gnome-color-manager master - en to as translation catalogue (313 entries)

en: Color
as: ৰঙ

en: Color Calibration
as: ৰঙৰ মানাংকন

en: ICC Profile Installer
as: ICC আলেখ্য ইনস্টলাৰ

en: Install ICC profiles
as: ICC আলেখ্যসমূহ ইনস্টল কৰক

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
as: ৰঙ নিৰ্বাচক

en: Use the color sensor to sample spot colors
as: ৰঙসমূহত নমুনা দগ দিবলে ৰঙ সংবেদক ব্যৱহাৰ কৰক

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
as: মাপক (_M)

note: Lab is the color representation and D50 is the white point
en: Lab (D50)
as: লেব (D50)

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
as: মাধ্যম বগাবিন্দু

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
as: ৰঙৰ তাপমাত্ৰা

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
as: পৰিবেষ্টক

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
as: ৰঙস্থান

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
as: ত্ৰুটি

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
as: ফলাফলসমূহ

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
as: GNOME ৰঙৰ আলেখ্য দৰ্শকে আপোনাৰ চিস্টেমত ইনস্টল্ড ৰঙৰ আলেখ্যসমূহ দেখুৱায় আৰু আপোনাক এটা উইজাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি প্ৰদৰ্শনসমূহ, প্ৰিন্টাৰসমূহ আৰু কেমেৰাসমূহ মানাংকন কৰাৰ অনুমতি দিয়ে।

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
as: এই কাৰ্য্যকৰিতা সাধাৰণত GNOME Control Center ৰ দ্বাৰা ৰঙৰ পেনেলৰ পৰা ব্যৱহাৰ কৰা হয় যদিও ইয়াক নিজস্বভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

en: Color Profile Viewer
as: ৰঙৰ আলেখ্য দৰ্শক

en: Inspect and compare installed color profiles
as: ইনস্টল থকা ৰঙৰ আলেখ্যসমূহ নীৰিক্ষণ আৰু তুলনা কৰক

en: Add a profile for the device
as: ডিভাইচৰ বাবে এটা আলেখ্য যোগ কৰক

en: Remove a profile from the device
as: ডিভাইচৰ পৰা এটা আলেখ্য আতৰাওক

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
as: আলেখ্যৰ ধৰণ

note: When the profile was created
en: Created
as: সৃষ্টি কৰা হল

note: The version of the profile
en: Version
as: সংস্কৰণ

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
as: উৎপাদক

note: The manufacturer of the profile
en: Model
as: আৰ্হি

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
as: প্ৰদৰ্শন সংশোধন

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
as: বগা বিন্দু

note: The licence of the profile, normally non-free
en: Copyright
as: স্বত্বাধিকাৰ

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
as: ফাইলৰ আকাৰ

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
as: ফাইলনাম

note: warnings for the profile
en: Warnings
as: সতৰ্কবাৰ্তাসমূহ

en: Information
as: তথ্য

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
as: এটা CIE 1931 চিত্ৰ gamut আলেখ্যৰ এটা 2D প্ৰতিনিধি দেখুৱায়

en: Response out
as: প্ৰতিক্ৰিয়া আউট

en: Response in
as: প্ৰতিক্ৰিয়া ইন

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
as: এটা বৰ্ণ প্ৰজনন বক্ৰ হল সংদীপ্তি প্ৰদৰ্শন কৰিবলে দৃশ্য সংদীপ্তিৰ মেপিং

en: Video card out
as: ডিডিঅ' কাৰ্ড আউট

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
as: এটা ভিডিঅ' কাৰ্ড গামা টেবুলে প্ৰদৰ্শনত ল'ড কৰা বক্ৰসমূহ দেখুৱায়

en: Previous Image
as: পূৰ্বৱৰ্তী ছবি

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
as: sRGB উদাহৰণ

en: Next Image
as: পৰৱৰ্তী ছবি

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
as: ই এটা ছবি দেখাত কেনেকুৱা হব দেখুৱায় যদি ছবিটো আলেখ্যৰ সৈতে সংৰক্ষণ কৰা হয়

en: From sRGB
as: sRGB ৰ পৰা

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
as: ই এটা ছবি দেখাত কেনেকুৱা হব দেখুৱায় যদি ছবিটো আলেখ্যৰ সৈতে খোলা হয়

