gnome-color-chooser - en to sv translation catalogue (109 entries)

en: Compact
sv: Kompakt

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Buttons
sv: Knappar

note: translator node: this is a category name (tab label); comboboxes are button widgets with a dropdown list
en: Comboboxes
sv: Kombinationsrutor

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Desktop Icons
sv: Skrivbordsikoner

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Global
sv: Allmän

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Progress Bars
sv: Förloppsmätare

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Scrollbars
sv: Rullningslister

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Start Menue
sv: Startmeny

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Tooltips
sv: Verktygstips

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> Images are currently not exported!!
sv: <b><span foreground="#ff0000">Observera:</span></b> Bilder blir för närvarande inte exporterade!

en: <b><span foreground="#ff0000">Note:</span></b> These settings only work with gtk2-themes that don't specify these values on their own, otherwise nothing will happen on a change ;-)
sv: <b><span foreground="#ff0000">Observera:</span></b> Dessa inställningar kommer endast att fungera gtk2-teman som inte anger dessa värden på egen hand, annars kommer ingenting att hända vid en ändring ;-)

en: <b>Buttons</b>
sv: <b>Knappar</b>

note: Comboboxes are button widgets with a dropdown list, translations may be longer than the english word
en: <b>Comboboxes</b>
sv: <b>Kombinationsrutor</b>

en: <b>Default Configuration</b>
sv: <b>Standardkonfiguration</b>

en: <b>Desktop</b>
sv: <b>Skrivbord</b>

en: <b>Engines</b> [for advanced users!]
sv: <b>Motorer</b> [för erfarna användare!]

en: <b>Entry Fields</b>
sv: <b>Inmatningsfält</b>

en: <b>Icon Labels</b>
sv: <b>Ikonetiketter</b>

en: <b>Icon sizes</b> (x² pixels)
sv: <b>Ikonstorlekar</b> (x² bildpunkter)

en: <b>Icons</b>
sv: <b>Ikoner</b>

note: Abbreviation for Hyperlinks
en: <b>Links</b>
sv: <b>Länkar</b>

en: <b>Progress Bars</b>
sv: <b>Förloppsmätare</b>

note: Label of the frame that shows the result of the Schema Validation process
en: <b>Result</b>
sv: <b>Resultat</b>

en: <b>Scrollbars</b>
sv: <b>Rullningslister</b>

en: <b>Selection Box</b>
sv: <b>Väljarrutor</b>

en: <b>Start Menu</b>
sv: <b>Startmeny</b>

en: <b>Tooltips</b>
sv: <b>Verktygstips</b>

en: <b>Window Decoration</b>
sv: <b>Fönsterdekoration</b>

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Opacity
sv: Opakhet för bakgrund

en: Button
sv: Knapp

en: Button Size
sv: Knappstorlek

en: Color
sv: Färg

en: Desktop
sv: Skrivbord

note: Verb (to export)
en: E_xport as
sv: E_xportera som

note: Label for the filechooserbutton that selects an Engine Schema XML file
en: Engine Schema (XML)
sv: Motorschema (XML)

note: Menubar entry translator note: window title
en: Engine Schema Validator
sv: Validator för motorschema

en: Engines
sv: Motorer

en: Font
sv: Typsnitt

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Global Colors
sv: Allmänna färger

en: Icons
sv: Ikoner

en: Large Toolbar
sv: Stor verktygsrad

en: Menue (e.g. application or context menues)
sv: Meny (t.ex. program- eller sammanhangsmenyer)

note: visible in tooltip of render modes
en: Modes: 0=normal, 1=lighten, 2=colorize, 3=colorize monochromely
sv: Lägen: 0=normal, 1=ljus, 2=färglagd, 3=färglagd svartvitt

en: Opacity
sv: Opakhet

en: Profile:
sv: Profil:

en: Specific
sv: Specifik

en: Start menue (needs panel restart!)
sv: Startmeny (behöver omstart av panelen!)

