gnome-color-manager - en to he translation catalogue (320 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
he: מנהל הצבע של GNOME

en: Inspect and compare installed color profiles
he: ניתוח והשוואה של פרופילי הצבע המתוקנים

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
he: ‏GNOME מציג פרופילי צבע מציג פרופילי צבע מותקנים על המערכת שלך ומאפשר לך לכייל תצוגות, מדפסות ומצלמות באמצעות אשף.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
he: שימושים אלו משומשים בדרך כלל על ידי GNOME מרכז הגדרות מלוח צבע, על אף שניתן להשתמש בעצמו.

en: Color
he: צבע

en: Color Calibration
he: כיול צבע

en: ICC Profile Installer
he: מתקין פרופילי ICC

en: Install ICC profiles
he: התקנת פרופילי ICC

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
he: דוגם צבעים

en: Use the color sensor to sample spot colors
he: יש להשתמש בחיישן הצבע כדי לדגום כתמי צבע

note: Lab is the color representation and D50 is the white point
en: Lab (D50)
he: מעבדה (D50)

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
he: הנקודה הלבנה של המדיה

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
he: טמפרטורת הצבע

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
he: מקיף

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
he: מרחב צבע

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
he: שגיאה

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
he: תוצאות

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
he: _מדידה

en: Add a profile for the device
he: הוספת פרופיל להתקן

en: Remove a profile from the device
he: הסרת פרופיל מההתקן

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
he: סוג הפרופיל

note: When the profile was created
en: Created
he: תאריך היצירה

note: The version of the profile
en: Version
he: גרסה

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
he: יצרן

note: The manufacturer of the profile
en: Model
he: דגם

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
he: תיקון התצוגה

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
he: נקודה לבנה

note: The licence of the profile, normally non-free
en: Copyright
he: זכויות יוצרים

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
he: גודל הקובץ

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
he: שם קובץ

note: warnings for the profile
en: Warnings
he: אזהרות

en: Information
he: מידע

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
he: תרשים CIE 1931 המציג ייצוג דו־ממדי של גאמוט הפרופיל

en: Response out
he: תגובה יוצאת

en: Response in
he: תגובה נכנסת

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
he: עקומת שחזור גוון היא המיפוי של תרחיש התאורה להצגת תאורה

en: Video card out
he: פלט כרטיס המסך

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
he: טבלת הגאמה של כרטיס המסך מציגה את העקומות שנטענו לתצוגה

en: Previous Image
he: התמונה הקודמת

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
he: דוגמת sRGB

en: Next Image
he: התמונה הבאה

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
he: דוגמה זו מציגה איך תיראה תמונה אם תישמר בעזרת הפרופיל

en: From sRGB
he: מ־sRGB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
he: דוגמה זו מציגה איך תיראה תמונה לו נפתחה בעזרת הפרופיל

en: To sRGB
he: ל־sRGB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
he: צבעים בשמות הם צבעים מסוימים שמוגדרים בפרופיל

en: Named Colors
he: צבעים בעלי שם

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
he: נתוני על הם פרטים נוספים שמאוחסנים בפרופיל לשימוש תכניות.

en: Metadata
he: נתוני על

en: Color Profile Viewer
he: מציג פרופילי הצבע

en: Color;ICC;
he: צבע;ICC;

en: Getting default parameters
he: מתקבלים פרמטרי בררת המחדל

en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
he: תהליך זה מהווה תהליך קדם כיול לצג על ידי שליחת טלאים צבעוניים ואפורים לצד שלך ומדידתם על ידי התקן חומרה.

en: Reading the patches
he: הטלאים נקראים

en: Reading the patches using the color measuring instrument.
he: הטלאים נקראים באמצעות כלי מדידת הצבע.

en: Drawing the patches
he: מתבצע ציור הטלאים

en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
he: מתבצע ציור הטלאים על הצד, שלאחר מכן ימדדו על ידי התקן החומרה.

en: Generating the profile
he: הפרופיל נוצר

en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
he: יצירת פרופיל הצבע מסוג ICC שבו ניתן להשתמש לצג זה.

en: Copying files
he: מתבצעת העתקת הקבצים

en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
he: תמונת המקור יחד עם נתוני התרשים וערכי ההנחיה של ה־CIE מועתקים.

en: Measuring the patches
he: מתבצעת מדידת הטלאים

en: Detecting the reference patches and measuring them.
he: מתבצעים איתור ומדידה של של טלאי ההנחיה.

