gnome-color-manager - en to it translation catalogue (307 entries)

en: Inspect and compare installed color profiles
it: Esamina e compara i profili colore installati

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
it: Visualizzatore profili colore mostra i profili colore installati nel sistema e consente di calibrare schermi, stampanti e videocamere attraverso una procedura guidata.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
it: Questa funzionalità viene utilizzata attraverso il pannello di controllo di GNOME, ma può anche essere usata direttamente.

en: Color
it: Colore

en: Color Calibration
it: Calibrazione colore

en: ICC Profile Installer
it: Installa profili ICC

en: Install ICC profiles
it: Installa profili ICC

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
it: Selettore colore

en: Use the color sensor to sample spot colors
it: Usa il sensore di colore per campionare i colori generati

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
it: Punto di bianco del supporto

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
it: Temperatura di colore

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
it: Ambiente

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
it: Spazio colori

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
it: Errore

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
it: Risultati

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
it: _Misura

en: Add a profile for the device
it: Aggiunge un profilo per il dispositivo

en: Remove a profile from the device
it: Rimuove un profilo dal dispositivo

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
it: Tipo di profilo

note: When the profile was created
en: Created
it: Creato

note: The version of the profile
en: Version
it: Versione

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
it: Produttore

note: The manufacturer of the profile
en: Model
it: Modello

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
it: Correzione schermo

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
it: Punto di bianco

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
it: Dimensione file

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
it: Nome del file

note: warnings for the profile
en: Warnings
it: Avvisi

en: Information
it: Informazioni

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
it: Un diagramma CIE 1931 mostra una rappresentazione 2D del gamut del profilo

en: Response out
it: Risposta in uscita

en: Response in
it: Risposta in entrata

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
it: La curva di riproduzione della tonalità è la mappatura della luminanza della scena sulla luminanza dello schermo.

en: Video card out
it: Uscita scheda video

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
it: La tabella gamma della scheda video mostra le curve caricate nello schermo

en: Previous Image
it: Immagine precedente

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
it: Esempio sRGB

en: Next Image
it: Immagine successiva

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
it: Mostra come sarebbe un'immagine se salvata con il profilo

en: From sRGB
it: Da sRGB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
it: Mostra come sarebbe un'immagine se aperta con il profilo

en: To sRGB
it: A sRGB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
it: I colori nominali sono specifici colori definiti nel profilo

en: Named Colors
it: Colori nominali

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
it: I meta-dati sono informazioni aggiuntive salvate nel profilo utilizzabili dai programmi.

en: Metadata
it: Meta-dati

en: Color Profile Viewer
it: Visualizzatore profili colore

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
it: Colore;ICC;

note: TRANSLATORS: title, default paramters needed to calibrate_argyll
en: Getting default parameters
it: Recupero dei parametri predefiniti

note: TRANSLATORS: dialog message
en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
it: Questo consente di pre-calibrare lo schermo inviandovi campioni di colore e di grigio, misurandoli con il dispositivo hardware.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Reading the patches
it: Lettura dei campioni di colore

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Reading the patches using the color measuring instrument.
it: Lettura dei campioni di colore usando il dispositivo di calibrazione colore.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Drawing the patches
it: Stampa dei campioni di colore

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
it: Stampa sullo schermo i campioni di colore generati che saranno misurati dal dispositivo hardware.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Generating the profile
it: Generazione del profilo

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
it: Generazione del profilo ICC da poter usare con questo schermo.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Copying files
it: Copia dei file

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
it: Copia immagine sorgente, dati del grafico e valori di riferimento CIE.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Measuring the patches
it: Misurazione dei campioni di colore

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Detecting the reference patches and measuring them.
it: Rilevamento e misurazione dei campioni di colore di riferimento.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
it: Generazione del profilo ICC da poter usare con questo dispositivo.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colors used in calibration
en: Printing patches
it: Stampa dei campioni di colore

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
it: Resa dei campioni di colore per la carta e l'inchiostro selezionati.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Wait for the ink to dry
it: Attendere che l'inchiostro si asciughi

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
it: Attendere qualche minuto affinché l'inchiostro si asciughi. Effettuare il profiling con l'inchiostro umido produrrà un profilo scadente e potrebbe danneggiare il proprio dispositivo di calibrazione colore.

note: TRANSLATORS: title, instrument refers to a calibration device
en: Set up instrument
it: Impostazione dispositivo di calibrazione

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Setting up the instrument for use…
it: Impostazione del dispositivo di calibrazione per l'uso…

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Calibration error
it: Errore nella calibrazione

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The sample could not be read at this time.
it: Impossibile leggere il campione in questo momento.

en: Retry
it: Riprova

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: No firmware is installed for this instrument.
it: Nessun firmware è installato per questo dispositivo di calibrazione.

