gnome-color-manager master - en to tr translation catalogue (313 entries)

note: TRANSLATORS: this is the application name for libcanberra
en: GNOME Color Manager
tr: GNOME Renk Yöneticisi

en: Inspect and compare installed color profiles
tr: Yüklü renk profillerini inceleyin ve karşılaştırın

en: GNOME Color Profile Viewer shows installed color profiles on your system and allows you to calibrate displays, printers and cameras using a wizard.
tr: GNOME Renk Profili Görüntüleyicisi sisteminizde yüklü renk profillerini gösterir ve bir sihirbaz yardımıyla ekranlar, yazıcılar ve kameraları kalibre etmenize olanak sağlar.

en: This functionality is typically used by GNOME Control Center from the color panel although can be used on its own.
tr: Bu işlevsellik, genellikle GNOME Denetim Merkezindeki renk panelinden kullanılır. Ancak kendi başına da kullanılabilir.

en: Color
tr: Renk

en: Color Calibration
tr: Renk Kalibrasyonu

en: ICC Profile Installer
tr: ICC Profil Yükleyici

en: Install ICC profiles
tr: ICC profilleri yükle

note: Window title, where the user can pick spot colors using a measuring device
en: Color Picker
tr: Renk Seçici

en: Use the color sensor to sample spot colors
tr: Spot renkleri örneklemek için renk algılayıcısını kullanın

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Media whitepoint
tr: Ortam beyaz noktası

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Color Temperature
tr: Renk Sıcaklığı

note: This refers to the amount of ambient light on the sensor
en: Ambient
tr: Ortam

note: This is the title to a combobox that switches the RGB conversion between different colorspaces such as Adobe RGB and sRGB The profile colorspace, e.g. RGB
en: Colorspace
tr: Renk uzayı

note: This shows the error in the conversion to RGB.
en: Error
tr: Hata

note: Expander title, the results from the color picker
en: Results
tr: Sonuçlar

note: Button text, to get a single sample of color
en: _Measure
tr: _Ölçüm

en: Add a profile for the device
tr: Aygıt için bir profil ekle

en: Remove a profile from the device
tr: Aygıttan bir profil kaldır

note: The type of profile, e.g. display, scanner, etc.
en: Profile type
tr: Profil türü

note: When the profile was created
en: Created
tr: Oluşturuldu

note: The version of the profile
en: Version
tr: Sürüm

note: The manufacturer of the profile
en: Manufacturer
tr: Üretici

note: If the profile contains a display correction table
en: Display correction
tr: Görüntü düzeltme

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: White point
tr: Beyaz nokta

note: The licence of the profile, normally non-free
en: Copyright
tr: Telif hakkı

note: The file size in bytes of the profile
en: File size
tr: Dosya boyutu

note: The basename (the last section of the filename) of the profile
en: Filename
tr: Dosya adı

note: warnings for the profile
en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Information
tr: Bilgi

en: A CIE 1931 diagram shows a 2D representation of the profile gamut
tr: Bir CIE 1931 diyagramı, profil gamının 2D temsili gösterimidir

en: Response out
tr: Çıkış yanıtı

en: Response in
tr: Giriş yanıtı

en: A tone reproduction curve is the mapping of scene luminance to display luminance
tr: Bir ton üreme eğrisi, sahne parlaklığının ekran parlaklığına eşleştirmesidir

en: Video card out
tr: Ekran kartı çıkışı

en: A video card gamma table shows the curves loaded into the display
tr: Bir video kartı karşıtlık derecesi (gama) tablosu, ekran içerisine yüklenen eğrileri gösterir

en: Previous Image
tr: Önceki Resim

note: This is an example image that is saved in sRGB gamut
en: sRGB example
tr: sRGB örneği

en: Next Image
tr: Sonraki Resim

en: This shows what an image would look like if saved with the profile
tr: Bu bir görüntünün, bu profil ile kaydedilirse neye benzeyeceğini gösterir

en: From sRGB
tr: sRGB’den

en: This shows what an image would look like if opened with the profile
tr: Bu bir görüntünün, bu profil ile açılırsa neye benzeyeceğini gösterir

en: To sRGB
tr: sRGB’ye

en: Named colors are specific colors that are defined in the profile
tr: Adlandırılmış renkler, bu profilde tanımlanmış belirli renklerdir

