gnome-color-manager master - en to pt_BR translation catalogue (310 entries)

en: Inspect and compare installed color profiles
pt_BR: Inspecionar e comparar perfis de cores instalados

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
pt_BR: O visualizador de perfis de cores do GNOME mostra os perfis de cores instalados no seu sistema e permite que você calibre telas, impressoras e câmeras através de um assistente.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
pt_BR: Esta funcionalidade é geralmente usada pelo centro de controle do GNOME no painel de cores, apesar de poder ser usada por conta própria.

en: Color
pt_BR: Cor

en: Color Calibration
pt_BR: Calibração de cor

en: ICC Profile Installer
pt_BR: Instalador de perfil ICC

en: Install ICC profiles
pt_BR: Instala perfis ICC

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
pt_BR: Seletor de cores

en: Use the color sensor to sample spot colors
pt_BR: Utilize o sensor de cores para efetuar amostras de pontos de cores

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
pt_BR: Ponto branco do meio físico

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
pt_BR: Temperatura da cor

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
pt_BR: Ambiente

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
pt_BR: Espaço de cores

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
pt_BR: Erro

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
pt_BR: Resultados

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
pt_BR: _Medir

en: Add a profile for the device
pt_BR: Adicionar um perfil para o dispositivo

en: Remove a profile from the device
pt_BR: Remover um perfil do dispositivo

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
pt_BR: Tipo de perfil

note: When the profile was created
en: Created
pt_BR: Criado

note: The version of the profile
en: Version
pt_BR: Versão

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
pt_BR: Fabricante

note: The manufacturer of the profile
en: Model
pt_BR: Modelo

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
pt_BR: Correção de tela

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
pt_BR: Ponto branco

note: The licence of the profile, normally non-free
en: Copyright
pt_BR: Direitos autorais

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
pt_BR: Tamanho do arquivo

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

note: warnings for the profile
en: Warnings
pt_BR: Avisos

en: Information
pt_BR: Informação

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
pt_BR: Um diagrama CIE 1931 mostra uma representação 2D de gama do perfil

en: Response out
pt_BR: Resposta de saída

en: Response in
pt_BR: Resposta de entrada

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
pt_BR: Uma curva de reprodução de tom é o mapeamento entre a iluminação da cena e a iluminação da tela

en: Video card out
pt_BR: Saída da placa de vídeo

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
pt_BR: Uma tabela de gama da placa de vídeo mostra as curvas carregadas na tela

en: Previous Image
pt_BR: Imagem Anterior

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
pt_BR: Amostra sRGB

en: Next Image
pt_BR: Próxima Imagem

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
pt_BR: Isso mostra o que uma imagem deve parecer se salva com o perfil

en: From sRGB
pt_BR: De sRGB

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
pt_BR: Isso mostra o que uma imagem deve parecer se aberta com o perfil

en: To sRGB
pt_BR: Para sRGB

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
pt_BR: Cores nomeadas são cores específicas que são definidas no perfil

en: Named Colors
pt_BR: Cores nomeadas

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
pt_BR: Metadados são informações adicionais armazenadas no perfil para programas utilizarem.

en: Metadata
pt_BR: Metadados

en: Color Profile Viewer
pt_BR: Visualizador de perfil de cor

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
pt_BR: Cor;Color;ICC;

note: TRANSLATORS: title, default paramters needed to calibrate_argyll
en: Getting default parameters
pt_BR: Obtendo os parâmetros padrões

note: TRANSLATORS: dialog message
en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
pt_BR: Este pré-calibra a tela ao enviar correções coloridas e cinzas para sua tela e medindo-as com o dispositivo de hardware.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Reading the patches
pt_BR: Lendo as correções

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Reading the patches using the color measuring instrument.
pt_BR: Lendo as correções usando o instrumento de medida de cores.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Drawing the patches
pt_BR: Desenhando os padrões de correção

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
pt_BR: Desenhando as correções geradas para a tela, as quais serão medidas pelo dispositivo.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Generating the profile
pt_BR: Gerando o perfil

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
pt_BR: Gerando o perfil de cor ICC que pode ser usado com esta tela.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Copying files
pt_BR: Copiando arquivos

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
pt_BR: Copiando arquivos de imagem originais, dados de gráficos e valores de referência CIE.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Measuring the patches
pt_BR: Medindo os padrões de correção

