gnome-color-chooser - en to ru translation catalogue (114 entries)

en: Compact
ru: Компактный

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Buttons
ru: Кнопки

note: translator node: this is a category name (tab label); comboboxes are button widgets with a dropdown list
en: Comboboxes
ru: Выпадающие списки

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Desktop Icons
ru: Значки на рабочем столе

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Global
ru: Глобальные

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Panel
ru: Панель задач

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Progress Bars
ru: Индикатор прогресса

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Scrollbars
ru: Полосы прокрутки

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Start Menue
ru: Стартовое меню

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Tooltips
ru: Всплывающие подсказки

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> Images are currently not exported!!
ru: <b><span foreground="#ff0000">Внимание:</span></b> Текущие изображения не экспортированы!!

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> These settings only work with gtk2-themes that don't specify these values on their own, otherwise nothing will happen on a change ;-)
ru: <b><span foreground="#ff0000">Внимание:</span></b> Эти настройки работают только с gtk2-темами, которые сейчас не указаны, никаких изменений не произойдет ;-)

en: <b>Buttons</b>
ru: <b>Кнопки</b>

note: Comboboxes are button widgets with a dropdown list, translations may be longer than the english word
en: <b>Comboboxes</b>
ru: <b>Выпадающие списки</b>

en: <b>Default Configuration</b>
ru: <b>Конфигурация по умолчанию</b>

en: <b>Desktop</b>
ru: <b>Рабочий стол</b>

en: <b>Engines</b> [for advanced users!]
ru: <b>Машины</b> [дял продвинутых пользователей!]

en: <b>Entry Fields</b>
ru: <b>Поля ввода</b>

en: <b>Icon Labels</b>
ru: <b>Ярлыки иконки</b>

en: <b>Icon sizes</b> (x² pixels)
ru: <b>Размеры иконки</b> (x² пикселей)

en: <b>Icons</b>
ru: <b>Иконки</b>

note: Abbreviation for Hyperlinks
en: <b>Links</b>
ru: <b>Ссылки</b>

en: <b>Metacity</b> (normal)
ru: <b>Metacity</b> (обычный)

en: <b>Normal</b>
ru: <b>Обычный</b>

en: <b>Panel</b>
ru: <b>Панель</b>

en: <b>Progress Bars</b>
ru: <b>Индикаторы прогресса</b>

note: Label of the frame that shows the result of the Schema Validation process
en: <b>Result</b>
ru: <b>Результат</b>

en: <b>Scrollbars</b>
ru: <b>Полосы прокрутки</b>

en: <b>Start Menu</b>
ru: <b>Стартовое меню</b>

en: <b>Tooltips</b>
ru: <b>Подсказки</b>

en: <b>Window Decoration</b>
ru: <b>Декорация окна</b>

en: Background
ru: Фон

en: Background Opacity
ru: Прозрачность фона

en: Button
ru: Кнопка

en: Button Size
ru: Размер кнопки

en: Color
ru: Цвет

en: Desktop
ru: Рабочий стол

note: Verb (to export)
en: E_xport as
ru: Э_кспортировать как

note: Label for the filechooserbutton that selects an Engine Schema XML file
en: Engine Schema (XML)
ru: Схема движка (XML)

note: Menubar entry translator note: window title
en: Engine Schema Validator
ru: Проверка схемы движка

en: Engines
ru: Движки

en: Font
ru: Шрифт

en: Foreground
ru: Передний план

en: Global Colors
ru: Глобальные цвета

en: Icons
ru: Иконки

en: Large Toolbar
ru: Большая панель инструментов

en: Menue (e.g. application or context menues)
ru: Меню (например приложение или контекстные меню)

note: visible in tooltip of render modes
en: Modes: 0=normal, 1=lighten, 2=colorize, 3=colorize monochromely
ru: Режимы: 0=обычный, 1=подсветить, 2=раскрасить, 3=раскрасить монохронно

en: Opacity
ru: Прозрачность

en: Profile:
ru: Профиль:

en: Specific
ru: Особые:

en: Start menue (needs panel restart!)
ru: Стартовое меню (необходим перезапуск панели!)