en: To sRGB
as: sRGB লৈ

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
as: নাম থকা ৰঙসমূহ হল বিশেষ ৰঙসমূহ যিসমূহক আলেখ্যত বিৱৰণ দিয়া হয়

en: Named Colors
as: নাম থকা ৰঙসমূহ

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
as: মেটাডাটা হল প্ৰগ্ৰামসমূহৰ ব্যৱহাৰৰ বাবে আলেখ্যত সংৰক্ষণ কৰা অতিৰিক্ত তথ্য।

en: Metadata
as: মেটাডাটা

en: Getting default parameters
as: অবিকল্পিত প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে

en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
as: ই আপোনাৰ পৰ্দালে ৰঙিন আৰু ধূসৰ লেপসমূহ পঠাই আৰু সিহতক হাৰ্ডৱেৰ ডিভাইচৰ সৈতে জুখি পৰ্দাক পূৰ্ব-মানাংকন কৰে।

en: Reading the patches
as: লেপসমূহ পঢ়া

en: Reading the patches using the color measuring instrument.
as: ৰঙ জোখা যন্ত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰি লেপসমূহ পঢ়া হৈছে।

en: Drawing the patches
as: লেপসমূহ অকা

en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
as: পৰ্দালে সৃজন কৰা লেপসমূহ অকা হৈছে, যি পিছত হাৰ্ডৱেৰ ডিভাইছ দ্বাৰা জোখা হব।

en: Generating the profile
as: আলেখ্য সৃজন কৰা

en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
as: এই পৰ্দাৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা ICC ৰঙৰ আলেখ্য সৃজন কৰা।

en: Copying files
as: ফাইলসমূহ কপি কৰা হৈছে

en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
as: উৎস ছবি, ৰেখাচিত্ৰ তথ্য আৰু CIE প্ৰসংগ মানসমূহ কপি কৰা হৈছে।

en: Measuring the patches
as: লেপসমূহ জোখা হৈছে

en: Detecting the reference patches and measuring them.
as: প্ৰসংগ লেপসমূহ চিনাক্ত কৰি সিহতক জোখা হৈছে।

en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
as: এই ডিভাইচৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা ICC ৰঙৰ আলেখ্য সৃজন কৰা হৈছে

en: Printing patches
as: লেপসমূহ প্ৰিন্ট কৰা হৈছে

en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
as: নিৰ্বাচিত পাত আৰু চিয়াঁহীৰ বাবে লেপসমূহ ৰেণ্ডাৰ কৰা।

en: Wait for the ink to dry
as: চিয়াঁহী শুকাবলে অপেক্ষা কৰক

en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
as: অনুগ্ৰহ কৰি চিয়াঁহী শুকাবলে কিছু সময় অপেক্ষা কৰক। সেমেকা চিয়াঁহী আলেখ্যন কৰিলে এটা বেয়া আলেখ্য সৃষ্টি হব আৰু আপোনাৰ ৰঙ জোখা যন্ত্ৰ নষ্ট কৰিব পাৰে।

en: Set up instrument
as: যন্ত্ৰ সংস্থাপন কৰক

en: Setting up the instrument for use…
as: ব্যৱহাৰৰ বাবে যন্ত্ৰ সংস্থাপন কৰা হৈছে…

en: Calibration error
as: মানাংকন ত্ৰুটি

en: The sample could not be read at this time.
as: নমুনাটোক এই সময়ত পঢ়িব পৰা নাযায়।

en: Retry
as: পুনৰ চেষ্টা কৰক

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
as: GNOME ৰঙ ব্যৱস্থাপক

en: No firmware is installed for this instrument.
as: এই যন্ত্ৰৰ বাবে কোনো ফাৰ্মৱেৰ ইনস্টল নাই।

en: The pattern match wasn't good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
as: বিন্যাসৰ মিল পৰ্যাপ্তভাৱে ভাল নাছিল। আপুনি সঠিক ধৰণৰ লক্ষ্য নিৰ্বাচন কৰি থৈছে সুনিশ্চিত কৰক।

en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
as: জোখা যন্ত্ৰৰ কোনো বৈধ মন নাই। অনুগ্ৰহ কৰি বিন্ধা সম্পূৰ্ণভাৱে খোলা আছে নে সুনিশ্চিত কৰক।