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Detecting the reference patches and measuring them.
pt_BR: Detectando e medindo as referências de correções.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
pt_BR: Gerando o perfil de cor ICC que pode ser usado com este dispositivo.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colors used in calibration
en: Printing patches
pt_BR: Imprimindo correções

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
pt_BR: Renderizando as correções para o papel e tinta selecionados.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Wait for the ink to dry
pt_BR: Espere a tinta secar

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
pt_BR: Por favor, espere alguns minutos para a tinta secar. Perfilagem de tinta úmida vai produzir um perfil pobre e talvez estrague seu instrumento de medição de cor.

note: TRANSLATORS: title, instrument refers to a calibration device
en: Set up instrument
pt_BR: Configurar instrumento

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Setting up the instrument for use…
pt_BR: Configurando o instrumento para uso…

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Calibration error
pt_BR: Erro de calibragem

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The sample could not be read at this time.
pt_BR: A amostra não pode ser lida neste momento.

en: Retry
pt_BR: Tentar novamente

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: No firmware is installed for this instrument.
pt_BR: Nenhum firmware está instalado pare este instrumento.

note: TRANSLATORS: message, the image wasn't good enough
en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
pt_BR: A correspondência de padrão não era bom o suficiente. Certifique-se de que você ter o tipo correto de destino selecionado.

note: TRANSLATORS: message, the sensor got no readings
en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
pt_BR: O instrumento de medição não tenho leituras válidas. Certifique-se a abertura está totalmente aberta.

note: TRANSLATORS: message, the colorimeter has got confused
en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
pt_BR: O instrumento de medição está ocupada e não está iniciando. Por favor, remova o plug USB e insira novamente antes de tentar utilizar este dispositivo.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading target
pt_BR: Lendo alvo

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: Failed to read the strip correctly.
pt_BR: Falhou ao ler a faixa corretamente.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading sample
pt_BR: Lendo amostra

note: TRANSLATORS: message, the sample read failed due to misread
en: Failed to read the color sample correctly.
pt_BR: Houve falha ao ler corretamente a amostra de cor.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
pt_BR: Ler faixa %s em vez de %s!

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
pt_BR: Parece que você mediu a faixa errada.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
pt_BR: Se você realmente tiver medido corretamente, está tudo bem, poderia ser apenas papel incomum.

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Device Error
pt_BR: Erro de dispositivo

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The device could not measure the color spot correctly.
pt_BR: O dispositivo não pôde medir corretamente o ponto de cor.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
pt_BR: Pronto para ler faixa %s

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
pt_BR: Coloque o colorímetro na área em branco próxima ao pé da letra, clique e segure o botão de medida.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
pt_BR: Digitalizar lentamente a linha de destino da esquerda para a direita e solte o botão quando você chegar ao final da página.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
pt_BR: Certifique-se o centro do dispositivo está devidamente alinhado com a linha que você está tentando medir.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
pt_BR: Se você cometer um erro, basta soltar o botão de alternância e você terá a chance de tentar novamente.

note: TRANSLATORS: title, printing reference files to media
en: Printing
pt_BR: Imprimindo

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Preparing the data for the printer.
pt_BR: Preparar os dados para a impressora.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Sending the targets to the printer.
pt_BR: Enviando os alvos para a impressora.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Printing the targets…
pt_BR: Imprimindo os alvos…

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The printing has finished.
pt_BR: A impressão foi concluída.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The print was aborted.
pt_BR: A impressão foi cancelada.

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please attach instrument
pt_BR: Por favor, conecte o instrumento

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
pt_BR: Por favor, conecte o instrumento de medição no centro da tela no quadrado cinza, como a imagem a baixo.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
pt_BR: Por favor, conecte o instrumento de medição no centro da tela no quadrado cinza.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
pt_BR: Será preciso que você mantenha o dispositivo na tela ao longo da duração da calibração.

en: Continue
pt_BR: Continuar

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please configure instrument
pt_BR: Por favor, configure o instrumento

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
pt_BR: Por favor, configure o instrumento de medição para o modo tela como a imagem abaixo.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to screen mode.
pt_BR: Por favor, configure o instrumento de medição para o modo tela.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
pt_BR: Por favor, configure o instrumento de medição para o modo calibragem como a imagem abaixo.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
pt_BR: Por favor, configure o instrumento de medição para o modo calibragem.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
pt_BR: Selecione a imagem de destino de calibração

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Open
pt_BR: _Abrir

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
pt_BR: Arquivos de imagens suportados