en: Named Colors
tr: Adlandırılmış Renkler

en: Metadata is additional information stored in the profile for programs to use.
tr: Üst veriler, programların kullanımı için bu profilde depolanan ek bilgilerdir

en: Metadata
tr: Üst veri

en: Color Profile Viewer
tr: Renk Profili Görüntüleyici

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;
tr: Renk;ICC;

note: TRANSLATORS: title, default paramters needed to calibrate_argyll
en: Getting default parameters
tr: Öntanımlı değiştirgeler alınıyor

note: TRANSLATORS: dialog message
en: This pre-calibrates the screen by sending colored and gray patches to your screen and measuring them with the hardware device.
tr: Bu, ekranınıza renkli ve gri yamalar gönderip bunları donamın aygıtınızla ölçerek ekranın önkalibrasyonunu yapar.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Reading the patches
tr: Yamalar okunuyor

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Reading the patches using the color measuring instrument.
tr: Renk ölçüm aleti kullanılarak yamalar okunuyor.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Drawing the patches
tr: Yamalar çiziliyor

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Drawing the generated patches to the screen, which will then be measured by the hardware device.
tr: Oluşturulan yamalar ekrana çiziliyor, bunlar daha sonra donanım aygıtı tarafından ölçülecektir.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Generating the profile
tr: Profil oluşturuluyor

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this screen.
tr: Bu ekran ile kullanılabilecek ICC renk profili oluşturuluyor.

note: TRANSLATORS: title, a profile is a ICC file
en: Copying files
tr: Dosyalar kopyalanıyor

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Copying source image, chart data and CIE reference values.
tr: Kaynak görüntüsü, grafik verileri ve CIE başvuru değerleri kopyalanıyor.

note: TRANSLATORS: title, drawing means painting to the screen
en: Measuring the patches
tr: Yamalar ölçülüyor

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Detecting the reference patches and measuring them.
tr: Başvurusu yamaları tespit edilip ölçülüyor.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Generating the ICC color profile that can be used with this device.
tr: Bu aygıt ile kullanılabilecek ICC renk profili oluşturuluyor.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colors used in calibration
en: Printing patches
tr: Yamalar yazdırılıyor

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Rendering the patches for the selected paper and ink.
tr: Seçilen kağıt ve mürekkep için yamalar oluşturuluyor.

note: TRANSLATORS: title, patches are specific colours used in calibration
en: Wait for the ink to dry
tr: Mürekkepin kuruması için bekle

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Please wait a few minutes for the ink to dry. Profiling damp ink will produce a poor profile and may damage your color measuring instrument.
tr: Lütfen mürekkebin kuruması için birkaç dakika bekleyin. Nemli mürekkep ile profilleme zayıf bir profil oluşturur ve renk ölçüm aletinize zarar verebilir.

note: TRANSLATORS: title, instrument refers to a calibration device
en: Set up instrument
tr: Aleti ayarla

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Setting up the instrument for use…
tr: Alet kullanım için ayarlanıyor…

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Calibration error
tr: Kalibrasyon hatası

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The sample could not be read at this time.
tr: Örnek şu anda okunamadı.

en: Retry
tr: Yeniden dene

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: No firmware is installed for this instrument.
tr: Bu alet için yüklü ürün yazılımı (firmware) yok.

note: TRANSLATORS: message, the image wasn't good enough
en: The pattern match wasn’t good enough. Ensure you have the correct type of target selected.
tr: Desen eşleme yeterince iyi değildi. Seçilen hedefin doğru türde olduğundan emin olun.

note: TRANSLATORS: message, the sensor got no readings
en: The measuring instrument got no valid readings. Please ensure the aperture is fully open.
tr: Ölçüm aleti geçerli bir okuma yapamadı. Lütfen diyaframın tümüyle açık olduğundan emin olunuz.

note: TRANSLATORS: message, the colorimeter has got confused
en: The measuring instrument is busy and is not starting up. Please remove the USB plug and re-insert before trying to use this device.
tr: Ölçme aleti meşgul olduğu için başlatılamıyor. Bu aygıtı kullanmayı denemeden önce lütfen USB fişini çıkarıp yeniden takınız.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading target
tr: Hedef okunuyor

note: TRANSLATORS: message, no firmware is available
en: Failed to read the strip correctly.
tr: Şerit doğru şekilde okunamadı.

