gnome-color-chooser - en to id translation catalogue (69 entries)

en: Compact
id: Padat

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Start Menue
id: Menu Start

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> Images are currently not exported!!
id: <b><span foreground="#ff0000">Catatan:</span></b> Tampilan belum diekspor!!

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> These settings only work with gtk2-themes that don't specify these values on their own, otherwise nothing will happen on a change ;-)
id: <b><span foreground="#ff0000">Catatan:</span></b> Setting ini hanya berlaku untuk gtk-2-themes yang tidak memberikan value-nya sendiri, selain itu tidak ada yang berubah :-)

en: <b>Buttons</b>
id: <b>Tombol</b>

en: <b>Default Configuration</b>
id: <b>Konfigurasi Asal</b>

en: <b>Engines</b> [for advanced users!]
id: <b>Mesin</b> [untuk pengguna mahir!]

en: <b>Entry Fields</b>
id: <b>Tempat Masukan</b>

en: <b>Icon Labels</b>
id: <b>Label Ikon</b>

en: <b>Icon sizes</b> (x² pixels)
id: <b>Ukuran Ikon</b> (x² pixels)

en: <b>Icons</b>
id: <b>Ikon</b>

en: <b>Progress Bars</b>
id: <b>Bar Progres</b>

en: <b>Scrollbars</b>
id: <b>Scrollbar</b>

en: <b>Selection Box</b>
id: <b>Kotak Seleksi</b>

en: <b>Start Menu</b>
id: <b>Menu Start</b>

en: <b>Tooltips</b>
id: <b>Tooltip</b>

en: <b>Window Decoration</b>
id: <b>Dekorasi Jendela</b>

en: Background
id: Latar-Belakang

en: Background Opacity
id: Opacity Latar-Belakang

en: Button
id: Tombol

en: Button Size
id: Ukuran Tombol

en: Color
id: Warna

note: Verb (to export)
en: E_xport as
id: E_kspor Jadi

en: Engines
id: Mesin

en: Font
id: Huruf

en: Foreground
id: Latar-Depan

en: Global Colors
id: Warna Global

en: Icons
id: Ikon

en: Large Toolbar
id: Toolbar Besar

en: Menue (e.g. application or context menues)
id: Menu (e.g aplikasi atau menu konteks)

note: visible in tooltip of render modes
en: Modes: 0=normal, 1=lighten, 2=colorize, 3=colorize monochromely
id: Mode: 0=normal, 1=lebih muda, 2=warnai, 3=warnai secara monochrome

en: Opacity
id: Opasitas

en: Profile:
id: Profil:

en: Specific
id: Spesifik

en: Start menue (needs panel restart!)
id: Menu Start (perlu restart panel)

en: Text
id: Teks

en: This color is only used if render mode is 2 or 3 (colorize)
id: Warna ini hanya digunakan jika mode rendering adalah 2 atau 3 (colorize)

en: Title/Buttons
id: Titel/Tombol

en: Width
id: Lebar

en: X-Padding
    (of widgets)
id: X-Padding
    (dari widget)

en: Y-Padding
    (of widgets)
id: Y-Padding
    (dari widget)

en: _File
id: _Berkas

en: _Help
id: _Bantuan

en: _Install in GNOME
id: _Instal di GNOME

en: activate hover effects
id: activasi efek hover

en: active window
id: jendela aktif

en: beautify icon labels (needed for icon label settings!)
id: percantik label icon (diperlukan untuk seting label icon!)

en: brightness
id: tingkat-terang

en: button pressed
id: tombol ditekan

en: colorize with
id: warnai dengan

en: deactivate (stock) icons
id: deaktivasi ikon (stok)

en: disabled
id: tak digunakan

en: export comments (for easy human theme editing)
id: ekspor komentar (untuk mengedit theme human)

en: export disabled theme elements
id: ekspor elemen theme yang tidak berfungsi

en: inactive window
id: jendela non-aktif

en: lighten
id: permuda

en: render mode
id: mode render

en: saturation
id: saturasi

en: selected
id: dipilih

en: Customize your GNOME desktop
id: Kostumisasikan desktop GNOME anda

en: Theme Default
id: Tema Dasar

en: Configuration of %s
id: Konfigurasi dari %s

en: None
id: Tidak ada

note: dialog title
en: Save Theme
id: Simpan Tema

note: dialog title
en: Save Theme as
id: Simpan Tema Jadi

note: dialog title
en: Export Theme as
id: Ekspor Tema Jadi

en: Version
id: Versi

en: Website
id: Situs web

en: Author(s)
id: Pengarang
