gnome-color-manager 3.23.x - en to nb translation catalogue (310 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
nb: GNOME fargestyrer

en: Inspect and compare installed color profiles
nb: Inspiser og sammenligne installerte fargeprofiler

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
nb: GNOME fargeprofilvisning viser installerte fargeprofiler på ditt system og lar deg kalibrere skjermer, skrivere og kameraer med en veiviser.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
nb: Denne funksjonaliteten brukes typisk av GNOME kontrollsenter fra fargepanelet selv om den også kan brukes på egenhånd.

en: Color
nb: Farge

en: Color Calibration
nb: Fargekalibrering

en: ICC Profile Installer
nb: Installer ICC-profil

en: Install ICC profiles
nb: Installler ICC-profiler

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
nb: Fargevelger

en: Use the color sensor to sample spot colors
nb: Bruk fargemåler til å lese punktfarger

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
nb: Hvitpunkt for medium

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
nb: Fargetemperatur

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
nb: Bakgrunnslys

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
nb: Fargeområde

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
nb: Feil

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
nb: Resultater

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
nb: _Mål

en: Add a profile for the device
nb: Legg til en profil for denne enheten

en: Remove a profile from the device
nb: Fjern en profil fra enheten

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
nb: Type profil

note: When the profile was created
en: Created
nb: Laget

note: The version of the profile
en: Version
nb: Versjon

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
nb: Produsent

note: The manufacturer of the profile
en: Model
nb: Modell

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
nb: Skjermkorrigering

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
nb: Hvitpunkt

note: The licence of the profile, normally non-free
en: Copyright
nb: Opphavsrett

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
nb: Filstørrelse

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
nb: Filnavn

note: warnings for the profile
en: Warnings
nb: Advarsler

en: Information
nb: Informasjon

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
nb: Et CIE 1931-diagram viser en 2D-representasjon av profilens gamut

en: Response out
nb: Svar ut

en: Response in
nb: Svar inn

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
nb: En tonegjengivelseskurve viser forholdet mellom luminans for bilde og skjerm

en: Video card out
nb: Bildeutgang

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
nb: En gammatabell for skjermkort viser kurvene lastet inn på skjermen

en: Previous Image
nb: Forrige bilde

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
nb: sRGB-eksempel

en: Next Image
nb: Neste bilde

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
nb: Dette viser hva et bilde vil se ut som hvis det blir lagret med profilen

en: From sRGB
nb: Fra sRGB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
nb: Dette viser hva et bilde vil se ut som hvis det åpnes med profilen

en: To sRGB
nb: Til sRGB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
nb: Navngitte farger er spesifikke farger som defineres i profilen

en: Named Colors
nb: Navngitte farger

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
nb: Metadata er tilleggsinformasjon som lagres i profilen for bruk av programmer.

en: Color Profile Viewer
nb: Visning av fargeprofil

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
nb: Farge;ICC;

note: TRANSLATORS: title, default paramters needed to calibrate_argyll
en: Getting default parameters
nb: Henter forvalgte parametere

note: TRANSLATORS: dialog message
en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
nb: Dette forhåndskalibrerer skjermen ved å sende fargede og grå lapper til skjermen for så å måle dem med måleinstrumentet.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Reading the patches
nb: Leser lappene

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Reading the patches using the color measuring instrument.
nb: Leser lappene ved å bruke fargemåleinstrumentet.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Drawing the patches
nb: Tegner lapper

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
nb: Tegner lappene som ble laget til skjermen, som så vil måles av måleinstrumentet.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Generating the profile
nb: Lager profilen

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
nb: Lager ICC-fargeprofil som kan brukes med denne skjermen.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Copying files
nb: Kopierer filer

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
nb: Kopierer kildebilde, diagramdata og CIE-referanseverdier.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Measuring the patches
nb: Måler lappene

