gnome-commander - en to sr translation catalogue (1947 entries)

en: GNOME Commander
sr: Гномов наредник

en: Two-pane file manager
sr: Управник датотекама са две површи

en: GNOME Commander is a “two-pane” graphical file manager for the GNOME desktop environment. It features separate tabs for each pane, setting up custom device buttons, bookmark manager, fully integrated commandline, file quick search, an internal image viewer, a powerful batch renaming tool, and FTP and Samba access.
sr: Гномов наредник је „дво-површински“ графички управник датотека за Гномово радно окружење. Одликују га одвојени језичци за сваку површ, подешавање произвољних дугмади уређаја, управник обележивачима, потпуно обједињена конзола наредби, брза претрага датотека, унутрашњи прегледач слика, моћан алат за групно преименовање, као и приступ ФТП-у и Самби.

en: GNOME Commander aims to advanced users who like to focus on precise file management, working in parallel through special applications, and running smart commands.
sr: Гномов наредник је намењен напредним корисницима који воле да се усредсреде на прецизном управљању датотекама, радећи упоредно кроз посебне програме, и покрећући паметне наредбе.

en: The GNOME Project
sr: Гномов пројекат

en: A two paned file manager
sr: Управник датотекама са две површи

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: file;manager;folder;explore;disk;filesystem;
sr: датотека;управник;фасцикла;истражи;диск;систем датотека;

en: List of advanced rename tool profiles
sr: Списал профила напредног алата за преименовање

en: The entries in this array represent the profiles in the advanced rename tool with specific settings for each profile.
sr: Уноси у овом низу представљају профиле у напредном алату преименовања са нарочитим поставкама за сваки профил.

en: Advanced rename tool window width
sr: Ширина прозора напредног алата за преименовање

en: This option defines the width of the advanced rename tool window.
sr: Ова опција одређује ширину прозора напредног алата за преименовање.

en: Advanced rename tool window height
sr: Висина прозора напредног алата за преименовање

en: This option defines the height of the advanced rename tool window.
sr: Ова опција одређује висину прозора напредног алата за преименовање.

en: Advanced rename tool template history
sr: Историјат шаблона напредног алата за преименовање

en: This string array represents the history of templates in the advanced rename tool.
sr: Овај низ ниски представља историјат шаблона у напредном алату за преименовање.

en: History of visited directories
sr: Историјат посећених директоријума

en: This string array represents the history of visited directories.
sr: Овај низ ниски представља историјат посећених директоријума.

en: Use default font
sr: Користи подразумевана слова

en: Whether to use the system’s default fixed width font for the file panels instead of a font specific to gnome-commander.
sr: Да ли ће користити подразумевана слова сталне ширине са система за панеле датотека уместо слова особених Гномовом нареднику.

en: Panel font
sr: Слова за панел

en: A custom font that will be used for the file panes if the “Use default font” option is turned off.
sr: Произвољна слова која ће се користити за окна датотека ако је опција „Користи подразумевана слова“ искључена.

en: Filesize display mode
sr: Режим приказа величине датотеке

en: Defines how the filesize will be displayed in the associated pane column.
sr: Одређује како ће величина датотеке бити приказана у придруженој колони окна.

en: Permission display mode
sr: Режим приказа овлашћења

en: Defines how the file permission will be displayed in the associated pane column.
sr: Одређује како ће овлашћење датотеке бити приказано у придруженој колони окна.

en: Graphical layout mode
sr: Режим графичког распореда

en: Defines the icon style of files and folders in the file panes.
sr: Одређује стил иконице датотека и фасцикли у окнима датотека.

en: List row height
sr: Висина реда у списку

en: Defines the height of a row in the file pane.
sr: Одређује висину реда у окну датотеке.

note: Translators: Feel free to replace the default date format to a common value used in your country. See "man strftime" for details. Attention: Do not change the single quotes which sourround the string.
en: '%F %R'
sr: '%A, %d. %B Y., %H:%M:%S'

en: Date format
sr: Облик датума

en: Format of the date in the file pane.
sr: Запис датума у окну датотеке.

en: List font
sr: Слова списка

en: The font in the file panes.
sr: Слова у окнима датотеке.

en: Extension display mode
sr: Режим приказа проширења

en: Defines where the file name extension is displayed.
sr: Одређује где се приказује проширење назива датотеке.

en: Left mouse button mode
sr: Режим левог дугмета миша

en: Number of left mouse button clicks for opening a file or folder.
sr: Број кликова левог дугмета миша за отварање датотеке или фасцикле.

en: Left mouse button unselects
sr: Поништавања левим дугметом миша

en: Defines if a click on an unselected item unselects already selected items.
sr: Одређује да ли клик на неизабраној ставци поништава већ изабране ставке.

en: Right mouse button mode
sr: Режим десног дугмета миша

en: Defines what happens when the right mouse button is clicked on an item.
sr: Одређује дешавање приликом клика десним дугметом миша на ставку.

en: Use trash
sr: Користи смеће

en: Defines if items should be moved to trash by default instead of really deleting them.
sr: Дефинише да ли ставке треба да буду премештене у смеће по основи уместо да их стварно обрише.

en: Icon size
sr: Величина иконице

en: Size of icons in the file pane.
sr: Величина иконица у окну датотеке.

en: Device icon size
sr: Величина иконице уређаја

en: Icon size in the device list.
sr: Величина иконице на списку уређаја.

en: Icon scale quality
sr: Квалитет сразмере иконице

en: Describes the different interpolation modes that can be used with the scaling functions.
sr: Описује различите режиме утапања који се могу користити са функцијама сразмеравања.

en: MIME icon directory
sr: Директоријум МИМЕ иконице

en: Directory in which MIME icons are located.
sr: Директоријум у коме се налазе МИМЕ иконице.

en: Command line history
sr: Историјат линије наредби

en: This string array represents the history of commands executed in the command line.
sr: Овај низ ниски представља историјат наредби извршених на линији наредби.

en: Command line history length
sr: Дужина историјата линије наредби

en: Horizontal orientation
sr: Водоравно усмерење

en: Defines if the orientation of the file panes should be horizontal or not.
sr: Одређује да ли усмерење окана датотеке треба бити водоравно или не.

en: GUI update rate
sr: Проток освежења графичког сучеља

en: Update rate of the graphical user interphase in 1/1000ths of a second.
sr: Проток освежавања графичког корисничког сучеља у хиљадитим деловима секунде.

en: Show device buttons
sr: Приказује дугмад уређаја

en: Defines if device buttons are shown.
sr: Одређује да ли се приказују дугмићи уређаја.

en: Show device list
sr: Приказује списак уређаја

en: Defines if the list of devices is shown.
sr: Одређује да ли се приказује списак уређаја.

en: Show command line
sr: Приказује линију наредби

en: Defines if command line is shown.
sr: Одређује да ли се приказује линија наредби.

en: Show toolbar
sr: Приказује траку алата

en: Defines if the toolbar is shown.
sr: Одређује да ли се приказује трака алата.

en: Show buttonbar
sr: Приказује траку дугмади

en: Defines if the buttonbar is shown.
sr: Одређује да ли се приказује трака дугмади.

en: Symlink string
sr: Ниска симболичке везе

en: This string defines the default name of a newly created symlink. Leave the string empty to use the default value which is hard coded into the program code. A “%s” will be expanded to the item name for which a link should be created.
sr: Ова ниска одређује основни назив нове направљене симболичке везе. Оставите ниску празном да користите основну вредност која је већ укодирана у програм. „%s“ ће бити раширено до назива ставке за коју веза треба да се направи.

en: Main window horizontal position
sr: Водоравни положај главног прозора

en: Position of the main window in horizontal direction.
sr: Положај главног прозора у водоравном правцу.

en: Main window vertical position
sr: Усправни положај главног прозора

en: Position of the main window in vertical direction.
sr: Положај главног прозора у усправном правцу.

en: Main window width
sr: Ширина главног прозора

en: This option defines the width of the main window.
sr: Ова опција одређује ширину главног прозора.

en: List of bookmarks
sr: Списак обележивача

en: Each entry in this list represents a bookmark.
sr: Сваки унос на овом списку представља обележивач.

en: Bookmarks window width
sr: Ширина прозора обележивача

en: This option defines the width of the bookmarks window.
sr: Ова опција одређује ширину прозора обележивача.

en: Bookmarks window height
sr: Висина прозора обележивача

en: This option defines the height of the bookmarks window.
sr: Ова опција одређује висину прозора обележивача.

en: List of connections
sr: Списак повезивања

en: Each entry in this list represents a connection.
sr: Сваки унос на овом списку представља повезивање.

en: Main window height
sr: Висина главног прозора

en: This option defines the height of the main window.
sr: Ова опција одређује висину главног прозора.

en: Options dialog width
sr: Ширина прозорчета опција

en: This setting defines the width of the options dialog window.
sr: Ова опција одређује ширину прозорчета опција.

en: Options dialog height
sr: Висина прозорчета опција

en: This setting defines the height of the options dialog window.
sr: Ова опција одређује висину прозорчета опција.

en: Width of icon column
sr: Ширина колоне иконице

en: This option defines the width of the icon column.
sr: Ова опција одређује ширину колоне иконице.

en: Width of name column
sr: Ширина колоне назива

en: This option defines the width of the name column.
sr: Ова опција одређује ширину колоне назива.

en: Width of extension column
sr: Ширина колоне проширења

en: This option defines the width of the extension column.
sr: Ова опција одређује ширину колоне проширења.

en: Width of directory column
sr: Ширина колоне директоријума

en: This option defines the width of the directory column.
sr: Ова опција одређује ширину колоне директоријума.

en: Width of size column
sr: Ширина колоне величине

en: This option defines the width of the size column.
sr: Ова опција одређује ширину колоне величине.

en: Width of date column
sr: Ширина колоне датума

en: This option defines the width of the date column.
sr: Ова опција одређује ширину колоне датума.

en: Width of permissions column
sr: Ширина колоне овлашћења

en: This option defines the width of the permissions column.
sr: Ова опција одређује ширину колоне овлашћења.

en: Width of owner column
sr: Ширина колоне власника

en: This option defines the width of the owner column.
sr: Ова опција одређује ширину колоне власника.

en: Width of group column
sr: Ширина колоне групе

en: This option defines the width of the group column.
sr: Ова опција одређује ширину колоне групе.

en: List of keybindings
sr: Списак пречица

en: Each entry in this list represents a keybinding.
sr: Сваки унос на овом списку представља пречицу.

en: Main window state
sr: Стање главног прозора

en: The number represents the main window state, e.g. “maximized”, “fullscreen”, etc. and is calculated internally.
sr: Број који представља стање главног прозора, тј. „maximized“ (увећан), „fullscreen“ (преко целог екрана), итд. и израчунава се изнутра.

en: Middle mouse button mode
sr: Режим средњег дугмета миша

en: Defines what happens when the middle mouse button is clicked.
sr: Одређује дешавање приликом клика средњим дугметом миша.

en: Save directories on exit
sr: Чува директоријуме при излазу

en: Defines if the current directories are opened again when GNOME Commander is restarted.
sr: Одређује да ли се текући директоријуми отварају и при поновном покретању Гномовог наредника.

en: Save tabs on exit
sr: Чува језичке при изласку

en: Defines if the current open tabs are opened again when GNOME Commander is restarted.
sr: Одређује да ли се тренутно отворени језичци отварају и при поновном покретању Гномовог наредника.

en: Save directory history on exit
sr: Чува историјат директоријума при изласку

en: Defines if the history of visited directories is saved on exit.
sr: Одређује да ли се историјат посећених директоријума чува при изласку.

en: Save commandline history on exit
sr: Чува историјат линије наредби при изласку

en: Defines if the history of commands in the commandline is saved on exit.
sr: Одређује да ли се историјат наредби на линији наредби чува при изласку.

en: Save search history on exit
sr: Чува историјат претраге при изласку

en: Defines if the history of search patterns is saved on exit.
sr: Одређује да ли се историјат шаблона претраге чува при изласку.

en: Always show tab bar
sr: Увек приказује траку језичака

en: Defines if the tab bar is always shown.
sr: Одређује да ли се увек приказује трака језичака.

en: Tab lock indicator
sr: Указивач закључавања језичка

en: Defines the style of the tab lock indicator.
sr: Одређује стил показивача закључавања језичка.

en: Case sensitive sorting
sr: Ређање осетљиво на величину слова

en: This option defines if sorting should be case sensitive.
sr: Ова опција одређује да ли ређање треба да буде осетљиво на величину слова.

en: Select directories when all is marked
sr: Бира директоријуме када је све означено

en: This option defines if directories will be marked when all items in a file pane should be marked.
sr: Ова опција одређује д ли ће директоријуми бити означени када све ставке у окну датотеке треба да буду означене.

en: Allow multiple instances
sr: Дозвољава више примерака

en: This option defines if multiple instances are allowed.
sr: Ова опција одређује да ли је допуштено више примерака.

en: Quick search exact match begin
sr: Брза претрага тачно поклапа почетак

en: This option defines if quick search should match explicitly at the beginning of an item name.
sr: Ова опција одређује да чи брза претрага треба изричито да одговара на почетку назива ставке.

en: Quick search exact match end
sr: Брза претрага тачно поклапа крај

en: This option defines if quick search should match explicitly at the end of an item name.
sr: Ова опција одређује да чи брза претрага треба изричито да одговара на крају назива ставке.

en: Only device icons
sr: Само иконице уређаја

en: This option defines if only device icons should be shown instead of icons and text label.
sr: Ова опција одређује да ли само иконице уређаја треба да буду приказане уместо иконица и натписа текста.

en: Show the samba workgroups icon
sr: Приказује иконицу самба радних група

en: This option defines if the Samba workgroups icon should be shown in the devices list.
sr: Ова опција одређује да ли иконица Самба радних група треба да буде приказана на списку уређаја.

en: Main menu visibility
sr: Видљивост главног изборника

en: This option defines if the main menu is visible or not.
sr: Ова опција одређује да ли је главни изборник видљив или није.

en: Quick search shortcut
sr: Пречица брзе претраге

en: This option defines the shortcut for quick search.
sr: Ова опција одређује пречицу за брзу претрагу.

en: List of file tabs
sr: Списак језичака датотеке

en: The entries in this list are used for restoring the tabs from the last session.
sr: Уноси на овом списку се користе за враћање језичака из последње сесије.

en: List of devices
sr: Списак уређаја

en: The entries in this list represent the devices configured by the user.
sr: Уноси на овом списку представљају уређаје које је подесио корисник.

en: List of favorite apps
sr: Списак омиљених програма

en: The entries in this list represent the favorite apps configured by the user.
sr: Уноси на овом списку представљају омиљене програме које је подесио корисник.

en: Search window width
sr: Ширина прозора претраге

en: This option defines the width of the search window.
sr: Ова опција одређује ширину прозора претраге.

en: Search window height
sr: Висина прозора претраге

en: This option defines the height of the search window.
sr: Ова опција одређује висину прозора претраге.

en: Search window is transient
sr: Прозор претраге је прелазан

en: Defines if the search window is transient or if it can be minimized and moved behind the main window.
sr: Одређује да ли је прозор претраге прелазан или може бити умањен и померен иза главног прозора.

en: Search text history
sr: Историјат текста претраге

en: This string array represents the history of text searches in the search tool.
sr: Овај низ ниски представља историјат текста претраживања у алату претраге.

en: Search pattern history
sr: Историјат шаблона претраге

en: This string array represents the history of regular expression searches in the search tool.
sr: Овај низ ниски представља историјат регуларних израза претраживања у алату претраге.

en: List of search tool profiles
sr: Списак профила алата претраге

en: The entries in this array represent the profiles in the search tool with specific settings for each profile.
sr: Уноси у овом низу представљају профиле у алату претраге са нарочитим поставкама за сваки профил.

en: Quick connect URI
sr: Путања брзог повезивања

en: Unified resource identifier for quick connections.
sr: Обједињени одредник изворишта за брза повезивања.

en: Password for anonymous FTP connections
sr: Лозинка за анонимне ФТП везе

en: This string defines the password for anonymous FTP connections.
sr: Ова ниска одређује лозинку за анонимна ФТП повезивања.

en: Confirm delete
sr: Потврђује брисање

en: Defines if deletion of an item should be confirmed.
sr: Одређује да ли брисање ставке треба да се потврђује.

en: Delete default
sr: Основност брисања

en: This setting defines the default active option in the delete confirmation dialog.
sr: Ово подешавање одређује основну активну опцију у прозорчету потврђивања брисања.

en: Confirm copy overwrite
sr: Потврђује преписивање умножавањем

en: This option defines the default behavior when items will be overwritten by a copy command.
sr: Ова опција одређује основно понашање када ће ставке бити преписане наредбом умножавања.

en: Confirm move overwrite
sr: Потврђује преписивање премештањем

en: This option defines the default behavior when items will be overwritten by a move command.
sr: Ова опција одређује основно понашање када ће ставке бити преписане наредбом премештања.

en: Confirm mouse drag and drop
sr: Потврђује превлачење и убацивање мишем

en: This option defines the behavior of mouse drag and drop operations.
sr: Ова опција одређује понашање радњи превлачења и убацивања мишем.

en: Hide unknown filetypes
sr: Скрива непознате врсте датотека

en: Hide files which type does not match to one of the other types.
sr: Скрива датотеке чије врсте не одговарају оној других врста.

en: Hide regular files
sr: Скрива обичне датотеке

en: Hide directories
sr: Скрива директоријуме

en: Hide symbolic links
sr: Скрива симболичке везе

en: Hide special files, such as a socket, fifo, block devices, or character devices.
sr: Скрива специјалне датотеке, као што су прикључница, пупи, блок уређаји или знаковни уређаји.

en: Hide shortcut files (Windows systems)
sr: Скрива датотеке пречица (систем прозора)

en: Hide mountable locations
sr: Скрива прикачива места

en: Hide virtual files
sr: Скрива виртуелне датотеке

en: Hide volatile files
sr: Скрива непостојане датотеке

en: Hide files and folders starting with a dot
sr: Скрива датотеке и фасцикле које почињу тачком

en: Hide backup files
sr: Скрива датотеке резерве

en: Hide all files with a suffix defined as the backup pattern.
sr: Скрива све датотеке са суфиксом одређеним као шаблон резерве.

en: Backup file pattern
sr: Шаблон датотеке резерве

en: The given string defines suffixes (separated by semicolon) for files which should be filtered out if backup files should be hidden.
sr: Дата ниска одређује суфиксе (раздвојене запетачком) за датотеке које треба да се издвоје ако датотеке резерве треба да се сакрију.

en: Do not download files
sr: Не преузима датотеке

en: This option defines if remote files should be downloaded before opened by external programs.
sr: Ова опција одређује да ли удаљене датотеке треба да се преузму пре отварања у спољним програмима.

en: Use internal viewer
sr: Користи унутрашњи прегледач

en: This option defines if the internal viewer should be used by default.
sr: Ова опција одређује да ли унутрашњи прегледач треба по основи да се користи.

en: Viewer command
sr: Наредба прегледача

en: This string defines the command for starting the (external) viewer.
sr: Ова ниска одређује наредбу за покретање (спољног) прегледача.

en: Editor command
sr: Наредба уређивача

en: This string defines the command for starting the editor.
sr: Ова ниска одређује наредбу за покретање уређивача.

en: Differ command
sr: Наредба разлика

en: This string defines the command for starting the diff tool.
sr: Ова ниска одређује наредбу за покретање алата за разлике.

en: Use internal search
sr: Користи унутрашњу претрагу

en: This option defines if the internal search should be used by default.
sr: Ова опција одређује да ли унутрашња претрага треба да се користи по основи.

en: Search command
sr: Наредба претраге

en: This string defines the command for starting an external file search tool.
sr: Ова ниска одређује наредбу за покретање спољашњег алата претраге датотеке.

en: Leave terminal open
sr: Оставља отворен терминал

en: This option defines if a terminal window should stay open after a command finishes inside of it.
sr: Ова опција одређује да ли прозор терминала треба да остане отворен након што наредба заврши унутар њега.

en: Command for opening a terminal
sr: Наредба за отварање терминала

en: This string defines the command for opening a terminal.
sr: Ова ниска одређује наредбу за отварање терминала.

