gnome-color-manager - en to ca translation catalogue (306 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
ca: Gestor del color del GNOME

en: Inspect and compare installed color profiles
ca: Inspeccioneu i compareu els perfils de color instal·lats

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
ca: El Visualitzador del perfil de color del GNOME mostra els perfils de color instal·lats al sistema i us permet calibrar pantalles, impressores i càmeres amb un auxiliar de configuració.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
ca: Aquesta funcionalitat s'utilitza normalment des del tauler de color al Centre de Control del GNOME tot i que es pot utilitzar de forma independent.

en: Color Calibration
ca: Calibratge del color

en: ICC Profile Installer
ca: Instal·lador de perfils ICC

en: Install ICC profiles
ca: Instal·la els perfils ICC

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
ca: Selector de color

en: Use the color sensor to sample spot colors
ca: Utilitzeu el sensor de color per mostrejar punts de color

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
ca: Punt blanc del medi

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
ca: Temperatura del color

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
ca: Espai de color

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
ca: Resultats

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
ca: _Mesura

en: Add a profile for the device
ca: Afegeix un perfil pel dispositiu

en: Remove a profile from the device
ca: Suprimeix un perfil del dispositiu

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
ca: Tipus de perfil

note: When the profile was created
en: Created
ca: Creació

note: The version of the profile
en: Version
ca: Versió

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
ca: Fabricant

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
ca: Correcció de la pantalla

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
ca: Punt blanc

note: The licence of the profile, normally non-free
en: Copyright
ca: Drets d'autor

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
ca: Mida del fitxer

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
ca: Nom del fitxer

note: warnings for the profile
en: Warnings
ca: Avisos

en: Information
ca: Informació

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
ca: Un diagrama CIE 1931 mostra una representació en 2D de la gamma del color del perfil

en: Response out
ca: Resposta de sortida

en: Response in
ca: Resposta d'entrada

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
ca: Una corba de reproducció del to és el mapat de la luminància de l'escena amb la luminància de la visualització

en: Video card out
ca: Sortida de la targeta de vídeo

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
ca: Una taula de la gamma de la targeta de vídeo mostra les corbes que es carreguen a la pantalla

en: Previous Image
ca: Imatge anterior

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
ca: Exemple en sRGB

en: Next Image
ca: Imatge següent

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
ca: Això mostra com es veuria una imatge desada amb el perfil

en: From sRGB
ca: Des de sRGB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
ca: Això mostra com es veuria una imatge si s'obre amb el perfil

en: To sRGB
ca: A sRGB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
ca: Els colors amb nom són colors específics que estan definits al perfil

en: Named Colors
ca: Colors amb nom

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
ca: Les metadades és la informació addicional que es desa al perfil perquè la utilitzin els programes.

en: Metadata
ca: Metadades

en: Color Profile Viewer
ca: Visualitzador del perfil de color

note: TRANSLATORS: title, default paramters needed to calibrate_argyll
en: Getting default parameters
ca: S'estan obtenint els paràmetres per defecte

note: TRANSLATORS: dialog message
en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
ca: Això pre-calibra la pantalla enviant pedaços de color i grisos a la pantalla i mesurant-los amb el dispositiu de maquinari.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Reading the patches
ca: S'estan llegint els pedaços

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Reading the patches using the color measuring instrument.
ca: S'estan llegint els pedaços utilitzant l'instrument de mesura del color.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Drawing the patches
ca: S'estan dibuixant els pedaços

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
ca: S'estan dibuixant a la pantalla els pedaços generats i que després es mesuraran amb el dispositiu de maquinari.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Generating the profile
ca: S'està generant el perfil

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
ca: S'està generant el perfil de color ICC que es podrà utilitzar amb aquesta pantalla.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Copying files
ca: S'estan copiant els fitxers

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
ca: S'està copiant la imatge font, les dades gràfiques i els valors de referència CIE.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Measuring the patches
ca: S'estan mesurant els pedaços

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Detecting the reference patches and measuring them.
ca: S'estan detectant i mesurant els pedaços de referència.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
ca: S'està generant el perfil de color ICC que es podrà utilitzar amb aquest dispositiu.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colors used in calibration
en: Printing patches
ca: S'estan imprimint els pedaços

