gnome-color-manager master - en to ms translation catalogue (314 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
ms: Pengurus Warna GNOME

en: Inspect and compare installed color profiles
ms: Periksa dan bandingkan profil warna terpasang

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
ms: Pelihat Profil Warna GNOME menunjukkan profil warna terpasang dalam sistem anda dan membolehkan anda tentukur paparan, pencetak dan kamera melalui bestari.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
ms: Kefungsian ini biasanya digunakan oleh Pusat Kawalan GNOME melalui panel warna walaupun boleh digunakan pada dirinya sendiri.

en: Color
ms: Warna

en: Color Calibration
ms: Penentukuran Warna

en: ICC Profile Installer
ms: Pemasang Profil ICC

en: Install ICC profiles
ms: Pasang Profil-Profil ICC

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
ms: Pemilih Warna

en: Use the color sensor to sample spot colors
ms: Guna penderia warna untuk dapatkan sampel warna bintik

en: Color Profile Viewer
ms: Pelihat Profil Warna

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
ms: Warna;ICC;

note: TRANSLATORS: title, default paramters needed to calibrate_argyll
en: Getting default parameters
ms: Mendapatkan parameter-parameter lalai

note: TRANSLATORS: dialog message
en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
ms: Tindakan ini akan membuat pra-tentukur pada skrin dengan menghantar tampalan berwarna dan kelabu pada skrin anda dan mengukurnya dengan peranti perkakasan.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Reading the patches
ms: Membaca tampalan-tampalan

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Reading the patches using the color measuring instrument.
ms: Membaca tampalan-tampalan menggunakan instrumen pengukuran warna.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Drawing the patches
ms: Melukis tampalan-tampalan

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
ms: Melukis tampalan-tampalan pada skrin, yang kemudiannya akan diukur oleh peranti perkakasan.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Generating the profile
ms: Menjana profil

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
ms: Menjana profil warna ICC yang dapat digunakan dengan skrin ini.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Copying files
ms: Menyalin fail-fail

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
ms: Menyalin imej sumber, data carta dan nilai rujukan CIE.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Measuring the patches
ms: Mengukur tampalan-tampalan

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Detecting the reference patches and measuring them.
ms: Mengesan tampalan-tampalan rujukan dan mengukurnya.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
ms: Menjana profil warna ICC yang dapat digunakan dengan peranti ini.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colors used in calibration
en: Printing patches
ms: Mencetak tampalan-tampalan

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
ms: Menerap tampalan-tampalan untuk kertas dan dakwat terpilih.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Wait for the ink to dry
ms: Tunggu sehingga dakwat kering

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
ms: Tunggu sebentar beberapa minit sehingga dakwat benar-benar kering. Pemprofilan ink lembab akan menghasilkan satu profil tidak elok dan merosakkan instrumen pengukuran warna anda.

note: TRANSLATORS: title, instrument refers to a calibration device
en: Set up instrument
ms: Persediaan instrumen

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Setting up the instrument for use…
ms: Menetapkan intrumen yang digunakan...

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Calibration error
ms: Ralat penentukuran

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The sample could not be read at this time.
ms: Sampel tidak dapat dibaca buat masa ini.

en: Retry
ms: Cuba Lagi

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: No firmware is installed for this instrument.
ms: Tiada perisian tegar dipasang untuk instrumen ini.

note: TRANSLATORS: message, the image wasn't good enough
en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
ms: Padanan pola masih tidak mencukupi. Pastikan anda mempunyai jenis sasaran terpilih yang betul.

note: TRANSLATORS: message, the sensor got no readings
en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
ms: Instrumen pengukuran tiada bacaan yang sah. Sila pastikan bukaan sepenuhnya terbuka.

note: TRANSLATORS: message, the colorimeter has got confused
en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
ms: Instrumen pengukuran masih sibuk dan tidak dapat dimulakan. Sila tanggalkan palam USB dan sisip semula sebelum cuba menggunakan peranti ini.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading target
ms: Membaca sasaran

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: Failed to read the strip correctly.
ms: Gagal membaca jalur dengan betul.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading sample
ms: Membaca sampel

note: TRANSLATORS: message, the sample read failed due to misread
en: Failed to read the color sample correctly.
ms: Gagal membaca sampel warna dengan betul.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
ms: Baca jalur %s berbanding %s!