en: Command for execution in terminal
sr: Наредба за извршавање у терминалу

en: This string defines the command for executing another command in a terminal.
sr: Ова опција одређује наредбу за извршавање још једне наредбе у терминалу.

en: Send to command
sr: Наредба за слање

en: This string defines the command for sending files to a receiver.
sr: Ова ниска одређује наредбу за слање датотека примаоцу.

en: Color theme
sr: Тема боја

en: This option defines the current color theme.
sr: Ова опција одређује тренутну боју теме.

en: Normal foreground color
sr: Обична боја исписивања

en: Normal foreground color in custom mode.
sr: Обична боја исписивања у произвољном режиму.

en: Normal background color
sr: Обична боја позадине

en: Normal background color in custom mode.
sr: Обична боја позадине у произвољном режиму.

en: Alternate foreground color
sr: Заменска боја исписивања

en: Alternate foreground color in custom mode.
sr: Заменска боја исписивања у произвољном режиму.

en: Alternate background color
sr: Заменска боја позадине

en: Alternate background color in custom mode.
sr: Заменска боја позадине у произвољном режиму.

en: Selection foreground color
sr: Боја исписивања избора

en: Foreground color for selections in custom mode.
sr: Боја исписивања за избор у произвољном режиму.

en: Selection background color
sr: Боја позадине избора

en: Background color for selections in custom mode.
sr: Боја позадине за избор у произвољном режиму.

en: Cursor foreground color
sr: Боја исцртавања курзора

en: Cursor foreground color in custom mode.
sr: Боја исцртавања курзора у произвољном режиму.

en: Cursor background color
sr: Боја позадине курзора

en: Cursor background color in custom mode.
sr: Боја позадине курзора у произвољном режиму.

en: Use LS colors
sr: Користи ЛС боје

en: This option triggers if the value of the environment variable LS_COLORS should be used to dye files and folders.
sr: Ова опција одлучује да ли вредност „LS_COLORS“ променљиве окружења треба да се користи за убијање датотека и фасцикли.

en: LS_COLORS black foreground mapping
sr: Мапирање исписивања „LS_COLORS“ црне

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS black value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје исписивања за „LS_COLORS“ вредност црне.

en: LS_COLORS black background mapping
sr: Мапирање позадине „LS_COLORS“ црне

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS black value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје позадине за „LS_COLORS“ вредност црне.

en: LS_COLORS red foreground mapping
sr: Мапирање исписивања „LS_COLORS“ црвене

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS red value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје исписивања за „LS_COLORS“ вредност црвене.

en: LS_COLORS red background mapping
sr: Мапирање позадине „LS_COLORS“ црвене

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS red value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје позадине за „LS_COLORS“ вредност црвене.

en: LS_COLORS green foreground mapping
sr: Мапирање исписивања „LS_COLORS“ зелене

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS green value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје исписивања за „LS_COLORS“ вредност зелене.

en: LS_COLORS green background mapping
sr: Мапирање позадине „LS_COLORS“ зелене

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS green value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје позадине за „LS_COLORS“ вредност зелене.

en: LS_COLORS yellow foreground mapping
sr: Мапирање исписивања „LS_COLORS“ жуте

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS yellow value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје исписивања за „LS_COLORS“ вредност жуте.

en: LS_COLORS yellow background mapping
sr: Мапирање позадине „LS_COLORS“ жуте

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS yellow value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје позадине за „LS_COLORS“ вредност жуте.

en: LS_COLORS blue foreground mapping
sr: Мапирање исписивања „LS_COLORS“ плаве

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS blue value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје исписивања за „LS_COLORS“ вредност плаве.

en: LS_COLORS blue background mapping
sr: Мапирање позадине „LS_COLORS“ плаве

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS blue value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје позадине за „LS_COLORS“ вредност плаве.

en: LS_COLORS magenta foreground mapping
sr: Мапирање исписивања „LS_COLORS“ магенте

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS magenta value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје исписивања за „LS_COLORS“ вредност магенте.

en: LS_COLORS magenta background mapping
sr: Мапирање позадине „LS_COLORS“ магенте

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS magenta value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје позадине за „LS_COLORS“ вредност магенте.

en: LS_COLORS cyan foreground mapping
sr: Мапирање исписивања „LS_COLORS“ цијан

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS cyan value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје исписивања за „LS_COLORS“ вредност цијан.

en: LS_COLORS cyan background mapping
sr: Мапирање позадине „LS_COLORS“ цијан

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS cyan value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје позадине за „LS_COLORS“ вредност цијан.

en: LS_COLORS white foreground mapping
sr: Мапирање исписивања „LS_COLORS“ беле

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS white value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје исписивања за „LS_COLORS“ вредност беле.

en: LS_COLORS white background mapping
sr: Мапирање позадине „LS_COLORS“ беле

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS white value.
sr: Ова опција дотерује мапирање боје позадине за „LS_COLORS“ вредност беле.

en: Case sensitive search
sr: Претрага осетљива на величину слова

en: This option defines if searching within the internal viewer is case sensitive.
sr: Ова опција одређује да ли је претрага у унутрашњем прегледачу осетљива на величину слова.

en: Search mode
sr: Режим претраге

en: This option defines the search mode of the internal viewer.
sr: Ова опција одређује режим претраге унутрашњег прегледача.

en: Character set
sr: Скуп знакова

en: This option defines the default character encoding.
sr: Ова опција одређује основно кодирање знакова.

en: Fixed font name
sr: Назив непроменљивих слова

en: Name of the default font with fixed character width.
sr: Назив основних слова са сталном ширином знакова.

en: Variable font name
sr: Назив променљивих слова

en: Name of the default font with variable character width.
sr: Назив основних слова са променљивом ширином знакова.

en: Display hex offset
sr: Приказује хексадецимални померај

en: This option defines if the hexadecimal offset should be displayed in hex mode.
sr: Ова опција одређује да ли хексадецимални померај треба да се прикаже у хексадецималном режиму.

en: Wrap mode
sr: Режим преламања

en: This option defines if too long text lines should be wrapped.
sr: Ова опција одређује да ли предуги редови текста треба да се преламају.

en: Font size
sr: Величина слова

en: This option defines the default font size.
sr: Ова опција одређује основну величину слова.

en: Tab size
sr: Величина језичка

en: This option defines the indentation width in terms of characters for a tabulator character.
sr: Ова опција одређује ширину увлачења у терминима знакова за знак табулатора.

en: Bytes per line in binary mode
sr: Бајтова у реду у бинарном режиму

en: This option defines how many bytes should be displayed in one line in binary mode.
sr: Ова опција одређује колико бајтова треба да се прикаже у једном реду у бинарном режиму.

en: Metadata view
sr: Преглед метаподатака

en: This option defines if metadata should be visible.
sr: Ова опција одређује да ли метаподаци треба да буду видљиви.

en: Horizontal offset
sr: Водоравни померај

en: This option defines the visual offset of the internal file viewer in horizontal direction.
sr: Ова опција одређује видни померај унутрашњег прегледача датотека у водоравном правцу.

en: Vertical offset
sr: Усправни померај

en: This option defines the visual offset of the internal file viewer in vertical direction.
sr: Ова опција одређује видни померај унутрашњег прегледача датотека у усправном правцу.

en: Window width
sr: Ширина прозора

en: The width of the internal file viewer window.
sr: Ширина прозора унутрашњег прегледача датотека.

en: Window height
sr: Висина прозора

en: The height of the internal file viewer window.
sr: Висина прозора унутрашњег прегледача датотека.

en: Search pattern for text
sr: Шаблон тражења текста

en: This string array stores the history of text searches within the internal file viewer.
sr: Овај низ ниски смешта историјат тражења текста у унутрашњем прегледачу датотека.

en: Search pattern for hex values
sr: Шаблон тражења хексадецималних вредности

en: This string array stores the history of searches for hex values within the internal file viewer.
sr: Овај низ ниски смешта историјат тражења хексадецималних вредности у унутрашњем прегледачу датотека.

en: File suffix
sr: Суфикс датотеке

en: Default file suffix of archives created with the File Roller plugin.
sr: Основни суфикс датотеке архива направљених прикључком управника архивама.

en: Prefix pattern
sr: Образац префикса

en: The prefix pattern is used to build up the name for an archive created with the File Roller plugin.
sr: Образац префикса се користи за изградњу назива архиве направљене прикључком Управника архивама.

en: Automatically loaded plugins
sr: Самостално учитани прикључци

en: This is the list of automatically loaded plugins, whereas each entry represents the file name of the plugin.
sr: Ово је списак аутоматски учитаних прикључака, где сваки унос представља назив датотеке прикључка.

en: No error description available
sr: Нема описа грешке

en: Select an Image File
sr: Изаберите датотеку слике

en: Choose Icon
sr: Изаберите иконицу

en: Folder selection
sr: Избор фасцикле

en: File selection
sr: Избор датотеке

en: Could not load schemas from %s: %s
sr: Не могу да учитам шеме из „%s“: %s

en: Error running "%s"
    
    %s
sr: Грешка покретања „%s“
    
    %s

en: What file name should the new archive have?
sr: Који назив треба да носи нова архива?

en: Create Archive
sr: Направи архиву

en: Create Archive…
sr: Направи архиву…

en: Extract in Current Directory
sr: Распакуј у текућем директоријуму

en: Extract to “%s”
sr: Распакуј у „%s“

en: File
sr: Датотека

note: destroy model automatically with view
en: Options
sr: Опције

en: File-roller options
sr: Опције управника архивом

en: Default archive type
sr: Подразумевана врста архиве

note: The pattern defining the file name prefix of the archive to be created
en: File prefix pattern
sr: Образац префикса датотеке

en: Test result:
sr: Резултат пробе:

en: Use $N as a pattern for the original file name. See the manual page for “strftime” for other patterns.
sr: Користите „$N“ као префикс за изворни назив датотеке. Погледајте на страници упутства „strftime“-а за другим обрасцима.

en: A plugin that adds File Roller shortcuts for creating and extracting compressed archives.
sr: Прикључак који додаје пречице управника архивом за прављење и распакивање упакованих архива.

en: This is an example plugin that is mostly useful as a simple example for aspiring plugin hackers
sr: Ово је пример прикључка који је углавном користан као једноставан пример за надахнуте хакере прикључака

en: /_Save Profile As…
sr: /_Сачувај профил као…

en: /_Manage Profiles…
sr: /_Управљај профилима…

en: Profiles
sr: Профили

en: Remove from file list
sr: Уклони са списка датотека

note: {file_umount, "file.umount"},
en: View file
sr: Прикажи датотеку

en: File properties
sr: Својства датотеке

en: Update file list
sr: Освежи списак датотека

en: Advanced Rename Tool
sr: Напредна алатка за преименовање

note: Results
en: Results
sr: Резултати

en: Old name
sr: Стари назив

en: Current file name
sr: Тренутни назив датотеке

en: New name
sr: Нови назив

en: New file name
sr: Нови назив датотеке

en: Size
sr: Величина

en: File size
sr: Величина датотеке

en: Date
sr: Датум

en: File modification date
sr: Датум измене датотеке

en: Profiles…
sr: Профили…

en: Reset
sr: Врати

en: _Search for:
sr: _Потражи:

en: _Replace with:
sr: _Замени са:

note: Case-Sensitive Checkbox
en: _Match case
sr: _Упореди величину слова

en: All files
sr: Све датотеке

en: Directories only
sr: Само директоријуми

en: Could not chmod %s
sr: Не могу да изменим режим „%s“

en: Access Permissions
sr: Овлашћења приступа

en: Apply Recursively for
sr: Примени дубински за

en: Could not chown %s
sr: Нисам могао да изменим власника „%s“

en: Chown
sr: Пром.вл.

en: Apply Recursively
sr: Примени дубински

en: _Alias:
sr: _Надимак:

en: _Location (URI):
sr: _Место (адреса):

en: _Server:
sr: _Сервер:

en: Optional information
sr: Додатни подаци

en: _Port:
sr: _Прикључник:

en: _Folder:
sr: _Фасцикла:

en: _Domain name:
sr: _Назив домена:

en: You must enter a name for the server
sr: Морате да унесете назив за сервер

en: Please enter a name and try again.
sr: Унесите назив и пробајте опет.

en: “%s” is not a valid location
sr: „%s“ није исправна путања

en: Please check spelling and try again.
sr: Проверите да ли сте добро укуцали и покушајте поново.

en: Remote Server
sr: Удаљени сервер

en: Service _type:
sr: _Врста услуге:

note: Keep this in sync with enum ConnectionMethodID in gnome-cmd-con.h
en: SSH
sr: Безбедна шкољка

en: FTP (with login)
sr: ФТП (са пријавом)

en: Public FTP
sr: Јавни ФТП

en: Windows share
sr: Виндоуз дељење

en: WebDAV (HTTP)
sr: ВебДАВ (ХТТП)

en: Secure WebDAV (HTTPS)
sr: Безбедни ВебДАВ (ХТТПС)

en: Custom location
sr: Произвољна путања

en: Deleted %lu of %lu file | Deleted %lu of %lu files
sr[0]: Обрисах %lu од %lu датотеке
sr[1]: Обрисах %lu од %lu датотеке
sr[2]: Обрисах %lu од %lu датотека
sr[3]: Обрисах %lu од %lu датотеке

en: Deleting…
sr: Бришем…

en: Error while deleting “%s”
    
    %s
sr: Грешка при брисању „%s“
    
    %s

en: Delete problem
sr: Неприлика при брисању

en: Abort
sr: Прекини

en: Retry
sr: Понови

en: Skip
sr: Прескочи

en: Error while deleting: 
    
    %s
sr: Грешка при брисању:
    
    %s

en: Do you really want to delete “%s”?
sr: Да ли заиста желите да обришете „%s“?

en: The directory “%s” is not empty. Do you really want to delete it?
sr: Директоријум „%s“ није празан. Да ли заиста желите да га обришете?

en: Delete
sr: Обриши

en: Cancel
sr: Откажи

en: Delete All
sr: Обриши све

en: Delete Remaining
sr: Обриши преостале

en: Do you want to permanently delete “%s”?
sr: Да ли желите трајно да обришете „%s“?

en: Do you want to move “%s” to the trash can?
sr: Да ли желите да преместите „%s“ у смеће?

en: Do you want to permanently delete the selected file? | Do you want to permanently delete the %d selected files?
sr[0]: Да ли желите трајно да обришете %d изабрану датотеку?
sr[1]: Да ли желите трајно да обришете %d изабране датотеке?
sr[2]: Да ли желите трајно да обришете %d изабраних датотека?
sr[3]: Да ли желите трајно да обришете једну изабрану датотеку?

en: Do you want to move the selected file to the trash can? | Do you want to move the %d selected files to the trash can?
sr[0]: Да ли желите да преместите %d изабрану датотеку у смеће?
sr[1]: Да ли желите да преместите %d изабране датотеке у смеће?
sr[2]: Да ли желите да преместите %d изабраних датотека у смеће?
sr[3]: Да ли желите да преместите једну изабрану датотеку у смеће?

en: Bookmark name is missing.
sr: Недостаје назив обележивача.

en: Bookmark target is missing.
sr: Недостаје одредиште обележивача.

en: Bookmark _name:
sr: _Назив обележивача:

en: Bookmark _target:
sr: _Одредиште обележивача:

en: Edit Profile
sr: Уреди профил

en: _Name
sr: _Назив

en: Image:
sr: Слика:

en: Directory name:
sr: Назив директоријума:

en: File name:
sr: Назив датотеке:

en: Symlink target:
sr: Симболичка веза на:

en: Location:
sr: Путања:

en: Volume:
sr: Диск:

en: Free space:
sr: Слободан простор:

en: Content Type:
sr: Врста садржаја:

en: Opens with:
sr: Отварам помоћу:

en: No default application registered
sr: Није забележен ниједан основни програм

en: Modified:
sr: Измењено:

en: Accessed:
sr: Приступљено:

en: Size:
sr: Величина:

en: Owner and group
sr: Власник и група

en: Access permissions
sr: Овлашћења приступа

en: Type
sr: Врста

en: Metadata namespace
sr: Простор назива метаподатака

note: col = gnome_cmd_treeview_create_new_text_column (GTK_TREE_VIEW (view), renderer, COL_METHOD); gtk_tree_view_column_set_sort_column_id (col, SORTID_METHOD); g_object_set (renderer, "foreground-set", TRUE, "foreground", "DarkGray", NULL);
en: Name
sr: Назив

en: Tag name
sr: Назив ознаке

en: Value
sr: Вредност

en: Tag value
sr: Вредност ознаке

en: Description
sr: Опис

en: Metadata tag description
sr: Опис ознаке мета података

en: File Properties
sr: Својства датотеке

en: Properties
sr: Својства

en: Permissions
sr: Овлашћења

en: Metadata
sr: Метаподаци

en: Keyboard Shortcuts
sr: Пречице тастатуре

en: To edit a shortcut key, click on the corresponding row and type a new accelerator, or press escape to cancel.
sr: Да уредите пречицу, кликните на жељени ред и укуцајте нову пречицу, или притисните „Изађи“ да откажете.

en: Shortcut Key
sr: Тастер пречице

en: Keyboard shortcut for selected action
sr: Пречица тастатуре за изабрану радњу

en: Action
sr: Радња

en: User action
sr: Радња корисника

en: Optional data
sr: Изборни подаци

en: Shortcut “%s” is already taken by “%s”.
sr: Пречица „%s“ је већ додељена „%s“.

en: _Reassign shortcut
sr: _Промени пречицу

en: Conflicting Shortcuts
sr: Сукобљене пречице

en: Reassigning the shortcut will cause it to be removed from “%s”.
sr: Промена пречице значи и њено уклањање из „%s“.

en: Invalid shortcut.
sr: Неисправна пречица.

en: Do nothing
sr: Не ради ништа

en: No file name entered
sr: Није унет назив датотеке

en: Copy “%s” to
sr: Умножи „%s“ на

en: Copy File
sr: Умножи датотеку

en: Group
sr: Група

en: Bookmark group
sr: Група обележивача

en: Bookmark name
sr: Назив обележивача

en: Shortcut
sr: Пречица

en: Keyboard shortcut for selected bookmark
sr: Пречица тастатуре за изабрани обележивач

en: Path
sr: Путања

en: Bookmarked path
sr: Обележена путања

en: Edit Bookmark
sr: Уреди обележивач

en: To bookmark a directory the whole search path to the directory must be in valid UTF-8 encoding
sr: Да обележите директоријум, читава путања до њега мора бити у исправном УТФ-8 кодирању

en: New Bookmark
sr: Нови обележивач

en: Profile
sr: Профил

en: Profile name
sr: Назив профила

en: Template
sr: Шаблон

en: New profile
sr: Нови профил

en: To rename a profile, click on the corresponding row and type a new name, or press escape to cancel.
sr: Да преименујете профил, кликните на жељени ред и укуцајте нови назив, или притисните „Изађи“ да откажете.

en: _Duplicate
sr: _Удвостручи

en: A directory name must be entered
sr: Назив директоријума мора бити унет

en: Make directory failed: %s
sr: Прављење директоријума није успело: %s

en: Make Directory
sr: Направи директоријум

en: Left mouse button
sr: Лево дугме миша

en: Single click to open items
sr: Један клик за отварање ставки

en: Double click to open items
sr: Двоклик за отварање ставки

en: Single click unselects files
sr: Један клик поништава избор датотека

en: Middle mouse button
sr: Средње дугме миша

en: Up one directory
sr: Идите један директоријум горе

en: Opens new tab
sr: Отвара нови језичак

en: Right mouse button
sr: Десно дугме миша

en: Shows popup menu
sr: Приказује искачући изборник

en: Selects files
sr: Бира датотеке

en: Deletion
sr: Брисање

en: Move to trash
sr: Премешта у смеће

en: Selection
sr: Избор

en: Select directories
sr: Бира директоријуме

en: Sorting/Quick search
sr: Ређање/Брза претрага

en: Case sensitive
sr: Разликује величину слова

en: Quick search
sr: Брза претрага

en: CTRL+ALT+letters
sr: КТРЛ+АЛТ+слова

en: ALT+letters (menu access with F12)
sr: АЛТ+слова (приступ изборнику помоћу Ф12)

en: Just letters (command line access with CTRL+ALT+C)
sr: Само слова (приступ линији наредби са КТРЛ+АЛТ+Ц)

en: Match beginning of the file name
sr: Поклапа почетак назива датотеке

en: Match end of the file name
sr: Поклапа крај назива датотеке

en: Search Window
sr: Прозор претраге

en: Search window is minimizable
    (Needs program restart if altered)
sr: Прозор претраге се може умањити
    (Потребно је поновно покретање програма ако је измењено)

en: Multiple instances
sr: Више примерака

en: Don’t start a new instance
sr: Не покреће нови примерак

en: Save on exit
sr: Чува при изласку

en: Directories
sr: Директоријуми

en: Tabs
sr: Језичци

en: Directory history
sr: Историјат директоријума

en: Commandline history
sr: Историјат линије наредби

en: Search history
sr: Историјат претраге

en: Size display mode
sr: Режим приказа величине

note: Translators: 'Powered' refers to the mode of file size display (here - display using units of data: kB, MB, GB, ...)
en: Powered
sr: На степен

note: Translators: '<locale>' refers to the mode of file size display (here - use current locale settings)
en: <locale>
sr: <месно>

en: Grouped
sr: Груписано

en: Plain
sr: Обично

en: Text (rw-r--r--)
sr: Текстуално (rw-r--r--)

en: Number (644)
sr: Бројевно (311)

en: Format:
sr: Облик:

en: See the manual page for “strftime” for help on how to set the format string.
sr: Погледајте упутство за „strftime“ ради помоћи у постављању ниске облика датума.

