gnome-color-manager master - en to eu translation catalogue (316 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
eu: GNOME kolore-kudeatzailea

en: Inspect and compare installed color profiles
eu: Gainbegiratu eta konparatu instalatutako kolore-profilak

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
eu: GNOMEren Kolore-profilaren ikustaileak sisteman instalatutako kolore-profilak erakusten ditu eta pantailak, inprimagailuak eta kamerak morroi baten bidez kalibratzea uzten dizu.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
eu: Funtzionalitate hau GNOMEren Kontrol-zentroko kolorearen panelean erabili ohi den arren bakarka ere erabil daiteke,

en: Color
eu: Kolorea

en: Color Calibration
eu: Koloreen kalibrazioa

en: ICC Profile Installer
eu: ICC profilen instalatzailea

en: Install ICC profiles
eu: Instalatu ICC profilak

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
eu: Kolore-hautatzailea

en: Use the color sensor to sample spot colors
eu: Erabili koloreen sentsorea koloreen puntuak lagintzeko

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
eu: Euskarriaren puntu zuria

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
eu: Kolorearen tenperatura

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
eu: Giroa

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
eu: Kolore-espazioa

note: These are the values of the chosen color in Red, Green, Blue encoding TRANSLATORS: this is the colorspace, e.g. red, green, blue TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: RGB
eu: GBU

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
eu: Errorea

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
eu: Emaitzak

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
eu: _Neurtu

en: Add a profile for the device
eu: Gehitu profila gailuarentzako

en: Remove a profile from the device
eu: Kendu profil bat gailutik

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
eu: Profil mota

note: When the profile was created
en: Created
eu: Sortze-data

note: The version of the profile
en: Version
eu: Bertsioa

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
eu: Fabrikatzailea

note: The manufacturer of the profile
en: Model
eu: Modeloa

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
eu: Pantailaren zuzenketa

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
eu: Zuria puntua

note: The licence of the profile, normally non-free
en: Copyright
eu: Copyrighta

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
eu: Fitxategiaren tamaina

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
eu: Fitxategi-izena

note: warnings for the profile
en: Warnings
eu: Abisuak

en: Information
eu: Informazioa

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
eu: CIE 1931 diagramak profilaren gamaren 2D adierazpen bat erakusten du

en: Response out
eu: Erantzunaren irteera

en: Response in
eu: Erantzunaren sarrera

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
eu: Tonuaren erreprodukzio-kurba (TRC) eszenaren luminantziaren mapatzea da luminantzia bistaratzeko

en: Video card out
eu: Bideo-txartelaren irteera

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
eu: Bideo-txartelaren gamma taulak (VCGT) pantailan kargatutako kurbak erakusten du

en: Previous Image
eu: Aurreko irudia

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
eu: sGBU adibidea

en: Next Image
eu: Hurrengo irudia

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
eu: Irudi batek zer nolako itxura edukiko duen profilarekin gordez gero erakusten du honek

en: From sRGB
eu: sGBU-tik

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
eu: Irudi batek zer nolako itxura edukiko duen profilarekin irekiz gero erakusten du honek

en: To sRGB
eu: sGBU-ra

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
eu: Izendatutako koloreak profilean definitutako kolore zehatzak dira

en: Named Colors
eu: Izendatutako koloreak

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
eu: Metadatuak profilean gordetako informazio gehigarria da programek erabiltzeko.

en: Metadata
eu: Metadatuak

en: Color Profile Viewer
eu: Kolore-profilaren ikustailea

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
eu: Kolorea;ICC;

note: TRANSLATORS: title, default paramters needed to calibrate_argyll
en: Getting default parameters
eu: Parametro lehenetsiak eskuratzen

note: TRANSLATORS: dialog message
en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
eu: Honek aurrez kalibratzen du pantaila, koloretako adabakiak eta adabaki grisak bidaliz zure pantailara, eta hardware-gailu batekin neurtuz.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Reading the patches
eu: Adabakiak irakurtzea

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Reading the patches using the color measuring instrument.
eu: Adabakiak irakurtzea kolorea neurtzeko tresna bat erabiliz.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Drawing the patches
eu: Adabakiak marraztea

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
eu: Sortutako adabakiak pantailarako marraztea; ondoren hardware-gailuak neurtuko ditu.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Generating the profile
eu: Profila sortzea

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
eu: Pantaila honekin erabiltzeko moduko ICC kolore-profila sortzea.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Copying files
eu: Fitxategiak kopiatzea

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
eu: Sorburuko irudia, grafikoaren datuak eta CIE erreferentzia-balioak kopiatzea.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Measuring the patches
eu: Adabakiak neurtzea

