gnome-color-manager - en to el translation catalogue (311 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
el: Διαχειριστής χρωμάτων

en: Inspect and compare installed color profiles
el: Επιθεώρηση και σύγκριση εγκατεστημένων προφίλ χρώματος

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
el: Η εφαρμογή Προβολή προφίλ χρωμάτων του GNOME εμφανίζει τα εγκατεστημένα προφίλ χρωμάτων στο σύστημά σας και σας επιτρέπει να βαθμονομίσετε οθόνες, εκτυπωτές και φωτογραφικές μηχανές με την χρήση οδηγού.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
el: Αυτή η λειτουργία χρησιμοποιείται τυπικά από το κέντρο ελέγχου του GNOME από τον πίνακα ελέγχου αν και μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτούσιο.

en: Color
el: Χρώμα

en: Color Calibration
el: Βαθμονόμηση χρωμάτων

en: ICC Profile Installer
el: Εγκαταστάτης προφίλ ICC

en: Install ICC profiles
el: Εγκατάσταση προφίλ ICC

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
el: Επιλογή χρώματος

en: Use the color sensor to sample spot colors
el: Χρησιμοποιείστε τον αισθητήτα χρωμάτων για να δοκιμάσετε χρώματα

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
el: Λευκό σημείο μέσου

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
el: Θερμοκρασία χρώματος

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
el: Ατμοσφαιρική

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
el: Χρωματικός χώρος:

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
el: Σφάλμα

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
el: Αποτελέσματα

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
el: _Μέτρηση

en: Add a profile for the device
el: Προσθήκη προφίλ για τη συσκευή

en: Remove a profile from the device
el: Αφαίρεση προφίλ από την συσκευή

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
el: Τύπος προφίλ

note: When the profile was created
en: Created
el: Δημιουργήθηκε:

note: The version of the profile
en: Version
el: Έκδοση

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
el: Κατασκευαστής

note: The manufacturer of the profile
en: Model
el: Μοντέλο

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
el: Διόρθωση απεικόνισης

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
el: Λευκό σημείο

note: The licence of the profile, normally non-free
en: Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
el: Μέγεθος αρχείου

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
el: Όνομα αρχείου

note: warnings for the profile
en: Warnings
el: Προειδοποιήσεις

en: Information
el: Πληροφορίες

en: x
el: χ

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
el: Ένα διάγραμμα CIE 1931 δείχνει μια 2Δ αναπαράσταση του προφίλ γκάμας (gamut)

en: Response out
el: Απόκριση εξόδου

en: Response in
el: Απόκριση εισόδου

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
el: Μια συμπαγής καμπύλη αναπαράστασης της χαρτογράφησης της σκηνής φωτεινότητας για την εμφάνιση της φωτεινότητας

en: Video card out
el: Έξοδος κάρτας γραφικών

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
el: Ο πίνακας γάμμα της κάρτας γραφικών δείχνει στην οθόνη τις καμπύλες που είναι φορτωμένες

en: Previous Image
el: Προηγούμενη εικόνα

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
el: Παράδειγμα sRGB

en: Next Image
el: Επόμενη εικόνα

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
el: Αυτό δείχνει πως θα έμοιαζε μια εικόνα αν είχε αποθηκευτεί με το προφίλ

en: From sRGB
el: Από το sRGB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
el: Αυτό δείχνει πως θα έμοιαζε μια εικόνα αν είχε ανοιχθεί με το προφίλ

en: To sRGB
el: Στο sRGB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
el: Τα ονομαζόμενα χρώματα είναι συγκεκριμένα χρώματα που ορίζονται στο προφίλ

en: Named Colors
el: Ονομαζόμενα χρώματα

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
el: Τα μεταδεδομένα είναι επιπλέον πληροφορίες αποθηκευμένες σε ένα προφίλ για τα χρησιμοποιηθούν από τα προγράμματα.