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Reading sample
tr: Örnek okunuyor

note: TRANSLATORS: message, the sample read failed due to misread
en: Failed to read the color sample correctly.
tr: Renk örneği doğru şekilde okunamadı.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Read strip %s rather than %s!
tr: %2$s yerine %1$s şeritini oku!

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: It looks like you’ve measured the wrong strip.
tr: Yanlış şeridi ölçmüşsünüz gibi görünüyor.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you’ve really measured the right one, it’s okay, it could just be unusual paper.
tr: Eğer doğru ölçtüyseniz sorun yok, bu alışılmadık bir kağıt olabilir.

note: TRANSLATORS: title, the calibration failed
en: Device Error
tr: Aygıt Hatası

note: TRANSLATORS: message, the sample was not read correctly
en: The device could not measure the color spot correctly.
tr: Aygıt renk noktasını doğru şekilde ölçemedi.

note: TRANSLATORS: dialog title, where %s is a letter like 'A'
en: Ready to read strip %s
tr: Şerit %s okumaya hazır

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Place the colorimeter on the area of white next to the letter and click and hold the measure switch.
tr: Renk ölçeri mektubun yanındaki beyaz alana yerleştirin ve ölçü düğmesine tıklayıp basılı tutun.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: Slowly scan the target line from left to right and release the switch when you get to the end of the page.
tr: Hedef satırı soldan sağa doğru yavaşça tarayın ve sayfanın sonuna geldiğinizde düğmeyi bırakın.

note: TRANSLATORS: dialog message, the sensor has to be above the line
en: Ensure the center of the device is properly aligned with the row you are trying to measure.
tr: Aygıtın merkezinin ölçmeye çalıştığınız satır ile düzgün hizalanmış olduğuna emin olun.

note: TRANSLATORS: dialog message, just follow the hardware instructions
en: If you make a mistake, just release the switch, and you’ll get a chance to try again.
tr: Eğer bir hata yaparsanız, yalnızca düğmeyi bırakarak bunu yeniden denemek için bir şans elde edebilirsiniz.

note: TRANSLATORS: title, printing reference files to media
en: Printing
tr: Yazdırılıyor

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Preparing the data for the printer.
tr: Veri yazıcı için hazırlanıyor.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Sending the targets to the printer.
tr: Hedefler yazıcıya gönderiliyor.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Printing the targets…
tr: Hedefler yazdırılıyor…

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The printing has finished.
tr: Yazdırma bitti.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: The print was aborted.
tr: Yazdırma iptal edildi.

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please attach instrument
tr: Lütfen aleti bağlayın

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device, and there's an example image
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square like the image below.
tr: Lütfen ağıdaki resimdeki gibi ölçme aletini ekranın merkezindeki gri kareye tutturun.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: Please attach the measuring instrument to the center of the screen on the gray square.
tr: Lütfen ölçme aletini ekranın merkezindeki gri kareye tutturun.

note: TRANSLATORS: dialog message, ask user to attach device
en: You will need to hold the device on the screen for the duration of the calibration.
tr: Kalibrasyon süresince aygıtı ekranın üzerinde tumanız gerekir.

en: Continue
tr: Devam

note: TRANSLATORS: title, instrument is a hardware color calibration sensor
en: Please configure instrument
tr: Lütfen aleti yapılandırın

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to screen mode like the image below.
tr: Lütfen ölçüm aletini aşağıdaki resimdeki gibi ekran kipine ayarlayın.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to screen mode.
tr: Lütfen ölçüm aletini ekran kipine ayarlayın.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor, and we're showing a picture
en: Please set the measuring instrument to calibration mode like the image below.
tr: Lütfen ölçüm aletini aşağıdaki resimdeki gibi kalibrasyon kipine ayarlayın.

note: TRANSLATORS: this is when the user has to change a setting on the sensor
en: Please set the measuring instrument to calibration mode.
tr: Lütfen ölçüm aletini kalibrasyon kipine ayarlayın.

