gnome-color-manager master - en to oc translation catalogue (314 entries)

en: Color Calibration
oc: Escandalhatge de la color

en: ICC Profile Installer
oc: Programa d'installacion de perfil de color ICC

en: Install ICC profiles
oc: Installacion de perfils ICC

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
oc: Selector de colors

en: Use the color sensor to sample spot colors
oc: Utiliza lo colorimètre per escandalhar las colors de punt

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
oc: Punt blanc del mèdia

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
oc: Temperatura de color

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
oc: Ambiança

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
oc: Espaci de color

note: These are the values of the chosen color in Red, Green, Blue encoding TRANSLATORS: this is the colorspace, e.g. red, green, blue TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: RGB
oc: RVB

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
oc: Resultats

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
oc: _Mesurar

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
oc: Gestionari colorimetric GNOME

en: Inspect and compare installed color profiles
oc: Examina e compara los perfils de colors installats

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
oc: Lo Visionador de perfil de colors GNOME aficha los perfils de color installats sus vòstre sistèma e permet de calibrar d'ecrans, d'imprimentas e d'aparelhs fòtos amb l'ajuda d'un assistent.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
oc: Aquesta foncionalitat es notadament utilizada pel panèl Colors del centre de contraròtle de GNOME, mas pòt tanben èsser utilizada d'un biais autonòm.

en: Color Profile Viewer
oc: Visionador de perfil de colors

en: Add a profile for the device
oc: Apond un perfil pel periferic

en: Remove a profile from the device
oc: Suprimís un perfil pel periferic

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
oc: Tipe de perfil

note: When the profile was created
en: Created
oc: Creat

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
oc: Fabricant

note: The manufacturer of the profile
en: Model
oc: Modèl

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
oc: Correccion de l'ecran

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
oc: Punt blanc

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
oc: Talha del fichièr

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
oc: Nom del fichièr

note: warnings for the profile
en: Warnings
oc: Avertiments

en: Information
oc: Informacion

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
oc: Un diagrama CIE 1931 aficha una representacion en 2D del gamut del perfil

en: Response out
oc: Responsa sortenta

en: Response in
oc: Responsa entranta

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
oc: Una corba de reproduccion de la tencha es la mapa de correspondéncia entre la luminància de la scèna e la de l'ecran

en: Video card out
oc: Sortida de la carta vidèo

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
oc: Una taula gamma de carta vidèo aficha las corbas cargadas dins l'ecran

en: Previous Image
oc: Imatge precedent

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
oc: Exemple de sRVB

en: Next Image
oc: Imatge seguent

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
oc: Aquò fa veire a qué se semblariá un imatge se èra enregistrat amb lo perfil

en: From sRGB
oc: De sRVB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
oc: Aquò fa veire a qué se semblariá un imatge se èra dobèrt amb lo perfil

en: To sRGB
oc: Cap a sRVB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
oc: Las colors nomenadas son de colors especificas definidas dins lo perfil

en: Named Colors
oc: Colors nomenadas

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
oc: Las metadonadas son d'informacions suplementàrias enregistradas dins lo perfil a l'usatge de las aplicacions.

en: Metadata
oc: Metadonadas

en: Getting default parameters
oc: Obtencion dels paramètres per defaut

en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
oc: Aquò preescandalha l'ecran en envoyant d'escandalhatges colorats e grises a vòstre ecran e en los mesurant amb l'ajuda de la sonda.

en: Reading the patches
oc: Lectura dels escandalhatges

en: Reading the patches using the color measuring instrument.
oc: Lectura dels escandalhatges amb l'ajuda de la sonda colorimetrica.

en: Drawing the patches
oc: Afichatge dels escandalhatges

en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
oc: Afichatge a l'ecran dels escandalhatges generats, que seràn puèi mesurats per la sonda.

en: Generating the profile
oc: Generacion del perfil

en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
oc: Generacion del perfil ICC que pòt èsser utilizat per aqueste ecran.

en: Copying files
oc: Còpia de fichièrs

en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
oc: Còpia de l'imatge font, de las donadas del diagrama e de las valors de referéncia XYZ (CIE).

en: Measuring the patches
oc: Mesura dels escandalhatges

en: Detecting the reference patches and measuring them.
oc: Deteccion e mesura dels escandalhatges de referéncia.

en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
oc: Generacion del perfil ICC que pòt èsser utilizat per aqueste periferic.

