gnome-color-manager master - en to ja translation catalogue (309 entries)

en: Inspect and compare installed color profiles
ja: インストールされたカラープロファイルの検査・比較

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
ja: GNOME カラープロファイルビューアーはシステムにインストールしたカラープロファイルを表示し、ウイザードを使ってディスプレイやプリンター、カメラのキャリブレートを行うことができます。

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
ja: この機能は一般的にはカラーパネルから GNOME Control Center を経由して使いますが単独でも使えます。

en: Color
ja: 色

en: Color Calibration
ja: カラーキャリブレーション

en: ICC Profile Installer
ja: ICCプロファイルのインストーラー

en: Install ICC profiles
ja: ICCプロファイルのインストール

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
ja: カラーピッカー

en: Use the color sensor to sample spot colors
ja: 特色を読み取る測色計を使う

en: Color Profile Viewer
ja: カラープロファイルビューアー

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
ja: Color;ICC;色;カラー;

note: TRANSLATORS: title, default paramters needed to calibrate_argyll
en: Getting default parameters
ja: デフォルトパラメーターを取得中

note: TRANSLATORS: dialog message
en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
ja: カラー及び灰色のパッチを画面に出力しデバイスで計測することで、画面を事前にキャリブレートします。

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Reading the patches
ja: パッチを読取中

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Reading the patches using the color measuring instrument.
ja: 測色計によりパッチを読取中。

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Drawing the patches
ja: パッチを描画中

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
ja: デバイスで計測される生成済みのパッチを画面に描画中。

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Generating the profile
ja: プロファイルを生成中

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
ja: この画面で利用可能なICCカラープロファイルを生成中。

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Copying files
ja: ファイルをコピー中

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
ja: 元画像とチャートデータ、CIEリファレンス値をコピー中。

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Measuring the patches
ja: パッチを計測中

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Detecting the reference patches and measuring them.
ja: リファレンスパッチを検出・計測中

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
ja: このデバイスで利用可能なICCカラープロファイルを生成中。

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colors used in calibration
en: Printing patches
ja: パッチを印刷中

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
ja: 選択した紙とインク用のパッチをレンダリング中。

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Wait for the ink to dry
ja: インクが乾くのを待ちます

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
ja: インクが乾くのを数分間待ってください。乾いていないインクをプロファイルすると、良くないプロファイルが作られ、測色計にダメージを与えることがあります。

note: TRANSLATORS: title, instrument refers to a calibration device
en: Set up instrument
ja: 計測器を設定

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Setting up the instrument for use…
ja: 利用する計測器を設定中...

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Calibration error
ja: キャリブレーションエラー

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The sample could not be read at this time.
ja: サンプルの読み取りに失敗しました。

en: Retry
ja: 再試行

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: No firmware is installed for this instrument.
ja: この計測器にインストールできるファームウェアはありません。

note: TRANSLATORS: message, the image wasn't good enough
en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
ja: パターンの一致が不十分でした。選択した色見本の種類が正しいか確認してください。

note: TRANSLATORS: message, the sensor got no readings
en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
ja: 計測器が有効に読み取れませんでした。開口部が完全に開いていることを確認してください。

note: TRANSLATORS: message, the colorimeter has got confused
en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
ja: 計測器が使用中で起動しませんでした。USBプラグを抜きデバイスを使う前に再度接続してください。

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading target
ja: 色見本を読取中

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: Failed to read the strip correctly.
ja: ストリップを正しく読み取ることができませんでした。

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading sample
ja: 色見本を読取中

note: TRANSLATORS: message, the sample read failed due to misread
en: Failed to read the color sample correctly.
ja: 色見本を正しく読み取ることができませんでした。

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
ja: ストリップ %s をストリップ %s の代わりに読み取ります!

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
ja: 違うストリップを計測したようです。

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
ja: 確実に正しい方を計測したのであれば問題ありませんが、通常の紙ではないようです。

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Device Error
ja: デバイスエラー

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The device could not measure the color spot correctly.
ja: デバイスが色を正確に計測できませんでした。

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
ja: ストリップ %s を読み取る準備ができました

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
ja: 文字の隣の白い領域に測色計を置き、計測スイッチを押し続けてください。

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
ja: ゆっくりと色見本のラインを左から右にスキャンし、ページの端まで来たらスイッチを離してください。

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
ja: 計測しようとしている行にデバイスの中心が正しく置かれていることを確認してください。

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
ja: スイッチを離すのを失敗しただけであれば、再度試すことができます。

note: TRANSLATORS: title, printing reference files to media
en: Printing
ja: 印刷中

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Preparing the data for the printer.
ja: プリンター用のデータを準備中。

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Sending the targets to the printer.
ja: プリンターに色見本を送信中。

