gnome-color-manager master - en to da translation catalogue (309 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
da: GNOME Farvestyring

en: Inspect and compare installed color profiles
da: Inspicér og sammenlign installerede farveprofiler

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
da: GNOME Farveprofilfremviser viser farveprofiler, som er installeret på dit system og giver dig mulighed for at kalibrere skærme, printere og kameraer ved hjælp af en guide.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
da: Denne funktionalitet benyttes typisk fra farvepanelet i GNOME Kontrolcenter, men kan også benyttes for sig selv.

en: Color
da: Farve

en: Color Calibration
da: Farvekalibrering

en: ICC Profile Installer
da: ICC-profilinstallering

en: Install ICC profiles
da: Installer ICC-profiler

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
da: Farvevælger

en: Use the color sensor to sample spot colors
da: Brug farvesensoren til at tage punktfarveprøver

en: Color Profile Viewer
da: Farveprofilfremviser

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
da: Farve;ICC;

note: TRANSLATORS: title, default paramters needed to calibrate_argyll
en: Getting default parameters
da: Indhenter standardparametre

note: TRANSLATORS: dialog message
en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
da: Dette kalibrerer, på forkant, skærmen ved at sende tonede og grå felter til din skærm og måle dem med hardwareenheden.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Reading the patches
da: Læsning af farvefelter

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Reading the patches using the color measuring instrument.
da: Læser farvefelterne ved brug af farvemålingsinstrumentet.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Drawing the patches
da: Tegning af farvede felter

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
da: Tegning af de oprettede farvede felter til skærmen, som vil blive målt af hardwareenheden.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Generating the profile
da: Oprettelse af profilen

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
da: Oprettelse af ICC-farveprofilen som kan bruges med denne skærm.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Copying files
da: Kopierer filer

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
da: Kopierer kildebillede, diagramdata og CIE-referenceværdier.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Measuring the patches
da: Måling af farvede felter

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Detecting the reference patches and measuring them.
da: Søgning efter de farvede referencefelter og opmåling af dem.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
da: Oprettelse af ICC-farveprofilen som kan bruges med denne enhed.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colors used in calibration
en: Printing patches
da: Udskriver farvefelter

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
da: Tegner farvefelterne for det valgte papir og blæk.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Wait for the ink to dry
da: Vent på at blækket tørrer

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
da: Vent venligst nogle minutter på at blækket tørrer. Profilering af fugtig blæk giver en dårlig profil, og kan skade dit farvemålingsinstrument.

note: TRANSLATORS: title, instrument refers to a calibration device
en: Set up instrument
da: Indstil instrument

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Setting up the instrument for use…
da: Indstiller instrumentet til brug …

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Calibration error
da: Kalibreringsfejl

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The sample could not be read at this time.
da: Prøven kunne ikke læses på nuværende tidspunkt.

en: Retry
da: Prøv igen

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: No firmware is installed for this instrument.
da: Der er ikke installeret nogen firmware for dette instrument.

note: TRANSLATORS: message, the image wasn't good enough
en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
da: Mønstersammenligningen var ikke god nok. Kontrollér at du har valgt den rigtige måltype.

note: TRANSLATORS: message, the sensor got no readings
en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
da: Måleinstrumentet fik ingen gyldige målinger. Kontrollér venligst at blænden er helt åben.

note: TRANSLATORS: message, the colorimeter has got confused
en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
da: Måleinstrumentet er optaget og starter ikke op. Fjern venligst usb-stikket og genindsæt, før du prøver at bruge denne enhed.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading target
da: Læser mål

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: Failed to read the strip correctly.
da: Kunne ikke læse strimmel rigtigt.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading sample
da: Læser prøve

note: TRANSLATORS: message, the sample read failed due to misread
en: Failed to read the color sample correctly.
da: Kunne ikke læse farveprøven korrekt.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
da: Læs strimmel %s frem for %s!

