gnome-commander - en to fi translation catalogue (1007 entries)

en: GNOME Commander
fi: Gnomen komentaja

en: Two-pane file manager
fi: Kaksipaneelinen tiedostoselain

en: GNOME Commander is a “two-pane” graphical file manager for the GNOME desktop environment. It features separate tabs for each pane, setting up custom device buttons, bookmark manager, fully integrated commandline, file quick search, an internal image viewer, a powerful batch renaming tool, and FTP and Samba access.
fi: Gnomen komentaja on kaksipaneelinen, graafinen tiedostoselain Gnome-työpöydälle. Sen ominaisuuksiin kuuluu muun muassa erilliset välilehdet jokaisessa paneelissa, omavalintaiset laitepainikkeet, kirjanmerkkien hallinta, täysin integroitu komentorivi, tiedostojen pikahaku, sisäänrakennettu kuvakatselin, tehokas joukkonimeämistyökalu sekä FTP- ja Samba-käyttö.

en: GNOME Commander aims to advanced users who like to focus on precise file management, working in parallel through special applications, and running smart commands.
fi: Gnomen komentaja on suunnattu tehokäyttäjille, jotka haluavat monipuolista tiedostojen hallintaa, sovellusten monikäyttöä ja komentorivityöskentelyä.

en: A two paned file manager
fi: Kaksipaneelinen tiedostoselain

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: file;manager;folder;explore;disk;filesystem;
fi: file;manager;folder;explore;disk;filesystem;tiedosto;kansio;hakemisto;selain;levy;tiedostojärjestelmä;

en: Use default font
fi: Käytä oletusfonttia

en: Panel font
fi: Paneelin fontti

en: Filesize display mode
fi: Tiedostokoon esitystila

en: Permission display mode
fi: Oikeuksien esitystila

en: Date format
fi: Päiväyksen muoto

en: Format of the date in the file pane.
fi: Päiväyksen muoto tiedostopaneelissa.

en: Extension display mode
fi: Oikeuksien esitystila

en: Icon size
fi: Kuvakekoko

en: Device icon size
fi: Laitekuvakkeen koko

en: Icon size in the device list.
fi: Kuvakekoko laiteluettelossa.

en: Command line history
fi: Komentorivihistoria

en: Horizontal orientation
fi: Aseta vaakatasoon

en: Show device buttons
fi: Näytä laitepainikkeet

en: Show device list
fi: Näytä laiteluettelo

en: Show command line
fi: Näytä komentorivi

en: Show toolbar
fi: Näytä työkalupalkki

en: Defines if the toolbar is shown.
fi: Määrittää näytetäänkö työkalupalkki vai ei.

en: Show buttonbar
fi: Näytä painikepalkki

en: Main window width
fi: Pääikkunan leveys

en: Bookmarks window width
fi: Kirjanmerkki-ikkunan leveys

en: Bookmarks window height
fi: Kirjanmerkki-ikkunan korkeus

en: Main window height
fi: Pääikkunan korkeus

en: Width of icon column
fi: Kuvakesarakkeen leveys

en: Width of name column
fi: Nimisarakkeen leveys

en: Width of size column
fi: Kokosarakkeen leveys

en: Width of date column
fi: Päiväyssarakkeen leveys

en: Width of permissions column
fi: Oikeussarakkeen leveys

en: Width of owner column
fi: Omistajasarakkeen leveys

en: Width of group column
fi: Ryhmäsarakkeen leveys

en: Main window state
fi: Pääikkunan tila

en: Save tabs on exit
fi: Tallenna välilehdet lopettaessa

en: Always show tab bar
fi: Näytä aina välilehtipalkki

en: Tab lock indicator
fi: Välilehden lukituksen ilmaisin

en: Allow multiple instances
fi: Salli useita istuntoja

en: Only device icons
fi: Vain laitekuvakkeet

en: Main menu visibility
fi: Päävalikon näkyvyys

en: List of devices
fi: Luettelo laitteista

en: List of favorite apps
fi: Luettelo suosikkisovelluksista

en: Search window width
fi: Hakuikkunan leveys

en: Search window height
fi: Hakuikkunan korkeus

en: Password for anonymous FTP connections
fi: Salasana anonyymeille FTP-yhteyksille

en: Confirm delete
fi: Vahvista poistaminen

en: Defines if deletion of an item should be confirmed.
fi: Määrittää tuleeko kohteen poistaminen vahvistaa.

en: Hide unknown filetypes
fi: Piilota tuntemattomat tiedostotyypit

en: Hide regular files
fi: Piilota tavalliset tiedostot

en: Hide directories
fi: Piilota kansiot

en: Hide symbolic links
fi: Piilota symboliset linkit

en: Hide shortcut files (Windows systems)
fi: Piilota pikakuvaketiedostot (Windows-järjestelmät)

en: Hide mountable locations
fi: Piilota liitettävissä olevat sijainnit

en: Hide virtual files
fi: Piilota virtuaalitiedostot

en: Hide files and folders starting with a dot
fi: Piilota pisteellä alkavat tiedostot ja kansiot

en: Hide backup files
fi: Piilota varmuuskopiotiedostot

en: Do not download files
fi: Älä lataa tiedostoja

en: Use internal viewer
fi: Käytä sisäistä katselinta

en: Viewer command
fi: Katselimen komento

en: Editor command
fi: Muokkaimen komento

en: Leave terminal open
fi: Jätä pääte avoimeksi

en: Command for opening a terminal
fi: Komento päätteen avaamiseksi

en: Color theme
fi: Väriteema

en: This option defines the current color theme.
fi: Tämä valinta määrittää nykyisen väriteeman.

en: Use LS colors
fi: Käytä LS-värejä

en: Case sensitive search
fi: Kirjainkoon huomioiva haku

en: Font size
fi: Fontin koko

en: Window width
fi: Ikkunan leveys

en: Window height
fi: Ikkunan korkeus

en: Automatically loaded plugins
fi: Automaattisesti ladatut liitännäiset

en: No error description available
fi: Virheen kuvausta ei ole saatavilla

en: Select an Image File
fi: Valitse kuvatiedosto

en: Choose Icon
fi: Valitse kuvake

en: Folder selection
fi: Kansion valinta

en: File selection
fi: Tiedoston valinta

en: What file name should the new archive have?
fi: Minkäniminen uuden arkiston tulisi olla?

en: Create Archive
fi: Luo arkisto

en: Create Archive…
fi: Luo arkisto…

en: Extract in Current Directory
fi: Pura nykyiseen kansioon

en: Extract to “%s”
fi: Pura kansioon “%s”

en: File
fi: Tiedosto

note: destroy model automatically with view
en: Options
fi: Valinnat

en: File-roller options
fi: File-rollerin valitsimet

en: Default archive type
fi: Arkiston oletustyyppi

en: Test result:
fi: Testin tulos:

en: /_Save Profile As…
fi: /_Tallenna profiili nimellä…

en: /_Manage Profiles…
fi: /_Hallitse profiileja…

en: Profiles
fi: Profiilit

en: File properties
fi: Tiedoston ominaisuudet

en: Advanced Rename Tool
fi: Kehittynyt uudelleennimeämistyökalu

note: Results
en: Results
fi: Tulokset

en: Old name
fi: Vanha nimi

en: Current file name
fi: Nykyinen tiedostonimi

en: New name
fi: Uusi nimi

en: New file name
fi: Uusi tiedostonimi

en: Size
fi: Koko

en: File size
fi: Tiedoston koko

en: Date
fi: Päiväys

en: Profiles…
fi: Profiilit…

en: _Search for:
fi: _Etsi tätä:

en: _Replace with:
fi: Korvaa _tällä:

note: Case-Sensitive Checkbox
en: _Match case
fi: _Täsmää kirjainkoko

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Directories only
fi: Vain kansiot

en: Access Permissions
fi: Pääsyoikeudet

en: Apply Recursively for
fi: Toteuta rekursiivisesti kohteelle

en: Could not chown %s
fi: Chown kohteelle %s ei onnistunut

en: Apply Recursively
fi: Toteuta rekursiivisesti

en: _Location (URI):
fi: _sijainti (URI):

en: _Server:
fi: _Palvelin:

en: Optional information
fi: Lisätiedot

en: S_hare:
fi: _Jako:

en: _Port:
fi: _Portti:

en: _Folder:
fi: _Kansio:

en: _User name:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Domain name:
fi: _Aluenimi:

en: You must enter a name for the server
fi: Anna palvelimelle nimi

en: Please enter a name and try again.
fi: Anna nimi ja yritä uudelleen.