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
ca: S'estan renderitzant els pedaços per al paper i la tinta triats.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Wait for the ink to dry
ca: Espereu que la tinta s'assequi

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
ca: Espereu uns minuts que s'assequi la tinta. La tinta de perfilat humida produirà un perfil pobre i pot fer malbé l'instrument de mesura del color.

note: TRANSLATORS: title, instrument refers to a calibration device
en: Set up instrument
ca: Configuració de l'instrument

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Setting up the instrument for use…
ca: S'està configurant l'instrument per utilitzar-lo…

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Calibration error
ca: S'ha produït un error de calibratge

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The sample could not be read at this time.
ca: Aquest cop no s'ha pogut llegir la mostra.

en: Retry
ca: Torna a intentar-ho

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: No firmware is installed for this instrument.
ca: No s'ha instal·lat cap microprogramari per a aquest instrument.

note: TRANSLATORS: message, the image wasn't good enough
en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
ca: El patró de coincidència no era prou bo. Assegureu-vos que heu triat el tipus d'objectiu correcte.

note: TRANSLATORS: message, the sensor got no readings
en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
ca: L'instrument de mesura no ha obtingut lectures vàlides. Assegureu-vos que l'obertura està totalment oberta.

note: TRANSLATORS: message, the colorimeter has got confused
en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
ca: L'instrument de mesura està ocupat i no s'està iniciant. Traieu el connector USB i torneu-lo a inserir abans d'intentar utilitzar aquest dispositiu.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading target
ca: S'està llegint l'objectiu

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: Failed to read the strip correctly.
ca: No s'ha pogut llegir la banda correctament.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading sample
ca: Exemple de lectura

note: TRANSLATORS: message, the sample read failed due to misread
en: Failed to read the color sample correctly.
ca: No s'ha pogut llegir la mostra de color correctament.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
ca: S'ha llegit la banda %s en lloc de la %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
ca: Sembla que heu mesurat la banda incorrecta.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
ca: Si realment heu mesurat la correcta, està bé, pot ser que simplement sigui un paper inusual.

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Device Error
ca: S'ha produït un error en el dispositiu

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The device could not measure the color spot correctly.
ca: El dispositiu no ha pogut mesurar el punt de color correctament.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
ca: Preparat per llegir la banda %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
ca: Ubiqueu el colorímetre a l'àrea blanca al costat de la lletra i feu clic i mantingueu el commutador de mesura.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
ca: Escanegeu lentament la línia objectiu d'esquerra a dreta i deixeu el commutador quan arribeu al final de la pàgina.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
ca: Assegureu-vos que el centre del dispositiu està alineat correctament amb la fila que esteu intentant mesurar.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
ca: Si feu un error, només cal que deixeu anar el commutador i podreu tornar-ho a provar.

note: TRANSLATORS: title, printing reference files to media
en: Printing
ca: Impressió

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Preparing the data for the printer.
ca: S'estan preparant les dades per a la impressora.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Sending the targets to the printer.
ca: S'estan enviant els objectius a la impressora.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Printing the targets…
ca: S'estan imprimint els objectius…

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The printing has finished.
ca: Ha finalitzat la impressió.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The print was aborted.
ca: S'ha interromput la impressió.

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please attach instrument
ca: Acobleu l'instrument

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
ca: Acobleu l'instrument de mesura al centre de la pantalla en el quadre gris com en la imatge de sota.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
ca: Acobleu l'instrument de mesura al centre de la pantalla en el quadre gris.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
ca: Heu de posar el dispositiu a la pantalla mentre dura el calibratge.

en: Continue
ca: Continua

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please configure instrument
ca: Configureu l'instrument

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
ca: Canvieu l'instrument de mesura al mode de pantalla com en la imatge de sota.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to screen mode.
ca: Canvieu l'instrument de mesura al mode de pantalla.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
ca: Establiu l'instrument de mesura al mode de calibratge com en la imatge de sota.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
ca: Establiu l'instrument de mesura al mode de calibratge.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
ca: Trieu la imatge objectiu de calibratge

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Open
ca: _Obre

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
ca: Fitxers d'imatge compatibles

