gnome-color-manager - en to pl translation catalogue (314 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
pl: Menedżer kolorów dla środowiska GNOME

en: Inspect and compare installed color profiles
pl: Badanie i porównywanie zainstalowanych profilów kolorów

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
pl: Przeglądarka profilów kolorów dla środowiska GNOME wyświetla profile kolorów zainstalowane na komputerze i umożliwia kalibrowanie ekranów, drukarek i aparatów za pomocą kreatora.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
pl: Ta funkcjonalność jest zwykle używana przez Centrum sterowania środowiska GNOME w panelu kolorów, ale może być też używana samodzielnie.

en: Color
pl: Kolor

en: Color Calibration
pl: Kalibracja kolorów

en: ICC Profile Installer
pl: Instalator profilów ICC

en: Install ICC profiles
pl: Instalacja profilów ICC

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
pl: Wybór koloru

en: Use the color sensor to sample spot colors
pl: Użycie czujnika kolorów do odczytywania plam kolorów

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
pl: Punkt bieli nośnika

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
pl: Temperatura kolorów

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
pl: Otoczenie

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
pl: Przestrzeń kolorów

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
pl: Błąd

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
pl: Wyniki

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
pl: Z_mierz

en: Add a profile for the device
pl: Dodaje profil dla urządzenia

en: Remove a profile from the device
pl: Usuwa profil z urządzenia

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
pl: Typ profilu

note: When the profile was created
en: Created
pl: Utworzono

note: The version of the profile
en: Version
pl: Wersja

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
pl: Producent

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
pl: Korekcja ekranu

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
pl: Punkt bieli

note: The licence of the profile, normally non-free
en: Copyright
pl: Prawa autorskie

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
pl: Rozmiar pliku

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
pl: Nazwa pliku

note: warnings for the profile
en: Warnings
pl: Ostrzeżenia

en: Information
pl: Informacje

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
pl: Diagram CIE 1931 wyświetlający dwuwymiarową reprezentację gamy profilu

en: Response out
pl: Wyjście odpowiedzi

en: Response in
pl: Wejście odpowiedzi

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
pl: Krzywa reprodukcji tonu jest mapowaniem luminacji sceny do luminacji ekranu

en: Video card out
pl: Wyjście karty graficznej

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
pl: Tablica gammy karty graficznej wyświetla krzywe wczytane w ekranie

en: Previous Image
pl: Poprzedni obraz

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
pl: Przykład sRGB

en: Next Image
pl: Następny obraz

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
pl: Tak ten obraz wyglądałby, gdyby został zapisany za pomocą tego profilu

en: From sRGB
pl: Z sRGB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
pl: Tak ten obraz wyglądałby, gdyby został otwarty za pomocą tego profilu

en: To sRGB
pl: Do sRGB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
pl: Nazwane kolory są konkretnymi kolorami określonymi w profilu

en: Named Colors
pl: Nazwane kolory

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
pl: Metadane to dodatkowe informacje przechowywane w profilu do użytku przez programy.

en: Metadata
pl: Metadane

en: Color Profile Viewer
pl: Podgląd profilu kolorów

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
pl: Kolor;Kolory;ICC;

note: TRANSLATORS: title, default paramters needed to calibrate_argyll
en: Getting default parameters
pl: Uzyskiwanie domyślnych parametrów

note: TRANSLATORS: dialog message
en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
pl: Ten proces wstępnie kalibruje ekran przez wysłanie kolorowych i szarych łat na ekran i mierzenie ich za pomocą urządzenia sprzętowego.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Reading the patches
pl: Odczytywanie łat

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Reading the patches using the color measuring instrument.
pl: Odczytywanie łat za pomocą urządzenia do mierzenia kolorów.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Drawing the patches
pl: Rysowanie łat

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
pl: Rysowanie utworzonych łat na ekranie, które następnie zostaną zmierzone przez urządzenie sprzętowe.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Generating the profile
pl: Tworzenie profilu

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
pl: Tworzenie profilu kolorów ICC, który może być używany na tym ekranie.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Copying files
pl: Kopiowanie plików

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
pl: Kopiowanie plików źródłowych, danych wykresów i wartości referencyjnych CIE.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Measuring the patches
pl: Mierzenie łat

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Detecting the reference patches and measuring them.
pl: Wykrywanie łat referencyjnych i mierzenie ich.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
pl: Tworzenie profilu kolorów ICC, który może być używany z tym urządzeniem.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colors used in calibration
en: Printing patches
pl: Drukowanie łat