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog. A calibration target image is the * aquired image of the calibration target, e.g. an image file that looks * a bit like this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Select calibration target image
tr: Kalibrasyon hedef görüntüsünü seçin

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Open
tr: _Aç

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported images files
tr: Desteklenen görüntü dosyaları

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
tr: Tüm dosyalar

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select CIE reference values file
tr: CIE başvuru değerleri dosyasını seçin

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: CIE values
tr: CIE değerleri

note: TRANSLATORS: dialog for file->open dialog
en: Select ICC Profile File
tr: ICC Profil Dosyası Seç

en: Calibration is not complete
tr: Kalibrasyon tamamlanamadı

en: Are you sure you want to cancel the calibration?
tr: Kalibrasyonu iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

note: TRANSLATORS: button text
en: Continue calibration
tr: Kalibrasyona devam et

note: TRANSLATORS: button text
en: Cancel and close
tr: İptal et ve kapat

note: TRANSLATORS: this is the sound description
en: Profiling completed
tr: Profilleme tamamlandı

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Failed to calibrate
tr: Kalibrasyon başarısız oldu

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your camera
tr: Kameranızı kalibre edin

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your display
tr: Ekranınızı kalibre edin

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your printer
tr: Yazıcınızı kalibre edin

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Calibrate your device
tr: Aygıtınızı kalibre edin

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: Any existing screen correction will be temporarily turned off and the brightness set to maximum.
tr: Varolan her tür ekran düzeltme geçici olarak devre dışı bırakılacak ve parlaklık en yüksek değere ayarlanacaktır.

note: TRANSLATORS: this is the final intro page text
en: You can cancel this process at any stage by pressing the cancel button.
tr: Bu süreci iptal düğmesine basarak herhangi bir aşamada iptal edebilirsin.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Introduction
tr: Giriş

en: Show File
tr: Dosya Göster

en: Click here to show the profile
tr: Profili göstermek için buraya tıklayın

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: All done!
tr: Herşey tamam!

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The camera has been calibrated successfully.
tr: Kamera başarıyla kalibre edildi.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The display has been calibrated successfully.
tr: Ekran başarıyla kalibre edildi.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The printer has been calibrated successfully.
tr: Yazıcı başarıyla kalibre edildi.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: The device has been calibrated successfully.
tr: Aygıt başarıyla kalibre edildi.

note: TRANSLATORS: this is the final summary
en: To view details about the new profile or to undo the calibration visit the <a href="control-center://color">control center</a>.
tr: Yeni profil hakkındaki ayrıntıları görüntülemek ya da kalibrasyonu geri almak için <a href="control-center://color">denetim merkezi</a> ni ziyaret edin.

en: You can use the profile with <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> and <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> systems.
tr: Bu profili <a href="import-linux">Linux</a>, <a href="import-osx">Apple OS X</a> ve <a href="import-windows">Microsoft Windows</a> sistemleri ile kullanabilirsiniz.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Summary
tr: Özet

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Performing calibration
tr: Kalibrasyon gerçekleştiriliyor

en: Calibration is about to start
tr: Kalibrasyon başlamak üzere

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Action
tr: Eylem

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Calibration checklist
tr: Kalibrasyon kontrol listesi

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Before calibrating the display, it is recommended to configure your display with the following settings to get optimal results.
tr: Ekranı kalibre etmeden önce, en iyi sonuçları elde etmek için aşağıdaki ayarları kullanarak ekranınızı yapılandırmanız tavsiye edilir.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: You may want to consult the owner’s manual for your display on how to achieve these settings.
tr: Kendi ekranınız için bu ayarları nasıl elde edebileceğiniz ile ilgili, kullanım kılavuzuna başvurabilirsiniz.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Reset your display to the factory defaults.
tr: Ekranınızı fabrika ayarlarına döndürün.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Disable dynamic contrast if your display has this feature.
tr: Ekranınızda dinamik konstrast özelliği varsa devre dışı bırakın.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Configure your display with custom color settings and ensure the RGB channels are set to the same values.
tr: Ekranınızı özel renk ayarları ile yapılandırın ve RGB kanallarının aynı değerlere ayarlandığından emin olun.

note: TRANSLATORS: dialog message, addition to bullet item
en: If custom color is not available then use a 6500K color temperature.
tr: Özel renk mevcut değilse, o zaman 6500K renk sıcaklığı kullanın.

note: TRANSLATORS: dialog message, bullet item
en: Adjust the display brightness to a comfortable level for prolonged viewing.
tr: Uzun süreli görüntüleme için ekran parlaklığını rahat bir seviyeye ayarlayın.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: For best results, the display should have been powered for at least 15 minutes before starting the calibration.
tr: En iyi sonuçlar için, ekran kalibrasyona başlamadan önce en az 15 dakika boyunca çalışıyor durumda olmalıdır.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Check Settings
tr: Ayarları Denetleyin

note: TRANSLATORS: dialog message saying the argyllcms is not installed
en: Calibration and profiling software is not installed.
tr: Kalibrasyon ve profil oluşturma yazılımı yüklü değil.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: These tools are required to build color profiles for devices.
tr: Bu araçlar aygıtlar için renk profillerini oluşturmak için gereklidir.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: More software is required!
tr: Daha çok yazılım gerekli!