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Printing the targets…
ja: 色見本を印刷中…

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The printing has finished.
ja: 印刷が終了しました。

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The print was aborted.
ja: 印刷は中断されました。

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please attach instrument
ja: 計測器を置いてください

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
ja: 下図のように、画面の灰色の長方形の中心に測色計を置いてください。

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
ja: 画面の灰色の長方形の中心に測色計を置いてください。

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
ja: キャリブレーション中は画面にデバイスを固定する必要があります。

en: Continue
ja: 次へ

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please configure instrument
ja: 計測器を設定してください

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
ja: 下図のように計測器をスクリーンモードにしてください。

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to screen mode.
ja: 計測器をスクリーンモードに設定してください。

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
ja: 下図のように、画面の灰色の長方形の中心に測色計を置いてください。

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
ja: 計測器をキャリブレーションモードにしてください。

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
ja: キャリブレーション対象の画像を選択してください

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Open
ja: 開く(_O)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
ja: サポートされている画像ファイル

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ja: すべてのファイル

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
ja: CIEリファレンス値のファイルを選択

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
ja: CIE値

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
ja: ICCプロファイルのファイルを選択

en: Calibration is not complete
ja: キャリブレーション未完了

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
ja: キャリブレーションをキャンセルしますか?

note: TRANSLATORS: button text
en: Continue calibration
ja: キャリブレーションを継続

note: TRANSLATORS: button text
en: Cancel and close
ja: キャンセルして閉じる

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
ja: プロファイル完了

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
ja: キャリブレーションに失敗

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
ja: カメラのキャリブレーション

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
ja: ディスプレイのキャリブレーション

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
ja: プリンターのキャリブレーション

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
ja: デバイスのキャリブレーション

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
ja: 既存の補正は一時的に無効になり輝度は最大に設定されます。

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
ja: キャンセルボタンを押せばいずれの段階でも処理を中断できます。

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
ja: 最初に

en: Show File
ja: ファイルの表示

en: Click here to show the profile
ja: クリックしてプロファイルを表示

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
ja: 完了!

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
ja: カメラのキャリブレーションに成功。

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
ja: ディスプレイのキャリブレーションに成功。

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
ja: プリンターのキャリブレーションに成功。

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
ja: デバイスのキャリブレーションに成功。

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
ja: 新しいプロファイルの詳細を見る、あるいはキャリブレーションをやり直すには <a href="control-center://color">control center</a> を開いてください。

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
ja: このプロファイルは、<a href="import-linux">Linux</a>や<a href="import-osx">Apple OS X</a>、<a href="import-windows">Microsoft Windows</a>で利用可能です。

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
ja: 要約

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
ja: キャリブレーションを実行中

en: Calibration is about to start
ja: キャリブレーションを開始中

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
ja: アクション

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
ja: キャリブレーションのチェックリスト

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
ja: ディスプレイのキャリブレーションの前に、最適な結果を得るために以下のセッティングでディスプレイを設定することをお勧めします。

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
ja: 設定の方法については、ディスプレイの取扱説明書を参照するのが良いでしょう。

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
ja: 工場出荷時の設定にディスプレイをリセットしてください。

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
ja: ディスプレイにダイナミックコントラスト機能がある場合、無効にしてください。

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
ja: ディスプレイをカスタムの色設定にして、RGBチャネルが同じ値になっていることを確認してください。

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
ja: カスタムの色設定ができない場合は、6500Kの色温度を使ってください。

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
ja: ディスプレイの輝度を長時間の利用時でも快適なレベルに調節します。

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
ja: キャリブレーションの開始前に少なくとも15分はディスプレイの電源を入れておくと、最良の結果が得られます。

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
ja: 設定のチェック

note: TRANSLATORS: dialog message saying the argyllcms is not installed
en: Calibration and profiling software is not installed.
ja: キャリブレーションとプロファイルのソフトウェアがインストールされていません。

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: These tools are required to build color profiles for devices.
ja: デバイス用のカラープロファイルを作成するにはこれらのツールが必要です。

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
ja: 他のソフトウェアが必要です!

en: Install required software
ja: インストールが必要なソフトウェア

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
ja: ツールのインストール

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
ja: このコンピューターには汎用の色見本ファイルがインストールされていません。

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
ja: 画像をカラープロファイルに変換するには色見本ファイルが必要です。

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
ja: これらをインストールしますか?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
ja: 適切なファイルがすでにあれば、この手順はスキップできます。

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
ja: 任意のデータファイルが利用可能

en: Install Now
ja: すぐにインストール

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
ja: ターゲットのインストール

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
ja: デバイスをプロファイルする前に、キャリブレートしたターゲットのイメージを手動で取り込み、TIFF画像ファイルとして保存してください。