en: Metadata
el: Μεταδεδομένα

en: Color Profile Viewer
el: Προβολή προφίλ χρωμάτων

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
el: Χρώμα;ICC;

note: TRANSLATORS: title, default paramters needed to calibrate_argyll
en: Getting default parameters
el: Λήψη προεπιλεγμένων παραμέτρων

note: TRANSLATORS: dialog message
en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
el: Αυτό προ-βαθμονομεί την οθόνη στέλνοντας έγχρωμες και γκρίζες περιοχές στην οθόνη σας και μετρώντας τες με την ειδική συσκευή.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Reading the patches
el: Ανάγνωση περιοχών

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Reading the patches using the color measuring instrument.
el: Ανάγνωση των περιοχών με χρήση του οργάνου μέτρησης χρώματος (φασματοφωτόμετρο).

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Drawing the patches
el: Σχεδίαση των περιοχών

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
el: Σχεδίαση των παραγόμενων περιοχών στην οθόνη, οι οποίες μετά θα μετρηθούν από το όργανο.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Generating the profile
el: Δημιουργία του προφίλ

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
el: Δημιουργία του προφίλ χρώματος ICC που μπορεί να χρησιμοποιηθεί με αυτή τη συσκευή.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Copying files
el: Αντιγραφή αρχείων

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
el: Αντιγραφή εικόνας προέλευσης, δεδομένων διαγράμματος και τιμών αναφοράς CIE.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Measuring the patches
el: Μέτρηση των περιοχών

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Detecting the reference patches and measuring them.
el: Ανίχνευση των περιοχών αναφοράς και μέτρησή τους.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
el: Δημιουργία του προφίλ χρώματος ICC που μπορεί να χρησιμοποιηθεί με αυτή τη συσκευή.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colors used in calibration
en: Printing patches
el: Εκτύπωση περιοχών

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
el: Απεικόνιση των περιοχών για το επιλεγμένο χαρτί και μελάνι.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Wait for the ink to dry
el: Αναμονή για να στεγνώσει το μελάνι

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
el: Παρακαλούμε περιμένετε λίγα λεπτά για να στεγνώσει το μελάνι. Αν η διαδικασία γίνει όσο το μελάνι είναι υγρό θα παραχθεί κακής ποιότητας προφίλ και μπορεί να γίνει ζημιά στο όργανο μέτρησης χρώματος.

note: TRANSLATORS: title, instrument refers to a calibration device
en: Set up instrument
el: Ρύθμιση οργάνου

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Setting up the instrument for use…
el: Προετοιμασία του οργάνου προς χρήση…

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Calibration error
el: Σφάλμα βαθμονόμησης

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The sample could not be read at this time.
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του δείγματος αυτή τη φορά.

en: Retry
el: Επανάληψη

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: No firmware is installed for this instrument.
el: Δεν υπάρχει εγκατεστημένο υλικολογισμικό για αυτό το όργανο.

note: TRANSLATORS: message, the image wasn't good enough
en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
el: Το ταίριασμα του μοτίβου δεν ήταν αρκετά καλό. Σιγουρευτείτε ότι έχετε επιλέξει το σωστό τύπο προορισμού.

note: TRANSLATORS: message, the sensor got no readings
en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
el: Το όργανο μέτρησης δεν πήρε έγκυρες μετρήσεις. Παρακαλούμε βεβαιωθείτε ότι το διάφραγμα είναι τελείως ανοιχτό.

note: TRANSLATORS: message, the colorimeter has got confused
en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
el: Το όργανο μέτρησης είναι απασχολημένο και δεν εκκινεί. Παρακαλούμε αποσυνδέστε το από την υποδοχή USB και επανασυνδέστε πριν προσπαθήσετε να χρησιμοποιήσετε τη συσκευή.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading target
el: Ανάγνωση στόχου

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: Failed to read the strip correctly.
el: Αποτυχία στη σωστή ανάγνωση της ακολουθίας.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading sample
el: Ανάγνωση δείγματος

note: TRANSLATORS: message, the sample read failed due to misread
en: Failed to read the color sample correctly.
el: Αποτυχία στη σωστή ανάγνωση του δείγματος χρώματος.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
el: Μετρήστε την ακολουθία %s αντί για την %s!