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Detecting the reference patches and measuring them.
nb: Finner referanselappene og måler dem.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
nb: Lager ICC-fargeprofil som kan brukes med denne enheten.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colors used in calibration
en: Printing patches
nb: Skriver ut lapper

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
nb: Tegner lappene for det valgte papiret og blekket.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Wait for the ink to dry
nb: Vent på at blekket skal tørke

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
nb: Vent noen minutter på at blekket skal tørke. Å lage profil av våt blekk vil gi dårlig resultat og kan skade måleinstrumentet.

note: TRANSLATORS: title, instrument refers to a calibration device
en: Set up instrument
nb: Sett opp instrument

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Setting up the instrument for use…
nb: Setter opp instrumentet for bruk …

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Calibration error
nb: Feil ved kalibrering

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The sample could not be read at this time.
nb: Prøven kunne ikkje leses for øyeblikket.

en: Retry
nb: Prøv igjen

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: No firmware is installed for this instrument.
nb: Ingen fastvare er installert for dette instrumentet.

note: TRANSLATORS: message, the image wasn't good enough
en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
nb: Mønstersamstemmelsen var ikke god nok. Påse at du har valgt riktig type mål.

note: TRANSLATORS: message, the sensor got no readings
en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
nb: Måleinstrumentet fikk ingen gyldige lesinger. Påse at irisblenderen er helt åpen.

note: TRANSLATORS: message, the colorimeter has got confused
en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
nb: Måleinstrumentet er opptatt og starter ikke. Koble fra og til USB-kontakten før du prøver igjen.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading target
nb: Leser mål

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: Failed to read the strip correctly.
nb: Stripen ble ikke riktig lest.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading sample
nb: Leser måling

note: TRANSLATORS: message, the sample read failed due to misread
en: Failed to read the color sample correctly.
nb: Klarte ikke å lese fargemåling riktig.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
nb: Les stripe %s i stedet for %s.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
nb: Det virker som om du har målt feil stripe.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
nb: Om det er den riktige du har målt så er alt som det skal være. Det kan bare være uvanlig papir.

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Device Error
nb: Feil med enhet

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The device could not measure the color spot correctly.
nb: Enheten kunne ikke måle fargepunktet riktig.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
nb: Klar til å lese stripe %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
nb: Plasser fargemåleren på det hvite området ved siden av bokstaven for så trykke og holde målebryteren nede.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
nb: Skann rolig mållinjen fra venstre til høyre og slipp bryteren når du når enden av siden.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
nb: Påse at senteret på enheten er riktig oppstilt ved raden du forsøker å måle.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
nb: Slipp bryteren om du gjør en feil, så vil du kunne prøve på nytt.

note: TRANSLATORS: title, printing reference files to media
en: Printing
nb: Skriver ut

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Preparing the data for the printer.
nb: Forbereder data for skriveren.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Sending the targets to the printer.
nb: Sender mål til skriveren.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Printing the targets…
nb: Skriver ut målene …

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The printing has finished.
nb: Utskrift er fullført.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The print was aborted.
nb: Utskrift ble avbrutt.

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please attach instrument
nb: Vennligst koble til instrumentet

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
nb: Koble til måleinstrumentet på det grå kvadratet på midten av skjermen slik som på bildet under.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
nb: Kople til måleinstrumentet på det grå kvadratet på midten av skjermen.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
nb: Du må holde enheten på skjermen mens kalibreringen pågår.

en: Continue
nb: Fortsett

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please configure instrument
nb: Vennligst konfigurer instrumentet

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
nb: Vennligst sett måleinstrumentet i kalibreringsmodus som vist i bildet under.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to screen mode.
nb: Vennligst sett målingsinstrumentet til skjermmodus.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
nb: Vennligst sett måleinstrumentet i kalibreringsmodus som vist i bildet under.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
nb: Vennligst sett målingsinstrumentet i kalibreringsmodus.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
nb: Velg bilde for kalibreringsmål

en: _Cancel
nb: A_vbryt

en: _Open
nb: _Åpne

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
nb: Støttede bildefiler

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
nb: Alle filer

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
nb: Velg fil for CIE-referanseverdier

