gnome-color-manager master - en to fr translation catalogue (315 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
fr: Gestionnaire colorimétrique de GNOME

en: Inspect and compare installed color profiles
fr: Examine et compare les profils de couleurs installés

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
fr: Le Visionneur de profil de couleurs GNOME affiche les profils de couleur installés sur votre système et permet de calibrer des écrans, des imprimantes et des appareils photos à l’aide d’un assistant.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
fr: Cette fonctionnalité est notamment utilisée par le volet Couleurs du centre de contrôle de GNOME, mais elle peut également être utilisée de manière autonome.

en: Color
fr: Couleur

en: Color Calibration
fr: Étalonnage de la couleur

en: ICC Profile Installer
fr: Programme d’installation de profil de couleur ICC

en: Install ICC profiles
fr: Installation de profils ICC

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
fr: Sélecteur de couleurs

en: Use the color sensor to sample spot colors
fr: Utilise le colorimètre pour échantillonner les couleurs de point

en: Color Profile Viewer
fr: Visionneur de profil de couleurs

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
fr: Couleur;ICC;

note: TRANSLATORS: title, default paramters needed to calibrate_argyll
en: Getting default parameters
fr: Obtention des paramètres par défaut

note: TRANSLATORS: dialog message
en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
fr: Cela pré-étalonne l’écran en envoyant des échantillons colorés et gris à votre écran et en les mesurant à l’aide de la sonde.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Reading the patches
fr: Lecture des échantillons

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Reading the patches using the color measuring instrument.
fr: Lecture des échantillons à l’aide de la sonde colorimétrique.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Drawing the patches
fr: Affichage des échantillons

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
fr: Affichage à l’écran des échantillons générés, qui seront ensuite mesurés par la sonde.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Generating the profile
fr: Génération du profil

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
fr: Génération du profil ICC qui peut être utilisé par cet écran.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Copying files
fr: Copie de fichiers

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
fr: Copie de l’image source, des données du diagramme et des valeurs de référence XYZ (CIE).

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Measuring the patches
fr: Mesure des échantillons

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Detecting the reference patches and measuring them.
fr: Détection et mesure des échantillons de référence.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
fr: Génération du profil ICC qui peut être utilisé par ce périphérique.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colors used in calibration
en: Printing patches
fr: Impression des échantillons

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
fr: Rendu des échantillons pour le papier et l’encre sélectionnés.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Wait for the ink to dry
fr: Attendre que l’encre sèche

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
fr: Veuillez patienter quelques minutes pour que l’encre sèche. Faire le profil d’une encre encore humide produit des profils de mauvaise qualité et peut endommager la sonde colorimétrique.

note: TRANSLATORS: title, instrument refers to a calibration device
en: Set up instrument
fr: Configurer la sonde

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Setting up the instrument for use…
fr: Configuration de la sonde pour son utilisation…

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Calibration error
fr: Erreur d’étalonnage

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The sample could not be read at this time.
fr: L’échantillon n’a pas pu être lu cette fois-ci.

en: Retry
fr: Réessayer

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: No firmware is installed for this instrument.
fr: Il n’y a pas de micro-logiciel installé pour cette sonde.

note: TRANSLATORS: message, the image wasn't good enough
en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
fr: La correspondance de motif n’est pas suffisamment bonne. Assurez-vous que vous avez sélectionné le bon type de cible.

note: TRANSLATORS: message, the sensor got no readings
en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
fr: La sonde n’a pas obtenu de résultats valides. Assurez-vous qu’elle soit correctement ouverte.

note: TRANSLATORS: message, the colorimeter has got confused
en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
fr: La sonde de mesure est occupée et ne démarre pas. Débranchez la prise USB et réinsérez-la avant d’essayer d’utiliser le périphérique.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading target
fr: Lecture de la cible

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: Failed to read the strip correctly.
fr: Impossible de lire la bande correctement.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading sample
fr: Lecture de l’échantillon

note: TRANSLATORS: message, the sample read failed due to misread
en: Failed to read the color sample correctly.
fr: Impossible de lire l’échantillon de couleur correctement.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
fr: Lire la bande %s plutôt que %s !

