Gnome-color-manager - en to et translation catalogue (314 entries)

en: Color
et: Värvus

en: Color Calibration
et: Värvuskalibreerimine

en: ICC Profile Installer
et: ICC-profiilide paigaldaja

en: Install ICC profiles
et: ICC-profiilide paigaldamine

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
et: Värvivalija

en: Use the color sensor to sample spot colors
et: Värvisensori kasutamine punktvärvide lugemiseks.

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
et: Meediumi valgepunkt

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
et: Värvustemperatuur

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
et: Ümbrus

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
et: Värviruum

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
et: Viga

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
et: Tulemused

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
et: _Mõõda

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
et: GNOME värvihaldus

en: Inspect and compare installed color profiles
et: Paigaldatud värviprofiilide vaatamine ja võrdlemine

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
et: GNOME värviprofiilide näitaja kuvab süsteemi paigaldatud värviprofiile ja võimaldab kuvareid, printereid ja kaameraid nõustaja abil kalibreerida.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
et: Seda funktsionaalsust kasutatakse tavaliselt GNOME juhtpuldi kaudu, kuigi seda saab kasutada ka eraldi.

en: Color Profile Viewer
et: Värviprofiilide näitaja

en: Color;ICC;
et: Värvus;Värvid;ICC;Värvihaldus;

en: Add a profile for the device
et: Seadmele profiili lisamine

en: Remove a profile from the device
et: Seadmest profiili eemaldamine

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
et: Profiili liik

note: When the profile was created
en: Created
et: Loodud

note: The version of the profile
en: Version
et: Versioon

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
et: Tootja

note: The manufacturer of the profile
en: Model
et: Mudel

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
et: Kuvaparandus

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
et: Valgepunkt

note: The licence of the profile, normally non-free
en: Copyright
et: Autoriõigus

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
et: Faili suurus

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
et: Faili nimi

note: warnings for the profile
en: Warnings
et: Hoiatused

en: Information
et: Andmed

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
et: CIE 1931 diagramm kuvab profiili ulatuse (gamut) taasesituse 2D pinnal

en: Response out
et: Vastus välja

en: Response in
et: Vastus sisse

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
et: Tooni taasesituskurv (TRC) on pildi valgsuse vastendamine kuva valgsusega

en: Video card out
et: Videokaardi väljund

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
et: Videokaardi gammatabel (VCGT) näitab kuvari jaoks laaditud kurve

en: Previous Image
et: Eelmine pilt

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
et: sRGB näidis

en: Next Image
et: Järgmine pilt

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
et: See näitab, kuidas pilt paistaks, kui see oleks salvestatud antud profiiliga

en: From sRGB
et: sRGB-st

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
et: See näitab, kuidas pilt paistaks selle profiiliga avades

en: To sRGB
et: sRGB-sse

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
et: Nimelised värvid on profiilis defineeritud erivärvid

en: Named Colors
et: Nimelised värvid

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
et: Metaandmed on lisaandmed, mis salvestatakse profiili sisse rakenduste jaoks.

en: Metadata
et: Metaandmed

en: Getting default parameters
et: Vaikimisi parameetrite hankimine

en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
et: Eelkalibreerimine, kuvades ekraanil värvilisi ja halle kujundeid ning mõõtes neid kalibreerimisseadmega.

en: Reading the patches
et: Näidisalade mõõdistamine

en: Reading the patches using the color measuring instrument.
et: Näidisalade mõõdistamine värvimõõteseadmega.

en: Drawing the patches
et: Näidisalade joonistamine

en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
et: Genereeritud näidisalade kuvamine ekraanile, mida seejärel mõõdetakse kalibreerimisseadmega.

en: Generating the profile
et: Profiili genereerimine

en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
et: ICC-värviprofiili genereerimine selle ekraaniga kasutamiseks.

en: Copying files
et: Failide kopeerimine

en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
et: Lähtepildi, tabeliandmete ja CIE-etalonväärtuste kopeerimine.

