration</b>
cs: <b>Dekorace oken</b>

en: Background
cs: Pozadí

en: Background Opacity
cs: Průhlednost pozadí

en: Button
cs: Tlačítko

en: Button Size
cs: Velikost tlačítka

en: Color
cs: Barva

en: Desktop
cs: Plocha

note: Verb (to export)
en: E_xport as
cs: E_xportovat jako

en: Font
cs: Písmo

en: Foreground
cs: Popředí

en: Global Colors
cs: Globální barvy

en: Icons
cs: Ikony

en: Large Toolbar
cs: Velká nástrojová lišta

en: Menue (e.g. application or context menues)
cs: Nabídky (např. aplikační nebo kontextové)

note: visible in tooltip of render modes
en: Modes: 0=normal, 1=lighten, 2=colorize, 3=colorize monochromely
cs: Mód: 0=normální, 1=vysvícený, 2=obarvený, 3=obarvený monochromatický

en: Opacity
cs: Průhlednost

en: Profile:
cs: Profil:

en: Specific
cs: Specifické

en: Start menue (needs panel restart!)
cs: Hlavní nabídka (vyžaduje restart panelu!)

en: This color is only used if render mode is 2 or 3 (colorize)
cs: Barva je použita pouze je-li vykreslovací mód 2 nebo 3 (obarvený, obarvenýmonochromatický

en: This option does not affect all themes!
cs: Tato volba neovlivní všechna témata!

en: Title/Buttons
cs: Titulek/Tlačítka

note: Button Label of the Schema Validator
en: Validate
cs: Ověřit

note: Label for the filechooserbutton that selects a Validator Schema XSD file
en: Validator Schema (XSD)
cs: Ověřovací schéma (XSD)

en: Width
cs: Šířka

en: X-Padding
cs: Odsazení X

en: X-Padding
    (of widgets)
cs: Odsazení X
    (widgety)

en: Y-Padding
cs: Odsazení Y

en: Y-Padding
    (of widgets)
cs: Odsazení Y
    (widgety)

en: _File
cs: _Soubor

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _Install in GNOME
cs: _Instalovat do GNOME

en: _Tools
cs: _Nástroje

en: activate hover effects
cs: Aktivovat hover efekt

en: active
cs: aktivní

en: active window
cs: aktivní okno

en: beautify icon labels (needed for icon label settings!)
cs: Hezké popisky ikon (nutné pro další nastavení!)

en: brightness
cs: jas

en: button pressed
cs: Stisknuté tlačítko

en: colorize with
cs: obarvit

en: deactivate (stock) icons
cs: Deaktivovat (stock) ikony

en: disabled
cs: neaktivní

en: export comments (for easy human theme editing)
cs: exportovat komentáře (pro snadnější editaci)

en: export disabled theme elements
cs: exportovat neaktivní elementy tématu

en: hover
cs: Hover

en: inactive window
cs: neaktivní okno

en: lighten
cs: zesvětlit

en: normal
cs: Normální

en: pressed
cs: stisknuto

en: render mode
cs: vykreslovací mód

en: saturation
cs: sytost

en: selected
cs: zvolené

note: as in unvisited link
en: unvisited
cs: nenavštíveno

en: use shadowless Menubars
cs: použít nabídky bez stínů

en: use shadowless Toolbars
cs: použít nástrojové lišty bez stínů

note: as in (already) visited link
en: visited
cs: navštíveno

en: Customize your GNOME desktop
cs: Úprava vzhledu prostředí GNOME

en: Theme Default
cs: Výchozí pro téma

en: Configuration of %s
cs: Konfigurace %s

en: None
cs: Žádný

en: Read Error
cs: Chyba při čtení

en: Write Error
cs: Chyba při zápisu

en: Could not open or create file %s.
cs: Nemohu otevřít nebo vytvořit soubor %s.

note: "Error" is the caption of an error message
en: Error
cs: Chyba

en: Unable to modify file %s.
cs: Nemohu upravit soubor %s.

en: Could not open file %s.
cs: Nemohu otevřít soubor %s.

note: translator note: used in --help message, name of optional parameter (brackets!), please use uppercase letters only!
en: [FILENAME]
cs: [SOUBOR]

note: dialog title
en: Save Theme
cs: Uložit téma

note: dialog title
en: Save Theme as
cs: Uložit téma jako...

note: dialog title
en: Export Theme as
cs: Exportovat téma jako

en: A tool for customizing the appearance of the GNOME desktop
cs: Nástroj k úpravě vzhledu pracovního prostředí GNOME.

en: Export to file %s failed: %s.
cs: Export do souboru %s selhal: %s.

en: Version
cs: Verze

en: Website
cs: Web

en: Author(s)
cs: Autoři

en: No XML file specified!
cs: Nebyl uveden XML soubor!

en: No XSD file specified!
cs: Nebyl uveden XSD soubor!

note: translator note: message that appears if a validation has been successful
en: Validation passed!
cs: Ověření proběhlo úspěšně!

en: Validation failed!
cs: Ověření selhalo!

note: translator note: as in "error found on line x"
en: Line
cs: Řádek