en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
as: জোখা যন্ত্ৰ ব্যস্ত আছৈ আৰু আৰম্ভ হোৱা নাই। অনুগ্ৰহ কৰি USB প্লাগ আতৰাওক আৰু এই ডিভাইচ ব্যৱহাৰ কৰাৰ চেষ্টা কৰাৰ আগত পুনৰ-সুমুৱাওক।

en: Reading target
as: লক্ষ্য পঢ়া হৈছে

en: Failed to read the strip correctly.
as: স্ট্ৰিপ সঠিকভাৱে পঢ়িবলে ব্যৰ্থ হল।

en: Reading sample
as: নমুনা পঢ়া হৈছে

en: Failed to read the color sample correctly.
as: ৰঙৰ নমুনা সঠিকভাৱে পঢ়িবলে ব্যৰ্থ হল।

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
as: স্ট্ৰিপ %s পৰিবৰ্তে %s পঢ়ক!

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you've measured the wrong strip.
as: আপুনি ভুল স্ট্ৰিপ জুখিছে যেন লাগিছে।

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you've really measured the right one, it's okay, it could just be unusual paper.
as: যদি আপুনি প্ৰকৃততে সঠিক স্ট্ৰিপ জুখিছে, তেন্তে ঠিক আছে, ই অস্বাভাৱিক পাত হব পাৰে।

en: Device Error
as: ডিভাইচ ত্ৰুটি

en: The device could not measure the color spot correctly.
as: ডিভাইচে ৰঙৰ স্থান সঠিকভাৱে জুখিব নোৱাৰিলে।

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
as: স্ট্ৰিপ %s পঢ়িবলে প্ৰস্তুত

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
as: colorimeter ক আখৰৰ পিছত থকা বগা স্থানত ৰাখক আৰু জোখা চুইচ ক্লিক কৰি ধৰি থাকক।

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
as: লক্ষ্য শাৰীক বাঁওফালৰ পৰা সোঁফাললে স্কেন কৰক আৰু পৃষ্ঠাৰ শেষ পালে চুইচ এৰক।

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
as: সুনিশ্চিত কৰক যে ডিভাইচৰ কেন্দ্ৰ আপুনি জুখিব বিচৰা শাৰীৰ সৈতে সঠিকভাৱে সংৰেখিত।

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you'll get a chance to try again.
as: যদি আপুনি এটা ভুল কৰে, চুইটটো এৰি দিব, আৰু আপুনি পুনৰ চেষ্টা কৰাৰ এটা সুযোগ পাব।

en: Printing
as: প্ৰিন্টিং

en: Preparing the data for the printer.
as: প্ৰিন্টাৰৰ বাবে তথ্য প্ৰস্তুত কৰা হৈছে।

en: Sending the targets to the printer.
as: লক্ষ্যবোৰক প্ৰিন্টাৰলে পঠোৱা হৈছে।

en: Printing the targets…
as: লক্ষ্যবোৰ প্ৰিন্ট কৰা হৈছে…

en: The printing has finished.
as: প্ৰিন্টিং সমাপ্ত হৈছে।

en: The print was aborted.
as: প্ৰিন্ট বাতিল কৰা হৈছিল।

en: Please attach instrument
as: অনুগ্ৰহ কৰি যন্ত্ৰ সংলগ্ন কৰক

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
as: অনুগ্ৰহ কৰি জোখা যন্ত্ৰক তলত দিয়া ছবিৰ নিচিনা পৰ্দাৰ কেন্দ্ৰত ধূসৰ বৰ্গত সংলগ্ন কৰক।

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
as: অনুগ্ৰহ কৰি জোখা যন্ত্ৰক পৰ্দাৰ কেন্দ্ৰত ধূসৰ বৰ্গত সংলগ্ন কৰক।