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
nb: CIE-verdier

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
nb: Velg fil for ICC-profil

en: Calibration is not complete
nb: Kalibrering er ikke fullført

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
nb: Er du sikker på at du vil avbryte kalibrering?

note: TRANSLATORS: button text
en: Continue calibration
nb: Fortsett kalibrering

note: TRANSLATORS: button text
en: Cancel and close
nb: Avbryt og lukk

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
nb: Profilering fullført

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
nb: Klarte ikke å kalibrere

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
nb: Kalibrer ditt kamera

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
nb: Kalibrer din skjerm

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
nb: Kalibrer din skriver

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
nb: Kalibrer din enhet

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
nb: Enhver eksisterende skjermkorrigering vil midlertidig bli slått av og lysstyrken vil settes til maksimum.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
nb: Du kan avbryte denne prosessen i ethvert steg ved å trykke på avbryt-knappen.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
nb: Innledning

en: Show File
nb: Vis fil

en: Click here to show the profile
nb: Klikk her for å vise profilen

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
nb: Ferdig!

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
nb: Kalibrering av kamera er fullført.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
nb: Kalibrering av skjerm er fullført.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
nb: Kalibrering av skriver er fullført.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
nb: Kalibrering av enheten er fullført.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
nb: For å vise detaljer om den nye profilen eller for å angre kalibrering gå til <a href="control-center://color">Kontrollsenter</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
nb: Du kan bruke profilen med <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> og <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systemer.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
nb: Sammendrag

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
nb: Utfører kalibrering

en: Calibration is about to start
nb: Kalibrering er i ferd med å starte

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
nb: Handling

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
nb: Sjekkliste for kalibrering

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
nb: For å få best mulig resultater er det anbefalt at du stiller inn skjermen med de følgende innstillingene.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
nb: Du må kanskje se i skjermens håndbok for å se hvordan du skal oppnå disse innstillingene.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
nb: Nullstill din skjerm til forvalgte verdier fra fabrikken.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
nb: Slå av dynamisk kontrask dersom din skjerm har denne egenskapen.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
nb: Still inn skjermen med egendefinerte fargeinnstillinger og sørg for at RGB-kanalene er stilt til de samme verdiene.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
nb: Om egendefinerte farger ikke er tilgjengelige så bruk 6500K fargetemperatur.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
nb: Juster lysstyrken til et komfortabelt nivå for seing over lengre tid.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
nb: For de beste resultater bør skjermen slås av i minst 15 minutter før kalibreringen startes.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
nb: Sjekk innstillinger

note: TRANSLATORS: dialog message saying the argyllcms is not installed
en: Calibration and profiling software is not installed.
nb: Kalibrerings- og profileringsprogramvare er ikke installert.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: These tools are required to build color profiles for devices.
nb: Disse verktøyene kreves for å lage fargeprofiler for enheter.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
nb: Mer programvare kreves!

en: Install required software
nb: Installer nødvendig programvare

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
nb: Installer verktøy

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
nb: Vanlige målfargefiler er ikke installert på denne datamaskinen.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
nb: Målfargefiler trenges for å konvertere bildet til fargeprofil

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
nb: Vil du installere dem?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
nb: Du har allerede den riktige filen så du kan hoppe over dette steget.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
nb: Valgfrie datafiler tilgjengelig

en: Install Now
nb: Installer nå

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
nb: Installer mål

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
nb: Før enheten profileres må du ta bilde av et kalibreringsmål og lagre det som en TIFF-bildefil.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
nb: Påse at kontrast og lysstyrke ikke er endret og at profiler for fargerettelse ikke er tatt i bruk.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
nb: Enhetens sensor bør renses før skanningen og utfilens oppløsning bør være minst 200 dpi.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
nb: Påse at hvitbalansen ikke har blitt endret av kameraet og at linsen er ren.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
nb: Vennligst velg et mål for kalibrering.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
nb: Hvilken måltype har du?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
nb: Velg mål

