gnome-color-chooser - en to he translation catalogue (115 entries)

en: Compact
he: מרוכז

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Buttons
he: לחצנים

note: translator node: this is a category name (tab label); comboboxes are button widgets with a dropdown list
en: Comboboxes
he: תיבות בחירה

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Desktop Icons
he: סמלי שולחן העבודה

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Global
he: כללי

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Panel
he: לוח

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Progress Bars
he: סרגלי התקדמות

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Scrollbars
he: סרגלי גלילה

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Start Menue
he: תפריט התחלה

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Tooltips
he: חלוניות עצה

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> Images are currently not exported!!
he: <b><span foreground="#ff0000">הערה:</span></b> התמונות אינן מיוצאות נכון לעכשיו!!

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> These settings only work with gtk2-themes that don't specify these values on their own, otherwise nothing will happen on a change ;-)
he: <b><span foreground="#ff0000">הערה:</span></b>הגדרות אלה תעבודנה רק עם ערכות נושא של gtk2 שאינן מגדירות ערכים אלו בעצמן, אחרת לא יקרה דבר עם שינוי הערכים ;-)

en: <b>Buttons</b>
he: <b>לחצנים</b>

note: Comboboxes are button widgets with a dropdown list, translations may be longer than the english word
en: <b>Comboboxes</b>
he: <b>תיבות בחירה</b>

en: <b>Default Configuration</b>
he: <b>הגדרות ברירת מחדל</b>

en: <b>Desktop</b>
he: <b>שולחן עבודה</b>

en: <b>Engines</b> [for advanced users!]
he: <b>מנועים</b> [עבור משתמשים מתקדמים!]

en: <b>Entry Fields</b>
he: <b>שדות הזנה</b>

en: <b>Icon Labels</b>
he: <b>תוויות סמל</b>

en: <b>Icon sizes</b> (x² pixels)
he: <b>גדלי הסמל</b> (x² פיקסלים)

en: <b>Icons</b>
he: <b>סמלים</b>

note: Abbreviation for Hyperlinks
en: <b>Links</b>
he: <b>קישורים</b>

en: <b>Metacity</b> (normal)
he: <b>Metacity</b> (רגיל)

en: <b>Normal</b>
he: <b>רגיל</b>

en: <b>Panel</b>
he: <b>חלונית</b>

en: <b>Progress Bars</b>
he: <b>סרגלי התקדמות</b>

note: Label of the frame that shows the result of the Schema Validation process
en: <b>Result</b>
he: <b>תוצאה</b>

en: <b>Scrollbars</b>
he: <b>סרגלי גלילה</b>

en: <b>Selection Box</b>
he: <b>תיבת בחירה</b>

en: <b>Start Menu</b>
he: <b>תפריט התחלה</b>

en: <b>Tooltips</b>
he: <b>תיאורי עזרה</b>

en: <b>Window Decoration</b>
he: <b>קישוט החלון</b>

en: Background
he: רקע

en: Background Opacity
he: אטימות הרקע

en: Button
he: לחצן

en: Button Size
he: גודל הלחצן

en: Color
he: צבע

en: Desktop
he: שולחן עבודה

note: Verb (to export)
en: E_xport as
he: יי_צא בתור

note: Label for the filechooserbutton that selects an Engine Schema XML file
en: Engine Schema (XML)
he: סכמת המנוע (XML)

note: Menubar entry translator note: window title
en: Engine Schema Validator
he: מאמת מנוע הסכמה

en: Engines
he: מנועים

en: Font
he: גופן

en: Foreground
he: קדמה

en: Global Colors
he: צבעים כלליים

en: Icons
he: סמלים

en: Large Toolbar
he: סרגל כלים גדול

en: Menue (e.g. application or context menues)
he: תפריט (לדוגמה: תפריט התוכנה או תפריט הקשר)

note: visible in tooltip of render modes
en: Modes: 0=normal, 1=lighten, 2=colorize, 3=colorize monochromely
he: מצבים: 0=רגיל, 1=מובהר, 2=צבוע, 3=צבע בגווני אפור

en: Opacity
he: אטימות

en: Profile:
he: פרופיל:

en: Specific
he: מסויים

en: Start menue (needs panel restart!)
he: תפריט התחלה (דורש את איתחול הלוח!)