en: Measuring the patches
et: Näidisalade mõõdistamine

en: Detecting the reference patches and measuring them.
et: Näidisalade tuvastamine ja mõõdistamine.

en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
et: ICC-värviprofiili genereerimine selle seadmega kasutamiseks.

en: Printing patches
et: Näidisalade printimine

en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
et: Valitud paberi ja tindi jaoks näidisalade renderdamine.

en: Wait for the ink to dry
et: Tindi kuivamise järel ootamine

en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
et: Palun oota paar minutit tindi kuivamist. Märja tindiga loodud profiil on kehv, lisaks võib märg tint kahjustada mõõteseadet.

en: Set up instrument
et: Seadme häälestamine

en: Setting up the instrument for use…
et: Kalibreerimisseadme kasutamiseks häälestamine…

en: Calibration error
et: Viga kalibreerimisel

en: The sample could not be read at this time.
et: Sel korral ei suudetud näidist lugeda.

en: Retry
et: Proovi uuesti

en: No firmware is installed for this instrument.
et: Selle kalibreerimisseadme püsivara pole paigaldatud.

en: The pattern match wasn't good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
et: Mustrite kattuvus ei olnud piisavalt hea. Veendu, et valisid õiget tüüpi testtabeli.

en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
et: Mõõteseade ei andnud ühtegi sobivat lugemit. Veendu, et ava on lahti.

en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
et: Mõõteseade on hõivatud ja ei käivitu. Enne uuesti proovimist palun eemalda ning ühenda USB juhe.

en: Reading target
et: Testtabeli lugemine

en: Failed to read the strip correctly.
et: Riba ei suudetud õigesti lugeda.

en: Reading sample
et: Värvinäidise lugemine

en: Failed to read the color sample correctly.
et: Värviriba ei suudetud õigesti lugeda.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
et: Loe riba %2$s asemel %1$s!

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you've measured the wrong strip.
et: Tundub, et mõõtsid vale riba.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you've really measured the right one, it's okay, it could just be unusual paper.
et: Kui sa tõesti mõõtsid õiget riba, siis las olla, paber võib olla ebaharilik.

en: Device Error
et: Seadme tõrge

en: The device could not measure the color spot correctly.
et: Seade ei suutnud värvitäppi õigesti mõõta.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
et: Valmis riba %s lugemiseks

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
et: Aseta kolorimeeter valgele alale tähe kõrval ning hoia mõõdistamise nuppu all.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
et: Skaneeri aegalselt testtabeli rida vasakult paremale ja vabasta nupp, kui jõuad lehe lõppu.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
et: Veendu, et seadme keskkoht on mõõdetava rea keskel.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you'll get a chance to try again.
et: Kui sa teed vea, vabasta nupp ning saad võimaluse uuesti proovida.

en: Printing
et: Printimine

en: Preparing the data for the printer.
et: Andmete ettevalmistamine printimiseks.

en: Sending the targets to the printer.
et: Näidisalade saatmine printerile.

en: Printing the targets…
et: Näidisalade printimine…

en: The printing has finished.
et: Printimine lõpetati.

en: The print was aborted.
et: Printimine katkestati.

en: Please attach instrument
et: Palun paigalda kalibreerimisseade

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
et: Palun kinnita mõõteseade ekraani keskel asuva halli ruudu kohale, nagu alumisel pildil.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
et: Palun kinnita mõõteseade ekraani keskel asuva halli ruudu kohale.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
et: Pead hoidma seadet kalibreerimise ajal ekraani vastu.

en: Continue
et: Edasi

en: Please configure instrument
et: Kalibreerimisseadme häälestamine

en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
et: Palun lülita mõõteseade ekraanirežiimile, nagu on näidatud alumisel pildil.

en: Please set the measuring instrument to screen mode.
et: Palun lülita mõõteseade ekraanirežiimile.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
et: Palun lülita mõõteseade kalibreerimisrežiimile, nagu on näidatud alumisel pildil.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
et: Palun lülita mõõteseade kalibreerimisrežiimile.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
et: Kalibreerimise testtabeli valimine

en: _Cancel
et: _Loobu

en: _Open
et: _Ava

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
et: Toetatud pildifailid

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
et: Kõik failid

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
et: Vali CIE etalonväärtuste fail