note: TRANSLATORS: message, the image wasn't good enough
en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
it: L'immagine catalogata non era abbastanza buona. Assicurarsi di aver selezionato il tipo corretto di immagine.

note: TRANSLATORS: message, the sensor got no readings
en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
it: Il dispositivo di calibrazione non ha ricevuto alcuna lettura valida. Assicurarsi che l'apertura sia completamente aperta.

note: TRANSLATORS: message, the colorimeter has got confused
en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
it: Il dispositivo di calibrazione è occupato e non è stato avviato. Scollegare il cavo USB e ricollegarlo prima di provare a usare il dispositivo.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading target
it: Lettura immagine

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: Failed to read the strip correctly.
it: Lettura del lembo non riuscito.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading sample
it: Lettura campione

note: TRANSLATORS: message, the sample read failed due to misread
en: Failed to read the color sample correctly.
it: Lettura del campione di colore non riuscita correttamente.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
it: Letto il lembo %s anziché %s.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
it: Sembra che sia stato misurato il lembo errato.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
it: Se è stato misurato il lembo esatto, va bene. Potrebbe essere carta non comune.

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Device Error
it: Errore del dispositivo

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The device could not measure the color spot correctly.
it: Il dispositivo non è in grado di misurare i colori correttamente.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
it: Pronto per leggere il lembo %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
it: Posizionare il sensore sull'area bianca vicino alla lettera, fare clic e tenere premuto il pulsante dell'apparecchio.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
it: Lentamente effettuare la scansione dell'immagine di riferimento da sinistra a destra e rilasciare il pulsante quando si arriva alla fine della pagina.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
it: Assicurarsi che il centro dell'apparecchio sia allineato correttamente con la riga che si sta tentando di misurare.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
it: Nel caso di errore, rilasciare il pulsante per riprovare.

note: TRANSLATORS: title, printing reference files to media
en: Printing
it: Stampa

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Preparing the data for the printer.
it: Preparazione dei dati per la stampante.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Sending the targets to the printer.
it: Invio delle immagini alla stampante.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Printing the targets…
it: Stampa delle immagini...

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The printing has finished.
it: La stampa è terminata.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The print was aborted.
it: La stampa è stata interrotta.

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please attach instrument
it: Collegare il dispositivo di calibrazione

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
it: Applicare il dispositivo di calibrazione al centro dello schermo, sul riquadro grigio (come nell'immagine sottostante).

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
it: Applicare il dispositivo di calibrazione al centro dello schermo, sul riquadro grigio.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
it: È necessario tenere il dispositivo sullo schermo per tutta la durata della calibrazione.

en: Continue
it: Continua

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please configure instrument
it: Configura dispositivo di calibrazione

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
it: Impostare il dispositivo di calibrazione alla modalità dello schermo (come nell'immagine sottostante).

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to screen mode.
it: Impostare il dispositivo di calibrazione alla modalità dello schermo.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
it: Impostare il dispositivo di calibrazione al tipo di calibrazione (come nell'immagine sottostante).

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
it: Impostare il dispositivo di calibrazione in modalità calibrazione.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
it: Seleziona l'immagine di calibrazione

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Open
it: _Apri

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
it: File immagini supportati

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
it: Tutti i file

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
it: Seleziona il file con i valori di riferimento CIE

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
it: Valori CIE

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
it: Seleziona il file del profilo ICC

en: Calibration is not complete
it: La calibrazione non è completa

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
it: Annullare la calibrazione?

note: TRANSLATORS: button text
en: Continue calibration
it: Continua calibrazione

note: TRANSLATORS: button text
en: Cancel and close
it: Annulla e chiudi

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
it: Profiling completato

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
it: Calibrazione non riuscita

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
it: Calibrazione video/fotocamera

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
it: Calibrazione schermo

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
it: Calibrazione stampante

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
it: Calibrazione dispositivo

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
it: Qualsiasi correzione dello schermo esistente verrà disabilitata temporaneamente e la luminosità impostata al massimo.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
it: Questa operazione può essere annullata in qualsiasi momento premendo il pulsante Annulla.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
it: Introduzione

en: Show File
it: Mostra file

en: Click here to show the profile
it: Fare clic per mostrare il profilo

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
it: Completato

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
it: La video/fotocamera è stata calibrata con successo.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
it: Lo schermo è stato calibrato con successo.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
it: La stampante è stata calibrata con successo.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
it: Il dispositivo è stato calibrato con successo.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
it: Per visualizzare i dettagli del nuovo profilo o per annullare la calibrazione utilizzare <a href="control-center://color">Impostazioni di sistema</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
it: È possibile utilizzare il profilo con sistemi <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> e <a href="import-windows">Microsoft Windows</a>.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
it: Riepilogo