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
ja: コントラストと輝度が未変更であることと色補正プロファイルが未適用であることを確認してください。

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
ja: スキャンの前にデバイスのセンサーを掃除し、出力ファイルの解像度が少なくとも200dpi以上であることが推奨されます。

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
ja: カメラのホワイトバランスが設定されておらず、レンズが掃除されていることを確認してください。

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
ja: キャリブレーションターゲットの種類を選択してください。

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
ja: どのターゲットの種類がありますか?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
ja: ターゲットの選択

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
ja: ディスプレイの種類を選択

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
ja: コンピューターに接続されたモニターの種類を選択します。

en: LCD (CCFL backlight)
ja: LCD (CCFL バックライト)

en: LCD (White LED backlight)
ja: LCD (白色 LED バックライト)

en: LCD (RGB LED backlight)
ja: LCD (RGB LED バックライト)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
ja: LCD (広色域 RGB LED バックライト)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
ja: LCD (広色域 CCFL バックライト)

en: Plasma
ja: プラズマ

en: Projector
ja: プロジェクター

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
ja: ディスプレイの種類を選択

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
ja: ディスプレイのターゲットの白色点を選択

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
ja: 一般的な利用ではCIE D65光源にディスプレイをキャリブレートします。

en: CIE D50 (Printing and publishing)
ja: CIE D50 (印刷および出版)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
ja: CIE D65 (写真とグラフィック)

en: Native (Already set manually)
ja: ネイティブ (手動で設定済み)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
ja: ディスプレイの白色点を選択

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
ja: プロファイルのモードの選択

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
ja: 接続されたプリンターをプロファイルするのか、テストパッチを生成するのか、既存のテストパッチを使ってプロファイルするのかを指定してください。

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
ja: キャリブレーションモード

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
ja: キャリブレーションの品質を選択

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
ja: より高精度のキャリブレーションにはより多くの色見本と時間がかかります。

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
ja: 高精度のプロファイルではより正確なカラーマッチングが可能ですが、色見本を読み取るためにより長い時間がかかります。

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
ja: 典型的な作業手順では、通常の精度で充分です。

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
ja: 高精度のプロファイルでは、より多くの紙とインクも必要です。

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
ja: 高精度

en: Normal
ja: 通常

en: Quick
ja: 高速

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
ja[0]: (約 %u 枚目)

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u minute) | (about %u minutes)
ja[0]: (約 %u 分)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
ja: キャリブレーションの品質

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
ja: プロファイルの名前

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
ja: システム上でプロファイルを識別できる名前を入力

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
ja: プロファイルの名前

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
ja: センサーを接続

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
ja: 続けるにはセンサーを接続する必要があります。

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
ja: センサーのチェック

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
ja: デバイスが見つかりません。接続しオンになっていることを確認してください。

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
ja: 不明なシリアル

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
ja: 不明なモデル

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
ja: 不明な説明

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
ja: 不明な製造元

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
ja: 親ウインドウをモーダルにします

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
ja: キャリブレートする特定のデバイスを設定

en: No device was specified!
ja: デバイスが指定されていません!

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
ja: プロファイルがありません

en: Default %s
ja: デフォルト %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ja: デフォルト:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ja: 色空間:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ja: テストプロファイル:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
ja: すべてのファイルのデバッグ情報を表示

en: Debugging Options
ja: デバッグオプション

en: Show debugging options
ja: デバッグオプションを表示

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
ja: インストールするICCプロファイル

note: TRANSLATORS: nothing was specified on the command line
en: No filename specified
ja: ファイル名が指定されていません

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to open ICC profile
ja: ICCプロファイルを開けません

note: TRANSLATORS: parsing error
en: Failed to parse file: %s
ja: ファイル %s の解析に失敗

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
ja: プロファイルの説明: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
ja: プロファイルの著作権:

note: TRANSLATORS: color profile already been installed
en: Color profile is already imported
ja: カラープロファイルは読み込み済み

en: Show Details
ja: 詳細の表示

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
ja: ディスプレイのカラープロファイルを読み込みますか?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
ja: デバイスのカラープロファイルを読み込みますか?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
ja: 名前の付いたカラープロファイルを読み込みますか?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
ja: カラープロファイルを読み込みますか?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
ja: 読み込み

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to import file
ja: ファイルの読み込みに失敗

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
ja: 説明:

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
ja: 著作権:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
ja: 主ウインドウのプロファイル:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
ja: 主ウインドウのプロトコルバージョン:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
ja: セッションバスへの接続に失敗:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
ja: リクエストが失敗:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
ja: このファイルに割り当てられたICCプロファイルがありません

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
ja: 対応プロファイル:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
ja: このウインドウのICCプロファイルがありません