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
et: CIE-väärtused

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
et: ICC-profiili faili avamine

en: Calibration is not complete
et: Kalibreerimine pole valmis

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
et: Kas sa oled kindel, et tahad kalibreerimise katkestada?

en: Continue calibration
et: Jätka kalibreerimist

en: Cancel and close
et: Loobu ja sulge

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
et: Profiili loomine lõpetatud

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
et: Kalibreerimine nurjus

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
et: Kaamera kalibreerimine

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
et: Kuvari kalibreerimine

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
et: Printeri kalibreerimine

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
et: Seadme kalibreerimine

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
et: Olemasolev ekraaniparandaja lülitatakse ajutiselt välja ja heledus määratakse maksimumile.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
et: Seda protsessi saab katkestada igal hetkel vajutades nupule loobu.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
et: Sissejuhatus

en: Show File
et: Faili kuvamine

en: Click here to show the profile
et: Profiili nägemiseks klõpsa siia

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
et: Kõik on valmis!

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
et: Kaamera on edukalt kalibreeritud.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
et: Kuva on edukalt kalibreeritud.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
et: Printer on edukalt kalibreeritud.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
et: Seade on edukalt kalibreeritud.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
et: Et kuvada uue profiiliga seotud üksikasju või kalibreerimist tagasi võtta, vaata <a href="control-center://color">süsteemi sätteid</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
et: Profiili võid kasutada <a href="import-linux">Linuxi</a>, <a href="import-osx">Apple OS X'i</a> ja <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> süsteemidega.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
et: Kokkuvõte

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
et: Kalibreerimine

en: Calibration is about to start
et: Kalibreerimine algab kohe

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
et: Tegevus

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
et: Kalibreerimise kontrollnimekiri

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
et: Enne monitori kalibreerimist on optimaalsete tulemuste saavutamiseks soovitatav monitor seadistada järgmiste sätetega.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner's manual for your display on how to achieve these settings.
et: Sa võid uurida oma monitori kasutusjuhendist, kuidas neid sätteid määrata.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
et: Monitori lähtestamine tehase vaikesätetele.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
et: Dünaamilise kontrastsuse keelamine, kui sinu monitoril on selline võimalus.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
et: Seadista monitor kohandatud värvisätetega ja veendu, et RGB-kanalitele on määratud samad väärtused.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
et: Kui kohandatud värvust pole saadaval, kasuta värvustemperatuurina 6500K.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
et: Määra pikaajalisel vaatamisel mugav monitori heleduse tase.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
et: Parimate tulemuste saavutamiseks peaks monitor olema enne kalibreerimise algust töötanud vähemalt 15 minutit.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
et: Sätete kontroll

en: Calibration and profiling software is not installed.
et: Kalibreerimis- ja profiili loomise tarkvara pole paigaldatud.

en: These tools are required to build color profiles for devices.
et: Need tööriistad on vajalikud seadmete jaoks värviprofiilide loomiseks.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
et: Vajalik on lisatarkvara!

en: Install required software
et: Nõutud tarkvara paigaldamine

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
et: Tööriistade paigaldamine

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
et: Tavapärased värvide testtabelite failid ei ole sellesse arvutisse paigaldatud.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
et: Pildi teisendamiseks värviprofiiliks on vajalikud testtabelite failid.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
et: Kas tahad need paigaldada?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
et: Kui sul juba on õige fail, võid selle sammu vahele jätta.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
et: Saadaval on lisaandmefailid

en: Install Now
et: Paigalda kohe

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
et: Sihtkohtade paigaldamine

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: ColorChecker DC
et: Color Checker DC

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: ColorChecker SG
et: Color Checker SG

