gnome-color-chooser - en to nb translation catalogue (43 entries)

en: Compact
nb: Kompakt

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Buttons
nb: Knapper

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Scrollbars
nb: Rullefelt

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Start Menue
nb: Startmeny

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Tooltips
nb: Verktøytips

en: <b>Buttons</b>
nb: <b>Knapper</b>

note: Label of the frame that shows the result of the Schema Validation process
en: <b>Result</b>
nb: <b>Resultat</b>

en: <b>Start Menu</b>
nb: <b>Startmeny</b>

en: Background
nb: Bakgrunn

en: Background Opacity
nb: Bakgrunnens gjennomsiktighet

en: Button
nb: Knapp

en: Button Size
nb: Knappestørrelse

en: Color
nb: Farge

en: Desktop
nb: Skrivebord

en: Engines
nb: Motorer

en: Font
nb: Skrifttype

en: Foreground
nb: Forgrunn

en: Icons
nb: Ikoner

en: Large Toolbar
nb: Stor verktøylinje

en: Opacity
nb: Gjennomsiktighet

en: Profile:
nb: Profil:

en: Specific
nb: Spesifikk

en: Text
nb: Tekst

note: Button Label of the Schema Validator
en: Validate
nb: Valider

en: Width
nb: Bredde

en: _File
nb: _Fil

en: _Help
nb: _Hjelp

en: _Tools
nb: _Verktøy

en: active
nb: aktiv

en: active window
nb: aktivt vindu

en: disabled
nb: deaktivert

en: Read Error
nb: Lesefeil

en: Write Error
nb: Skrivefeil

en: Could not open or create file %s.
nb: Kunne ikke åpne eller opprette filen %s.

note: "Error" is the caption of an error message
en: Error
nb: Feil

en: Unable to modify file %s.
nb: Kunne ikke modifisere filen %s.

en: Could not open file %s.
nb: Kunne ikke åpne filen %s.

note: dialog title
en: Save Theme
nb: Lagre tema

note: dialog title
en: Save Theme as
nb: Lagre tema som

note: dialog title
en: Export Theme as
nb: Eksportere tema som

en: Version
nb: Versjon

en: Website
nb: Nettside

en: Author(s)
nb: Forfatter(e)