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
nb: Velg din skjermtype

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
nb: Velg type skjerm som er koblet til din datamaskin.

en: LCD (CCFL backlight)
nb: LCD (CCFL-baklys)

en: LCD (White LED backlight)
nb: LCD (Hvitt LED-baklys)

en: LCD (RGB LED backlight)
nb: LCD (RGB LED-baklys)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
nb: LCD (Wide Gamut RGB LED-baklys)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
nb: LCD (Wide Gamut CCFL-baklys)

en: Projector
nb: Prosjektor

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
nb: Velg type skjerm

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
nb: Velg mål for hvitpunkt for din skjerm

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
nb: De fleste skjermer bør kalibreres til en CIE D65 lyskilde for vanlig bruk.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
nb: CIE D50 (utskrift og publisering)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
nb: CIE D65 (foto og grafikk)

en: Native (Already set manually)
nb: Innebygget (Allerede satt manuelt)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
nb: Velg hvitpunkt for skjerm

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
nb: Velg profileringsmodus

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
nb: Indiker om du ønsker å profilere en lokal printer, lage noen testlapper eller profilere ved å bruke eksisterende testlapper.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
nb: Kalibreringsmodus

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
nb: Velg kvalitet for kalibrering

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
nb: Kalibrering med høyere kvalitet krever fere fargeprøver og mer tid.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
nb: En høyere presisjon for profil gir mer nøyaktig fargesamsvar, men krever lenger tid for å lese fargelappene.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
nb: Normal presisjon for profil er godt nok for normalt bruk.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
nb: Høy presisjon for profil krever også mer papir og blekk.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
nb: Nøyaktig

en: Quick
nb: Rask

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
nb[0]: (omtrent %u papirark)
nb[1]: (omtrent %u papirark)

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u minute) | (about %u minutes)
nb[0]: (omtrent %u minutt)
nb[1]: (omtrent %u minutter)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
nb: Kvalitet for kalibrering

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
nb: Tittel på profil

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
nb: Velg en tittel for å identifisere profilen på ditt system.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
nb: Tittel på profil

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
nb: Sett inn maskinvare for måling

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
nb: Du må sette inn måleinstrumentet for å fortsette.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
nb: Sjekk for måleinstrument

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
nb: Enheten ble ikke funnet. Sjekk at den er koblet til og slått på.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
nb: Ukjent serienummer

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
nb: Ukjent modell

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
nb: Ukjent beskrivelse

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
nb: Ukjent produsent

note: TRANSLATORS: this is the copyright string, where it might be * "Copyright (c) 2009 Edward Scissorhands" * BIG RED FLASHING NOTE: YOU NEED TO USE ASCII ONLY
en: Copyright (c)
nb: Opphavsrett ©

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
nb: Sett opphavsvindu for å gjøre dette modalt

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
nb: Sett spesifikk enhet som skal kalibreres

en: No device was specified!
nb: Enhet ble ikke oppgitt!

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
nb: Ingen profil

en: Default %s
nb: Forvalg %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
nb: Forvalg:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
nb: Fargeområde:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
nb: Testprofil:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
nb: Vis feilsøkingsinformasjon for alle filer

en: Debugging Options
nb: Feilsøkingsalternativer

en: Show debugging options
nb: Vis alternativer for feilsøking

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
nb: ICC-profil som skal installeres

note: TRANSLATORS: nothing was specified on the command line
en: No filename specified
nb: Filnavn ikke oppgitt

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to open ICC profile
nb: Klarte ikke å åpne ICC-profil

note: TRANSLATORS: parsing error
en: Failed to parse file: %s
nb: Klarte ikke å lese filen: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
nb: Beskrivelse av profil: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
nb: Opphavsrett for profil:

note: TRANSLATORS: color profile already been installed
en: Color profile is already imported
nb: Fargeprofil er allerede importert

en: Show Details
nb: Vis detaljer

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
nb: Importer fargeprofil for skjerm?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
nb: Importer fargeprofil for enhet?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
nb: Importer navngitt fargeprofil?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
nb: Importer fargeprofil?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
nb: Importer