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
et: Enne seadme jaoks profiili loomist pead käsitsi tegema kalibreeritud värvinäidistest pildi ja salvestama selle TIFF-vormingus pildifailina.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
et: Kontrolli, et kontrastsust ja heledust pole muudetud ja värviparandusprofiile ei rakendata.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
et: Seadme sensor peaks olema enne skaneerimist puhastatud ja väljundfaili lahutus peaks olema vähemalt 200dpi.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
et: Veendu, et valge tasakaalu kaameras ei ole muudetud ning läätsed on puhtad.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
et: Palun vali kalibreerimise sihtkoha liik.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
et: Mis sihtkoha liik sul on?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
et: Sihtkoha valimine

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
et: Vali kuva liik

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
et: Vali, mis liiki monitor on su arvutiga ühendatud.

en: LCD (CCFL backlight)
et: LCD (CCFL taustvalgus)

en: LCD (White LED backlight)
et: LCD (valge LED taustvalgus)

en: LCD (RGB LED backlight)
et: LCD (RGB LED taustvalgus)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
et: LCD (Wide Gamut RGB LED taustvalgus)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
et: LCD (Wide Gamut CCFL taustvalgus)

en: Projector
et: Projektor

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
et: Kuvari liigi valimine

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
et: Vali kuvari valgepunkt

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
et: Enamik tavakasutuse kuvareid peaks olema häälestatud CIE D65 valguse jaoks.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
et: CIE D50 (trükkimine)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
et: CIE D65 (fotograafia ja graafika)

en: Native (Already set manually)
et: Natiivne (juba käsitsi määratud)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
et: Kuvari valgepunkti valimine

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
et: Profiili loomise režiimi valimine

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
et: Määra, kas tahad profiili luua kohalikule printerile, genereerida näidisalad või luua profiil kasutades testpilte.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
et: Kalibreerimisrežiim

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
et: Kalibreerimise kvaliteedi valimine

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
et: Parema kvaliteediga kalibreerimise jaoks läheb rohkem sämpleid ja rohkem aega.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
et: Kõrgtäpne profiil tagab värvide vastavuse suurema täpsuse, kuid värvide mõõtmiseks kulub rohkem aega.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
et: Tavaliseks tööks on normaaltäpsusega profiil piisav.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
et: Täpsema profiili loomiseks kulub lisaks ka rohkem paberit ja tinti.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
et: Täpne

en: Normal
et: Tavaline

en: Quick
et: Kiire

en: (about %i sheet of paper) | (about %i sheets of paper)
et[0]: (umbes %i paberileht)
et[1]: (umbes %i paberilehte)

en: (about %i minute) | (about %i minutes)
et[0]: (umbes %i minut)
et[1]: (umbes %i minutit)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
et: Kalibreerimise kvaliteet

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
et: Profiili pealkiri

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
et: Vali pealkiri, mille järgi tunned selle profiili süsteemis ära.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
et: Profiili pealkiri

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
et: Ühenda sensori raudvara

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
et: Jätkamiseks tuleb ühendada sensorseade.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
et: Sensori kontroll

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
et: Seadet ei leitud. Veendu, et see on ühendatud ja sisse lülitatud.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
et: Tundmatu seerianumber

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
et: Tundmatu mudel

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
et: Kirjeldus puudub

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
et: Tundmatu tootja

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
et: Määra, millise akna peal see peab asuma

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
et: Määra seade, mida kalibreerida

en: No device was specified!
et: Ühtegi seadet pole määratud!

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
et: Profiili pole

en: Default %s
et: Vaikimisi %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
et: Vaikimisi:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
et: Värvusruum:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
et: Testprofiil:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
et: Silumisteavet kuvatakse kõigile failidele

en: Debugging Options
et: Silumise valikud

en: Show debugging options
et: Silumisvalikute kuvamine

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
et: Paigaldatav ICC-profiil

en: No filename specified
et: Failinimi pole määratud

en: Failed to open ICC profile
et: ICC-profiili avamine nurjus

en: Failed to parse file: %s
et: Faili parsimine nurjus: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
et: Profiili kirjeldus: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
et: Profiili autoriõigus:

en: Color profile is already imported
et: Värvusprofiil on juba imporditud

en: Show Details
et: Üksikasjade kuvamine

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
et: Kas importida kuvari värvusprofiil?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
et: Kas importida seadme värvusprofiil?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
et: Kas importida nimeline värvusprofiil?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
et: Kas importida värvusprofiil?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
et: Impordi

en: Failed to import file
et: Faili importimine nurjus

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
et: Kirjeldus:

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
et: Autoriõigus:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
et: Juurakna profiil:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
et: Juurakna protokolli versioon:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
et: Seansi siiniga ühendumine nurjus:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
et: Päring nurjus:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
et: Selle failiga pole seotud ühtegi ICC-profiili

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
et: Sobivad profiilid seadmele:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
et: Sellele aknale pole määratud ühtegi ICC-profiili

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
et: xserveri omaduste kuvamine

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
et: Määratud faili profiilide hankimine

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
et: Määratud akna profiilide hankimine

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
et: Selle süsteemi teabe tõmmis

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
et: EDID-i inspekteerimise programm

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
et: Tundmatu

en: No colorimeter is attached.
et: Kolorimeeter pole ühendatud.

en: The sensor has no native driver.
et: Sensoril pole natiivset draiverit.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
et: Ühendatud kolorimeeter ei sobi punktvärvide lugemiseks.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
et: Ühtegi %s värviruumi pole saadaval

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
et: GNOME värvihalduri värvivalija

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
et: hallskaala

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
et: Kas profiil jäädavalt kustutada?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
et: Kas oled kindel, et tahad selle profiili oma süsteemist jäädavalt eemaldada?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
et: Kustuta

en: _Import
et: _Impordi

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
et: Toetatud ICC-profiilid

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
et: Faili kopeerimine nurjus

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
et: Sisendseade

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
et: Kuvaseade

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
et: Väljundseade

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
et: Seadmeviit

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
et: Värviruumi teisendus

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
et: Kokkuvõte

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
et: Värvuse nimi

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
et: Halltoonid

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
et: Standardne ruum

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
et: Kuvari kontrollsumma

en: Display model
et: Kuvari mudel

en: Display serial number
et: Kuvari seerianumber

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
et: Kuvari PNPID

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
et: Kuvari tootja

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
et: Faili kontrollsumma

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
et: Raamistiktoode

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
et: Raamistikrakendus

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
et: Raamistiku versioon

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
et: Andmete allika liik

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
et: Vastenduse (mapping) vorming

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
et: Vastenduse kvalifikaator

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
et: Vastendusseade (mapping device)

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
et: Delta-E keskmine

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
et: Delta-E maksimum

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
et: Kalibreerimisseade

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
et: Ekraanipinna kate

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
et: Ühenduse liik

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
et: Ekraani heledus

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
et: Värvispektri maht

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
et: sRGB ala

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
et: Adobe RGB ala

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
et: Kirjeldust pole määratud

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
et: Autoriõigused pole määratud

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
et: Kuva kompenseerimise tabel on vigane

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
et: Meediumi valgel on räpapunkt (scum dot)

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
et: Halltelg sisaldab olulisel määral värvi

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
et: Halltelg pole ühetooniline

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
et: Vähemalt üks primaarvärvidest on sobimatu

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
et: Primaarvärvid ei moodusta kokku valget

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
et: Vähemalt üks primaarvärvidest on vähetõenäoline

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
et: Valge pole D50 valge

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
et: Valgepunkti temperatuur on vähetõenäoline

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
et: Tundmatut liiki hoiatus

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
et: Jah

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
et: Ei

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
et: Profiilil on järgnevad vead:

note: TRANSLATORS: this is the icc creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
et: %e. %B %Y, %H:%M:%S

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
et: Selle profiili kustutamine

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
et: Seda profiili pole võimalik kustutada

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
et: Kuvamiseks kindla profiili valimine

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
et: Kuvamiseks kindla faili määramine
