gnome-commander - en to sv translation catalogue (1890 entries)

en: Two-pane file manager
sv: Tvåpanelers filhanterare

en: GNOME Commander is a “two-pane” graphical file manager for the GNOME desktop environment. It features separate tabs for each pane, setting up custom device buttons, bookmark manager, fully integrated commandline, file quick search, an internal image viewer, a powerful batch renaming tool, and FTP and Samba access.
sv: GNOME Commander är en grafisk filhanterare med två paneler för skrivbordsmiljön GNOME. Dess egenskaper är separata flikar för varje panel, inställningar för anpassade enhetsknappar, bokmärkeshanterare, helt integrerad kommandorad, snabbsökning av filer, en intern bildvisare, ett kraftfullt verktyg för att byta namn satsvis samt FTP- och Samba-åtkomst.

en: GNOME Commander aims to advanced users who like to focus on precise file management, working in parallel through special applications, and running smart commands.
sv: GNOME Commander riktar sig mot avancerade användare som vill fokusera på exakt filhantering, arbeta parallellt genom speciella program och köra smarta kommandon.

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: A two paned file manager
sv: En tvåpanelers filhanterare

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: file;manager;folder;explore;disk;filesystem;
sv: fil;hanterare;mapp;utforska;disk;filsystem;

en: List of advanced rename tool profiles
sv: Lista över profiler i avancerat namnbytesverktyg

en: The entries in this array represent the profiles in the advanced rename tool with specific settings for each profile.
sv: Posterna i denna vektor representerar profilerna i det avancerade namnbytesverktyget med specifika inställningar för varje profil.

en: Advanced rename tool window width
sv: Fönsterbredd för avancerat namnbytesverktyg

en: This option defines the width of the advanced rename tool window.
sv: Detta alternativ definierar bredden på fönstret för det avancerade namnbytesverktyget.

en: Advanced rename tool window height
sv: Fönsterhöjd för avancerat namnbytesverktyg

en: This option defines the height of the advanced rename tool window.
sv: Detta alternativ definierar höjden på fönstret för det avancerade namnbytesverktyget.

en: Advanced rename tool template history
sv: Mallhistorik för avancerat namnbytesverktyg

en: This string array represents the history of templates in the advanced rename tool.
sv: Denna strängvektor representerar historiken över mallar i det avancerade namnbytesverktyget.

en: History of visited directories
sv: Historik över besökta kataloger

en: This string array represents the history of visited directories.
sv: Denna strängvektor representerar historiken över besökta kataloger.

en: Use default font
sv: Använd standardtypsnitt

en: Whether to use the system’s default fixed width font for the file panels instead of a font specific to gnome-commander.
sv: Huruvida systemets standardtypsnitt med fast bredd ska användas för filpaneler istället för ett specifikt gnome-commander-typsnitt.

en: Panel font
sv: Paneltypsnitt

en: A custom font that will be used for the file panes if the “Use default font” option is turned off.
sv: Ett anpassningsbart typsnitt som kommer att användas för filpanelerna om alternativet ”Använd standardtypsnitt” är inaktiverat.

en: Filesize display mode
sv: Visningsläge för filstorlek

en: Defines how the filesize will be displayed in the associated pane column.
sv: Definierar hur filstorleken visas i den associerade panelkolumnen.

en: Permission display mode
sv: Visa filrättigheter som

en: Defines how the file permission will be displayed in the associated pane column.
sv: Definierar hur filrättigheter visas i den associerade panelkolumnen.

en: Graphical layout mode
sv: Grafiskt layoutläge

en: Defines the icon style of files and folders in the file panes.
sv: Definierar ikonstilen för filer och mappar i filpanelerna.

en: List row height
sv: Listradhöjd

en: Defines the height of a row in the file pane.
sv: Definierar höjden för en rad i filpanelen.

en: Date format
sv: Datumformat

en: Format of the date in the file pane.
sv: Datumformatet i filpanelen.

en: List font
sv: Listtypsnitt

en: The font in the file panes.
sv: Typsnittet i filpanelerna.