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
pl: Renderowanie łat dla wybranego papieru i tuszu.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Wait for the ink to dry
pl: Oczekiwanie na wyschnięcie tuszu

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
pl: Proszę poczekać kilka minut na wyschnięcie tuszu. Profilowanie wilgotnego tuszu spowoduje powstanie błędnego profilu i może uszkodzić urządzenie do mierzenia kolorów.

note: TRANSLATORS: title, instrument refers to a calibration device
en: Set up instrument
pl: Ustawianie urządzenia

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Setting up the instrument for use…
pl: Ustawianie urządzenia do użycia…

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Calibration error
pl: Błąd kalibracji

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The sample could not be read at this time.
pl: Nie można odczytać próbki w tej chwili.

en: Retry
pl: Ponów

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: No firmware is installed for this instrument.
pl: Nie zainstalowano oprogramowania sprzętowego dla tego urządzenia.

note: TRANSLATORS: message, the image wasn't good enough
en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
pl: Dopasowanie do wzorca nie jest dostatecznie dobre. Proszę się upewnić, że wybrano poprawny typ docelowy.

note: TRANSLATORS: message, the sensor got no readings
en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
pl: Urządzenie do mierzenia nie otrzymało prawidłowych odczytów. Proszę się upewnić, że przysłona jest w pełni otwarta.

note: TRANSLATORS: message, the colorimeter has got confused
en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
pl: Urządzenie do mierzenia jest zajęte i nie jest uruchamiane. Proszę wyjąć wtyczkę USB i włożyć ją ponownie przed próbą użycia tego urządzenia.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading target
pl: Odczytywanie celu

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: Failed to read the strip correctly.
pl: Poprawne odczytanie paska się nie powiodło.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading sample
pl: Odczytywanie próbki

note: TRANSLATORS: message, the sample read failed due to misread
en: Failed to read the color sample correctly.
pl: Poprawne odczytanie próbki koloru się nie powiodło.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
pl: Odczytano pasek %s zamiast %s.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
pl: Wygląda na to, że mierzony jest błędny pasek.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
pl: Jeśli na pewno mierzono właściwy, to w porządku, mógł to być tylko nietypowy papier.

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Device Error
pl: Błąd urządzenia

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The device could not measure the color spot correctly.
pl: Urządzenie nie może poprawnie zmierzyć plamy koloru.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
pl: Gotowe do odczytania paska %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
pl: Proszę umieścić kolorymetr na białym obszarze naprzeciwko litery oraz kliknąć i przytrzymać przełącznik mierzenia.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
pl: Proszę powoli przeskanować docelową linię z lewej do prawej i puścić przełącznik po dojściu do końca strony.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
pl: Proszę się upewnić, że środek urządzenia jest poprawnie wyrównany z rzędem, który ma zostać zmierzony.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
pl: W razie pomyłki należy po prostu zwolnić przełącznik, a będzie można spróbować ponownie.

note: TRANSLATORS: title, printing reference files to media
en: Printing
pl: Drukowanie

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Preparing the data for the printer.
pl: Przygotowywanie danych dla drukarki.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Sending the targets to the printer.
pl: Wysyłanie celów do drukarki.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Printing the targets…
pl: Drukowanie celów…

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The printing has finished.
pl: Drukowanie zostało ukończone.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The print was aborted.
pl: Drukowanie zostało przerwane.

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please attach instrument
pl: Proszę podłączyć urządzenie

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
pl: Proszę przyłożyć urządzenie do mierzenia na środku ekranu na szarym kwadracie, takim jak obraz poniżej.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
pl: Proszę przyłożyć urządzenie do mierzenia na środku ekranu na szarym kwadracie.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
pl: Należy trzymać urządzenie na ekranie podczas trwania kalibracji.

en: Continue
pl: Kontynuuj

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please configure instrument
pl: Proszę skonfigurować urządzenie

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
pl: Proszę ustawić urządzenie do mierzenia na tryb ekranu, jak na obrazie poniżej.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to screen mode.
pl: Proszę ustawić urządzenie do mierzenia na tryb ekranu.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
pl: Proszę ustawić urządzenie do mierzenia na tryb kalibracji, jak na obrazie poniżej.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
pl: Proszę ustawić urządzenie do mierzenia na tryb kalibracji.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
pl: Proszę wybrać obraz docelowy kalibracji