en: Text
ru: Текст

en: This color is only used if render mode is 2 or 3 (colorize)
ru: Эти цвета возможны только если выбран режим 2 или 3 (раскрасить)

en: This option does not affect all themes!
ru: Эта опция не влияет на все темы!

en: Title/Buttons
ru: Заголовок/Кнопки

note: Button Label of the Schema Validator
en: Validate
ru: Проверить

note: Label for the filechooserbutton that selects a Validator Schema XSD file
en: Validator Schema (XSD)
ru: Проверка схемы (XSD)

en: Width
ru: Ширина

en: X-Padding
ru: X-Заполнение

en: X-Padding
    (of widgets)
ru: X-Заполнение
    (виджетов)

en: Y-Padding
ru: Y-Заполнение

en: Y-Padding
    (of widgets)
ru: Y-Заполнение
    (виджетов)

en: _File
ru: _Файл

en: _Help
ru: _Помощь

en: _Install in GNOME
ru: _Установить для GNOME

en: _Tools
ru: Инструменты

en: activate hover effects
ru: активировать парящие эффекты

en: active
ru: активно

en: active window
ru: активное окно

en: beautify icon labels (needed for icon label settings!)
ru: украсить ярлыки иконок (доступны для установок ярлыков иконки!)

en: brightness
ru: яркость

en: button pressed
ru: кнопка нажата

en: colorize with
ru: раскрасить с

en: disabled
ru: отключено

en: export comments (for easy human theme editing)
ru: экспортировать комментарии (для простого человеческого редактирования темы)

en: export disabled theme elements
ru: экспортировать отключенный элементы темы

en: hover
ru: парить

en: inactive window
ru: неактивное окно

en: lighten
ru: подсветка

en: normal
ru: обычный

en: pressed
ru: нажато

en: render mode
ru: режим отрисовки

en: saturation
ru: насыщенность

en: selected
ru: выбранные

note: as in unvisited link
en: unvisited
ru: не посещенная

en: use shadowless Menubars
ru: использовать строку меню без теней

en: use shadowless Toolbars
ru: использовать Панель инструментов без теней

note: as in (already) visited link
en: visited
ru: посещенная

en: Customize your GNOME desktop
ru: Настроить Ваш рабочий стол GNOME

en: Theme Default
ru: Тема по умолчанию

en: Configuration of %s
ru: Конфигурация %s

en: None
ru: Никакой

en: Read Error
ru: Ошибка чтения

en: Write Error
ru: Ошибка записи

en: Could not open or create file %s.
ru: Не могу открыть или создать файл %s.

note: "Error" is the caption of an error message
en: Error
ru: Ошибка

en: Unable to modify file %s.
ru: Невозможно изменить файл %s

en: Could not open file %s.
ru: Невозможно открыть файл «%s».

note: translator note: used in --help message, describes the CLI command --validator-only
en: Start Engine Schema validator only
ru: Стартовать только проверку схемы движка

note: translator note: used in --help message, name of optional parameter (brackets!), please use uppercase letters only!
en: [FILENAME]
ru: [ИМЯ ФАЙЛА]

note: dialog title
en: Save Theme
ru: Сохранить тему

note: dialog title
en: Save Theme as
ru: Сохранить тему как

note: dialog title
en: Export Theme as
ru: Экспортировать тему как

en: A tool for customizing the appearance of the GNOME desktop
ru: Инструмент для настройки производительности рабочего стола GNOME

en: Export to file %s failed: %s.
ru: Не удалось экспортировать в файл %s: %s

en: Version
ru: Версия

en: Website
ru: Web-сайт

en: Author(s)
ru: Автор(ы)

en: No XML file specified!
ru: Файл XML не выбран!

en: No XSD file specified!
ru: Файл XSD не выбран!

note: translator note: message that appears if a validation has been successful
en: Validation passed!
ru: Проверка пройдена!

en: Validation failed!
ru: Проверка не пройдена!

note: translator note: as in "error found on line x"
en: Line
ru: линии