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ca: Tots els fitxers

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
ca: Trieu el fitxer amb valors de referència CIE

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
ca: Valors CIE

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
ca: Trieu un fitxer de perfil ICC

en: Calibration is not complete
ca: El calibratge no està finalitzat

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
ca: Segur que voleu cancel·lar el calibratge?

note: TRANSLATORS: button text
en: Continue calibration
ca: Continua el calibratge

note: TRANSLATORS: button text
en: Cancel and close
ca: Cancel·la i tanca

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
ca: S'ha completat el perfilat

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
ca: No s'ha pogut calibrar

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
ca: Calibratge de la càmera

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
ca: Calibratge de la pantalla

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
ca: Calibratge de la impressora

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
ca: Calibratge del dispositiu

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
ca: Es desactivarà temporalment qualsevol correcció de pantalla i es posarà la brillantor al màxim.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
ca: Podeu cancel·lar aquest procés en qualsevol moment si premeu el botó de cancel·lar.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
ca: Introducció

en: Show File
ca: Mostra el fitxer

en: Click here to show the profile
ca: Feu clic aquí per mostrar el perfil

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
ca: S'ha acabat

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
ca: S'ha calibrat correctament la càmera.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
ca: S'ha calibrat correctament la pantalla.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
ca: S'ha calibrat correctament la impressora.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
ca: S'ha calibrat correctament el dispositiu.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
ca: Per veure les dades del perfil nou o per desfer el calibratge aneu al <a href="control-center://color">centre de control</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
ca: Podeu utilitzar el perfil a sistemes <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> i <a href="import-windows">Microsoft Windows</a>.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
ca: Resum

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
ca: Realització del calibratge

en: Calibration is about to start
ca: Està a punt de començar el calibratge

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
ca: Acció

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
ca: Llista de comprovació del calibratge

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
ca: Abans de calibrar la pantalla, es recomana configurar-la amb els paràmetres següents per obtenir un resultat òptim.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
ca: Potser voldreu consultar el manual del propietari de la pantalla sobre com aconseguir aquests paràmetres.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
ca: Reinicieu la pantalla als valors per defecte de fabricació.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
ca: Inhabiliteu el contrast dinàmic si la pantalla ho permet.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
ca: Configureu la pantalla amb paràmetres de color personalitzats i assegureu-vos que els canals RGB tenen els mateixos valors.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
ca: Si el color personalitzat no està disponible llavors utilitzeu una temperatura de color de 6500K.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
ca: Ajusteu la brillantor de la pantalla a un nivell confortable per una visió prolongada.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
ca: Per aconseguir un resultat òptim, la pantalla s'hauria d'haver engegat com a mínim 15 minuts abans d'iniciar el calibratge.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
ca: Comprovació dels paràmetres

note: TRANSLATORS: dialog message saying the argyllcms is not installed
en: Calibration and profiling software is not installed.
ca: El programari del calibratge i perfilat no està instal·lat.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: These tools are required to build color profiles for devices.
ca: Calen aquestes eines per construir els perfils de color per als dispositius.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
ca: Manca més programari

en: Install required software
ca: Instal·la el programari requerit

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
ca: Instal·lació de les eines

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
ca: Els fitxers objectiu comuns de color no estan instal·lats en aquest ordinador.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
ca: Calen els fitxers objectiu de color per convertir la imatge a un perfil de color.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
ca: Voleu que s'instal·lin?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
ca: Podeu ometre aquest pas si ja teniu el fitxer correcte.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
ca: Hi ha fitxers de dades opcionals

en: Install Now
ca: Instal·la ara

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
ca: Instal·lació dels objectius

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
ca: Abans de perfilar el dispositiu, heu de capturar manualment una imatge d'un objectiu de calibratge i desar-la com un fitxer d'imatge TIFF.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
ca: Assegureu-vos que el contrast i la brillantor no s'han canviat i que no s'apliquen perfils de correcció del color.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
ca: El sensor del dispositiu s'hauria d'haver netejat abans d'escanejar i la resolució del fitxer de sortida hauria de ser almenys de 200dpi.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
ca: Assegureu-vos que la càmera no ha modificat el balanç de blancs i que la lent està neta.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
ca: Trieu el tipus d'objectiu de calibratge.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
ca: Quin tipus d'objectiu teniu?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
ca: Trieu l'objectiu