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Detecting the reference patches and measuring them.
eu: Erreferentzia-adabakiak detektatzea eta neurtzea.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
eu: Gailu honekin erabiltzeko moduko ICC kolore-profila sortzea.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colors used in calibration
en: Printing patches
eu: Inprimatze-adabakiak

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
eu: Hautatutako paperarentzako eta tintarentzako adabakiak errendatzea.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Wait for the ink to dry
eu: Itxaron tinta lehortu arte

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
eu: Itxaron minutu batzuk tinta lehortu arte. Tinta bustiaren profila egiten baduzu, profil eskasa lortuko duzu, eta agian kalte egingo dio neurtzeko tresnari.

note: TRANSLATORS: title, instrument refers to a calibration device
en: Set up instrument
eu: Konfiguratu tresna

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Setting up the instrument for use…
eu: Tresna erabiltzeko konfiguratzen...

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Calibration error
eu: Kalibrazio-errorea

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The sample could not be read at this time.
eu: Adibidea ezin izan da irakurri oraingoan.

en: Retry
eu: Saiatu berriro

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: No firmware is installed for this instrument.
eu: Ez dago tresna honentzako firmwarerik instalatuta.

note: TRANSLATORS: message, the image wasn't good enough
en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
eu: Ez da lortu behar bezala ereduarekin bat etortzea. Ziurtatu helburu mota egokia hautatu duzula.

note: TRANSLATORS: message, the sensor got no readings
en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
eu: Neurtzeko tresnak ez du baliozko irakurketarik jaso. Ziurtatu irekidura erabat irekita dagoela.

note: TRANSLATORS: message, the colorimeter has got confused
en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
eu: Neurtzeko tresna lanpetuta dago, eta ez da abiaraziko. Deskonektatu USBa, eta konektatu berriro, gailu hau erabiltzen saiatu aurretik.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading target
eu: Helburua irakurtzea

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: Failed to read the strip correctly.
eu: Huts egin du zerrenda behar bezala irakurtzean.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading sample
eu: Irakurketaren lagina

note: TRANSLATORS: message, the sample read failed due to misread
en: Failed to read the color sample correctly.
eu: Huts egin du kolore lagina behar bezala irakurtzean.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
eu: Irakurri %s zerrenda %s zerrendaren ordez.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
eu: Badirudi okerreko zerrenda neurtu duzula.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
eu: Zerrenda egokia neurtu baduzu benetan, paper berezia izan daiteke, besterik gabe.

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Device Error
eu: Gailuaren errorea

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The device could not measure the color spot correctly.
eu: Gailuak ezin izan du kolorearen puntua behar bezala neurtu.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
eu: %s zerrenda irakurtzeko prest

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
eu: Jarri kolorimetroa letraren ondoko area zurian, eta egin klik eta mantendu neurketa-kontrola.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
eu: Poliki eskaneatu helburuko lerroa ezkerretik eskuinera, eta askatu kontrola orriaren amaierara heltzen zarenean.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
eu: Ziurtatu gailuaren erdigunea behar bezala lerrokatuta dagoela neurtu nahi duzun errenkadarekin.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
eu: Akatsen bat egiten baduzu, askatu kontrola, eta berriro saiatu ahal izango zara.

note: TRANSLATORS: title, printing reference files to media
en: Printing
eu: Inprimatzea

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Preparing the data for the printer.
eu: Datuak inprimagailurako prestatzea.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Sending the targets to the printer.
eu: Helburuak inprimagailura bidaltzea.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Printing the targets…
eu: Helburuak inprimatzen...

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The printing has finished.
eu: Inprimatzea amaitu da.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The print was aborted.
eu: Inprimatzea abortatu egin da.

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please attach instrument
eu: Erantsi tresna

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
eu: Erantsi neurtzeko tresna pantailaren erdiko lauki grisean, beheko irudian bezala.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
eu: Erantsi neurtzeko tresna pantailaren erdiko lauki grisean.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
eu: Gailua pantailan eduki beharko duzu kalibrazioak irauten duen bitartean.

en: Continue
eu: Jarraitu

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please configure instrument
eu: Konfiguratu tresna

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
eu: Ezarri neurtzeko tresna pantaila moduan, beheko irudian bezala.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to screen mode.
eu: Ezarri neurketa tresna pantaila moduan.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
eu: Ezarri neurtzeko tresna kalibrazio moduan, beheko irudian bezala.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
eu: Ezarri neurketa tresna kalibrazio moduan.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
eu: Hautatu kalibrazio-helburuaren irudia

en: _Cancel
eu: _Utzi

en: _Open
eu: _Ireki

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
eu: Onartutako irudi-fitxategiak

