gnome-color-chooser - en to tr translation catalogue (69 entries)

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Buttons
tr: Düğmeler

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Desktop Icons
tr: Masaüstü Simgeleri

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Global
tr: Küresel

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Progress Bars
tr: İlerleme Çubukları

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Scrollbars
tr: Kaydırma çubukları

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Start Menue
tr: Başlangıç Menüsü

note: translator node: this is a category name (tab label)
en: Tooltips
tr: İpuçları

en: <b>Buttons</b>
tr: <b>Düğmeler</b>

en: <b>Default Configuration</b>
tr: <b>Varsayılan Ayarlar</b>

en: <b>Desktop</b>
tr: <b>Masaüstü</b>

en: <b>Engines</b> [for advanced users!]
tr: <b>Tema Motorları</b> [gelişmiş kullanıcılar içindir!]

en: <b>Entry Fields</b>
tr: <b>Giriş Alanları</b>

en: <b>Icon Labels</b>
tr: <b>Simge Etiketleri</b>

en: <b>Icons</b>
tr: <b>Simgeler</b>

en: <b>Progress Bars</b>
tr: <b>İlerleme Çubukları</b>

en: <b>Scrollbars</b>
tr: <b>Kaydırma Çubukları</b>

en: <b>Selection Box</b>
tr: <b>Seçim Kutusu</b>

en: <b>Start Menu</b>
tr: <b>Başlangıç Menüsü</b>

en: <b>Tooltips</b>
tr: <b>Araç İpuçları</b>

en: <b>Window Decoration</b>
tr: <b>Pencere Dekorasyonu</b>

en: Background
tr: Arka Plan

en: Background Opacity
tr: Arka Plan Geçirgenliği

en: Button
tr: Buton

en: Button Size
tr: Buton Boyutu

en: Color
tr: Renk

en: Desktop
tr: Masaüstü

note: Verb (to export)
en: E_xport as
tr: _Farklı Biçimde Dışa Aktar

en: Engines
tr: Motorlar

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Foreground
tr: Ön Plan

en: Global Colors
tr: Evrensel Renkler

en: Icons
tr: İkonlar

en: Large Toolbar
tr: Geniş Araç Kutusu

en: Menue (e.g. application or context menues)
tr: Menü (örn. uygulama ya da sağ tık menüleri)

note: visible in tooltip of render modes
en: Modes: 0=normal, 1=lighten, 2=colorize, 3=colorize monochromely
tr: Modlar: 0=normal, 1=ışıklandır, 2=renklendir, 3=siyah beyaz renklendir

en: Opacity
tr: Geçirgenlik

en: Specific
tr: Belirlenmiş

en: Start menue (needs panel restart!)
tr: Başlangıç Menüsü (panel yeniden başlatılmalı!)

en: Text
tr: Yazı

en: This color is only used if render mode is 2 or 3 (colorize)
tr: Bu renk sadece render modu 2 ya da 3 (renklendirme) ise kullanılır

en: Title/Buttons
tr: Başlık/Butonlar

en: Width
tr: Genişlik

en: X-Padding
tr: X-Koordinatı

en: X-Padding
    (of widgets)
tr: X-Koordinatı
    (widgetlerin)

en: Y-Padding
tr: Y-Koordinatı

en: Y-Padding
    (of widgets)
tr: Y-Koordinatı
    (widgetlerin)

en: _File
tr: _Dosya

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Install in GNOME
tr: GNOME'un _içinde kur

en: activate hover effects
tr: belirginleştirme efektlerini kullan

en: active window
tr: aktif pencere

en: beautify icon labels (needed for icon label settings!)
tr: ikon etiketlerini güzelleştir (ikon etiketleri ayarları için gerekli)

en: brightness
tr: parlaklık

en: button pressed
tr: basılmış buton

en: colorize with
tr: ile renklendir

en: disabled
tr: Devre Dışı

en: export comments (for easy human theme editing)
tr: yorumları dışa aktar (human teması düzenlemeyi kolaylaştırmak için)

en: export disabled theme elements
tr: devre dışı olan tema elementlerini dışa aktar

en: hover
tr: Belirginleştirme

en: inactive window
tr: aktif olmayan pencere

en: lighten
tr: ışıklandır

en: render mode
tr: render modu

en: saturation
tr: renk doygunluğu

en: selected
tr: seçilmiş

en: Customize your GNOME desktop
tr: GNOME masaüstünüzü özelleştirin

en: Configuration of %s
tr: %s in ayarlaması

note: dialog title
en: Save Theme
tr: Temayı Kaydet

note: dialog title
en: Save Theme as
tr: Temayı Farklı Kaydet

note: dialog title
en: Export Theme as
tr: Temayı Farklı Dışa Aktar