en: This color is only used if render mode is 2 or 3 (colorize)
sv: Den här färgen används endast om renderingsläget är 2 eller 3 (färglagd)

en: This option does not affect all themes!
sv: Detta alternativ påverkar inte alla teman!

en: Title/Buttons
sv: Titel/Knappar

note: Button Label of the Schema Validator
en: Validate
sv: Validera

note: Label for the filechooserbutton that selects a Validator Schema XSD file
en: Validator Schema (XSD)
sv: Validatorschema (XSD)

en: Width
sv: Bredd

en: X-Padding
sv: X-fyllning

en: X-Padding
    (of widgets)
sv: X-fyllning
    (för widgetar)

en: Y-Padding
sv: Y-fyllning

en: Y-Padding
    (of widgets)
sv: Y-fyllning
    (för widgetar)

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Install in GNOME
sv: _Installera i GNOME

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: activate hover effects
sv: aktivera svävningseffekter

en: active
sv: aktiv

en: active window
sv: aktivt fönster

en: beautify icon labels (needed for icon label settings!)
sv: försköna ikonetiketter (behövs för ikonetikettinställningar!)

en: brightness
sv: ljusstyrka

en: button pressed
sv: knapp intryckt

en: colorize with
sv: färglägg med

en: deactivate (stock) icons
sv: inaktivera (standard)ikoner

en: disabled
sv: inaktiverad

en: export comments (for easy human theme editing)
sv: export kommentarer (för enklare mänsklig temaredigering)

en: export disabled theme elements
sv: exportera inaktiverade temaelement

en: hover
sv: sväva

en: inactive window
sv: inaktivt fönster

en: lighten
sv: ljus

en: pressed
sv: nedtryckt

en: render mode
sv: renderingsläge

en: saturation
sv: mättnad

en: selected
sv: vald

note: as in unvisited link
en: unvisited
sv: obesökt

en: use shadowless Menubars
sv: använd skugglösa menyrader

en: use shadowless Toolbars
sv: använd skugglösa verktygsrader

note: as in (already) visited link
en: visited
sv: besökt

en: Customize your GNOME desktop
sv: Anpassa ditt GNOME-skrivbord

en: Theme Default
sv: Temats standard

en: Configuration of %s
sv: Konfiguration för %s

en: None
sv: Ingen

en: Read Error
sv: Läsfel

en: Write Error
sv: Skrivfel

en: Could not open or create file %s.
sv: Kunde inte öppna eller skapa filen %s.

note: "Error" is the caption of an error message
en: Error
sv: Fel

en: Unable to modify file %s.
sv: Kunde inte ändra filen %s.

en: Could not open file %s.
sv: Kunde inte öppna filen %s.

note: translator note: used in --help message, describes the CLI command --validator-only
en: Start Engine Schema validator only
sv: Starta endast validatorn för motorschema

note: translator note: used in --help message, name of optional parameter (brackets!), please use uppercase letters only!
en: [FILENAME]
sv: [FILNAMN]

note: dialog title
en: Save Theme
sv: Spara tema

note: dialog title
en: Save Theme as
sv: Spara tema som

note: dialog title
en: Export Theme as
sv: Exportera tema som

en: A tool for customizing the appearance of the GNOME desktop
sv: Ett verktyg för att anpassa utseende för GNOME-skrivbordet

en: Export to file %s failed: %s.
sv: Export till filen %s misslyckades: %s.

en: Website
sv: Webbsida

en: Author(s)
sv: Upphovsmän

en: No XML file specified!
sv: Ingen XML-fil angiven!

en: No XSD file specified!
sv: Ingen XSD-fil angiven!

note: translator note: message that appears if a validation has been successful
en: Validation passed!
sv: Validering lyckades!

en: Validation failed!
sv: Validering misslyckades!

note: translator note: as in "error found on line x"
en: Line
sv: Rad