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
el: Φαίνεται ότι μετρήσατε λάθος ακολουθία.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
el: Αν είστε σίγουροι ότι μετρήσατε τη σωστή, δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορεί το χαρτί να είναι ασυνήθιστο.

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Device Error
el: Σφάλμα συσκευής

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The device could not measure the color spot correctly.
el: Η συσκευή δεν μπόρεσε να μετρήσει το χρωματικό σημείο σωστά.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
el: Έτοιμο για ανάγνωση ακολουθίας %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
el: Παρακαλούμε τοποθετήστε το χρωματόμετρο στη λευκή περιοχή δίπλα στο γράμμα και πατήστε και κρατήστε πατημένο το διακόπτη μέτρησης.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
el: Σαρώστε αργά τη γραμμή στόχο από αριστερά στα δεξιά και απελευθερώστε το διακόπτη όταν φτάσετε στο τέλος της σελίδας.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
el: Βεβαιωθείτε ότι το κέντρο της συσκευής είναι σωστά ευθυγραμμισμένο με τη σειρά που προσπαθείτε να μετρήσετε.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
el: Αν κάνετε λάθος, απλώς απελευθερώστε το διακόπτη και θα μπορέσετε να ξαναπροσπαθήσετε.

note: TRANSLATORS: title, printing reference files to media
en: Printing
el: Εκτύπωση

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Preparing the data for the printer.
el: Προετοιμασία δεδομένων για τον εκτυπωτή.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Sending the targets to the printer.
el: Αποστολή των στόχων στον εκτυπωτή.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Printing the targets…
el: Εκτύπωση των στόχων…

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The printing has finished.
el: Η εκτύπωση ολοκληρώθηκε.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The print was aborted.
el: Η εκτύπωση ακυρώθηκε.

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please attach instrument
el: Παρακαλούμε τοποθετήστε το όργανο

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
el: Παρακαλούμε τοποθετήστε το όργανο μέτρησης στο κέντρο της οθόνης στο γκρίζο τετράγωνο όπως στην ακόλουθη εικόνα.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
el: Παρακαλούμε τοποθετήστε το όργανο μέτρησης στο κέντρο της οθόνης στο γκρίζο τετράγωνο.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
el: Θα χρειαστεί να κρατήσετε την συσκευή στην οθόνη κατά την διάρκεια της βαθμονόμησης.

en: Continue
el: Συνέχεια

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please configure instrument
el: Παρακαλούμε ρυθμίστε το όργανο

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
el: Παρακαλούμε βάλτε το όργανο μέτρησης σε λειτουργία οθόνης όπως στην ακόλουθη εικόνα.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to screen mode.
el: Παρακαλούμε βάλτε το όργανο σε λειτουργία οθόνης.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
el: Παρακαλούμε βάλτε το όργανο σε λειτουργία βαθμονόμησης όπως στην ακόλουθη εικόνα.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
el: Παρακαλούμε βάλτε το όργανο σε λειτουργία βαθμονόμησης.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
el: Επιλέξτε εικόνα βαθμονόμησης

en: _Cancel
el: _Ακύρωση

en: _Open
el: Ά_νοιγμα

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
el: Υποστηριζόμενοι τύποι αρχείων

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
el: Όλα τα αρχεία

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
el: Επιλέξτε αρχείο τιμών αναφοράς CIE

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
el: Τιμές CIE

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
el: Επιλέξτε αρχείο προφίλ ICC

en: Calibration is not complete
el: Η βαθμονόμηση δεν ολοκληρώθηκε

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να ακυρώσετε την βαθμονόμηση;

note: TRANSLATORS: button text
en: Continue calibration
el: Συνέχεια βαθμονόμησης

note: TRANSLATORS: button text
en: Cancel and close
el: Ακύρωση και κλείσιμο

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
el: Ολοκλήρωση δημιουργίας προφίλ

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
el: Αποτυχία βαθμονόμησης της συσκευής