en: Text
he: טקסט

en: This color is only used if render mode is 2 or 3 (colorize)
he: השימוש בצבע זה ייעשה רק במידה וייבחרו מצבים 2 או 3 (צביעה)

en: This option does not affect all themes!
he: אפשרות זו אינה משפיעה על כל ערכות הנושא!

en: Title/Buttons
he: כותרת/לחצנים

note: Button Label of the Schema Validator
en: Validate
he: אימות

note: Label for the filechooserbutton that selects a Validator Schema XSD file
en: Validator Schema (XSD)
he: סכמת מאמת (XSD)

en: Width
he: רוחב

en: X-Padding
he: גבול-X

en: X-Padding
    (of widgets)
he: גבול-X
    (של הווידג'טים)

en: Y-Padding
he: גבול-Y

en: Y-Padding
    (of widgets)
he: גבול-Y
    (של הווידג'טים)

en: _File
he: _קובץ

en: _Help
he: _עזרה

en: _Install in GNOME
he: ה_תקן תחת GNOME

en: _Tools
he: _כלים

en: activate hover effects
he: הפעל אפקטים של ריחוף

en: active
he: פעיל

en: active window
he: חלון פעיל

en: beautify icon labels (needed for icon label settings!)
he: ייפה את תוויות הסמלים (דרוש עבור הגדרות תווית סמל!)

en: brightness
he: בהירות

en: button pressed
he: לחצן נלחץ

en: colorize with
he: צבע באמצעות

en: deactivate (stock) icons
he: בטל את הפעלת (ערום) הסמלים

en: disabled
he: מנוטרל

en: export comments (for easy human theme editing)
he: ייצא הערות (לעריכה קלה של ערכת הנושא)

en: export disabled theme elements
he: ייצא את פריטי ערכת הנושא המנוטרלים

en: hover
he: ריחוף

en: inactive window
he: חלון לא פעיל

en: lighten
he: מובהר

en: normal
he: רגיל

en: pressed
he: נלחץ

en: render mode
he: מצב עיבוד

en: saturation
he: רוויה

en: selected
he: נבחר

note: as in unvisited link
en: unvisited
he: ללא ביקורים

en: use shadowless Menubars
he: השתמש בסרגלי תפריטים ללא צל

en: use shadowless Toolbars
he: השתמש בסרגלי כלים ללא שם

note: as in (already) visited link
en: visited
he: ביקור

en: Customize your GNOME desktop
he: התאם אישית את שולחן ה־GNOME שלך

en: Theme Default
he: ברירת מחדל של ערכת הנושא

en: Configuration of %s
he: הגדרת %s

en: None
he: ללא

en: Read Error
he: שגיאת קריאה

en: Write Error
he: שגיאת כתיבה

en: Could not open or create file %s.
he: לא ניתן לפתוח או ליצור את הקובץ %s.

note: "Error" is the caption of an error message
en: Error
he: שגיאה

en: Unable to modify file %s.
he: לא ניתן לשנות את הקובץ %s.

en: Could not open file %s.
he: לא ניתן לפתוח את הקובץ %s.

note: translator note: used in --help message, describes the CLI command --validator-only
en: Start Engine Schema validator only
he: הפעל את מנוע מאמת הסכמה בלבד

note: dialog title
en: Save Theme
he: שמור ערכת נושא

note: dialog title
en: Save Theme as
he: שמור ערכת נושא בשם

note: dialog title
en: Export Theme as
he: ייצא ערכת נושא בשם

en: A tool for customizing the appearance of the GNOME desktop
he: כלי להתאמת התצוגה של שולחן העבודה GNOME

en: Export to file %s failed: %s.
he: הייצוא אל הקובץ %s נכשל: %s.

en: Version
he: גירסה

en: Website
he: אתר

en: Author(s)
he: יוצר/ים

en: No XML file specified!
he: לא צויין קובץ XML!

en: No XSD file specified!
he: לא צויין קובץ XSD!

note: translator note: message that appears if a validation has been successful
en: Validation passed!
he: האימות עבר בהצלחה!

en: Validation failed!
he: האימות נכשל!

note: translator note: as in "error found on line x"
en: Line
he: קו