en: “%s” is not a valid location
fi: “%s” ei ole kelvollinen sijainti

en: Please check spelling and try again.
fi: Tarkista oikeinkirjoitus ja yritä uudelleen.

en: Remote Server
fi: Etäpalvelin

en: Service _type:
fi: Palvelun _tyyppi:

en: FTP (with login)
fi: FTP (kirjautuen)

en: Public FTP
fi: Julkinen FTP

en: Windows share
fi: Windows-jako

en: Secure WebDAV (HTTPS)
fi: Salattu WebDAV (HTTPS)

en: Custom location
fi: Mukautettu sijainti

en: Deleting…
fi: Poistetaan…

en: Error while deleting “%s”
    
    %s
fi: Virhe poistettaessa kohdetta “%s”
    
    %s

en: Delete problem
fi: Ongelma poistossa

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Retry
fi: Yritä uudestaan

en: Skip
fi: Ohita

en: Error while deleting: 
    
    %s
fi: Virhe poistaessa: 
    
    %s

en: The directory “%s” is not empty. Do you really want to delete it?
fi: Kansio “%s” ei ole tyhjä. Haluatko varmasti poistaa sen?

en: Delete
fi: Poista

en: Cancel
fi: Peru

en: Delete All
fi: Poista kaikki

en: Delete Remaining
fi: Poista jäljellä olevat

en: Do you want to delete “%s”?
fi: Haluatko poistaa kohteen “%s”?

en: Do you want to delete the selected file? | Do you want to delete the %d selected files?
fi[0]: Haluatko poistaa valitun tiedoston?
fi[1]: Haluatko poistaa %d valittua tiedostoa?

en: Bookmark name is missing.
fi: Kirjanmerkin nimi puuttuu.

en: Bookmark _name:
fi: Kirjanmerkin _nimi:

en: Bookmark _target:
fi: Kirjanmerkin _kohde:

en: Edit Profile
fi: Muokkaa profiilia

en: _Name
fi: _Nimi

en: Image:
fi: Kuva:

en: Directory name:
fi: Kansion nimi:

en: File name:
fi: Tiedostonimi:

en: Symlink target:
fi: Symlinkin kohde:

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Volume:
fi: Taltio:

en: Free space:
fi: Vapaata tilaa:

en: Content Type:
fi: Sisältötyyppi:

en: Opens with:
fi: Avataan ohjelmalla:

en: No default application registered
fi: Oletussovellusta ei ole rekisteröity

en: Modified:
fi: Muokattu:

en: Accessed:
fi: Käsitelty:

en: Size:
fi: Koko:

en: Owner and group
fi: Omistaja ja ryhmä

en: Access permissions
fi: Pääsyoikeudet

en: Type
fi: Tyyppi

note: col = gnome_cmd_treeview_create_new_text_column (GTK_TREE_VIEW (view), renderer, COL_METHOD); gtk_tree_view_column_set_sort_column_id (col, SORTID_METHOD); g_object_set (renderer, "foreground-set", TRUE, "foreground", "DarkGray", NULL);
en: Name
fi: Nimi

en: Tag name
fi: Merkinnän nimi

en: Value
fi: Arvo

en: Tag value
fi: Merkinnän arvo

en: Description
fi: Kuvaus

note: data->thread = 0;
en: File Properties
fi: Tiedoston ominaisuudet

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Permissions
fi: Oikeudet

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Shortcut Key
fi: Pikanäppäin

en: Action
fi: Toiminto

en: Conflicting Shortcuts
fi: Ristiriidassa olevat pikanäppäimet

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: No file name entered
fi: Tiedostonimeä ei syötetty

en: Copy File
fi: Kopioi tiedosto

en: Group
fi: Ryhmä

en: Bookmark group
fi: Kirjanmerkkiryhmä

en: Bookmark name
fi: Kirjanmerkin nimi

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Path
fi: Polku

en: Bookmarked path
fi: Kirjanmerkin polku

en: Edit Bookmark
fi: Muokkaa kirjanmerkkiä

en: New Bookmark
fi: Uusi kirjanmerkki

en: Profile
fi: Profiili

en: Profile name
fi: Profiilini nimi

en: Template
fi: Pohja

en: New profile
fi: Uusi profiili

en: _Duplicate
fi: _Kaksoiskappale

en: A directory name must be entered
fi: Kansion nimi täytyy antaa

en: Make Directory
fi: Luo kansio

en: Left mouse button
fi: Hiiren vasen painike

en: Single click to open items
fi: Yksi napsautus avaa tietueet

en: Double click to open items
fi: Kaksoisnapsautus avaa tietueet

en: Single click unselects files
fi: Kertanapsautus poistaa aktiivisen valinnan

en: Middle mouse button
fi: Hiiren keskimmäinen painike

en: Up one directory
fi: Yksi kansio ylös

en: Opens new tab
fi: Avaa uuden välilehden

en: Right mouse button
fi: Hiiren oikea painike

en: Shows popup menu
fi: Näyttää ponnahdusikkunan

en: Selects files
fi: Valitsee tiedostoja

en: Selection
fi: Valinta

en: Select directories
fi: Valitse kansiot

en: Sorting/Quick search
fi: Järjestys/pikahaku

en: Case sensitive
fi: Kirjainkoko merkitsee

en: Quick search
fi: Pikahaku

en: CTRL+ALT+letters
fi: CTRL+ALT+kirjaimia

en: ALT+letters (menu access with F12)
fi: ALT+kirjaimia (valikko näppäimestä F12)

en: Just letters (command line access with CTRL+ALT+C)
fi: Vain kirjaimet (komentorivikäyttö pikanäppäimellä CTRL+ALT+C)

en: Match beginning of the file name
fi: Vastaa tiedostonimen alkua

en: Match end of the file name
fi: Vastaa tiedostonimen loppua

en: Search Window
fi: Hakuikkuna

en: Search window is minimizable
    (Needs program restart if altered)
fi: Hakuikkuna on pienennettävissä
    (Vaatii ohjelman uudelleenkäynnistyksen)

en: Multiple instances
fi: Useita istuntoja

en: Don’t start a new instance
fi: Älä käynnistä uutta istuntoa

en: Save on exit
fi: Tallenna lopettaessa

en: Directories
fi: Kansiot

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Directory history
fi: Kansiohistoria

en: Commandline history
fi: Komentorivihistoria

en: Search history
fi: Hakuhistoria

en: Size display mode
fi: Koon esitystila

note: Translators: '<locale>' refers to the mode of file size display (here - use current locale settings)
en: <locale>
fi: <maa-asetusto>

en: Grouped
fi: Ryhmitetty

en: Plain
fi: Yksinkertainen

en: Text (rw-r--r--)
fi: Teksti (rw-r--r--)

en: Number (644)
fi: Numero (644)

en: Format:
fi: Muoto:

en: See the manual page for “strftime” for help on how to set the format string.
fi: Katso ohjekirjasivu "strftime" miten muotoilla päiväyksen esitysmuoto.