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
da: Det ser ud til at du har målt den forkerte strimmel.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
da: Hvis du virkelig har målt den rigtige, så er det okay - det kan skyldes usædvanligt papir.

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Device Error
da: Enhedsfejl

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The device could not measure the color spot correctly.
da: Enheden kunne ikke måle farvepunktet korrekt.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
da: Klar til at læse strimmel %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
da: Placér kolorimetret på det hvide område ved siden af bogstavet, og klik og hold måleknappen nede.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
da: Skan langsomt mållinjen fra venstre til højre og giv slip på knappen, når du er nået til sidens slutpunkt.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
da: Sikr dig at enhedens centrum er korrekt justeret i forhold til rækken, du prøver at måle.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
da: Hvis du begår en fejl, så giv blot slip på knappen, og du vil få mulighed for at prøve igen.

note: TRANSLATORS: title, printing reference files to media
en: Printing
da: Udskrift

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Preparing the data for the printer.
da: Forbereder data til udskrift.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Sending the targets to the printer.
da: Sender målene til printeren.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Printing the targets…
da: Udskriver målene …

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The printing has finished.
da: Udskriften er fuldført.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The print was aborted.
da: Udskriften blev afbrudt.

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please attach instrument
da: Tilslut venligst instrument

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
da: Placér venligst måleinstrumentet på den grå firkant midt på skærmen, som på billedet nedenfor.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
da: Placér venligst måleinstrumentet på den grå firkant midt på skærmen.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
da: Det vil være nødvendigt at holde enheden på skærmen så længe kalibreringen varer.

en: Continue
da: Fortsæt

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please configure instrument
da: Konfigurér venligst instrumentet

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
da: Sæt venligst måleinstrumentet til skærmtilstand som på billedet nedenfor.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to screen mode.
da: Indstil venligst måleinstrumentet til skærmtilstand.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
da: Sæt venligst måleinstrumentet til kalibreringstilstand som på billedet nedenfor.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
da: Sæt venligst måleinstrumentet til kalibreringstilstand.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
da: Vælg målbillede for kalibrering

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Open
da: _Åbn

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
da: Understøttede billedfiler

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
da: Alle filer

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
da: Vælg fil med CIE-referenceværdier

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
da: CIE-værdier

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
da: Vælg fil med ICC-profil

en: Calibration is not complete
da: Kalibrering ikke fuldendt

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
da: Er du sikker på at du vil annullere kalibreringen?

note: TRANSLATORS: button text
en: Continue calibration
da: Fortsæt kalibrering

note: TRANSLATORS: button text
en: Cancel and close
da: Annullér og luk

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
da: Profilering fuldført

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
da: Kunne ikke kalibrere

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
da: Kalibrér dit kamera

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
da: Kalibrér din skærm

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
da: Kalibrér din printer

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
da: Kalibrér din enhed

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
da: Enhver eksisterende skærmkorrektion vil blive slået fra midlertidigt, og lysstyrken vil blive sat til maksimum.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
da: Du kan annullere denne proces på ethvert tidspunkt ved at trykke på annullér-knappen.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
da: Introduktion

en: Show File
da: Vis fil

en: Click here to show the profile
da: Klik her for at vise profilen

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
da: Færdig!

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
da: Kameraet er blevet kalibreret.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
da: Skærmen er blevet kalibreret.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
da: Printeren er blevet kalibreret.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
da: Enheden er blevet kalibreret.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
da: For at se detaljer om den nye profil, eller for at fortryde kalibreringen, kan du besøge <a href="control-center://color">kontrolcenteret</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
da: Du kan bruge profilen med <a href="import-linux">Linux</a>-, <a href="import-osx">Apple OS X</a>- og <a href="import-windows">Microsoft Windows</a>-systemer.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
da: Sammendrag

