gnome-color-chooser - en to pt translation catalogue (107 entries)

en: Compact
pt: Compacto

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Buttons
pt: Botões

note: translator node: this is a category name (tab label); comboboxes are button widgets with a dropdown list
en: Comboboxes
pt: Caixas de Selecção

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Desktop Icons
pt: Ícones da Área de Trabalho

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Panel
pt: Painel

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Progress Bars
pt: Barras de Progresso

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Scrollbars
pt: Barras de deslocamento

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Start Menue
pt: Menu de Início

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Tooltips
pt: Dicas

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> Images are currently not exported!!
pt: <b><span foreground="#ff0000">Aviso:</span></b> As imagens não estão exportadas neste momento!!

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> These settings only work with gtk2-themes that don't specify these values on their own, otherwise nothing will happen on a change ;-)
pt: <b><span foreground="#ff0000">Nota:</span></b> Estas configurações apenas são aplicáveis a temas gtk2 que não especificam estes valores por si mesmos, caso contrário não irá acontecer nada ;-)

en: <b>Buttons</b>
pt: <b>Botões</b>

note: Comboboxes are button widgets with a dropdown list, translations may be longer than the english word
en: <b>Comboboxes</b>
pt: <b>Caixas de Selecção</b

en: <b>Default Configuration</b>
pt: <b>Configuração por Defeito</b>

en: <b>Desktop</b>
pt: <b>Ambiente de Trabalho</b>

en: <b>Engines</b> [for advanced users!]
pt: <b>Motores</b> [somente para utilizadores avançados!]

en: <b>Entry Fields</b>
pt: <b>Campos de Entrada</b>

en: <b>Icon Labels</b>
pt: <b>Etiquetas de Ícones</b>

en: <b>Icon sizes</b> (x² pixels)
pt: <b>Tamanho dos Ícones</b> (x² pixels)

en: <b>Icons</b>
pt: <b>Ícones</b>

note: Abbreviation for Hyperlinks
en: <b>Links</b>
pt: <b>Ligações</b>

en: <b>Panel</b>
pt: <b>Painel</b>

en: <b>Progress Bars</b>
pt: <b>Barras de Progresso</b>

note: Label of the frame that shows the result of the Schema Validation process
en: <b>Result</b>
pt: <b>Resultado</b>

en: <b>Scrollbars</b>
pt: <b>Barras de Scroll</b>

en: <b>Selection Box</b>
pt: <b>Caixas de selecção</b>

en: <b>Start Menu</b>
pt: <b>Menu de Início</b>

en: <b>Tooltips</b>
pt: <b>Dicas das Ferramentas</b>

en: <b>Window Decoration</b>
pt: <b>Decoração da Janela</b>

en: Background
pt: Plano de Fundo

en: Background Opacity
pt: Opacidade do Plano de Fundo

en: Button
pt: Botão

en: Button Size
pt: Tamanho do Botão

en: Color
pt: Cor

en: Desktop
pt: Área de Trabalho

note: Verb (to export)
en: E_xport as
pt: E_xportar como

note: Menubar entry translator note: window title
en: Engine Schema Validator
pt: Validador de Esquema de Motor

en: Engines
pt: Motores

en: Font
pt: Fonte

en: Foreground
pt: Primeiro Plano

en: Global Colors
pt: Cores Globais

en: Icons
pt: Ícones

en: Large Toolbar
pt: Barra de Ferramentas Grande

en: Menue (e.g. application or context menues)
pt: Menue (e.g. aplicações ou menus de contexto)

note: visible in tooltip of render modes
en: Modes: 0=normal, 1=lighten, 2=colorize, 3=colorize monochromely
pt: Modos: 0=normal, 1=lighten, 2=colorize, 3=colorize monochromely

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Profile:
pt: Perfil:

en: Specific
pt: Específico

en: Start menue (needs panel restart!)
pt: Menu de início (necessita reiniciar o painel!)