en: Edit Colors…
fi: Muokkaa värejä…

en: Colors
fi: Värit

en: Foreground
fi: Edustaväri

en: Background
fi: Taustaväri

en: Default:
fi: Oletus:

en: Selected file:
fi: Valittu tiedosto:

en: Cursor:
fi: Kursori:

en: Edit LS_COLORS Palette
fi: Muokkaa LS_COLORS-palettia

en: Palette
fi: Paletti

en: Foreground:
fi: Edustaväri:

en: Background:
fi: Taustaväri:

en: Black
fi: Musta

en: Red
fi: Punainen

en: Green
fi: Vihreä

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Blue
fi: Sininen

en: White
fi: Valkoinen

en: With file name
fi: Tiedostonimellä

en: In separate column
fi: Eri sarakkeissa

en: In both columns
fi: Molemmissa sarakkeissa

en: No icons
fi: Ei kuvakkeita

en: File type icons
fi: Tiedostotyypin kuvakkeet

en: MIME icons
fi: MIME-kuvakkeet

en: Respect theme colors
fi: Käytä teeman värejä

en: Modern
fi: Moderni

en: Fusion
fi: Fuusio

en: Classic
fi: Klassinen

en: Deep blue
fi: Tummansininen

en: Green tiger
fi: Vihreä tiikeri

en: Winter
fi: Talvi

en: Custom
fi: Oma

en: File panes
fi: Tiedostopaneelit

en: Font:
fi: Fontti:

en: Row height:
fi: Rivin korkeus:

note: File extensions
en: Display file extensions:
fi: Näytä tiedostopäätteet:

note: Graphical mode
en: Graphical mode:
fi: Graafinen tila:

note: Color scheme
en: Color scheme:
fi: Väriskeema:

en: Edit…
fi: Muokkaa…

note: LS_COLORS
en: Colorize files according to the LS_COLORS environment variable
fi: Väritä tiedostot LS_COLORS-ympäristömuuttujan perusteella

en: Edit colors…
fi: Muokkaa värejä…

en: MIME icon settings
fi: MIME-kuvakkeen asetukset

en: Icon size:
fi: Kuvakkeen koko:

en: Scaling quality:
fi: Skaalauksen laatu:

en: Theme icon directory:
fi: Teeman kuvakekansio:

en: Tab bar
fi: Välilehtipalkki

en: Always show the tab bar
fi: Näytä aina välilehtipalkki

en: Lock icon
fi: Lukkokuvake

en: * (asterisk)
fi: * (tähtimerkki)

en: Styled text
fi: Tyylitelty teksti

en: Confirm before delete
fi: Vahvista ennen poistoa

en: Confirm defaults to OK
fi: Vahvistus asettaa oletukseksi OK

en: Query first
fi: Kysy ensin

en: Rename
fi: Nimeä uudestaan

en: Move overwrite
fi: Siirto ylikirjoittaa

en: Skip all
fi: Ohita kaikki

en: Drag and Drop
fi: Vedä ja pudota

en: Confirm mouse operation
fi: Vahvista hiiritoiminto

en: Filetypes to hide
fi: Piilotettavat tiedostotyypit

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Regular files
fi: Tavalliset tiedostot

en: Shortcuts (Windows systems)
fi: Pikakuvakkeet (Windows-järjestelmät)

en: Mountable locations
fi: Liitettävät sijainnit

en: Virtual files
fi: Virtuaalitiedostot

en: Also hide
fi: Piilota myös

en: Hidden files
fi: Piilotiedostot

en: Backup files
fi: Varmuuskopiotiedostot

en: Symlinks
fi: Symboliset linkit

en: Label:
fi: Otsikko:

en: Command:
fi: Komento:

en: Icon:
fi: Kuvake:

en: Can handle multiple files
fi: Osaa käsitellä useita tiedostoja

en: Can handle URIs
fi: Osaa käsitellä URI-viitteitä

en: Requires terminal
fi: Vaatii päätteen

en: Show for
fi: Näytä kohteille

en: All directories
fi: Kaikki kansiot

en: All directories and files
fi: Kaikki kansiot ja tiedostot

en: Some files
fi: Jotkut tiedostot

en: File patterns
fi: Tiedostomallit

en: New Application
fi: Uusi sovellus

en: Edit Application
fi: Muokkaa sovellusta

en: Always download remote files before opening in external programs
fi: Nouda aina etätiedostot ennen avaamista ulkoisissa ohjelmissa

en: MIME applications
fi: MIME-sovellukset

en: Standard programs
fi: Oletusohjelmat

en: Viewer:
fi: Katselin:

en: Editor:
fi: Muokkain:

en: Differ:
fi: Erot:

en: Send files:
fi: Lähetä tiedostoja:

en: Terminal:
fi: Pääte:

en: Use Internal Viewer
fi: Käytä sisäistä katselinta

en: Other favourite apps
fi: Muut suosikkisovellukset

en: Label
fi: Otsikko

en: Command
fi: Komento

en: Global app options
fi: Yleiset sovellusvalinnat

en: Terminal command for apps in the list above:
fi: Päätekomento yllä oleville sovelluksille:

en: Leave terminal window open
fi: Jätä pääteikkuna avoimeksi

en: Device:
fi: Laite:

en: Mount point:
fi: Liitospiste:

en: New Device
fi: Uusi laite

en: Edit Device
fi: Muokkaa laitetta

en: Devices
fi: Laitteet

en: Show only the icons
fi: Näytä vain kuvakkeet

en: General
fi: Yleistä

en: Format
fi: Muoto

en: Layout
fi: Asettelu

en: Confirmation
fi: Vahvistus

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Programs
fi: Ohjelmat

en: Case _sensitive
fi: Kirjainkoko _merkitsee

en: Select Using Pattern
fi: Valitse käyttäen mallia

en: Unselect Using Pattern
fi: Peru valinta käyttäen mallia

en: Copy
fi: Kopioi

note: Create prepare copy specific widgets
en: Query First
fi: Kysy ensin

en: Follow Links
fi: Seuraa linkkejä

note: Customize prepare xfer widgets
en: Overwrite Files
fi: Ylikirjoita tiedostot

en: copy %d file to | copy %d files to
fi[0]: kopioi %d tiedosto kohteeseen
fi[1]: kopioi %d tiedostoa kohteeseen

en: Move
fi: Siirrä

note: Create prepare copy specific widgets
en: Silently
fi: Ilman viestiä

en: Skip All
fi: Ohita kaikki

en: move %d file to | move %d files to
fi[0]: siirrä %d tiedosto kohteeseen
fi[1]: siirrä %d tiedostoa kohteeseen

note: Nothing exists, ask the user if a new directory might be suitable in the path that he specified
en: The directory “%s” doesn’t exist, do you want to create it?
fi: Kansiota “%s” ei ole olemassa, haluatko luoda sen?