en: Edit Colors…
sr: Измени боје…

en: Colors
sr: Боје

en: Foreground
sr: Прочеље

en: Background
sr: Позадина

en: Default:
sr: Основно:

en: Alternate:
sr: Резервно:

en: Selected file:
sr: Изабрана датотека:

en: Cursor:
sr: Курзор:

en: Edit LS_COLORS Palette
sr: Уреди палету ЛС_БОЈА

en: Palette
sr: Палета

en: Foreground:
sr: Прочеље:

en: Background:
sr: Позадина:

en: Black
sr: Црна

en: Red
sr: Црвена

en: Green
sr: Зелена

en: Yellow
sr: Жута

en: Blue
sr: Плава

en: Magenta
sr: Љубичаста

en: Cyan
sr: Плавичаста

en: White
sr: Бела

en: _Reset
sr: _Врати

en: With file name
sr: Са називом датотеке

en: In separate column
sr: У одвојеној колони

en: In both columns
sr: У обе колоне

en: No icons
sr: Без иконица

en: File type icons
sr: Иконице врсте датотеке

en: MIME icons
sr: МИМЕ иконице

en: Respect theme colors
sr: Поштуј боје теме

en: Modern
sr: Савремено

en: Fusion
sr: Фузија

en: Classic
sr: Класично

en: Deep blue
sr: Тамно плава

en: Cafezinho
sr: Боје кафе

en: Green tiger
sr: Зелени тигар

en: Winter
sr: Зима

en: Custom
sr: Произвољно

en: File panes
sr: Површи за датотеке

en: Font:
sr: Словни лик:

en: Row height:
sr: Висина реда:

note: File extensions
en: Display file extensions:
sr: Прикажи наставке датотека:

note: Graphical mode
en: Graphical mode:
sr: Графички режим:

note: Color scheme
en: Color scheme:
sr: Шема боја:

en: Edit…
sr: Уреди…

note: LS_COLORS
en: Colorize files according to the LS_COLORS environment variable
sr: Обој датотеке према променљивој окружења „LS_COLORS“

en: Edit colors…
sr: Измени боје…

en: MIME icon settings
sr: Подешавања МИМЕ иконица

en: Icon size:
sr: Величина иконица:

en: Scaling quality:
sr: Квалитет сразмере:

en: Theme icon directory:
sr: Директоријум иконица теме:

en: Tab bar
sr: Трака језичка

en: Always show the tab bar
sr: Увек приказује траку језичака

en: Lock icon
sr: Иконица катанца

en: * (asterisk)
sr: * (звездица)

en: Styled text
sr: Стилизовани текст

en: Confirm before delete
sr: Потврди пре брисања

en: Confirm defaults to OK
sr: Потврди подразумевано на У реду

en: Preselected overwrite action in copy dialog
sr: Предизабрана радња преписивања у прозорчету умножавања

en: Query first
sr: Прво упитај

en: Rename
sr: Преименуј

en: Overwrite silently
sr: Пресними неприметно

en: Preselected overwrite action in move dialog
sr: Предизабрана радња преписивања у прозорчету премештања

en: Default Drag and Drop Action
sr: Основна радња превлачења и убацивања

en: Confirm mouse operation
sr: Потврди радње миша

en: Copy
sr: Умножите

en: Move
sr: Премести

en: Filetypes to hide
sr: Врсте датотека за скривање

en: Unknown
sr: Непознате

en: Regular files
sr: Обичне датотеке

en: Socket, fifo, block, or character devices
sr: Прикључница, пупи, блок или знаковни уређаји

en: Shortcuts (Windows systems)
sr: Пречице (систем прозора)

en: Mountable locations
sr: Прикачива места

en: Virtual files
sr: Виртуелне датотеке

en: Volatile files
sr: Непостојане датотеке

en: Also hide
sr: Такође сакриј

en: Hidden files
sr: Скривене датотеке

en: Backup files
sr: Резервне датотеке

en: Symlinks
sr: Симболичке везе

en: An app with this label exists already.
    Please choose another label.
sr: Програм са овим натписом већ постоји.
    Изаберите други натпис.

en: Label:
sr: Натпис:

en: Command:
sr: Наредба:

en: Icon:
sr: Иконица:

en: Can handle multiple files
sr: Може да ради са више датотека

en: Can handle URIs
sr: Може да ради са путањама

en: Requires terminal
sr: Захтева терминал

en: Show for
sr: Прикажи за

en: All directories
sr: Све директоријуме

en: All directories and files
sr: Све директоријуме и датотеке

en: Some files
sr: Неке датотеке

en: File patterns
sr: Обрасци датотека

en: New Application
sr: Нови програм

en: Edit Application
sr: Измени програм

en: Always download remote files before opening in external programs
sr: Увек преузми удаљене датотеке пре отварања у спољним програмима

en: MIME applications
sr: МИМЕ програми

en: Standard programs
sr: Стандардни програми

en: Viewer:
sr: Прегледач:

en: Editor:
sr: Уређивач:

en: Differ:
sr: Разлике:

en: Search:
sr: Претрага:

en: Send files:
sr: Пошаљи датотеке:

en: Terminal:
sr: Терминал:

en: Use Internal Viewer
sr: Користи унутрашњи прегледач

en: Use Internal Search
sr: Користи унутрашњу претрагу

en: Other favourite apps
sr: Остали омиљени програми

en: Label
sr: Натпис

en: Command
sr: Наредба

en: Global app options
sr: Опште опције програма

en: Terminal command for apps in the list above:
sr: Наредбе терминала за програме на списку изнад:

en: Leave terminal window open
sr: Оставља отворен прозор терминала

en: Alias:
sr: Надимак:

en: Device/Label:
sr: Уређај:Натпис

en: Mount point:
sr: Тачка прикључења:

en: New Device
sr: Нови уређај

en: Edit Device
sr: Уреди уређај

en: Devices
sr: Уређаји

en: Alias
sr: Надимак

en: Show Samba workgroups button
    (Needs program restart if altered)
sr: Приказује дугме Самба радних група
    (захтева поновно покретање програма ако је измењено)

en: Show only the icons
sr: Прикажи само иконице

en: General
sr: Опште

en: Format
sr: Запис

en: Layout
sr: Распоред

en: Confirmation
sr: Потврђивање

en: Filters
sr: Пропусници

en: Programs
sr: Програми

en: _Pattern:
sr: _Шаблон:

en: Case _sensitive
sr: Разликуј _величину слова

en: She_ll syntax
sr: Синтакса _љуске

en: Rege_x syntax
sr: Синтакса _рег. израза

en: Select Using Pattern
sr: Изаберите користећи шаблон

en: Unselect Using Pattern
sr: Поништите избор користећи шаблон

note: Create prepare copy specific widgets Create prepare move specific widgets
en: Query First
sr: Прво упитај

en: Follow Links
sr: Прати везе

note: Customize prepare xfer widgets
en: Overwrite Files
sr: Пресними датотеке

en: copy %d file to | copy %d files to
sr[0]: умножи %d датотеку у
sr[1]: умножи %d датотеке у
sr[2]: умножи %d датотека у
sr[3]: умножи %d датотеку у

en: Move “%s” to
sr: Премести „%s“ у

en: move %d file to | move %d files to
sr[0]: премести %d датотеку у
sr[1]: премести %d датотеке у
sr[2]: премести %d датотека у
sr[3]: премести %d датотеку у

note: Nothing exists, ask the user if a new directory might be suitable in the path that he specified
en: The directory “%s” doesn’t exist, do you want to create it?
sr: Директоријум „%s“ не постоји, да ли желите да га направите?

en: No
sr: Не

en: Yes
sr: Да

en: Unknown error
sr: Непозната грешка

en: No server selected
sr: Сервер није изабран

en: Network protocol
sr: Мрежни протокол

en: Connection name
sr: Назив везе

en: Remote Connections
sr: Удаљене везе

en: Connections
sr: Везе

en: Search local directories only
sr: Претражи само месне директоријуме

en: Files _not containing text
sr: Датотеке _не садрже текст

en: Failed to read file %s: File is not searchable
sr: Нисам успео да прочитам датотеку „%s“: Датозека се не може претраживати

en: Failed to read file %s: %s
sr: Нисам успео да прочитам датотеку „%s“: %s

en: Searching in: %s
sr: Тражим у: %s

en: Found %d match — search aborted | Found %d matches — search aborted
sr[0]: Нашао сам %d поклапање — претрага је прекинута
sr[1]: Нашао сам %d поклапања — претрага је прекинута
sr[2]: Нашао сам %d поклапања — претрага је прекинута
sr[3]: Нашао сам једно поклапање — претрага је прекинута

en: Found %d match | Found %d matches
sr[0]: Нашао сам %d поклапање
sr[1]: Нашао сам %d поклапања
sr[2]: Нашао сам %d поклапања
sr[3]: Нашао сам једно поклапање

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
sr: Нисам успео да подесим иб групе процеса садржаног %d: %s.

en: Error parsing the search command.
sr: Грешка приликом обраде наредбе за претрагу.

en: Error running the search command.
sr: Грешка приликом покретања наредбе за претрагу.

en: Failed to change directory outside of %s
sr: Нисам успео да изменим директоријум изван „%s“

en: Search…
sr: Тражи…

note: search in
en: Select Directory
sr: Изаберите директоријум

en: _Look in folder:
sr: _Тражи у фасцикли:

en: %d file listed | %d files listed
sr[0]: %d датотека је наведена
sr[1]: %d датотеке су наведене
sr[2]: %d датотека је наведено
sr[3]: %d датотека је наведена

en: Accelerator key
sr: Тастер пречице

en: Accelerator modifiers
sr: Измењивачи пречица

en: Accelerator Mode
sr: Режим пречице

en: The type of accelerator.
sr: Врста пречице.

en: Disabled
sr: Искључено

en: New accelerator…
sr: Нова пречица…

en: Credits
sr: Заслуге

en: Written by
sr: Написао

en: Documented by
sr: Документовао

en: Translated by
sr: Данило Шеган <dsegan@gmx.net>
    Мирослав Николић <miroslavnikolic@rocketmail.com>
    
    http://prevod.org — превод на српски језик

en: Plugin Webpage
sr: Веб страница прикључка

en: C_redits
sr: _Заслуге

en: About %s
sr: О програму „%s“

en: /Grandparent
sr: /Велики_родитељ

en: /Parent
sr: /Родитељ

en: /File name
sr: /Назив датотеке

en: /File name (range)
sr: /Назив датотеке (опсег)

en: /File name without extension
sr: /Назив датотеке без наставка

en: /File name without extension (range)
sr: /Назив датотеке без наставка (опсег)

en: /File extension
sr: /Проширење датотеке

en: /Counter
sr: /Бројач

en: /Counter (width)
sr: /Бројач (ширина)

en: /Counter (auto)
sr: /Бројач (самостално)

en: /Hexadecimal random number (width)
sr: /Хексадецимални насумични број (ширина)

en: /Date
sr: /Датум

en: /Date/<locale>
sr: /Датум/<језик>

en: /Date/yyyy-mm-dd
sr: /Датум/гггг-мм-дд

en: /Date/yy-mm-dd
sr: /Датум/гг-мм-дд

en: /Date/yy.mm.dd
sr: /Датум/гг.мм.дд

en: /Date/yymmdd
sr: /Датум/ггммдд

en: /Date/dd.mm.yy
sr: /Датум/дд.мм.гг

en: /Date/mm-dd-yy
sr: /Датум/мм-дд-гг

en: /Date/yyyy
sr: /Датум/гггг

en: /Date/yy
sr: /Датум/гг

en: /Date/mm
sr: /Датум/мм

en: /Date/mmm
sr: /Датум/ммм

en: /Date/dd
sr: /Датум/дд

en: /Time
sr: /Време

en: /Time/<locale>
sr: /Време/<језик>

en: /Time/HH.MM.SS
sr: /Време/ЧЧ.ММ.СС

en: /Time/HH-MM-SS
sr: /Време/ЧЧ-ММ-СС

en: /Time/HHMMSS
sr: /Време/ЧЧММСС

en: /Time/HH
sr: /Време/ЧЧ

en: /Time/MM
sr: /Време/ММ

en: /Time/SS
sr: /Време/СС

en: _Select range:
sr: Изабери _опсег:

en: _Inverse selection
sr: _Преокрени избор

en: Range Selection
sr: Избор опсега

en: Add Rule
sr: Додај правило

en: Edit Rule
sr: Измени правило

en: _Template
sr: _Шаблон

en: Directory
sr: Директоријум

en: Counter
sr: Бројач

en: Metatag
sr: Мета ознака

en: _Start:
sr: _Почетак:

en: Ste_p:
sr: _Корак:

en: Di_gits:
sr: _Цифре:

en: auto
sr: самостално

en: Regex replacing
sr: Замена регуларним изразима

en: Remove A_ll
sr: Уклони _све

en: Case
sr: Величина слова

en: <unchanged>
sr: <неизмењено>

en: lowercase
sr: мала слова

en: UPPERCASE
sr: ВЕЛИКА СЛОВА

en: Sentence case
sr: Слова реченице

note: FIXME
en: Initial Caps
sr: Почетно велико слово

note: FIXME
en: tOGGLE cASE
sr: иЗМЕНИ вЕЛИЧИНУ сЛОВА

en: Trim blanks
sr: Скрати празнине

en: <none>
sr: <ништа>

en: leading
sr: водећи

en: trailing
sr: пратећи

en: leading and trailing
sr: водећи и пратећи

en: Search for
sr: Потражи

en: Regex pattern
sr: Образац регуларног израза

en: Replace with
sr: Замени са

en: Replacement
sr: Замена

en: Match case
sr: Упореди величину слова

en: Case sensitive matching
sr: Поклапање осетљиво на величину слова

en: The program has now finished. Press Enter to close this window.
sr: Програм је сада завршио. Притисните „Унеси“ да затворите овај прозор.

en: Read
sr: Чита

en: Write
sr: Пише

en: Execute
sr: Извршава

en: Owner:
sr: Власник:

en: Group:
sr: Група:

en: Others:
sr: Остали:

en: Text view:
sr: Текстуални преглед:

en: Number view:
sr: Бројевни преглед:

en: Failed to execute the mount command
sr: Нисам успео да извршим наредбу за прикључење

en: Mount failed: permission denied
sr: Неуспешно прикључење: забрањен приступ

en: Mount failed: no medium found
sr: Неуспешно прикључење: медиј није нађен

en: Mount failed: mount exited with exitstatus %d
sr: Неуспешно прикључење: „mount“ је завршио са повратним кодом „%d“

en: Volume successfully unmounted
sr: Волумен је успешно откачен

en: Cannot unmount the volume:
    %s
    Error code: %d
sr: Не могу да откачим уређај:
    %s
    Кȏд грешке: %d

en: Mounting %s
sr: Прикључујем „%s“

en: Go to: %s (%s)
sr: Иди на: %s (%s)

en: Go to: %s
sr: Иди на: %s

en: Mount: %s
sr: Прикључи: %s

en: Unmount: %s
sr: Искључи: %s

en: <New connection>
sr: <Нова веза>

en: Connect to: %s
sr: Повежи се на: %s

en: Disconnect from: %s
sr: Прекини везу са: %s

en: Connecting to %s
sr: Повезујем се на „%s“

en: Unknown disk usage
sr: Непозната употреба диска

en: Home
sr: Лични

en: Go to: Home
sr: Иди на: Лични

en: Disconnect error
sr: Грешка прекида везе

en: Opens remote connection to %s
sr: Отворите удаљене везе са „%s“

en: Closes remote connection to %s
sr: Затворите удаљене везе са „%s“

en: Failed to browse the network. Is Samba supported on the system?
sr: Нисам успео да разгледам мрежу. Да ли је Самба подржана на систему?

en: SMB
sr: СМБ

en: Searching for workgroups and hosts
sr: Тражим радне групе и домаћине

en: Go to: Samba Network
sr: Иди на: Самба мрежу

en: link to %s
sr: веза до „%s“

en: Waiting for file list
sr: Чекам списак датотека

en: Add current dir
sr: Додајте текући директоријум

en: Manage bookmarks…
sr: Управљај обележивачима…

en: _Open
sr: _Отвори

en: _Open with “%s”
sr: _Отвори програмом „%s“

en: name
sr: назив

en: ext
sr: прош

en: dir
sr: дир

en: size
sr: велич.

en: date
sr: датум

en: perm
sr: овлашћ.

en: uid
sr: киб

en: gid
sr: гиб

en: /_Copy here
sr: /_Умножи овде

en: /_Move here
sr: /_Премести овде

en: /_Link here
sr: /_Повежи овде

en: /C_ancel
sr: /_Откажи

en: “%s” seems to be a binary executable file but it lacks the executable bit. Do you want to set it and then run the file?
sr: Изгледа да је „%s“ бинарна извршна датотека, али јој недостаје извршни бит. Да ли желите да га поставите и затим покренете датотеку?

en: Make Executable?
sr: Да учиним извршном?

en: OK
sr: У реду

en: “%s” is an executable text file. Do you want to run it, or display its contents?
sr: „%s“ је извршна текстуална датотека. Да ли желите да је покренете, или да прикажете њен садржај?

en: Run or Display
sr: Покрени или прикажи

en: Display
sr: Прикажи

en: Run
sr: Покрени

en: No default application found for the file type %s.
sr: Нисам пронашао основни програм за врсту датотеке „%s“.

en: Open the "Applications" page in the Control Center to add one.
sr: Отворите страницу „Програми“ у Управљачком центру да га додате.

en: %s does not know how to open remote file. Do you want to download the file to a temporary location and then open it? | %s does not know how to open remote files. Do you want to download the files to a temporary location and then open them?
sr[0]: „%s“ не зна како да отвори удаљену датотеку. Да ли желите да преузмете датотеку у привремену фасциклу и да је тада отворите?
sr[1]: „%s“ не зна како да отвори удаљене датотеке. Да ли желите да преузмете датотеке у привремену фасциклу и да их тада отворите?
sr[2]: „%s“ не зна како да отвори удаљене датотеке. Да ли желите да преузмете датотеке у привремену фасциклу и да их тада отворите?
sr[3]: „%s“ не зна како да отвори удаљену датотеку. Да ли желите да преузмете датотеку у привремену фасциклу и да је тада отворите?

en: Directory listing failed.
sr: Навођење директоријума није успело.

en: Failed to open connection.
sr: Не могу да успоставим везу.

en: Not an ordinary file.
sr: Није уобичајена датотека.

en: Couldn’t retrieve MIME type of the file.
sr: Не могу да набавим МИМЕ врсту датотеке.