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
ms: Nampaknya anda telah mengukur jalur yang salah.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
ms: Jika anda pasti telah mengukur yang betul. Oklah, ia cuma kertas.

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Device Error
ms: Ralat Peranti

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The device could not measure the color spot correctly.
ms: Peranti tidak dapat mengukur bintik warna dengan betul.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
ms: Sedia membaca jalur %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
ms: Letak meter warna di atas kawasan putih berhampiran huruf kemudian klik dan tahan suis ukur.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
ms: Dengan perlahan-lahan imbas garisan sasaran dari arah kiri ke kanan dan lepaskan suis ketika anda sampai di hujung halaman.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
ms: Pastikan bahagian tengah peranti dijajar elok dengan baris yang anda sedang ukur.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
ms: Jika anda membuat kesilapan, hanya lepaskan suis, dan anda akan dapat peluang mencubanya sekali lagi.

note: TRANSLATORS: title, printing reference files to media
en: Printing
ms: Mencetak

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Preparing the data for the printer.
ms: Menyediakan data untuk pencetak.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Sending the targets to the printer.
ms: Menghantar sasaran kepada pencetak.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Printing the targets…
ms: Mencetak sasaran...

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The printing has finished.
ms: Percetakan telah selesai.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The print was aborted.
ms: Cetak telah dihenti paksa.

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please attach instrument
ms: Sila lampirkan instrumen

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
ms: Sila lampirkan instrumen pengukuran di tengah-tengah skrin atas petak kelabu seperti imej di bawah.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
ms: Sila lampirkan instrumen pengukuran di tengah-tengah skrin atas petak kelabu.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
ms: Anda perlu menahan peranti kekal di atas skrin untuk jangka masa penentukuran.

en: Continue
ms: Teruskan

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please configure instrument
ms: Sila konfigur instrumen

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
ms: Sila tetapkan instrumen pengukuran ke mod skrin seperti imej di bawah.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to screen mode.
ms: Sila tetapkan instrumen pengukuran ke mod skrin.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
ms: Sila tetapkan instrumen pengukuran ke mod penentukuran seperti imej di bawah.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
ms: Sila tetapkan instrumen pengukuran ke mod penentukuran.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
ms: Pilih imej sasaran penentukuran

en: _Cancel
ms: _Batal

en: _Open
ms: B_uka

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
ms: Fail-fail imej disokong

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ms: Semua fail

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
ms: Pilih nilai-nilai rujukan CIE

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
ms: Nilai CIE

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
ms: Pilih Fail Profil ICC

en: Calibration is not complete
ms: Penentukuran tidak selesai

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
ms: Anda pasti mahu membatalkan penentukuran?

note: TRANSLATORS: button text
en: Continue calibration
ms: Teruskan penentukuran

note: TRANSLATORS: button text
en: Cancel and close
ms: Batal and tutup

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
ms: Pemprofilan selesai

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
ms: Gagal ditentukurkan

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
ms: Tentukur kamera anda

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
ms: Tentukur paparan anda

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
ms: Tentukur pencetak anda

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
ms: Tentukur peranti anda

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
ms: Apa-apa pembetulan skrin sedia ada akan dimatikan buat sementara dan kecerahan ditetapkan pada nilai maksimum.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
ms: Anda boleh batalkan proses ini pada mana-mana tahap dengan menekan butang batal.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
ms: Pengenalan

en: Show File
ms: Tunjuk Fail

en: Click here to show the profile
ms: Klik di sini untuk menunjukkan profil

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
ms: Semua selesai!

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
ms: Kamera telah berjaya ditentukurkan.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
ms: Paparan telah berjaya ditentukurkan.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
ms: Pencetak telah berjaya ditentukurkan.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
ms: Peranti telah berjaya ditentukurkan.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
ms: Untuk melihat perincian berkenaan profil baharu atau membuat asal penentukuran, sila lawati <a href="control-center://color">pusat kawalan</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
ms: Anda boleh guna profil dengan sistem <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> dan <a href="import-windows">Microsoft Windows</a>.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
ms: Ringkasan

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
ms: Membuat penentukuran

en: Calibration is about to start
ms: Penentukuran akan bermula

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
ms: Tindakan

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
ms: Senarai semak penentukuran