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
as: মানাংকন চলি থকা অৱস্থাত আপুনি ডিভাইচটোক পৰ্দাত ধৰি থাকিব লাগিব।

en: Continue
as: চলাই নিয়ক

en: Please configure instrument
as: অনুগ্ৰহ কৰি যন্ত্ৰক সংৰূপণ কৰক

en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
as: অনুগ্ৰহ কৰি তলত দিয়া ছবিৰ নিচিনা জোখা যন্ত্ৰক পৰ্দা অৱস্থালে সংহতি কৰক।

en: Please set the measuring instrument to screen mode.
as: অনুগ্ৰহ কৰি জোখা যন্ত্ৰক পৰ্দা অৱস্থালে সংহতি কৰক।

en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
as: অনুগ্ৰহ কৰি তলত দিয়া ছবিৰ নিচিনা জোখা যন্ত্ৰক মানাংকন অৱস্থালে সংহতি কৰক।

en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
as: অনুগ্ৰহ কৰি জোখা যন্ত্ৰক মানাংকন অৱস্থালে সংহতি কৰক।

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
as: মানাংকন লক্ষ্য ছবি বাছক

en: _Cancel
as: বাতিল কৰক (_C)

en: _Open
as: খোলক (_O)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
as: সমৰ্থিত ছবি ফাইলসমূহ

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
as: সকলো ফাইল

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
as: CIE প্ৰসংগ মানসমূহ ফাইল বাছক

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
as: CIE মানসমূহ

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
as: ICC আলেখ্য ফাইল বাছক

en: Calibration is not complete
as: মানাংকন সম্পূৰ্ণ হোৱা নাই

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
as: আপুনি মানাংকন বাতিল কৰিবলে নিশ্চিত নে?

en: Continue calibration
as: মানাংকন চলাই নিয়ক

en: Cancel and close
as: বাতিল কৰক আৰু বন্ধ কৰক

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
as: আলেখ্যন সম্পূৰ্ণ

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
as: মানাংকন কৰিবলে ব্যৰ্থ

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
as: আপোনাৰ কেমেৰা মানাংকন কৰক

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
as: আপোনাৰ প্ৰদৰ্শন মানাংকন কৰক

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
as: আপোনাৰ প্ৰিন্টাৰ মানাংকন কৰক

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
as: আপোনাৰ ডিভাইচ মানাংকন কৰক

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
as: যিকোনো স্থায়ী পৰ্দাৰ শুদ্ধকৰণ অস্থায়ীভাৱে বন্ধ কৰা হব আৰু উজ্জ্বলতা সৰ্বাধিকলে সংহতি কৰা হব।

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
as: আপুনি বাতিল কৰক বুটাম টিপি এই প্ৰক্ৰিয়াক যিকোনো স্তৰত বাতিল কৰিব পাৰিব।

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
as: পাতনি

en: Show File
as: ফাইল দেখুৱাওক

en: Click here to show the profile
as: আলেখ্য দেখুৱাবলে ইয়াত ক্লিক কৰক

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
as: সকলো কৰা হল!

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
as: কেমেৰাটো সফলভাৱে মানাংকন কৰা হৈছে।

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
as: প্ৰদৰ্শন সফলভাৱে মানাংকন কৰা হৈছে।

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
as: প্ৰিন্টাৰ সফলভাৱে মানাংকন কৰা হৈছে।

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
as: ডিভাইচ সফলভাৱে মানাংকন কৰা হৈছে।

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
as: নতুন আলেখ্যৰ বিৱৰণসমূহ দৰ্শন কৰিবলে অথবা মানাংকন বাতিল কৰিবলে <a href="control-center: //color">নিয়ন্ত্ৰণ কেন্দ্ৰ</a> চাওক।

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
as: আপুনি আলেখ্যক <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> আৰু <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> চিস্টেমসমূহৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব।

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
as: সাৰাংশ

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
as: মানাংকন পৰিৱেশন কৰা

en: Calibration is about to start
as: মানাংকন আৰম্ভ হব লৈছে

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
as: কাৰ্য্য

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
as: মানাংকন নীৰিক্ষণ তালিকা

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
as: প্ৰদৰ্শন মানাংকন কৰাৰ আগত, অনুকূলিত পৰিণামৰ বাবে নিম্নলিখিত সংহতিসমূহৰ সৈতে আপোনাৰ প্ৰদৰ্শন সংৰূপণ কৰাৰ উপদেশ দিয়া হৈছে।

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner's manual for your display on how to achieve these settings.
as: আপোনাৰ প্ৰদৰ্শনৰ বাবে এই সংহতিসমূহ কেনেকৈ প্ৰাপ্ত কৰিব জানিবলে আপুনি গৰাকীৰ হাতপুথি চাব পাৰে।