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
pt_BR: Todos arquivos

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
pt_BR: Selecionar arquivos de valores de referência CIE

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
pt_BR: Valores CIE

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
pt_BR: Selecionar perfil ICC

en: Calibration is not complete
pt_BR: A calibração não está completa

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
pt_BR: Você tem certeza que deseja cancelar a calibração?

note: TRANSLATORS: button text
en: Continue calibration
pt_BR: Continuar calibração

note: TRANSLATORS: button text
en: Cancel and close
pt_BR: Cancelar e fechar

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
pt_BR: Perfilagem completa

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
pt_BR: Falha ao calibrar

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
pt_BR: Calibrar sua câmera

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
pt_BR: Calibrar sua tela

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
pt_BR: Calibrar sua impressora

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
pt_BR: Calibrar seu dispositivo

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
pt_BR: Qualquer correção de tela existente será temporariamente desligada e o brilho será configurado para o máximo.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
pt_BR: Você pode cancelar este processo em qualquer etapa pressionando o botão cancelar.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
pt_BR: Introdução

en: Show File
pt_BR: Mostrar Arquivo

en: Click here to show the profile
pt_BR: Clique aqui para mostrar o perfil

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
pt_BR: Tudo concluído!

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
pt_BR: A câmera foi calibrada com sucesso.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
pt_BR: A tela foi calibrada com sucesso.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
pt_BR: A impressora foi calibrada com sucesso.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
pt_BR: O dispositivo foi calibrado com sucesso.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
pt_BR: Para ver detalhes sobre o novo perfil ou para refazer a calibração visite o <a href="control-center://color">centro de controle</a>.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
pt_BR: Você pode usar o perfil com sistemas <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> e <a href="import-windows">Microsoft Windows</a>.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
pt_BR: Resumo

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
pt_BR: Executando calibração

en: Calibration is about to start
pt_BR: A calibração está quase começando

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
pt_BR: Ação

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
pt_BR: Lista de verificação de calibração

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
pt_BR: Antes de calibrar o vídeo, é recomendável que você configure-o com as seguintes configurações para obter melhores resultados.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
pt_BR: Você poderá querer consultar o manual do proprietário do seu vídeo para saber como alcançar estas configurações.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
pt_BR: Restaurar seu vídeo para os padrões de fábrica.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
pt_BR: Desabilitar contraste dinâmico se seu vídeo possui esta característica.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
pt_BR: Configura seu vídeo com ajustes de cores personalizadas e garante que os canais RGB estão configurados para os mesmos valores.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
pt_BR: Se as cores personalizadas não estiverem disponíveis, então use uma temperatura de cor de 6500K.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
pt_BR: Ajusta o brilho do monitor para um nível confortável para visualização prolongada.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
pt_BR: Para melhores resultados, o vídeo deve estar ligado há pelo menos 15 minutos antes de iniciar a calibração.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
pt_BR: Verificar calibração

note: TRANSLATORS: dialog message saying the argyllcms is not installed
en: Calibration and profiling software is not installed.
pt_BR: O software de calibragem e perfilagem não está instalado.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: These tools are required to build color profiles for devices.
pt_BR: Estas ferramentas são necessárias para construir perfis de cores para dispositivos.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
pt_BR: É necessário mais softwares!

en: Install required software
pt_BR: Instalar programa requerido

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
pt_BR: Instalar Ferramentas

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
pt_BR: Arquivos de destino de cores comuns não estão instalados neste computador.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
pt_BR: Os arquivos de destino de cores são necessários para converter a imagem em um perfil de cores.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
pt_BR: Você deseja que sejam instalados?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
pt_BR: Se você já tem o arquivo correto, você pode pular este passo.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
pt_BR: Arquivos de dados adicionais disponíveis

en: Install Now
pt_BR: Instalar agora

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
pt_BR: Instalar alvos

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: CMP Digital Target 3
pt_BR: CMP Digital destino 3

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
pt_BR: Antes de criar o perfil do dispositivo, você deve manualmente capturar uma imagem de um alvo de calibração e salvá-lo como um arquivo de imagem TIFF.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
pt_BR: Certifique-se de que o brilho e o contraste não foram alterados e perfis de correção de cores não foram aplicados.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
pt_BR: O sensor do dispositivo deve estar limpo antes da digitalização e a resolução de saída do arquivo deve ser de pelo menos 200 dpi.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
pt_BR: Certifique-se de que o equilíbrio de branco não foi modificado pela câmera e que a lente está limpa.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
pt_BR: Por gentileza, selecione o tipo de destino de calibração.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
pt_BR: Que tipo de alvo você possui?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
pt_BR: Selecionar alvo