en: Install required software
tr: Gerekli yazılımı kur

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Tools
tr: Araçları Kur

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Common color target files are not installed on this computer.
tr: Yaygın renk hedef dosyaları bu bilgisayarda yüklü değil.

note: TRANSLATORS: dialog message saying the color targets are not installed
en: Color target files are needed to convert the image to a color profile.
tr: Görüntüyü bir renk profiline dönüştürmek için renk hedef dosyaları gereklidir.

note: TRANSLATORS: dialog message, asking if it's okay to install them
en: Do you want them to be installed?
tr: Bunların yüklenmesini istiyor musunuz?

note: TRANSLATORS: dialog message, if the user has the target file on a CDROM then there's no need for this package
en: If you already have the correct file, you can skip this step.
tr: Eğer zaten doğru dosyaya sahipseniz, bu adımı atlayabilirsin.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Optional data files available
tr: İsteğe bağlı veri dosyaları mevcuttur

en: Install Now
tr: Şimdi Kur

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Install Targets
tr: Kurulum Hedefleri

note: TRANSLATORS: this is probably a brand name
en: i1 RGB Scan 1.4
tr: i1 RGB Tarama 1.4

note: TRANSLATORS: dialog message, preface. A calibration target looks like * this: http://www.colorreference.de/targets/target.jpg
en: Before profiling the device, you have to manually capture an image of a calibration target and save it as a TIFF image file.
tr: Aygıt için profil oluşturmadan önce bir kalibrasyon hedefinin görüntüsünü elle yakalayıp TIFF resim dosyası olarak kaydetmelisiniz.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the contrast and brightness are not changed and color correction profiles have not been applied.
tr: Karşıtlık (kontrast) ve parlaklığın değiştirilmemiş ve renk düzeltme profilleri uygulanmamış olduğundan emin olun.

note: TRANSLATORS: dialog message, suffix
en: The device sensor should have been cleaned prior to scanning and the output file resolution should be at least 200dpi.
tr: Aygıt algılayıcısı tarama öncesinde temizlenmiş ve çıkış dosyasının çözünürlüğü en az 200 dpi olmalıdır.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: Ensure that the white-balance has not been modified by the camera and that the lens is clean.
tr: Beyaz dengesinin kamera tarafından değiştirilmemiş ve objektifin temiz olduğundan emin olunuz.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: Please select the calibration target type.
tr: Lütfen kalibrasyon hedef türünü seçiniz.

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: What target type do you have?
tr: Hangi hedef türünüz var?

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Select Target
tr: Hedefi Seç

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display type
tr: Ekran türünü seçiniz

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Select the monitor type that is attached to your computer.
tr: Bilgisayarınıza bağlı monitör türünü seçin.

en: LCD (CCFL backlight)
tr: LCD (CCFL arka aydınlatmalı)

en: LCD (White LED backlight)
tr: LCD (Beyaz LED arka aydınlatmalı)

en: LCD (RGB LED backlight)
tr: LCD (RGB LED arka aydınlatmalı)

en: LCD (Wide Gamut RGB LED backlight)
tr: LCD (Geniş Gam RGB LED arka aydınlatmalı)

en: LCD (Wide Gamut CCFL backlight)
tr: LCD (Geniş Gam CCFL arka aydınlatmalı)

en: Plasma
tr: Plazma

en: Projector
tr: Tepegöz

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Type
tr: Ekran Türünü Seçin

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose your display target white point
tr: Hedef ekranınızın beyaz noktasını seçin

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Most displays should be calibrated to a CIE D65 illuminant for general usage.
tr: Çoğu ekran genel kullanım için bir CIE D65 aydınlatıcıyla kalibre edilmelidir.

en: CIE D50 (Printing and publishing)
tr: CIE D50 (Basım ve yayım)

en: CIE D65 (Photography and graphics)
tr: CIE D65 (Fotoğraf ve grafikler)

en: Native (Already set manually)
tr: Yerel (Zaten elle ayarlanmış)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Choose Display Whitepoint
tr: Ekran Beyaz Nokta Seçimi