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to import file
nb: Klarte ikke å importere filen

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
nb: Beskrivelse:

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
nb: Opphavsrett:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
nb: Profil for rotvindu:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
nb: Protokollversjon for rotvindu:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
nb: Klarte ikke å koble til øktbussen:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
nb: Forespørselen feilet:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
nb: Ingen ICC-profiler er tilegnet denne filen

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
nb: Passende profiler for:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
nb: Det finnes ingen ICC-profiler for dette vinduet

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
nb: Vis egenskaper for X-tjener

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
nb: Hent profiler for en spesifikk fil

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
nb: Hent profil for et spesifikt vindu

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
nb: Dumper alle detaljer om dette systemet

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
nb: Program for EDID-inspeksjon

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
nb: Ukjent

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: No colorimeter is attached.
nb: Ingen fargemåler er koblet til.

note: TRANSLATORS: this is displayed if VTE support is not enabled
en: The sensor has no native driver.
nb: Sensoren har ingen driver for denne plattformen.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
nb: Den tilkoblede fargemåleren kan ikke lese punktfarger.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
nb: Ingen %s-fargeområder tilgjengelig

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
nb: Fargevelger for GNOME fargehåndtering

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
nb: grå

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
nb: Slett profilen permanent?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne denne profilen fra systemet for godt?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
nb: Slett

en: _Import
nb: _Importer

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
nb: Støttede ICC-profiler

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
nb: Klarte ikke å kopiere filen

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
nb: Inndataenhet

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
nb: Skjermenhet

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
nb: Utdataenhet

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
nb: Konvertering av fargeområde

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
nb: Abstrakt

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
nb: Navngitt farge

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
nb: Grå

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
nb: Standard område

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
nb: Sjekksum for skjermc

en: Display model
nb: Modell av skjerm

en: Display serial number
nb: Serienummer for skjerm

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
nb: PNPID for skjerm

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
nb: Skjermprodusent

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
nb: Sjekksum for fil

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
nb: Rammeverksprodukt

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
nb: Program fra rammeverk

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
nb: Versjon for rammeverk

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
nb: Type datakilde

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
nb: Format for kobling

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
nb: Kvalifikator for kobling

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
nb: Opprinnelig enhet

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
nb: Delta-E gjennomsnitt

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
nb: Delta-E maksimum

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
nb: Kalibreringsenhet

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
nb: Type overflate på skjerm

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
nb: Tilkoblingstype

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
nb: Lysstyrke for skjerm

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
nb: Gamut-volum

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
nb: sRGB-dekning

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
nb: Adobe RGB-dekning

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
nb: Ingen beskrivelse er satt

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
nb: Ingen opphavsrett er satt

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
nb: Kompensasjonstabell for skjermen er ugyldig

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
nb: En «scum dot» finnes ikke for hvitt medie

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
nb: Grå akse inneholder betydelige mengder med farge

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
nb: Grå akse er ikke monoton

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
nb: En av flere av hovedverdiene er ugyldig

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
nb: Hovedverdiene legger ikke til hvit

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
nb: En eller flere av hovedverdiene er usannsynlig

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
nb: Hvit er ikke D50 hvit

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
nb: Temperatur for hvitpunkt er usannsynlig

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
nb: Ukjent type advarsel

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
nb: Ja

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
nb: Nei

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
nb: Profilen har følgende problemer:

note: TRANSLATORS: this is the icc creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I∶%M∶%S %p
nb: %B %e %Y, %H.%M.%S

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
nb: Slett denne profilen

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
nb: Denne profilen kan ikke slettes

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
nb: Angi spesifikk profil som skal vises

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
nb: Sett spesifikk fil som skal vises