en: Printing patches
oc: Impression dels escandalhatges

en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
oc: Rendut dels escandalhatges pel papièr e la tinta seleccionats.

en: Wait for the ink to dry
oc: Esperar que la tinta seca

en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
oc: Pacientatz qualques minutas per que la tinta seque. Far lo perfil d'una tinta encara umida produtz de perfils de marrida qualitat e pòt damatjar la sonda colorimetrica.

en: Set up instrument
oc: Configurar la sonda

en: Setting up the instrument for use…
oc: Configuracion de la sonda per son utilizacion…

en: Calibration error
oc: Error d'escandalhatge

en: The sample could not be read at this time.
oc: L'escandalhatge a pas pogut èsser legit aquesta còp.

en: Retry
oc: Ensajatz tornamai

en: No firmware is installed for this instrument.
oc: I a pas de micrologicial d'installat per aquesta sonda.

en: The pattern match wasn't good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
oc: La correspondéncia de motiu es pas pro bona. Asseguratz-vos qu'avètz seleccionat lo bon tipe de cibla.

en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
oc: La sonda a pas obtengut de resultats valids. Asseguratz-vos qu'es dobèrta corrèctament.

en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
oc: La sonda de mesura es ocupada e s'avia pas. Desbrancatz la presa USB e reïnserissètz-la abans d'ensajar d'utilizar lo periferic.

en: Reading target
oc: Lectura de la cibla

en: Failed to read the strip correctly.
oc: Impossible de legir la benda corrèctament.

en: Reading sample
oc: Lectura de l'escandalhatge

en: Failed to read the color sample correctly.
oc: Impossible de legir l'escandalhatge de color corrèctament.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
oc: Legir la benda %s puslèu que %s !

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you've measured the wrong strip.
oc: Sembla que mesuratz la marrida benda.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you've really measured the right one, it's okay, it could just be unusual paper.
oc: Se avètz vertadièrament mesurat la bona, es pas grèu, es possible qu'aquò siá un papièr inabitual.

en: Device Error
oc: Error de periferic

en: The device could not measure the color spot correctly.
oc: La sonda a pas pogut mesurar lo punt de color corrèctament.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
oc: Prèst per legir la benda %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
oc: Plaçatz lo colorimètre sus la zòna blanca al costat de la letra, desenclavatz e mantenètz quichat lo boton de mesura.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
oc: Balejatz lentament la linha cibla d'esquèrra a dreita e daissatz anar lo boton quand atenhètz lo bòrd de la pagina.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
oc: Asseguratz-vos que lo centre de la sonda es corrèctament alinhat amb la linha qu'ensajatz de mesurar.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you'll get a chance to try again.
oc: Se fasètz una error daissatz anar l'interruptor e poiretz ensajar tornamai.

en: Printing
oc: Impression

en: Preparing the data for the printer.
oc: Preparacion de las donadas per l'imprimenta.

en: Sending the targets to the printer.
oc: Mandadís de las ciblas a l'imprimenta.

en: Printing the targets…
oc: Impression de las ciblas…

en: The printing has finished.
oc: L'impression es acabada.

en: The print was aborted.
oc: L'impression es estada abandonada.

en: Please attach instrument
oc: Plaçatz la sonda

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
oc: Plaçatz la sonda al centre de l'ecran sul carrat gris, coma demostrat sus l'imatge çaijós.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
oc: Plaçatz la sonda al centre de l'ecran sul carrat gris.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
oc: Vos cal gardar la sonda sus l'ecran pendent tota la durada de l'escandalhatge.

en: Continue
oc: Contunhar

en: Please configure instrument
oc: Configuratz la sonda

en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
oc: Plaçatz la sonda en mòde ecran, coma mostrat sus l'imatge çaijós.

en: Please set the measuring instrument to screen mode.
oc: Plaçatz la sonda en mòde ecran.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
oc: Plaçatz la sonda en mòde escandalhatge, coma demostrat sus l'imatge çaijós.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
oc: Plaçatz la sonda en mòde escandalhatge.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
oc: Seleccionatz l'imatge cibla de l'escandalhatge

en: _Cancel
oc: A_nullar

en: _Open
oc: _Dobrir

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
oc: Fichièrs imatges preses en carga

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
oc: Totes los fichièrs

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
oc: Seleccionar lo fichièr de las valors de referéncia XYZ (CIE)