en: Extension display mode
sv: Visningsläge för filändelse

en: Defines where the file name extension is displayed.
sv: Definierar om filändelsen visas.

en: Left mouse button mode
sv: Vänstermusknappsläge

en: Number of left mouse button clicks for opening a file or folder.
sv: Antal musklick på vänstra knappen för att öppna en fil eller en mapp.

en: Left mouse button unselects
sv: Vänster musknapp avmarkerar

en: Defines if a click on an unselected item unselects already selected items.
sv: Definierar om ett klick på ett ej valt objekt avmarkerar redan markerade objekt.

en: Right mouse button mode
sv: Högermusknappsläge

en: Defines what happens when the right mouse button is clicked on an item.
sv: Definierar vad som händer när den högra musknappen klickas på ett objekt.

en: Use trash
sv: Använd papperskorg

en: Defines if items should be moved to trash by default instead of really deleting them.
sv: Definierar om objekt ska flyttas till papperskorgen som standard istället för att ta bort dem på riktigt.

en: Icon size
sv: Ikonstorlek

en: Size of icons in the file pane.
sv: Ikonstorlekar i filpanelen.

en: Device icon size
sv: Ikonstorlek på enhet

en: Icon size in the device list.
sv: Ikonstorlek i enhetslistan.

en: Icon scale quality
sv: Skalningskvaliteten för ikoner

en: Describes the different interpolation modes that can be used with the scaling functions.
sv: Definierar de olika interpoleringslägen som kan användas med skalningsfunktionerna.

en: MIME icon directory
sv: MIME-ikonkatalog

en: Directory in which MIME icons are located.
sv: Katalogen för MIME-ikoner.

en: Command line history
sv: Kommandoradshistorik

en: This string array represents the history of commands executed in the command line.
sv: Denna strängvektor representerar historiken för kommandon exekverade på kommandoraden.

en: Command line history length
sv: Längd på kommandoradshistoriken

en: Horizontal orientation
sv: Horisontell orientering

en: Defines if the orientation of the file panes should be horizontal or not.
sv: Definierar om orienteringen för filpanelerna ska vara horisontell eller ej.

en: GUI update rate
sv: GUI-uppdateringshastighet

en: Update rate of the graphical user interphase in 1/1000ths of a second.
sv: Uppdateringshastigheten för det grafiska gränssnittets interfas i tusendels sekunder.

en: Show device buttons
sv: Visa enhetsknappar

en: Defines if device buttons are shown.
sv: Definierar om enhetsknapparna visas.

en: Show device list
sv: Visa enhetslista

en: Defines if the list of devices is shown.
sv: Definierar om enhetslistan visas.

en: Show command line
sv: Visa kommandorad

en: Defines if command line is shown.
sv: Definierar om kommandoraden visas.

en: Show toolbar
sv: Visa verktygsfält

en: Defines if the toolbar is shown.
sv: Definierar om verktygsfältet visas.

en: Show buttonbar
sv: Visa knapprad

en: Defines if the buttonbar is shown.
sv: Definierar om knappraden visas.

en: Symlink string
sv: Sträng för symboliska länkar

en: This string defines the default name of a newly created symlink. Leave the string empty to use the default value which is hard coded into the program code. A “%s” will be expanded to the item name for which a link should be created.
sv: Denna sträng definierar standardnamnet för en nyskapad symbolisk länk. Lämna strängen tom för att använda standardvärdet som är hårdkodat i programkoden. Ett ”%s” kommer att expanderas till objektnamnet för vilket en länk ska skapas.

en: Main window horizontal position
sv: Horisontell position för huvudfönstret

en: Position of the main window in horizontal direction.
sv: Position för huvudfönstret i horisontell riktning.

en: Main window vertical position
sv: Vertikal position för huvudfönstret

en: Position of the main window in vertical direction.
sv: Position för huvudfönstret i vertikal riktning.

en: Main window width
sv: Huvudfönstrets bredd

en: This option defines the width of the main window.
sv: Detta alternativ definierar bredden på huvudfönstret.