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
ms: Sebelum menentukurkan paparan, adalah disarankan mengkonfigur paparan anda dengan tetapan berikut untuk memperoleh keputusan yang optimum.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
ms: Anda boleh berunding dengan panduan pemilik berkenaan paparan anda untuk mencapai tetapan-tetapan ini.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
ms: Tetap semula paparan anda ke nilai kilang.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
ms: Lumpuhkan beza jelas dinamik sekiranya paparan anda mempunyai fitur ini.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
ms: Konfigur paparan anda dengan tetapan warna suai dan pastikan saluran-saluran RGB telah ditetapkan dengan nilai-nilai yang sama.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
ms: Jika warna suai tidak tersedia maka gunakan satu suhu warna 6500K.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
ms: Laras kecerahan paparan untuk dapatkan aras keselesaan untuk penggunaan jangka panjang.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
ms: Untuk dapatkan keputusan terbaik, paparan seharusnya dihidupkan sekurang-kurangnya 15 minit sebelum memulakan penentukuran.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
ms: Periksa Tetapan

note: TRANSLATORS: dialog message saying the argyllcms is not installed
en: Calibration and profiling software is not installed.
ms: Perisian penentukuran dan pemprofilan tidak dipasang.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: These tools are required to build color profiles for devices.
ms: Alatan ini diperlukan untuk membina profil-profil warna peranti.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
ms: Lagi perisian diperlukan!

en: Install required software
ms: Pasang perisian yang diperlukan

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
ms: Pasang Alatan

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
ms: Fail-fail sasaran warna umum tidak dipasang dalam komputer ini.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
ms: Fail-fail sasaran warna diperlukan untuk menukar imej ke profil warna.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
ms: Anda pasti mahu memasangnya?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
ms: Jika amnda sudah membetulkan fail, anda boleh langkau langkah ini.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
ms: Fail data pilihan tidak tersedia

en: Install Now
ms: Pasang Sekarang

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
ms: Pasang Sasaran

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: CMP Digital Target 3
ms: Sasaran Digital CMP 3

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
ms: Sebelum memprofilkan peranti, anda perlu tangkap imej sasaran penentukuran secara manual dan simpan ia sebagai satu fail imej TIFF.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
ms: Pastikan beza jelas dan kecerahan tidak berubah dan profil-profil pembetulan warna belum dilaksanakan lagi.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
ms: Penderia peranti seharusnya telah dibersihkan sebelum mengimbas dan resolusi fail output patut sekurang-kurangnya 200dpi.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
ms: Pastikan imbangan-putih tidak diubah suai oleh kamera dan kantanya telah dibersihkan.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
ms: Sila pilih jenis sasaran penentukuran.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
ms: Apakah jenis sasaran yang anda ada?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
ms: Pilih Sasaran

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
ms: Pilih jenis paparan anda

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
ms: Pilih jenis monitor yang bersambung dengan komputer anda.

en: LCD (CCFL backlight)
ms: LCD (Cahaya belakang CCFL)

en: LCD (White LED backlight)
ms: LCD (Cahaya belakang LED putih)

en: LCD (RGB LED backlight)
ms: LCD (Cahaya belakang LED RGB)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
ms: LCD (Cahaya belakang LED RGB Gamut lebar)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
ms: LCD (Cahaya belakang CCFL Gamut lebar)

en: Projector
ms: Projektor

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
ms: Pilih Jenis Paparan

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
ms: Pilih titik putih sasaran paparan anda

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
ms: Kebanyakan paparan sepatutnya ditentukur dengan iluminan D65 CIE untuk kegunaan am.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
ms: D50 CIE (Percetakan dan penerbitan)

en: CIE D55
ms: D55 CIE

en: CIE D65 (Photography and graphics)
ms: D65 CIE (Fotografi dan grafik)

en: CIE D75
ms: D75 CIE

en: Native (Already set manually)
ms: Tabii (Sudah ditetapkan secara manual)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
ms: Pilih Titik Putih Paparan

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
ms: Pilih mod pemprofilan

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
ms: Sila nyatakan sekiranya anda mahu profilkan sebuah pencetak setempat, jana beberapa tampalan ujian, atau profilkan menggunakan tampalan-tampalan ujian sedia ada.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
ms: Mod Penentukuran

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
ms: Pilih kualiti penentukuran