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose profiling mode
tr: Profil oluşturma kipini seçin

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Please indicate if you want to profile a local printer, generate some test patches, or profile using existing test patches.
tr: Yerel bir yazıcı için profil oluşturmak, bazı sınama yamaları oluşturmak ya da var olan sınama yamaları kullanarak profil oluşturmak istiyorsanız lütfen belirtiniz.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Mode
tr: Kalibrasyon Kipi

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Choose calibration quality
tr: Kalibrasyon kalitesini seçin

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Higher quality calibration requires many color samples and more time.
tr: Yüksek kaliteli kalibrasyon, çok sayıda renk örneği ve daha çok zaman gerektirir.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: A higher precision profile provides higher accuracy in color matching but requires more time for reading the color patches.
tr: Daha yüksek hassasiyetli profil, renk ölçümünde yüksek doğruluk sağlar ama renk yamalarını okumak için daha çok zaman gerektirir.

note: TRANSLATORS: this is the message body for the chart selection
en: For a typical workflow, a normal precision profile is sufficient.
tr: Tipik bir iş akışı için, normal hassasiyetli bir profil yeterli olacaktır.

note: TRANSLATORS: dialog message, preface
en: The high precision profile also requires more paper and printer ink.
tr: Ayrıca yüksek hassasiyetli profil, daha çok kağıt ve yazıcı mürekkebi gerektirir.

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: Accurate
tr: Doğru

en: Quick
tr: Hızlı

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u sheet of paper) | (about %u sheets of paper)
tr[0]: (yaklaşık %u yaprak kağıt)

note: TRANSLATORS: radio options for calibration precision
en: (about %u minute) | (about %u minutes)
tr[0]: (yaklaşık %u dakika)

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Calibration Quality
tr: Kalibrasyon Kalitesi

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Profile title
tr: Profil başlığı

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: Choose a title to identify the profile on your system.
tr: Sisteminizde bu profili tanımlamak için bir başlık seçin.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Profile Title
tr: Profil Başlığı

note: TRANSLATORS: this is the page title
en: Insert sensor hardware
tr: Algılayıcı donanım ekleyin

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: You need to insert sensor hardware to continue.
tr: Devam etmek için algılayıcı donanım eklemelisiniz.

note: TRANSLATORS: this is the calibration wizard page title
en: Sensor Check
tr: Algılayıcı Denetimi

note: TRANSLATORS: this is intro page text
en: The device could not be found. Ensure it is plugged in and turned on.
tr: Aygıt bulunamadı. Fişi takılı ve açık olduğundan emin olun.

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown serial
tr: Bilinmeyen seri

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown model
tr: Bilinmeyen model

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown description
tr: Bilinmeyen açıklama

note: TRANSLATORS: this is saved in the profile
en: Unknown manufacturer
tr: Bilinmeyen üretici

note: TRANSLATORS: this is the copyright string, where it might be * "Copyright (c) 2009 Edward Scissorhands" * BIG RED FLASHING NOTE: YOU NEED TO USE ASCII ONLY
en: Copyright (c)
tr: Telif Hakkı (c)

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
tr: Bunu kalıcı yapmak için üst pencereyi ayarlayın

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific device to calibrate
tr: Kalibre etmek için belirli bir aygıt ayarlayın

en: No device was specified!
tr: Aygıt belirtilmedi!

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
tr: Profil yok

en: Default %s
tr: Öntanımlı %s

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
tr: Öntanımlı:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
tr: Renk uzayı:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
tr: Sınama profili:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
tr: Tüm dosyalar için hata ayıklama bilgisini göster

en: Debugging Options
tr: Hata Ayıklama Seçenekleri

en: Show debugging options
tr: Hata ayıklama seçeneklerini göster

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: ICC profile to install
tr: Kurulacak ICC profili

note: TRANSLATORS: nothing was specified on the command line
en: No filename specified
tr: Dosya adı belirtilmedi

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to open ICC profile
tr: ICC profili açılamadı

note: TRANSLATORS: parsing error
en: Failed to parse file: %s
tr: Dosya ayrıştırma başarısız oldu: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile description: %s
tr: Profil tanımı: %s

note: TRANSLATORS: message text
en: Profile copyright:
tr: Profil telif hakkı:

note: TRANSLATORS: color profile already been installed
en: Color profile is already imported
tr: Renk profili zaten içe aktarılmış

en: Show Details
tr: Ayrıntıları Göster

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import display color profile?
tr: Görüntü renk profili içeri aktarılsın mı?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import device color profile?
tr: Aygıt renk profili içe aktarılsın mı?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import named color profile?
tr: Adlandırılmış renk profili içe aktarılsın mı?