en: Invalid command
sr: Неисправна наредба

en: Application:
sr: Програм:

en: Open with other…
sr: Отвори другим…

en: Needs terminal
sr: Захтева терминал

en: Open Wit_h
sr: Отвори _програмом

en: Other _Application…
sr: Други _програм…

en: Open Wit_h…
sr: Отвори _програмом…

en: Cut
sr: Исеците

note: {file_run, "file.run"},
en: Send files
sr: Пошаљи датотеке

en: _Properties…
sr: _Својства…

en: E_xecute
sr: _Изврши

en: Open _terminal here
sr: Овде отвори _терминал

en: Copy file names
sr: Умножи називе датотека

en: %s of %s kB in %d of %d file | %s of %s kB in %d of %d files
sr[0]: %s од %s kB у %d од %d датотеке
sr[1]: %s од %s kB у %d од %d датотеке
sr[2]: %s од %s kB у %d од %d датотека
sr[3]: %s од %s kB у %d од %d датотеке

en: %s, %d of %d dir selected | %s, %d of %d dirs selected
sr[0]: %s, изабран је %d од %d директоријума
sr[1]: %s, изабрана су %d од %d директоријума
sr[2]: %s, изабрано је %d од %d директоријума
sr[3]: %s, изабран је %d од %d директоријума

en: %s free
sr: %s слободно

en: The tab is locked, close anyway?
sr: Језичак је закључан, да ипак затворим?

en: Open in New _Tab
sr: Отвори у новом _језичку

en: _Unlock Tab
sr: _Откључај језичак

en: _Lock Tab
sr: _Закључај језичак

en: _Refresh Tab
sr: _Освежи језичак

en: Copy Tab to Other _Pane
sr: Умножи језичак у друго _окно

en: _Close Tab
sr: _Затвори језичак

en: Close _All Tabs
sr: Затвори _све језичке

en: Close _Duplicate Tabs
sr: Затвори _удвостручене језичке

en: No file name given
sr: Није дат назив датотеке

en: New Text File
sr: Нова текстуална датотека

en: Symbolic link name:
sr: Назив симболичке везе:

en: Create Symbolic Link
sr: Направи симболичку везу

en: Skip all
sr: Прескочи све

en: Filter:
sr: Пропусник:

en: _New
sr: _Ново

en: _Paste
sr: _Убаци

en: _Refresh
sr: _Освежи

en: _Directory
sr: _Директоријум

en: _Text File
sr: _Текстуална датотека

en: _File
sr: _Датотека

en: Change _Owner/Group
sr: Промени _власника/групу

en: Change Per_missions
sr: Промени _овлашћења

en: Advanced _Rename Tool
sr: Напредни алат за _преименовање

en: Create _Symbolic Link
sr: Направи _симболичку везу

en: _Search…
sr: _Тражи…

en: _Quick Search…
sr: _Брза претрага…

en: _Enable Filter…
sr: _Укључи филтер…

en: _Diff
sr: _Разлике

en: S_ynchronize Directories
sr: Усагласи _директоријуме

en: Start _GNOME Commander as root
sr: Покрени _Гномовог наредника као администратор

en: _Quit
sr: _Изађи

en: _Edit
sr: _Уређивање

en: Cu_t
sr: _Исеци

en: _Copy
sr: _Умножи

en: _Delete
sr: _Обриши

en: Copy _File Names
sr: Умножи _називе датотека

en: _Mark
sr: О_значи

en: _Select All
sr: Изабери _све

en: _Unselect All
sr: _Поништи све

en: Select all _Files
sr: Изабери све _датотеке

en: Unselect all Fi_les
sr: Поништи избор _свих датотека

en: Select with _Pattern
sr: Изабери према о_брасцу

en: Unselect with P_attern
sr: Поништи избор према об_расцу

en: Select with same _Extension
sr: Изабери са истим _проширењем

en: Unselect with same E_xtension
sr: Поништи избор са _истим проширењем

en: _Invert Selection
sr: _Обрни избор

en: _Restore Selection
sr: _Врати избор

en: _Compare Directories
sr: Пореди _директоријуме

en: _View
sr: Пре_глед

en: _Back
sr: На_зад

en: _Forward
sr: На_пред

en: _Equal Panel Size
sr: _Иста величина површи

en: Maximize Panel Size
sr: Увећај величину површи

en: Show Toolbar
sr: Прикажи траку алата

en: Show Device Buttons
sr: Прикажи дугмад уређаја

en: Show Device List
sr: Прикажи списак уређаја

en: Show Command Line
sr: Прикажи линију наредби

en: Show Buttonbar
sr: Прикажи траку дугмади

en: Show Hidden Files
sr: Прикажи скривене датотеке

en: Show Backup Files
sr: Прикажи резервне датотеке

en: Horizontal Orientation
sr: Водоравно усмерење

en: _Settings
sr: _Подешавања

en: _Options…
sr: _Опције…

en: _Keyboard Shortcuts…
sr: _Пречице тастатуре…

en: _Connections
sr: _Везе

en: _Remote Server…
sr: _Удаљени сервер…

en: New Connection…
sr: Нова веза…

en: _Bookmarks
sr: О_бележивачи

en: _Bookmark this Directory…
sr: _Обележи овај директоријум…

en: _Manage Bookmarks…
sr: _Управљај обележивачима…

en: _Plugins
sr: Пр_икључци

en: _Configure Plugins…
sr: _Подеси прикључке…

en: _Help
sr: По_моћ

en: _Documentation
sr: _Документација

en: _Keyboard Shortcuts
sr: _Пречице тастатуре

en: GNOME Commander on the _Web
sr: Гномов наредник на _вебу

en: Report a _Problem
sr: Извести о _проблему

en: _About
sr: _О програму

en: Refresh
sr: Освежите

en: Go to the oldest
sr: Идите на најстарије

en: Go back
sr: Идите назад

en: Go forward
sr: Идите напред

en: Go to the latest
sr: Идите на најновије

en: Copy file names (SHIFT for full paths, ALT for URIs)
sr: Умножите називе датотека (ПОМАК за пуне путање, АЛТ за јединствене одреднике изворишта)

en: Paste
sr: Убаците

en: Edit (SHIFT for new document)
sr: Уредите (ПОМАК за нови документ)

en: Open terminal (SHIFT for root privileges)
sr: Отворите терминал (ПОМАК за овлашћења администратора)

en: Drop connection
sr: Прекините везу

en: F3 View
sr: Ф3 погледај

en: F4 Edit
sr: Ф4 уреди

en: F5 Copy
sr: Ф5 умножи

en: F6 Move
sr: Ф6 премести

en: F7 Mkdir
sr: Ф7 направи_дир

en: F8 Delete
sr: Ф8 обриши

en: F9 Search
sr: Ф9 протражи

en: GNOME Commander — ROOT PRIVILEGES
sr: Гномов наредник — ОВЛАШЋЕЊА АДМИНИСТРАТОРА

en: Search
sr: Тражи

en: Path matches regex:
sr: Путања одговара регуларном изразу:

en: Name contains:
sr: Назив садржи:

en: Unlimited depth
sr: Неограничена дубина

en: Current directory only
sr: Само текући директоријум

en: %i level | %i levels
sr[0]: %i ниво
sr[1]: %i нивоа
sr[2]: %i нивоа
sr[3]: %i ниво

en: Search _recursively:
sr: Потражи _дубински:

note: find text
en: Contains _text:
sr: Садржи _текст:

note: case check
en: Case sensiti_ve
sr: Разликуј _величину слова

en: No file selected
sr: Није изабрана ниједна датотека

en: Bookmark current directory
sr: Забележи текући директоријум

en: Manage bookmarks
sr: Управљај обележивачима

en: Go to bookmarked location
sr: Иди на забележено место

en: Show bookmarks of current device
sr: Прикажи обележиваче текућег уређаја

en: Execute command
sr: Извршите наредбу

en: Open terminal
sr: Отворите терминал

en: Open terminal as root
sr: Отворите терминал као администратор

en: Start GNOME Commander as root
sr: Покрените Гномовог наредника као администратор

en: Close connection
sr: Затворите везу

en: New connection
sr: Нова веза

en: Open connection
sr: Отворите везу

en: Change left connection
sr: Измените леву везу

en: Change right connection
sr: Измените десну везу

en: Show user defined files
sr: Прикажите корисникове одређене датотеке

en: Advanced rename tool
sr: Напредни алат за преименовање

en: Change permissions
sr: Промените овлашћења

en: Change owner/group
sr: Промените власника/групу

en: Copy files
sr: Умножите датотеку

en: Copy files with rename
sr: Умножите датотеке са преименовањем

en: Create symbolic link
sr: Направите симболичку везу

en: Delete files
sr: Обришите датотеке

en: Compare files (diff)
sr: Упоредите датотеке (diff)

en: Edit file
sr: Уредите датотеку

en: Edit a new file
sr: Уредите нову датотеку

en: Quit
sr: Завршите

en: View with external viewer
sr: Прикажите спољним прегледачем

en: View with internal viewer
sr: Прикажите унутрашњим прегледачем

en: Create directory
sr: Направите директоријум

en: Move files
sr: Преместите датотеке

en: Rename files
sr: Преименујте датотеку

en: Synchronize directories
sr: Усагласите директоријуме

en: About GNOME Commander
sr: О Гномовом нареднику

en: Help contents
sr: Садржај помоћи

en: Help on keyboard shortcuts
sr: Помоћ на пречицама тастатуре

en: Report a problem
sr: Известите о проблему

en: GNOME Commander on the web
sr: Гномов наредник на вебу

en: Compare directories
sr: Упоредите директоријуме

en: Invert selection
sr: Преокрените избор

en: Select all
sr: Изаберите све

en: Select all files
sr: Изаберите све датотеке

en: Unselect all files
sr: Поништите избор свих датотека

en: Toggle selection
sr: Пребаците избор

en: Toggle selection and move cursor downward
sr: Пребаците избор и преместите курсор на доле

en: Unselect all
sr: Одзначите све

en: Keyboard shortcuts
sr: Пречице тастатуре

en: Configure plugins
sr: Подесите прикључке

en: Back one directory
sr: Назад за један директоријум

en: Close the current tab
sr: Затворите тренутни језичак

en: Close all tabs
sr: Затворите све језичке

en: Close duplicate tabs
sr: Затвори удвостручене језичке

en: Change directory
sr: Измените директоријум

en: Show directory history
sr: Прикажите историјат директоријума

en: Equal panel size
sr: Изједначите величине површи

en: Maximize panel size
sr: Увећајте величину површи

en: Back to the first directory
sr: Назад на први директоријум

en: Forward one directory
sr: Напред за један директоријум

en: Home directory
sr: Лични директоријум

en: Open directory in the active window
sr: Отворите директоријум у радном прозору

en: Open directory in the inactive window
sr: Отворите директоријум у нерадном прозору

en: Open directory in the left window
sr: Отворите директоријум у левом прозору

en: Open directory in the right window
sr: Отворите директоријум у десном прозору

en: Open directory in the new tab
sr: Отворите директоријум у новом језичку

en: Open directory in the new tab (inactive window)
sr: Отворите директоријум у новом језичку (нерадном прозору)

en: Forward to the last directory
sr: Напред до последњег директоријума

en: Next tab
sr: Следећи језичак

en: Open directory in a new tab
sr: Отворите директоријум у новом језичку

en: Previous tab
sr: Претходни језичак

en: Root directory
sr: Корени директоријум

en: Lock/unlock tab
sr: Закључајте/откључајте језичак

en: Show terminal
sr: Прикажите терминал

en: Display main menu
sr: Прикажи главни изборник

en: Move cursor one step up
sr: Померите курсор један корак горе

en: Move cursor one step down
sr: Померите курсор један корак доле

en: No valid command given.
sr: Није дата исправна наредба.

en: Unable to execute command.
sr: Не могу да извршим наредбу.

en: No search command given.
sr: Није дата наредба претраге.

en: You can set a command for a search tool in the program options.
sr: Можете да поставите наредбу за алат претраге у опцијама програма.

en: Create symbolic links of %i file in %s? | Create symbolic links of %i files in %s?
sr[0]: Да направим симболичке везе за %i датотеку у „%s“?
sr[1]: Да направим симболичке везе за %i датотеке у „%s“?
sr[2]: Да направим симболичке везе за %i датотека у „%s“?
sr[3]: Да направи  симболичке везе за %i датотеку у „%s“?

en: Create
sr: Направи

en: Warning
sr: Упозорење

en: The default send-to command only supports one selected file at a time. You can change the command in the program options.
sr: Основна наредба слања ка подржава само једну изабрану датотеку у исто време. Можете изменити наредбу у опцијама програм.

en: Operation not supported on remote file systems
sr: Радња није подржана на удаљеним системима датотека

en: Too many selected files
sr: Превише изабраних датотека

en: Unable to open terminal in root mode.
sr: Не могу да отворим терминал у режиму администратора.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found.
sr: Нисам пронашао „gksudo“, „xdg-su“, „gksu“, „gnomesu“, „kdesu“ или „beesu“.

en: Unable to start GNOME Commander in root mode.
sr: Не могу да покренем Гномовог наредника у режиму администратора.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found
sr: Нисам пронашао „gksudo“, „xdg-su“, „gksu“, „gnomesu“, „kdesu“ или „beesu“

en: Bookmarks
sr: Обележивачи

en: There was an error opening home page.
sr: Дошло је до грешке отварања личне странице.

en: There was an error reporting problem.
sr: Дошло је до грешке извештавања о проблему.

en: A fast and powerful file manager for the GNOME desktop
sr: Брз и моћан управник датотекама за Гномово радно окружење

en: GNOME Commander is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sr: Гномов наредник је слободан програм; можете га прослеђивати и/или мењати под условима Гнуове опште јавне лиценце коју је објавила Задужбина слободног софтвера; било издања 2 лиценце или (по вашем избору) било којег новијег.

en: GNOME Commander is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sr: Гномов наредник се расподељује у нади да ће бити користан, али БЕЗ ИКАКВЕ ГАРАНЦИЈЕ; чак и без примењене гаранције ТРЖИШНЕ ВРЕДНОСТИ или ПРИЛАГОЂЕНОСТИ ОДРЕЂЕНОЈ НАМЕНИ.  Погледајте Гнуову општу јавну лиценцу за више детаља.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Commander; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
sr: Требали сте да примите примерак Гнуове опште јавне лиценце уз овај програм; ако нисте, пишите Задужбини слободног софтвера на адресу: „Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA“.

en: Transfer problem
sr: Проблем преноса

en: Copy problem
sr: Проблем умножавања

en: Copy into
sr: Умножи у

en: Rename all
sr: Преименуј све

note: ToDo: Adjust wording dynamically, see also below at run_move_overwrite_dialog ToDo: Adjust wording dynamically, see also above at run_file_copy_overwrite_dialog
en: Overwrite file:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
    
    With:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
sr: Препиши датотеку:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
    
    Са:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>

en: Replace
sr: Замени

en: Replace all
sr: Замени све

en: Error while transferring “%s”
    
    %s
sr: Грешка приликом премештања „%s“
    
    %s

en: Move problem
sr: Проблем премештања

en: copying…
sr: умножавам…

en: [file %ld of %ld] “%s”
sr: [%ld. од %ld датотека] „%s“

en: Copying a directory into itself is a bad idea.
sr: Умножавање директоријума у себе је лоша идеја.

en: The whole operation was cancelled.
sr: Читава радња је отказана.

en: preparing…
sr: припремам…

en: Moving a directory into itself is a bad idea.
sr: Премештање директоријума у самог себе је лоша идеја.

en: downloading to /tmp
sr: преузимам у „/tmp“

en: Error while creating symlink “%s”
    
    %s
sr: Грешка приликом стварања симболичке везе „%s“
    
    %s

en: Symlink creation problem
sr: Проблем стварања симболичке везе

en: Ignore
sr: Занемари

[ctx: Filename suffix]
note: Translators: Translate 'Copy' as a noun here
en: Copy
sr: Умножи

en: Source “%s” could not be deleted. Aborting!
    
    %s
sr: Извор „%s“ се не може обрисати. Прекидам!
    
    %s

en: Source “%s” could not be copied. Aborting!
sr: Извор „%s“ се не може умножити. Прекидам!

en: stopping…
sr: заустављам…

en: Progress
sr: Напредовање

en: %s of %s copied
sr: Умножио сам %s од %s

en: %.0f%% copied
sr: %.0f%% је умножено

en: Couldn’t load installed file type pixmap, trying to load %s instead
sr: Не могу да учитам инсталирану сличицу за врсту датотеке, покушавам да учитам „%s“

en: Can’t find the pixmap anywhere. Make sure you have installed the program or is executing gnome-commander from the gnome-commander-%s/src directory
sr: Не могу нигде да нађем сличицу. Проверите да ли сте инсталирали програм или да извршавате Гномовог наредника из директоријума „gnome-commander-%s/src“

en: Couldn’t load installed pixmap, trying to load %s instead
sr: Не могу да учитам инсталирану сличицу, покушавам да учитам „%s“

en: Find
sr: Нађи

note: Search mode radio buttons
en: _Text
sr: _Текст

en: _Hexadecimal
sr: _Хексадецимално

note: sdlg->priv->progress = 0;
en: Searching…
sr: Претражујем…

en: Searching for “%s”
sr: Тражим „%s“

en: Position: %lu of %lu	Column: %d	%s
sr: Положај: %lu од %lu	Колона: %d	%s

en: Wrap
sr: Преломи

en: pixel | pixels
sr[0]: тачкица
sr[1]: тачкице
sr[2]: тачкице
sr[3]: тачкица

en: bit/sample | bits/sample
sr[0]: бит/узорак
sr[1]: бита/узорак
sr[2]: бита/узорак
sr[3]: бит/узорак

en: (fit to window)
sr: (уклопи у прозор)

en: _Copy selection
sr: _Умножи избор

en: _Close
sr: _Затвори

en: _Binary
sr: _Бинарно

en: _Image
sr: _Слика

en: _Zoom In
sr: У_већај

en: _Zoom Out
sr: У_мањи

en: _Normal Size
sr: _Уобичајена величина

en: _Best Fit
sr: _Најбоље уклапање

en: _Copy Text Selection
sr: _Умножи избор текста

en: Find…
sr: Нађи…

en: Find Next
sr: Нађи следеће

en: Find Previous
sr: Нађи претходно

en: _Encoding
sr: _Кодирање

en: _Wrap lines
sr: _Преломи редове

en: _UTF-8
sr: _УТФ‑8

en: English (US-_ASCII)
sr: Енглески (СД-_АСКРИ)

en: Terminal (CP437)
sr: Терминал (CP437)

en: Arabic (ISO-8859-6)
sr: Арапски (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows, CP1256)
sr: Арапски (Windows-1256)

en: Arabic (Dos, CP864)
sr: Арапски (Дос, CP864)

en: Baltic (ISO-8859-4)
sr: Балтички (ISO-8859-4)

en: Central European (ISO-8859-2)
sr: Централноевропски (ISO-8859-2)

en: Central European (CP1250)
sr: Централноевропски (CP1250)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
sr: Ћирилица (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (CP1251)
sr: Ћирилица (CP1251)

en: Greek (ISO-8859-7)
sr: Грчки (ISO-8859-7)

en: Greek (CP1253)
sr: Грчки (CP1253)

en: Hebrew (Windows, CP1255)
sr: Хебрејски (Виндоуз, CP1255)

en: Hebrew (Dos, CP862)
sr: Хебрејки (Дос, CP862)

en: Hebrew (ISO-8859-8)
sr: Хебрејски (ISO-8859-8)

en: Latin 9 (ISO-8859-15)
sr: Латинични 9 (ISO-8859-15)

en: Maltese (ISO-8859-3)
sr: Малтешки (ISO-8859-3)

en: Turkish (ISO-8859-9)
sr: Турски (ISO-8859-9)

en: Turkish (CP1254)
sr: Турски (CP1254)

en: Western (CP1252)
sr: Западноевропски (CP1252)

en: Western (ISO-8859-1)
sr: Западноевропски (ISO-8859-1)

en: Show Metadata _Tags
sr: Прикажи _ознаке метаподатака

en: Rotate Clockwise
sr: Окрени на десно

en: Rotate Counter Clockwis_e
sr: Окрени _супротно смеру казаљке на сату

en: Rotate 180°
sr: Заокрените за 180°

en: Flip _Vertical
sr: Изврни _усправно

en: Flip _Horizontal
sr: Изврни _водоравно

en: _Binary Mode
sr: _Бинарни режим

en: _Save Current Settings
sr: _Сачувај тренутна подешавања

en: _Hexadecimal Offset
sr: _Хексадецимални померај

en: _20 chars/line
sr: _20 знакова/ред

en: _40 chars/line
sr: _40 знакова/ред

en: _80 chars/line
sr: _80 знакова/ред

en: Quick _Help
sr: Брза _помоћ

en: Pattern “%s” was not found
sr: Нисам пронашао шаблон „%s“

en: Specify debug flags to use
sr: Наведите опције за уклањање грешака

en: Specify the start directory for the left pane
sr: Наведите почетни директоријум за леву површ

en: Specify the start directory for the right pane
sr: Наведите почетни директоријум за десну површ

en: Specify the directory for configuration files
sr: Наведите директоријум за датотеке подешавања

en: File Manager
sr: Управник датотека

en: Disable
sr: Искључи

en: Enable
sr: Укључи

en: Available plugins
sr: Доступни прикључци

en: Version
sr: Издање

en: _Enable
sr: _Укључи

en: _Configure
sr: _Подеси

en: <Exif and IPTC tags not supported>
sr: <Ознаке „Exif“ и „IPTC“ нису подржане>

en: <ID3, APE, FLAC and Vorbis tags not supported>
sr: <Ознаке „ID3“, „APE“, „FLAC“ и „Vorbis“ нису подржане>

en: <OLE2 and ODF tags not supported>
sr: <Ознаке „OLE2“ и „ODF“ нису подржане>

en: <PDF tags not supported>
sr: <Ознаке „PDF“ нису подржане>

en: Album
sr: Албум

en: Name of the album.
sr: Назив албума.

