gnome-color-chooser - en to pl translation catalogue (110 entries)

en: Compact
pl: Zwarty

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Buttons
pl: Przyciski

note: translator node: this is a category name (tab label); comboboxes are button widgets with a dropdown list
en: Comboboxes
pl: Pola kombi

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Desktop Icons
pl: Ikony pulpitu

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Global
pl: Globalne

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Progress Bars
pl: Paski postępu

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Scrollbars
pl: Paski przewijania

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Start Menue
pl: Menu start

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Tooltips
pl: Podpowiedzi

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> Images are currently not exported!!
pl: <b><span foreground=\"#ff0000\">Uwaga:</span></b> Obrazy nie zostały wyeksportowane!!

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> These settings only work with gtk2-themes that don't specify these values on their own, otherwise nothing will happen on a change ;-)
pl: <b><span foreground=\"#ff0000\">Uwaga:</span></b> Te ustawienia działają tylko z motywami gkt2, dlatego zmiany tych wartości należy przeprowadzić z pełną świadomością tego faktu, w przeciwnym wypadku nic się nie stanie ;-)

en: <b>Buttons</b>
pl: <b>Przyciski</b>

note: Comboboxes are button widgets with a dropdown list, translations may be longer than the english word
en: <b>Comboboxes</b>
pl: <b>Pola kombi</b>

en: <b>Default Configuration</b>
pl: <b>Konfiguracja podstawowa</b>

en: <b>Desktop</b>
pl: <b>Pulpit</b>

en: <b>Engines</b> [for advanced users!]
pl: <b>Silniki</b> [dla użytkowników zaawansowanych!]

en: <b>Entry Fields</b>
pl: <b>Pole wprowadzania danych</b>

en: <b>Icon Labels</b>
pl: <b>Podpisy ikon</b>

en: <b>Icon sizes</b> (x² pixels)
pl: <b>Wielkość ikon</b> (x² pikseli)

en: <b>Icons</b>
pl: <b>Ikony</b>

note: Abbreviation for Hyperlinks
en: <b>Links</b>
pl: <b>Linki</b>

en: <b>Metacity</b> (normal)
pl: <b>Metacity</b> (zwykłe)

en: <b>Normal</b>
pl: <b>Normalny</b>

en: <b>Progress Bars</b>
pl: <b>Paski postępu</b>

note: Label of the frame that shows the result of the Schema Validation process
en: <b>Result</b>
pl: <b>Wynik</b>

en: <b>Scrollbars</b>
pl: <b>Paski przewijania</b>

en: <b>Selection Box</b>
pl: <b>Pole wyboru</b>

en: <b>Start Menu</b>
pl: <b>Menu start</b>

en: <b>Tooltips</b>
pl: <b>Opisy pomocnicze</b>

en: <b>Window Decoration</b>
pl: <b>Dekoracje okien</b>

en: Background
pl: Tło

en: Background Opacity
pl: Nieprzezroczystość tła

en: Button
pl: Przycisk

en: Button Size
pl: Rozmiar przycisku

en: Color
pl: Kolor

en: Desktop
pl: Pulpit

note: Verb (to export)
en: E_xport as
pl: _Eksportuj

note: Label for the filechooserbutton that selects an Engine Schema XML file
en: Engine Schema (XML)
pl: Schemat (XML) Silnika

en: Engines
pl: Silniki

en: Font
pl: Czcionka

en: Foreground
pl: Kolor tekstu

en: Global Colors
pl: Kolory globalne

en: Icons
pl: Ikony

en: Large Toolbar
pl: Pasek narzędziowy

en: Menue (e.g. application or context menues)
pl: Menu (np. aplikacji albo kontekstowe)

note: visible in tooltip of render modes
en: Modes: 0=normal, 1=lighten, 2=colorize, 3=colorize monochromely
pl: Tryby działania: 0=normalny, 1=rozjaśniony, 2=kolorowany, 3=kolorowany monochromatycznie

en: Opacity
pl: Nieprzezroczystość

en: Profile:
pl: Profil:

en: Specific
pl: Określony

en: Start menue (needs panel restart!)
pl: Menu start (wymaga restartu panelu)

en: Text
pl: Tekst

en: This color is only used if render mode is 2 or 3 (colorize)
pl: Ten kolor używany jest tylko w trybie 2 lub 3 (kolorowanym)

en: This option does not affect all themes!
pl: Ta opcja nie ma wpływu na wszystkie motywy!