en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
he: פרופילי הצבע מסוג ICC הניתנים לשימוש בהתקן זה נוצרים.

en: Printing patches
he: הטלאים מודפסים

en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
he: מתבצע עיבוד הטלאים עבור הדף והדיו הנבחרים.

en: Wait for the ink to dry
he: יש להמתין להתייבשות הדיו

en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
he: יש להמתין מספר דקות להתייבשות הדיו. יצירת פרופיל עבור דיו לח תייצר פרופיל באיכות נמוכה ועלול להיגרם נזק לכלי מדידת הצבע שלך.

en: Set up instrument
he: הגדרת כלי

en: Setting up the instrument for use…
he: מתבצעת הגדרת הכלי לשימוש...

en: Calibration error
he: שגיאת כיול

en: The sample could not be read at this time.
he: לא ניתן לקרוא את הדגימה כרגע.

en: Retry
he: ניסיון חוזר

en: No firmware is installed for this instrument.
he: לא מותקנת קושחה עבור כלי זה.

en: The pattern match wasn't good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
he: התאמת התבנית לא הייתה טובה מספיק. עליך לוודא שנבחר סוג יעד נכון.

en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
he: כלי המדידה לא קיבלת קריאות תקפות. יש לוודא כי הצמצם פתוח לחלוטין.

en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
he: כלי המדידה עסוק ואינו מופעל. יש לנתק את חיבור ה־USB ולהכניסו מחדש בטרם ניסיון השימוש בתקן זה.

en: Reading target
he: מתבצעת קריאת היעד

en: Failed to read the strip correctly.
he: ארע כשל בקריאת הרצועה כראוי.

en: Reading sample
he: הדגימה נקראת

en: Failed to read the color sample correctly.
he: קריאת הצבע כראוי נכשלה.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
he: קריאת רצועה %s על פני %s!

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you've measured the wrong strip.
he: נראה כאילו מדדת את הרצועה הלא נכונה.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you've really measured the right one, it's okay, it could just be unusual paper.
he: אם מדדת את הנכונה, זה בסדר, יכול להיות שהנייר אינו רגיל.

en: Device Error
he: שגיאת התקן

en: The device could not measure the color spot correctly.
he: ההתקן לא הצליח למדוד את כתם הצבע כראוי.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
he: מוכן לקריאת רצועה %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
he: יש להציב את מד הצבע על אזור לבן שליד האות וללחוץ ולהחזיק את מתג המדידה.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
he: יש לסרוק את שורת היעד משמאל לימין ולשחרר את המתג עם ההגעה לסוף העמוד.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
he: יש לוודא כי מרכז ההתקן מיושר כראוי עם השורה המיועדת למדידה.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you'll get a chance to try again.
he: אם נעשתה טעות על ידיך עליך פשוט לשחרר את המתג ומיד תינתן לך האפשרות לנסות שוב.

en: Printing
he: הדפסה

en: Preparing the data for the printer.
he: הכנת הנתונים עבור המדפסת.

en: Sending the targets to the printer.
he: שליחת היעדים אל המדפסת.

en: Printing the targets…
he: היעדים מודפסים…

en: The printing has finished.
he: ההדפסה הסתיימה.

en: The print was aborted.
he: ההדפסה בוטלה.

en: Please attach instrument
he: יש לחבר כלי

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
he: יש לחבר את כלי המדידה למרכז הצג על הריבוע האפור כמו בתמונה שלהלן.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
he: יש לחבר את כלי המדידה למרכז הצג על הריבוע האפור.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
he: עליך להחזיק את ההתקן על המסך למשך זמן הכיול.

en: Continue
he: המשך

en: Please configure instrument
he: נא להגדיר את הכלי

en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
he: יש להגדיר את כלי המדידה למצב צג כמו בתמונה שלהלן.

en: Please set the measuring instrument to screen mode.
he: יש להגדיר את התקן המדידה למצב צג.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
he: יש להגדיר את כלי התצוגה למצב כיול כמו בתמונה שלהלן.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
he: יש להגדיר את כלי התצוגה למצב כיול.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
he: יש לבחור את תמונת היעד לכיול

en: _Cancel
he: _ביטול

en: _Open
he: _פתיחה

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
he: קובצי תמונה נתמכים

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
he: כל הקבצים

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
he: יש לבחור קובץ הנחיות CIE