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Open
pl: _Otwórz

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
pl: Obsługiwane pliki obrazów

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
pl: Wszystkie pliki

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
pl: Wybór pliki wartości referencyjnych CIE

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
pl: Wartości CIE

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
pl: Wybór pliku profilu ICC

en: Calibration is not complete
pl: Nie ukończono kalibracji

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
pl: Na pewno anulować kalibrację?

note: TRANSLATORS: button text
en: Continue calibration
pl: Kontynuuj kalibrację

note: TRANSLATORS: button text
en: Cancel and close
pl: Anuluj i zamknij

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
pl: Profilowanie zostało ukończone

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
pl: Skalibrowanie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
pl: Kalibracja aparatu

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
pl: Kalibracja ekranu

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
pl: Kalibracja drukarki

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
pl: Kalibracja urządzenia

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
pl: Wszystkie istniejące korekcje kolorów zostaną tymczasowo wyłączone, a jasność zostanie ustawiona na maksimum.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
pl: Można anulować ten proces w dowolnym momencie naciskając przycisk Anuluj.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
pl: Wprowadzenie

en: Show File
pl: Wyświetl plik

en: Click here to show the profile
pl: Kliknięcie tutaj wyświetli profil

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
pl: Ukończono

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
pl: Aparat został pomyślnie skalibrowany.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
pl: Ekran został pomyślnie skalibrowany.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
pl: Drukarka została pomyślnie skalibrowana.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
pl: Urządzenie zostało pomyślnie skalibrowane.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
pl: Aby wyświetlić informacje o nowym profilu lub wycofać kalibrację, należy odwiedzić <a href="control-center://color">centrum sterowania</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
pl: Można używać profilu w systemach <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> i <a href="import-windows">Microsoft Windows</a>.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
pl: Podsumowanie

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
pl: Wykonywanie kalibracji

en: Calibration is about to start
pl: Kalibracja zostanie zaraz rozpoczęta

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
pl: Działanie

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
pl: Lista elementów kalibracji

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
pl: Przed kalibrowaniem ekranu zalecane jest jego skonfigurowanie z następującymi ustawieniami, aby uzyskać optymalne wyniki.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
pl: Można zobaczyć w instrukcji ekranu jak osiągnąć te ustawienia.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
pl: Przywrócenie ekranu do wartości fabrycznych.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
pl: Wyłączenie dynamicznego kontrastu, jeśli ekran ma tę funkcję.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
pl: Skonfigurowanie ekranu z własnymi ustawieniami kolorów i upewnienie się, że kanały RGB są ustawione na te same wartości.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
pl: Jeśli własne ustawienia kolorów nie są możliwe, należy użyć temperatury kolorów 6500K.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
pl: Dostosowanie jasności ekranu do wygodnego poziomu do dłuższego używania.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
pl: Aby uzyskać najlepsze wyniki, ekran powinien być włączony co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem kalibracji.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
pl: Sprawdzenie ustawień

note: TRANSLATORS: dialog message saying the argyllcms is not installed
en: Calibration and profiling software is not installed.
pl: Oprogramowanie do kalibracji i profilowania nie jest zainstalowane.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: These tools are required to build color profiles for devices.
pl: Te narzędzia są wymagane, aby budować profile kolorów dla urządzeń.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
pl: Wymagane jest więcej oprogramowania

en: Install required software
pl: Zainstaluj wymagane oprogramowanie

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
pl: Instalacja narzędzi

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
pl: Wspólne docelowe pliki kolorów nie są zainstalowane w tym komputerze.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
pl: Docelowe pliki kolorów są wymagane, aby przekształcić obraz na profil kolorów.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
pl: Zainstalować je?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
pl: Jeśli jest już posiadany poprawny plik, można pominąć ten krok.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
pl: Dostępne są dodatkowe pliki danych

en: Install Now
pl: Zainstaluj

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
pl: Instalacja celi

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
pl: Przed profilowaniem urządzenia należy ręcznie utworzyć obraz celu kalibracji i zapisać go jako plik obrazu TIFF.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
pl: Proszę się upewnić, że kontrast i jasność nie zostały zmienione, a profile korekcji kolorów nie zostały zastosowane.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
pl: Czujnik urządzenia powinien zostać wyczyszczony przed skanowaniem, a rozdzielczość pliku wyjściowego powinna wynosić co najmniej 200 DPI.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
pl: Proszę się upewnić, że balans bieli nie został zmodyfikowany przez aparat i soczewki są czyste.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
pl: Proszę wybrać docelowy typ kalibracji.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
pl: Jaki jest typ celu?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
pl: Wybór celu

