gnome-commander - en to nb translation catalogue (436 entries)

en: A two paned file manager
nb: En todelt filhåndterer

en: Create Archive
nb: Lag arkiv

en: Create Archive...
nb: Lag arkiv …

en: Extract in Current Directory
nb: Pakk ut i aktiv katalog

en: Extract to '%s'
nb: Pakk ut til «%s»

note: destroy model automatically with view
en: Options
nb: Alternativer

en: File-roller options
nb: Alternativer for arkivhåndtering

en: Default type
nb: Forvalgt type

en: /_Save Profile As...
nb: /_Lagre profil som …

en: /_Manage Profiles...
nb: /_Håndter profiler …

en: Profiles
nb: Profiler

en: Remove from file list
nb: Fjern fra fillisten

note: {file_umount, "file.umount"},
en: View file
nb: Vis fil

en: File properties
nb: Egenskaper for fil

en: Update file list
nb: Oppdater filliste

note: Results
en: Results
nb: Resultater

en: Old name
nb: Gammelt navn

en: Current file name
nb: Eksisterende filnavn

en: New name
nb: Nytt navn

en: New file name
nb: Nytt filnavn

en: Size
nb: Størrelse

en: File size
nb: Filstørrelse

en: Date
nb: Dato

en: Profiles...
nb: Profiler …

en: Reset
nb: Nullstill

en: _Search for:
nb: _Søk etter:

en: _Replace with:
nb: E_rstatt med:

en: Bookmark name is missing.
nb: Navn på bokmerke mangler.

en: Bookmark target is missing.
nb: Mål for bokmerke mangler.

en: Bookmark _name:
nb: _Navn på bokmerke:

en: Bookmark _target:
nb: _Mål for bokmerke:

en: Edit Profile
nb: Rediger profil

en: _Name
nb: _Navn

en: Keyboard Shortcuts
nb: Tastatursnarveier

en: Shortcut Key
nb: Snarveitast

en: Action
nb: Handling

en: User action
nb: Brukerhandling

en: Optional data
nb: Valgfrie data

en: Invalid shortcut.
nb: Ugyldig snarvei.

en: Do nothing
nb: Ikke gjør noe

en: Group
nb: Gruppe

en: Bookmark group
nb: Bokmerkegruppe

note: col = gnome_cmd_treeview_create_new_text_column (GTK_TREE_VIEW (view), renderer, COL_METHOD); gtk_tree_view_column_set_sort_column_id (col, SORTID_METHOD); g_object_set (renderer, "foreground-set", TRUE, "foreground", "DarkGray", NULL);
en: Name
nb: Navn

en: Bookmark name
nb: Navn på bokmerke

en: Shortcut
nb: Snarvei

en: Path
nb: Sti

en: Bookmarked path
nb: Sti med bokmerke

en: Edit Bookmark
nb: Rediger bokmerke

en: New Bookmark
nb: Nytt bokmerke

en: Profile
nb: Profil

en: Profile name
nb: Profilnavn

en: Template
nb: Mal

en: New profile
nb: Ny profil

en: /Local path...
nb: /Lokal sti …

en: /Remote location...
nb: /Ekstern lokasjon …

en: _Import
nb: _Importer

en: Make Directory
nb: Lag katalog

en: Directory name:
nb: Katalognavn:

en: Left mouse button
nb: Venstre musknapp

en: Double click to open items
nb: Dobbeltklikk for å åpne oppføringer

en: Single click unselects files
nb: Enkeltklikk velger bort filer

en: Up one directory
nb: Opp en katalog

en: Opens new tab
nb: Åpner ny fane

en: Right mouse button
nb: Høyre musknapp

en: Selects files
nb: Velger filer

en: Selection
nb: Valg

en: Select directories
nb: Velg kataloger

en: Sorting
nb: Sortering

en: Case sensitive
nb: Skill mellom store og små bokstaver

en: Quick search
nb: Hurtigsøk

en: Directories
nb: Kataloger

en: Tabs
nb: Faner

en: Directory history
nb: Kataloghistorikk

en: Size display mode
nb: Visningsmodus for størrelse

en: Grouped
nb: Gruppert

en: Plain
nb: Vanlig

en: Permission display mode
nb: Visningsmodus for rettigheter

en: Text (rw-r--r--)
nb: Tekst (rw-r--r--)

en: Number (644)
nb: Tall (644)

en: Date format
nb: Datoformat

en: Test result:
nb: Testresultat:

en: Edit Colors...
nb: Rediger farger …

en: Colors
nb: Farger

en: Foreground
nb: Forgrunn

en: Background
nb: Bakgrunn

en: Default:
nb: Forvalg:

en: Selected file:
nb: Valgt fil:

en: Cursor:
nb: Markør:

en: Foreground:
nb: Forgrunn:

en: Background:
nb: Bakgrunn:

en: Black
nb: Sort

en: Red
nb: Rød

en: Green
nb: Grønn

en: Yellow
nb: Gul

en: Blue
nb: Blå

en: White
nb: Hvit

en: _Reset
nb: _Nullstill

en: With file name
nb: Med filnavn

en: In separate column
nb: I egen kolonne

en: In both columns
nb: I begge kolonnene

en: No icons
nb: Ingen ikoner

en: File type icons
nb: Ikoner for filtyper

en: MIME icons
nb: MIME-ikoner

en: Modern
nb: Moderne

en: Classic
nb: Klassisk

en: Deep blue
nb: Dyp blå

en: Green tiger
nb: Grønn tiger

en: Custom
nb: Egen

en: File panes
nb: Filområder

en: Font:
nb: Skrift:

en: Row height:
nb: Høyde på rad:

note: File extensions
en: Display file extensions:
nb: Vis filtyper:

note: Graphical mode
en: Graphical mode:
nb: Grafisk modus:

note: Color scheme
en: Color scheme:
nb: Fargeskjema:

en: Edit...
nb: Rediger …

en: Edit colors...
nb: Rediger farger …

en: Icon size:
nb: Ikonstørrelse:

en: Delete
nb: Slett

en: Confirm before delete
nb: Bekreft før sletting

en: Skip all
nb: Hopp over alle

en: Drag and Drop
nb: Dra-og-slipp

en: Confirm mouse operation
nb: Bekreft musoperasjon

en: Filetypes to hide
nb: Filtyper som skal skjules

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Regular files
nb: Vanlige filer

en: Fifo files
nb: FIFO-filer

en: Character devices
nb: Tegnenheter

en: Block devices
nb: Blokkenheter

en: Also hide
nb: Skjul også

en: Hidden files
nb: Skjulte filer

en: Backup files
nb: Sikkerhetskopier

en: Symlinks
nb: Symbolske lenker

en: Label:
nb: Etikett:

en: Command:
nb: Kommando:

en: Icon:
nb: Ikon:

en: Requires terminal
nb: Krever terminal

en: Show for
nb: Vis for

en: All files
nb: Alle filer

en: All directories
nb: Alle kataloger

en: All directories and files
nb: Alle kataloger og filer

en: Some files
nb: Noen filer

en: File patterns
nb: Filmønstre

en: New Application
nb: Nytt program

en: Edit Application
nb: Rediger program

en: MIME applications
nb: MIME-programmer

en: Standard programs
nb: Standardprogrammer

en: Viewer:
nb: Visningsprogram:

en: Editor:
nb: Redigeringsprogram:

en: Other favorite apps
nb: Andre favorittprogrammer

en: Label
nb: Etikett

en: Device:
nb: Enhet:

en: Mount point:
nb: Monteringspunkt:

en: New Device
nb: Ny enhet

en: Edit Device
nb: Rediger enhet

en: Devices
nb: Enheter

en: Show only the icons
nb: Vis kun ikoner

en: General
nb: Generell

en: Layout
nb: Utseende

en: Confirmation
nb: Bekreftelse

en: Filters
nb: Filtre

en: Programs
nb: Programmer

en: No server selected
nb: Ingen tjener valgt

en: Connection name
nb: Navn på tilkobling

en: Remote Connections
nb: Eksterne tilkoblinger

en: Connections
nb: Tilkoblinger

en: Anonymous FTP password:
nb: Passord for anonym FTP:

en: Search local directories only
nb: Søk kun i lokale kataloger

en: Failed to read file %s: %s
nb:  Kunne ikke lese fil %s: %s

en: Searching in: %s
nb: Søker i: %s

en: Search...
nb: Søk …

note: search in
en: Select Directory
nb: Velg katalog

en: _Look in folder:
nb: _Se i mappe:

en: %d file listed | %d files listed
nb[0]: %d fil vises
nb[1]: %d filer vises

en: Disabled
nb: Slått av

en: New accelerator...
nb: Ny hurtigtast …

en: Written by
nb: Skrevet av

en: Documented by
nb: Dokumentert av

en: Translated by
nb: Oversatt av

en: About %s
nb: Om %s

en: /File name
nb: /Filnavn

en: /File name (range)
nb: Filnavn (område)

