gnome-color-chooser - en to nl translation catalogue (71 entries)

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Progress Bars
nl: Vooruitgangsbalken

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Start Menue
nl: Startmenu

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> Images are currently not exported!!
nl: <b><span foreground="#ff0000">Let op:</span></b> De afbeeldingen zijn nog niet geëxporteerd!!

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> These settings only work with gtk2-themes that don't specify these values on their own, otherwise nothing will happen on a change ;-)
nl: <b><span foreground="#ff0000">Let op:</span></b> Deze instellingen werken alleen met gtk2-themes die deze kleurwaarden niet zelf gedefinieerd hebben, want dan zou niets veranderen ;-)

en: <b>Buttons</b>
nl: <b>Toetsen</b>

en: <b>Default Configuration</b>
nl: <b>Standaard Instellingen</b>

en: <b>Desktop</b>
nl: <b>Bureaublad</b>

en: <b>Engines</b> [for advanced users!]
nl: <b>Engines</b> [voor geavanceerde gebruikers!]

en: <b>Entry Fields</b>
nl: <b>Invoervelden</b>

en: <b>Icon Labels</b>
nl: <b>Icoonlabels</b>

en: <b>Icon sizes</b> (x² pixels)
nl: <b>Icoonafmetingen</b> (x² pixels)

en: <b>Icons</b>
nl: <b>Iconen</b>

en: <b>Metacity</b> (normal)
nl: <b>Metacity</b> (normaal)

en: <b>Normal</b>
nl: <b>Normaal</b>

en: <b>Panel</b>
nl: <b>Paneel</b>

en: <b>Progress Bars</b>
nl: <b>Voortgangsindicatie</b>

note: Label of the frame that shows the result of the Schema Validation process
en: <b>Result</b>
nl: <b>Resultaat</b>

en: <b>Scrollbars</b>
nl: <b>Scrollbalken</b>

en: <b>Start Menu</b>
nl: <b>Startmenu</b>

en: <b>Window Decoration</b>
nl: Venster opmaak

en: Background
nl: Achtergrond

en: Background Opacity
nl: Ondoorzichtigheid van Achtergrond

en: Color
nl: Kleur

en: Desktop
nl: Bureaublad

note: Verb (to export)
en: E_xport as
nl: E_xporteer als

en: Font
nl: Lettertype

en: Icons
nl: Pictogrammen

en: Large Toolbar
nl: Grote werkbalk

en: Menue (e.g. application or context menues)
nl: Menu (bv. toepassings- of contextmenus)

en: Opacity
nl: Ondoorzichtigheid

en: Start menue (needs panel restart!)
nl: Start menu (paneel moet opnieuw worden opgestart!)

en: This option does not affect all themes!
nl: Deze optie heeft geen invloed op alle thema's!

en: Title/Buttons
nl: Titel/Knoppen

note: Button Label of the Schema Validator
en: Validate
nl: Validatie

en: _File
nl: _Bestand

en: _Install in GNOME
nl: GNOME _installeren

en: active
nl: actief

en: active window
nl: actief venster

en: brightness
nl: helderheid

en: button pressed
nl: knop ingedrukt

en: deactivate (stock) icons
nl: Deactiveer (voorraad) iconen

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: export comments (for easy human theme editing)
nl: exporteer commentaren (voor gemakkelijk bewerken van human thema)

en: export disabled theme elements
nl: exporteer uitgeschakelde thema-elementen

en: inactive window
nl: inactief venster

en: normal
nl: normaal

en: pressed
nl: ingedrukt

en: saturation
nl: verzadiging

en: selected
nl: geselecteerd

note: as in unvisited link
en: unvisited
nl: onbezocht

en: use shadowless Menubars
nl: gebruik schaduwloze menubalken

note: as in (already) visited link
en: visited
nl: bezocht

en: Theme Default
nl: Themastandaard

en: Configuration of %s
nl: Configuratie van %s

en: None
nl: Geen

en: Read Error
nl: Leesfout

en: Write Error
nl: Schrijffout

en: Could not open or create file %s.
nl: Kan bestand %s niet openen of aanmaken.

note: "Error" is the caption of an error message
en: Error
nl: Foutmelding

en: Unable to modify file %s.
nl: Onmogelijk om bestand %s aan te passen.

en: Could not open file %s.
nl: Kan bestand %s niet openen.

note: translator note: used in --help message, name of optional parameter (brackets!), please use uppercase letters only!
en: [FILENAME]
nl: [BESTANDSNAAM]

en: A tool for customizing the appearance of the GNOME desktop
nl: Een hulpmiddel om het uiterlijk van de GNOME desktop aan te passen.

en: Export to file %s failed: %s.
nl: Exporteren naar bestand %s is mislukt: %s.

en: Version
nl: Versie

en: Author(s)
nl: Auteur(s)

en: No XML file specified!
nl: Geen XML bestand gespecifieerd!

en: No XSD file specified!
nl: Geen XSD bestand gespecifieerd!

note: translator note: message that appears if a validation has been successful
en: Validation passed!
nl: Validatie gelukt!

en: Validation failed!
nl: Validatie mislukt!

note: translator note: as in "error found on line x"
en: Line
nl: Regel