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
oc: Valors XYZ (CIE)

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
oc: Seleccion d'un fichièr de perfil ICC

en: Calibration is not complete
oc: L'escandalhatge es pas acabat

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
oc: Sètz segur que volètz anullar l'escandalhatge ?

en: Continue calibration
oc: Contunhar l'escandalhatge

en: Cancel and close
oc: Anullar e tampar

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
oc: Perfilatge acabat

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
oc: Fracàs de l'escandalhatge

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
oc: Escandalhatge de vòstre aparelh fòto

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
oc: Escandalhatge de vòstre ecran

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
oc: Escandalhatge de vòstra imprimenta

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
oc: Escandalhatge de vòstre periferic

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
oc: Tota correccion existenta de l'afichatge de vòstre ecran serà temporàriament anullada e la luminositat serà reglada al maximum.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
oc: Podètz anullar aqueste processus a quin moment que siá en clicant sul boton anullar.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
oc: Introduccion

en: Show File
oc: Afichar lo fichièr

en: Click here to show the profile
oc: Clicatz aicí per afichar lo perfil

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
oc: Acabat !

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
oc: L'aparelh fòto es estat escandalhat amb succès.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
oc: L'ecran es estat escandalhat amb succès.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
oc: L'imprimenta es estada escandalhada amb succès.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
oc: Lo periferic es estat escandalhat amb succès.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
oc: Per afichar los detalhs sul novèl perfil o per anullar l'escandalhatge, dobrissètz lo <a href="control-center://color">centre de contraròtle</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
oc: Podètz utilizar lo perfil amb los sistèmas <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> e <a href="import-windows">Microsoft Windows</a>.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
oc: Resumit

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
oc: Realizacion de l'escandalhatge

en: Calibration is about to start
oc: L'escandalhatge va començar

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
oc: Accion

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
oc: Lista de contraròtle de l'escandalhatge

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
oc: Abans d'escandalhar l'afichatge, es recomandat de configurar vòstre ecran amb los paramètres seguents per obténer los melhors resultats.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner's manual for your display on how to achieve these settings.
oc: Podètz consultar lo manual de l'utilizaire de vòstre ecran per saber cossí obténer aquestes paramètres.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
oc: Reïnicializatz vòstre ecran als paramètres d'usina.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
oc: Desactivatz lo contraste dinamic se vòstre ecran dispausa d'aquesta foncion.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
oc: Configuratz vòstre ecran amb los paramètres de color personalizats e asseguratz-vos que los canals RVB ajan las meteissas valors.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
oc: Se las colors personalizadas son pas disponiblas, utilizatz la temperatura de color 6500K.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
oc: Ajustatz la luminositat de l'ecran a un nivèl confortable per una utilizacion perlongada.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
oc: Per de melhors resultats, l'ecran deu èsser alucat dempuèi al mens quinze minutas abans de començar l'escandalhatge.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
oc: Paramètres de contraròtle

en: Calibration and profiling software is not installed.
oc: Lo logicial d'escandalhatge e de perfilatge es pas installat.

en: These tools are required to build color profiles for devices.
oc: Aquestas aisinas son necessàrias per bastir los perfils de color dels periferics.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
oc: Manca un logicial !

en: Install required software
oc: Installar lo logicial requesit

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
oc: Installacion de las aisinas

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
oc: Los fichièrs de color cibla son pas installats sus aqueste ordenador.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
oc: Los fichièrs de color cibla son necessaris per convertir l'imatge en perfil de color.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
oc: Volètz que sián installats ?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
oc: Se possedissètz ja lo fichièr corrècte, podètz ignorar aquesta etapa.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
oc: Fichièrs de donadas opcionals disponibles

en: Install Now
oc: Installar ara

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
oc: Installacion de las ciblas

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: CMP Digital Target 3
oc: Cibla numerica CMP 3

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: i1 RGB Scan 1.4
oc: Numerizacion RVB i1 1.4

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
oc: Abans de far lo perfil del periferic, vos cal aquerir manualament un imatge d'escandalhatge e l'enregistrar al format TIFF.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
oc: Asseguratz-vos que lo contraste e la luminositat son pas modificats e que cap de perfil de correccion de color siá pas utilizat.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
oc: La zòna d'aquisicion del periferic deu èsser netejada abans de numerizar e la resolucion del fichièr de sortida deu èsser al minimum de 200 punts per poce (dpi).