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
ca: Trieu el tipus de pantalla

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
ca: Trieu el tipus de monitor de l'ordinador.

en: LCD (CCFL backlight)
ca: LCD (CCFL retroil·luminació)

en: LCD (White LED backlight)
ca: LCD (retroil·luminació LED blanc)

en: LCD (RGB LED backlight)
ca: LCD (retroil·luminació RGB LED)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
ca: LCD (retroil·luminació de gamma àmplia RGB LED)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
ca: LCD (retroil·luminació de gamma àmplia CCFL)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
ca: Trieu el tipus de pantalla

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
ca: Trieu el punt blanc de l'objectiu de pantalla

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
ca: La majoria de pantalles haurien de calibrar-se a un il·luminant CIE D65 per fer-ne un ús general.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
ca: CIE D50 (impressió i publicació)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
ca: CIE D65 (fotografia i gràfics)

en: Native (Already set manually)
ca: Nadiu (ja s'ha establert manualment)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
ca: Trieu el punt blanc de pantalla

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
ca: Trieu un mode de perfilat

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
ca: Indiqueu si voleu perfilar una impressora local, generar alguns pedaços de prova o perfilar amb pedaços de prova existents.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
ca: Mode de calibratge

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
ca: Trieu la qualitat del calibratge

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
ca: Una qualitat de calibratge més alta requereix moltes mostres de color i més temps.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
ca: Un perfil d'alta precisió proporciona una exactitud molt bona en la coincidència del color, però necessita més temps per llegir els pedaços de color.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
ca: Per un flux de treball típic, una precisió de perfil normal és suficient.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
ca: El perfil d'alta precisió també necessita més paper i tinta d'impressora.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
ca: Precisió

en: Quick
ca: Ràpid

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
ca[0]: (%u full de paper aproximadament)
ca[1]: (%u fulls de paper aproximadament)

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u minute) | (about %u minutes)
ca[0]: (%u minut aproximadament)
ca[1]: (%u minuts aproximadament)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
ca: Qualitat del calibratge

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
ca: Títol del perfil

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
ca: Trieu un títol per identificar el perfil en el sistema.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
ca: Títol del perfil

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
ca: Inserció del sensor

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
ca: Heu d'inserir el sensor per continuar.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
ca: Comprovació del sensor

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
ca: No s'ha pogut trobar el dispositiu. Assegureu-vos que està connectat i encès.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
ca: Número de sèrie desconegut

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
ca: Model desconegut

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
ca: Descripció desconeguda

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
ca: Fabricant desconegut

note: TRANSLATORS: this is the copyright string, where it might be * "Copyright (c) 2009 Edward Scissorhands" * BIG RED FLASHING NOTE: YOU NEED TO USE ASCII ONLY
en: Copyright (c)
ca: Drets d'autor

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
ca: Estableix la finestra pare per a fer-lo modal

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
ca: Trieu el dispositiu que es vol calibrar

en: No device was specified!
ca: No s'ha especificat el dispositiu

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
ca: Cap perfil

en: Default %s
ca: Per defecte %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ca: Per defecte:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ca: Espai de color:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ca: Perfil de prova:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
ca: Mostra la informació de depuració per a tots els fitxers

en: Debugging Options
ca: Opcions de depuració

en: Show debugging options
ca: Mostra les opcions de depuració

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
ca: Perfil ICC a instal·lar

note: TRANSLATORS: nothing was specified on the command line
en: No filename specified
ca: No s'ha especificat cap nom de fitxer

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to open ICC profile
ca: No s'ha pogut obrir el perfil ICC

note: TRANSLATORS: parsing error
en: Failed to parse file: %s
ca: No s'ha pogut analitzar el fitxer: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
ca: Descripció del perfil: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
ca: Drets d'autor del perfil:

note: TRANSLATORS: color profile already been installed
en: Color profile is already imported
ca: El perfil de color ja està importat

en: Show Details
ca: Mostra les dades

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
ca: Voleu importar el perfil de color de pantalla?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
ca: Voleu importar el perfil de color del dispositiu?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
ca: Voleu importar el perfil de color amb nom?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
ca: Voleu importar el perfil de color?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
ca: Importa