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyllä

en: No server selected
fi: Palvelinta ei ole valittu

en: Network protocol
fi: Verkkoprotokolla

en: Connection name
fi: Yhteyden nimi

en: Remote Connections
fi: Etäyhteydet

en: Connections
fi: Yhteydet

en: Anonymous FTP password:
fi: Anonyymin FTP:n salasana:

en: Search local directories only
fi: Etsi vain paikallisista kansioista

en: Failed to read file %s: %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu lukea: %s

en: Searching in: %s
fi: Etsitään kohteesta: %s

en: Found %d match | Found %d matches
fi[0]: Löytyi %d osuma
fi[1]: Löytyi %d osumaa

en: Search…
fi: Etsi…

note: search in
en: Select Directory
fi: Valitse kansio

en: _Look in folder:
fi: _Etsi kansiosta:

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: New accelerator…
fi: Uusi valintanäppäin…

en: Credits
fi: Tekijät

en: Written by
fi: Kirjoittanut

en: Documented by
fi: Dokumentoinut

en: Translated by
fi: Kääntänyt

en: Plugin Webpage
fi: Liitännäisen www-sivu

en: C_redits
fi: _Tekijät

en: About %s
fi: Tietoja - %s

en: /Grandparent
fi: /Isovanhempi

en: /Parent
fi: /Vanhempi

en: /File name
fi: /Tiedostonimi

en: /File name without extension
fi: /Tiedostonimi ilman päätettä

en: /File extension
fi: /Tiedostopääte

en: /Counter
fi: /Laskuri

en: /Date/<locale>
fi: /Päiväys/<locale>

en: /Date/yyyy-mm-dd
fi: /Päiväys/vvvv-kk-pp

en: /Date/yy-mm-dd
fi: /Päiväys/vv-kk-pp

en: /Date/yy.mm.dd
fi: /Päiväys/vv.kk.pp

en: /Date/yymmdd
fi: /Päiväys/vvkkpp

en: /Date/dd.mm.yy
fi: /Päiväys/pp.kk.vv

en: /Date/mm-dd-yy
fi: /Päiväys/kk-pp-vv

en: /Date/yyyy
fi: /Päiväys/vvvv

en: /Date/yy
fi: /Päiväys/vv

en: /Date/mm
fi: /Päiväys/kk

en: /Date/mmm
fi: /Päiväys/kkk

en: /Date/dd
fi: /Päiväys/pp

en: /Time/<locale>
fi: /Aika/<locale>

en: /Time/HH.MM.SS
fi: /Aika/TT.MM.SS

en: /Time/HH-MM-SS
fi: /Aika/TT-MM-SS

en: /Time/HHMMSS
fi: /Aika/TTMMSS

en: /Time/HH
fi: /Aika/TT

en: /Time/MM
fi: /Aika/MM

en: /Time/SS
fi: /Aika/SS

en: _Inverse selection
fi: _Käänteinen valinta

en: Add Rule
fi: Lisää sääntö

en: Edit Rule
fi: Muokkaa sääntöä

en: Directory
fi: Kansio

en: Counter
fi: Laskuri

en: Metatag
fi: Metatagi

en: Regex replacing
fi: Regex-korvaus

en: Remove A_ll
fi: Poista _kaikki

en: lowercase
fi: pienetkirjaimet

en: UPPERCASE
fi: SUURETKIRJAIMET

en: Case sensitive matching
fi: Täsmää kirjainkokoon

en: The program has now finished. Press Enter to close this window.
fi: Ohjelma on nyt valmistunut. Paina Enter sulkeaksesi tämän ikkunan.

en: Read
fi: Lue

en: Write
fi: Kirjoita

en: Execute
fi: Suorita

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Others:
fi: Muut:

en: Text view:
fi: Tekstinäkymä:

en: Number view:
fi: Numeronäkymä:

en: Failed to execute the mount command
fi: Komentoa mount ei voitu suorittaa

en: Mount failed: permission denied
fi: Liittäminen epäonnistui: käyttöoikeudet eivät riitä

en: Volume successfully unmounted
fi: Taltion liitos on irrotettu onnistuneesti

en: Mounting %s
fi: Liitetään %s

en: Go to: %s (%s)
fi: Siirry: %s (%s)

en: Go to: %s
fi: Siirry: %s

en: Mount: %s
fi: Liitä: %s

en: Unmount: %s
fi: Irrota: %s

en: <New connection>
fi: <Uusi yhteys>

en: Connect to: %s
fi: Yhdistä: %s

en: Disconnect from: %s
fi: Katkaise yhteys: %s

en: Connecting to %s
fi: Yhdistetään kohteeseen %s

en: Unknown disk usage
fi: Levynkäyttö ei ole tiedossa

en: Home
fi: Koti

en: Go to: Home
fi: Siirry: Kotiin

en: Opens remote connection to %s
fi: Avaa etäyhteyden %s

en: Closes remote connection to %s
fi: Sulkee etäyhteyden %s

en: Failed to browse the network. Is the SMB module installed?
fi: Verkon selaus ei onnistunut. Onko SMB-moduli asennettu?

en: Searching for workgroups and hosts
fi: Etsitään työryhmiä ja palvelimia

en: Go to: Samba Network
fi: Siirry: Samba-verkkoon

en: link to %s
fi: linkki kohteeseen %s

en: Waiting for file list
fi: Odotetaan tiedostolistaa

en: Add current dir
fi: Lisää nykyinen kansio

en: Manage bookmarks…
fi: Hallitse kirjanmerkkejä…

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Open with “%s”
fi: _Avaa sovelluksella “%s”

en: name
fi: nimi

en: ext
fi: pääte

en: dir
fi: kansio

en: size
fi: koko

en: date
fi: päiväys

en: perm
fi: oikeudet

en: /_Copy here
fi: /_Kopioi tänne

en: /_Move here
fi: /_Siirrä tänne

en: /_Link here
fi: /_Linkki tänne

en: /C_ancel
fi: /_Peru

en: “%s” seems to be a binary executable file but it lacks the executable bit. Do you want to set it and then run the file?
fi: “%s” näyttäisi olevan suoritettava tiedosto, mutta siitä puuttuu suoritusoikeudet. Haluatko asettaa suoritusoikeudet ja suorittaa ohjelman?

en: Make Executable?
fi: Muutetaanko suoritettavaksi?

en: “%s” is an executable text file. Do you want to run it, or display its contents?
fi: “%s” on suoritettava tekstitiedosto. Haluatko suorittaa sen vai näyttää sen sisällön?

en: Run or Display
fi: Suorita tai näytä

en: Display
fi: Näytä

en: Run
fi: Suorita

en: Directory listing failed.
fi: Hakemistolistaus epäonnistui.

en: Failed to open connection.
fi: Yhteyden avaaminen ei onnistunut.

en: Not an ordinary file.
fi: Ei tavallinen tiedosto.

en: Couldn’t retrieve MIME type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppiä ei voitu selvittää.

en: Invalid command
fi: Virheellinen komento

en: Application:
fi: Sovellus:

en: Open with other…
fi: Avaa muulla sovelluksella…

en: Needs terminal
fi: Vaatii päätteen

en: Open Wit_h
fi: _Avaa sovelluksella

en: Other _Application…
fi: Muu _sovellus…

en: Open Wit_h…
fi: _Avaa sovelluksella…

en: Cut
fi: Leikkaa

note: {file_run, "file.run"},
en: Send files
fi: Lähetä tiedostoja

en: _Properties…
fi: _Ominaisuudet…

en: E_xecute
fi: _Suorita

en: Open _terminal here
fi: Avaa _pääte tähän

en: Copy file names
fi: Kopioi tiedostonimet

en: %s of %s kB in %d of %d file | %s of %s kB in %d of %d files
fi[0]: %s / %s kt %d / %d tiedostoa
fi[1]: %s / %s kt %d / %d tiedostossa

en: %s, %d of %d dir selected | %s, %d of %d dirs selected
fi[0]: %s, %d/%d kansio valittu
fi[1]: %s, %d/%d kansiota valittu

en: %s free
fi: %s vapaana

en: The tab is locked, close anyway?
fi: Välilehti on lukittu, suljetaanko silti?