en: Album Artist
sr: Извођач албума

en: Artist of the album.
sr: Извођач албума.

en: Album Gain
sr: Појачање албума

en: Gain adjustment of the album.
sr: Дотеривање појачања албума.

en: Album Peak Gain
sr: Појачање врхунца албума

en: Peak gain adjustment of album.
sr: Дотеривање појачања врхунца албума.

en: Album Track Count
sr: Број нумере албума

en: Total number of tracks on the album.
sr: Укупан број нумера на албуму.

en: Artist
sr: Извођач

en: Artist of the track.
sr: Извођач нумере.

en: Bitrate
sr: Битски проток

en: Bitrate in kbps.
sr: Битски проток у kb/s.

en: Channels
sr: Број канала

en: Number of channels in the audio (2 = stereo).
sr: Број канала у звуку (2 = стерео).

en: Codec
sr: Кодек

en: Codec encoding description.
sr: Опис кодека кодирања.

en: Codec Version
sr: Издање кодека

en: Codec version.
sr: Издање кодека.

en: Comment
sr: Напомена

en: Comments on the track.
sr: Напомене на нумери.

en: Copyright
sr: Ауторска права

en: Copyright message.
sr: Порука ауторских права.

en: Cover Album Thumbnail Path
sr: Путања минијатуре омота албума

en: File path to thumbnail image of the cover album.
sr: Путања датотеке до сличице минијатуре омота албума.

en: Disc Number
sr: Број диска

en: Specifies which disc the track is on.
sr: Наводи на ком диску је нумера.

en: Duration
sr: Трајање

en: Duration of track in seconds.
sr: Трајање нумере у секундама.

en: Duration [MM:SS]
sr: Трајање [ММ:СС]

en: Duration of track as MM:SS.
sr: Трајање нумере у ММ:СС.

en: Genre
sr: Жанр

en: Type of music classification for the track as defined in ID3 spec.
sr: Врста музичког разврставања нумере као што је одређено у одредници ИД3.

en: Is New
sr: Новина

en: Set to “1” if track is new to the user (default “0”).
sr: Подесите на „1“ ако је нумера нова кориснику (основно је „0“).

en: ISRC
sr: МСКС

en: ISRC (international standard recording code).
sr: МСКС (међународни стандардни код снимања).

en: Last Play
sr: Последње пуштање

en: When track was last played.
sr: Када је нумера последњи пут пуштена.

en: Lyrics
sr: Текстови

en: Lyrics of the track.
sr: Стихови нумере.

en: MB album artist ID
sr: ИБ извођача албума ММ

en: MusicBrainz album artist ID in UUID format.
sr: ИБ извођача албума Мозгића музике у ЈУИБ запису.

en: MB Album ID
sr: ИБ албума ММ

en: MusicBrainz album ID in UUID format.
sr: ИБ албума Мозгића музике у ЈУИБ запису.

en: MB Artist ID
sr: ИБ извођача ММ

en: MusicBrainz artist ID in UUID format.
sr: ИБ извођача Мозгића музике у ЈУИБ запису.

en: MB Track ID
sr: ИБ нумере ММ

en: MusicBrainz track ID in UUID format.
sr: ИБ нумере Мозгића музике у ЈУИБ запису.

en: Channel Mode
sr: Режим канала

en: MPEG channel mode.
sr: МПЕГ режим канала.

en: Copyrighted
sr: Ауторска права

en: “1” if the copyrighted bit is set.
sr: „1“ ако је подешен бит ауторских права.

en: Layer
sr: Слој

en: MPEG layer.
sr: Слој МПЕГ-а.

en: Original Audio
sr: Изворни звук

en: “1” if the “original” bit is set.
sr: „1“ ако је подешен бит „изворно“.

en: MPEG Version
sr: Издање МПЕГ-а

en: MPEG version.
sr: Издање МПЕГ-а.

en: Performer
sr: Извођач

en: Name of the performer/conductor of the music.
sr: Име извођача/вође музике.

en: Play Count
sr: Број извођења

en: Number of times the track has been played.
sr: Колико је пута преслушана нумера.

en: Release Date
sr: Датум издања

en: Date track was released.
sr: Датум када је издата нумера.

en: Sample Rate
sr: Проток узорка

en: Sample rate in Hz.
sr: Проток узорка у Херцима (Hz).

en: Title
sr: Наслов

en: Title of the track.
sr: Наслов нумере.

en: Track Gain
sr: Појачање нумере

en: Gain adjustment of the track.
sr: Дотеривање појачања нумере.

en: Track Number
sr: Број нумере

en: Position of track on the album.
sr: Положај нумере на албуму.

en: Track Peak Gain
sr: Појачање врхунца нумере

en: Peak gain adjustment of track.
sr: Дотеривање појачања врхунца нумере.

en: Year
sr: Година

en: Year.
sr: Година.

en: Author
sr: Стваралац

en: Name of the author.
sr: Име ствараоца.

en: Byte Count
sr: Број бајта

en: Number of bytes in the document.
sr: Број бајтова у документу.

en: Case Sensitive
sr: Разликује величину слова

en: Case sensitive.
sr: Разликује величину слова.

en: Category
sr: Категорија

en: Category.
sr: Категорија.

en: Cell Count
sr: Број поља

en: Number of cells in the spreadsheet document.
sr: Број поља у табеларном документу.

en: Character Count
sr: Број знакова

en: Number of characters in the document.
sr: Број знакова у документу.

en: Codepage
sr: Кодна страница

en: The MS codepage to encode strings for metadata.
sr: МС кодна страница за кодирање ниски за метаподатке.

en: Comments
sr: Коментари

en: User definable free text.
sr: Слободан текст корисника.

en: Company
sr: Предузеће

en: Organization that the <Doc.Creator> entity is associated with.
sr: Организација са којом је придружен ентитет <Док.Стваралац>.

en: Creator
sr: Стваралац

en: An entity primarily responsible for making the content of the resource, typically a person, organization, or service.
sr: Ентитет првенствено одговоран за прављење садржаја изворишта, обично особа, организација, или услуга.

en: Created
sr: Направљен

en: Datetime document was originally created.
sr: Време када је документ првобитно направљен.

en: Date Created
sr: Датум стварања

en: Date associated with an event in the life cycle of the resource (creation/publication date).
sr: Датум придружен догађају у току живота изворишта (датум стварања/објављивања).

en: Date Modified
sr: Датум измене

en: The last time the document was saved.
sr: Када је последњи пут документ сачуван.

en: An account of the content of the resource.
sr: Налог садржаја изворишта.

en: Dictionary
sr: Речник

en: Dictionary.
sr: Речник.

en: Editing Duration
sr: Трајање уређивања

en: The total time taken until the last modification.
sr: Укупно време које је било потребно за последњу измену.

en: Generator
sr: Творац

en: The application that generated this document.
sr: Програм који је створио овај документ.

en: Hidden Slide Count
sr: Број скривених покретних приказа

en: Number of hidden slides in the presentation document.
sr: Број скривених покретних приказа у документу представљања.

en: Image Count
sr: Број слика

en: Number of images in the document.
sr: Број слика у документу.

en: Initial Creator
sr: Почетни стваралац

en: Specifies the name of the person who created the document initially.
sr: Наводи име особе која је првобитно направила документ.

en: Keywords
sr: Кључне речи

en: Searchable, indexable keywords.
sr: Претраживе, пописиве кључне речи.

en: Language
sr: Језик

en: The locale language of the intellectual content of the resource.
sr: Месни језик интелектуалног садржаја изворишта.

en: Last Printed
sr: Последње штампање

en: The last time this document was printed.
sr: Када је последњи пут документ штампан.

en: Last Saved By
sr: Ко је последњи сачувао

en: The entity that made the last change to the document, typically a person, organization, or service.
sr: Ентитет који је направио последњу измену у документу, обично је то особа, организација, или услуга.

en: Line Count
sr: Број редова

en: Number of lines in the document.
sr: Број редова у документу.

en: Links Dirty
sr: Измењене везе

en: Links dirty.
sr: Измењене везе.

en: Locale System Default
sr: Основни језик система

en: Identifier representing the default system locale.
sr: Одредник који представља основни језик система.

en: Manager
sr: Управник

en: Name of the manager of <Doc.Creator> entity.
sr: Име управника ентитета <Док.Ствараоца>.

en: Multimedia Clip Count
sr: Број мултимедијалних снимака

en: Number of multimedia clips in the document.
sr: Број мултимедијалних снимака у документу.

en: Note Count
sr: Број напомена

en: Number of “notes” in the document.
sr: Број „напомена“ у документу.

en: Object Count
sr: Број предмета

en: Number of objects (OLE and other graphics) in the document.
sr: Број предмета (ОЛЕ и осталих графичких) у документу.

en: Page Count
sr: Број страница

en: Number of pages in the document.
sr: Број страница у документу.

en: Paragraph Count
sr: Број пасуса

en: Number of paragraphs in the document.
sr: Број пасуса у документу.

en: Presentation Format
sr: Запис представљања

en: Type of presentation, like “On-screen Show”, “SlideView”, etc.
sr: Врста представљања, као што је „Приказ на екрану“, „Преглед покретних сличица“, итд.

en: Print Date
sr: Датум штампања

en: Specifies the date and time when the document was last printed.
sr: Наводи датум и време последњег штампања документа.

en: Printed By
sr: Штампао га је

en: Specifies the name of the last person who printed the document.
sr: Наводи име особе која је последња штампала документ.

en: Revision Count
sr: Број прегледа

en: Number of revision on the document.
sr: Број прегледа документа.

en: Scale
sr: Размера

en: Scale.
sr: Размера.

en: Security
sr: Безбедност

en: One of: “Password protected”, “Read-only recommended”, “Read-only enforced” or “Locked for annotations”.
sr: Једно од: „Password protected“ (заштићено лозинком), „Read-only recommended“ (само-читање препоручено), „Read-only enforced“ (само-читање присиљено) или „Locked for annotations“ (закључано за забелешке).

en: Slide Count
sr: Број покретних приказа

en: Number of slides in the presentation document.
sr: Број покретних приказа у документу представљања.

en: Spreadsheet Count
sr: Број табела

en: Subject
sr: Тема

en: Document subject.
sr: Тема документа.

en: Table Count
sr: Број табела

en: Number of tables in the document.
sr: Број табела у документу.

en: The template file that is been used to generate this document.
sr: Датотека шаблона која је коришћена за стварање овог документа.

en: Title of the document.
sr: Наслов документа.

en: Word Count
sr: Број речи

en: Number of words in the document.
sr: Број речи у документу.

en: Aperture
sr: Отвор бленде

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
sr: Отвор сочива бленде. Јединица је вредност „APEX“.

en: Name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sr: Име власника фото-апарата, фотографа или творца слике. Детаљан запис није наведен, али је препоручљиво да подаци буду написани зарад олакшања међудејства. Када се поље остави празним, сматра се непознатим.

en: Battery Level
sr: Напуњеност батерије

en: Battery level.
sr: Напуњеност батерије.

en: Bits per Sample
sr: Битова по узорку

en: The number of bits per image component. Each component of the image is 8 bits, so the value for this tag is 8. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sr: Број битова по састојку слике. Сваки састојак слике је 8 бита, тако да је вредност за ову ознаку 8. У ЈПЕГ сажетим подацима ЈПЕГ означавач се користи уместо ове ознаке.

en: Brightness
sr: Осветљеност

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
sr: Вредност осветљености. Јединица је вредност „APEX“. Обично је дат у опсегу од -99.99 до 99.99.

en: CFA Pattern
sr: ЦФА шаблон

en: The color filter array (CFA) geometric pattern of the image sensor when a one-chip color area sensor is used. It does not apply to all sensing methods.
sr: Геометријски шаблон низа пропусника боје (ЦФА) сензора слике када се користи сензор области једночипне боје. Не примењује се на све начине очитавања.

en: CFA Repeat Pattern Dim
sr: ЦФА пригушено понављање шаблона

en: CFA Repeat Pattern Dim.
sr: ЦФА пригушено понављање шаблона.

en: Color Space
sr: Простор боја

en: The color space information tag is always recorded as the color space specifier. Normally sRGB is used to define the color space based on the PC monitor conditions and environment. If a color space other than sRGB is used, Uncalibrated is set. Image data recorded as Uncalibrated can be treated as sRGB when it is converted to FlashPix.
sr: Ознака податка простора боје је увек записана као одредник простора боје. Обично се сРГБ користи за одређивање простора боје на основу окружења и услова монитора рачунара. Ако се користи неки други простор боје поред сРГБ, подешено је некалибрисано. Подаци слике забележени као „некалибрисани“ могу се сматрати за сРГБ када се претворе у ФлешПикс.

en: Components Configuration
sr: Подешавање састојака

en: Information specific to compressed data. The channels of each component are arranged in order from the 1st component to the 4th. For uncompressed data the data arrangement is given in the <Exif.PhotometricInterpretation> tag. However, since <Exif.PhotometricInterpretation> can only express the order of Y, Cb and Cr, this tag is provided for cases when compressed data uses components other than Y, Cb, and Cr and to enable support of other sequences.
sr: Податак својствен сажетим подацима. Канали сваког састојка су поређани по реду од 1° састојка до 4°. За несажете податке поредак података је дат у ознаци <Exif.PhotometricInterpretation>. Међутим, како <Exif.PhotometricInterpretation> може једино да изрази поредак за Y, Cb и Cr, ова ознака се доставља за случајеве када сажети подаци користе друге састојке поред Y, Cb, и Cr и за укључивање подршке осталих низова.

en: Compressed Bits per Pixel
sr: Сажети битови по тачкици

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
sr: Податак својствен сажетим подацима. Режим сажимања коришћен за сажету слику је наведен у јединици битова по тачкици.

en: Compression
sr: Сажимање

en: The compression scheme used for the image data. When a primary image is JPEG compressed, this designation is not necessary and is omitted. When thumbnails use JPEG compression, this tag value is set to 6.
sr: Шема сажимања коришћена за податке слике. Када је главна слика ЈПЕГ сажета, ово представљање није неопходно и изоставља се. Када минијатуре користе ЈПЕГ сажимање, вредност ове ознаке се поставља на 6.

en: Contrast
sr: Контраст

en: The direction of contrast processing applied by the camera when the image was shot.
sr: Правац обрађивања контраста примењеног фото-апаратом приликом снимања слике.

en: Copyright information. The tag is used to indicate both the photographer and editor copyrights. It is the copyright notice of the person or organization claiming rights to the image. The Interoperability copyright statement including date and rights should be written in this field; e.g., “Copyright, John Smith, 19xx. All rights reserved.”. The field records both the photographer and editor copyrights, with each recorded in a separate part of the statement. When there is a clear distinction between the photographer and editor copyrights, these are to be written in the order of photographer followed by editor copyright, separated by NULL (in this case, since the statement also ends with a NULL, there are two NULL codes) (see example 1). When only the photographer is given, it is terminated by one NULL code. When only the editor copyright is given, the photographer copyright part consists of one space followed by a terminating NULL code, then the editor copyright is given. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sr: Подаци о ауторском праву. Ознака се користи да назначи ауторска права и фотографа и уредника. То је обавештење о ауторским правима особе или удружења која задржава права на слику. Тврдња садејства ауторског права укључујући датум и права треба бити записана у овом пољу; нпр. „Ауторска права, Јован Симић, 19xx. Сва права су задржана.“. Поље записује ауторска права и фотографа и уредника, са сваким записаним у одвојеном делу тврдње. Када постоји јасна разлика између ауторских права фотографа и уредника, требају бити записана прво ауторска права фотографа а затим уредника, раздвојених са НИШТА (у том случају, како се и тврдња такође завршава на НИШТА, постојаће два кода НИШТА) (погледајте пример 1). Када је дат само фотограф, завршава се кодом НИШТА. Када је дато само ауторско право уредника, део о ауторском праву фотографа се састоји од размака за којим следи крајњи код НИШТА, затим је дато ауторско право уредника. Када је поље остављено празним, сматра се за непознато.

en: Custom Rendered
sr: Произвољно исцртавање

en: The use of special processing on image data, such as rendering geared to output. When special processing is performed, the reader is expected to disable or minimize any further processing.
sr: Употреба посебног обрађивања података слике, као што је исцртавање усмерено на излаз. Када је обављено посебно обрађивање, очекује се да читач искључи или да умањи свако даље обрађивање.

en: Date and Time
sr: Време и датум

en: The date and time of image creation.
sr: Датум и време стварања слике.

en: Date and Time (digitized)
sr: Датум и време (дигитализовано)

en: The date and time when the image was stored as digital data.
sr: Датум и време складиштења слике као дигиталних података.

en: Date and Time (original)
sr: Датум и време (оригинал)

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
sr: Датум и време стварања података изворне слике. За дигиталне фото-апарате датум и време снимања слике су забележени.

en: Device Setting Description
sr: Опис подешавања уређаја

en: Information on the picture-taking conditions of a particular camera model. The tag is used only to indicate the picture-taking conditions in the reader.
sr: Податак о условима снимања слике нарочитог модела фото-апарата. Ознака се користи само да назначи услове снимања слике у читачу.

en: Digital Zoom Ratio
sr: Однос дигиталног увећавања

en: The digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
sr: Однос дигиталног увећавања приликом снимања слике. Ако је бројилац записане вредности 0, то значи да дигитално увећавање није коришћено.

en: Document Name
sr: Назив документа

en: Document name.
sr: Назив документа.

en: Exif IFD Pointer
sr: Ексиф ИФД показивач

en: A pointer to the Exif IFD. Interoperability, Exif IFD has the same structure as that of the IFD specified in TIFF.
sr: Показивач на Ексиф ИФД. Међудејство, Ексиф ИДФ има исту структуру као и ИФД наведен у ТИФФ-у.

en: Exif Version
sr: Издање Ексифа

en: The version of Exif standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
sr: Издање подржаног стандарда Ексифа. Непостојање овог поља се подразумева да значи несагласност са стандардом.

en: Exposure Bias
sr: Нагиб изложености

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
sr: Нагиб изложености. Јединице су вредност „APEX“-а. Обично је дат у опсегу од -99.99 до 99.99.

en: Exposure Index
sr: Индекс изложености

en: The exposure index selected on the camera or input device at the time the image is captured.
sr: Индекс изложености изабран на фото-апарату или улазном уређају у време снимања слике.

en: Exposure Mode
sr: Режим изложености

en: The exposure mode set when the image was shot. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
sr: Режим изложености подешен приликом снимања слике. У режиму само-појачања, фото-апарат снима низ кадрова исте сцене при различитим подешавањима изложености.

en: Exposure Program
sr: Програм изложености

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
sr: Разред програма коришћеног фото-апаратом за подешавање изложености приликом снимања слике.

en: Exposure Time
sr: Време изложености

en: Exposure time, given in seconds.
sr: Време изложености, дато у секундама.