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
da: Udfører kalibrering

en: Calibration is about to start
da: Kalibreringen er ved at starte

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
da: Handling

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
da: Kalibreringstjekliste

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
da: Før kalibrering af skærmen, anbefales det at konfigurere din skærm med den følgende opsætning for at opnå optimale resultater.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
da: Du skal måske konsultere din brugermanual til skærmen, for at afklare hvordan du opnår denne opsætning.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
da: Nulstil din skærm til fabriksindstillingerne.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
da: Slå dynamisk kontrast fra hvis din skærm har denne egenskab.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
da: Konfigurer din skærm med tilpasset farveopsætning og sikre dig at RGB-kanalerne er angivet med de samme værdier.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
da: Hvis tilpasset farve ikke er tilgængelig så brug en 6500K farvetemperatur.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
da: Juster skærmens lysstyrke til et komfortabelt niveau for længerevarende skærmarbejde.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
da: For det bedste resultat bør skærmen være tændt i mindst 15 minutter før kalibreringen påbegyndes.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
da: Kontrollér indstillinger

note: TRANSLATORS: dialog message saying the argyllcms is not installed
en: Calibration and profiling software is not installed.
da: Der er ikke installeret kalibrerings- og profileringssoftware.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: These tools are required to build color profiles for devices.
da: Disse værktøjer er krævet for at opbygge farveprofiler for enheder.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
da: Der kræves yderligere software!

en: Install required software
da: Installér nødvendig software

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
da: Installér værktøjer

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
da: Fælles farvemålsfiler er ikke installeret på denne computer.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
da: Farvemålsfiler er nødvendige for at konvertere billedet til en farveprofil.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
da: Ønsker du at de bliver installeret?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
da: Hvis du allerede har den korrekte fil, så kan du springe dette trin over.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
da: Valgfri datafiler tilgængelige

en: Install Now
da: Installér nu

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
da: Installér mål

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
da: Før kalibrering af enheden, skal du manuelt skanne et billede af et kalibreret mål og gemme det som en TIFF-billedfil.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
da: Husk at sikre dig at kontrast og lysstyrke ikke ændres, og at profiler for farvekorrektion ikke er anvendt.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
da: Skannerens sensor bør være renset forud for skanningen og opløsningen på uddatafilen bør være mindst 200dpi.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
da: Sikr dig at hvidbalancen ikke er blevet ændret af kameraet, og at linsen er ren.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
da: Vælg venligst typen af kalibreringsmål.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
da: Hvilken måltype har du?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
da: Vælg mål

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
da: Vælg din skærmtype

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
da: Vælg typen af skærm, der er sluttet til din computer.

en: LCD (CCFL backlight)
da: LCD (CCFL-bagbelysning)

en: LCD (White LED backlight)
da: LCD (Hvid LED-bagbelysning)

en: LCD (RGB LED backlight)
da: LCD (RGB LED-bagbelysning)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
da: LCD (Bred gamut RGB LED-bagbelysning)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
da: LCD (Bred gamut CCFL-bagbelysning)

en: Projector
da: Projektor

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
da: Vælg skærmtype

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
da: Vælg hvidpunktet for din målskærm

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
da: De fleste skærme bør kalibreres til en CIE D65-illuminant til generel brug.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
da: CIE D50 (udskrift og udgivelse)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
da: CIE D65 (fotografi og grafik)

en: Native (Already set manually)
da: Platformsspecifik (allerede manuelt indstillet)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
da: Vælg hvidpunkt for skærm

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
da: Vælg profileringstilstand

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
da: Angiv venligst om du vil profilere en lokal printer, generere nogle testfarvefelter, eller profilere ved brug af eksisterende testfarvefelter.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
da: Kalibreringstilstand

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
da: Vælg kalibreringskvalitet