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
it: Calibrazione in corso

en: Calibration is about to start
it: La calibrazione sta per iniziare

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
it: Azione

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
it: Elenco di controllo per la calibrazione

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
it: Prima di calibrare lo schermo, al fine di ottenere risultati ottimali, configurarlo con le seguenti impostazioni.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
it: Consultare il manuale utente dello schermo per sapere come ottenere queste impostazioni.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
it: Ripristinare lo schermo alle impostazioni di fabbrica.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
it: Se lo schermo possiede la funzionalità di contrasto automatico, disabilitarla.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
it: Configurare lo schermo con le impostazioni colore personalizzate e accertarsi che i canali colore RGB siano impostati agli stessi valori.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
it: Se i colori personalizzati non sono disponibili, usare una temperatura colore di 6500K.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
it: Regolare la luminosità dello schermo a un livello confortevole per lunghe sessioni.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
it: Per risultati ottimali, lo schermo dovrebbe essere acceso da almeno 15 minuti prima di iniziare la calibrazione.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
it: Verifica impostazioni

note: TRANSLATORS: dialog message saying the argyllcms is not installed
en: Calibration and profiling software is not installed.
it: Il software di calibrazione e profiling non è installato.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: These tools are required to build color profiles for devices.
it: Questi strumenti sono richiesti per generare profili colore per i dispositivi.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
it: È necessario altro software

en: Install required software
it: Installa software

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
it: Installa strumenti

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
it: I file dei colori comuni non sono installati su questo computer.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
it: I file dei colori sono necessari per convertire l'immagine in un profilo colore.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
it: Installarli?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
it: Se si possiede già il file corretto è possibile saltare questo passo.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
it: Disponibili file dati opzionali

en: Install Now
it: Installa adesso

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
it: Installazione immagini

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
it: Prima di eseguire il profiling del dispositivo, è necessario acquisire manualmente un'immagine di calibrazione e salvarla come file in formato TIFF.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
it: Assicurarsi che contrasto e luminosità non siano cambiati e che i profili di correzione del colore non siano stati applicati.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
it: Il sensore del dispositivo dovrebbe essere pulito prima di fare la scansione e la risoluzione del file di uscita dovrebbe essere di almeno 200dpi.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
it: Assicurarsi che il bilanciamento del bianco non sia stato modificato dalla video/fotocamera e che la lente sia pulita.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
it: Seleziona il tipo dell'immagine di calibrazione

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
it: Che tipo d'immagine è disponibile?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
it: Selezione obiettivo

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
it: Scelta tipo di schermo

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
it: Selezionare il tipo di schermo collegato al computer.

en: LCD (CCFL backlight)
it: LCD (CCFL retroilluminato)

en: LCD (White LED backlight)
it: LCD (LED bianco retroilluminato)

en: LCD (RGB LED backlight)
it: LCD (LED RGB retroilluminato)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
it: LCD (Wide gamut LED RGB retroilluminato)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
it: LCD (Wide gamut CCFL retroilluminato)

en: Projector
it: Proiettore

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
it: Scelta tipo di schermo

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
it: Scelta punto di bianco dello schermo

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
it: La maggior parte degli schermi per uso generico dovrebbero essere calibrati con luce CIE D65.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
it: CIE D50 (stampa e pubblicazioni)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
it: CIE D65 (fotografia e grafica)

en: Native (Already set manually)
it: Nativo (già impostato manualmente)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
it: Scelta punto di bianco dello schermo

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
it: Scelta modalità di profiling

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
it: Indicare se creare il profilo di una stampante locale, generare qualche pagina di prova o effettuare il profilo usando un'immagine di calibrazione esistente.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
it: Modalità di calibrazione

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
it: Scelta qualità di calibrazione

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
it: Una calibrazione di alta qualità richiede molti campioni di colori e molto tempo.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
it: Il profilo a più alta precisione fornisce un'accuratezza più elevata nella corrispondenza dei colori, ma richiede più tempo per leggere i campioni colore.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
it: Per un tipico workflow, un profilo a precisione normale è sufficiente.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
it: Il profilo ICC ad alta precisione richiede anche più carta e inchiostro.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
it: Accurata

en: Normal
it: Normale

en: Quick
it: Rapida

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
it[0]: (circa %u foglio di carta)
it[1]: (circa %u fogli di carta)

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u minute) | (about %u minutes)
it[0]: (circa %u minuto)
it[1]: (circa %u minuti)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
it: Qualità della calibrazione

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
it: Nome del profilo

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
it: Scegliere un nome per identificare il profilo all'interno del sistema.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
it: Nome del profilo

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
it: Inserimento sensore hardware

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
it: Per continuare è necessario inserire il sensore hardware.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
it: Controllo sensore

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
it: Impossibile trovare il dispositivo. Assicurarsi che sia collegato al computer e acceso.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
it: Numero seriale sconosciuto

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
it: Modello sconosciuto

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
it: Descrizione sconosciuta

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
it: Produttore sconosciuto

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
it: Imposta la finestra superiore per rendere questa modale

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
it: Imposta il dispositivo da calibrare

en: No device was specified!
it: Nessun è stato specificato alcun dispositivo.