en: List of bookmarks
sv: Lista över bokmärken

en: Each entry in this list represents a bookmark.
sv: Varje post i denna lista representerar ett bokmärke.

en: Bookmarks window width
sv: Bokmärkesfönstrets bredd

en: This option defines the width of the bookmarks window.
sv: Detta alternativ definierar bredden på bokmärkesfönstret.

en: Bookmarks window height
sv: Bokmärkesfönstrets höjd

en: This option defines the height of the bookmarks window.
sv: Detta alternativ definierar höjden på bokmärkesfönstret.

en: List of connections
sv: Lista över anslutningar

en: Each entry in this list represents a connection.
sv: Varje post i denna lista representerar en anslutning.

en: Main window height
sv: Huvudfönstrets höjd

en: This option defines the height of the main window.
sv: Detta alternativ definierar höjden på huvudfönstret.

en: Options dialog width
sv: Bredd på dialogen för alternativ

en: This setting defines the width of the options dialog window.
sv: Denna inställning definierar bredden på dialogfönstret för alternativ.

en: Options dialog height
sv: Höjd på dialogen för alternativ

en: This setting defines the height of the options dialog window.
sv: Denna inställning definierar höjden på dialogfönstret för alternativ.

en: Width of icon column
sv: Bredd på ikonkolumnen

en: This option defines the width of the icon column.
sv: Detta alternativ definierar bredden på ikonkolumnen.

en: Width of name column
sv: Bredd på namnkolumnen

en: This option defines the width of the name column.
sv: Detta alternativ definierar bredden på namnkolumnen.

en: Width of extension column
sv: Bredd på filändelsekolumnen

en: This option defines the width of the extension column.
sv: Detta alternativ definierar bredden på filändelsekolumnen.

en: Width of directory column
sv: Bredd på katalogkolumnen

en: This option defines the width of the directory column.
sv: Detta alternativ definierar bredden på katalogkolumnen.

en: Width of size column
sv: Bredd på storlekskolumnen

en: This option defines the width of the size column.
sv: Detta alternativ definierar bredden på storlekskolumnen.

en: Width of date column
sv: Datumkolumnens bredd

en: This option defines the width of the date column.
sv: Detta alternativ definierar bredden på datumkolumnen.

en: Width of permissions column
sv: Bredd på rättighetskolumnen

en: This option defines the width of the permissions column.
sv: Detta alternativ definierar bredden på rättighetskolumnen.

en: Width of owner column
sv: Bredd på ägarkolumnen

en: This option defines the width of the owner column.
sv: Detta alternativ definierar bredden på ägarkolumnen.

en: Width of group column
sv: Bredd på gruppkolumnen

en: This option defines the width of the group column.
sv: Detta alternativ definierar bredden på gruppkolumnen.

en: List of keybindings
sv: Lista över tangentbindningar

en: Each entry in this list represents a keybinding.
sv: Varje post i denna lista representerar en tangentbindning.

en: Main window state
sv: Huvudfönstrets tillstånd

en: The number represents the main window state, e.g. “maximized”, “fullscreen”, etc. and is calculated internally.
sv: Siffran representerar tillståndet för huvudfönstret, exempelvis ”maximerat”, ”helskärm” och så vidare, och beräknas internt.

en: Middle mouse button mode
sv: Mittenmusknappläge

en: Defines what happens when the middle mouse button is clicked.
sv: Definierar vad som händer när mittenmusknappen klickas.

en: Save directories on exit
sv: Spara kataloger vid avslut

en: Defines if the current directories are opened again when GNOME Commander is restarted.
sv: Definierar om de nuvarande katalogerna öppnas igen när GNOME Commander startas om.

en: Save tabs on exit
sv: Spara flikar vid avslut

en: Defines if the current open tabs are opened again when GNOME Commander is restarted.
sv: Definierar om de nuvarande öppna flikarna öppnas igen när GNOME Commander startas om.

en: Save directory history on exit
sv: Spara kataloghistorik vid avslut

en: Defines if the history of visited directories is saved on exit.
sv: Definierar om historiken över besökta kataloger sparas vid avslut.