en: File Source
sr: Извор датотеке

en: Indicates the image source. If a DSC recorded the image, this tag value of this tag always be set to 3, indicating that the image was recorded on a DSC.
sr: Означава извор слике. Ако је ДСЦ записао слику, та вредност ознаке ове ознаке је увек подешена на 3, означавајући да је слика записана на ДСЦ-у.

en: Fill Order
sr: Редослед попуњавања

en: Fill order.
sr: Редослед попуњавања.

en: Flash
sr: Блиц

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
sr: Ова ознака је забележена приликом снимања слике употребом бљескајуће лампе (блица).

en: Flash Energy
sr: Енергија блица

en: The strobe energy at the time the image is captured, as measured in Beam Candle Power Seconds (BCPS).
sr: Енергија бљеска у време снимања слике, мерено јединицом снаге светлосног снопа свеће у секундама (BCPS).

en: FlashPix Version
sr: Издање блиц-пикса

en: The FlashPix format version supported by a FPXR file.
sr: Издање записа блиц-пикса кога подржава датотека ФПИксР.

en: F Number
sr: Ф број

en: Diameter of the aperture relative to the effective focal length of the lens.
sr: Пречник бленде односан на стварну жижну даљину сочива.

en: Focal Length
sr: Жижна даљина

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
sr: Стварна жижна даљина сочива, у милиметрима. Не ради се претварање на жижну даљину филмских камера 35 mm.

en: Focal Length In 35mm Film
sr: Жижна даљина у 35mm филму

en: The equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the <Exif.FocalLength> tag.
sr: Истоветна жижна даљина подразумевајући филмску камеру од 35mm, у милиметрима. Вредност 0 значи да жижна даљина није позната. Знајте да се ова ознака разликује од ознаке <Exif.FocalLength>.

en: Focal Plane Resolution Unit
sr: Јединица резолуције жижне равни

en: The unit for measuring <Exif.FocalPlaneXResolution> and <Exif.FocalPlaneYResolution>. This value is the same as the <Exif.ResolutionUnit>.
sr: Јединица за мерење <Exif.FocalPlaneXResolution> и <Exif.FocalPlaneYResolution>. Ова вредност је иста као <Exif.ResolutionUnit>.

en: Focal Plane x-Resolution
sr: Водоравна резолуција жижне равни

en: The number of pixels in the image width (X) direction per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
sr: Број тачкица у правацу ширине слике (X) по <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> на жижној равни фото-апарата.

en: Focal Plane y-Resolution
sr: Усправна резолуција жижне равни

en: The number of pixels in the image height (Y) direction per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
sr: Број тачкица у правацу висине слике (Y) по <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> на жижној равни фото-апарата.

en: Gain Control
sr: Управљање појачањем

en: This tag indicates the degree of overall image gain adjustment.
sr: Ова ознака означава степен укупног дотеривања појачања слике.

en: Gamma
sr: Гама

en: Indicates the value of coefficient gamma.
sr: Означава вредност гама коефицијента.

en: Altitude
sr: Висина

en: Indicates the altitude based on the reference in <Exif.GPS.AltitudeRef>. The reference unit is meters.
sr: Означава висину засновану на полазишту у <Exif.GPS.AltitudeRef>. Јединице полазишта су метри.

en: Altitude Reference
sr: Полазиште висине

en: Indicates the altitude used as the reference altitude. If the reference is sea level and the altitude is above sea level, 0 is given. If the altitude is below sea level, a value of 1 is given and the altitude is indicated as an absolute value in the <Exif.GPS.Altitude> tag. The reference unit is meters.
sr: Означава висину коришћену као висину полазишта. Ако је полазиште ниво мора а висина је изнад нивоа мора, даје се 0. Ако је висина испод нивоа мора, даје се вредност 1 а висина се означава као апсолутна вредност у ознаци <Exif.GPS.Altitude>. Јединице полазишта су метри.

en: GPS Info IFDPointer
sr: ИФД показивач ГПС података

en: A pointer to the GPS Info IFD. The Interoperability structure of the GPS Info IFD, like that of Exif IFD, has no image data.
sr: Показивач на ИФД ГПС података. Међудејствена структура ИФД-а ГПС података, као Ексиф ИФД, не садржи податке слике.

en: Latitude
sr: Географска ширина

en: Indicates the latitude. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is dd/1,mmmm/100,0/1.
sr: Означава географску ширину. Географска ширина се изражава као тро РАЦИОНАЛНА вредност дајући степене, минуте, и секунде, редом. Када су изражени степени, минути и секунде, запис је дд/1,мм/1,сс/1. Када се користе степени и минути и, на пример, разломци минута су дати на два децимална места, запис је дд/1,мммм/100,0/1.

en: North or South Latitude
sr: Северна или јужна географска ширина

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value “N” indicates north latitude, and “S” is south latitude.
sr: Означава да ли је географска ширина северна или јужна. АСКРИ вредност „N“ означава северну, а „S“ јужну географску ширину.

en: Longitude
sr: Географска дужина

en: Indicates the longitude. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is ddd/1,mmmm/100,0/1.
sr: Означава географску дужину. Географска дужина се изражава као тро РАЦИОНАЛНА вредност дајући степене, минуте, и секунде, редом. Када су изражени степени, минути и секунде, запис је дд/1,мм/1,сс/1. Када се користе степени и минути и, на пример, разломци минута су дати на два децимална места, запис је дд/1,мммм/100,0/1.

en: East or West Longitude
sr: Источна или западна географска дужина

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII “E” indicates east longitude, and “W” is west longitude.
sr: Означава да ли је географска дужина источна или западна. АСКРИ вредност „E“ означава источну, а „W“ западну географску дужину.

en: GPS Tag Version
sr: Издање ГПС ознаке

en: Indicates the version of <Exif.GPS.InfoIFD>. This tag is mandatory when <Exif.GPS.Info> tag is present.
sr: Означава издање <Exif.GPS.InfoIFD>. Ова ознака је обавезна када је присутна ознака <Exif.GPS.Info>.

en: Image Description
sr: Опис слике

en: A character string giving the title of the image. Two-bytes character codes cannot be used. When a 2-bytes code is necessary, the Exif Private tag <Exif.UserComment> is to be used.
sr: Ниска знакова која даје наслов слике. Дво-битни знаковни кодови не могу бити коришћени. Када је неопходан 2-битни код, користиће се лична ознака Ексифа <Exif.UserComment>.

en: Image Length
sr: Дужина слике

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sr: Број редова података слике. У ЈПЕГ сажетим подацима користи се ЈПЕГ обележивач уместо ове ознаке.

en: Image Resources Block
sr: Блок изворишта слике

en: Image Resources Block.
sr: Блок изворишта слике.

en: Image Unique ID
sr: Јединствени ИБ слике

en: This tag indicates an identifier assigned uniquely to each image. It is recorded as an ASCII string equivalent to hexadecimal notation and 128-bit fixed length.
sr: Ова ознака означава одредника додељеног свакој слици понаособ. Записана је као АСКРИ ниска истоветна са хексадецималним представљањем и сталном 128-битном ширином.

en: Image Width
sr: Ширина слике

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sr: Број стубаца у подацима слике, једнак броју тачкица по реду. У ЈПЕГ сажетим подацима ЈПЕГ обележивач се користи уместо ове ознаке.

en: Inter Color Profile
sr: Профил унутрашње боје

en: Inter Color Profile.
sr: Профил унутрашње боје.

en: Interoperability IFD Pointer
sr: ИФД показивач међудејства

en: Interoperability IFD is composed of tags which stores the information to ensure the Interoperability and pointed by the following tag located in Exif IFD. The Interoperability structure of Interoperability IFD is the same as TIFF defined IFD structure but does not contain the image data characteristically compared with normal TIFF IFD.
sr: ИФД међудејства се састоји од ознака које чувају податке да би осигурале међудејство и на које указујуследеће ознаке које се налазе у Ексиф ИФД-у. Структура међудејства међудејства ИФД-а је иста као ТИФФ-ом одређена ИФД структура али не садржи податке слике карактеристично поређене са обичним ТИФФ ИФД-ом.

en: Interoperability Index
sr: Индекс међудејства

en: Indicates the identification of the Interoperability rule. Use “R98” for stating ExifR98 Rules.
sr: Означава одређеност правила међудејства. Користите „R98“ да потцврдите „ExifR98“ правила.

en: Interoperability Version
sr: Издање међудејства

en: Interoperability version.
sr: Издање међудејства.

en: An IPTC/NAA record.
sr: ИПТЦ/НАА запис.

en: ISO Speed Ratings
sr: Оцене ИСО брзине

en: The ISO Speed and ISO Latitude of the camera or input device as specified in ISO 12232.
sr: ИСО брзина и ИСО географска ширина фото-апарата или улазног уређаја као што је наведено у ИСО 12232.

en: JPEG Interchange Format
sr: Запис ЈПЕГ размене

en: The offset to the start byte (SOI) of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data.
sr: Померај на почетни бит (СОИ) ЈПЕГ сажетих података минијатуре. Ово се не користи за ЈПЕГ податке главне слике.

en: JPEG Interchange Format Length
sr: Дужина записа ЈПЕГ размене

en: The number of bytes of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data. JPEG thumbnails are not divided but are recorded as a continuous JPEG bitstream from SOI to EOI. Appn and COM markers should not be recorded. Compressed thumbnails must be recorded in no more than 64 Kbytes, including all other data to be recorded in APP1.
sr: Број бајтова ЈПЕГ-ом сажетих података минијатуре. Ово се не користи за ЈПЕГ податке главне слике. ЈПЕГ минијатуре се не деле али се записују као непрекидни ЈПЕГ битски ток из СОИ-а у ЕОИ. Аппн и ЦПМ означивачи не требају бити записани. Сажете минијатуре морају бити записане у не више од 64 килобајта, укључујући све друге податке који ће бити записани у АПП1.

en: JPEG Procedure
sr: ЈПЕГ поступак

en: JPEG procedure.
sr: ЈПЕГ поступак.

en: Light Source
sr: Извор светлости

en: The kind of light source.
sr: Врста извора светлости.

en: Manufacturer
sr: Произвођач

en: The manufacturer of the recording equipment. This is the manufacturer of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sr: Произвођач опреме за снимање. То је произвођач ДСЦ-а, скенера, видео дигитализатора или друге опреме која је створила слику. Када је поље остављено празним, сматра се непознатим.

en: Maker Note
sr: Белешка ствараоца

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
sr: Ознака за произвођаче Ексиф писача за записивање сваког жељеног податка. Садржај је на вољи произвођача.

en: Max Aperture Value
sr: Највећи отвор бленде

en: The smallest F number of the lens. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of 00.00 to 99.99, but it is not limited to this range.
sr: Најмањи Ф број сочива. Јединица је АПЕКС вредност. Обично је дата у опсегу од 00.00 до 99.99, али није ограничена на овај опсег.

en: Metering Mode
sr: Начин мерења

en: The metering mode.
sr: Начин мерења.

en: Model
sr: Модел

en: The model name or model number of the equipment. This is the model name or number of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sr: Назив или број модела опреме. То је назив модела или број ДСЦ-а, скенера, видео дигитализатора или друге опреме која је створила слику. Када је поље остављено празним, сматра се непознатим.

en: New Subfile Type
sr: Нова врста поддатотеке

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
sr: Општи наговештај врсте података које садржи ова поддатотека.

en: OECF
sr: ОЕЦФ

en: The Opto-Electronic Conversion Function (OECF) specified in ISO 14524. <Exif.OECF> is the relationship between the camera optical input and the image values.
sr: Функција опто-електронског претварања (Opto-Electronic Conversion Function — OECF) наведена у ИСО 14524. <Exif.OECF> је однос између оптичког улаза фото-апарата и вредности слике.

en: Orientation
sr: Усмерење

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
sr: Усмерење слике виђено у виду редова и колона.

en: Photometric Interpretation
sr: Фотометријско тумачење

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sr: Састав тачкица. У ЈПЕГ сажетим подацима користи се ЈПЕГ обележивач уместо ове ознаке.

en: Pixel X Dimension
sr: X величина тачкице

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid width of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file.
sr: Податак својствен сажетим подацима. Када је записана сажета датотека, исправна ширина смисаоне слике мора бити записана у овој ознаци, без обзира да ли постоје подаци попуњавања или означавачи поновног покретања. Ова ознака не траба да постоји у несажетој датотеци.

en: Pixel Y Dimension
sr: Y величина тачкице

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid height of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file. Since data padding is unnecessary in the vertical direction, the number of lines recorded in this valid image height tag will in fact be the same as that recorded in the SOF.
sr: Податак својствен сажетим подацима. Када је записана сажета датотека, исправна ширина смисаоне слике мора бити записана у овој ознаци, без обзира да ли постоје подаци попуњавања или означавачи поновног покретања. Ова ознака не траба да постоји у несажетој датотеци. Како попуњавање података није неопходно у усправном смеру, број записаних редова у овој ознаци висине исправне слике ће бити исти као онај записан у СОФ-у.

en: Planar Configuration
sr: Подешавање равни

en: Indicates whether pixel components are recorded in a chunky or planar format. In JPEG compressed files a JPEG marker is used instead of this tag. If this field does not exist, the TIFF default of 1 (chunky) is assumed.
sr: Означава да ли су састојци тачкице записани у запису кришке или равни. У ЈПЕГ сажетим датотекама ЈПЕГ означавач се користи уместо ове ознаке. Ако ово поље не постоји, подразумева се ТИФФ основно 1 (кришка).

en: Primary Chromaticities
sr: Главна хроматичност

en: The chromaticity of the three primary colors of the image. Normally this tag is not necessary, since colorspace is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
sr: Хроматичност три основне боје слике. Обично ова ознака није неопходна, јер је простор боје наведен у ознаци <Exif.ColorSpace>.

en: Reference Black/White
sr: Црно/бела упута

en: The reference black point value and reference white point value. No defaults are given in TIFF, but the values below are given as defaults here. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics under these conditions.
sr: Вредност тачке црне упуте и вредност тачке беле упуте. Нема основности датих у ТИФФ-у, али вредности испод су овде дате као подразумеване. Простор боје је објављен у ознаци обавештења простора боје, са основним који је вредност која даје најбоље одлике слике под овим условима.

en: Related Image File Format
sr: Запис датотеке упутне слике

en: Related image file format.
sr: Запис датотеке упутне слике.

en: Related Image Length
sr: Дужина упутне слике

en: Related image length.
sr: Дужина упутне слике.

en: Related Image Width
sr: Ширина упутне слике

en: Related image width.
sr: Ширина упутне слике.

en: Related Sound File
sr: Датотека упутног звука

en: This tag is used to record the name of an audio file related to the image data. The only relational information recorded here is the Exif audio file name and extension (an ASCII string consisting of 8 characters + “.” + 3 characters). The path is not recorded. When using this tag, audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. Writers are also allowed to store the data such as Audio within APP2 as FlashPix extension stream data. Audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. If multiple files are mapped to one file, the above format is used to record just one audio file name. If there are multiple audio files, the first recorded file is given. When there are three Exif audio files “SND00001.WAV”, “SND00002.WAV” and “SND00003.WAV”, the Exif image file name for each of them, “DSC00001.JPG”, is indicated. By combining multiple relational information, a variety of playback possibilities can be supported. The method of using relational information is left to the implementation on the playback side. Since this information is an ASCII character string, it is terminated by NULL. When this tag is used to map audio files, the relation of the audio file to image data must also be indicated on the audio file end.
sr: Ова ознака се користи за записивање назива звучне датотеке која се односи на податке слике. Једини односни податак ивде забележен јесте назив Ексиф звучне датотеке и проширење (АСКРИ ниска која се састоји од 8 знакова + „.“ + 3 знака). Путања се не записује. Када се користи ова ознака, звучне датотеке морају бити записане у складу са Ексиф записом звука. Писачима је такође дозвољено да чувају податке као што је звук унутар АПП2 као податак тока проширења Блиц-пикса. Звучне датотеке морају бити забележене у складу са Ексиф записом звука. Ако је више датотека мапирано у једној датотеци, горњи формат се користи да забележи само један назив звучне датотеке. Ако постоји више звучних датотека, даје се прва забележена датотека. Када имамо три Ексиф звучне датотеке „SND00001.WAV“, „SND00002.WAV“ и „SND00003.WAV“, назив датотеке Ексиф слике за сваку од њих, „DSC00001.JPG“,је назначен. Обједињавањем вишеструких односних података, може бити подржано мноштво могућности пуштања. Начин коришћења односних података се оставља за примену на страни пуштања. Како је овај податак ниска АСКРИ знакова, окончан је са НИШТА. Када се ова ознака користи за мапирање датотека звука, однос датотеке звука према подацима слике мора такође бити назначен на крају звучне датотеке.

en: Resolution Unit
sr: Јединица резолуције

en: The unit for measuring <Exif.XResolution> and <Exif.YResolution>. The same unit is used for both <Exif.XResolution> and <Exif.YResolution>. If the image resolution is unknown, 2 (inches) is designated.
sr: Јединица за мерење <Exif.XResolution> и <Exif.YResolution>. Иста јединица се користи и за <Exif.XResolution> и за <Exif.YResolution>. Ако резолуција слике није позната, 2 (инча) су одређена.

en: Rows per Strip
sr: Редова по траци

en: The number of rows per strip. This is the number of rows in the image of one strip when an image is divided into strips. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
sr: Број редова по траци. Ово је број редова у слици једне траке када се слика подели на траке. Са ЈПЕГ сажетим подацима ово није потребно и зато се прескаче.

en: Samples per Pixel
sr: Узорака по тачкици

en: The number of components per pixel. Since this standard applies to RGB and YCbCr images, the value set for this tag is 3. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sr: Број састојака по тачкици. Како се овај стандард примењује на РГБ и „YCbCr“ слике, вредност постављена за ову ознаку је 3. У ЈПЕГ сажетим подацима ЈПЕГ означавач се користи уместо ове ознаке.

en: Saturation
sr: Засићеност

en: The direction of saturation processing applied by the camera when the image was shot.
sr: Правац обрађивања засићености примењеног фото-апаратом приликом снимања слике.

en: Scene Capture Type
sr: Врста снимања сцене

en: The type of scene that was shot. It can also be used to record the mode in which the image was shot. Note that this differs from <Exif.SceneType> tag.
sr: Врста сцене која је снимљена. Може такође бити коришћена за записивање режима у коме је снимљена слика. Знајте да се ово разликује од ознаке <Exif.SceneType>.

en: Scene Type
sr: Врста сцене

en: The type of scene. If a DSC recorded the image, this tag value must always be set to 1, indicating that the image was directly photographed.
sr: Врста сцене. Ако је ДСЦ записао слику, вредност ове ознаке мора увек бити постављена на 1, означавајући да је слика непосредно фотографисана.

en: Sensing Method
sr: Начин очитавања

en: The image sensor type on the camera or input device.
sr: Врста сензора слике на фото-апарату или улазном уређају.

en: Sharpness
sr: Оштрина

en: The direction of sharpness processing applied by the camera when the image was shot.
sr: Правац обрађивања оштрине примењеног фото-апаратом приликом снимања слике.

en: Shutter Speed
sr: Брзина затварача

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
sr: Брзина затварача. Јединица је АПЕКС подешавање (Additive System of Photographic Exposure — Додатни систем фотографске изложености).

en: Software
sr: Програми

en: This tag records the name and version of the software or firmware of the camera or image input device used to generate the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sr: Ова озанака записује назив и издање софтвера или уграђеног програма фото-апарата или улазног уређаја слике коришћеног за стварање слике. Када је поље остављено празним, сматра се непознатим.

en: Spatial Frequency Response
sr: Одговор просторне учесталости

en: This tag records the camera or input device spatial frequency table and SFR values in the direction of image width, image height, and diagonal direction, as specified in ISO 12233.
sr: Ова ознака бележи табелу просторне учесталости фото-апарата или улазног уређаја и СФР вредности у правцу ширине слике, висине слике, и дијагоналног правца, као што је наведено у ИСП 12233.

en: Spectral Sensitivity
sr: Осетљивост спектра

en: The spectral sensitivity of each channel of the camera used.
sr: Осетљивост спектра сваког канала коришћеног фото-апарата.

en: Strip Byte Count
sr: Број бајта траке

en: The total number of bytes in each strip. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
sr: Укупан број бајтова у свакој траци. Са ЈПЕГ сажетим подацима ова одредница није потребна и изостављена је.