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
fr: Il semble que vous mesurez la mauvaise bande.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
fr: Si vous avez réellement mesuré la bonne, ce n’est pas grave, il se peut que ce soit un papier inhabituel.

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Device Error
fr: Erreur de périphérique

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The device could not measure the color spot correctly.
fr: La sonde n’a pas pu mesurer le point de couleur correctement.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
fr: Prêt à lire la bande %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
fr: Placez le colorimètre sur la zone blanche à côté de la lettre, déclenchez et maintenez appuyé le bouton de mesure.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
fr: Balayez lentement la ligne cible de gauche à droite et relâchez le bouton quand vous atteignez le bord de la page.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
fr: Assurez-vous que le centre de la sonde est correctement aligné avec la ligne que vous essayez de mesurer.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
fr: Si vous faites une erreur, relâchez l’interrupteur et vous pourrez réessayer.

note: TRANSLATORS: title, printing reference files to media
en: Printing
fr: Impression

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Preparing the data for the printer.
fr: Préparation des données pour l’imprimante.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Sending the targets to the printer.
fr: Envoi des cibles à l’imprimante.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Printing the targets…
fr: Impression des cibles…

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The printing has finished.
fr: L’impression est terminée.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The print was aborted.
fr: L’impression a été abandonnée.

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please attach instrument
fr: Veuillez placer la sonde

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
fr: Placez la sonde au centre de l’écran sur le carré gris, comme démontré sur l’image ci-dessous.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
fr: Placez la sonde au centre de l’écran sur le carré gris.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
fr: Vous devez garder la sonde sur l’écran pendant toute la durée de l’étalonnage.

en: Continue
fr: Continuer

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please configure instrument
fr: Veuillez configurer la sonde

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
fr: Placez la sonde en mode écran, comme montré sur l’image ci-dessous.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to screen mode.
fr: Placez la sonde en mode écran.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
fr: Placez la sonde en mode étalonnage, comme démontré sur l’image ci-dessous.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
fr: Placez la sonde en mode étalonnage.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
fr: Sélectionnez l’image cible de l’étalonnage

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Open
fr: _Ouvrir

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
fr: Fichiers images pris en charge

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
fr: Tous les fichiers

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
fr: Sélectionner le fichier des valeurs de référence XYZ (CIE)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
fr: Valeurs XYZ (CIE)

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
fr: Sélection d’un fichier de profil ICC

en: Calibration is not complete
fr: L’étalonnage n’est pas terminé

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
fr: Voulez-vous vraiment annuler l’étalonnage ?

note: TRANSLATORS: button text
en: Continue calibration
fr: Continuer l’étalonnage

note: TRANSLATORS: button text
en: Cancel and close
fr: Annuler et fermer

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
fr: Profilage terminé

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
fr: Échec de l’étalonnage

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
fr: Étalonnage de votre appareil photo

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
fr: Étalonnage de votre écran

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
fr: Étalonnage de votre imprimante

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
fr: Étalonnage de votre périphérique

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
fr: Toute correction existante de l’affichage de votre écran sera temporairement annulée et la luminosité sera réglée au maximum.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
fr: Vous pouvez annuler ce processus à n’importe quel moment en cliquant sur le bouton annuler.

en: Show File
fr: Afficher le fichier

en: Click here to show the profile
fr: Cliquez ici pour afficher le profil

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
fr: Terminé !

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
fr: L’appareil photo a été étalonné avec succès.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
fr: L’écran a été étalonné avec succès.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
fr: L’imprimante a été étalonnée avec succès.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
fr: Le périphérique a été étalonné avec succès.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
fr: Pour afficher les détails sur le nouveau profil ou pour annuler l’étalonnage, ouvrez le <a href="control-center://color">centre de contrôle</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
fr: Vous pouvez utiliser le profil avec les systèmes <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> et <a href="import-windows">Microsoft Windows</a>.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
fr: Résumé

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
fr: Réalisation de l’étalonnage

en: Calibration is about to start
fr: L’étalonnage va commencer

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
fr: Liste de contrôle de l’étalonnage