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
oc: Asseguratz-vos que la balança dels blancs es pas modificada per l'aparelh fòto e que l'objectiu es net.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
oc: Seleccionatz lo tipe de cibla d'escandalhatge.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
oc: Quin es lo tipe de cibla ?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
oc: Seleccion d'una cibla

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
oc: Causida de vòstre tipe d'ecran

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
oc: Seleccionatz lo tipe d'ecran connectat a vòstre ordenador.

en: LCD (CCFL backlight)
oc: LCD (esclairatge de catòde freg, CCFL)

en: LCD (White LED backlight)
oc: LCD (esclairatge de LED blanca)

en: LCD (RGB LED backlight)
oc: LCD (esclairatge de LED RVB)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
oc: LCD (esclairatge de LED RVB, gamut larg)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
oc: LCD (esclairatge de catòde freg, gamut larg)

en: CRT
oc: Ecran catodic

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
oc: Causida del tipe d'ecran

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
oc: Causida del punt blanc de vòstra cibla d'ecran

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
oc: La plupart dels ecrans deurián èsser escandalhats a un illuminant CIE D65 per un usatge general.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
oc: CIE D50 (impression e publicacion)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
oc: CIE D65 (fòtos e grafics)

en: Native (Already set manually)
oc: Natiu (ja definit manualament)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
oc: Causida del punt blanc de l'ecran

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
oc: Causida d'un mòde de perfilatge

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
oc: Indicatz se volètz far lo perfil d'una imprimenta locala, generar d'escandalhatges de tèst o crear un perfil amb l'ajuda d'escandalhatges existents.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
oc: Mòde d'escandalhatge

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
oc: Causida de la qualitat de l'escandalhatge

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
oc: Una qualitat d'escandalhatge superiora demanda fòrça escandalhatges de color e pren mai de temps.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
oc: Un perfil de precision superiora permet d'obténer una mai granda precision de las correspondéncias de color mas necessita mai de temps per legir los escandalhatges de color.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
oc: Per un utilizaire non professional, un perfil de precision normal es sufisent.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
oc: Lo perfil de nauta precision demanda tanben mai de papièr e de tinta.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
oc: Precisa

en: Normal
oc: Normala

en: Quick
oc: Rapida

en: (about %i sheet of paper) | (about %i sheets of paper)
oc[0]: (environ %i fuèlh de papièr)
oc[1]: (environ %i fuèlhs de papièr)

en: (about %i minute) | (about %i minutes)
oc[0]: (environ %i minuta)
oc[1]: (environ %i minutas)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
oc: Qualitat de l'escandalhatge

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
oc: Títol del perfil

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
oc: Causir un títol per identificar lo perfil sus vòstre sistèma.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
oc: Títol del perfil

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
oc: Brancament de la sonda

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
oc: Vos cal brancar la sonda per contunhar.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
oc: Verificacion de la sonda

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
oc: La sonda a pas pogut èsser detectada. Asseguratz-vos qu'es brancada e alucada.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
oc: Numèro de seria desconegut

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
oc: Modèl desconegut

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
oc: Descripcion desconeguda

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
oc: Fabricant desconegut

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
oc: Definir la fenèstra parenta per la rendre modala

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
oc: Definir lo periferic especific d'escandalhar

en: No device was specified!
oc: Cap de periferic es pas definit !

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
oc: Pas cap de perfil

en: Default %s
oc: %s per defaut

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
oc: Per defaut :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
oc: Espaci de color :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
oc: Perfil del test :

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
oc: Afichar las informacions de desbugatge per totes los fichièrs

en: Debugging Options
oc: Opcions de desbugatge

en: Show debugging options
oc: Afichar las opcions de desbugatge

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
oc: Perfil ICC a installar

en: No filename specified
oc: Cap de nom de fichièr pas indicat

en: Failed to open ICC profile
oc: Impossible de dobrir lo perfil ICC

en: Failed to parse file: %s
oc: Fracàs de l'analisi del fichièr : %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
oc: Descripcion del perfil : %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
oc: Copyright del perfil :

en: Color profile is already imported
oc: Lo perfil de color es ja importat

en: Show Details
oc: Afichar los detalh

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
oc: Importar lo perfil de color de l'ecran ?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
oc: Importar lo perfil de color del periferic ?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
oc: Importar lo perfil de color nomenat ?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
oc: Importar lo perfil de color ?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
oc: Importar

en: Failed to import file
oc: Fracàs d'importacion del fichièr

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
oc: Descripcion :