en: Strip Offsets
sr: Померај траке

en: For each strip, the byte offset of that strip. It is recommended that this be selected so the number of strip bytes does not exceed 64 Kbytes. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
sr: За сваку траку, померај бајта те траке. Препоручује се избор овога тако да број бајтова траке не прелази 64 Кбајта. Са ЈПЕГ сажетим подацима ова одредница није потребна и изоставља се.

en: Sub IFD Offsets
sr: Под ИФД померај

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
sr: Одређено Адобе корпорацијом за икључивање ТИФФ стабла унутар ТИФФ датотеке.

en: Subject Area
sr: Област субјекта

en: The location and area of the main subject in the overall scene.
sr: Место и област главног субјекта у укупној сцени.

en: Subject Distance
sr: Одстојање субјекта

en: The distance to the subject, given in meters.
sr: Одстојање до субјекта, дато у метрима.

en: Subject Distance Range
sr: Опсег одстојања субјекта

en: The distance to the subject.
sr: Одстојање до субјекта.

en: Subject Location
sr: Место субјекта

en: The location of the main subject in the scene. The value of this tag represents the pixel at the center of the main subject relative to the left edge, prior to rotation processing as per the <Exif.Rotation> tag. The first value indicates the X column number and second indicates the Y row number.
sr: Место главног субјекта у сцени. Вредност ове ознаке представља тачкицу у средишту главног субјекта у односу на леву ивицу, пре обраде окретања као ознака <Exif.Rotation>. Прва вредност означава број водоравног ступца а друга означава број усправног реда.

en: Subsec Time
sr: Време подсекунди

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTime> tag.
sr: Одломци секунди за ознаку <Exif.DateTime>.

en: Subsec Time Digitized
sr: Дигитализовано време подсекунди

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTimeDigitized> tag.
sr: Одломци секунди за ознаку <Exif.DateTimeDigitized>.

en: Subsec Time Original
sr: Изворно време подсекунди

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTimeOriginal> tag.
sr: Одломци секунди за ознаку <Exif.DateTimeOriginal>.

en: TIFF/EP Standard ID
sr: ИБ ТИФФ/ЕП стандарда

en: TIFF/EP Standard ID.
sr: ИБ ТИФФ/ЕП стандарда.

en: Transfer Function
sr: Функција преноса

en: A transfer function for the image, described in tabular style. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
sr: Функција преноса за слику, описана у стилу табеле. Обично ова ознака није неопходна, јер је простор боје наведен у ознаци <Exif.ColorSpace>.

en: Transfer Range
sr: Стопа преноса

en: Transfer range.
sr: Стопа преноса.

en: User Comment
sr: Напомена корисника

en: A tag for Exif users to write keywords or comments on the image besides those in <Exif.ImageDescription>, and without the character code limitations of the <Exif.ImageDescription> tag. The character code used in the <Exif.UserComment> tag is identified based on an ID code in a fixed 8-byte area at the start of the tag data area. The unused portion of the area is padded with NULL (“00.h”). ID codes are assigned by means of registration. The value of CountN is determinated based on the 8 bytes in the character code area and the number of bytes in the user comment part. Since the TYPE is not ASCII, NULL termination is not necessary. The ID code for the <Exif.UserComment> area may be a Defined code such as JIS or ASCII, or may be Undefined. The Undefined name is UndefinedText, and the ID code is filled with 8 bytes of all “NULL” (“00.H”). An Exif reader that reads the <Exif.UserComment> tag must have a function for determining the ID code. This function is not required in Exif readers that do not use the <Exif.UserComment> tag. When a <Exif.UserComment> area is set aside, it is recommended that the ID code be ASCII and that the following user comment part be filled with blank characters [20.H].
sr: Ознака за Ексиф кориснике за записивање кључних речи или напомена на слици поред оних у <Exif.ImageDescription>, и без ограничења на број знакова ознаке <Exif.ImageDescription>. Знаковни код коришћен у ознаци <Exif.UserComment> се препознаје на основу ИБ кода у области сталних 8-бајта на почетку области ознаке датума. Неискоришћени део области се попуњава са НИШТА („00.h“). ИБ кодови се додељују према записивању. Вредност „CountN“ се одређује на основу 8 бајта у области знаковног кода и на основу броја бајтова у делу корисничке напомене. Како ВРСТА није АСКРИ, завршавање на НИШТА није неопходно. ИБ код за област <Exif.UserComment> може бити Одређени код као што је ЈИС или АСКРИ, или може бити Неодређен. Неодређени назив је „Неодређени текст“, а ИБ код се испуњава са 8 бајта свих „НИШТА“ („00.H“). Ексиф читач који чита ознаку <Exif.UserComment> мора имати функцију за одређивање ИБ кода. Та функција није потребна у Ексиф читачима који не користе ознаку <Exif.UserComment>. Када је област <Exif.UserComment> постављена са стране, препоручује се да ИБ код буде АСКРИ и да пратећи део корисничке напомене буде испуњен празним знаковима [20.H].

en: White Balance
sr: Равнотежа белог

en: The white balance mode set when the image was shot.
sr: Постављени режим равнотеже белог приликом снимања слике.

en: White Point
sr: Тачка белог

en: The chromaticity of the white point of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
sr: Хроматичност тачке белог слике. Обично ова ознака није неопходна, јер је простор боје наведен у ознаци <Exif.ColorSpace>.

en: XML Packet
sr: ИксМЛ пакет

en: XMP metadata.
sr: ИксМП метаподатака.

en: x Resolution
sr: x резолуција

en: The number of pixels per <Exif.ResolutionUnit> in the <Exif.ImageWidth> direction. When the image resolution is unknown, 72 [dpi] is designated.
sr: Број тачкица по <Exif.ResolutionUnit> у правцу <Exif.ImageWidth>. Када резолуција слике није позната, додељује се 72 [тпи].

en: YCbCr Coefficients
sr: Коефицијенти „YCbCr“

en: The matrix coefficients for transformation from RGB to YCbCr image data. No default is given in TIFF; but here “Color Space Guidelines” is used as the default. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics under this condition.
sr: Коефицијенти матрице за преображај из РГБ у „YCbCr“ податке слике. Нема основности датих у ТИФФ-у; али се овде „Вођице простора боје“ користи као основно. Простор боје је наведен у ознаци податка простора боје, са основним који је вредност која даје најбоље одлике слике под овим условима.

en: YCbCr Positioning
sr: „YCbCr“ постављање

en: The position of chrominance components in relation to the luminance component. This field is designated only for JPEG compressed data or uncompressed YCbCr data. The TIFF default is 1 (centered); but when Y:Cb:Cr = 4:2:2 it is recommended that 2 (co-sited) be used to record data, in order to improve the image quality when viewed on TV systems. When this field does not exist, the reader shall assume the TIFF default. In the case of Y:Cb:Cr = 4:2:0, the TIFF default (centered) is recommended. If the reader does not have the capability of supporting both kinds of <Exif.YCbCrPositioning>, it shall follow the TIFF default regardless of the value in this field. It is preferable that readers be able to support both centered and co-sited positioning.
sr: Положај састојка кроминансе у односу према састојку осветљаја. Ово поље је намењено само за ЈПЕГ сажете податке или за несажете „YCbCr“ податке. Основно ТИФФ-а је 1 (усредиштено); али када је „Y:Cb:Cr = 4:2:2“ препоручује се да се користи 2 (упоредно) за записивање података, како би се побољшао квалитет слике приликом прегледања на ТВ системима. Када ово поље не постоји, читач треба да преузме ТИФФ-ово основно. У случају „Y:Cb:Cr = 4:2:0“, ТИФФ-ово основно (усредиштено) се препоручује. Ако читач нема могућност да подржи обе врсте <Exif.YCbCrPositioning>, треба да прати ТИФФ-ово основно без обзира на вредност у овом пољу. Пожељно је да читачи могу да подрже и усредиштено и упоредно постављање.

en: YCbCr Sub-Sampling
sr: „YCbCr“ под-узорковање

en: The sampling ratio of chrominance components in relation to the luminance component. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sr: Однос узорковања састојака кроминансе у односу на састојак осветљаја. У ЈПЕГ сажетим подацима ЈПЕГ означавач се користи уместо ове ознаке.

en: y Resolution
sr: y резолуција

en: The number of pixels per <Exif.ResolutionUnit> in the <Exif.ImageLength> direction. The same value as <Exif.XResolution> is designated.
sr: Број тачкица по <Exif.ResolutionUnit> у правцу <Exif.ImageLength>. Додељује иста вредност као <Exif.XResolution>.

en: Accessed
sr: Приступљено

en: Last access datetime.
sr: Време датума последњег приступа.

en: Content
sr: Садржај

en: File’s contents filtered as plain text.
sr: Садржај датотеке издвојен као обичан текст.

en: Editable free text/notes.
sr: Уредљив слободан текст/белешке.

en: MIME type of the file or if a directory it should contain value “Folder”.
sr: МИМЕ врста датотеке или ако директоријум треба да садржи вредност „Фасцикла“.

en: Editable array of keywords.
sr: Уредљив низ кључних речи.

en: Link
sr: Веза

en: URI of link target.
sr: Путања мете везе.

en: Modified
sr: Измењено

en: Last modified datetime.
sr: Време датума последње измене.

en: File name excluding path but including the file extension.
sr: Назив датотеке искључујући путању али укључујући наставак датотеке.

en: Full file path of file excluding the file name.
sr: Пуна путања датотеке искључујући назив датотеке.

en: Permission string in unix format eg “-rw-r--r--”.
sr: Ниска овлашћења у јуниксовом запису тј. „-rw-r--r--“.

en: Publisher
sr: Издавач

en: Editable DC type for the name of the publisher of the file (EG dc:publisher field in RSS feed).
sr: Уредљива ДЦ врста за назив издавача датотеке (нпр. поље „dc:publisher“ у РСС доводу).

en: Rank
sr: Пласман

en: Editable file rank for grading favourites. Value should be in the range 1..10.
sr: Уредљив пласман датотеке за издвајање омиљених. Вредност треба да буде у опсегу од 1 до 10.

en: Size of the file in bytes or if a directory number of items it contains.
sr: Величина датотеке у бајтовима или број ставки које садржи ако је директоријум.

en: Album Sort Order
sr: Поредак ређања албума

en: String which should be used instead of the album name for sorting purposes.
sr: Ниска која треба да буде коришћена уместо назива албума за сврхе ређања.

en: Audio Encryption
sr: Шифровање звука

en: Frame indicates if the audio stream is encrypted, and by whom.
sr: Кадар који указује да ли је ток шифрован, и ко је то урадио.

en: Audio Seek Point
sr: Тачка премотавања звука

en: Fractional offset within the audio data, providing a starting point from which to find an appropriate point to start decoding.
sr: Померај разломка у звучним подацима, достављајући почетну тачку од које наћи одговарајућу тачку за почетак дешифровања.

en: Band
sr: Група

en: Additional information about the performers in the recording.
sr: Додатни подаци о извођачима снимљеног.

en: BPM
sr: ТУМ

en: BPM (beats per minute).
sr: ТУМ (тактова у минуту).

en: Buffer Size
sr: Величина међумеморије

en: Recommended buffer size.
sr: Препоручена величина међумеморије.

en: CD ID
sr: ИБ ЦД-а

en: Music CD identifier.
sr: Одредник музичког ЦД-а.

en: Commercial
sr: Комерцијално

en: Commercial frame.
sr: Кадар комерцијалног.

en: Composer
sr: Композитор

en: Composer.
sr: Композитор.

en: Conductor
sr: Диригент

en: Conductor.
sr: Диригент.

en: Content Group
sr: Група садржаја

en: Content group description.
sr: Опис групе садржаја.

en: Content Type
sr: Врста садржаја

en: Encryption Registration
sr: Бележење шифровања

en: Encryption method registration.
sr: Начин бележења шифровања.

en: Date.
sr: Датум.

en: Emphasis
sr: Наглашавање

en: Emphasis.
sr: Наглашавање.

en: Encoded By
sr: Кодирали су

en: Person or organisation that encoded the audio file. This field may contain a copyright message, if the audio file also is copyrighted by the encoder.
sr: Особа или удружење које је кодирало звучну датотеку. Ово поље може да садржи поруку о ауторским правима, ако је онај ко је кодирао звучну датотеку исту заштитио ауторским правима.

en: Encoder Settings
sr: Подешавања кодирања

en: Software.
sr: Програми.

en: Encoding Time
sr: Време кодирања

en: Encoding time.
sr: Време кодирања.

en: Equalization
sr: Уједначавање

en: Equalization.
sr: Уједначавање.

en: Equalization 2
sr: Уједначавање 2

en: Equalisation curve predefine within the audio file.
sr: Унапред одређена крива уједначавања у звучној датотеци.

en: Event Timing
sr: Време догађаја

en: Event timing codes.
sr: Кодови времена догађаја.

en: File Owner
sr: Власник датотеке

en: File owner.
sr: Власник датотеке.

en: File Type
sr: Врста датотеке

en: File type.
sr: Врста датотеке.

en: Frames
sr: Кадрови

en: Number of frames.
sr: Број кадрова.

en: General Object
sr: Општи предмет

en: General encapsulated object.
sr: Општи угнеждени предмет.

en: Grouping Registration
sr: Записивање груписања

en: Group identification registration.
sr: Записивање препознавања групе.

en: Initial Key
sr: Почетни кључ

en: Initial key.
sr: Почетни кључ.

en: Involved People
sr: Учесници

en: Involved people list.
sr: Списак особа учесника.

en: InvolvedPeople2
sr: Учесници 2

en: Language.
sr: Језик.

en: Linked Info
sr: Повезани подаци

en: Linked information.
sr: Повезани подаци.

en: Lyricist
sr: Текстописац

en: Lyricist.
sr: Текстописац.

en: Media Type
sr: Врста медијума

en: Media type.
sr: Врста медијума.

en: Mix Artist
sr: Уметник мешач

en: Interpreted, remixed, or otherwise modified by.
sr: Онај ко је изводио, преобразио, или било како другачије изменио.

en: Mood
sr: Расположење

en: Mood.
sr: Расположење.

en: MPEG Lookup
sr: МПЕГ тражење

en: MPEG location lookup table.
sr: Табела тражења МПЕГ места.

en: Musician Credit List
sr: Списак заслужних музичара

en: Musician credits list.
sr: Списак заслужних музичара.

en: Net Radio Owner
sr: Власник мрежног радија

en: Internet radio station owner.
sr: Власник Интернет радио станице.

en: Net Radiostation
sr: Мрежна радио станица

en: Internet radio station name.
sr: Назив Интернет радио станице.

en: Original Album
sr: Изворни албум

en: Original album.
sr: Изворни албум.

en: Original Artist
sr: Изворни извођач

en: Original artist.
sr: Изворни извођач.

en: Original File Name
sr: Изворни назив датотеке

en: Original file name.
sr: Изворни назив датотеке.

en: Original Lyricist
sr: Изворни писац текста

en: Original lyricist.
sr: Изворни писац текста.

en: Original Release Time
sr: Изворно време издавања

en: Original release time.
sr: Изворно време издавања.

en: Original Year
sr: Изворна година

en: Original release year.
sr: Изворно година издавања.

en: Ownership
sr: Власништво

en: Ownership frame.
sr: Кадар влсништва.

en: Part of a Set
sr: Део скупа

en: Part of a set the audio came from.
sr: Део скупа из кога долази звук.

en: Performer Sort Order
sr: Поредак ређања извођача

en: Performer sort order.
sr: Поредак ређања извођача.

en: Picture
sr: Слика

en: Attached picture.
sr: Приложена слика.

en: Play Counter
sr: Број извођења

en: Number of times a file has been played.
sr: Колико је пута преслушана датотека.

en: Playlist Delay
sr: Застој списка нумера

en: Playlist delay.
sr: Застој приликом пуштања списка нумера.

en: Popularimeter
sr: Мерач популарности

en: Rating of the audio file.
sr: Оцена звучне датотеке.

en: Position Sync
sr: Усаглашавање положаја

en: Position synchronisation frame.
sr: Кадар усаглашавања положаја.

en: Private
sr: Лично

en: Private frame.
sr: Кадар за лично.

en: Produced Notice
sr: Обавештење производње

en: Produced notice.
sr: Обавештење о производњи.

en: Publisher.
sr: Издавач.

en: Recording Dates
sr: Датуми снимања

en: Recording dates.
sr: Датуми снимања.

en: Recording Time
sr: Време снимања

en: Recording time.
sr: Време снимања.

en: Release Time
sr: Време издавања

en: Release time.
sr: Време издавања.

en: Reverb
sr: Одјек

en: Reverb.
sr: Одјек.

en: Set Subtitle
sr: Поднаслов скупа

en: Subtitle of the part of a set this track belongs to.
sr: Поднаслов дела скупа коме припада ова нумера.

en: Signature
sr: Потпис

en: Signature frame.
sr: Кадар потписа.

en: Size of the audio file in bytes, excluding the ID3 tag.
sr: Величина звучне датотеке у бајтовима, искључујући ознаку ИД3.

en: Song length
sr: Трајање песме

en: Length of the song in milliseconds.
sr: Трајање песме у милисекундама.

en: Subtitle
sr: Превод

en: Subtitle.
sr: Превод.

en: Synchronized Lyrics
sr: Усаглашени текстови песама

en: Synchronized lyric.
sr: Усаглашени текстови песама.

en: Synchronized Tempo
sr: Усаглашени такт

en: Synchronized tempo codes.
sr: Кодови усаглашеног такта.

en: Tagging Time
sr: Време означавања

en: Tagging time.
sr: Време означавања.

en: Terms of Use
sr: Услови коришћења

en: Terms of use.
sr: Услови коришћења.

en: Time
sr: Време

en: Time.
sr: Време.

en: Title Sort Order
sr: Поредак ређања наслова

en: Title sort order.
sr: Поредак ређања наслова.

en: Unique File ID
sr: Јединствени ИБ датотеке

en: Unique file identifier.
sr: Јединствени одредник датотеке.

en: Unsynchronized Lyrics
sr: Неусаглашени текстови песама

en: Unsynchronized lyric.
sr: Неусаглашени текстови песама.

en: User Text
sr: Кориснички текст

en: User defined text information.
sr: Текстуални податак који задаје корисник.

en: Volume Adjustment
sr: Дотеривање јачине звука

en: Relative volume adjustment.
sr: Привидно дотеривање јачине звука.

en: Volume Adjustment 2
sr: Дотеривање јачине звука 2

en: WWW Artist
sr: ВВВ извођач

en: Official artist.
sr: Званични извођач.

en: WWW Audio File
sr: ВВВ звучна датотека

en: Official audio file webpage.
sr: Званична веб страница звучне датотеке.

en: WWW Audio Source
sr: ВВВ извор звука

en: Official audio source webpage.
sr: Званична веб страница извора звука.

en: WWW Commercial Info
sr: ВВВ комерцијални подаци

en: URL pointing at a webpage containing commercial information.
sr: Адреса која указује на веб страницу која садржи комерцијалне податке.

en: WWW Copyright
sr: ВВВ ауторска права

en: URL pointing at a webpage that holds copyright.
sr: Адреса која указује на веб страницу која задржава ауторска права.

en: WWW Payment
sr: ВВВ плаћање

en: URL pointing at a webpage that will handle the process of paying for this file.
sr: Адреса која указује на веб страницу која омогућава поступак плаћања за ову датотеку.

en: WWW Publisher
sr: ВВВ издавач

en: URL pointing at the official webpage for the publisher.
sr: Адреса која указује на званичну веб страницу издавача.

en: WWW Radio Page
sr: ВВВ страница радија

en: Official internet radio station homepage.
sr: Званична веб страница Интернет радио странице.

en: WWW User
sr: ВВВ корисник

en: User defined URL link.
sr: Веза адресе коју задаје корисник.

en: Name of an album the image belongs to.
sr: Назив албума коме припада слика.

en: Embedded copyright message.
sr: Угнежђена порука о ауторском праву.

en: Datetime image was originally created.
sr: Време када је слика првобитно направљена.

en: Description of the image.
sr: Опис слике.

