gnome-color-manager master - en to gl translation catalogue (309 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
gl: Xestor de cor de GNOME

en: Inspect and compare installed color profiles
gl: Inspeccionar e comparar perfiles de cor instalados

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
gl: O visor de perfiles de cor de GNOME mostra os perfiles de cor instalados no seu sistema e permítelle calibrar pantallas, impresoras e cámaras usando un asistente.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
gl: Esta funcionalidade é normalmente usada polo Centro de control de GNOME desde o panel de cor aínda que pode usarse por si mesma.

en: Color
gl: Cor

en: Color Calibration
gl: Calibración de cor

en: ICC Profile Installer
gl: Instalador de perfiles ICC

en: Install ICC profiles
gl: Instalar perfiles ICC

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
gl: Selector de cor

en: Use the color sensor to sample spot colors
gl: Uso do sensor de cor para mostrear os puntos de cor

en: Color Profile Viewer
gl: Visor de perfiles de cor

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
gl: Cor;ICC;

note: TRANSLATORS: title, default paramters needed to calibrate_argyll
en: Getting default parameters
gl: Obtendo os parámetros predefinidos

note: TRANSLATORS: dialog message
en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
gl: Isto precalibra a pantalla enviando parches de cor e grises á súa pantalla e medíndoos co dispositivo hardware.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Reading the patches
gl: Lendo os parches

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Reading the patches using the color measuring instrument.
gl: Lendo os parches usando o instrumento de medición de cor.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Drawing the patches
gl: Debuxando os parches

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
gl: Debuxando na pantalla os parches xerados que despois será medidos polo dispositivo hardware.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Generating the profile
gl: Xerando o perfil

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
gl: Xerando o perfil de cor ICC que se usará con esta pantalla.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Copying files
gl: Copiando ficheiros

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
gl: Copiando a imaxe de orixe, os datos de gráficos e os valores de referencia CIE.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Measuring the patches
gl: Medindo os parches

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Detecting the reference patches and measuring them.
gl: Detectando os parches de referencia e medíndoos.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
gl: Xerando o perfil de cor ICC que se poderá usar con este dispositivo.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colors used in calibration
en: Printing patches
gl: Imprimindo os parches

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
gl: Renderizando os parches para o papel e tinta seleccionados.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Wait for the ink to dry
gl: Espera a que se seque a tinta

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
gl: Espere uns minutos para que se seque a tinta. A tinta de perfilado húmida producirá un perfil pobre e pode danar o instrumento de medición de cor.

note: TRANSLATORS: title, instrument refers to a calibration device
en: Set up instrument
gl: Configurar o instrumento

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Setting up the instrument for use…
gl: Configurando o instrumento para o seu uso…

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Calibration error
gl: Erro de calibración

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The sample could not be read at this time.
gl: Neste momento non foi posíbel ler o exemplo.

en: Retry
gl: Reintentar

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: No firmware is installed for this instrument.
gl: Non existe un firmware instalado para este instrumento.

note: TRANSLATORS: message, the image wasn't good enough
en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
gl: A coincidencia do patrón non era suficientemente boa. Asegúrese de que corrixiu o tipo de obxectivo seleccionado.

note: TRANSLATORS: message, the sensor got no readings
en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
gl: O instrumento de medición non obtivo lecturas válidas. Asegúrese de que a apertura está completamente aberta.

note: TRANSLATORS: message, the colorimeter has got confused
en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
gl: O instrumento de medición está ocupado e non está iniciándose. Extraia o conector USB e volva inserilo antes de tentar usar este dispositivo.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading target
gl: Lendo o obxectivo

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: Failed to read the strip correctly.
gl: Produciuse un erro ao ler a franxa.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading sample
gl: Exemplo de lectura

note: TRANSLATORS: message, the sample read failed due to misread
en: Failed to read the color sample correctly.
gl: Produciuse un erro ao ler a cor de exemplo correctamente.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
gl: Ler a franxa %s no lugar de %s!