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
as: আপোনাৰ প্ৰদৰ্শনক কলঘৰ অবিকল্পিতলে পুনৰ সংহতি কৰক।

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
as: ডাইনামিক কনট্ৰাস্ট অসামৰ্থবান কৰক যদি আপোনাৰ প্ৰদৰ্শনৰ এই বৈশিষ্ট আছে।

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
as: আপোনাৰ প্ৰদৰ্শনক স্বনিৰ্বাচিত ৰঙ সংহতিসমূহৰ সৈতে সংৰূপণ কৰক আৰু সুনিশ্চিত কৰক যে RGB চেনেলসমূহ একেটা মানলে সংহতি কৰা আছে।

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
as: যদি স্বনিৰ্বাচিত ৰঙ উপলব্ধ নাই তেন্তে এটা 6500K ৰঙৰ তাপমান ব্যৱহাৰ কৰক।

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
as: দীৰ্ঘ দৰ্শনৰ বাবে প্ৰদৰ্শনৰ উজ্জ্বলতাক এটা আৰামদায়ক স্তৰত ৰাখক।

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
as: উত্তম পৰিণামৰ বাবে, মানাংকন কৰাৰ আগত প্ৰদৰ্শন অন্তত ১৫ মিনিট চলা অৱস্থাত থাকিব লাগিব।

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
as: সংহতিসমূহ নীৰিক্ষণ কৰক

en: Calibration and profiling software is not installed.
as: মানাংকন আৰু আলেখ্য চফ্টৱেৰ ইনস্টল নাই।

en: These tools are required to build color profiles for devices.
as: ডিভাইচসমূহৰ বাবে ৰঙৰ আলেখ্যসমূহ নিৰ্মাণ কৰিবলে এই সঁজুলিসমূহৰ প্ৰয়োজন

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
as: অধিক চফ্টৱেৰৰ প্ৰয়োজন!

en: Install required software
as: প্ৰয়োজনীয় চফ্টৱেৰ ইনস্টল কৰক

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
as: সঁজুলিসমূহ ইনস্টল কৰক

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
as: সাধাৰণ ৰঙ লক্ষ্য ফাইলসমূহ এই কমপিউটাৰত ইনস্টল নাই।

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
as: ছবিটোক এটা ৰঙৰ আলেখ্যলে পৰিবৰ্তন কৰিবলে ৰঙৰ লক্ষ্য ফাইলসমূহৰ প্ৰয়োজন।

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
as: আপুনি ইহতক ইনস্টল কৰাটো বিচাৰে নে?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
as: যদি সঠিক ফাইলটো আপোনাৰ ওচৰত ইতিমধ্যে আছে, আপুনি এই স্তৰ বাদ দিব পাৰিব।

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
as: বৈকল্পিক তথ্য ফাইলসমূহ উপলব্ধ আছে

en: Install Now
as: এতিয়া ইনস্টল কৰক

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
as: লক্ষ্যসমূহ ইনস্টল কৰক

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: CMP Digital Target 3
as: CMP অঙ্কীয় লক্ষ্য ৩

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
as: ডিভাইচ আলেখ্য কৰাৰ আগত, আপুনি এটা মানাংকন লক্ষ্য ছবি হস্তচালিতভাৱে লব লাগিব আৰু তাক এটা TIFF ছবি ফাইল হিচাপে সংৰক্ষণ কৰিব লাগিব।

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
as: কনট্ৰাস্ট আৰু উজ্জ্বলতা পৰিবৰ্তন হোৱা নাই আৰু ৰঙ শুদ্ধকৰণ আলেখ্যসমূহ প্ৰয়োগ কৰা হোৱা নাই বুলি সুনিশ্চিত কৰক।

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
as: ডিভাইচ সংবেদক স্কেনিং আগত পৰিষ্কাৰ কৰা থাকিব লাগিব আৰু আউটপুট ফাইলৰ বিভেদন অন্তত 200dpi হব লাগিব।

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
as: সুনিশ্চিত কৰক যে বগা-ভাৰসাম্য কেমেৰা দ্বাৰা পৰিবৰ্তন কৰা হোৱা নাই আৰু লেন্চ পৰিষ্কাৰ আছে।