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
ms: Penentukuran berkualiti lebih tinggi memerlukan banyak sampel warna dan lebih masa.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
ms: Satu profil berkepersisan lebih tinggi menyediakan ketepatan lebih tinggi dalam padanan warna tetapi memerlukan lebih masa untuk membaca tampalan-tampalan warna.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
ms: Untuk satu aliran kerja biasa, satu profil kepersisian biasa adalah memadai.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
ms: Profil berkepersisian tinggi juga memerlukan lebih banyak kertas dan dakwat pencetak.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
ms: Tepat

en: Normal
ms: Biasa

en: Quick
ms: Pantas

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
ms[0]: (kira-kira %u lembar kertas)

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u minute) | (about %u minutes)
ms[0]: (kira-kira %u minit)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
ms: Kualiti Penentukuran

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
ms: Tajuk profil

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
ms: Pilih satu tajuk untuk mengenal pasti profil dalam sistem anda.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
ms: Tajuk Profil

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
ms: Sisi perkakasan penderia

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
ms: Anda perlu sisipkan perkakasan penderia untuk teruskan.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
ms: Periksa Penderia

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
ms: Peranti tidak ditemui. Pastikan ia telah dipalam dan dihidupkan.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
ms: Siri tidak diketahui

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
ms: Model tidak diketahui

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
ms: Keterangan tidak diketahui

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
ms: Pengeluar tidak diketahui

note: TRANSLATORS: this is the copyright string, where it might be * "Copyright (c) 2009 Edward Scissorhands" * BIG RED FLASHING NOTE: YOU NEED TO USE ASCII ONLY
en: Copyright (c)
ms: Hak Cipta (c)

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
ms: Tetapkan tetingkap induk untuk membuat modal ini

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
ms: Tetapkan peranti khusus untuk ditentukurkan

en: No device was specified!
ms: Tiada peranti dinyatakan!

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
ms: Tiada profil

en: Default %s
ms: Lalai %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ms: Lalai:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ms: Ruang warna:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ms: Profil ujian:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
ms: Tunjuk maklumat penyahpepijatan untuk semua fail

en: Debugging Options
ms: Pilihan Penyahpepijatan

en: Show debugging options
ms: Tunjuk pilihan penyahpepijatan

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
ms: Profil ICC yang dipasang

note: TRANSLATORS: nothing was specified on the command line
en: No filename specified
ms: Tiada nama fail dinyatakan

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to open ICC profile
ms: Gagal membuka profil ICC

note: TRANSLATORS: parsing error
en: Failed to parse file: %s
ms: Gagal menghurai fail: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
ms: Keterangan profil: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
ms: Hak cipta profil:

note: TRANSLATORS: color profile already been installed
en: Color profile is already imported
ms: Profil warna sedia diimportkan

en: Show Details
ms: Tunjuk Perincian

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
ms: Import profil warna paparan?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
ms: Import profil warna peranti?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
ms: Import profil warna bernama?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
ms: Import profil warna?

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to import file
ms: Gagal mengimport fail

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
ms: Keterangan:

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
ms: Hak Cipta:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
ms: Profil tetingkap root:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
ms: Versi protokol tetingkap root:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
ms: Gagal bersambung dengan bas sesi:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
ms: Permintaan gagal:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
ms: Tiada profil ICC terumpuk untuk fail ini

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
ms: Profil sesuai untuk:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
ms: Tiada profil ICC untuk tetingkap ini

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
ms: Tunjuk sifat-sifat xserver

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
ms: Dapatkan profil-profil untuk satu fail khusus

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
ms: Dapatkan profil untuk satu tetingkap khusus

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
ms: Longgok semua perincian berkenaan sistem ini

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
ms: Program pemeriksaan EDID

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
ms: Tidak Ketahui

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: No colorimeter is attached.
ms: Tiada meter warna dilampirkan.

note: TRANSLATORS: this is displayed if VTE support is not enabled
en: The sensor has no native driver.
ms: Penderia tidak mempunyai pemacu tabii.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
ms: Meter warna yang dilampirkan tidak berupaya membaca satu warna bintik.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
ms: Tiada ruang warna %s tersedia

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
ms: Pemilih Warna Pengurusan Warna GNOME

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
ms: Titik putih media

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
ms: Suhu Warna

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
ms: Ambien

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
ms: Ruang warna

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
ms: Ralat

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
ms: Keputusan

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
ms: _Ukur

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
ms: kelabu

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
ms: Padam profil secara kekal?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
ms: Anda pasti mahu membuang profil ini dari sistem anda secara kekal?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
ms: Padam

