gnome-color-manager master - en to pt translation catalogue (309 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
pt: Gestor de cor do GNOME

en: Inspect and compare installed color profiles
pt: Inspecionar e comparar os perfis de cor instalados

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
pt: O visualizador de perfis de cor do GNOME mostra-lhe os perfis de cor instalados no seu sistema e permite-lhe calibrar ecrãs, impressoras e máquinas fotográficas utilizando um assistente.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
pt: Esta funcionalidade é tipicamente utilizada pelo Centro de controlo do GNOME para o painel de cor, apesar de poder ser utilizada isoladamente.

en: Color
pt: Cor

en: Color Calibration
pt: Calibração de cor

en: ICC Profile Installer
pt: Instalador de perfil ICC

en: Install ICC profiles
pt: Instalar perfis ICC

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
pt: Seletor de cor

en: Use the color sensor to sample spot colors
pt: Utilize o sensor de cor para amostras de manchas de cores

note: Lab is the color representation and D50 is the white point
en: Lab (D50)
pt: Lab (D50):

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
pt: Ponto branco médio

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
pt: Temperatura de cor

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
pt: Ambiente

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
pt: Espaço de cor

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
pt: Erro

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
pt: Resultados

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
pt: _Medir

en: Add a profile for the device
pt: Adicionar um perfil para o dispositivo

en: Remove a profile from the device
pt: Remover um perfil deste dispositivo

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
pt: Tipo de perfil

note: When the profile was created
en: Created
pt: Criado

note: The version of the profile
en: Version
pt: Versão

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
pt: Fabricante

note: The manufacturer of the profile
en: Model
pt: Modelo

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
pt: Correção de monitor

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
pt: Ponto branco

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
pt: Tamanho do ficheiro

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
pt: Nome de ficheiro

note: warnings for the profile
en: Warnings
pt: Avisos

en: Information
pt: Informação

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
pt: Um diagrama de CIE 1931 mostra uma representação 2D da gama de cores do perfil

en: Response out
pt: Resposta de saída

en: Response in
pt: Resposta de entrada

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
pt: Uma curva de reprodução do tom é o mapeamento de luminância de cena para luminância

en: Video card out
pt: Saída da placa de vídeo

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
pt: Uma tabela de gama de placa de vídeo mostra as curvas carregadas no monitor

en: Previous Image
pt: Imagem anterior

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
pt: Exemplo de sRGB

en: Next Image
pt: Imagem seguinte

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
pt: Isto mostra como ficaria uma imagem se gravada com o perfil

en: From sRGB
pt: De sRGB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
pt: Isto mostra como ficaria uma imagem se aberta com o perfil

en: To sRGB
pt: Para sRGB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
pt: Cores nomeadas são cores específicas que são definidas no perfil

en: Named Colors
pt: Cores nomeadas

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
pt: Os metadados são informações adicionais armazenadas no perfil para serem utilizadas por programas.

en: Metadata
pt: Metadados

en: Color Profile Viewer
pt: Visualizador de perfis de cor

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
pt: Cor;ICC;

en: Getting default parameters
pt: A obter parâmetros predefinidos

en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
pt: Isto faz uma pré-calibração do monitor enviando fragmentos coloridos e cinzentos para o seu ecrã e medindo-os com o dispositivo de hardware.

en: Reading the patches
pt: A ler os fragmentos

en: Reading the patches using the color measuring instrument.
pt: A ler os fragmentos usando o instrumento de medição de cor.

en: Drawing the patches
pt: A desenhar os fragmentos

en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
pt: A desenhar no ecrã os fragmentos gerados que serão depois medidos pelo dispositivo de hardware.

en: Generating the profile
pt: A gerar o perfil

en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
pt: A gerar o perfil de cor ICC que pode ser utilizado com este ecrã.

en: Copying files
pt: A copiar ficheiros

en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
pt: A copiar imagem de origem, dados de gráficos e valores de referência CIE.

en: Measuring the patches
pt: A medir os fragmentos

en: Detecting the reference patches and measuring them.
pt: A detetar e a medir os fragmentos de referência.

en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
pt: A gerar o perfil de cor ICC que pode ser utilizado com este dispositivo.

en: Printing patches
pt: A imprimir fragmentos

en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
pt: A desenhar os fragmentos para o papel e tinta selecionados.

en: Wait for the ink to dry
pt: Aguarde que a tinta seque

en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
pt: Por favor, aguarde alguns minutos para que a tinta seque. Tinta de criação de perfil húmida irá produzir um perfil pobre e pode danificar o seu instrumento de medição de cor.

en: Set up instrument
pt: Configurar instrumento

en: Setting up the instrument for use…
pt: A configurar o instrumento a utilizar...

en: Calibration error
pt: Erro de calibração

en: The sample could not be read at this time.
pt: Impossível ler a amostra nesta altura.