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
el: Βαθμονομήστε την κάμερα σας

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
el: Βαθμονομήστε την οθόνη σας

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
el: Βαθμονομήστε των εκτυπωτή σας

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
el: Βαθμονομήστε την συσκευή σας

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
el: Οποιαδήποτε υπάρχουσα διόρθωση οθόνης θα απενεργοποιηθεί προσωρινά και η φωτεινότητα θα αυξηθεί στο μέγιστο.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
el: Μπορείτε να ακυρώσετε την διεργασία σε οποιοδήποτε στάδιο πατώντας το κουμπί ακύρωση.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
el: Εισαγωγή

en: Show File
el: Εμφάνιση αρχείου

en: Click here to show the profile
el: Κάντε κλικ εδώ για να δείτε το προφίλ

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
el: Όλα ολοκληρώθηκαν!

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
el: Ολοκληρώθηκε επιτυχώς η βαθμονόμηση της κάμερας.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
el: Ολοκληρώθηκε επιτυχώς η βαθμονόμηση της οθόνης.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
el: Ολοκληρώθηκε επιτυχώς η βαθμονόμηση του εκτυπωτή.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
el: Ολοκληρώθηκε επιτυχώς η βαθμονόμηση της συσκευής.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
el: Για να δείτε τις λεπτομέρεις του νέου προφίλ ή για να αναιρέσεττε την βαθμονόμηση επισκεφθείτε το <a href="control-center://color">κέντρο ελέγχου</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το προφίλ με <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> και <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> συστήματα.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
el: Περίληψη

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
el: Εκτέλεση βαθμονόμησης

en: Calibration is about to start
el: Η βαθμονόμηση είναι έτοιμη να ξεκινήσει

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
el: Ενέργεια

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
el: Λίστα ελέγχου βαθμονόμησης

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
el: Πριν τη βαθμονόμηση της οθόνης, συστήνεται να χρησιμοποιήσετε τις ακόλουθες ρυθμίσεις στην οθόνη σας για να πάρετε βέλτιστα αποτελέσματα.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
el: Μπορείτε να συμβουλευθείτε το εγχειρίδιο χρήστη της οθόνης σας για το πως να κάνετε τις ρυθμίσεις.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
el: Επαναφέρετε την οθόνη στις εργοστασιακές προεπιλογές.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
el: Απενεργοποιήστε τη δυναμική αντίθεση αν η οθόνη διαθέτει αυτό το χαρακτηριστικό.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
el: Ρυθμίστε την οθόνη σας με προσαρμοσμένες ρυθμίσεις χρωμάτων και βεβαιωθείτε ότι τα κανάλια RGB είναι στις ίδιες τιμές.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
el: Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα προσαρμοσμένων ρυθμίσεων χρώματος τότε επιλέξτε θερμοκρασία χρώματος 6500Κ.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
el: Ρυθμίστε τη φωτεινότητα της οθόνης σε ένα άνετο επίπεδο για μακρόχρονη θέαση.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
el: Για άριστα αποτελέσματα, η οθόνη θα πρέπει να είναι σε λειτουργία τουλάχιστον 15 λεπτά πριν την έναρξη της βαθμονόμησης.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
el: Έλεγχος ρυθμίσεων

note: TRANSLATORS: dialog message saying the argyllcms is not installed
en: Calibration and profiling software is not installed.
el: Δεν έχει εγκατασταθεί λογισμικό βαθμονόμησης και δημιουργίας προφίλ.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: These tools are required to build color profiles for devices.
el: Αυτά τα εργαλεία απαιτούνται για τη δημιουργία προφίλ χρώματος για τις συσκευές.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
el: Απαιτείται περισσότερο λογισμικό!

en: Install required software
el: Εγκατάσταση απαιτούμενου λογισμικού

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
el: Εγκατάσταση εργαλείων

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
el: Σε αυτό τον υπολογιστή δεν έχουν εγκατασταθεί τα κοινά αρχεία χρωμάτων.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
el: Τα αρχεία χρωμάτων χρειάζονται για να μετατραπεί η εικόνα σε προφίλ χρώματος.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
el: Επιθυμείτε να εγκατασταθούν;