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
eu: Fitxategi guztiak

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
eu: Hautatu CIE erreferentzia-balioen fitxategia

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
eu: CIE balioak

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
eu: Hautatu ICC profil-fitxategia

en: Calibration is not complete
eu: Kalibrazioa ez da osatu

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
eu: Ziur zaude kalibrazioa bertan behera uztea nahi duzula?

note: TRANSLATORS: button text
en: Continue calibration
eu: Jarraitu kalibrazioa

note: TRANSLATORS: button text
en: Cancel and close
eu: Utzi eta itxi

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
eu: Profila amaitu da

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
eu: Huts egin du kalibratzean

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
eu: Kalibratu kamera

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
eu: Kalibratu pantaila

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
eu: Kalibratu inprimagailua

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
eu: Kalibratu gailua

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
eu: Edozein pantaila-zuzenketa aldi baterako desaktibatu egingo da eta distira gehienekora ezarriko da.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
eu: Prozesu hau edozein urratsetan bertan behera utz dezakezu 'Utzi' botoian klik eginez.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
eu: Sarrera

en: Show File
eu: Erakutsi fitxategia

en: Click here to show the profile
eu: Egin klik hemen profila erakusteko

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
eu: Eginda.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
eu: Kamera ongi kalibratu da.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
eu: Pantaila ongi kalibratu da.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
eu: Inprimagailua ongi kalibratu da.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
eu: Gailua ongi kalibratu da.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
eu: Profil berriari buruzko xehetasunak  ikusteko edo kalibrazioa desegiteko begiratu <a href="control-center://color">kontrol-zentroa</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
eu: Profila <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> eta <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> sistemekin erabil dezakezu.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
eu: Laburpena

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
eu: Kalibrazioa egiten

en: Calibration is about to start
eu: Kalibrazioa hastera doa

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
eu: Ekintza

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
eu: Kalibrazioaren egiaztapen-zerrenda

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
eu: Pantaila kalibratu aurretik, ezarpen hauekin pantaila konfiguratzea gomendatzen da, emaitza optimoak lortzeko.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
eu: Zure pantailari dagokion jabearentzako eskuliburua kontsultatu nahiko duzu agian, ezarpen horiek nola lortu ikusteko.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
eu: Berrezarri pantaila fabrikatik etorritako lehenespenen arabera.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
eu: Desgaitu kontraste dinamikoa, pantailak eginbide hori badauka.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
eu: Konfiguratu pantaila kolore-ezarpen lehenetsiekin, eta ziurtatu GBU kanalak balio berdinekin ezarri direla.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
eu: Kolore pertsonalizatua ez badago erabilgarri, erabili 6500K kolore-tenperatura.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
eu: Doitu pantailaren distira, denbora luzez ikusteko egokia den maila batean jartzeko.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
eu: Emaitza hobeak lortzeko, pantaila piztuta eduki beharko zenuke 15 minutuz kalibrazioari ekin aurretik.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
eu: Egiaztatu ezarpenak

note: TRANSLATORS: dialog message saying the argyllcms is not installed
en: Calibration and profiling software is not installed.
eu: Kalibrazio eta profilen softwarea ez dago instalatuta.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: These tools are required to build color profiles for devices.
eu: Gailuetarako kolore-profilak sortzeko beharrezkoak dira tresna hauek.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
eu: Software gehiago behar da.

en: Install required software
eu: Instalatu beharrezko softwarea

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
eu: Instalatu tresnak

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
eu: Ohiko koloreen helburuko fitxategiak ez daude instalatuta ordenagailu honetan.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
eu: Koloreen helburuko fitxategiak behar dira irudia kolore-profil batera bihurtzeko.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
eu: Instalatu nahi dituzu?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
eu: Dagoeneko fitxategi egokia badaukazu, urrats hau salta dezakezu.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
eu: Datuen aukerako fitxategiak erabilgarri

en: Install Now
eu: Instalatu orain

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
eu: Instalatu helburuak

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: CMP Digital Target 3
eu: CMP 3 helburu digitala

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: i1 RGB Scan 1.4
eu: i1 RGB 1.4 digitalizazioa