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
da: Kalibrering af højere kvalitet kræver mange farveprøver og længere tid.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
da: En højere præcisionsprofil giver større nøjagtighed i farvematchning, men kræver mere tid til at læse farvefelterne.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
da: En normalpræcisionsprofil er tilstrækkelig til typisk arbejde.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
da: Højpræcisionsprofilen kræver også mere papir og printerblæk.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
da: Nøjagtig

en: Quick
da: Hurtig

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
da[0]: (omtrent %u ark papir)
da[1]: (omtrent %u ark papir)

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u minute) | (about %u minutes)
da[0]: (omtrent %u minut)
da[1]: (omtrent %u minutter)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
da: Kalibreringskvalitet

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
da: Profiltitel

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
da: Vælg en titel for at identificere profilen på dit system.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
da: Profiltitel

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
da: Indsæt sensorhardware

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
da: Du skal indsætte sensorhardware for at kunne fortsætte.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
da: Sensortjek

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
da: Enheden kunne ikke findes. Sikr dig at den er tilsluttet og tændt.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
da: Ukendt serienummer

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
da: Ukendt model

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
da: Ukendt beskrivelse

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
da: Ukendt producent

note: TRANSLATORS: this is the copyright string, where it might be * "Copyright (c) 2009 Edward Scissorhands" * BIG RED FLASHING NOTE: YOU NEED TO USE ASCII ONLY
en: Copyright (c)
da: Ophavsret (c)

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
da: Angiv hovedvinduet for at gøre denne modal

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
da: Angiv den specifikke enhed, der skal kalibreres

en: No device was specified!
da: Ingen enhed blev angivet!

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
da: Ingen profil

en: Default %s
da: Standard %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
da: Standard:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
da: Farverum:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
da: Testprofil:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
da: Vis fejlsøgningsinformation for alle filer

en: Debugging Options
da: Fejlsøgningsindstillinger

en: Show debugging options
da: Vis fejlsøgningsindstillinger

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
da: ICC-profil til installering

note: TRANSLATORS: nothing was specified on the command line
en: No filename specified
da: Intet filnavn angivet

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to open ICC profile
da: Kunne ikke åbne ICC-profil

note: TRANSLATORS: parsing error
en: Failed to parse file: %s
da: Kunne ikke fortolke fil: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
da: Profilbeskrivelse: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
da: Profilophavsret:

note: TRANSLATORS: color profile already been installed
en: Color profile is already imported
da: Farveprofilen er allerede importeret

en: Show Details
da: Vis detaljer

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
da: Importér skærmfarveprofil?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
da: Importér enhedsfarveprofil?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
da: Importér navngivet farveprofil?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
da: Importér farveprofil?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
da: Importér

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to import file
da: Kunne ikke importere fil

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
da: Beskrivelse:

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
da: Ophavsret:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
da: Rodvinduesprofil:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
da: Version af rodvinduesprotokol:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
da: Kunne ikke forbinde til sessionsbus:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
da: Forespørgslen slog fejl:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
da: Der er ingen ICC-profiler tilknyttet denne fil

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
da: Egnede profiler for:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
da: Der er ingen ICC-profiler for dette vindue

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
da: Vis xserver-egenskaber

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
da: Indhent profilerne for en specifik fil

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
da: Indhent profilen for et specifikt vindue

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
da: Træk alle detaljer om dette system ud

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
da: Inspektionsprogram til EDID

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
da: Ukendt

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: No colorimeter is attached.
da: Intet kolorimeter er tilsluttet.

note: TRANSLATORS: this is displayed if VTE support is not enabled
en: The sensor has no native driver.
da: Sensoren har ingen platformsspecifik driver.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
da: Det tilsluttede kolorimeter er ikke i stand til at læse et farvepunkt.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
da: Ingen tilgængelige %s-farverum

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
da: Farvevælger til GNOME Farvestyring

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
da: Hvidpunkt for mediet

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
da: Farvetemperatur

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
da: Baggrund

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
da: Farverum

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
da: Fejl

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
da: Resultater

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
da: _Mål

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
da: grå

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
da: Slet profil permanent?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
da: Er du sikker på, at du permanent ønsker at fjerne denne profil fra dit system?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
da: Slet

en: _Import
da: _Importér

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
da: Understøttede ICC-profiler

