gnome-color-manager master - en to kk translation catalogue (120 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
kk: GNOME түстерін басқарушысы

en: Color
kk: Түс

en: Color Calibration
kk: Түсті калибрациялау

en: ICC Profile Installer
kk: ICC профильдерін орнатушы

en: Install ICC profiles
kk: ICC профильдерін орнату

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
kk: Түстер таңдаушысы

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
kk: Түстік температурасы

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
kk: Түстер кеңістігі

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
kk: Қате

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
kk: Нәтижелер

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
kk: Өл_шеу

en: Add a profile for the device
kk: Құрылғы үшін профильді қосу

en: Remove a profile from the device
kk: Құрылғыдан профильді алып тастау

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
kk: Профиль түрі

note: When the profile was created
en: Created
kk: Жасалған

note: The version of the profile
en: Version
kk: Нұсқасы

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
kk: Өндіруші

note: The manufacturer of the profile
en: Model
kk: Модель

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
kk: Ақ нүкте

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
kk: Файл өлшемі

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
kk: Файл аты

note: warnings for the profile
en: Warnings
kk: Ескертулер

en: Information
kk: Ақпарат

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
kk: sRGB мысалы

en: Next Image
kk: Келесі сурет

en: Metadata
kk: Метаақпарат

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
kk: Color;ICC;Түс;

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Generating the profile
kk: Профильді генерациялау

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Copying files
kk: Файлдарды көшіру

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Wait for the ink to dry
kk: Сия кепкенше күте тұрыңыз

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Calibration error
kk: Калибрация қатесі

en: Retry
kk: Қайталау

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Device Error
kk: Құрылғы қатесі

note: TRANSLATORS: title, printing reference files to media
en: Printing
kk: Баспаға шығару

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The printing has finished.
kk: Баспаға шығару аяқталған.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The print was aborted.
kk: Баспаға шығару үзілді.

en: Continue
kk: Жалғастыру

en: _Cancel
kk: Ба_с тарту

en: _Open
kk: А_шу

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
kk: Қолдауы бар сурет файлдары

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
kk: Барлық файлдар

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
kk: CIE мәндері

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
kk: ICC профилі файлын таңдаңыз

en: Calibration is not complete
kk: Калибрация аяқталмаған

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
kk: Калибрациядан бас тартуды шынымен қалайсыз ба?

note: TRANSLATORS: button text
en: Continue calibration
kk: Калибрацияны жалғастыру

note: TRANSLATORS: button text
en: Cancel and close
kk: Бас тарту және жабу

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
kk: Профильдеу аяқталды

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
kk: Калибрациялау сәтсіз

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
kk: Камераны калибрациялау

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
kk: Экранды калибрациялау

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
kk: Принтерді калибрациялау

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
kk: Құрылғыны калибрациялау

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
kk: Басы

en: Show File
kk: Файлды көрсету

en: Click here to show the profile
kk: Профилді көрсету үшін осында шертіңіз

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
kk: Дайын!

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
kk: Камера сәтті калибрацияланды.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
kk: Экран сәтті калибрацияланды.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
kk: Принтер сәтті калибрацияланды.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
kk: Құрылғы сәтті калибрацияланды.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
kk: Жиынды мәлімет

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
kk: Калибрация орындалуда

en: Calibration is about to start
kk: Калибрация басталайын деп жатыр

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
kk: Әрекет

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
kk: Экранды зауыттық баптауларына қайтару.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
kk: Баптауларды тексеріңіз

note: TRANSLATORS: dialog message saying the argyllcms is not installed
en: Calibration and profiling software is not installed.
kk: Калибрация үшін керек бағдарлама және саймандары орнатылмаған.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
kk: Тағы бағдарламалар керек!

en: Install required software
kk: Керек БҚ орнату

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
kk: Саймандарды орнату

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
kk: Оларды орнатуды қалайсыз ба?

en: Install Now
kk: Қазір орнату

en: LCD (CCFL backlight)
kk: LCD (CCFL жарықтануы)

en: LCD (White LED backlight)
kk: LCD (ақ LED жарықтануы)

en: LCD (RGB LED backlight)
kk: LCD (RGB LED жарықтануы)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
kk: Кең түсті палитралы LCD (RGB LED жарықтануы)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
kk: Кең түсті палитралы LCD (CCFL жарықтануы)

en: Projector
kk: Проектор

en: CIE D50 (Printing and publishing)
kk: CIE D50 (Баспаға шығару және жариялау)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
kk: CIE D65 (Фотосуреттер және графика)

en: Normal
kk: Қалыпты

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
kk[0]: (шамамен %u парақ қағаз)

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u minute) | (about %u minutes)
kk[0]: (шамамен %u минут)

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
kk: Сериялық нөмірі белгісіз

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
kk: Моделі белгісіз

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
kk: Сипаттамасы белгісіз

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
kk: Шығарушы белгісіз

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
kk: Профиль жоқ

en: Default %s
kk: Бастапқы %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
kk: Бастапқы:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
kk: Түстер кеңістігі:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
kk: Профильді сынау:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
kk: Барлық файлдар үшін жөндеу ақпаратын көрсету

en: Debugging Options
kk: Жөндеу опциялары

en: Show debugging options
kk: Жөндеу опцияларын көрсету

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
kk: Орнату үшін ICC профилі

note: TRANSLATORS: nothing was specified on the command line
en: No filename specified
kk: Файл аты көрсетілмеген

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to open ICC profile
kk: ICC профилін ашу сәтсіз аяқталды

note: TRANSLATORS: parsing error
en: Failed to parse file: %s
kk: Файлды талдау сәтсіз: %s

en: Show Details
kk: Көбірек білу

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
kk: Импорттау

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to import file
kk: Файлды импорттау сәтсіз

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
kk: Ан&ықтамасы:

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
kk: Белгісіз

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
kk: сұр

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
kk: Өшіру

en: _Import
kk: И_мпорттау

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
kk: Қолдауы бар ICC профильдері

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
kk: Сұр

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
kk: Қалыпты кеңістік

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
kk: Калибрация құрылғысы

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
kk: Экран жарықтылығы

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
kk: Иә

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
kk: Жоқ

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
kk: Профильдің келесі мәселелері бар:

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
kk: Бұл профильді өшіру

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
kk: Бұл профильді өшіру мүмкін емес

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
kk: Көрсету үшін профильді таңдаңыз

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
kk: Көрсету үшін файлды таңдаңыз