en: The program used by the camera to set exposure when the picture is taken. EG Manual, Normal, Aperture priority etc.
sr: Програм коришћен фото-апаратом за подешавање изложености приликом снимања слике. Нпр. Ручно, Обично, Приоритет бленде итд.

en: Exposure time used to capture the photo in seconds.
sr: Време изложености, у секундама, коришћено за снимање слике.

en: Set to “1” if flash was fired.
sr: Подесите на „1“ ако је окинут блиц.

en: Focal length of lens in mm.
sr: Жижна даљина објектива у милиметрима.

en: Height
sr: Висина

en: Height in pixels.
sr: Висина у тачкицама.

en: ISO Speed
sr: ИСО брзина

en: ISO speed used to acquire the document contents. For example, 100, 200, 400, etc.
sr: ИСО брзина коришћена за преузимања садржаја документа. На пример, 100, 200, 400, итд.

en: String of keywords.
sr: Ниска кључних речи.

en: Make
sr: Марка

en: Make of camera used to take the image.
sr: Марка фото-апарата коришћеног за снимање.

en: Metering mode used to acquire the image (IE Unknown, Average, CenterWeightedAverage, Spot, MultiSpot, Pattern, Partial).
sr: Режим мерења коришћен за снимање слике (IE Unknown, Average, CenterWeightedAverage, Spot, MultiSpot, Pattern, Partial).

en: Model of camera used to take the image.
sr: Модел фото-апарата коришћеног за снимање.

en: Represents the orientation of the image wrt camera (IE “top,left” or “bottom,right”).
sr: Представља усмерење слике као и на фото-апарату (нпр. „top,left“ — горе,лево; „bottom,right“ — доле,десно).

en: Software used to produce/enhance the image.
sr: Програм коришћен за производњу/побољшање слике.

en: Title of image.
sr: Наслов слике.

en: White balance setting of the camera when the picture was taken (auto or manual).
sr: Подешавање равнотеже белог фото-апарата приликом снимања слике (самостално или ручно).

en: Width
sr: Ширина

en: Width in pixels.
sr: Ширина у тачкицама.

en: Action Advised
sr: Најављена радња

en: The type of action that this object provides to a previous object. “01” Object Kill, “02” Object Replace, “03” Object Append, “04” Object Reference.
sr: Врста радње коју овај предмет обезбеђује претходном предмету. „01“ убија предмет, „02“ замењује предмет, „03“ прилаже предмет, „04“ упућује на предмет.

en: ARM Identifier
sr: Одредник АРМ

en: Identifies the Abstract Relationship Method (ARM).
sr: Одређује начин замишљеног међуодноса (АРМ).

en: ARM Version
sr: АРМ издање

en: Identifies the version of the Abstract Relationship Method (ARM).
sr: Одређује издање начина замишљеног међуодноса (АРМ).

en: Audio Duration
sr: Трајање звука

en: The running time of the audio data in the form HHMMSS.
sr: Време трајања звучних података у облику ЧЧММСС.

en: Audio Outcue
sr: Знак за почетак звука

en: The content at the end of the audio data.
sr: Садржај на крају звучних података.

en: Audio Sampling Rate
sr: Проток узорковања звука

en: The sampling rate in Hz of the audio data.
sr: Проток узорковања звучних података у Херцима.

en: Audio Sampling Resolution
sr: Резолуција узорковања звука

en: The number of bits in each audio sample.
sr: Број битова у сваком узорку звука.

en: Audio Type
sr: Врста звука

en: The number of channels and type of audio (music, text, etc.) in the object.
sr: Број канала и врста звука (музика, текст, итд.) у предмету.

en: By-line
sr: Аутор

en: Name of the creator of the object, e.g. writer, photographer or graphic artist (multiple values allowed).
sr: Име ствараоца предмета, нпр. писца, фотографа или графичког уметника (дозвољено је неколико вредности).

en: By-line Title
sr: Титула аутора

en: Title of the creator or creators of the object.
sr: Титула ствараоца или стваралаца предмета.

en: Caption, Abstract
sr: Снимање, замишљено

en: A textual description of the data.
sr: Текстуални опис података.

en: Identifies the subject of the object in the opinion of the provider (Deprecated).
sr: Одређује субјекат предмета према мишљењу достављача (застарело).

en: Coded Character Set
sr: Скуп кодних знакова

en: Control functions used for the announcement, invocation or designation of coded character sets.
sr: Управља функцијама коришћеним за најављивање, призивање или распоређивање скупова кодних знакова.

en: City
sr: Град

en: City of object origin.
sr: Град порекла предмета.

en: Confirmed Data Size
sr: Величина потврђених података

en: Total size of the object data.
sr: Укупна величина података предмета.

en: Contact
sr: Контакт

en: The person or organization which can provide further background information on the object (multiple values allowed).
sr: Особа или удружење које може да достави додатна позадинска обавештења о предмету (дозвољено је неколико вредности).

en: Content Location Code
sr: Код налазишта садржаја

en: The code of a country/geographical location referenced by the content of the object (multiple values allowed).
sr: Код државе/географског налазишта на које упућује садржај предмета (дозвољено је неколико вредности).

en: Content Location Name
sr: Назив налазишта садржаја

en: A full, publishable name of a country/geographical location referenced by the content of the object (multiple values allowed).
sr: Пун, објављив назив државе/географског налазишта на које упућује садржај предмета (дозвољено је неколико вредности).

en: Copyright Notice
sr: Напомена о ауторским правима

en: Any necessary copyright notice.
sr: Било каква неопходна напомена о ауторским правима.

en: Country Code
sr: Код државе

en: The code of the country/primary location where the object was created.
sr: Код државе/првобитног налазишта где је створен предмет.

en: Country Name
sr: Назив државе

en: The name of the country/primary location where the object was created.
sr: Назив државе/првобитног налазишта где је створен предмет.

en: Credit
sr: Заслуге

en: Identifies the provider of the object, not necessarily the owner/creator.
sr: Одређује достављача предмета, није неопходно власник/стваралац.

en: The date the intellectual content of the object was created rather than the date of the creation of the physical representation.
sr: Датум стварања интелектуалног садржаја предмета радије него датум стварања физичког представљања.

en: Date Sent
sr: Датум слања

en: The day the service sent the material.
sr: Дан када је услуга послала материјал.

en: Destination
sr: Одредиште

en: Routing information.
sr: Подаци о одредишту.

en: Digital Creation Date
sr: Датум дигиталног стварања

en: The date the digital representation of the object was created.
sr: Датум стварања дигиталног представљања предмета.

en: Digital Creation Time
sr: Време дигиталног стварања

en: The time the digital representation of the object was created.
sr: Време стварања дигиталног представљања предмета.

en: Editorial Update
sr: Освежење уредништва

en: The type of update this object provides to a previous object. The link to the previous object is made using the ARM. “01” indicates an additional language.
sr: Врста освежења које овај предмет обезбеђује претходном предмету. Веза ка претходном предмету је направљена коришћењем АРМ-а. „01“ означава додатни језик.

en: Edit Status
sr: Стање уређивања

en: Status of the object, according to the practice of the provider.
sr: Стање предмета, у складу са праксом достављача.

en: Envelope Number
sr: Број коверте

en: A number unique for the date and the service ID.
sr: Број јединствен за датум и ИБ услуге.

en: Envelope Priority
sr: Приоритет коверте

en: Specifies the envelope handling priority and not the editorial urgency. “1” for most urgent, “5” for normal, and “8” for least urgent. “9” is user-defined.
sr: Наводи приоритет руковања ковертом а не уређивачку хитност. 1 — за врло хитно, 5 — за уобичајено, и 8 — за мање хитно. 9 — одређује корисник.

en: Expiration Date
sr: Датум истека

en: Designates the latest date the provider intends the object to be used.
sr: Означава последњи датум за који достављач намерава да предмет буде коришћен.

en: Expiration Time
sr: Време истека

en: Designates the latest time the provider intends the object to be used.
sr: Означава последње време за које достављач намерава да предмет буде коришћен.

en: File Format
sr: Запис датотеке

en: File format of the data described by this metadata.
sr: Запис датотеке података који описују ови метаподаци.

en: File Version
sr: Издање датотеке

en: Version of the file format.
sr: Издање записа датотеке.

en: Fixture Identifier
sr: Одредник сталности

en: Identifies objects that recur often and predictably, enabling users to immediately find or recall such an object.
sr: Препознаје предмете који се понављају често и предвидиво, омогућавајући корисницима да одмах пронађу или опозову такав предмет.

en: Headline
sr: Наслов

en: A publishable entry providing a synopsis of the contents of the object.
sr: Објављива ставка која обезбеђује сиже садржаја предмета.

en: Image Orientation
sr: Усмерење слике

en: The layout of the image area: “P” for portrait, “L” for landscape, and “S” for square.
sr: Распоред области слике: „P“ за усправно, „L“ за положено, а „S“ за квадратно.

en: Image Type
sr: Врста слике

en: The data format of the image object.
sr: Запис података предмета слике.

en: Used to indicate specific information retrieval words (multiple values allowed).
sr: Користи се да укаже на режи довлачења нарочитих података (дозвољено је неколико вредности).

en: Language Identifier
sr: Одредник језика

en: The major national language of the object, according to the 2-letter codes of ISO 639:1988.
sr: Главни национални језик предмета, у складу са 2-словним коду стандарда ИСО 639:1988.

en: Maximum Object Size
sr: Највећа величина предмета

en: The largest possible size of the object if the size is not known.
sr: Највећа могућа величина предмета ако величина није позната.

en: Max Subfile Size
sr: Највећа величина поддатотеке

en: The maximum size for a subfile dataset containing a portion of the object data.
sr: Највећа величина скупа података поддатотеке која садржи део података предмета.

en: Model Version
sr: Издање модела

en: Version of IIM part 1.
sr: Издање ИИМ дела 1.

en: Object Attribute Reference
sr: Упута особине предмета

en: Defines the nature of the object independent of the subject (multiple values allowed).
sr: Одређује природу предмета независно од субјекта (дозвољено је неколико вредности).

en: Object Cycle
sr: Циклус предмета

en: Where “a” is morning, “p” is evening, “b” is both.
sr: Где је „a“ јутро, „p“ је вече, „b“ је оба.

en: Object Name
sr: Назив предмета

en: A shorthand reference for the object.
sr: Упута скраћенице за предмет.

en: Object Size Announced
sr: Најављена величина предмета

en: The total size of the object data if it is known.
sr: Укупна величина података предмета ако је познат.

en: Object Type Reference
sr: Упута врсте предмета

en: Distinguishes between different types of objects within the IIM.
sr: Разликовања између различитим врстама предмета у ИИМ-у.

en: Originating Program
sr: Програм стварања

en: The type of program used to originate the object.
sr: Врста програма коришћеног за стварање предмета.

en: Original Transmission Reference
sr: Упута изворног преноса

en: A code representing the location of original transmission.
sr: Код који представља место изворног преноса.

en: Preview Data
sr: Подаци прегледа

en: The object preview data.
sr: Подаци прегледа предмета.

en: Preview File Format
sr: Запис датотеке прегледа

en: Binary value indicating the file format of the object preview data.
sr: Бинарна вредност која показује запис датотеке података прегледа предмета.

en: Preview File Format Version
sr: Издање записа датотеке прегледа

en: The version of the preview file format.
sr: Издање записа датотеке прегледа.

en: Product ID
sr: ИБ производа

en: Allows a provider to identify subsets of its overall service.
sr: Допушта достављачу да одреди подскуп својих укупних услуга.

en: Program Version
sr: Издање програма

en: The version of the originating program.
sr: Издање програма стварања.

en: Province, State
sr: Покрајина, држава

en: The Province/State where the object originates.
sr: Покрајина/држава у којој је створен предмет.

en: Rasterized Caption
sr: Истачкано снимање

en: Contains rasterized object description and is used where characters that have not been coded are required for the caption.
sr: Садржи опис истачканог предмета и користи се тамо где се траже знаци који нису кодирани за сниамње.

en: Record Version
sr: Издање снимка

en: Identifies the version of the IIM, Part 2.
sr: Открива издање ИИМ-а, део 2.

en: Reference Date
sr: Датум упуте

en: The date of a prior envelope to which the current object refers.
sr: Датум претходне коверте на коју упућује текући предмет.

en: Reference Number
sr: Број упуте

en: The Envelope Number of a prior envelope to which the current object refers.
sr: Број коверте на коју упућује текући предмет.

en: Reference Service
sr: Услуга упуте

en: The Service Identifier of a prior envelope to which the current object refers.
sr: Одредник услуге претходне коверте на коју упућује текући предмет.

en: Designates the earliest date the provider intends the object to be used.
sr: Означава најранији датум за који достављач намерава да предмет буде коришћен.

en: Designates the earliest time the provider intends the object to be used.
sr: Означава најраније време за које достављач намерава да предмет буде коришћен.

en: Service Identifier
sr: Одредник услуге

en: Identifies the provider and product.
sr: Препознаје достављача и производ.

en: Size Mode
sr: Режим величине

en: Set to 0 if the size of the object is known and 1 if not known.
sr: Подесите на 0 ако је величина предмета позната а на 1 ако није.

en: Source
sr: Извор

en: The original owner of the intellectual content of the object.
sr: Првобитни власник интелектуалног садржаја предмета.

en: Special Instructions
sr: Посебна упутства

en: Other editorial instructions concerning the use of the object.
sr: Остала уређивачка упутства у вези коришћења предмета.

en: Subfile
sr: Поддатотека

en: The object data itself. Subfiles must be sequential so that the subfiles may be reassembled.
sr: Сами подаци предмета. Поддатотеке морају бити у низу тако да поддатотеке могу бити поново састављене.

en: Subject Reference
sr: Упута субјекта

en: A structured definition of the subject matter. It must contain an IPR, an 8 digit Subject Reference Number and an optional Subject Name, Subject Matter Name, and Subject Detail Name each separated by a colon (:).
sr: Организована одредница питања субјекта. Мора да садржи ИПР, број упуте субјекта од 8 цифара и изборни назив субјекта, назив питања субјекта, и назив појединости субјекта раздвојених двотачком (:).

en: Sub-location
sr: Под-место

en: The location within a city from which the object originates.
sr: Место унутар града из кога произилази предмет.

en: Supplemental Category
sr: Додатна категорија

en: Further refines the subject of the object (Deprecated).
sr: Даљна побољшања субјекта предмета (Застарело).

en: Time Created
sr: Време стварања

en: The time the intellectual content of the object was created rather than the date of the creation of the physical representation (multiple values allowed).
sr: Време стварања интелектуалног садржаја предмета радије него датум стварања физичког представљања (дозвољено је неколико вредности).

en: Time Sent
sr: Време слања

en: The time the service sent the material.
sr: Време када је услуга послала материјал.

en: Unique Name of Object
sr: Јединствени назив предмета

en: An eternal, globally unique identification for the object, independent of provider and for any media form.
sr: Унутрашње, опште јединствено препознавање за предмет, независно од достављача и за сваки облик медија.

en: Urgency
sr: Хитност

en: Specifies the editorial urgency of content and not necessarily the envelope handling priority. “1” is most urgent, “5” normal, and “8” least urgent.
sr: Наводи уређивачку хитност садржаја и не неопходно важност руковања омотом. 1 — врло хитно, 5 — уобичајено, и 8 — мање хитно.

en: Writer/Editor
sr: Писац/уредник

en: The name of the person involved in the writing, editing or correcting the object or caption/abstract (multiple values allowed).
sr: Име особе која је учествовала у писању, уређивању или исправљању предмета или снимању/замишљању (дозвољено је више вредности).

en: Page Size
sr: Величина странице

en: Page size format.
sr: Запис величине странице.

en: Page Width
sr: Ширина странице

en: Page width in mm.
sr: Ширина странице у милиметрима.

en: Page Height
sr: Висина странице

en: Page height in mm.
sr: Висина странице у милиметрима.

en: PDF Version
sr: ПДФ издање

en: The PDF version of the document.
sr: ПДФ издање документа.

en: Producer
sr: Произвођач

en: The application that converted the document to PDF.
sr: Програм који је претворио документ у ПДФ.

en: Embedded Files
sr: Уграђене датотеке

en: Number of embedded files in the document.
sr: Број уграђених датотека у документу.

en: Fast Web View
sr: Брзи преглед веба

en: Set to “1” if optimized for network access.
sr: Поставите на „1“ ако је припремљено за мрежни приступ.

en: Printing
sr: Штампање

en: Set to “1” if printing is allowed.
sr: Поставите на „1“ ако је допуштено штампање.

en: Printing in High Resolution
sr: Штампање у високој резолуцији

en: Set to “1” if high resolution printing is allowed.
sr: Поставите на „1“ ако је допуштено штампање у високој резолуцији.

en: Copying
sr: Умножавање

en: Set to “1” if copying the contents is allowed.
sr: Поставите на „1“ ако је допуштено умножавање садржаја.

en: Modifying
sr: Мењање

en: Set to “1” if modifying the contents is allowed.
sr: Поставите на „1“ ако је допуштено мењање садржаја.

en: Document Assembly
sr: Састављање документа

en: Set to “1” if inserting, rotating, or deleting pages and creating navigation elements is allowed.
sr: Поставите на „1“ ако је допуштено уметање, заокретање, или брисање страница и стварање елемената кретања.

en: Commenting
sr: Коментарисање

en: Set to “1” if adding or modifying text annotations is allowed.
sr: Поставите на „1“ ако је допуштено додавање или мењање текстуалних напомена.

en: Form Filling
sr: Попуњавање обрасца

en: Set to “1” if filling of form fields is allowed.
sr: Поставите на „1“ ако је допуштено попуњавање поља обрасца.

en: Accessibility Support
sr: Подршка приступачности

en: Set to “1” if accessibility support (e.g. screen readers) is enabled.
sr: Поставите на „1“ ако је укључена подршка приступачности (тј. читачи екрана).

en: Contact information for the creators or distributors of the track.
sr: Подаци за ступање у везу са ствараоцима или расподељивачима нумере.

en: License
sr: Дозвола

en: License information.
sr: Подаци о дозволи.

en: Location
sr: Место

en: Location where track was recorded.
sr: Место на коме је снимљена нумера.

en: Maximum bitrate
sr: највећа брзина битова

en: Maximum bitrate in kbps.
sr: Највећи проток бита у kb/s.

en: Minimum bitrate
sr: Најмањи проток бита

en: Minimum bitrate in kbps.
sr: Најмањи проток бита у kb/s.

en: Nominal bitrate
sr: Наведени проток бита

en: Nominal bitrate in kbps.
sr: Наведени проток бита у kb/s.

en: Organization
sr: Удружење

en: Organization producing the track.
sr: Удружење које производи нумеру.

en: Vendor
sr: Продавац

en: Vorbis vendor ID.
sr: Ворбис ИБ продавца.

en: Vorbis Version
sr: Издање ворбиса

en: Vorbis version.
sr: Издање ворбиса.

en: Audio
sr: Звук

en: Doc
sr: Документација

en: Image
sr: Слика

en: unsupported tag (suppressed %ld B of binary data)
sr: неподржана ознака (потиснут је %ld B бинарних података)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Portrait
sr: %s, усправно

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Landscape
sr: %s, положено

en: Stereo
sr: Стерео

en: Joint stereo
sr: Придружени стерео

en: Dual channel
sr: Два канала

en: Single channel
sr: Један канал

en: Undefined
sr: Неодређено

en: Layer I
sr: Слој I

en: Layer II
sr: Слој II

en: Layer III
sr: Слој III

en: Reserved
sr: Резервисано

en: None
sr: Ништа

en: (%sbyte) | (%sbytes)
sr[0]: (%sбајт)
sr[1]: (%sбајта)
sr[2]: (%sбајтова)
sr[3]: (%sбајт)

en: %sbyte | %sbytes
sr[0]: %sбајт
sr[1]: %sбајта
sr[2]: %sбајтова
sr[3]: %sбајт

en: Failed to change working directory to a temporary directory.
sr: Нисам успео да променим радни директоријум у привремени директоријум.

en: Failed to create a directory in which to store temporary files.
sr: Нисам успео да направим директоријум за смештај привремених датотека.

en: Creating directory %s…
sr: Правим директоријум „%s“…

en: Failed to create the directory %s: %s
sr: Нисам успео да направим директоријум „%s“: %s

en: There was an error displaying help.
sr: Дошло је до грешке при приказивању помоћи.