en: Retry
pt: Tentar novamente

en: No firmware is installed for this instrument.
pt: Nenhum firmware instalado para este instrumento.

en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
pt: A correspondência de padrão não era suficientemente boa. Assegure-se que tem o tipo de destino selecionado corretamente.

en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
pt: O instrumento de medida não obteve nenhuma leitura válida. Por favor, assegure-se que a abertura está totalmente aberta.

en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
pt: O instrumento de medição está ocupado e não está a iniciar. Por favor, remova a tomada USB e reinsira-a antes de tentar utilizar este dispositivo.

en: Reading target
pt: Destino de leitura

en: Failed to read the strip correctly.
pt: Falhou a leitura correta da faixa.

en: Reading sample
pt: A ler amostra

en: Failed to read the color sample correctly.
pt: Falha ao ler a amostra de cor corretamente.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
pt: Ler faixa %s em vez de %s!

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
pt: Parece que mediu a faixa errada.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
pt: Se realmente mediu a correta, não há problema, pode ser apenas papel invulgar.

en: Device Error
pt: Erro de dispositivo

en: The device could not measure the color spot correctly.
pt: O dispositivo não foi capaz de medir a mancha de cor corretamente.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
pt: Pronto para ler faixa %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
pt: Coloque o colorímetro na área branca ao lado da letra, clique e pressione o interruptor de medida.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
pt: Percorra lentamente a linha de destino da esquerda para a direita e solte o interruptor quando chegar ao final da página.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
pt: Assegure-se que o centro do dispositivo se encontra corretamente alinhado com a linha que está a tentar medir.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
pt: Se cometer algum erro, solte o interruptor e terá a oportunidade de tentar novamente.

en: Printing
pt: A imprimir

en: Preparing the data for the printer.
pt: A preparar os dados para a impressora.

en: Sending the targets to the printer.
pt: A enviar os destinos para a impressora.

en: Printing the targets…
pt: A imprimir os destinos...

en: The printing has finished.
pt: A impressão está concluída.

en: The print was aborted.
pt: A impressão foi abortada.

en: Please attach instrument
pt: Por favor ligue o instrumento

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
pt: Por favor, ligue o instrumento de medição ao centro do ecrã no quadrado cinzento, como na imagem abaixo.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
pt: Por favor, ligue o instrumento de medição ao centro do ecrã no quadrado cinzento.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
pt: Precisará de manter o dispositivo no ecrã durante a duração da calibração.

en: Continue
pt: Continuar

en: Please configure instrument
pt: Por favor, configure o instrumento

en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
pt: Por favor, coloque o instrumento de medição no modo de ecrã, como na imagem abaixo.

en: Please set the measuring instrument to screen mode.
pt: Por favor, coloque o instrumento de medição no modo de ecrã.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
pt: Por favor, coloque o instrumento de medição no modo de calibração, como na imagem abaixo.

en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
pt: Por favor, coloque o instrumento de medição no modo de calibração.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
pt: Selecionar imagem de calibração de destino

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Open
pt: _Abrir

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
pt: Tipos de imagens suportados

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
pt: Todos os ficheiros

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
pt: Selecionar ficheiro de valores de referência CIE

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
pt: Valores CIE

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
pt: Selecionar ficheiro de perfil ICC

en: Calibration is not complete
pt: A calibração não está terminada

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
pt: Tem a certeza que deseja cancelar a calibração?

en: Continue calibration
pt: Continuar a calibração

en: Cancel and close
pt: Cancelar e fechar

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
pt: Criação de perfil terminada

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
pt: Falha ao calibrar

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
pt: Calibrar a sua câmara

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
pt: Calibrar o seu monitor

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
pt: Calibrar a sua impressora

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
pt: Calibrar o seu dispositivo

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
pt: Qualquer correção de monitor existente será temporariamente desativada e o brilho definido para o máximo.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
pt: Pode cancelar este processo em qualquer fase, clicando no botão cancelar.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
pt: Introdução

en: Show File
pt: Mostrar ficheiro

en: Click here to show the profile
pt: Clique aqui para mostrar o perfil

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
pt: Terminado!