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
pt_BR: Escolha seu tipo de tela

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
pt_BR: Selecione o tipo de monitor que está conectado ao seu computador.

en: LCD (CCFL backlight)
pt_BR: LCD (luz de fundo CCFL)

en: LCD (White LED backlight)
pt_BR: LCD (luz de fundo LED branco)

en: LCD (RGB LED backlight)
pt_BR: LCD (luz de fundo LED RGB)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
pt_BR: LCD (amplo espectro/wide gamut com luz de fundo LED RGB)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
pt_BR: LCD (amplo espectro/wide gamut com luz de fundo CCFL)

en: Projector
pt_BR: Projetor

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
pt_BR: Escolher tipo de tela

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
pt_BR: Escolher o ponto branco da sua tela alvo

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
pt_BR: A maioria das telas devem ser calibradas com uma iluminação CIE D65 para usos gerais.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
pt_BR: CIE D50 (Impressão e publicação)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
pt_BR: CIE D65 (Fotografia e gráficos)

en: Native (Already set manually)
pt_BR: Nativo (Já configurado manualmente)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
pt_BR: Escolher ponto branco da tela

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
pt_BR: Escolher modo de perfil

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
pt_BR: Por favor, indique se você deseja criar o perfil de uma impressora local, gerar alguns patches de teste ou perfil usando patches de teste existente.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
pt_BR: Modo de Calibração

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
pt_BR: Escolha a qualidade da calibração

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
pt_BR: Calibração de máxima qualidade requer muitas amostras de cores e mais tempo.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
pt_BR: Um perfil de alta precisão oferece maior precisão na correspondência de cores, mas requer mais tempo para a leitura das amostras de cores.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
pt_BR: Para um fluxo de trabalho típico, um perfil de precisão normal é suficiente.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
pt_BR: O perfil de alta também precisa de mais papel e tinta da impressora.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
pt_BR: Acurada

en: Quick
pt_BR: Expressa

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
pt_BR[0]: (cerca de %u folha de papel)
pt_BR[1]: (cerca de %u folhas de papel)

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u minute) | (about %u minutes)
pt_BR[0]: (cerca de %u minuto)
pt_BR[1]: (cerca de %u minutos)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
pt_BR: Qualidade da Calibração

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
pt_BR: Título do perfil

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
pt_BR: Escolha um título para identificar o perfil no seu sistema.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
pt_BR: Título do Perfil

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
pt_BR: Inserir sensor de hardware

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
pt_BR: Você precisa inserir um sensor de hardware para continuar.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
pt_BR: Verificação de sensor

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
pt_BR: O dispositivo não pôde ser encontrado. Certifique-se que ele está conectado e ligado.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
pt_BR: Número de série desconhecido

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
pt_BR: Modelo desconhecido

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
pt_BR: Descrição desconhecida

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
pt_BR: Fabricante desconhecido

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
pt_BR: Defina a janela principal para torná-la modal

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
pt_BR: Configurar o dispositivo específico para calibrar

en: No device was specified!
pt_BR: Nenhum dispositivo foi especificado!

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
pt_BR: Nenhum perfil

en: Default %s
pt_BR: Padrão %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
pt_BR: Padrão:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
pt_BR: Espaço de cores:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
pt_BR: Perfil de teste:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
pt_BR: Mostrar informações de depuração para todos os arquivos

en: Debugging Options
pt_BR: Opções de depuração

en: Show debugging options
pt_BR: Mostrar opções de depuração

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
pt_BR: Perfil ICC para instalar

note: TRANSLATORS: nothing was specified on the command line
en: No filename specified
pt_BR: Nenhum nome de arquivo especificado

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to open ICC profile
pt_BR: Houve falha ao abrir perfil ICC

note: TRANSLATORS: parsing error
en: Failed to parse file: %s
pt_BR: Houve falha ao analisar o arquivo: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
pt_BR: Descrição do perfil: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
pt_BR: Copyright do perfil:

note: TRANSLATORS: color profile already been installed
en: Color profile is already imported
pt_BR: Perfil de cores já instalado

en: Show Details
pt_BR: Mostrar Detalhes

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
pt_BR: Importar perfil de cor da tela?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
pt_BR: Importar perfil de cor do dispositivo?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
pt_BR: Importar perfil de cor nomeado?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
pt_BR: Importar perfil de cor?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
pt_BR: Importar