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
as: অনুগ্ৰহ কৰি মানাংকন লক্ষ্য ধৰণ বাছক।

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
as: আপোনাৰ ওচৰত কিধৰণৰ লক্ষ্য আছে?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
as: লক্ষ্য বাছক

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
as: আপোনাৰ প্ৰদৰ্শনৰ ধৰণ বাছক

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
as: আপোনাৰ কমপিউটাৰৰ সৈতে সংলগ্ন মনিটৰৰ ধৰণ বাছক।

en: LCD (CCFL backlight)
as: LCD (CCFL বেকলাইট)

en: LCD (White LED backlight)
as: LCD (বগা LED বেকলাইট)

en: LCD (RGB LED backlight)
as: LCD (RGB LED বেকলাইট)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
as: LCD (Wide Gamut RGB LED বেকলাইট)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
as: LCD (Wide Gamut CCFL বেকলাইট)

en: Plasma
as: প্লাজমা

en: Projector
as: প্ৰক্ষেপক

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
as: প্ৰদৰ্শনৰ ধৰণ বাছক

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
as: আপোনাৰ প্ৰদৰ্শন লক্ষ্যৰ বগা বিন্দু বাছক

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
as: বেছিৰভাগ প্ৰদৰ্শনক সাধাৰণ ব্যৱহাৰৰ বাবে এটা CIE D65 প্ৰদীপকলে মানাংকন কৰিব লাগিব।

en: CIE D50 (Printing and publishing)
as: CIE D50 (প্ৰিন্টিং আৰু প্ৰকাশন)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
as: CIE D65 (ফ'টোগ্ৰাফি আৰু গ্ৰাফিক্স)

en: Native (Already set manually)
as: স্থানীয় (ইতিমধ্যে হস্তচালিতভাৱে সংহত)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
as: প্ৰদৰ্শন বগাবিন্দু বাছক

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
as: আলেখ্য অৱস্থা বাছক

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
as: অনুগ্ৰহ কৰি ইংগিত দিয়ক যদি আপুনি এটা স্থানয়ী প্ৰিন্টাৰ আলেখ্য কৰিব বিচাৰে, কিছুমান পৰিক্ষন পেচ সৃজন কৰিব বিচাৰে, অথবা স্থায়ী পৰিক্ষন পেচ ব্যৱহাৰ কৰি আলেখ্য কৰিব বিচাৰে।

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
as: মানাংকন অৱস্থা

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
as: মানাংকনৰ গুণ বাছক

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
as: উচ্চ গুণৰ মানাংকন কৰিবলে কেইবাটাও ৰঙৰ নমুনা আৰু অধিক সময়ৰ প্ৰয়োজন।

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
as: এটা উচ্চ সুক্ষ্মতাৰ আলেখ্যয় ৰঙ মিলোৱাত অধিক সঠিকতা প্ৰদান কৰে কিন্তু ৰঙৰ পেচসমূহ পঢ়িবলে অধিক সময় লব পাৰে।

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
as: এটা সাধাৰণ কাৰ্য্যস্ৰোতৰ বাবে, এটা স্বাভাৱিক সুক্ষ্মতাৰ আলেখ্য পৰ্যাপ্ত।

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
as: উচ্চ সুক্ষ্মতাৰ আলেখ্যৰ অধিক পাত আৰু প্ৰিন্টাৰ চিয়াঁহীৰ প্ৰয়োজন হয়।

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
as: সঠিক

en: Normal
as: স্বাভাৱিক

en: Quick
as: দ্ৰুত

en: (about %i sheet of paper) | (about %i sheets of paper)
as[0]: (আনুমানিক %i পাতৰ খিলা)
as[1]: (আনুমানিক %i পাতৰ খিলা)

en: (about %i minute) | (about %i minutes)
as[0]: (আনুমানিক %i মিনিট)
as[1]: (আনুমানিক %i মিনিট)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
as: মানাংকন গুণ

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
as: আলেখ্যৰ শীৰ্ষক

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
as: আপোনাৰ চিস্টেমৰ আলেখ্য চিনাক্ত কৰিবলে এটা শীৰ্ষক বাছক।

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
as: আলেখ্যৰ শীৰ্ষক

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
as: সংবেদক হাৰ্ডৱেৰ সুমুৱাওক