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
ja: Xサーバーの設定を表示

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
ja: 特定のファイルのプロファイルを取得

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
ja: 特定のウインドウのプロファイルを取得

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
ja: システムの全詳細をダンプ

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
ja: EDIDの検査プログラム

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
ja: 不明

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: No colorimeter is attached.
ja: 測色計が接続されていません。

note: TRANSLATORS: this is displayed if VTE support is not enabled
en: The sensor has no native driver.
ja: センサー固有のドライバーがありません。

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
ja: 接続された測色計は特色を読み取れません。

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
ja: %s 色空間は利用できません

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
ja: メディアの白色点

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
ja: 色温度

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
ja: 環境光

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
ja: 色空間

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
ja: エラー

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
ja: 結果

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
ja: グレー

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
ja: プロファイルを完全に削除しますか?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
ja: システムからこのプロファイルを完全に削除しますか?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
ja: 削除

en: _Import
ja: 読み込み(_I)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ja: サポートされるICCプロファイル

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
ja: ファイルのコピーに失敗

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
ja: 入力デバイス

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
ja: ディスプレイデバイス

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
ja: 出力デバイス

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
ja: デバイスリンク

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
ja: 色空間の変換

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
ja: 概要

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
ja: 特色

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
ja: グレー

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
ja: 標準色空間

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
ja: ディスプレイのチェックサム

en: Display model
ja: ディスプレイのモデル

en: Display serial number
ja: ディスプレイのシリアル番号

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
ja: ディスプレイのPNPID

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
ja: ディスプレイのベンダー

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
ja: ファイルのチェックサム

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
ja: フレームワークの製品

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
ja: フレームワークのプログラム

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
ja: フレームワークのバージョン

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
ja: データソースの種類

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
ja: マッピング形式

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
ja: マッピングの品質

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
ja: マッピングされたデバイス

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
ja: デルタEの平均

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
ja: デルタEの最大値

note: TRANSLATORS: the RMS error when making the profile
en: Delta-E RMS
ja: デルタEの二乗平均平方根

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
ja: キャリブレーションデバイス

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
ja: 画面の表面処理

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
ja: 接続の種類

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
ja: 画面の輝度

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
ja: 色再現範囲

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
ja: sRGB カバー率

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
ja: Adobe RGB カバー率

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
ja: 説明がセットされていません

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
ja: 著作権表示がセットされていません

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
ja: ディスプレイ補正表が不正です

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
ja: メディア白色に不良ドットが存在します

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
ja: グレー軸に色成分がかなり含まれています

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
ja: グレー軸が単調ではありません

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
ja: 不正なプライマリーがあります

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
ja: プライマリーが白色を追加していません

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
ja: ありえないプライマリーがあります

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
ja: この白はD50白ではありません

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
ja: この白色点温度はありえません

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
ja: 不明な警告タイプ

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
ja: このプロファイルには以下の問題があります:

note: TRANSLATORS: this is the icc creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I∶%M∶%S %p
ja: %Y年%m月%d日 %H時%M分%S秒

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
ja: このプロファイルを削除

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
ja: このプロファイルは削除できません

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
ja: 表示する特定のプロファイルを設定

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
ja: 表示する特定のファイルを設定

en: Add a profile for the device
ja: デバイスプロファイルの追加

en: Remove a profile from the device
ja: デバイスからプロファイルを削除

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
ja: プロファイルの種類

note: When the profile was created
en: Created
ja: 作成日時

note: The version of the profile
en: Version
ja: バージョン

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
ja: 製造元

note: The manufacturer of the profile
en: Model
ja: モデル

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
ja: ディスプレイの補正

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
ja: 白色点

note: The licence of the profile, normally non-free
en: Copyright
ja: 著作権

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
ja: ファイルサイズ

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
ja: ファイル名

note: warnings for the profile
en: Warnings
ja: 警告

en: Information
ja: 情報

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
ja: CIE 1931ダイアグラムによるプロファイルのガマットの2D表示

en: Response out
ja: 応答出力

en: Response in
ja: 応答入力

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
ja: トーン再現カーブによる画像の輝度からディスプレイの輝度へのマッピング

en: Video card out
ja: ビデオカード出力

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
ja: ビデオカードのガンマテーブルによるディスプレイにロードされるカーブの表示

en: Previous Image
ja: 前の画像

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
ja: sRGB表示例

en: Next Image
ja: 次の画像

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
ja: このプロファイルと共に保存される画像の見え方

en: From sRGB
ja: sRGBから変換

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
ja: このプロファイルを適用して開かれる画像の見え方

en: To sRGB
ja: sRGBへ変換

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
ja: プロファイルで定義された特定の色に名前が付きます

en: Named Colors
ja: 名前の付いた色

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
ja: メタデータはプログラムで利用するためにプロファイルに保持される追加情報です。

en: Metadata
ja: メタデータ