en: Open in New _Tab
fi: _Avaa uudessa välilehdessä

en: _Unlock Tab
fi: _Avaa välilehden lukitus

en: _Lock Tab
fi: _Lukitse välilehti

en: _Refresh Tab
fi: _Päivitä välilehti

en: Copy Tab to Other _Pane
fi: Kopioi _välilehti toiseen paneeliin

en: _Close Tab
fi: _Sulje välilehti

en: Close _All Tabs
fi: Su_lje kaikki välilehdet

en: Close _Duplicate Tabs
fi: Sulje _välilehtien kaksoiskappaleet

en: No file name given
fi: Tiedostonimeä ei annettu

en: New Text File
fi: Uusi tekstitiedosto

en: Symbolic link name:
fi: Symbolisen linkin nimi:

en: Create Symbolic Link
fi: Luo symbolinen linkki

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: _New
fi: _Uusi

en: _Paste
fi: _Liitä

en: _Refresh
fi: _Päivitä

en: _Directory
fi: _Kansio

en: _Text File
fi: _Tekstitiedosto

en: _File
fi: _Tiedosto

en: Change _Owner/Group
fi: Muuta _omistajaa tai ryhmää

en: Change Per_missions
fi: Muuta oi_keuksia

en: Advanced _Rename Tool
fi: Kehittynyt _uudellennimeäminen

en: Create _Symbolic Link
fi: Luo _symbolinen linkki

en: _Search…
fi: _Etsi…

en: _Quick Search…
fi: _Pikahaku…

en: _Enable Filter…
fi: _Käytä suodatinta…

en: S_ynchronize Directories
fi: S_ynkronoi kansiot

en: Start _GNOME Commander as root
fi: K_äynnistä Gnomen komentaja pääkäyttäjän oikeuksin

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: Cu_t
fi: _Leikkaa

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Delete
fi: _Poista

en: Copy _File Names
fi: Kopioi _tiedostonimiä

en: _Mark
fi: _Merkitse

en: _Select All
fi: Valitse k_aikki

en: _Unselect All
fi: Peru kaikki _valinnat

en: Select with _Pattern
fi: Valitse _mallin perusteella

en: Unselect with P_attern
fi: Peru valinta m_allin perusteella

en: Select with same _Extension
fi: Valitse _samalla tiedostopäätteellä

en: Unselect with same E_xtension
fi: Ei valintaa samalla tie_dostopäätteellä

en: _Invert Selection
fi: _Käännä valinta

en: _Restore Selection
fi: _Palauta valinta

en: _Compare Directories
fi: _Vertaa kansioita

en: _View
fi: _Näytä

en: _Back
fi: _Takaisin

en: _Forward
fi: _Eteenpäin

en: _Equal Panel Size
fi: _Samankokoiset paneelit

en: Maximize Panel Size
fi: Suurenna paneelin koko

en: Show Toolbar
fi: Näytä työkalupalkki

en: Show Device Buttons
fi: Näytä laitepainikkeet

en: Show Device List
fi: Näytä laiteluettelo

en: Show Command Line
fi: Näytä komentorivi

en: Show Buttonbar
fi: Näytä painikepalkki

en: Show Hidden Files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Show Backup Files
fi: Näytä varmuuskopiotiedostot

en: Horizontal Orientation
fi: Vaakatason suunta

en: _Settings
fi: _Asetukset

en: _Options…
fi: _Valinnat…

en: _Keyboard Shortcuts…
fi: _Pikanäppäimet…

en: _Connections
fi: _Yhteydet

en: _Remote Server…
fi: _Etäpalvelin…

en: New Connection…
fi: Uusi yhteys…

en: _Bookmarks
fi: _Kirjanmerkit

en: _Bookmark this Directory…
fi: Lisää _kirjanmerkki tähän kansioon…

en: _Manage Bookmarks…
fi: _Hallitse kirjanmerkkejä…

en: _Plugins
fi: _Liitännäiset

en: _Configure Plugins…
fi: _Määrittele liitännäiset…

en: _Help
fi: O_hje

en: _Documentation
fi: _Ohje

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Näppäinoikotiet

en: GNOME Commander on the _Web
fi: Gnome Commander _verkossa

en: Report a _Problem
fi: Raportoi _vika

en: _About
fi: _Tietoja

en: Refresh
fi: Virkistä

en: Go to the oldest
fi: Siirry vanhimpaan

en: Go back
fi: Siirry takaisin

en: Go forward
fi: Siirry eteenpäin

en: Go to the latest
fi: Siirry uusimpaan

en: Paste
fi: Liitä

en: Edit (SHIFT for new document)
fi: Muokkaa (SHIFTin kanssa uusi asiakirja)

en: Open terminal (SHIFT for root privileges)
fi: Avaa pääte (SHIFT avaa ylläpitäjän oikeuksin)

en: Drop connection
fi: Lopeta yhteys

en: F3 View
fi: F3 näytä

en: F4 Edit
fi: F4 muokkaa

en: F5 Copy
fi: F5 kopioi

en: F6 Move
fi: F6 siirrä

en: F7 Mkdir
fi: F7 luo kansio

en: F8 Delete
fi: F8 poista

en: F9 Search
fi: F9 etsi

en: GNOME Commander — ROOT PRIVILEGES
fi: GNOME Commander — ROOT-OIKEUDET

en: Search
fi: Etsi

en: Path matches regex:
fi: Polku vastaa regexiä:

en: Name contains:
fi: Nimi sisältää:

en: Current directory only
fi: Vain nykyinen kansio

en: Search _recursively:
fi: Etsi _rekursiivisesti:

note: find text
en: Contains _text:
fi: Sisältä_ä tekstiä:

note: case check
en: Case sensiti_ve
fi: Kirjainkoko _merkitsee

en: No file selected
fi: Tiedostoa ei ole valittu

en: Manage bookmarks
fi: Hallitse kirjanmerkkejä

en: Execute command
fi: Suorita komento

en: Open terminal
fi: Avaa pääte

en: Open terminal as root
fi: Avaa pääte pääkäyttäjän oikeuksin

en: Start GNOME Commander as root
fi: Käynnistä Gnomen komentaja pääkäyttäjän oikeuksiin

en: Close connection
fi: Sulje yhteys

en: New connection
fi: Uusi yhteys

en: Open connection
fi: Avaa yhteys

en: Advanced rename tool
fi: Kehittynyt uudelleennimeämistyökalu

en: Change permissions
fi: Muuta oikeuksia

en: Change owner/group
fi: Muuta omistajaa tai ryhmää

en: Copy files
fi: Kopioi tiedostot

en: Create symbolic link
fi: Luo symbolinen linkki

en: Delete files
fi: Poista tiedostot

en: Compare files (diff)
fi: Vertaa tiedostoja (diff)

en: Edit file
fi: Muokkaa tiedostoa

en: Edit a new file
fi: Muokkaa uutta tiedostoa

en: Quit
fi: Lopeta

en: Create directory
fi: Luo kansio

en: Move files
fi: Siirrä tiedostot

en: Rename files
fi: Nimeä tiedostot uudelleen

en: Synchronize directories
fi: Synkronoi kansiot

en: About GNOME Commander
fi: Tietoja - Gnomen komentaja

en: Help contents
fi: Ohjeen sisältö

en: Help on keyboard shortcuts
fi: Ohje pikanäppäimistä

en: Report a problem
fi: Ilmoita ongelmasta

en: GNOME Commander on the web
fi: Gnome Commander verkossa

en: Compare directories
fi: Vertaa kansioita

en: Invert selection
fi: Käänteinen valinta

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Unselect all
fi: Älä valitse mitään