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to import file
pt_BR: Falha ao importar arquivo

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
pt_BR: Descrição:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
pt_BR: Janela do perfil raiz:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
pt_BR: Janela de versão do protocolo raiz:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
pt_BR: Falha ao conectar ao barramento de sessão:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
pt_BR: A solicitação falhou:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
pt_BR: Não há perfis ICC associado a este arquivo

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
pt_BR: Perfis adequados para:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
pt_BR: Não há nenhum perfil ICC para esta janela

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
pt_BR: Mostra as propriedades do xserver

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
pt_BR: Obter os perfis para um arquivo específico

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
pt_BR: Obter o perfil para uma janela específica

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
pt_BR: Descarregar todos os detalhes sobre este sistema

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
pt_BR: Programa de inspeção EDID

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: No colorimeter is attached.
pt_BR: Nenhum colorímetro está anexado.

note: TRANSLATORS: this is displayed if VTE support is not enabled
en: The sensor has no native driver.
pt_BR: O sensor não tem driver nativo.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
pt_BR: O colorímetro anexado não é capaz de ler uma cor especial.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
pt_BR: Sem espaços de cores %s disponíveis

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
pt_BR: Seletor de cores do GNOME Color Manager

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
pt_BR: cinza

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
pt_BR: Excluir permanentemente o perfil?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
pt_BR: Você tem certeza que deseja remover este perfil do seu sistema permanentemente?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
pt_BR: Excluir

en: _Import
pt_BR: _Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
pt_BR: Perfis ICC suportados

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
pt_BR: Houve falha ao copiar arquivo

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
pt_BR: Dispositivo de entrada

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
pt_BR: Dispositivo de vídeo

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
pt_BR: Dispositivo de saída

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
pt_BR: Vinculação de dispositivo (devicelink)

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
pt_BR: Conversão de espaço de cores

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
pt_BR: Abstrato

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
pt_BR: Cor nomeada

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
pt_BR: Cinza

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
pt_BR: Espaço padrão

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
pt_BR: Soma de verificação (checksum) do monitor

en: Display model
pt_BR: Modelo de tela

en: Display serial number
pt_BR: Número de série da tela

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
pt_BR: PNPID do monitor

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
pt_BR: Fabricante do monitor

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
pt_BR: Checksum do arquivo

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
pt_BR: Produto do framework

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
pt_BR: Programa do framework

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
pt_BR: Versão do framework

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
pt_BR: Tipo de fonte de dados

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
pt_BR: Formato de mapeamento

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
pt_BR: Qualificador de mapeamento

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
pt_BR: Dispositivo de mapeamento

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
pt_BR: Média de variação de erros (média de Delta-E)

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
pt_BR: Máximo de variação de erros (máximo de Delta-E)

note: TRANSLATORS: the RMS error when making the profile
en: Delta-E RMS
pt_BR: Valor eficaz (RMS) de variação de erros (valor quadrático médio de Delta-E)

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
pt_BR: Dispositivo de calibração

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
pt_BR: Acabamento da superfície da tela

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
pt_BR: Tipo de conexão

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
pt_BR: Brilho da tela

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
pt_BR: Volume de gama

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
pt_BR: Cobertura sRGB

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
pt_BR: Cobertura Adobe RGB

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
pt_BR: Nenhuma descrição foi definida

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
pt_BR: Nenhum copyright foi definido

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
pt_BR: A tabela de compensação da tela é inválida

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
pt_BR: Um ponto branco manchado está presente no branco do meio físico

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
pt_BR: O eixo cinza contém quantidades significantes de cor

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
pt_BR: O eixo cinza é não monotônico

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
pt_BR: Há uma ou mais primárias inválidos

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
pt_BR: As primárias não adicionam-se para branco

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
pt_BR: Um ou mais das primárias é improvável

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
pt_BR: O branco não é um branco D50

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
pt_BR: A temperatura do ponto branco é improvável

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
pt_BR: Tipo de aviso desconhecido

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
pt_BR: Sim

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
pt_BR: Não

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
pt_BR: O perfil tem os seguintes problemas:

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
pt_BR: Excluir este perfil

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
pt_BR: Este perfil não pode ser excluído

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
pt_BR: Configurar um perfil específico para mostrar

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
pt_BR: Configurar um arquivo específico para mostrar