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
gl: Semella que mediu a franxa incorrecta.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
gl: Se realmente mediu a correcta, está ben, pode que simplemente sexa papel inusual.

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Device Error
gl: Erro do dispositivo

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The device could not measure the color spot correctly.
gl: O dispositivo non puido medir o punto de cor correctamente.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
gl: Preparado para ler a franxa %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
gl: Posicione o colorímetro na área branca xunto á letra e pulse e manteña pulsado o control de medición.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
gl: Analice lentamente a liña obxectivo de esquerda a dereita e solte o control dando chegue ao final da páxina.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
gl: Asegúrese que o centro do dispositivo está aliñado de forma axeitada coa fila que está tentando medir.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
gl: Se comete un erro simplemente solte o control e poderá tentalo de novo.

note: TRANSLATORS: title, printing reference files to media
en: Printing
gl: Imprimindo

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Preparing the data for the printer.
gl: Preparando os datos para a impresora.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Sending the targets to the printer.
gl: Enviando os obxectivos á impresora.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Printing the targets…
gl: Imprimindo os obxectivos…

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The printing has finished.
gl: Finalizou a impresión.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The print was aborted.
gl: Interrompeuse a impresión.

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please attach instrument
gl: Conecte un instrumento

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
gl: Conecte o instrumento de medición no centro da pantalla no cadro gris como na imaxe inferior.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
gl: Conecte o instrumento de medición no centro da pantalla no cadro gris.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
gl: Manteña o dispositivo sobre a pantalla durante a calibración.

en: Continue
gl: Continuar

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please configure instrument
gl: Configure o instrumento

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
gl: Estableza o instrumento de medición no modo de pantalla segundo a imaxe inferior.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to screen mode.
gl: Estabeleza o instrumento de medición no modo de pantalla.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
gl: Estabeleza un instrumento de medición no modo de calibración segundo a imaxe inferior.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
gl: Estabeleza un instrumento de medición para o modo de calibración.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
gl: Seleccione a imaxe de destino de calibración

en: _Cancel
gl: _Cancelar

en: _Open
gl: _Abrir

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
gl: Ficheiros de imaxe admitidos

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
gl: Todos os ficheiros

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
gl: Seleccionar o ficheiro de valores de referencia CIE

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
gl: Valores CIE

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
gl: Seleccionar o ficheiro de perfíl ICC

en: Calibration is not complete
gl: Non se completou a calibración

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
gl: Está seguro de querer cancelar a calibración?

note: TRANSLATORS: button text
en: Continue calibration
gl: Continuar a calibración

note: TRANSLATORS: button text
en: Cancel and close
gl: Cancelar e pechar

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
gl: Perfilado completado

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
gl: Fallou a calibración

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
gl: Calibre a súa cámara

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
gl: Calibre a pantalla

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
gl: Calibre a súa impresora

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
gl: Calibre o seu dispositivo

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
gl: Calquer corrección existente para a pantalla será temporalmente apagada e o brillo establecerase ao máximo.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
gl: Pode cancelar este proceso en calquer momento premendo no botón de cancelar.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
gl: Introdución

en: Show File
gl: Mostrar ficheiro

en: Click here to show the profile
gl: Prema aquí para mostrar o perfíl

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
gl: Feito!

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
gl: A cámara calibrouse con éxito.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
gl: A pantalla foi calibrada exitosamente.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
gl: A impresora foi calibrada con éxito.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
gl: O dispositivo foi calibrado con éxito.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
gl: Para ver os detalles do novo perfil ou desfacer a calibración visite o <a href="control-center://color">centro de control</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
gl: Pode usar o perfíl con sistemas <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> e<a href="import-windows">Microsoft Windows</a>.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
gl: Resumo

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
gl: Realizando a calibración

en: Calibration is about to start
gl: Vai comezar a calibración

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
gl: Acción

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
gl: Lista de comprobación da calibración