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ms: Profil ICC Tersokong

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
ms: Gagal menyalin fail

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
ms: Peranti input

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
ms: Peranti paparan

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
ms: Peranti output

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
ms: Pautan peranti

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
ms: Pertukaran ruang warna

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
ms: Abstrak

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
ms: Warna dinamakan

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
ms: Kelabu

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
ms: Ruang piawai

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
ms: Hasil tambah semak paparan

en: Display model
ms: Model paparan

en: Display serial number
ms: Nombor siri paparan

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
ms: PNPID paparan

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
ms: Pembekal paparan

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
ms: Hasil tambah semak fail

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
ms: Produk rangka kerja

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
ms: Program rangka kerja

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
ms: Versi rangka kerja

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
ms: Jenis sumber data

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
ms: Format pemetaan

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
ms: Penerang pemetaan

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
ms: Peranti pemetaan

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
ms: Purata Delta-E

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
ms: Maksimum Delta-E

note: TRANSLATORS: the RMS error when making the profile
en: Delta-E RMS
ms: RMS Delta-E

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
ms: Peranti penentukuran

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
ms: Permukaan skrin siap

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
ms: Jenis sambungan

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
ms: Kecerahan skrin

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
ms: Volum gamut

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
ms: Liputan sRGB

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
ms: Liputan RGB Adobe

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
ms: Tidak keterangan telah ditetapkan

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
ms: Tiada hak cipta telah ditetapkan

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
ms: Jadual pemampasan paparan tidak sah

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
ms: Satu bintik sampah hadir dalam putih media

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
ms: Paksi kelabu mengandungi sejumlah amaun warna

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
ms: Paksi kelabu bukan-monotonik

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
ms: Satu atau lebih primer adalah tidak sah

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
ms: Primer tidak ditambah dalam putih

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
ms: Satu atau lebih primer adalah pelik

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
ms: Putih bukanlah D50 white

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
ms: Suhu titik putih adalah pelik

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
ms: Jenis amaran tidak diketahui

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
ms: Ya

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
ms: Tidak

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
ms: Profil mempunyai masalah-masalah berikut:

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
ms: Padam profil ini

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
ms: Profil ini tidak dapat dipadamkan

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
ms: Tetapkan profil khusus untuk ditunjukkan

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
ms: Tetapkan fail khusus untuk ditunjukkan

en: Add a profile for the device
ms: Tambah satu profil untuk peranti

en: Remove a profile from the device
ms: Buang satu profil daripada peranti

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
ms: Jenis profil

note: When the profile was created
en: Created
ms: Dicipta

note: The version of the profile
en: Version
ms: Versi

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
ms: Pengeluar

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
ms: Pembetulan paparan

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
ms: Titik putih

note: The licence of the profile, normally non-free
en: Copyright
ms: Hakc ipta

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
ms: Saiz fail

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
ms: Nama fail

note: warnings for the profile
en: Warnings
ms: Amaran

en: Information
ms: Maklumat

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
ms: Satu rajah 1931 CIE menunjukan perwakilan 2D bagi gamut profil

en: CIE 1931
ms: 1931 CIE

en: Response out
ms: Respons keluar

en: Response in
ms: Respons masuk

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
ms: Satu lekuk penghasilan semula tona memetakan lumunans adegan untuk memaparkan luminans

en: Video card out
ms: Kad video keluar

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
ms: Satu jadual gamma kad video menunjukan lekuk yang dimuatkan ke dalam paparan

en: Previous Image
ms: Imej Terdahulu

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
ms: Contoh sRGB

en: Next Image
ms: Imej Berikutnya

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
ms: Ini menunjukkan apakah rupa imej sekiranya disimpan dengan profil

en: From sRGB
ms: Dari sRGB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
ms: Ini menunjukkan apakah rupa imej sekiranya dibuka dengan profil

en: To sRGB
ms: Ke sRGB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
ms: Warna bernama adalah warna-warna khusus yang telah ditakrif di dalam profil

en: Named Colors
ms: Warna-warna Bernama

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
ms: Data meta ialah maklumat tambahan yang tersimpan di dalam profil untuk kegunaan program.

en: Metadata
ms: Data Meta