en: Title/Buttons
pl: Tytuł/Przyciski

note: Button Label of the Schema Validator
en: Validate
pl: Zweryfikuj

en: Width
pl: Szerokość

en: X-Padding
pl: odstęp w osi X

en: X-Padding
    (of widgets)
pl: odstęp w osi X
    (dla widgetów)

en: Y-Padding
pl: odstęp w osi Y

en: Y-Padding
    (of widgets)
pl: odstęp w osi Y
    (dla widgetów)

en: _File
pl: _Plik

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _Install in GNOME
pl: Za_instaluj w GNOME

en: _Tools
pl: _Narzędzia

en: activate hover effects
pl: uruchomienie efektów "najechania"

en: active
pl: aktywny

en: active window
pl: aktywne okno

en: beautify icon labels (needed for icon label settings!)
pl: piękne podpisy ikon (niezbędne do konfiguracji podpisów)

en: brightness
pl: intensywność

en: button pressed
pl: naciśnięty przycisk

en: colorize with
pl: dodaj kolor

en: deactivate (stock) icons
pl: wyłącz ikony (osadzone)

en: disabled
pl: wyłączone

en: export comments (for easy human theme editing)
pl: zapisz objaśnienie (dla ułatwienia korzystania z motywu)

en: export disabled theme elements
pl: zapisz wyłączone elementy motywu

en: hover
pl: najechanie

en: inactive window
pl: nieaktywne okno

en: lighten
pl: rozjaśnienie

en: normal
pl: zwykły

en: pressed
pl: wciśnięty

en: render mode
pl: tryb renderingu

en: saturation
pl: nasycenie

en: selected
pl: zaznaczony

note: as in unvisited link
en: unvisited
pl: nieodwiedzony

en: use shadowless Menubars
pl: użyj pasków menu bez cieni

en: use shadowless Toolbars
pl: użyj pasków narzędzi bez cieni

note: as in (already) visited link
en: visited
pl: odwiedzony

en: Customize your GNOME desktop
pl: Indywializuje pulpit GNOME

en: Theme Default
pl: Motyw domyślny

en: Configuration of %s
pl: Konfiguracja %s

en: None
pl: Żaden

en: Read Error
pl: Błąd odczytu

en: Write Error
pl: Błąd zapisu

en: Could not open or create file %s.
pl: Nie można otworzyć lub stworzyć pliku %s.

note: "Error" is the caption of an error message
en: Error
pl: Błąd

en: Unable to modify file %s.
pl: Nie można modyfikować pliku %s.

en: Could not open file %s.
pl: Nie można otworzyć pliku %s.

note: dialog title
en: Save Theme
pl: Zapisz motyw

note: dialog title
en: Save Theme as
pl: Zapisz motyw jako

note: dialog title
en: Export Theme as
pl: Eksportuj motyw jako

en: A tool for customizing the appearance of the GNOME desktop
pl: Narzędzie do zmiany wyglądu pulpitu GNOME

en: Export to file %s failed: %s.
pl: Eksport do pliku %s nie powiódł się: %s.

en: Version
pl: Wersja

en: Website
pl: Strona internetowa

en: Author(s)
pl: Autorzy

en: No XML file specified!
pl: Brak podanego pliku XML!

en: No XSD file specified!
pl: Brak podanego pliku XSD!

note: translator note: message that appears if a validation has been successful
en: Validation passed!
pl: Udana walidacja!

en: Validation failed!
pl: Nieudana walidacja!

note: translator note: as in "error found on line x"
en: Line
pl: Wiersz