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
gl: Antes de calibrar a pantalla, recoméndase configurar a súa pantalla cos seguintes axustes para obter uns resultados óptimos.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
gl: Pode querer consultar o manual do propietario da súa pantalla para saber como lograr estas configuracións.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
gl: Restaurar os valores predefinidos de fábrica para a visualización.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
gl: Desactive o contraste dinámico se a súa pantalla ten esta característica.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
gl: Configure a súa pantalla cos axustes de cor personalizados e asegúrese de que as canles RGB están configuradas cos mesmos valores.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
gl: Se a cor personalizada non está dispoñíbel, use unha temperatura de cor de 65000K.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
gl: Axuste o brillo da pantalla a un nivel confortábel para unha visión prolongada.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
gl: Para mellorar o resultado, a pantalla debería estar conectada cando menos 15 minutos antes de comenzar la calibración.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
gl: Comprobe as preferencias

note: TRANSLATORS: dialog message saying the argyllcms is not installed
en: Calibration and profiling software is not installed.
gl: O software de calibración e perfilado non está instalado.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: These tools are required to build color profiles for devices.
gl: Requírense estas ferramentas para construír perfiles de cor para dispositivos.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
gl: Necesítase máis software!

en: Install required software
gl: Instalar o software necesario

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
gl: Instalar ferramentas

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
gl: Os ficheiros obxectivo de cor común non están instalados neste equipo.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
gl: Necesítanse ficheiros de obxectivos de cores para converter a imaxe a un perfil de cor.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
gl: Quere que se instalen?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
gl: Pode omitir este paso se xa corrixiu o ficheiro.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
gl: Ficheiros de datos opcionais dispoñíbeis

en: Install Now
gl: Instalar agora

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
gl: Instalar Obxetivos de calibración

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
gl: Antes de perfilar o dispositivo debe capturar manualmente unha imaxe dun obxectivo de calibración e gardala como un ficheiro de imaxe TIFF.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
gl: Asegúrese de que o contraste e brillo non se cambian e que non se aplican perfiles de corrección de cor.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
gl: O sensor do dispositivo debería terse limpado antes do análise e a resolución do ficheiro de saída debería ser cando menos 200dpi.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
gl: Asegúrese de que a cámara non modificara o balance de brancos e que a lente está limpa.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
gl: Seleccione o tipo de obxetivo a calibrar.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
gl: Qué tipo de obxectivo tes?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
gl: Seleccionar Obxetivo de calibración

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
gl: Escolla o seu tipo de pantalla

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
gl: Seleccione o tipo de monitor que está anexado o computador.

en: LCD (CCFL backlight)
gl: LCD (retroiluminación CCFL)

en: LCD (White LED backlight)
gl: LCD (retroiluminación LED branca)

en: LCD (RGB LED backlight)
gl: LCD (retroiluminación LED RGB)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
gl: LCD (retroiluminación LED RGB Gamut ampla)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
gl: LCD (retroiluminación CCFL Gamut ampla)

en: Projector
gl: Proxector

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
gl: Escolla tipo de Pantalla

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
gl: Escolla o punto blanco do obxetivo de calibración

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
gl: A maioría das pantallas deberíran ser calibrados segundo o iluminante CIE D65 para propósito xeral.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
gl: CIE D50 (Imprimir e publicar)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
gl: CIE D65 (Fotografía e gráficos)

en: Native (Already set manually)
gl: Nativo (Xa establecido manualmente)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
gl: Elixa punto blanco da pantalla

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
gl: Seleccione un modo de perfilado

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
gl: Indique se quere perfilar unha impresora local, xerar algúns parches de proba ou perfilar usando parches de referencia existentes.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
gl: Modo de Calibración

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
gl: Escolla calidade da calibración

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
gl: Unha calidade de calibración superior require máis mostras de cor e máis tempo.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
gl: Un perfil con maior precisión fornece unha maior exactitude na coincidencia de cores pero necesita máis tempo para ler os parches de cor.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
gl: Para un fluxo de traballo normal é suficiente con un perfil de precisión normal.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
gl: Os perfiles de alta precisión tamén precisan máis papel e tinta.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
gl: Preciso

en: Quick
gl: Rápido

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
gl[0]: (sobre %u folla de papel)
gl[1]: (sobre %u follas de papel)