en: Save commandline history on exit
sv: Spara kommandoradshistorik vid avslut

en: Defines if the history of commands in the commandline is saved on exit.
sv: Definierar om historiken över kommandon i kommandoraden sparas vid avslut.

en: Save search history on exit
sv: Spara sökhistorik vid avslut

en: Defines if the history of search patterns is saved on exit.
sv: Definierar om historiken över sökmönster sparas vid avslut.

en: Always show tab bar
sv: Visa alltid flikraden

en: Defines if the tab bar is always shown.
sv: Definierar om flikraden alltid visas.

en: Tab lock indicator
sv: Fliklåsindikator

en: Defines the style of the tab lock indicator.
sv: Definierar stilen på fliklåsindikatorn.

en: Case sensitive sorting
sv: Skiftlägeskänslig sortering

en: This option defines if sorting should be case sensitive.
sv: Detta alternativ definierar om sortering ska vara skiftlägeskänslig.

en: Select directories when all is marked
sv: Välj kataloger när allt är markerat

en: This option defines if directories will be marked when all items in a file pane should be marked.
sv: Detta alternativ definierar huruvida kataloger kommer att markeras när alla objekt i en filpanel markeras.

en: Allow multiple instances
sv: Tillåt flera instanser

en: This option defines if multiple instances are allowed.
sv: Detta alternativ definierar om flera instanser tillåts.

en: Quick search exact match begin
sv: Snabbsök exakt träff i början

en: This option defines if quick search should match explicitly at the beginning of an item name.
sv: Detta alternativ definierar huruvida en snabbsökning ska få träff explicit i början av ett objektsnamn.

en: Quick search exact match end
sv: Snabbsök exakt träff i slutet

en: This option defines if quick search should match explicitly at the end of an item name.
sv: Detta alternativ definierar om en snabbsökning får en träff explicit i slutet av ett objektsnamn.

en: Only device icons
sv: Endast enhetsikoner

en: This option defines if only device icons should be shown instead of icons and text label.
sv: Detta alternativ definierar om endast enhetsikoner ska visas istället för ikoner och textetiketter.

en: Show the samba workgroups icon
sv: Visa ikonen för samba-arbetsgrupper

en: This option defines if the Samba workgroups icon should be shown in the devices list.
sv: Det här alternativet definierar om Samba-arbetsgruppsikonen ska visas i enhetslistan.

en: Main menu visibility
sv: Synlighet på huvudmeny

en: This option defines if the main menu is visible or not.
sv: Detta alternativ definierar om huvudmenyn är synlig eller ej.

en: Quick search shortcut
sv: Kortkommando för snabbsökning

en: This option defines the shortcut for quick search.
sv: Detta alternativ definierar kortkommandot för snabbsökningen.

en: List of file tabs
sv: Lista över filflikar

en: The entries in this list are used for restoring the tabs from the last session.
sv: Posterna i denna lista används för att återställa flikarna från föregående session.

en: List of devices
sv: Lista över enheter

en: The entries in this list represent the devices configured by the user.
sv: Posterna i denna lista representerar enheterna som konfigurerats av användaren.

en: List of favorite apps
sv: Lista över favoritprogram

en: The entries in this list represent the favorite apps configured by the user.
sv: Posterna i denna lista representerar favoritprogrammen som konfigurerats av användaren.

en: Search window width
sv: Sökfönstrets bredd

en: This option defines the width of the search window.
sv: Detta alternativ definierar bredden på sökfönstret.

en: Search window height
sv: Sökfönstrets höjd

en: This option defines the height of the search window.
sv: Detta alternativ definierar höjden på sökfönstret.

en: Search window is transient
sv: Sökfönstret är tillfälligt

en: Defines if the search window is transient or if it can be minimized and moved behind the main window.
sv: Definierar om sökfönstret är tillfälligt eller om det kan minimeras och flyttas bakom huvudfönstret.

en: Search text history
sv: Söktexthistorik

en: This string array represents the history of text searches in the search tool.
sv: Denna strängvektor representerar historiken för textsökningar i sökverktyget.