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
el: Αν έχετε ήδη το σωστό αρχείο, μπορείτε να παραλείψετε αυτό το βήμα.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
el: Διαθέσιμα προαιρετικά αρχεία δεδομένων

en: Install Now
el: Εγκατάσταση τώρα

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
el: Εγκατάσταση αντικειμένων

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
el: Πριν δημιουργήσετε το προφίλ της συσκευής, πρέπει να συλλάβετε χειροκίνητα μια εικόνα ενός στόχου βαθμονόμησης και αποθηκεύστε τη ως αρχείο εικόνας τύπου TIFF.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
el: Βεβαιωθείτε ότι η αντίθεση και η φωτεινότητα δεν θα αλλαχθούν και ότι δεν εφαρμόστηκαν προφίλ διόρθωσης χρώματος.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
el: Ο αισθητήρας της συσκευής θα έπρεπε να έχει καθαρισθεί πριν τη σάρωση και η ανάλυση του εξαγόμενου αρχείου θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 200dpi.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
el: Βεβαιωθείτε ότι η ισορροπία λευκού δεν έχει τροποποιηθεί από την κάμερα και ότι ο φακός είναι καθαρός.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
el: Παρακαλούμε επιλέξτε τον τύπου του αντικειμένου της βαθμονόμησης.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
el: Τι τύπο αντικειμένου χρειάζεστε;

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
el: Επιλέξτε αντικείμενο

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
el: Επιλέξτε τον τύπο προβολή σας

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
el: Επιλέξτε τον τύπο του monitor που έχει ο υπολογιστής σας.

en: LCD (CCFL backlight)
el: LCD (πίσω φως CCFL)

en: LCD (White LED backlight)
el: LCD (λευκό πίσω φως LED)

en: LCD (RGB LED backlight)
el: LCD (πίσω φως RGB LED)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
el: LCD (πίσω φως LED RGB ευρέως φάσματος)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
el: LCD (πίσω φως CCFL ευρέως φάσματος)

en: Projector
el: Προβολέας

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
el: Επιλέξτε τύπο προβολής

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
el: Επιλέξτε το αντικείμενο προβολής

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
el: Οι περισσότερες οθόνες θα βαθμονομηθούν σε φωτισμό CIE D65 για γενική χρήση.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
el: CIE D50 (Εκτύπωση και δημοσίευση)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
el: CIE D65 (Φωτογραφία και γραφικά)

en: Native (Already set manually)
el: Εγγενής (Ήδη ρυθμισμένο χειροκίνητα)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
el: Επιλέξτε το λευκό σημείο στην οθόνη

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
el: Επιλέξτε λειτουργία profiling

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
el: Παρακαλούμε υποδείξτε αν επιθυμείτε να δημιουργήσετε προφίλ για ένα τοπικό εκτυπωτή, να δημιουργήσετε μερικές δοκιμαστικές περιοχές ή να δημιουργήσετε προφίλ χρησιμοποιώντας υπάρχοντες δοκιμαστικές περιοχές.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
el: Λειτουργία βαθμονόμησης

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
el: Επιλέξτε την ποιότητα της βαθμονόμησης

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
el: Υψηλότερη ποιότητα βαθμονόμησης απαιτεί πολλά δείγματα χρωμάτων και περισσότερο χρόνο.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
el: Ένα προφίλ υψηλότερης ακρίβειας παρέχει μεγαλύτερη ακρίβεια στο ταίριασμα των χρωμάτων αλλά απαιτεί περισσότερο χρόνο για την ανάγνωση των χρωματικών περιοχών.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
el: Για τις συνήθεις εργασίες, μια κανονική ακρίβεια είναι αρκετή.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
el: Το προφίλ υψηλής ακρίβειας απαιτεί επίσης περισσότερο χαρτί και μελάνι εκτύπωσης.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
el: Ακριβές

en: Normal
el: Κανονική

en: Quick
el: Γρήγορο

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
el[0]: (περίπου %u φύλλο χαρτιού)
el[1]: (περίπου %u φύλλα χαρτιού)