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u minute) | (about %u minutes)
gl[0]: (sobre %u minuto)
gl[1]: (sobre %u minutos)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
gl: Calidade da Calibración

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
gl: Tipo de perfil

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
gl: Escolla un título para idenficar o perfil no seu sistema.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
gl: Título do perfil

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
gl: Inserir sensor

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
gl: Necesitase inserir o sensor do hardware para continuar.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
gl: Comprobador sensor

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
gl: O dispositivo non foi atopado. Asegúrese de que está conectado e acendido.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
gl: Serie descoñecida

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
gl: Modelo descoñecido

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
gl: Descrición descoñecida

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
gl: Fabricante descoñecido

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
gl: Estabelecer a xanela pai para facelo modal

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
gl: Establecer o dispositivo a calibrar

en: No device was specified!
gl: Non se especificou ningún dispositivo!

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
gl: Sen perfil

en: Default %s
gl: Por omisión %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
gl: Por omisión:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
gl: Espazo de cor:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
gl: Perfil de proba:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
gl: Mostrar a información de depuración para tódolos ficheiros

en: Debugging Options
gl: Opcións de depuración

en: Show debugging options
gl: Mostrar as opcións de depuración

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
gl: Perfil ICC para instalar

note: TRANSLATORS: nothing was specified on the command line
en: No filename specified
gl: Non se especificou ningún nome de ficheiro

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to open ICC profile
gl: Produciuse un erro ao abrir o perfil ICC

note: TRANSLATORS: parsing error
en: Failed to parse file: %s
gl: Produciuse un erro ao analizar o ficheiro %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
gl: Descrición do perfil: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
gl: Copyright do perfil:

note: TRANSLATORS: color profile already been installed
en: Color profile is already imported
gl: O perfil de cor xa se importou

en: Show Details
gl: Mostrar detalles

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
gl: Desexa importar o perfil de cor da pantalla?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
gl: Desexa importar o perfil de cor do dispositivo?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
gl: Desexa importar o perfil de cor con nome?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
gl: Desexa importar o perfil de cor?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
gl: Importar

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to import file
gl: Produciuse un erro ao importar o ficheiro

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
gl: Descrición:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
gl: Xanela raíz de perfíl:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
gl: Xanela raíz da versión do protocolo:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
gl: Produciuse un erro ao conectar co bus de sesión:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
gl: Produciuse un fallo na solicitude:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
gl: Non existen perfiles asignados a este ficheiro

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
gl: Perfiles axeitados para:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
gl: Non existen perfiles ICC para esta xanela

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
gl: Mostrar as propiedades do servidor X

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
gl: Obter os perfiles para un ficheiro específico

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
gl: Obter o perfil para unha xanela específica

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
gl: Envorcar todos os detalles sobre este sistema

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
gl: Programa de inspección EDID

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
gl: Descoñecido

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: No colorimeter is attached.
gl: Non hai ningún colorímetro conectado.

note: TRANSLATORS: this is displayed if VTE support is not enabled
en: The sensor has no native driver.
gl: O sensor non ten controlador nativo.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
gl: O colorímetro anexado non é capaz de ler un punto de cor.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
gl: Non existen espazos de cor %s dispoñíbeis

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
gl: Selector de cor do Xestor de cor de GNOME

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
gl: Punto branco medio

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
gl: Temperatura da cor

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
gl: Ambiente

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
gl: Espazo de cor

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
gl: Erro

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
gl: Resultados

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
gl: _Medida

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
gl: gris

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
gl: Desexa eliminar permanentemente o perfil?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
gl: Ten certeza que quere retirar permanentemente este perfil do seu sistema?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
gl: Eliminar

en: _Import
gl: _Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
gl: Perfiles ICC admitidos

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
gl: Produciuse un erro ao copiar o ficheiro