en: /Counter
nb: /Teller

en: /Date
nb: /Dato

en: Yes
nb: Ja

en: No
nb: Nei

en: _Select range:
nb: _Velg område:

en: Edit Rule
nb: Rediger regel

en: _Template
nb: _Mal

en: Directory
nb: Katalog

en: File
nb: Fil

en: Regex replacing
nb: Regexp-erstatting

en: Remove A_ll
nb: Fjern a_lle

en: Search for
nb: Søk etter

en: Case sensitive matching
nb:  Skille mellom store og små bokstaver

en: Read
nb: Lese

en: Write
nb: Skrive

en: Execute
nb: Kjør

en: Owner:
nb: Eier:

en: Group:
nb: Gruppe:

en: Others:
nb: Andre:

en: Text view:
nb: Tekstvisning:

en: Number view:
nb: Tallvisning:

en: Directories only
nb: Kun kataloger

en: Access Permissions
nb: Tilgangsrettigheter

en: Apply Recursively for
nb: Bruk rekursivt for

en: Could not chown %s
nb: Kunne ikke kjøre chown på %s

en: Chown
nb: Endre eier

en: Apply Recursively
nb: Bruk rekursivt

en: <New connection>
nb: <Ny tilkobling>

en: Go to: %s
nb: Gå til: %s

en: Connect to: %s
nb: Koble til: %s

en: Disconnect from: %s
nb: Koble fra: %s

en: Connecting to %s
nb: Kobler til %s

en: Unknown disk usage
nb: Ukjent diskbruk

en: Unknown error
nb: Ukjent feil

en: Mounting %s
nb: Monterer %s

en: Go to: %s (%s)
nb: Gå til: %s (%s)

en: Mount: %s
nb: Monter: %s

en: Unmount: %s
nb: Avmonter: %s

en: _Location (URI):
nb: _Lokasjon (URI):

en: _Server:
nb: _Tjener:

en: Optional information
nb: Valgfri informasjon

en: _Folder:
nb: _Mappe:

en: _User name:
nb: Br_ukernavn:

en: _Password:
nb: _Passord:

en: _Domain name:
nb: _Domenenavn:

en: Remote Server
nb: Ekstern tjener

en: FTP (with login)
nb: FTP (med pålogging)

en: Public FTP
nb: Offentlig FTP

en: Home
nb: Hjem

en: link to %s
nb: lenke til %s

en: Audio Files
nb: Lydfiler

en: Deleting...
nb: Sletter …

en: Error while deleting "%s"
    
    %s
nb:  Feil ved sletting av «%s»
    
    %s

en: Delete problem
nb: Slett problem

en: Abort
nb: Avbryt

en: Retry
nb: Prøv igjen

en: Skip
nb: Hopp over

en: Do you want to delete "%s"?
nb: Vil du slette «%s»?

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Manage bookmarks...
nb: Håndter bokmerker …

en: Waiting for file list
nb: Venter på filliste

en: name
nb: navn

en: dir
nb: kat

en: size
nb: størrelse

en: date
nb: dato

en: perm
nb: rettighet

en: /_Copy here
nb: /_Kopier hit

en: /_Move here
nb: /_Flytt hit

en: /C_ancel
nb: /A_vbryt

en: Not an ordinary file.
nb: Ikke en vanlig fil.

en: Invalid command
nb: Ugyldig kommando

en: Application:
nb: Program:

en: Open with other...
nb: Åpne med annet …

en: Needs terminal
nb: Krever terminal

en: _Open
nb: _Åpne

en: _Open with "%s"
nb: _Åpne med «%s»

en: Open Wit_h
nb: Åpne _med

en: E_xecute
nb: _Kjør

en: Cu_t
nb: Klipp _ut

en: _Copy
nb: Kopier

en: Copy file names
nb: Kopier filnavn

en: _Delete
nb: _Slett

en: Rename
nb: End_re navn

note: {file_run, "file.run"},
en: Send files
nb: Send filer

en: Open this _folder
nb: Åpne denne _mappen

en: Open _terminal here
nb: Åpne _terminal her

en: _Properties...
nb: _Egenskaper …

en: Other _Application...
nb: _Annet program …

en: Image:
nb: Bilde:

en: File name:
nb: Filnavn:

en: Symlink target:
nb: Mål for symbolsk lenke:

en: Location:
nb: Plassering:

en: Volume:
nb: Volum:

en: Free space:
nb: Ledig plass:

en: MIME Type:
nb: MIME-type:

en: Opens with:
nb: Åpnes med:

en: Modified:
nb: Endret:

en: Accessed:
nb: Aksessert:

en: Size:
nb: Størrelse:

en: Owner and group
nb: Eier og gruppe

en: Access permissions
nb: Tilgangsrettigheter

en: Value
nb: Verdi

en: Description
nb: Beskrivelse

note: data->thread = 0;
en: File Properties
nb: Egenskaper for fil

en: Properties
nb: Egenskaper

en: Permissions
nb: Rettigheter

en: %s free
nb: %s ledig

en: Open in New _Tab
nb: Åpne i ny _fane

en: _Close Tab
nb: _Lukk fane

en: Close _All Tabs
nb: Lukk _alle faner

en: New Text File
nb: Ny tekstfil

en: Symbolic link name:
nb: Navn på symbolsk lenke:

en: Create Symbolic Link
nb: Opprett symbolsk lenke

en: Unknown file type
nb: Ukjent filtype

en: Regular file
nb: Vanlig fil

en: UNIX Socket
nb: UNIX-plugg

en: Character device
nb: Tegnenhet

en: Block device
nb: Blokkenhet

en: Symbolic link
nb: Symbolsk lenke

en: _Directory
nb: _Katalog

en: _Text File
nb: _Tekstfil

en: _New
nb: _Ny

en: _Paste
nb: _Lim inn

en: _Refresh
nb: Oppdate_r

en: Switch to Vertical Layout
nb: Bytt til vertikal utforming

en: Switch to Horizontal Layout
nb: Bytt til horisontal utforming

en: Change Per_missions
nb: E_ndre rettigheter

en: Create _Symbolic Link
nb: Opprett _symbolsk lenke

en: _Search...
nb: _Søk …

en: _Quick Search...
nb: _Hurtigsøk …

en: _Enable Filter...
nb: _Aktiver filter …

en: S_ynchronize Directories
nb: S_ynkroniser kataloger

en: Start _GNOME Commander as root
nb: Start _GNOME Commander som root

en: _Quit
nb: _Avslutt

en: _Select All
nb: _Velg alle

en: _Unselect All
nb: _Velg bort alle

en: _Invert Selection
nb: _Reverser valg

en: _Compare Directories
nb: _Sammenlign kataloger

en: Copy _File Names
nb: Kopier _filnavn

en: _Back
nb: Til_bake

en: _Forward
nb: _Fremover

en: Show Toolbar
nb: Vis verktøylinje

en: Show Device Buttons
nb: Vis enhetsknapper

en: Show Device List
nb: Vis enhetsliste

en: Show Command Line
nb: Vis kommandolinje

en: Show Buttonbar
nb: Vis knappelinje

en: Show Hidden Files
nb: Vis skjulte filer

en: Show Backup Files
nb: Vis sikkerhetskopier

en: _Bookmark this Directory...
nb: Lag _bokmerke for denne katalogen …

en: _Manage Bookmarks...
nb: Hå_ndter bokmerker …

en: _Configure Plugins...
nb: _Konfigurer tillegg …

en: _Options...
nb: _Alternativer …

en: _Remote Server...
nb: Ekste_rn tjener …

en: New Connection...
nb: Ny tilkobling …

en: _Documentation
nb: _Dokumentasjon

en: GNOME Commander on the _Web
nb: GNOME Commander på _nettet

en: _About
nb: _Om

note: gtk_menu_bar_set_shadow_type (GTK_MENU_BAR (main_menu), GTK_SHADOW_NONE); File Menu
en: _File
nb: _Fil

en: _Edit
nb: R_ediger

en: _View
nb: _Vis

en: _Settings
nb: _Innstillinger

en: _Connections
nb: _Tilkoblinger

en: _Bookmarks
nb: _Bokmerker

en: _Help
nb: _Hjelp

en: F3 View
nb: F3 Vis

en: F4 Edit
nb: F4 Rediger

en: F5 Copy
nb: F5 Kopier

en: F6 Move
nb: F6 Flytt

en: F7 Mkdir
nb: F7 Lag katalog

en: F8 Delete
nb: F8 Slett

en: F9 Search
nb: F9 Søk

en: Refresh
nb: Oppdater

en: Go forward
nb: Gå fremover

en: Cut
nb: Klipp ut

en: Copy
nb: Kopier

en: Paste
nb: Lim inn

en: Copy "%s" to
nb: Kopier «%s» til

en: Copy File
nb: Kopier fil

en: _Pattern:
nb: _Mønster:

en: Case _sensitive
nb: _Skill mellom store og små bokstaver

en: Skip All
nb: Hopp over alle

en: Follow Links
nb: Følg lenker

note: Customize prepare xfer widgets
en: Overwrite Files
nb: Overskriv filer

en: copy %d file to | copy %d files to
nb[0]: kopier %d fil til
nb[1]: kopier %d filer til

en: Move
nb: Flytt

en: Move "%s" to
nb: Flytt «%s» til

en: move %d file to | move %d files to
nb[0]: flytt %d fil til
nb[1]: flytt %d filer til

en: Search
nb: Søk

en: Name contains:
nb: Navn inneholder:

en: Unlimited depth
nb: Ubegrenset dybde

en: %i level | %i levels
nb[0]: %i nivå
nb[1]: %i nivåer

note: find text
en: Contains _text:
nb: Inneholder _tekst:

en: No file selected
nb: Ingen fil valgt

en: Bookmark current directory
nb: Lag bokmerke for denne katalogen …

en: Manage bookmarks
nb: Håndter bokmerker

en: Execute command
nb: Kjør kommando

en: Open folder
nb: Åpne mappe

en: Open terminal
nb: Åpne terminal

en: Open terminal as root
nb: Åpne terminal som root

en: Start GNOME Commander as root
nb: Start GNOME Commander som root

en: Close connection
nb: Lukk tilkobling

en: New connection
nb: Ny tilkobling

en: Open connection
nb: Åpne tilkobling

en: Copy files
nb: Kopier filer

en: Copy files with rename
nb: Kopier fil med endring av navn

en: Create symbolic link
nb: Lag symbolsk lenke

en: Delete files
nb: Slett filer

en: Compare files (diff)
nb: Sammenligne filer (diff)

en: Edit file
nb: Rediger fil

en: Edit a new file
nb: Rediger en ny fil

en: Quit
nb: Avslutt

en: View with external viewer
nb: Vis med eksternt visningsprogram

en: View with internal viewer
nb: Vis med internt visningsprogram

en: Create directory
nb: Lag katalog

en: Move files
nb: Flytt filer

en: Rename files
nb: Endre navn på filer

en: Synchronize directories
nb: Synkroniser kataloger

en: About GNOME Commander
nb: Om GNOME Commander

en: Help contents
nb: Innhold i hjelp

en: Report a problem
nb: Rapporter et problem

en: GNOME Commander on the web
nb: GNOME Commander på nettet

en: Compare directories
nb: Sammenligne kataloger

en: Select all
nb: Velg alle

en: Toggle selection
nb: Reverser valg

en: Unselect all
nb: Velg bort alle

en: Keyboard shortcuts
nb: Tastatursnarveier

en: Configure plugins
nb: Konfigurer tillegg

en: Close duplicate tabs
nb: Lukk like faner

en: Change directory
nb: Bytt katalog

en: Bookmarks
nb: Bokmerker

en: Replace
nb: Erstatt

en: Replace All
nb: Erstatt alle

en: copying...
nb: kopierer …

en: preparing...
nb: forbereder …

en: downloading to /tmp
nb: laster ned til /tmp

en: stopping...
nb: stopper …

en: Progress
nb: Fremgang

note: sdlg->priv->progress = 0;
en: Searching...
nb: Søker …

en: Searching for "%s"
nb: Søker etter «%s»

en: pixel | pixels
nb[0]: piksel
nb[1]: piksler

en: (fit to window)
nb: (tilpass vindu)

en: _Copy selection
nb: _Kopier utvalg

en: _Close
nb: _Lukk

en: _Binary
nb: _Binær

en: _Image
nb: B_ilde

en: _Zoom In
nb: _Zoom inn

en: Zoom _Out
nb: Zoom _ut

en: _Normal Size
nb: _Normal størrelse

en: Best _Fit
nb: Beste _tilpasning

en: Find...
nb: Finn …

en: Find Next
nb: Finn neste

en: Find Previous
nb: Finn forrige

en: _Encoding
nb: _Koding

en: Case Sensitive
nb: Skill mellom store og små bokstaver

en: Creating directory %s...
nb: Lager katalog %s …