note: TRANSLATORS: the profile type
en: Import color profile?
tr: Renk profili içe aktarılsın mı?

note: TRANSLATORS: button text
en: Import
tr: İçe Aktar

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to import file
tr: Dosyayı içe aktarma başarısız oldu

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile description stored in an atom in the XServer
en: Description:
tr: Tanım:

note: TRANSLATORS: this is the ICC profile copyright
en: Copyright:
tr: Telif hakkı:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window profile:
tr: Kök pencere profili:

note: TRANSLATORS: the root window of all the screens
en: Root window protocol version:
tr: Kök pencere iletişim kuralı sürümü:

note: TRANSLATORS: no DBus session bus
en: Failed to connect to session bus:
tr: Oturum veriyoluna bağlanma başarısız oldu:

note: TRANSLATORS: the DBus method failed
en: The request failed:
tr: İstek başarısız oldu:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this device
en: There are no ICC profiles assigned to this file
tr: Bu dosyaya atanmış ICC profili yok

note: TRANSLATORS: this is a list of profiles suitable for the device
en: Suitable profiles for:
tr: Şunun için uygun profiller:

note: TRANSLATORS: no profile has been asigned to this window
en: There are no ICC profiles for this window
tr: Bu pencere için ICC profili yok

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show xserver properties
tr: xserver özelliklerini göster

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profiles for a specific file
tr: Belirli bir dosyadaki profilleri alın

note: TRANSLATORS: command line option
en: Get the profile for a specific window
tr: Belirli bir pencere profilini alın

note: TRANSLATORS: command line option
en: Dump all details about this system
tr: Bu sistem hakkında tüm ayrıntıların dökümü

note: TRANSLATORS: just dumps the EDID to disk
en: EDID inspect program
tr: EDID inceleme programı

note: TRANSLATORS: this is when the error is invalid TRANSLATORS: this is when the ambient light level is unknown TRANSLATORS: this the ICC profile type TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: No colorimeter is attached.
tr: Takılı renkölçer yok.

note: TRANSLATORS: this is displayed if VTE support is not enabled
en: The sensor has no native driver.
tr: Algılayıcıda hiçbir yerel sürücüsü yok.

note: TRANSLATORS: this is displayed the user has not got suitable hardware
en: The attached colorimeter is not capable of reading a spot color.
tr: Ekli renkölçer spot renk okuma yeteneğine sahip değil.

note: TRANSLATORS: this is when there are no profiles that can be used; * the search term is either "RGB" or "CMYK"
en: No %s color spaces available
tr: Kullanılabilir %s renk uzayı yok

note: TRANSLATORS: tool that is used to pick colors
en: GNOME Color Manager Color Picker
tr: GNOME Renk Yöneticisi Renk Seçici

note: TRANSLATORS: this is the colorspace type
en: gray
tr: gri

note: TRANSLATORS: title, usually we can tell based on the EDID data or output name
en: Permanently delete profile?
tr: Profil kalıcı olarak silinsin mi?

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Are you sure you want to remove this profile from your system permanently?
tr: Bu profili sisteminizden kalıcı olarak kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

note: TRANSLATORS: button, delete a profile
en: Delete
tr: Sil

en: _Import
tr: _İçe Aktar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
tr: Desteklenen ICC profilleri

note: TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to copy file
tr: Dosya kopyalama başarısız oldu

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Input device
tr: Giriş aygıtı

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Display device
tr: Görüntü aygıtı

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Output device
tr: Çıkış aygıtı

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Devicelink
tr: Aygıt bağlantısı