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
he: ערכי CIE

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
he: יש לבחור קובץ פרופיל ICC

en: Calibration is not complete
he: הכיול לא הושלם

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
he: האם אכן ברצונך לבטל את הכיול?

en: Continue calibration
he: להמשיך בכיול

en: Cancel and close
he: ביטול וסגירה

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
he: יצירת הפרופיל הושלמה

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
he: הכיול נכשל

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
he: כיול המצלמה שלך

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
he: כיול התצוגה שלך

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
he: כיול המדפסת שלך

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
he: כיול ההתקן שלך

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
he: כל תיקון מסך קיים יבוטל באופן זמני והבהירות תוגדר להיות המרבית.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
he: ניתן לבטל תהליך זה בכל שלב על ידי לחיצה על לחצן הביטול.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
he: הקדמה

en: Show File
he: הצגת הקובץ

en: Click here to show the profile
he: יש ללחוץ כאן כדי להציג את הפרופיל

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
he: הכול בוצע!

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
he: המצלמה כוילה בהצלחה.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
he: התצוגה כוילה בהצלחה.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
he: המדפסת כוילה בהצלחה.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
he: ההתקן כויל בהצלחה.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
he: כדי לצפות בפרטים על הפרופיל החדש או לבטל את הכיול ניתן לבקר ב<a href="control-center://color">מרכז הבקרה</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
he: ניתן להשתמש בפרופיל תחת מערכות <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> ו־<a href="import-windows">Microsoft Windows</a>.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
he: תקציר

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
he: הכיול מתבצע

en: Calibration is about to start
he: עומד להתחיל תהליך כיול

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
he: פעולה

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
he: רשימת בדיקת כיול

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
he: בטרם כיול התצוגה, מומלץ להגדיר את התצוגה שלך עם ההגדרות הבאות כדי לקבל את התוצאות המיטביות.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner's manual for your display on how to achieve these settings.
he: יתכן שיהיה ברצונך להיוועץ במדריך השימוש בתצוגה שלך כדי להגיע להגדרות אלו.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
he: איפוס התצוגה שלך לבררות המחדל של המפעל.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
he: יש לבטל ניגודיות דינמית אם המסך שלך תומך בתכונה זו.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
he: יש להגדיר את התצוגה שלך להגדרות צבע מותאמות אישית ולוודא כי ערוצי ה־RGB מוגדרים לאותם הערכים.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
he: אם אין צבע מותאם אישית זמין יש להשתמש בטמפרטורת צבעים של 6500K.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
he: יש להתאים את בהירות התצוגה לרמה שתהיה נוחה לזמן צפייה ממושך.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
he: לקבלת תוצאות מיטביות יש להפעיל את התצוגה לפחות רבע שעה לפני תחילת הכיול.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
he: בדיקת ההגדרות

en: Calibration and profiling software is not installed.
he: לא מותקנת תכנה לכיול וליצירת פרופילים.

en: These tools are required to build color profiles for devices.
he: כלים אלו נדרשים להכנת פרופילי צבע עבור התקנים.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
he: נדרשות תוכנות נוספות!

en: Install required software
he: התקנת התכנה הנחוצה

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
he: כלי התקנה

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
he: קובצי יעד צבע משותפים אינם מותקנים במחשב זה.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
he: קובצי יעד הצבע נדרשים כדי להמיר את התמונה לפרופיל צבע.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
he: האם ברצונך להתקינם?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
he: אם בידיך הקובץ הנכון, ניתן לדלג על צעד זה.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
he: קובצי רשות של נתונים זמינים

en: Install Now
he: התקנה כעת

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
he: יעדי ההתקנה

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: CMP Digital Target 3
he: CMP יעד דיגיטלי 3

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: ColorChecker
he: בודק צבע

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: ColorChecker DC
he: בודק צבע DC

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: ColorChecker SG
he: בודק צבע SG

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: i1 RGB Scan 1.4
he: i1 סריקת RGB 1.4

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
he: בטרם יצירת פרופיל להתקן, יש לצלם תמונה באופן ידני של יעד הכיול ולשמור אותה בקובץ TIFF.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
he: יש לוודא כי הניגודיות והבהירות אינן משתנות ושפרופילי תיקון הצבע אינם חלים.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
he: יש לנקות את חיישן ההתקן בטרם הסריקה ועל רזולוציית קוב הפלט להיות לפחות 200dpi.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
he: יש לוודא שאיזון הבהירות לא השתנה על ידי המצלמה ושהעדשה נקייה.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
he: נא לבחור את סוג יעד הכיול.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
he: מה סוג היעד שיש לך?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
he: נא לבחור ביעד

