gnome-color-chooser - en to es translation catalogue (107 entries)

en: Compact
es: Compactar

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Buttons
es: Botones

note: translator node: this is a category name (tab label); comboboxes are button widgets with a dropdown list
en: Comboboxes
es: Listas Desplegables

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Desktop Icons
es: Iconos del escritorio

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Progress Bars
es: Barras de Progreso

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Scrollbars
es: Barras de desplazamiento

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Start Menue
es: Menu de inicio

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Tooltips
es: Consejos

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> Images are currently not exported!!
es: <b><span foreground="#ff0000">Nota:</span></b> Las imágenes actualmente no están exportadas!!

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> These settings only work with gtk2-themes that don't specify these values on their own, otherwise nothing will happen on a change ;-)
es: <b><span foreground="#ff0000">Nota:</span></b> Estas opciones sólo funcionan com gtk2-themes que no especifican sus valores por si mismos, sino nada sucederá en un cambio ;-)

en: <b>Buttons</b>
es: <b>Botones</b>

note: Comboboxes are button widgets with a dropdown list, translations may be longer than the english word
en: <b>Comboboxes</b>
es: <b>Listas Desplegables</b>

en: <b>Default Configuration</b>
es: <b>Configuración por defecto</b>

en: <b>Desktop</b>
es: <b>Escritorio</b>

en: <b>Engines</b> [for advanced users!]
es: <b>Motores</b> [para usuarios avanzados!]

en: <b>Entry Fields</b>
es: <b>Campos de entrada</b>

en: <b>Icon Labels</b>
es: <b>Etiquetas de iconos</b>

en: <b>Icon sizes</b> (x² pixels)
es: <b>Tamaños de iconos</b> (x² pixeles)

en: <b>Icons</b>
es: <b>Iconos</b>

en: <b>Metacity</b> (normal)
es: <b>Metacity</b>

en: <b>Progress Bars</b>
es: <b>Barras de progreso</b>

note: Label of the frame that shows the result of the Schema Validation process
en: <b>Result</b>
es: <b>Resultado</b>

en: <b>Scrollbars</b>
es: <b>Barras de desplazamiento</b>

en: <b>Selection Box</b>
es: <b>Cajas de selección</b>

en: <b>Start Menu</b>
es: <b>Menu de inicio</b>

en: <b>Window Decoration</b>
es: <b>Decoración de ventanas</b>

en: Background
es: Color de fondo

en: Background Opacity
es: Transparencia del Fondos

en: Button
es: Botón

en: Button Size
es: Tamaño del botón

en: Desktop
es: Escritorio

note: Verb (to export)
en: E_xport as
es: E_xportar como

note: Label for the filechooserbutton that selects an Engine Schema XML file
en: Engine Schema (XML)
es: Motor de Esquema (XML)

note: Menubar entry translator note: window title
en: Engine Schema Validator
es: Validador de Motor de Esquema

en: Engines
es: Motores

en: Font
es: Fuente

en: Foreground
es: Primer Plano

en: Global Colors
es: Colores Globales

en: Icons
es: Iconos

en: Large Toolbar
es: Toolbar Grande

en: Menue (e.g. application or context menues)
es: Menu (Ej. Aplicacion o menus de contexto)

note: visible in tooltip of render modes
en: Modes: 0=normal, 1=lighten, 2=colorize, 3=colorize monochromely
es: Modos: 0=normal, 1=brillante, 2=colorear, 3=colorear monocromaticamente

en: Opacity
es: Opacidad

en: Profile:
es: Perfil:

en: Specific
es: Específico

en: Start menue (needs panel restart!)
es: Menu de Inicio (Necesita reiniciar el panel!)

en: Text
es: Texto

en: This color is only used if render mode is 2 or 3 (colorize)
es: Este color es solo utilizado si el modo de renderizado es 2 o 3 (colorear)

en: This option does not affect all themes!
es: Esta opcion puede no afectar todos los temas!

en: Title/Buttons
es: Titulo/Botones

note: Button Label of the Schema Validator
en: Validate
es: Validar

note: Label for the filechooserbutton that selects a Validator Schema XSD file
en: Validator Schema (XSD)
es: Esquema validador (XSD)

en: Width
es: Ancho

en: X-Padding
es: Relleno en X

en: X-Padding
    (of widgets)
es: Relleno en X
    (de widgets)

en: Y-Padding
es: Relleno en Y

en: Y-Padding
    (of widgets)
es: Relleno en Y
    (de widgets)

en: _File
es: _Archivo

en: _Help
es: Ay_uda

en: _Install in GNOME
es: _Instalar en GNOME

en: _Tools
es: _Herramientas

en: activate hover effects
es: activar los efectos "sobre"

en: active
es: activo

en: active window
es: Ventana Activa

en: beautify icon labels (needed for icon label settings!)
es: mejorar las etiquetas de los iconos
    (necesario para las opciones de las etiquetas de iconos!)

en: brightness
es: Brillo

en: button pressed
es: boton presionado

en: colorize with
es: colorear con

en: deactivate (stock) icons
es: desactivar (stock) iconos

en: disabled
es: descativado

en: export comments (for easy human theme editing)
es: exportar comentarios (para una edicion facil del tema human)

en: export disabled theme elements
es: exportar los elemenos deshabilitados del tema

en: hover
es: sobre

en: inactive window
es: ventana inactiva

en: lighten
es: brillantez

en: pressed
es: presionado

en: render mode
es: modo de renderizado

en: saturation
es: saturación

en: selected
es: seleccionado

note: as in unvisited link
en: unvisited
es: sin visitar

en: use shadowless Menubars
es: usar barras de menu con sombra

en: use shadowless Toolbars
es: usar toolbars con sombra

note: as in (already) visited link
en: visited
es: visistado

en: Customize your GNOME desktop
es: Personalize su escritorio GNOME

en: Theme Default
es: Tema predeterminado

en: Configuration of %s
es: Configuración de %s

en: None
es: Ninguno

en: Read Error
es: Error de Lectura

en: Write Error
es: Error de Escritura

en: Could not open or create file %s.
es: No se pudo abrir o crear el archivo %s.

en: Unable to modify file %s.
es: Incapaz de modificar el archivo %s.

en: Could not open file %s.
es: No se pudo abrir el archivo %s.

note: translator note: used in --help message, describes the CLI command --validator-only
en: Start Engine Schema validator only
es: Iniciar sólo validador de Motor de Esquema

note: translator note: used in --help message, name of optional parameter (brackets!), please use uppercase letters only!
en: [FILENAME]
es: [NOMBREDEARCHIVO]

note: dialog title
en: Save Theme
es: Guardar tema

note: dialog title
en: Save Theme as
es: Guardar tema como

note: dialog title
en: Export Theme as
es: Exportar tema como

en: A tool for customizing the appearance of the GNOME desktop
es: Una herramienta para personalizar la apariencia del escritorio GNOME

en: Export to file %s failed: %s.
es: Exportación a archivo %s. fracasó: %s.

en: Version
es: Versión

en: Website
es: Sitio web

en: Author(s)
es: Autor(es)

en: No XML file specified!
es: ¡Ningún archivo de XML especificado!

en: No XSD file specified!
es: ¡Ningún archivo XSD especificado!

note: translator note: message that appears if a validation has been successful
en: Validation passed!
es: ¡La Validación ha pasado!

en: Validation failed!
es: ¡La validación falló!

note: translator note: as in "error found on line x"
en: Line
es: Línea