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Colorspace conversion
tr: Renk uzayı dönüştürme

note: TRANSLATORS: this the ICC profile kind
en: Abstract
tr: Soyut

note: TRANSLATORS: this the ICC profile type
en: Named color
tr: Adlandırılmış renk

note: TRANSLATORS: this the ICC colorspace type
en: Gray
tr: Gri

note: TRANSLATORS: e.g. sRGB or adbode RGB
en: Standard space
tr: Standart boşluk

note: TRANSLATORS: the raw EDID MD5 of the display device
en: Display checksum
tr: Ekran sağlaması

en: Display model
tr: Ekran modeli

en: Display serial number
tr: Ekran seri numarası

note: TRANSLATORS: the PNPID is a three letter code, e.g. DEL
en: Display PNPID
tr: Ekran PNPID

note: TRANSLATORS: who made the display
en: Display vendor
tr: Ekran üreticisi

note: TRANSLATORS: the raw profile MD5
en: File checksum
tr: Dosya sağlaması

note: TRANSLATORS: the color framework, e.g. 'colord'
en: Framework product
tr: Framework ürünü

note: TRANSLATORS: the framework binary, e.g. gcm-viewer
en: Framework program
tr: Framework programı

note: TRANSLATORS: the framework release, e.g. '1.22'
en: Framework version
tr: Framework sürümü

note: TRANSLATORS: Where the profile data came from, e.g. 'test' or 'standard'
en: Data source type
tr: Veri kaynağı türü

note: TRANSLATORS: how the qualifier is formatted, e.g. 'ColorSpace.Paper.DPI'
en: Mapping format
tr: Eşleme biçimi

note: TRANSLATORS: The qualifiers for the profile, e.g. 'RGB.Glossy.300dpi'
en: Mapping qualifier
tr: Eşleme niteleyici

note: TRANSLATORS: The original device the profile was made for
en: Mapping device
tr: Eşleme aygıtı

note: TRANSLATORS: The average error when making the profile
en: Delta-E average
tr: Delta-E ortalama

note: TRANSLATORS: the maximum error when making the profile
en: Delta-E maximum
tr: Delta-E en yüksek

note: TRANSLATORS: The device name, e.g. 'huey'
en: Calibration device
tr: Kalibrasyon aygıtı

note: TRANSLATORS: screen type e.g. 'glossy' or 'matte'
en: Screen surface finish
tr: Ekran yüzeyi bitişi

note: TRANSLATORS: e.g. DVI or VGA
en: Connection type
tr: Bağlantı türü

note: TRANSLATORS: e.g. Screen brightness in percent
en: Screen brightness
tr: Ekran parlaklığı

note: TRANSLATORS: e.g. the 3D volume of the gamut graph
en: Gamut volume
tr: Gam hacmi

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of sRGB is covered
en: sRGB coverage
tr: sRGB kapsamı

note: TRANSLATORS: e.g. what proportion of AdobeRGB is covered
en: Adobe RGB coverage
tr: Adobe RGB kapsamı

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No description has been set
tr: Açıklama ayarlanmadı

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: No copyright has been set
tr: Telif hakkı ayarlanmadı

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The display compensation table is invalid
tr: Ekran dengeleme tablosu geçersiz

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: A scum dot is present for media white
tr: Beyaz ortamda için bir kirli nokta bulunmakta

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis contains significant amounts of color
tr: Gri eksen önemli miktarda renk içeriyor

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The gray axis is non-monotonic
tr: Gri eksen tekdüze değil

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries are invalid
tr: Ana renklerden bir ya da daha çoğu geçersiz

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The primaries do not add to white
tr: Ana renkler beyazı etkilemez

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: One or more of the primaries is unlikely
tr: Bir veya daha çok ana renk olası değildir

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The white is not D50 white
tr: Bu beyaz D50 beyazı değil

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: The whitepoint temperature is unlikely
tr: Beyaz nokta sıcaklığı olası değildir

note: TRANSLATORS: the profile is broken
en: Unknown warning type
tr: Bilinmeyen uyarı türü

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: Yes
tr: Evet

note: TRANSLATORS: if the device has a VCGT profile
en: No
tr: Hayır

note: TRANSLATORS: profiles that have warnings are useable, * but may not be any good
en: The profile has the following problems:
tr: Bu profilde aşağıdaki sorunlar var:

note: TRANSLATORS: this is the icc creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I∶%M∶%S %p
tr: %e %B %Y, %I:%M:%S %p

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile can be deleted
en: Delete this profile
tr: Bu profili sil

note: TRANSLATORS: this is the tooltip when the profile cannot be deleted
en: This profile cannot be deleted
tr: Bu profil silinemez

note: TRANSLATORS: show just the one profile, rather than all
en: Set the specific profile to show
tr: Gösterilecek belirli bir profil seçin

note: TRANSLATORS: show just the one filename, rather than all
en: Set the specific file to show
tr: Gösterilecek belirli bir dosya seçin