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
he: נא לבחור את סוג התצוגה שלך

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
he: נא לבחור את סוג הצג המחובר למחשב שלך.

en: LCD (CCFL backlight)
he: LCD (CCFL תאורה אחורית)

en: LCD (White LED backlight)
he: LCD (תאורת LED אחורית)

en: LCD (RGB LED backlight)
he: LCD (RGB LED תאורה אחורית)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
he: LCD (RGB LED תאורה אחורית בקשת רחבה)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
he: LCD (CCFL תאורה אחורית בקשת רחבה)

en: Plasma
he: פלזמה

en: Projector
he: מקרן

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
he: נא לבחור את סוג התצוגה

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
he: נא לבחור את הנקודה הלבנה של יעד התצוגה שלך

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
he: רוב הצגים אמורים להיות מכוילים לתאורת CIE D65 לצורכי שימוש כללי.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
he: CIE D50 (הדפסה והפצה)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
he: CIE D65 (צילום וגרפיקה)

en: Native (Already set manually)
he: טבעי (כבר הוגדר ידנית)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
he: נא לבחור את הנקודה הנקודה בתצוגה

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
he: נא לבחור במצב יצירת פרופיל

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
he: נא לציין האם ברצונך ליצור פרופיל עבור מדפסת מקומית, ליצור כמה טלאי בדיקה או ליצור פרופיל באמצעות טלאי בדיקה קיימים.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
he: מצב הכיול

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
he: נא לבחור את איכות הכיול

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
he: כיול באיכות גבוהה יותר דורש דגימות צבע רבות ויותר זמן.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
he: פרופיל בעל דיוק גבוה יותר מספק דיוק גבוה יותר בהתאמת הצבעים אך דורש זמן רב יותר בקריאת טלאי הצבע.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
he: לדרישות עבודה טיפוסיות די בפרופיל בדיוק רגיל.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
he: פרופיל הדיוק הגבוה דורש יותר דפים ויותר דיו מהמדפסת.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
he: מדויק

en: Normal
he: רגיל

en: Quick
he: מהירה

en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
he[0]: (בערך גליון אחד של נייר)
he[1]: (בערך %u גיליונות של נייר)

en: (about %u minute) | (about %u minutes)
he[0]: (דקה בערך)
he[1]: (בערך %u דקות)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
he: איכות הכיול

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
he: כותרת הפרופיל

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
he: נא לבחור כותרת כדי לזהות את הפרופיל במערכת שלך.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
he: כותרת הפרופיל

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
he: נא להכניס חיישן חומרה

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
he: עליך לחבר את חומרת החישה כדי להמשיך.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
he: בדיקת חיישנים

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
he: לא ניתן למצוא את ההתקן. נא לוודא שההתקן מחובר ודולק.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
he: מספר סידורי בלתי ידוע

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
he: דגם בלתי מוכר

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
he: תיאור בלתי מוכר

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
he: יצרן בלתי מוכר

note: TRANSLATORS: this is the copyright string, where it might be * "Copyright (c) 2009 Edward Scissorhands" * BIG RED FLASHING NOTE: YOU NEED TO USE ASCII ONLY
en: Copyright (c)
he: כל הזכויות שמורות (c)

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
he: הגדרת חלון ההורה כדי ליצור מודל זה

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
he: נא להגדיר את ההתקן המסוים לכיול

en: No device was specified!
he: לא צוין התקן!