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
fr: Avant d’étalonner l’affichage, il est recommandé de configurer votre écran avec les paramètres suivants pour obtenir les meilleurs résultats.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
fr: Vous pouvez consulter le manuel de l’utilisateur de votre écran pour savoir comment obtenir ces paramètres.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
fr: Réinitialisez votre écran aux paramètres d’usine.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
fr: Désactivez le contraste dynamique si votre écran dispose de cette fonction.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
fr: Configurez votre écran avec les paramètres de couleur personnalisés et assurez-vous que les canaux RVB aient les mêmes valeurs.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
fr: Si les couleurs personnalisées ne sont pas disponibles, utilisez la température de couleur 6500K.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
fr: Ajustez la luminosité de l’écran à un niveau confortable pour une utilisation prolongée.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
fr: Pour de meilleurs résultats, l’écran doit être allumé depuis au moins quinze minutes avant de commencer l’étalonnage.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
fr: Paramètres de contrôle

note: TRANSLATORS: dialog message saying the argyllcms is not installed
en: Calibration and profiling software is not installed.
fr: Le logiciel d’étalonnage et de profilage n’est pas installé.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: These tools are required to build color profiles for devices.
fr: Ces outils sont nécessaires pour construire les profils de couleur des périphériques.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
fr: Il manque un logiciel !

en: Install required software
fr: Installer le logiciel requis

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
fr: Installation des outils

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
fr: Les fichiers de couleur cible ne sont pas installés sur cet ordinateur.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
fr: Les fichiers de couleur cible sont nécessaires pour convertir l’image en profil de couleur.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
fr: Voulez-vous qu’ils soient installés ?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
fr: Si vous possédez déjà le fichier correct, vous pouvez ignorer cette étape.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
fr: Fichiers de données optionnels disponibles

en: Install Now
fr: Installer maintenant

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
fr: Installation des cibles

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: CMP Digital Target 3
fr: Cible numérique CMP 3

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: i1 RGB Scan 1.4
fr: Numérisation RVB i1 1.4

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
fr: Avant de faire le profil du périphérique, vous devez acquérir manuellement une image d’étalonnage et l’enregistrer au format TIFF.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
fr: Assurez-vous que le contraste et la luminosité ne sont pas modifiés et qu’aucun profil de correction de couleur ne soit utilisé.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
fr: La zone d’acquisition du périphérique doit être nettoyée avant de numériser et la résolution du fichier de sortie doit être au minimum de 200 points par pouce (dpi).

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
fr: Assurez-vous que la balance des blancs n’est pas modifiée par l’appareil photo et que l’objectif est propre.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
fr: Veuillez sélectionner le type de cible d’étalonnage.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
fr: Quel est le type de cible ?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
fr: Sélection d’une cible

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
fr: Choix de votre type d’écran

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
fr: Sélectionnez le type d’écran connecté à votre ordinateur.

en: LCD (CCFL backlight)
fr: LCD (éclairage à cathode froide, CCFL)

en: LCD (White LED backlight)
fr: LCD (éclairage à LED blanche)

en: LCD (RGB LED backlight)
fr: LCD (éclairage à LED RVB)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
fr: LCD (éclairage à LED RVB, large gamut)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
fr: LCD (éclairage à cathode froide, large gamut)

en: CRT
fr: Écran cathodique

en: Projector
fr: Projecteur

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
fr: Choix du type d’écran

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
fr: Choix du point blanc de votre cible d’écran

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
fr: La plupart des écrans devraient être étalonnés à un illuminant CIE D65 pour un usage général.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
fr: CIE D50 (impression et publication)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
fr: CIE D65 (photos et graphiques)

en: Native (Already set manually)
fr: Natif (déjà défini manuellement)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
fr: Choix du point blanc de l’écran

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
fr: Choix d’un mode de profilage

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
fr: Indiquez si vous souhaitez faire le profil d’une imprimante locale, générer des échantillons de test ou créer un profil à l’aide d’échantillons existants.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
fr: Mode d’étalonnage

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
fr: Choix de la qualité de l’étalonnage

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
fr: Une qualité d’étalonnage supérieure demande de nombreux échantillons de couleur et prend plus de temps.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
fr: Un profil de précision supérieure permet d’obtenir une plus grande précision des correspondances de couleur mais nécessite plus de temps pour lire les échantillons de couleur.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
fr: Pour un utilisateur non professionnel, un profil de précision normal est suffisant.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
fr: Le profil de haute précision demande aussi plus de papier et d’encre.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
fr: Précise

en: Normal
fr: Normale

en: Quick
fr: Rapide

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
fr[0]: (environ %u feuille de papier)
fr[1]: (environ %u feuilles de papier)