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
oc: Copyright :

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
oc: Perfil de la fenèstra raiç :

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
oc: Version del protocòl de la fenèstra raiç :

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
oc: Impossible de se connectar al bus de session :

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
oc: La requèsta a fracassat :

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
oc: I a pas de perfil ICC atribuit a aqueste fichièr

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
oc: Perfils apropriats per :

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
oc: I a pas de perfil ICC per aquesta fenèstra

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
oc: Afichar las proprietats de xserver

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
oc: Obténer los perfils per un fichièr especific

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
oc: Obténer lo perfil per una fenèstra especifica

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
oc: Afichar totes los detalh a prepaus d'aqueste sistèma

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
oc: Programa d'inspeccion d'EDID

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
oc: Desconegut

en: No colorimeter is attached.
oc: Cap de colorimètre es pas connectat.

en: The sensor has no native driver.
oc: La sonda a pas de pilòt natiu.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
oc: Lo colorimètre connectat es pas capable de legir un punt de color.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
oc: Cap d'espaci de color %s pas disponible

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
oc: Selector de colors de GNOME Color Manager

note: TRANSLATORS: this is the colorspace, e.g. cyan, magenta, yellow, black TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: CMYK
oc: CMJN

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
oc: gris

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
oc: Suprimir definitivament lo perfil ?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
oc: Sètz segur que volètz suprimir definitivament aqueste perfil de vòstre sistèma ?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
oc: Suprimir

en: _Import
oc: _Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
oc: Perfils ICC preses en carga

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
oc: Fracàs de la còpia del fichièr

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
oc: Periferic d'entrada

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
oc: Periferic d'afichatge

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
oc: Periferic de sortida

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
oc: Perfil de ligason (devicelink)

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
oc: Conversion d'espaci colorimetric

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
oc: Resumit

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
oc: Color nomenada

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
oc: Gris

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: HSV
oc: TSV

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: CMY
oc: CMJ

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
oc: Espaci estandard

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
oc: Afichar la soma de contraròtle

en: Display model
oc: Modèl de l'ecran

en: Display serial number
oc: Numèro de seria de l'ecran

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
oc: Ecran PNPID

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
oc: Vendeire de l'ecran

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
oc: Soma de contraròtle del fichièr

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
oc: Produit quadre

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
oc: Programa quadre

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
oc: Version quadre

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
oc: Tipe de font de donadas

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
oc: Format de la correspondéncia

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
oc: Qualification de la correspondéncia

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
oc: Periferic de la correspondéncia

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
oc: Mejana dèlta-E

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
oc: Maximum dèlta-E

note: TRANSLATORS: the RMS error when making the profile
en: Delta-E RMS
oc: Valor eficaça dèlta-E

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
oc: Periferic d'escandalhatge

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
oc: Finicion de la susfàcia de l'ecran

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
oc: Tipe de connexion

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
oc: Luminositat de l'ecran

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
oc: Volum del gamut

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
oc: Tampa sRVB

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
oc: Tampa RVB Adobe

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
oc: Cap de descripcion pas definida

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
oc: Cap de copyright pas definit

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
oc: La taula de compensacion de l'afichatge es pas valida

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
oc: Una traça es presenta dins lo blanc del mèdia

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
oc: L'axe dels grises conten de quantitats significativas de color

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
oc: L'axe dels grises es pas monotonic

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
oc: Una o mai d'una de las primàrias son pas validas

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
oc: L'addicion de las primàrias dona pas de blanc

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
oc: Una o mai d'una de las primàrias son pas crediblas

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
oc: Lo blanc es pas un blanc D50

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
oc: La temperatura del punt blanc es pas credibla

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
oc: Tipe d'avertiment desconegut

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
oc: Òc

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
oc: Non

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
oc: Lo perfil a rencontrat los problèmas seguents :

note: TRANSLATORS: this is the icc creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
oc: %e %B %Y, %H:%M:%S

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
oc: Suprimir aqueste perfil

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
oc: Aqueste perfil pòt pas èsser suprimit

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
oc: Definir lo perfil especific d'afichar

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
oc: Definir lo fichièr especific d'afichar