en: Text
pt: Texto

en: This color is only used if render mode is 2 or 3 (colorize)
pt: Esta côr é somente utilizada se o modo de renderizição for o 2 ou o 3 (colorize)

en: Title/Buttons
pt: Título/Botoẽs

note: Label for the filechooserbutton that selects a Validator Schema XSD file
en: Validator Schema (XSD)
pt: Validador de Esquema (XSD)

en: Width
pt: Largura

en: X-Padding
    (of widgets)
pt: X-Padding
    (das widgets)

en: Y-Padding
    (of widgets)
pt: Y-Padding
    (de widgets)

en: _File
pt: _Ficheiro

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _Install in GNOME
pt: _Instalar no GNOME

en: _Tools
pt: Ferramen_tas

en: activate hover effects
pt: activar efeitos de suspensão

en: active
pt: activo

en: active window
pt: janela activa

en: beautify icon labels (needed for icon label settings!)
pt: Lindas etiquetas de ícones (necessárias para as configurações das etiquetas dos ícones!)

en: brightness
pt: brilho

en: button pressed
pt: botão pressionado

en: colorize with
pt: colorize com

en: deactivate (stock) icons
pt: desactivar os ícones por defeito

en: disabled
pt: desactivado

en: export comments (for easy human theme editing)
pt: exportar comentários (para tornar mais simples a edição de temas)

en: export disabled theme elements
pt: exportar elementos de tema desactivados

en: hover
pt: Pairar

en: inactive window
pt: Janela Inactiva

en: lighten
pt: Leve

en: pressed
pt: premido

en: render mode
pt: Modo de renderização

en: saturation
pt: saturação

en: selected
pt: seleccionado

note: as in unvisited link
en: unvisited
pt: por visitar

en: use shadowless Menubars
pt: usar Barras de Menu sem sombra

en: use shadowless Toolbars
pt: usar Barras de Ferramentas sem sombra

note: as in (already) visited link
en: visited
pt: visitado

en: Customize your GNOME desktop
pt: Personalizar o ambiente de trabalho GNOME

en: Theme Default
pt: Tema Por Omissão

en: Configuration of %s
pt: Configuração de %s

en: None
pt: Nenhum

en: Read Error
pt: Erro de Leitura

en: Write Error
pt: Erro de Escrita

en: Could not open or create file %s.
pt: Não foi possível abrir ou criar o ficheiro %s.

note: "Error" is the caption of an error message
en: Error
pt: Erro

en: Unable to modify file %s.
pt: Não foi possível modificar o ficheiro %s.

en: Could not open file %s.
pt: Não foi possível abrir o ficheiro %s.

note: translator note: used in --help message, describes the CLI command --validator-only
en: Start Engine Schema validator only
pt: Iniciar apenas o Validador de Esquema do Motor

note: translator note: used in --help message, name of optional parameter (brackets!), please use uppercase letters only!
en: [FILENAME]
pt: [NOME DE FICHEIRO]

note: dialog title
en: Save Theme
pt: Gravar o Tema

note: dialog title
en: Save Theme as
pt: Guardar Tema como

note: dialog title
en: Export Theme as
pt: Exportar Tema como

en: A tool for customizing the appearance of the GNOME desktop
pt: Uma ferramenta para personalizar o aspecto do GNOME Desktop

en: Export to file %s failed: %s.
pt: A exportação para o ficheiro %s falhou: %s.

en: Version
pt: Versão

en: Website
pt: Sítio Web

en: Author(s)
pt: Autor(es)

en: No XML file specified!
pt: Ficheiro XML não-especificado!

en: No XSD file specified!
pt: Ficheiro XSD não-especificado!

note: translator note: message that appears if a validation has been successful
en: Validation passed!
pt: Validação com sucesso!

en: Validation failed!
pt: Validação falhada!

note: translator note: as in "error found on line x"
en: Line
pt: Linha