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to import file
ca: No s'ha pogut importar el fitxer

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
ca: Descripció:

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
ca: Drets d'autor:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
ca: Perfil de la finestra arrel:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
ca: Versió del protocol de la finestra arrel:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
ca: No s'ha pogut connectar al bus de la sessió:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
ca: La sol·licitud ha fallat:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
ca: No hi ha cap perfil ICC assignat al fitxer

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
ca: Perfils adequats per:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
ca: No hi ha cap perfil ICC per aquesta finestra

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
ca: Mostra les propietats de l'xserver

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
ca: Obtingues els perfils per un fitxer específic

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
ca: Obtingues el perfil per una finestra específica

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
ca: Bolca tots els detalls sobre aquest sistema

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
ca: Programa d'inspecció EDID

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
ca: Desconegut

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: No colorimeter is attached.
ca: No hi ha cap colorímetre adjuntat.

note: TRANSLATORS: this is displayed if VTE support is not enabled
en: The sensor has no native driver.
ca: El sensor no té cap controlador nadiu.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
ca: El colorímetre adjuntat no és capaç de llegir un punt de color.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
ca: No hi ha espais de color %s disponibles

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
ca: Selector de color del gestor del color del GNOME

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
ca: gris

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
ca: Voleu suprimir permanentment el perfil?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
ca: Segur que voleu suprimir permanentment aquest perfil del sistema?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
ca: Suprimeix

en: _Import
ca: _Importa

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ca: Perfils ICC compatibles

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
ca: No s'ha pogut copiar el fitxer

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
ca: Dispositiu d'entrada

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
ca: Dispositiu de pantalla

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
ca: Dispositiu de sortida

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
ca: Enllaç del dispositiu

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
ca: Conversió de l'espai de color

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
ca: Resum

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
ca: Color amb nom

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
ca: Gris

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
ca: Espai estàndard

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
ca: Suma de verificació de la pantalla

en: Display model
ca: Model de la pantalla

en: Display serial number
ca: Número de sèrie de la pantalla

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
ca: PNPID de la pantalla

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
ca: Fabricant de la pantalla

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
ca: Suma de verificació del fitxer

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
ca: Producte de l'espai de treball

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
ca: Programa de l'espai de treball

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
ca: Versió de l'espai de treball

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
ca: Tipus de font de dades

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
ca: Format del mapat

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
ca: Qualificador del mapat

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
ca: Dispositiu del mapat

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
ca: Mitjana de l'error

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
ca: Màxim de l'error

note: TRANSLATORS: the RMS error when making the profile
en: Delta-E RMS
ca: Error de l'RMS

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
ca: Dispositiu de calibratge

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
ca: Acabat de la superfície de la pantalla

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
ca: Tipus de connexió

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
ca: Brillantor de la pantalla

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
ca: Volum de la gamma de color

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
ca: Cobertura de l'sRGB

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
ca: Cobertura de l'Adobe RGB

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
ca: No s'ha especificat cap descripció

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
ca: No s'han establert els drets d'autor

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
ca: La taula de compensació de visualització no és vàlida

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
ca: La impressió sobre blanc presenta punts de brutícia (scum dot)

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
ca: L'eix gris conté una gran quantitat de color

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
ca: L'eix gris no és d'un sol color

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
ca: Un, o més, primaris no són vàlids

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
ca: Els primaris no afegeixen al blanc

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
ca: Segurament un, o més, primaris no són correctes

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
ca: El blanc no és blanc D50

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
ca: La temperatura del punt blanc no sembla correcta

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
ca: Es desconeix el tipus d'avís

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
ca: Sí

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
ca: El perfil té els problemes següents:

note: TRANSLATORS: this is the icc creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I∶%M∶%S %p
ca: %e %B de %Y, %H:%M:%S

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
ca: Suprimeix el perfil

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
ca: El perfil no es pot suprimir

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
ca: Estableix el perfil que s'ha de mostrar

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
ca: Estableix el fitxer que s'ha de mostrar