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
pl: Wybór typu ekranu

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
pl: Proszę wybrać typ monitora podłączonego do komputera.

en: LCD (CCFL backlight)
pl: LCD (podświetlenie CCFL)

en: LCD (White LED backlight)
pl: LCD (białe podświetlenie LED)

en: LCD (RGB LED backlight)
pl: LCD (podświetlenie RGB LED)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
pl: LCD (podświetlenie RGB LED o szerokiej gamie)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
pl: LCD (podświetlenie CCFL o szerokiej gamie)

en: Plasma
pl: Plazmowy

en: Projector
pl: Projektor

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
pl: Wybór typu ekranu

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
pl: Proszę wybrać punkt bieli ekranu docelowego

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
pl: Większość ekranów do ogólnego użytku powinna być kalibrowana do oświetlenia CIE D65.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
pl: CIE D50 (drukowanie i publikowanie)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
pl: CIE D65 (fotografia i grafika)

en: Native (Already set manually)
pl: Natywny (już ustawiony ręcznie)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
pl: Wybór punktu bieli ekranu

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
pl: Wybór trybu profilowania

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
pl: Proszę wskazać, czy ma być profilowana lokalna drukarka, utworzyć łaty referencyjne czy utworzyć profil za pomocą istniejących łat testujących.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
pl: Tryb kalibracji

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
pl: Wybór jakości kalibracji

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
pl: Kalibracja wyższej jakości wymaga więcej próbek kolorów i więcej czasu.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
pl: Profil o wyższej dokładności dostarcza lepsze dopasowanie kolorów, ale wymaga także więcej czasu na odczytanie próbek kolorów.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
pl: W typowych przypadkach profil o zwykłej dokładności jest wystarczający.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
pl: Profil o wysokiej dokładności wymaga także więcej papieru i tuszu drukarki.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
pl: Dokładna

en: Normal
pl: Zwykła

en: Quick
pl: Szybka

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
pl[0]: (około %u kartki papieru)
pl[1]: (około %u kartek papieru)
pl[2]: (około %u kartek papieru)

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u minute) | (about %u minutes)
pl[0]: (około %u minuty)
pl[1]: (około %u minut)
pl[2]: (około %u minut)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
pl: Jakość kalibracji

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
pl: Tytuł profilu

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
pl: Proszę wybrać tytuł do identyfikowania profilu w systemie.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
pl: Tytuł profilu

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
pl: Podłączenie sprzętu czujnika

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
pl: Należy podłączyć sprzęt czujnika, aby kontynuować.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
pl: Sprawdzanie czujników

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
pl: Nie można odnaleźć urządzenia. Proszę się upewnić, że jest podłączone i włączone.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
pl: Nieznany numer seryjny

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
pl: Nieznany model

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
pl: Nieznany opis

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
pl: Nieznany producent

note: TRANSLATORS: this is the copyright string, where it might be * "Copyright (c) 2009 Edward Scissorhands" * BIG RED FLASHING NOTE: YOU NEED TO USE ASCII ONLY
en: Copyright (c)
pl: Prawa autorskie (c)

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
pl: Ustawienie okna nadrzędnego, aby to było modalne

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
pl: Ustawia podane urządzenie do kalibracji

en: No device was specified!
pl: Nie podano urządzenia.

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
pl: Brak profilu

en: Default %s
pl: Domyślne %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
pl: Domyślny:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
pl: Przestrzeń kolorów:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
pl: Profil testowy:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
pl: Wyświetla dodatkowe informacje o debugowaniu dla wszystkich plików

en: Debugging Options
pl: Opcje debugowania

en: Show debugging options
pl: Wyświetla opcje debugowania

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
pl: Profil ICC do zainstalowania

note: TRANSLATORS: nothing was specified on the command line
en: No filename specified
pl: Nie podano nazwy pliku

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to open ICC profile
pl: Otwarcie profilu ICC się nie powiodło

note: TRANSLATORS: parsing error
en: Failed to parse file: %s
pl: Przetworzenie pliku się nie powiodło: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
pl: Opis profilu: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
pl: Prawa autorskie do profilu:

note: TRANSLATORS: color profile already been installed
en: Color profile is already imported
pl: Profil kolorów jest już zaimportowany

en: Show Details
pl: Wyświetl szczegóły

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
pl: Zaimportować profil kolorów ekranu?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
pl: Zaimportować profil kolorów urządzenia?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
pl: Zaimportować nazwany profil kolorów?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
pl: Zaimportować profil kolorów?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
pl: Zaimportuj