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
da: Kunne ikke kopiere fil

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
da: Inddataenhed

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
da: Skærmenhed

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
da: Uddataenhed

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
da: Enhedshenvisning

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
da: Farverumskonversion

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
da: Sammendrag

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
da: Navngivet farve

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
da: Gråskala

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
da: Standardrum

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
da: Kontrolsum for skærm

en: Display model
da: Skærmmodel

en: Display serial number
da: Serienummer for skærm

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
da: PNPID for skærm

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
da: Skærmforhandler

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
da: Filkontrolsum

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
da: Rammeværksprodukt

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
da: Rammeværksprogram

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
da: Version af rammeværk

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
da: Datakildetype

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
da: Afbildningsformat

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
da: Afbildningskvalifikator

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
da: Afbildningsenhed

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
da: Gennemsnitlig Delta-E

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
da: Maximum Delta-E

note: TRANSLATORS: the RMS error when making the profile
en: Delta-E RMS
da: RMS Delta-E

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
da: Kalibreringsenhed

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
da: Skærmoverfladefinish

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
da: Forbindelsestype

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
da: Skærmlysstyrke

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
da: Gamutvolumen

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
da: sRGB-dækning

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
da: AdobeRGB-dækning

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
da: Der er ikke givet nogen beskrivelse

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
da: Ingen ophavsret er angivet

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
da: Skærmkompensationstabellen er ugyldig

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
da: Der er en “scum dot” for hvid på mediet

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
da: Den grå akse indeholder en betydelig farvemængde

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
da: Den grå akse er ikke monoton

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
da: En eller flere primærfarver er ugyldige

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
da: Summen af primærfarverne er ikke hvid

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
da: En eller flere af primærfarverne er usandsynlig

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
da: Den hvide er ikke D50-hvid

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
da: Hvidpunktstemperaturen er usandsynlig

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
da: Ukendt advarselstype

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
da: Ja

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
da: Nej

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
da: Profilen har følgende problemer:

note: TRANSLATORS: this is the icc creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I∶%M∶%S %p
da: %e. %B %Y, %H∶%M∶%S

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
da: Slet denne profil

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
da: Denne profil kan ikke slettes

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
da: Angiv den specifikke profil der skal vises

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
da: Angiv den specifikke fil der skal vises

en: Add a profile for the device
da: Tilføj en profil for enheden

en: Remove a profile from the device
da: Fjern en profil fra enheden

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
da: Profiltype

note: When the profile was created
en: Created
da: Oprettet

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
da: Producent

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
da: Skærmkorrektion

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
da: Hvidpunkt

note: The licence of the profile, normally non-free
en: Copyright
da: Ophavsret

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
da: Filstørrelse

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
da: Filnavn

note: warnings for the profile
en: Warnings
da: Advarsler

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
da: Et CIE 1931-diagram viser en 2D-representation af profilens gamut

en: Response out
da: Svar ud

en: Response in
da: Svar ind

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
da: En tonereproduktionskurve er afbildningen af sceneluminans til skærmluminans

en: Video card out
da: Videokort ud

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
da: En videokortgammatabel viser de kurver, som er indlæst i skærmen

en: Previous Image
da: Forrige billede

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
da: sRGB-eksempel

en: Next Image
da: Næste billede

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
da: Dette viser hvordan et billede ville se ud, hvis det blev gemt med profilen

en: From sRGB
da: Fra sRGB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
da: Dette viser hvordan et billede ville se ud hvis det blev åbnet med profilen

en: To sRGB
da: Til sRGB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
da: Navngivne farver er specifikke farver, som er defineret i profilen

en: Named Colors
da: Navngivne farver

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
da: Metadata er yderligere oplysninger, som lagres i profilen for at programmer kan bruge dem.