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
as: আপুনি আগবাঢ়িবলে সংবেদক হাৰ্ডৱেৰ সুমুৱাব লাগিব।

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
as: সংবেদক নীৰিক্ষণ

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
as: ডিভাইচ পোৱা নগল। সুনিশ্চিত কৰক যে ই প্লাগ ইন কৰা আছে আৰু চলি আছে।

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
as: অজ্ঞাত ক্ৰমিক

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
as: অজ্ঞাত আৰ্হি

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
as: অজ্ঞাত বিৱৰণ

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
as: অজ্ঞাত নিৰ্মাতা

note: TRANSLATORS: this is the copyright string, where it might be * "Copyright (c) 2009 Edward Scissorhands" * BIG RED FLASHING NOTE: YOU NEED TO USE ASCII ONLY
en: Copyright (c)
as: স্বত্বাধিকাৰ (c)

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
as: এই মডাল নিৰ্মাণ কৰিবলে উপধায়ক উইন্ডো সংহতি কৰক

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
as: মানাংকন কৰিবলে নিৰ্দিষ্ট ডিভাইচ সংহতি কৰক

en: No device was specified!
as: কোনো ডিভাইচ ধাৰ্য্য কৰা হোৱা নাছিল!

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
as: কোনো আলেখ্য নাই

en: Default %s
as: অবিকল্পিত %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
as: অবিকল্পিত:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
as: ৰঙস্থান:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
as: পৰিক্ষামূলক আলেখ্য:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
as: সকলো ফাইলৰ বাবে ডিবাগ তথ্য দেখুৱাওক

en: Debugging Options
as: ডিবাগ বিকল্পসমূহ

en: Show debugging options
as: ডিবাগ বিকল্পসমূহ দেখুৱাওক

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
as: ইনস্টল কৰিবলে ICC আলেখ্য

en: No filename specified
as: কোনো ফাইলনাম ধাৰ্য্য কৰা হোৱা নাই

en: Failed to open ICC profile
as: ICC আলেখ্য খুলিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to parse file: %s
as: ফাইল বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
as: আলেখ্যৰ বিৱৰণ: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
as: আলেখ্যৰ স্বত্বাধিকাৰ:

en: Color profile is already imported
as: ৰঙৰ আলেখ্য ইতিমধ্যে ইমপোৰ্ট কৰা হৈছে

en: Show Details
as: বিৱৰণসমূহ দেখুৱাওক

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
as: প্ৰদৰ্শন ৰঙৰ আলেখ্য ইমপোৰ্ট কৰিব নে?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
as: ডিভাইচ ৰঙৰ আলেখ্য ইমপোৰ্ট কৰিব নে?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
as: নাম থকা ৰঙৰ আলেখ্য ইমপোৰ্ট কৰিব নে?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
as: ৰঙৰ আলেখ্য ইমপোৰ্ট কৰিব নে?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
as: ইমপোৰ্ট কৰক

en: Failed to import file
as: ফাইল ইমপোৰ্ট কৰিবলে ব্যৰ্থ

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
as: বিৱৰণ:

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
as: স্বত্বাধিকাৰ:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
as: ৰুট উইন্ডো আলেখ্য:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
as: ৰুট উইন্ডো প্ৰটোকল সংস্কৰণ:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
as: অধিবেশন বাচলে সংযোগ কৰিবলে ব্যৰ্থ:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
as: অনুৰোধ ব্যৰ্থ হল:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
as: এই ফাইলৰ সৈতে কোনো ICC আলেখ্য ধাৰ্য্য নাই

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
as: চিহ্নিত বস্তুৰ বাবে উপযুক্ত আলেখ্যসমূহ:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
as: এই উইন্ডোৰ বাবে কোনো ICC আলেখ্য নাই

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
as: xserver বৈশিষ্টসমূহ দেখুৱাওক

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
as: এটা বিশেষ ফাইলৰ বাবে আলেখ্যসমূহ প্ৰাপ্ত কৰক

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
as: এটা বিশেষ উইন্ডোৰ বাবে আলেখ্য প্ৰাপ্ত কৰক

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
as: এই চিস্টেমৰ বিষয়ে সকলো তথ্য ডাম্প কৰক