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to import file
pl: Zaimportowanie pliku się nie powiodło

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
pl: Opis:

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
pl: Prawa autorskie:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
pl: Główne okno profilu:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
pl: Wersja protokołu głównego okna:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
pl: Połączenie z magistralą sesji się nie powiodło:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
pl: Żądanie się nie powiodło:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
pl: Brak profili ICC powiązanych z tym urządzeniem

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
pl: Odpowiednie profile dla:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
pl: Brak profili ICC dla tego okna

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
pl: Wyświetla właściwości serwera X

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
pl: Uzyskuje profile dla podanego pliku

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
pl: Uzyskuje profil dla podanego okna

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
pl: Zrzuca wszystkie szczegóły o systemie

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
pl: Program inspekcji EDID

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
pl: Nieznany

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: No colorimeter is attached.
pl: Nie podłączono kolorymetra.

note: TRANSLATORS: this is displayed if VTE support is not enabled
en: The sensor has no native driver.
pl: Czujnik nie ma natywnego sterownika.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
pl: Podłączony kolorymetr nie ma możliwości odczytania plamy koloru.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
pl: Brak dostępnej przestrzeni kolorów %s

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
pl: Wybór koloru menedżera kolorów środowiska GNOME

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
pl: szary

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
pl: Trwale usunąć profil?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
pl: Na pewno trwale usunąć ten profil z systemu?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
pl: Usuń

en: _Import
pl: Za_importuj

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
pl: Obsługiwane profile ICC

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
pl: Skopiowanie pliku się nie powiodło

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
pl: Urządzenie wejściowe

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
pl: Urządzenie ekranu

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
pl: Urządzenie wyjściowe

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
pl: Łącze urządzenia

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
pl: Przekształcenie przestrzeni kolorów

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
pl: Abstrakcyjny

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
pl: Nazwany kolor

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
pl: Szary

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
pl: Standardowa przestrzeń

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
pl: Suma kontrolna ekranu

en: Display model
pl: Model ekranu

en: Display serial number
pl: Numer seryjny ekranu

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
pl: PNPID ekranu

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
pl: Producent ekranu

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
pl: Suma kontrolna pliku

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
pl: Produkt struktury

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
pl: Program struktury

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
pl: Wersja struktury

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
pl: Typ źródła danych

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
pl: Format mapowania

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
pl: Kwalifikator mapowania

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
pl: Mapowanie urządzenia

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
pl: Średnia Delta-E

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
pl: Maksimum Delta-E

note: TRANSLATORS: the RMS error when making the profile
en: Delta-E RMS
pl: RMS Delta-E

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
pl: Urządzenie kalibracji

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
pl: Wykończenie powierzchni ekranu

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
pl: Typ połączenia

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
pl: Jasność ekranu

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
pl: Objętość gamy

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
pl: Zakres sRGB

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
pl: Zakres RGB firmy Adobe

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
pl: Nie ustawiono opisu

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
pl: Nie ustawiono praw autorskich

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
pl: Tablica wyrównania ekranu jest nieprawidłowa

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
pl: „Scum dot” jest obecna na nośniku bieli

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
pl: Oś szarości zawiera znaczącą ilość koloru

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
pl: Oś szarości nie jest niemonotoniczna

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
pl: Jedna lub więcej barw podstawowych jest nieprawidłowych

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
pl: Barwy podstawowe nie dodają się do bieli

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
pl: Jedna lub więcej barw podstawowych jest nieprawdopodobna

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
pl: Biel nie jest bielą D50

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
pl: Temperatura punktu bieli jest nieprawdopodobna

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
pl: Nieznany typ ostrzeżenia

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
pl: Tak

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
pl: Nie

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
pl: Profil ma poniższe problemy:

note: TRANSLATORS: this is the icc creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I∶%M∶%S %p
pl: %-d %B %Y, %H∶%M∶%S

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
pl: Usuwa ten profil

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
pl: Nie można usunąć tego profilu

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
pl: Ustawia podany profil do wyświetlenia

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
pl: Ustawia podany plik do wyświetlenia