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
pt: A câmara foi calibrada com êxito.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
pt: O monitor foi calibrado com êxito.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
pt: A impressora foi calibrada com êxito.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
pt: O dispositivo foi calibrado com êxito.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
pt: Para ver detalhes sobre o novo perfil ou desfazer a calibração visite o <a href="control-center://color">centro de controlo</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
pt: Você pode utilizar o perfil com sistemas <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> e <a href="import-windows">Microsoft Windows</a>.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
pt: Resumo

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
pt: A realizar calibração

en: Calibration is about to start
pt: A calibração está prestes a começar

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
pt: Ação

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
pt: Lista de verificação de calibração

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
pt: Antes de calibrar o monitor, é recomendado que configure o seu monitor com as seguintes definições para obter resultados otimizados.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
pt: Poderá querer consultar o manual do utilizador do seu monitor para saber como obter essas configurações.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
pt: Repor o seu monitor nas definições de fábrica.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
pt: Desativar contraste dinâmico se o seu monitor possui esta função.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
pt: Configure o seu monitor com definições de cor personalizadas e assegure-se que os canais RGB estão definidos com os mesmos valores.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
pt: Se as cores personalizadas não estão disponíveis então utilize uma temperatura de cor de 6500k.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
pt: Ajuste o brilho do monitor para um nível confortável para uma utilização prolongada.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
pt: Para melhores resultados, o monitor deverá ter sido ligado pelo menos 15 minutos antes de começar a calibração.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
pt: Verificar definições

en: Calibration and profiling software is not installed.
pt: O programa de calibração e criação de perfis não está instalado.

en: These tools are required to build color profiles for devices.
pt: Estas ferramentas são necessárias para construir perfis de cor para dispositivos.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
pt: São necessários mais programas!

en: Install required software
pt: Instalar os programas necessários

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
pt: Instalar ferramentas

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
pt: Ficheiros de cor de destino comuns não estão instalados neste computador.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
pt: Os ficheiros de destino são necessários para converter a imagem para um perfil de cor.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
pt: Deseja que sejam instalados?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
pt: Se já possui o ficheiro correto, então pode saltar este passo.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
pt: Ficheiros de dados opcionais disponíveis

en: Install Now
pt: Instalar agora

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
pt: Instalar destinos

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
pt: Antes de criar um perfil para o dispositivo, é necessário capturar manualmente uma imagem de um destino de calibração e gravá-la como um ficheiro de imagem TIFF.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
pt: Assegure-se que o contraste e brilho não foram alterados e que os perfis de correção de cor não foram aplicados.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
pt: O sensor do dispositivo deverá ter sido limpo antes da digitalização e a resolução do ficheiro de saída deverá ser de, pelo menos, 200dpi.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
pt: Assegure-se que o balanço de brancos não foi modificado pela câmara e que a lente está limpa.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
pt: Por favor, selecione o tipo de destino de calibração.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
pt: Que tipo de destino possuí?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
pt: Selecionar destino

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
pt: Escolher o seu tipo de monitor

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
pt: Selecione o tipo de monitor que está ligado ao seu computador.

en: LCD (CCFL backlight)
pt: LCD (retro-iluminação CCFL)

en: LCD (White LED backlight)
pt: LCD (retro-iluminação LED branco)

en: LCD (RGB LED backlight)
pt: LCD (retro-iluminação LEDs RGB)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
pt: LCD (retro-iluminação LED RGB de gama larga)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
pt: LCD (retro-iluminação CCFL de gama larga)

en: Projector
pt: Projetor

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
pt: Escolher tipo de monitor

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
pt: Escolha o ponto branco no seu monitor de destino

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
pt: A maioria dos monitores devem ser calibrados para um CIE D65 illuminant para uso geral.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
pt: CIE D50 (impressão e publicação)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
pt: CIE D65 (fotografia e gráficos)

en: Native (Already set manually)
pt: Nativo (já definido manualmente)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
pt: Escolher ponto branco do monitor

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
pt: Escolher um modo de perfil

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
pt: Por favor, indique se deseja criar um perfil para uma impressora local, gerar algumas imagens de teste ou criar um perfil utilizando imagens de teste existentes.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
pt: Modo de calibração

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
pt: Selecionar qualidade de calibração

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
pt: Calibração de qualidade superior requer muitas amostras de cor e mais tempo.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
pt: Um perfil de precisão superior oferece maior precisão na correspondência de cores, mas requer mais tempo para ler as manchas de cor.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
pt: Para um fluxo de trabalho típico, um perfil de precisão normal é suficiente.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
pt: Os perfis de alta precisão também requerem mais papel e mais tinta de impressora.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
pt: Precisa

en: Quick
pt: Rápida

en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
pt[0]: (cerca de %u folha de papel)
pt[1]: (cerca de %u folhas de papel)

en: (about %u minute) | (about %u minutes)
pt[0]: (cerca de %u minuto)
pt[1]: (cerca de %u minutos)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
pt: Qualidade de calibração

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
pt: Título do perfil

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
pt: Escolha um título para identificar o perfil no seu sistema.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
pt: Título do perfil

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
pt: Inserir equipamento do sensor

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
pt: É necessário inserir o equipamento do sensor para continuar.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
pt: Verificação do sensor

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
pt: Não foi possível localizar o dispositivo. Certifique-se que está ligado ao computador e a funcionar.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
pt: Série desconhecida

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
pt: Modelo desconhecido

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
pt: Descrição desconhecida

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
pt: Fabricante desconhecido

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
pt: Definir a janela mãe para tornar isto modal

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
pt: Definir o dispositivo específico a calibrar

en: No device was specified!
pt: Nenhum dispositivo especificado!