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u minute) | (about %u minutes)
fr[0]: (environ %u minute)
fr[1]: (environ %u minutes)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
fr: Qualité de l’étalonnage

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
fr: Titre du profil

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
fr: Choisir un titre pour identifier le profil sur votre système.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
fr: Titre du profil

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
fr: Branchement de la sonde

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
fr: Vous devez brancher la sonde pour continuer.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
fr: Vérification de la sonde

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
fr: La sonde n’a pas pu être détectée. Assurez-vous qu’elle soit branchée et allumée.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
fr: Numéro de série inconnu

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
fr: Modèle inconnu

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
fr: Description inconnue

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
fr: Fabricant inconnu

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
fr: Définir la fenêtre parente pour rendre celle-ci modale

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
fr: Définir le périphérique spécifique à étalonner

en: No device was specified!
fr: Aucun périphérique n’est défini !

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
fr: Aucun profil

en: Default %s
fr: %s par défaut

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
fr: Par défaut :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
fr: Espace de couleur :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
fr: Profil du test :

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
fr: Afficher les informations de débogage pour tous les fichiers

en: Debugging Options
fr: Options de débogage

en: Show debugging options
fr: Afficher les options de débogage

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
fr: Profil ICC à installer

note: TRANSLATORS: nothing was specified on the command line
en: No filename specified
fr: Aucun nom de fichier indiqué

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to open ICC profile
fr: Impossible d’ouvrir le profil ICC

note: TRANSLATORS: parsing error
en: Failed to parse file: %s
fr: Échec de l’analyse du fichier : %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
fr: Description du profil : %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
fr: Copyright du profil :

note: TRANSLATORS: color profile already been installed
en: Color profile is already imported
fr: Le profil de couleur est déjà importé

en: Show Details
fr: Afficher les détails

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
fr: Importer le profil de couleur de l’écran ?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
fr: Importer le profil de couleur du périphérique ?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
fr: Importer le profil de couleur nommé ?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
fr: Importer le profil de couleur ?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
fr: Importer

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to import file
fr: Échec d’importation du fichier

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
fr: Description :

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
fr: Copyright :

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
fr: Profil de la fenêtre racine :

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
fr: Version du protocole de la fenêtre racine :

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
fr: Impossible de se connecter au bus de session :

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
fr: La requête a échoué :

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
fr: Il n’y a pas de profil ICC attribué à ce fichier

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
fr: Profils appropriés pour :

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
fr: Il n’y a pas de profil ICC pour cette fenêtre

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
fr: Afficher les propriétés de xserver

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
fr: Obtenir les profils pour un fichier spécifique

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
fr: Obtenir le profil pour une fenêtre spécifique

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
fr: Afficher tous les détails à propos de ce système

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
fr: Programme d’inspection d’EDID

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
fr: Inconnu

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: No colorimeter is attached.
fr: Aucun colorimètre n’est connecté.

note: TRANSLATORS: this is displayed if VTE support is not enabled
en: The sensor has no native driver.
fr: La sonde n’a pas de pilote natif.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
fr: Le colorimètre connecté n’est pas capable de lire un point de couleur.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
fr: Aucun espace de couleur %s disponible

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
fr: Sélecteur de couleurs du gestionnaire colorimétrique de GNOME

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
fr: Point blanc du média

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
fr: Température de couleur

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
fr: Ambiance

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
fr: Espace de couleur

note: These are the values of the chosen color in Red, Green, Blue encoding TRANSLATORS: this is the colorspace, e.g. red, green, blue TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: RGB
fr: RVB

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
fr: Erreur

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
fr: Résultats

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
fr: _Mesurer

note: TRANSLATORS: this is the colorspace, e.g. cyan, magenta, yellow, black TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: CMYK
fr: CMJN

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
fr: gris

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
fr: Supprimer définitivement le profil ?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer définitivement ce profil de votre système ?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
fr: Supprimer

en: _Import
fr: _Importer

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
fr: Profils ICC pris en charge