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u minute) | (about %u minutes)
el[0]: (περίπου %u λεπτό)
el[1]: (περίπου %u λεπτά)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
el: Ποιότητα βαθμονόμησης

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
el: Τίτλος προφίλ:

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
el: Επιλέξτε έναν τίτλο για αναγνώριση του προφίλ στο σύστημα σας.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
el: Τίτλος προφίλ:

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
el: Εισάγετε υλικό αισθητήρων

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
el: Πρέπει να εισάγετε υλικό αισθητήρων για να συνεχίσετε.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
el: Έλεγχος αισθητήρα

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
el: Η σύσκευη δεν βρέθηκε. Βεβαιωθείτε ότι είναι συνδεδεμένη και ενεργοποιημένη.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
el: Άγνωστη σειριακή

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
el: Άγνωστο μοντέλο

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
el: Άγνωστη περιγραφή

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
el: Άγνωστος κατασκευαστής

note: TRANSLATORS: this is the copyright string, where it might be * "Copyright (c) 2009 Edward Scissorhands" * BIG RED FLASHING NOTE: YOU NEED TO USE ASCII ONLY
en: Copyright (c)
el: Πνευματικά δικαιώματα ©

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
el: Ορίστε το γονικό παράθυρο για να βρίσκεται αυτό πάντα στην κορυφή.

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
el: Ορίστε μια συγκεκριμένη συσκευή για βαθμονόμηση

en: No device was specified!
el: Δεν ορίσθηκε συσκευή!

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
el: Δεν υπάρχει προφίλ

en: Default %s
el: Προεπιλογές %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
el: Προεπιλογή:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
el: Χρωματικός χώρος:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
el: Έλεγχος προφίλ:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
el: Εμφάνιση πληροφοριών αποσφαλμάτωσης για όλα τα αρχεία

en: Debugging Options
el: Επιλογές αποσφαλμάτωσης

en: Show debugging options
el: Εμφάνιση επιλογών αποσφαλμάτωσης

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
el: Προφίλ ICC προς εγκατάσταση

note: TRANSLATORS: nothing was specified on the command line
en: No filename specified
el: Δεν ορίσθηκε όνομα αρχείου

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to open ICC profile
el: Αποτυχία ανοίγματος προφίλ ICC

note: TRANSLATORS: parsing error
en: Failed to parse file: %s
el: Αποτυχία ανάλυσης αρχείου: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
el: Περιγραφή προφίλ: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
el: Πνευματικά δικαιώματα προφίλ:

note: TRANSLATORS: color profile already been installed
en: Color profile is already imported
el: Έχει ήδη εισαχθεί το προφίλ χρώματος

en: Show Details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
el: Εισαγωγή προφίλ χρώματος οθόνης;

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
el: Εισαγωγή προφίλ χρώματος συσκευή;

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
el: Εισαγωγή ονομαζόμενου προφίλ χρώματος;

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
el: Εισαγωγή προφίλ χρώματος;

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
el: Εισαγωγή

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to import file
el: Αποτυχία εισαγωγής αρχείου

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
el: Περιγραφή:

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
el: Πνευματικά δικαιώματα:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
el: Προφίλ γονικού παραθύρου:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
el: Έκδοση πρωτοκόλλου γονικού παραθύρου:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
el: Αποτυχία σύνδεσης στο δίαυλο συνεδρίας:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
el: Απέτυχε το αίτημα:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
el: Δεν έχουν ορισθεί προφίλ ICC για αυτή τη συσκευή

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
el: Κατάλληλα προφίλ για:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
el: Δεν υπάρχουν προφίλ ICC για αυτό το παράθυρο

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
el: Εμφάνιση ιδιοτήτων του xserver

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
el: Ανάκτηση προφίλ για ένα συγκεκριμένο αρχείο