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
eu: Gailuaren profila egin baino lehen, kalibratutako helburu baten irudia eskuz hartu behar duzu, eta gorde TIFF irudi gisa.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
eu: Ziurtatu kontrastea eta distira ez direla aldatu, kolorea zuzentzeko profilak ez dira aplikatu.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
eu: Gailuaren sentsorea garbitu egin beharko litzateke eskaneatu aurretik, irteerako fitxategi-bereizmenak 200 dpi-koa izan beharko luke gutxienez.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
eu: Ziurtatu zurien balantzea ez duela aldatu kamerak, eta leiarra garbi dagoela.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
eu: Hautatu kalibrazio-helburu mota.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
eu: Zer helburu mota daukazu?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
eu: Hautatu helburua

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
eu: Aukeratu pantaila mota

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
eu: Hautatu ordenagailuarekin konektatuta dagoen pantaila mota

en: LCD (CCFL backlight)
eu: LCDa (atzeko CCFL argia)

en: LCD (White LED backlight)
eu: LCDa (LED argi zuria)

en: LCD (RGB LED backlight)
eu: LCDa (atzeko LED GBU argia)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
eu: LCD (kolore-gama zabaleko atzeko LED GBU argia)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
eu: LCD (kolore-gama zabaleko atzeko CCFL argia)

en: Projector
eu: Proiektorea

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
eu: Aukeratu pantaila mota

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
eu: Aukeratu pantaila motaren puntu zuria

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
eu: Pantaila gehienak CIE D65en luminantziara kalibratu beharko lirateke erabilera orokorrera.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
eu: CIE D50 (inprimaketa eta argitalpena)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
eu: CIE D65 (argazkigintza eta grafikoak)

en: Native (Already set manually)
eu: Jatorrizkoa (jadanik eskuz ezarrita)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
eu: Aukeratu pantailaren puntu zuria

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
eu: Aukeratu profilaren modua

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
eu: Adierazi inprimagailu lokal baten profila egin, probako adabaki batzuk sortu edo dauden probako adabaki batzuk prozesatzea nahi dituzun.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
eu: Kalibrazio-modua

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
eu: Aukeratu kalibrazio-kalitatea

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
eu: Kalibrazio maila altuagoak kolore-lagin eta denbora gehiago eskatzen du

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
eu: Xehetasun altuagoko profilak doitasun altuagoa eskaintzen du koloreak parekatzean, baina denbora gehiago behar izaten dute kolore-laginak irakurtzeko.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
eu: Ohiko lan-fluxu baterako, nahikoa izaten da doitasun normaleko profila.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
eu: Doitasun handiko profilak paper eta tinta gehiago behar izaten du.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
eu: Doitasuna

en: Normal
eu: Normala

en: Quick
eu: Bizkorra

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
eu[0]: (paper %u inguru)
eu[1]: (%u paper inguru)

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u minute) | (about %u minutes)
eu[0]: (minutu %u inguru)
eu[1]: (%u minutu inguru)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
eu: Kalibrazio-kalitatea

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
eu: Profilaren titulua

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
eu: Aukeratu titulu bat sistemaren profila identifikatzeko.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
eu: Profilaren titulua

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
eu: Txertatu sentsorearen hardwarea

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
eu: Sentsorearen hardwarea txertatu behar duzu aurrera jarraitzeko.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
eu: Sentsorearen egiaztaketa

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
eu: Ezin izan da gailua aukeratu. Ziurtatu konektatuta eta piztuta dagoela.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
eu: Serie ezezaguna

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
eu: Modelo ezezaguna

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
eu: Azalpen ezezaguna

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
eu: Fabrikatzaile ezezaguna

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
eu: Ezarri leiho gurasoa hau modal bihurtzeko

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
eu: Ezarri gailu zehatza kalibratzeko

en: No device was specified!
eu: Ez da gailurik zehaztu.

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
eu: Profilik ez

en: Default %s
eu: Lehenetsia %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
eu: Lehenetsia:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
eu: Kolore-espazioa:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
eu: Probako profila:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
eu: Erakutsi fitxategi guztietarako arazketa-informazioa

en: Debugging Options
eu: Arazketa-aukerak

en: Show debugging options
eu: Erakutsi arazketa-aukerak

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
eu: Instalatzeko ICC profila

note: TRANSLATORS: nothing was specified on the command line
en: No filename specified
eu: Ez da fitxategi-izenik zehaztu

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to open ICC profile
eu: Huts egin du ICC profila irekitzean

note: TRANSLATORS: parsing error
en: Failed to parse file: %s
eu: Huts egin du fitxategia analizatzean: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
eu: Profilaren azalpena: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
eu: Profilaren copyright-a:

note: TRANSLATORS: color profile already been installed
en: Color profile is already imported
eu: Kolore-profila jadanik inportatuta dago.