en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Configure plugins
fi: Määrittele liitännäiset

en: Back one directory
fi: Yksi hakemisto takaisin

en: Close the current tab
fi: Sulje nykyinen välilehti

en: Close all tabs
fi: Sulje kaikki välilehdet

en: Close duplicate tabs
fi: Sulje välilehtien kaksoiskappaleet

en: Change directory
fi: Vaihda hakemistoa

en: Show directory history
fi: Näytä kansiohistoria

en: Equal panel size
fi: Samankokoiset paneelit

en: Maximize panel size
fi: Suurenna paneelin koko

en: Home directory
fi: Kotikansio

en: Open directory in the active window
fi: Avaa kansio aktiivisessa ikkunassa

en: Open directory in the left window
fi: Avaa kansio vasemmassa ikkunassa

en: Open directory in the right window
fi: Avaa kansio oikeassa ikkunassa

en: Open directory in the new tab
fi: Avaa kansio uudessa välilehdessä

en: Next tab
fi: Seuraava välilehti

en: Open directory in a new tab
fi: Avaa kansio uudessa välilehdessä

en: Previous tab
fi: Edellinen välilehti

en: Lock/unlock tab
fi: Lukitse välilehti/avaa välilehden lukitus

en: Show terminal
fi: Näytä pääte

en: Display main menu
fi: Näytä päävalikko

en: No valid command given.
fi: Kelvollista komentoa ei annettu.

en: Unable to execute command.
fi: Komentoa ei voitu suorittaa.

en: Create symbolic links of %i file in %s? | Create symbolic links of %i files in %s?
fi[0]: Luodaanko symboliset linkit %i tiedostosta kohteeseen %s?
fi[1]: Luodaanko symboliset linkit %i tiedostosta kohteeseen %s?

en: Create
fi: Luo

en: Warning
fi: Varoitus

en: Operation not supported on remote file systems
fi: Toiminto ei ole tuettu etätiedostojärjestelmissä

en: Too many selected files
fi: Liian monta tiedostoa valittu

en: Unable to open terminal in root mode.
fi: Päätettä ei voitu avata ylläpitäjän oikeuksin.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found.
fi: Komentoa gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu tai beesu ei löydy.

en: Unable to start GNOME Commander in root mode.
fi: Gnomen komentajan käynnistäminen pääkäyttäjän oikeuksin ei onnistu.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found
fi: Komentoa gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu tai beesu ei löydy.

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: There was an error opening home page.
fi: Virhe avattaessa kotisivua.

en: There was an error reporting problem.
fi: Virhe raportoitaessa ongelmaa.

en: A fast and powerful file manager for the GNOME desktop
fi: Nopea ja tehokas tiedostonselain Gnomelle

en: Transfer problem
fi: Ongelma siirrossa

en: Rename all
fi: Nimeä kaikki uudestaan

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace all
fi: Korvaa kaikki

en: copying…
fi: kopioidaan…

en: The whole operation was cancelled.
fi: Koko toiminto peruttiin.

en: preparing…
fi: valmistellaan…

en: downloading to /tmp
fi: noudetaan /tmp-kansioon

en: Symlink creation problem
fi: Symbolisen linkin luomisongelma

en: Ignore
fi: Älä huomioi

en: stopping…
fi: pysäytetään…

en: Progress
fi: Edistyminen

en: %s of %s copied
fi: %s/%s kopioitu

en: %.0f%% copied
fi: %.0f %% kopioitu

en: Find
fi: Etsi

note: Search mode radio buttons
en: _Text
fi: _Teksti

en: _Hexadecimal
fi: _Heksadesimaali

note: sdlg->priv->progress = 0;
en: Searching…
fi: Etsitään…

en: Searching for “%s”
fi: Etsitään “%s”

en: Position: %lu of %lu	Column: %d	%s
fi: Sijainti: %lu / %lu	Sarake: %d	%s

en: Wrap
fi: Rivitä

en: pixel | pixels
fi[0]: pikseli
fi[1]: pikseliä

en: bit/sample | bits/sample
fi[0]: bitti/näyte
fi[1]: bittiä/näyte

en: (fit to window)
fi: (sovita ikkunaan)

en: _Copy selection
fi: _Kopioi valinta

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Binary
fi: _Binääri

en: _Image
fi: _Kuva

en: _Zoom In
fi: _Lähennä

en: _Normal Size
fi: _Normaalikoko

en: _Best Fit
fi: Paras _sovitus

en: _Copy Text Selection
fi: _Kopioi tekstivalinta

en: Find…
fi: Etsi…

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Find Previous
fi: Etsi edellinen

en: _Encoding
fi: _Koodaus

en: _Wrap lines
fi: _Rivitä rivit

en: Rotate Clockwise
fi: Kierrä myötäpäivään

en: Rotate Counter Clockwis_e
fi: Kierrä _vastapäivään

en: Rotate 180°
fi: Kierrä 180°

en: Flip _Vertical
fi: Peilaa _pystysuunnassa

en: Flip _Horizontal
fi: Peilaa _vaakasuunnassa

en: _Binary Mode
fi: _Binääritila

en: _Save Current Settings
fi: _Tallenna nykyiset asetukset

en: _20 chars/line
fi: _20 merkkiä/rivi

en: _40 chars/line
fi: _40 merkkiä/rivi

en: _80 chars/line
fi: _80 merkkiä/rivi

en: Quick _Help
fi: Pikao_hje

en: File Manager
fi: Tiedostoselain

en: Disable
fi: Älä käytä

en: Enable
fi: Käytä

en: Available plugins
fi: Saatavilla olevat liitännäiset

en: Version
fi: Versio

en: _Enable
fi: _Käytä

en: _Configure
fi: _Määrittele

en: <PDF tags not supported>
fi: <PDF-tunnisteet eivät ole tuettuja>

en: Album
fi: Levy

en: Name of the album.
fi: Levyn nimi.

en: Album Artist
fi: Esittäjä

en: Artist of the album.
fi: Levyn esittäjä.

en: Album Gain
fi: Levyn voimakkudenkorjaus

en: Gain adjustment of the album.
fi: Levyn voimakkuustason korjaus.

en: Album Peak Gain
fi: Levyn piikkitaso

en: Peak gain adjustment of album.
fi: Levyn voimakkuustason piikki.

en: Album Track Count
fi: Levyn kappalemäärä

en: Total number of tracks on the album.
fi: Levyn kappaleiden lukumäärä.

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Artist of the track.
fi: Kappaleen esittäjä.

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: Bitrate in kbps.
fi: Bittonopeus kbps-lukuna.

en: Channels
fi: Kanavia

en: Number of channels in the audio (2 = stereo).
fi: Äänitiedoston kanavien lukumäärä (2 = stereo).

en: Codec
fi: Kodekki

en: Codec encoding description.
fi: Pakkauskodekin kuvaus.

en: Codec Version
fi: Kodekin versio

en: Codec version.
fi: Kodekin versio.