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
pt: Nenhum perfil

en: Default %s
pt: Predefinição %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
pt: Predefinição:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
pt: Espaço de cor:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
pt: Perfil de teste:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
pt: Mostrar informação de depuração para todos os ficheiros

en: Debugging Options
pt: Opções de depuração

en: Show debugging options
pt: Mostrar opções de depuração

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
pt: Perfil ICC a instalar

en: No filename specified
pt: Nenhum nome de ficheiro especificado

en: Failed to open ICC profile
pt: Falha ao abrir o perfil ICC

en: Failed to parse file: %s
pt: Falha ao processar o ficheiro: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
pt: Descrição do perfil: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
pt: Copyright do perfil:

en: Color profile is already imported
pt: Perfil de cor já foi importado

en: Show Details
pt: Mostrar detalhes

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
pt: Importar perfil de cor de monitor?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
pt: Importar perfil de cor do dispositivo?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
pt: Importar perfil de cor nomeado?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
pt: Importar perfil de cor?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
pt: Importar

en: Failed to import file
pt: Falha ao importar ficheiro

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
pt: Descrição:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
pt: Perfil da janela de root:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
pt: Versão do protocolo da janela de root:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
pt: Falha ao ligar ao barramento de sessão:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
pt: O pedido falhou:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
pt: Não existem perfis ICC atribuídos a este ficheiro

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
pt: Perfis adequados para:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
pt: Não existem perfis ICC para esta janela

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
pt: Mostrar propriedades do xserver

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
pt: Obter os perfis para um ficheiro específico

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
pt: Obter os perfis para uma janela específica

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
pt: Obter todos os detalhes deste sistema

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
pt: Programa de inspeção EDID

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: No colorimeter is attached.
pt: Nenhum colorímetro ligado.

en: The sensor has no native driver.
pt: O sensor não tem nenhum controlador nativo.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
pt: O colorímetro ligado não é capaz de ler uma mancha de cor.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
pt: Nenhum espaço de cor %s disponível

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
pt: Seletor de cor do gestor de cores do GNOME

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
pt: cinzento

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
pt: Eliminar perfil permanentemente?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
pt: Tem a certeza que deseja remover este perfil do seu sistema permanentemente?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
pt: Eliminar

en: _Import
pt: _Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
pt: Perfis ICC suportados

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
pt: Falha ao copiar ficheiro

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
pt: Dispositivo de entrada

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
pt: Mostrar dispositivo

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
pt: Dispositivo de saída

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
pt: Ligação de dispositivo

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
pt: Conversão de espaço de cor

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
pt: Abstrato

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
pt: Cor nomeada

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
pt: Cinzento

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
pt: Espaço padrão

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
pt: Mostrar checksum

en: Display model
pt: Modelo do monitor

en: Display serial number
pt: Número de série do monitor

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
pt: PNPID do monitor

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
pt: Fabricante do monitor

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
pt: Checksum de ficheiro

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
pt: Produto da estrutura

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
pt: Programa da estrutura

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
pt: Versão da estrutura

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
pt: Tipo de fonte de dados

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
pt: Formato de mapeamento

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
pt: Qualificador de mapeamento

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
pt: Dispositivo de mapeamento

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
pt: Delta-E médio

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
pt: Delta-E máximo

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
pt: Calibração de dispositivo

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
pt: Acabamento de superfície do ecrã

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
pt: Tipo de ligação

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
pt: Brilho do ecrã

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
pt: Volume da gama

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
pt: Cobertura sRGB

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
pt: Cobertura Adobe RGB

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
pt: Nenhuma descrição foi definida

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
pt: Nenhum copyright foi definido

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
pt: A tabela de compensação do ecrã é inválida

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
pt: Um ponto mau está presente para o branco médio

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
pt: O eixo cinzento contém uma quantidade significativa de cor

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
pt: O eixo cinzento é não-monotónico

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
pt: Uma ou mais das primárias são inválidas

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
pt: As primárias não adicionam ao branco

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
pt: Uma ou mais das primárias são improváveis

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
pt: O branco não é branco D50

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
pt: A temperatura de ponto branco é improvável

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
pt: Tipo de aviso desconhecido

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
pt: Sim

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
pt: Não

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
pt: O perfil tem os seguintes problemas:

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
pt: Eliminar este perfil

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
pt: Este perfil não pode ser eliminado

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
pt: Definir o perfil específico a mostrar

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
pt: Definir o ficheiro específico a mostrar