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
el: Ανάκτηση προφίλ για ένα συγκεκριμένο παράθυρο

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
el: Ανακτά όλες τις πληροφορίες για αυτό το σύστημα

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
el: Πρόγραμμα εξέτασης EDID

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
el: Άγνωστο

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: No colorimeter is attached.
el: Δεν έχει συνδεθεί χρωματόμετρο.

note: TRANSLATORS: this is displayed if VTE support is not enabled
en: The sensor has no native driver.
el: Ο αισθητήρας δεν έχει εγγενές οδηγό.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
el: Το συνδεδεμένο χρωματόμετρο δεν έχει τη δυνατότητα να διαβάσει χρωματικό σημείο.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι %s χρωματικοί χώροι

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
el: Επιλογή χρώματος της διαχείρισης χρώματος του GNOME

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
el: Γκρίζο

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
el: Μόνιμη διαγραφή προφίλ;

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε οριστικά αυτό το προφίλ από το σύστημά σας;

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
el: Διαγραφή

en: _Import
el: _Εισαγωγή

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
el: Υποστηριζόμενα προφίλ ICC

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
el: Αποτυχία αντιγραφής αρχείου

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
el: Συσκευή εισόδου

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
el: Συσκευή απεικόνισης

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
el: Συσκευή εξόδου

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
el: Μετατροπή χρωματικού χώρου (Colorspace conversion)

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
el: Αφηρημένο (Abstract)

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
el: Καθορισμένο χρώμα (Named color)

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
el: Κανονικός χώρος

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
el: Εμφάνιση αθροίσματος ελέγχου

en: Display model
el: Εμφάνιση μοντέλου

en: Display serial number
el: Εμφάνιση σειριακού αριθμού

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
el: Εμφάνιση PNPID

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
el: Εμφάνιση κατασκευαστή

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
el: Έλεγχος αθροίσματος αρχείου

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
el: Προϊόν Framework

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
el: Πρόγραμμα Framework

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
el: Έκδοση Framework

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
el: Τύπος πηγής δεδομένων

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
el: Χαρτογράφηση διαμόρφωσης

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
el: Χαρτογράφηση πιστοποίησης

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
el: Χαρτογράφηση της συσκευής

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
el: Delta-E μέσος όρος

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
el: Delta-E μέγιστο

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
el: Βαθμονόμηση συσκευής

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
el: Τύπος επιφάνειας της οθόνης

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
el: Τύπος σύνδεσης

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
el: Φωτεινότητα οθόνης

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
el: Όγκος φάσματος

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
el: Κάλυψη sRGB

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
el: Κάλυψη RGB Adobe

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
el: Δεν έχει οριστεί περιγραφή

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
el: Δεν έχουν οριστεί πνευματικά δικαιώματα

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
el: Ο πίνακας αντιστάθμισης εμφάνισης είναι άκυρος

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
el: Μια βρόμικη κουκκίδα είναι παρούσα για τα λευκά μέσα

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
el: Ο γκρίζος άξονας περιέχει σημαντικές ποσότητες χρώματος

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
el: Ο γκρίζος άξονας δεν είναι μονοτονικός

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
el: Ένα ή περισσότερα από τα βασικά είναι άκυρο

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
el: Τα βασικά δεν προσθέτουν στο λευκό

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
el: Ένα ή περισσότερα από τα βασικά είναι απίθανο

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
el: Το λευκό δεν είναι λευκό D50

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
el: Απίθανη θερμοκρασία του λευκού σημείου

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
el: Άγνωστος τύπος προειδοποίησης

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
el: Ναι

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
el: Όχι

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
el: Η κατατομή έχει τα ακόλουθα προβλήματα:

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
el: Διαγραφή αυτού του προφίλ

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
el: Αυτό το προφίλ δεν μπορεί να διαγραφεί

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
el: Ορίστε τα συγκεκριμένα προφίλ για εμφάνιση

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
el: Ορίστε τα συγκεκριμένα αρχεία για εμφάνιση