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comments on the track.
fi: Kappaleen kommentit

en: Copyright
fi: Tekijänoikeudet

en: Copyright message.
fi: Tekijänoikeusviesti.

en: Cover Album Thumbnail Path
fi: Kansikuvan pienoiskuvan polku

en: File path to thumbnail image of the cover album.
fi: Tiedostopolku levyn kansikuvan pienoiskuvaan.

en: Disc Number
fi: Levyn numero

en: Specifies which disc the track is on.
fi: Määrittää minkä numeroisella levyllä kappale on.

en: Duration
fi: Kesto

en: Duration of track in seconds.
fi: Kappaleen kesto sekunteina.

en: Duration [MM:SS]
fi: Kesto [MM:SS]

en: Duration of track as MM:SS.
fi: Kappaleen kesto muodossa MM:SS.

en: Genre
fi: Tyyli

en: Type of music classification for the track as defined in ID3 spec.
fi: ID3-määrittelyn mukainen kappaleen tyyliluokittelu.

en: Is New
fi: Uusi

en: Last Play
fi: Viimeksi soitettu

en: When track was last played.
fi: Milloin kappale soitettiin viimeksi.

en: Lyrics
fi: Sanoitukset

en: Lyrics of the track.
fi: Kappaleen sanoitukset.

en: MusicBrainz album artist ID in UUID format.
fi: MusicBrainzin levy- ja esittäjätunniste UUID-muodossa.

en: MB Album ID
fi: MB levytunniste

en: MusicBrainz album ID in UUID format.
fi: MusicBrainzin levytunniste UUID-muodossa.

en: MB Artist ID
fi: MB esittäjätunniste

en: MusicBrainz artist ID in UUID format.
fi: MusicBrainzin esittäjätunniste UUID-muodossa.

en: MB Track ID
fi: MB kappaletunniste

en: MusicBrainz track ID in UUID format.
fi: MusicBrainzin kappaletunniste UUID-muodossa.

en: Channel Mode
fi: Kanavatila

en: MPEG channel mode.
fi: MPEG-kanavien tila.

en: Copyrighted
fi: Tekijänoikeudet suojattu

en: Layer
fi: Taso

en: MPEG layer.
fi: MPEG-taso.

en: Original Audio
fi: Alkuperäinen ääni

en: MPEG Version
fi: MPEG-versio

en: MPEG version.
fi: MPEG-versio.

en: Performer
fi: Esittäjä

en: Name of the performer/conductor of the music.
fi: Musiikin esittäjän tai kapellimestarin nimi.

en: Play Count
fi: Soittokerrat

en: Number of times the track has been played.
fi: Kuinka monta kertaa kappale on soitettu.

en: Release Date
fi: Julkaisupäivä

en: Date track was released.
fi: Kappaleen julkaisupäivä.

en: Sample Rate
fi: Näytteenottotaajuus

en: Sample rate in Hz.
fi: Näytteenottotaajuus hertzeinä.

en: Title
fi: Nimi

en: Title of the track.
fi: Kappaleen nimi.

en: Track Gain
fi: Kappalen taso

en: Gain adjustment of the track.
fi: Kappaleen voimakkuustaso.

en: Track Number
fi: Kappalenumero

en: Position of track on the album.
fi: Kappaleen numero levyllä.

en: Track Peak Gain
fi: Kappaleen piikkitaso

en: Peak gain adjustment of track.
fi: Kappaleen voimakkuustason piikki.

en: Year
fi: Vuosi

en: Year.
fi: Vuosi.

en: Author
fi: Kirjoittaja

en: Name of the author.
fi: Kirjoittajan nimi.

en: Byte Count
fi: Tavumäärä

en: Number of bytes in the document.
fi: Asiakirjan koko tavuina.

en: Case Sensitive
fi: Kirjainkoko merkitsee

en: Case sensitive.
fi: Huomioi kirjainkoko.

en: Category
fi: Luokka

en: Category.
fi: Luokka.

en: Cell Count
fi: Solujen lukumäärä

en: Character Count
fi: Merkkien lukumäärä

en: Codepage
fi: Merkistösivu

en: Comments
fi: Kommentit

en: User definable free text.
fi: Käyttäjän määrittelemä vapaa kommentti.

en: Created
fi: Luotu

en: Date Created
fi: Luontipäivä

en: Date Modified
fi: Muokkauspäivä

en: The last time the document was saved.
fi: Asiakirjan viimeisin muokkauspäivä.

en: Editing Duration
fi: Muokkauksen kesto

en: Image Count
fi: Kuvien lukumäärä

en: Number of images in the document.
fi: Asiakirjassa olevien kuvien lukumäärä.

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Language
fi: Kieli

en: Last Printed
fi: Viimeksi tulostettu

en: The last time this document was printed.
fi: Asiakirjan viimeisin tulostuspäivä.

en: Last Saved By
fi: Viimeksi tallentanut

en: Line Count
fi: Rivimäärä

en: Number of lines in the document.
fi: Asiakirjan rivien lukumäärä.

en: Page Count
fi: Sivumäärä

en: Paragraph Count
fi: Sarakemäärä

en: Presentation Format
fi: Esitysmuoto

en: Print Date
fi: Tulostuspäiväys

en: Printed By
fi: Tulostanut

en: Revision Count
fi: Revisioiden lukumäärä

en: Security
fi: Turvataso

en: Subject
fi: Aihe

en: Document subject.
fi: Asiakirjan aihe.

en: Table Count
fi: Taulujen lukumäärä

en: Title of the document.
fi: Asiakirjan otsikko.

en: Word Count
fi: Sanojen lukumäärä

en: Aperture
fi: Aukko

en: Battery Level
fi: Akun taso

en: Battery level.
fi: Akun taso.

en: Bits per Sample
fi: Bittejä näytteessä

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: CFA Pattern
fi: CFA-malli

en: Color Space
fi: Väriavaruus

en: Compression
fi: Pakkaus

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Custom Rendered
fi: Oma piirto

en: Date and Time
fi: Päiväys ja aika

en: The date and time of image creation.
fi: Kuvan luontipäivä ja aika.

en: Date and Time (digitized)
fi: Päivä ja aika (digitalisoitu)

en: The date and time when the image was stored as digital data.
fi: Kuvan digaaliseen muotoon siirron päivä ja aika.

en: Date and Time (original)
fi: Päivä ja aika (alkuperäinen)

en: Document Name
fi: Asiakirjan nimi

en: Exif IFD Pointer
fi: Exif IFD -osoitin

en: Exif Version
fi: Exif-versio

en: Exposure Time
fi: Valotusaika

en: Exposure time, given in seconds.
fi: Valotusaika sekunneissa.

en: File Source
fi: Tiedoston lähde

en: Fill Order
fi: Täyttöjärjestys

en: Fill order.
fi: Täyttöjärjestys.

en: Flash
fi: Salama

en: Flash Energy
fi: Salaman energia

en: F Number
fi: F-arvo

en: Gain Control
fi: Tasonsäätö

en: Altitude
fi: Korkeus

en: Latitude
fi: Leveyspiiri

en: Longitude
fi: Pituuspiiri

en: GPS Tag Version
fi: GPS-tagin versio

en: Image Description
fi: Kuvan kuvaus

en: Image Unique ID
fi: Kuvan yksilöllinen tunniste

en: Image Width
fi: Kuvan leveys

en: ISO Speed Ratings
fi: ISO-nopeusarvot

en: JPEG Interchange Format
fi: JPEG-muoto

en: JPEG Interchange Format Length
fi: JPEG-muodon pituus

en: Light Source
fi: Valonlähde

en: The kind of light source.
fi: Valonlähteen tyyppi.

en: Manufacturer
fi: Valmistaja

en: Model
fi: Malli

en: Orientation
fi: Suunta

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
fi: Kuvan suunta esitettynä riveinä ja sarakkeina.

en: Related Image Length
fi: Liittyvä kuvan pituus

en: Related Image Width
fi: Liittyvä kuvan leveys

en: Related Sound File
fi: Liittyvä äänitiedosto

en: Saturation
fi: Kylläisyys

en: Sharpness
fi: Terävyys

en: Shutter Speed
fi: Sulkimen nopeus

en: Software
fi: Ohjelmisto

en: Subject Distance
fi: Kohteen etäisyys

en: User Comment
fi: Käyttäjän kommentti

en: White Balance
fi: Valkotasapaino

en: White Point
fi: Valkopiste

en: XML Packet
fi: XML-paketti

en: XMP metadata.
fi: XMP-metatietoja.