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
he: אין פרופיל

en: Default %s
he: %s בררת מחדל

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
he: בררת מחדל:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
he: מרחב צבעים:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
he: פרופיל הבדיקה:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
he: הצגת נתוני ניפוי שגיאות עבור כל הקבצים

en: Debugging Options
he: אפשרויות ניפוי השגיאות

en: Show debugging options
he: הצגת אפשרויות ניפוי השגיאות

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
he: פרופיל ICC להתקנה

en: No filename specified
he: לא צוין שם קובץ

en: Failed to open ICC profile
he: ארע כשל בפתיחת פרופיל ה־ICC

en: Failed to parse file: %s
he: ארע כשל בניתוח הקובץ: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
he: תיאור הפרופיל: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
he: זכויות היוצרים על הפרופיל:

en: Color profile is already imported
he: פרופיל הצבע כבר ייובא בעבר

en: Show Details
he: הצגת פרטים

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
he: האם לייבא את פרופיל הצבע של התצוגה?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
he: האם לייבא את פרופיל הצבע של ההתקן?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
he: האם לייבא פרופיל צבע בעל שם?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
he: האם לייבא פרופיל צבע?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
he: יבוא

en: Failed to import file
he: יבוא הקובץ נכשל

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
he: תיאור:

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
he: זכויות יוצרים:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
he: פרופיל חלון העל:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
he: גרסת פרוטוקול חלון העל:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
he: ארע כשל בחיבור לאפיק ההפעלה:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
he: הבקשה נכשלה:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
he: אין פרופילי ICC המוקצים לקובץ זה

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
he: פרופילים תואמים עבור:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
he: אין פרופילי ICC עבור חלון זה

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
he: הצגת מאפייני ה־xserver

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
he: קבלת הפרופילים עבור קובץ מסוים

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
he: קבלת הפרופיל עבור חלון מסוים

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
he: איסוף כל הפרטים על אודות מערכת זו

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
he: תכנית חקירת ה־EDID

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
he: לא ידוע

en: No colorimeter is attached.
he: לא מחובר קולורימטר (מד צבע).

en: The sensor has no native driver.
he: לחיישן אין מנהל התקן טבעי.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
he: הקולורימטר (מד צבע) המחובר אינו תומך בקריאת צבע של כתם.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
he: אין מרחבי צבע %s זמינים

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
he: דוגם הצבע של מנהל הצבעים של GNOME

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
he: אפור

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
he: האם למחוק פרופיל זה לצמיתות?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
he: האם ברצונך להסיר פרופיל זה מהמערכת שלך לצמיתות?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
he: מחיקה

en: _Import
he: י_בוא

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
he: התקני ICC נתמכים

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
he: אירע כשל בהעתקת הקובץ

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
he: התקן הקלט

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
he: התקן התצוגה

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
he: התקן הפלט

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
he: קישור להתקן

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
he: המרה בין מרחבי צבע

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
he: מופשט

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
he: צבע בעל שם

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
he: אפור

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
he: מרחב רגיל

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
he: סכום ביקורת של התצוגה

en: Display model
he: דגם התצוגה

en: Display serial number
he: המספר הסידורי של התצוגה

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
he: ה־PNPID של התצוגה

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
he: ספק התצוגה

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
he: סכום ביקורת של קובץ

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
he: מוצר התשתית

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
he: תכנית התשתית

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
he: גרסת התשתית

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
he: סוג מקור הנתונים

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
he: תבנית המיפוי

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
he: מגדיר מיפוי

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
he: התקן מיפוי

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
he: ממוצע Delta-E

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
he: מרבי Delta-E

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
he: התקן כיול

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
he: גימור משטח המסך

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
he: סוג חיבור

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
he: בהירות הצג

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
he: נפח גאמוט

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
he: כיסוי sRGB

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
he: כיסוי RGB של Adobe

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
he: לא הוגדר תיאור

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
he: לא הוגדרו זכויות יוצרים

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
he: טבלת פיצוי התצוגה שגויה

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
he: קיימת נקודה מלוכלכת ללבן של המדיה

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
he: הציר האפור מכיל כמות נכבדת של צבע

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
he: הציר האפור אינו מונוטוני

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
he: אחד או יותר מהצבעים העיקריים שגויים

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
he: הצבעים העיקריים אינם מתאספים לכדי לבן

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
he: אחד או יותר מהצבעים העיקריים אינו סביר

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
he: הלבן אינו לבן D50

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
he: הטמפרטורה של הנקודה הלבנה אינה סבירה

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
he: סוג האזהרה אינו ידוע

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
he: כן

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
he: לא

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
he: לפרופיל יש את הבעיות הבאות:

note: TRANSLATORS: this is the icc creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
he: ה־%e ב%B %Y, H:%M:%S

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
he: מחיקת פרופיל זה

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
he: לא ניתן למחוק פרופיל זה

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
he: יש להגדיר את הפרופיל המסוים להצגה

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
he: הגדרת הקובץ המסוים להצגה
