gnome-color-chooser - en to pt_BR translation catalogue (75 entries)

en: Compact
pt_BR: Compactar

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Buttons
pt_BR: Botões

note: translator node: this is a category name (tab label); comboboxes are button widgets with a dropdown list
en: Comboboxes
pt_BR: Caixas de Seleção

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Desktop Icons
pt_BR: Ícones da Área de Trabalho

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Panel
pt_BR: Painel

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Progress Bars
pt_BR: Barras de Progresso

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Scrollbars
pt_BR: Barras de rolagem

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Start Menue
pt_BR: Menu Inicial

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Tooltips
pt_BR: Dicas de ferramentas

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> Images are currently not exported!!
pt_BR: <b><span foreground="#ff0000">Nota:</span></b> As imagens não estão exportadas atualmente!!

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> These settings only work with gtk2-themes that don't specify these values on their own, otherwise nothing will happen on a change ;-)
pt_BR: <b><span foreground="#ff0000">Nota:</span></b> Estas opções somente funcionarão com gtk2-themes que não especificam estes valores por si próprios, caso contrário nada acontecerá em uma mudança ;-)

en: <b>Buttons</b>
pt_BR: <b>Botões</b>

en: <b>Default Configuration</b>
pt_BR: <b>Configuração Padrão</b>

en: <b>Desktop</b>
pt_BR: <b>Área de Trabalho</b>

en: <b>Engines</b> [for advanced users!]
pt_BR: <b>Motores</b> [Para usuários avançados!]

en: <b>Entry Fields</b>
pt_BR: <b>Campos de Entrada</b>

en: <b>Icon Labels</b>
pt_BR: <b>Rótulos de Ícones</b>

en: <b>Icon sizes</b> (x² pixels)
pt_BR: <b>Tamanhos de Ícones</b> (x² pixels)

en: <b>Icons</b>
pt_BR: <b>Ícones</b>

en: <b>Panel</b>
pt_BR: <b>Painel</b>

en: <b>Progress Bars</b>
pt_BR: <b>Barras de Progresso</b>

en: <b>Scrollbars</b>
pt_BR: <b>Barras de Rolamento</b>

en: <b>Selection Box</b>
pt_BR: <b>Caixa de Seleção</b>

en: <b>Start Menu</b>
pt_BR: <b>Menu Inicial</b>

en: <b>Tooltips</b>
pt_BR: <b>Dicas de Ferramenta</b>

en: <b>Window Decoration</b>
pt_BR: <b>Decoração da Janela</b>

en: Background
pt_BR: Plano de Fundo

en: Background Opacity
pt_BR: Opacidade do Plano de Fundo

en: Button
pt_BR: Botão

en: Button Size
pt_BR: Tamanho do botão

en: Color
pt_BR: Cor

en: Desktop
pt_BR: Área de Trabalho

note: Verb (to export)
en: E_xport as
pt_BR: E_xportar como

en: Engines
pt_BR: Motores

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Foreground
pt_BR: Primeiro Plano

en: Global Colors
pt_BR: Cores Globais

en: Icons
pt_BR: Ícones

en: Large Toolbar
pt_BR: Barra de Ferramenta Largas

en: Opacity
pt_BR: Opacidade

en: Profile:
pt_BR: Perfil:

en: Specific
pt_BR: Específico

en: Start menue (needs panel restart!)
pt_BR: Menue Start (Necessita do reinício do painel!)

en: Text
pt_BR: Texto

en: This option does not affect all themes!
pt_BR: Esta opção não afeta todos os temas!

en: Title/Buttons
pt_BR: Título/Botões

note: Button Label of the Schema Validator
en: Validate
pt_BR: Validar

en: Width
pt_BR: Largura

en: _File
pt_BR: _Arquivo

en: _Help
pt_BR: _Ajuda

en: _Install in GNOME
pt_BR: _Instala no GNOME

en: _Tools
pt_BR: Ferramen_tas

en: active
pt_BR: ativo

en: active window
pt_BR: janela ativa

en: beautify icon labels (needed for icon label settings!)
pt_BR: Rótulos de icone de embelezamento (necessário para configurações de rótulo de ícone!)

en: brightness
pt_BR: brilho

en: button pressed
pt_BR: botão pressionado

en: colorize with
pt_BR: colorir com

en: deactivate (stock) icons
pt_BR: desativar ícones (de estoque)

en: disabled
pt_BR: desabilitado

en: export comments (for easy human theme editing)
pt_BR: comentários de exportação (para fácil edição de tema humano)

en: export disabled theme elements
pt_BR: exportar elementos de tema desabilitados

en: inactive window
pt_BR: janela inativa

en: lighten
pt_BR: iluminar

en: saturation
pt_BR: saturação

en: selected
pt_BR: selecionado

en: Customize your GNOME desktop
pt_BR: Customizar sua área de trabalho do GNOME

en: Configuration of %s
pt_BR: Configuração do%s

en: None
pt_BR: Nenhum

note: dialog title
en: Save Theme
pt_BR: Salvar Tema

note: dialog title
en: Save Theme as
pt_BR: Salvar Tema como

note: dialog title
en: Export Theme as
pt_BR: Exportar Tema como

en: Version
pt_BR: Versão

en: Website
pt_BR: Página da Web

en: Author(s)
pt_BR: Autor(es)