en: x Resolution
fi: x-tarkkuus

en: Accessed
fi: Käytetty

en: Last access datetime.
fi: Viimeisen käyttökerran ajankohta.

en: Content
fi: Sisältö

en: Link
fi: Linkki

en: URI of link target.
fi: Linkin kohteen URI.

en: Modified
fi: Muokattu

en: Last modified datetime.
fi: Milloin viimeksi muokattu.

en: Publisher
fi: Julkaisija

en: Buffer Size
fi: Puskurin koko

en: Recommended buffer size.
fi: Suositeltu puskurin koko.

en: Composer.
fi: Säveltäjä.

en: Content Type
fi: Sisältötyyppi

en: File Owner
fi: Tiedoston omistaja

en: File owner.
fi: Tiedoston omistaja.

en: File Type
fi: Tiedostotyyppi

en: File type.
fi: Tiedostotyyppi.

en: Language.
fi: Kieli.

en: Internet radio station owner.
fi: Internet-radioaseman omistaja.

en: Internet radio station name.
fi: Internet-radioaseman nimi.

en: Original Album
fi: Alkuperäinen albumi

en: Original Artist
fi: Alkuperäinen esittäjä

en: Original file name.
fi: Alkuperäinen tiedostonimi.

en: Original Release Time
fi: Alkuperäinen julkaisuaika

en: Original Year
fi: Alkuperäinen vuosi

en: Ownership
fi: Omistajuus

en: Picture
fi: Kuva

en: Private
fi: Yksityinen

en: Release Time
fi: Julkaisupäivä

en: Song length
fi: Kappaleen kesto

en: Terms of Use
fi: Käyttöehdot

en: Terms of use.
fi: Käyttöehdot.

en: Description of the image.
fi: Kuvan kuvaus.

en: Set to “1” if flash was fired.
fi: Aseta arvoon “1” jos salamaa käytettiin.

en: Height
fi: Korkeus

en: Height in pixels.
fi: Korkeus pikseleinä.

en: ISO Speed
fi: ISO-nopeus

en: String of keywords.
fi: Merkkijono avainsanoja.

en: Width
fi: Leveys

en: Width in pixels.
fi: Leveys pikseleinä.

en: ARM Version
fi: ARM-versio

en: Audio Duration
fi: Äänen kesto

en: Audio Sampling Rate
fi: Äänen näytteistysnopeus

en: Audio Type
fi: Äänen tyyppi

en: City
fi: Kaupunki

en: City of object origin.
fi: Kohteen lähdekaupunki.

en: Confirmed Data Size
fi: Vahvistettu tiedon koko

en: Total size of the object data.
fi: Kohteen koko kaikkiaan.

en: Contact
fi: Yhteystiedot

en: Copyright Notice
fi: Tekijänoikeudet

en: Country Code
fi: Maakoodi

en: Country Name
fi: Maan nimi

en: Date Sent
fi: Lähetyspäivä

en: Destination
fi: Kohde

en: Edit Status
fi: Muokkaustila

en: Expiration Date
fi: Vanhenemispäivä

en: Expiration Time
fi: Vanhenemisaika

en: File Format
fi: Tiedostomuoto

en: File Version
fi: Tiedoston versio

en: Version of the file format.
fi: Tiedostomuodon versio.

en: Image Orientation
fi: Kuvan suunta

en: Image Type
fi: Kuvan tyyppi

en: Language Identifier
fi: Kielitunniste

en: Maximum Object Size
fi: Kohteen enimmäiskoko

en: Max Subfile Size
fi: Alitiedoston enimmäiskoko

en: Model Version
fi: Mallin versio

en: Version of IIM part 1.
fi: IIM-osan 1 versio.

en: Object Name
fi: Kohteen nimi

en: Originating Program
fi: Alkuperäinen ohjelma

en: Preview Data
fi: Esikatselutiedot

en: Preview File Format
fi: Esikatselun tiedostomuoto

en: Preview File Format Version
fi: Esikatselun tiedostomuodon versio

en: Product ID
fi: Tuotteen tunniste

en: Program Version
fi: Ohjelman versio

en: Province, State
fi: Osavaltio tai lääni

en: Reference Date
fi: Viitepäivä

en: Reference Number
fi: Viitenumero

en: Service Identifier
fi: Palvelun tunniste

en: Size Mode
fi: Koon tila

en: Source
fi: Lähde

en: Special Instructions
fi: Lisäohjeet

en: Subfile
fi: Alitiedosto

en: Sub-location
fi: Tarkempi sijainti

en: The location within a city from which the object originates.
fi: Tarkempi sijainti kaupungissa, josta kuva on lähtöisin.

en: Time Created
fi: Luontiaika

en: Time Sent
fi: Lähetysaika

en: Unique Name of Object
fi: Kohteen yksilöllinen nimi

en: Writer/Editor
fi: Kirjoittaja tai muokkaaja

en: Page Size
fi: Sivun koko

en: Page Width
fi: Sivun leveys

en: Page width in mm.
fi: Sivun leveys millimetreissä.

en: Page Height
fi: Sivun korkeus

en: Page height in mm.
fi: Sivun korkeus millimetreissä.

en: PDF Version
fi: PDF-versio

en: The PDF version of the document.
fi: Asiakirjan PDF-versio.

en: The application that converted the document to PDF.
fi: Asiakirjan PDF:ksi konvertoinut sovellus.

en: Embedded Files
fi: Upotetut tiedostot

en: Printing
fi: Tulostus

en: Form Filling
fi: Lomakkeiden täyttäminen

en: Accessibility Support
fi: Esteettömyystuki

en: License
fi: Lisenssi

en: License information.
fi: Tietoja lisenssistä.

en: Location
fi: Sijainti

en: Location where track was recorded.
fi: Kappaleen äänityspaikan sijainti.

en: Maximum bitrate
fi: Suurin mahdollinen bittinopeus

en: Maximum bitrate in kbps.
fi: Suurin mahdollinen bittinopeus (kbps).

en: Minimum bitrate
fi: Pienin mahdollinen bittinopeus

en: Minimum bitrate in kbps.
fi: Pienin mahdollinen bittonopeus (kbps).

en: Nominal bitrate
fi: Nimellinen bittinopeus

en: Nominal bitrate in kbps.
fi: Nimellinen bittonopeus (kbps).

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Organization producing the track.
fi: Kappaleen tuottanut organisaatio.

en: Vendor
fi: Valmistaja

en: Vorbis vendor ID.
fi: Vorbis-valmistajan tunniste.

en: Vorbis Version
fi: Vorbis-versio

en: Vorbis version.
fi: Vorbis-versio.

en: Audio
fi: Ääni

en: Doc
fi: Asiakirja

en: Image
fi: Kuva

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Portrait
fi: %s, pysty

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Landscape
fi: %s, vaaka

en: Joint stereo
fi: Yhdistetty stereo

en: Dual channel
fi: Kaksi kanavaa

en: Single channel
fi: Yksi kanava

en: Undefined
fi: Ei määritelty

en: Layer I
fi: Taso I

en: Layer II
fi: Taso II

en: Layer III
fi: Taso III

en: Reserved
fi: Varattu

en: None
fi: Ei mitään

en: Creating directory %s…
fi: Luodaan kansiota %s…

en: Failed to create the directory %s
fi: Kansiota "%s" ei voitu luoda

en: There was an error displaying help.
fi: Virhe näytettäessä ohjetta.