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
as: EDID নীৰিক্ষণ প্ৰগ্ৰাম

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
as: অজ্ঞাত

en: No colorimeter is attached.
as: কোনো colorimeter সংলগ্ন নাই।

en: The sensor has no native driver.
as: সংবেদকৰ কোনো স্থানীয় ড্ৰাইভাৰ নাই।

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
as: সংলগ্ন colorimeter এটা দাগৰ ৰঙ পঢ়িবলে সক্ষম নহয়।

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
as: কোনো %s ৰঙ স্থান উপলব্ধ নাই

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
as: GNOME ৰঙ ব্যৱস্থাপক ৰঙ নিৰ্বাচক

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
as: ধূসৰ

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
as: আলেখ্য স্থায়ীভাৱে মচি পেলাব নে?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
as: আপুনি এই আলেখ্যক আপোনাৰ চিস্টেমৰ পৰা স্থায়ীভাৱে মচি পেলাবলে নিশ্চিত নে?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
as: মচি পেলাওক

en: _Import
as: ইমপোৰ্ট কৰক (_I)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
as: সমৰ্থিত ICC আলেখ্যসমূহ

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
as: ফাইল কপি কৰিবলে ব্যৰ্থ

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
as: ইনপুট ডিভাইচ

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
as: প্ৰদৰ্শনৰ ডিভাইচ

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
as: আউটপুট ডিভাইচ

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
as: ৰঙস্থান পৰিবৰ্তন

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
as: এবস্ট্ৰেক্ট

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
as: নাম থকা ৰঙ

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
as: ধূসৰ

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
as: প্ৰামাণিক স্থান

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
as: চেকচাম প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display model
as: প্ৰদৰ্শন আৰ্হি

en: Display serial number
as: প্ৰদৰ্শন ক্ৰমিক সংখ্যা

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
as: প্ৰদৰ্শন PNPID

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
as: প্ৰদৰ্শন বিক্ৰেতা

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
as: ফাইল চেকচাম

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
as: গঠন উৎপাদন

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
as: গঠন প্ৰগ্ৰাম

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
as: গঠন সংস্কৰণ

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
as: তথ্য উৎস ধৰণ

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
as: মেপিং বিন্যাস

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
as: মেপিং নিৰ্ণায়ক

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
as: মেপিং ডিভাইচ

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
as: Delta-E গড়

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
as: Delta-E সৰ্বাধিক

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
as: মানাংকন ডিভাইচ

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
as: পৰ্দা পৃষ্ঠৰ প্ৰসাধন

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
as: সংযোগৰ ধৰণ

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
as: পৰ্দা উজ্জ্বলতা

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
as: Gamut ভলিউম

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
as: sRGB বিস্তাৰ

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
as: Adobe RGB বিস্তাৰ

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
as: কোনো বিৱৰণ সংহতি কৰা হোৱা নাই

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
as: কোনো স্বত্বাধিকাৰ সংহতি কৰা হোৱা নাই

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
as: প্ৰদৰ্শন ক্ষতিপূৰন টেবুল অবৈধ

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
as: মিডিয়া হোৱাইটৰ বাবে এটা স্কাম ডট উপলব্ধ

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
as: ধূসৰ অক্ষত অতিমাত্ৰাত ৰঙৰ পৰিমাণ অন্তৰ্ভুক্ত

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
as: ধূসৰ অক্ষ একেসূৰীয়া নহয়

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
as: এটা বা অধিক প্ৰাথমিকসমূহ অবৈধ

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
as: প্ৰাথমিকসমূহ বগালে যোগ নকৰে

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
as: এটা বা অধিক প্ৰাথমিক সম্ভব নহয়

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
as: বগাটো D50 বগা নহয়

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
as: বগাবিন্দু তাপ সম্ভব নহয়

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
as: অজ্ঞাত সতৰ্কবাৰ্তা ধৰণ

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
as: হয়

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
as: নহয়

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
as: আলেখ্যৰ নিম্নলিখিত সমস্যাসমূহ আছে:

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
as: এই আলেখ্য মচি পেলাওক

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
as: এই আলেখ্য মচিব নোৱাৰি

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
as: দেখুৱাবলে নিৰ্দিষ্ট আলেখ্য সংহতি কৰক

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
as: দেখুৱাবলে নিৰ্দিষ্ট ফাইল সংহতি কৰক