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
gl: Dispositivo de entrada

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
gl: Dispositivo de pantalla

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
gl: Dispositivo de saída

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
gl: Ligazón do dispositivo («devicelink»)

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
gl: Conversión do espazo de cor

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
gl: Resumo

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
gl: Cor co nome

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
gl: Gris

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
gl: Espazo estándar

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
gl: Suma de comprobación da pantalla

en: Display model
gl: Modelo de pantalla

en: Display serial number
gl: Número de serie da pantalla

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
gl: PNPID da pantalla

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
gl: Fabricante da pantalla

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
gl: Suma de comprobación do ficheiro

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
gl: Producto do marco de traballo

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
gl: Programa do marco de traballo

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
gl: Versión do marco de traballo

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
gl: Tipo de orixe de datos

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
gl: Formato da mostraxe

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
gl: Índice de mapeado

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
gl: Mapeando dispositivo

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
gl: Delta-E media

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
gl: Delta-E máxima

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
gl: Dispositivo de calibración

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
gl: Fin da superficie da pantalla

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
gl: Tipo de conexión

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
gl: Brillo da pantalla

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
gl: Volume Gamut

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
gl: Cobertura de sRGB

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
gl: Cobertura de Adobe RGB

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
gl: Non se estabeleceu unha descrición

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
gl: Non se estabeleceu un copyright

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
gl: A táboa de compensación da pantalla non é válida

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
gl: O punto scum está presente para o medio branco

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
gl: O eixo gris contén cantidades significativas de cor

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
gl: O eixo branco non é monotónico

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
gl: Un ou máis dos primarios non son válidos

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
gl: Os primarios non se engade ao branco

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
gl: Un ou máis dos primarios non son semellantes

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
gl: O branco non é branco D50

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
gl: A temperatura do punto branco é pouco probábel

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
gl: Tipo de aviso descoñecido

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
gl: Sí

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
gl: Non

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
gl: O perfil ten os seguintes problemas:

note: TRANSLATORS: this is the icc creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I∶%M∶%S %p
gl: %e de %B de %Y, %H:%M:%S

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
gl: Eliminar este perfíl

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
gl: Non é posíbel eliminar este perfíl

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
gl: Establecer o perfil específico a mostrar

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
gl: Establecer o ficheiro específico a mostrar

en: Add a profile for the device
gl: Engaidr un perfíl para o dispositivo

en: Remove a profile from the device
gl: Retirar un perfil do dispositivo

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
gl: Tipo de perfil

note: When the profile was created
en: Created
gl: Creado

note: The version of the profile
en: Version
gl: Versión

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
gl: Fabricante

note: The manufacturer of the profile
en: Model
gl: Modelo

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
gl: Corrección de pantalla

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
gl: Punto blanco

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
gl: Tamaño de ficheiro

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
gl: Nome do ficheiro

note: warnings for the profile
en: Warnings
gl: Avisos

en: Information
gl: Información

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
gl: Un diagrama CIE 1931 mostra unha representación 2D do perfil gamut

en: Response out
gl: Resposta de saída

en: Response in
gl: Resposta de entrada

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
gl: Unha curva de reprodución do tono é a plasmación da luminancia da escena para mostrar a luminancia

en: Video card out
gl: Saída da tarxeta de vídeo

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
gl: Unha táboa gamma da tarxeta de vídeo mostra as curvas cargadas na pantalla

en: Previous Image
gl: Imaxe anterior

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
gl: exemplo sRGB

en: Next Image
gl: Seguinte imaxe

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
gl: Mostra qué aspecto tería unha imaxe se a gardásemos co perfi

en: From sRGB
gl: Desde sRGB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
gl: Mostra qué aspecto tería unha imaxe se a abrísemos co perfil

en: To sRGB
gl: A sRGB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
gl: Cores con Nome son cores concretas que están definidas no perfil

en: Named Colors
gl: Cores con nome

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
gl: Os metadatos son información adicional almacenada no perfil para uso dos programas.

en: Metadata
gl: Metadatos