en: Search pattern history
sv: Sökmönsterhistorik

en: This string array represents the history of regular expression searches in the search tool.
sv: Denna strängvektor representerar historiken för sökningar med reguljära uttryck i sökverktyget.

en: List of search tool profiles
sv: Lista över sökverktygsprofiler

en: The entries in this array represent the profiles in the search tool with specific settings for each profile.
sv: Posterna i denna vektor representerar profilerna i sökverktyget med specifika inställningar för varje profil.

en: Quick connect URI
sv: Snabbanslutnings-URI

en: Unified resource identifier for quick connections.
sv: Enad resursidentifierare för snabba anslutningar.

en: Password for anonymous FTP connections
sv: Lösenord för anonyma FTP-anslutningar

en: This string defines the password for anonymous FTP connections.
sv: Denna sträng definierar lösenordet för anonyma FTP-anslutningar.

en: Confirm delete
sv: Bekräfta borttagning

en: Defines if deletion of an item should be confirmed.
sv: Definierar om borttagning av ett objekt ska bekräftas.

en: Delete default
sv: Standard för borttagning

en: This setting defines the default active option in the delete confirmation dialog.
sv: Denna inställning definierar standardalternativet i dialogen borttagningsbekräftelse.

en: Confirm copy overwrite
sv: Bekräfta skriv över vid kopiering

en: This option defines the default behavior when items will be overwritten by a copy command.
sv: Detta alternativ definierar standardbeteendet för när objekt kommer att skrivas över av ett kopieringskommando.

en: Confirm move overwrite
sv: Bekräfta skriv över vid flytt

en: This option defines the default behavior when items will be overwritten by a move command.
sv: Detta alternativ definierar standardbeteendet för när objekt kommer att skrivas över av ett flyttkommando.

en: Confirm mouse drag and drop
sv: Bekräfta musåtgärderna dra-och-släpp

en: This option defines the behavior of mouse drag and drop operations.
sv: Detta alternativ definierar beteendet för musåtgärderna dra-och-släpp.

en: Hide unknown filetypes
sv: Dölj okända filtyper

en: Hide files which type does not match to one of the other types.
sv: Dölj filer vars typ inte matcher mot en av de andra typerna.

en: Hide regular files
sv: Dölj vanliga filer

en: Hide directories
sv: Dölj kataloger

en: Hide symbolic links
sv: Dölj symboliska länkar

en: Hide special files, such as a socket, fifo, block devices, or character devices.
sv: Dölj specialfiler, till exempel uttag, fifo, blockenheter eller teckenenheter.

en: Hide shortcut files (Windows systems)
sv: Dölj genvägsfiler (Windows-system)

en: Hide mountable locations
sv: Dölj monterbara platser

en: Hide virtual files
sv: Dölj virtuella filer

en: Hide volatile files
sv: Dölj flyktiga filer

en: Hide files and folders starting with a dot
sv: Dölj filer och mappar som börjar med en punkt

en: Hide backup files
sv: Dölj säkerhetskopior

en: Hide all files with a suffix defined as the backup pattern.
sv: Dölj alla filer med ett suffix definierat som mönstret för säkerhetskopior.

en: Backup file pattern
sv: Mönster för säkerhetskopior

en: The given string defines suffixes (separated by semicolon) for files which should be filtered out if backup files should be hidden.
sv: Den givna strängen definierar suffix (separerat av semikolon) för filer som ska filtreras bort om säkerhetskopior döljs.

en: Do not download files
sv: Hämta inte filer

en: This option defines if remote files should be downloaded before opened by external programs.
sv: Detta alternativ definierar om fjärrfiler ska hämtas innan de öppnas av externa program.

en: Use internal viewer
sv: Använd intern visare

en: This option defines if the internal viewer should be used by default.
sv: Detta alternativ definierar huruvida den interna visaren ska användas som standard.

en: Viewer command
sv: Visarkommando

en: This string defines the command for starting the (external) viewer.
sv: Denna sträng definierar kommandot för att starta (den externa) visaren.

en: Editor command
sv: Redigerarkommando

en: This string defines the command for starting the editor.
sv: Denna sträng definierar kommandot för att starta redigeraren.