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
it: Nessun profilo

en: Default %s
it: Predefinito %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
it: Predefinito:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
it: Spazio dei colori:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
it: Profilo di prova:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
it: Mostra informazioni di debug per tutti i file

en: Debugging Options
it: Opzioni di debug

en: Show debugging options
it: Mostra le opzioni di debug

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
it: Profilo ICC da installare

note: TRANSLATORS: nothing was specified on the command line
en: No filename specified
it: Non è stato specificato alcun nome di file

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to open ICC profile
it: Apertura del profilo ICC non riuscita

note: TRANSLATORS: parsing error
en: Failed to parse file: %s
it: Analisi del file non riuscita: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
it: Descrizione del profilo: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
it: Copyright del profilo:

note: TRANSLATORS: color profile already been installed
en: Color profile is already imported
it: Profilo colore già importato

en: Show Details
it: Mostra dettagli

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
it: Importare il profilo colore dello schermo?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
it: Importare il profilo colore del dispositivo?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
it: Importare il profilo colore con nome?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
it: Importare il profilo colore?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
it: Importa

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to import file
it: Importazione file non riuscita

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
it: Descrizione:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
it: Profilo della finestra principale:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
it: Versione del protocollo della finestra principale:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
it: Collegamento al bus di sessione non riuscito:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
it: La richiesta non è riuscita:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
it: Non esistono profili ICC per questo file

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
it: Profili idonei per:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
it: Non esistono profili ICC per questa finestra

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
it: Mostra le proprietà di xserver

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
it: Ottiene i profili per un determinato file

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
it: Ottiene i profili per una determinata finestra

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
it: Effettua il dump di tutti i dettagli su questo sistema

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
it: Programma d'ispezione dell'EDID

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
it: Sconosciuto

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: No colorimeter is attached.
it: Nessun colorimetro collegato.

note: TRANSLATORS: this is displayed if VTE support is not enabled
en: The sensor has no native driver.
it: Il sensore non ha alcun driver nativo.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
it: Il colorimetro collegato non è in grado di leggere il colore generato.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
it: Nessuno spazio di colore %s disponibile

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
it: Selettore colore GNOME Color Manager

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
it: grigio

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
it: Eliminare definitivamente il profilo?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
it: Rimuovere questo profilo dal computer?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
it: Elimina

en: _Import
it: I_mporta

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
it: Profili ICC supportati

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
it: Copia del file non riuscita

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
it: Dispositivo di ingresso

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
it: Dispositivo di visualizzazione

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
it: Dispositivo di uscita

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
it: Conversione spazio colore

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
it: Astratto

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
it: Colore nominale

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
it: Grigio

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
it: Spazio standard

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
it: Checksum dello schermo

en: Display model
it: Modello dello schermo

en: Display serial number
it: Numero di serie dello schermo

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
it: PNPID dello schermo

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
it: Produttore dello schermo

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
it: Checksum del file

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
it: Framework del prodotto

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
it: Programma del framework

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
it: Versione del framework

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
it: Tipo di sorgente dati

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
it: Formato mappatura

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
it: Qualificatore mappatura

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
it: Dispositivo assegnato

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
it: Delta-E medio

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
it: Delta-E massimo

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
it: Dispositivo di calibrazione

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
it: Tipo superficie dello schermo

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
it: Tipo connettore

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
it: Luminosità schermo

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
it: Volume gamut

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
it: Copertura sRGB

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
it: Copertura Adobe RGB

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
it: Nessuna descrizione impostata

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
it: Nessun copyright impostato

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
it: La tabella di compensazione dello schermo non è valida

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
it: Il bianco del supporto presenta delle macchie (scum dot)

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
it: L'asse del grigio contiene quantità significative di colore

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
it: L'asse del grigio non è monotono

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
it: Uno o più dei colori primari non è valido

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
it: I colori primari non si sommano al bianco

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
it: Uno o più dei colori primari non va bene

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
it: Il bianco non è un bianco D50

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
it: La temperatura del punto di bianco non va bene

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
it: Tipo di avviso sconosciuto

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
it: Sì

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
it: Il profilo presenta i seguenti problemi:

note: TRANSLATORS: this is the icc creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I∶%M∶%S %p
it: %e %B %Y, %H:%M:%S

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
it: Elimina questo profilo

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
it: Impossibile eliminare questo profilo

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
it: Imposta il profilo specifico da mostrare

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
it: Imposta il file specifico da mostrare