en: Show Details
eu: Erakutsi xehetasunak

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
eu: Inportatu pantailaren kolore-profila?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
eu: Inportatu gailuaren kolore-profila?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
eu: Inportatu izendatutako kolore-profila?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
eu: Inportatu kolore-profila?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
eu: Inportatu

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to import file
eu: Huts egin du fitxategia inportatzean

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
eu: Azalpena:

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
eu: Copyrighta:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
eu: Erro-leihoaren profila:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
eu: Erro-leihoaren protokoloaren bertsioa:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
eu: Huts egin du saioaren bus/arekin konektatzean:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
eu: Eskaerak huts egin du:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
eu: Ez dago ICC profilik fitxategi honetara esleituta

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
eu: Honetarako profil egokiak:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
eu: Ez dago ICC profilik leiho honetarako

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
eu: Erakutsi xserver-en propietateak

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
eu: Eskuratu fitxategi zehatz baterako profilak

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
eu: Eskuratu leiho espezifiko baterako profila

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
eu: Irauli sistema honi buruzko xehetasun guztiak

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
eu: EDID ikuskatzeen programa

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
eu: Ezezaguna

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: No colorimeter is attached.
eu: Kolorimetroa ez dago erantsita.

note: TRANSLATORS: this is displayed if VTE support is not enabled
en: The sensor has no native driver.
eu: Sentsoreak ez dauka jatorrizko kontrolatzailerik.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
eu: Erantsitako kolorimetroa ez da puntuaren kolorea irakurtzeko gai.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
eu: Ez dago %s kolore-espaziorik erabilgarri

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
eu: GNOME kolore-kudeatzailearen kolore-hautatzailea

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
eu: grisa

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
eu: Betiko ezabatu profila?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
eu: Ziur zaude profil hau sistematik kendu nahi dituzula betiko?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
eu: Ezabatu

en: _Import
eu: I_nportatu

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
eu: Onartutako ICC profilak

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
eu: Huts egin du fitxategia kopiatzean

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
eu: Sarrerako gailua

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
eu: Pantaila-gailua

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
eu: Irteerako gailua

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
eu: Gailu-esteka

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
eu: Kolore-espazioaren bihurketa

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
eu: Abstraktua

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
eu: Kolore izenduna

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
eu: Grisa

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: HSV
eu: ÑSB

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
eu: Espazio estandarra

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
eu: Pantailaren kontrol-batura

en: Display model
eu: Pantailaren eredua

en: Display serial number
eu: Pantailaren serie-zenbakia

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
eu: Pantailaren PNPIDa

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
eu: Pantailaren saltzailea

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
eu: Fitxategiaren kontrol-batura

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
eu: Lan-markoaren produktua

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
eu: Lan-markoaren programa

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
eu: Lan-markoaren bertsioa

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
eu: Datuen iturburu mota

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
eu: Mapaketaren formatua

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
eu: Mapaketaren kalifikatzailea

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
eu: Mapaketaren gailua

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
eu: Delta-E batez bestekoa

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
eu: Delta-E gehienezkoa

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
eu: Kalibrazio-gailua

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
eu: Pantailaren gainazala amaituta

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
eu: Konexio mota

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
eu: Pantailaren distira

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
eu: Gamaren bolumena

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
eu: sGBU estalkia

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
eu: Adobe GBU estalkia

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
eu: Ez da azalpenik ezarri

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
eu: Ez da copyright-ik ezarri

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
eu: Pantailaren konpentsazioaren taula baliogabea da

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
eu: Zabor-puntua ageri da euskarriaren zurian

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
eu: Ardatz gris batek kolore kopuru nabarmena dauka

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
eu: Ardatz gris bat ez da monotonikoa

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
eu: Oinarrizko bat edo gehiago baliogabeak dira

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
eu: Oinarrizkoak ez zaio zuriari gehitzen

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
eu: Oinarrizko bat edo gehiago ez dirudi izan daitezkeenik

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
eu: Zuria ez da D50 zuria

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
eu: Puntu zuriaren tenperatura ez dirudi izan daitekeenik

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
eu: Abisu mota ezezaguna

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
eu: Bai

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
eu: Ez

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
eu: Profilak arazo hauek ditu:

note: TRANSLATORS: this is the icc creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I∶%M∶%S %p
eu: %Y-%e-%B, %I:%M:%S %p

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
eu: Ezabatu profil hau

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
eu: Profila hau ezin da ezabatu

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
eu: Ezarri profil zehatza erakusteko

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
eu: Ezarri fitxategi zehatza erakusteko