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
fr: Échec de la copie du fichier

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
fr: Périphérique d’entrée

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
fr: Périphérique d’affichage

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
fr: Périphérique de sortie

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
fr: Profil de liaison (devicelink)

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
fr: Conversion d’espace colorimétrique

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
fr: Résumé

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
fr: Couleur nommée

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
fr: Gris

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: HSV
fr: TSV

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: CMY
fr: CMJ

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
fr: Espace standard

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
fr: Afficher la somme de contrôle

en: Display model
fr: Modèle de l’écran

en: Display serial number
fr: Numéro de série de l’écran

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
fr: Écran PNPID

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
fr: Vendeur de l’écran

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
fr: Somme de contrôle du fichier

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
fr: Produit cadre

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
fr: Programme cadre

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
fr: Version cadre

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
fr: Type de source de données

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
fr: Format de la correspondance

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
fr: Qualification de la correspondance

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
fr: Périphérique de la correspondance

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
fr: Moyenne delta-E

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
fr: Maximum delta-E

note: TRANSLATORS: the RMS error when making the profile
en: Delta-E RMS
fr: Valeur efficace delta-E

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
fr: Périphérique d’étalonnage

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
fr: Finition de la surface de l’écran

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
fr: Type de connexion

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
fr: Luminosité de l’écran

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
fr: Volume du gamut

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
fr: Couverture sRVB

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
fr: Couverture RVB Adobe

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
fr: Aucune description définie

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
fr: Aucun copyright défini

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
fr: La table de compensation de l’affichage n’est pas valide

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
fr: Une trace est présente dans le blanc du média

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
fr: L’axe des gris contient des quantités significatives de couleur

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
fr: L’axe des gris n’est pas monotonique

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
fr: Une ou plusieurs des primaires ne sont pas valides

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
fr: L’addition des primaires ne donne pas du blanc

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
fr: Une ou plusieurs des primaires ne sont pas crédibles

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
fr: Le blanc n’est pas un blanc D50

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
fr: La température du point blanc n’est pas crédible

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
fr: Type d’avertissement inconnu

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
fr: Oui

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
fr: Non

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
fr: Le profil a rencontré les problèmes suivants :

note: TRANSLATORS: this is the icc creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I∶%M∶%S %p
fr: %e %B %Y, %H:%M:%S

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
fr: Supprimer ce profil

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
fr: Ce profil ne peut pas être supprimé

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
fr: Définir le profil spécifique à afficher

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
fr: Définir le fichier spécifique à afficher

en: Add a profile for the device
fr: Ajoute un profil pour le périphérique

en: Remove a profile from the device
fr: Supprime un profil pour le périphérique

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
fr: Type de profil

note: When the profile was created
en: Created
fr: Créé

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
fr: Fabricant

note: The manufacturer of the profile
en: Model
fr: Modèle

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
fr: Correction de l’écran

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
fr: Point blanc

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
fr: Taille du fichier

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
fr: Nom du fichier

note: warnings for the profile
en: Warnings
fr: Avertissements

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
fr: Un diagramme CIE 1931 affiche une représentation en 2D du gamut du profil

en: Response out
fr: Réponse sortante

en: Response in
fr: Réponse entrante

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
fr: Une courbe de reproduction de la teinte est la carte de correspondance entre la luminance de la scène et celle de l’écran

en: Video card out
fr: Sortie de la carte vidéo

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
fr: Une table gamma de carte vidéo affiche les courbes chargées dans l’écran

en: Previous Image
fr: Image précédente

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
fr: Exemple de sRVB

en: Next Image
fr: Image suivante

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
fr: Ceci montre à quoi ressemblerait une image si elle était enregistrée avec le profil

en: From sRGB
fr: De sRVB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
fr: Ceci montre à quoi ressemblerait une image si elle était ouverte avec le profil

en: To sRGB
fr: Vers sRVB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
fr: Les couleurs nommées sont des couleurs spécifiques définies dans le profil

en: Named Colors
fr: Couleurs nommées

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
fr: Les métadonnées sont des informations supplémentaires enregistrées dans le profil à l’usage des applications.

en: Metadata
fr: Métadonnées