en: Differ command
sv: Skillnadskommando

en: This string defines the command for starting the diff tool.
sv: Denna sträng definierar kommandot för att starta diff-verktyget.

en: Use internal search
sv: Använd intern sökning

en: This option defines if the internal search should be used by default.
sv: Detta alternativ definierar huruvida den interna sökningen ska användas som standard.

en: Search command
sv: Sökkommando

en: This string defines the command for starting an external file search tool.
sv: Denna sträng definierar kommandot för att starta ett externt filsökningsverktyg.

en: Leave terminal open
sv: Lämna terminal öppen

en: This option defines if a terminal window should stay open after a command finishes inside of it.
sv: Detta alternativ definierar huruvida ett terminalfönster ska fortsätta vara öppet efter att ett kommando avslutats i det.

en: Command for opening a terminal
sv: Kommando för att öppna en terminal

en: This string defines the command for opening a terminal.
sv: Denna sträng definierar kommandot för att öppna en terminal.

en: Command for execution in terminal
sv: Kommando för exekvering i terminal

en: This string defines the command for executing another command in a terminal.
sv: Denna sträng definierar kommandot för att exekvera ett annat kommando i en terminal.

en: Send to command
sv: ”Skicka till”-kommando

en: This string defines the command for sending files to a receiver.
sv: Denna sträng definierar kommandot för att sända filer till en mottagare.

en: Color theme
sv: Färgschema

en: This option defines the current color theme.
sv: Detta alternativ definierar det aktuella färgtemat.

en: Normal foreground color
sv: Normal förgrundsfärg

en: Normal foreground color in custom mode.
sv: Normal förgrundsfärg i anpassat läge.

en: Normal background color
sv: Normal bakgrundsfärg

en: Normal background color in custom mode.
sv: Normal bakgrundsfärg i anpassat läge.

en: Alternate foreground color
sv: Alternativ förgrundsfärg

en: Alternate foreground color in custom mode.
sv: Alternativ förgrundsfärg i anpassat läge.

en: Alternate background color
sv: Alternativ bakgrundsfärg

en: Alternate background color in custom mode.
sv: Alternativ bakgrundsfärg i anpassat läge.

en: Selection foreground color
sv: Förgrundsfärg för markeringar

en: Foreground color for selections in custom mode.
sv: Förgrundsfärg för markeringar i anpassat läge.

en: Selection background color
sv: Bakgrundsfärg för markeringar

en: Background color for selections in custom mode.
sv: Bakgrundsfärg för markeringar i anpassat läge.

en: Cursor foreground color
sv: Markörförgrundsfärg

en: Cursor foreground color in custom mode.
sv: Markörförgrundsfärg i anpassat läge.

en: Cursor background color
sv: Markörbakgrundsfärg

en: Cursor background color in custom mode.
sv: Markörbakgrundsfärg i anpassat läge.

en: Use LS colors
sv: Använd LS-färger

en: This option triggers if the value of the environment variable LS_COLORS should be used to dye files and folders.
sv: Detta alternativ styr om värdet för miljövariabeln LS_COLORS ska användas för att färga filer och mappar.

en: LS_COLORS black foreground mapping
sv: LS_COLORS svart förgrundsmappning

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS black value.
sv: Detta alternativ justerar förgrundsfärgmappningen för LS_COLORS svarta värde.

en: LS_COLORS black background mapping
sv: LS_COLORS svart bakgrundsmappning

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS black value.
sv: Detta alternativ justerar bakgrundsfärgmappningen för LS_COLORS svarta värde.

en: LS_COLORS red foreground mapping
sv: LS_COLORS röd förgrundsmappning

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS red value.
sv: Detta alternativ justerar förgrundsfärgmappningen för LS_COLORS röda värde.

en: LS_COLORS red background mapping
sv: LS_COLORS röd bakgrundsmappning

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS red value.
sv: Detta alternativ justerar bakgrundsfärgmappningen för LS_COLORS röda värde.

en: LS_COLORS green foreground mapping
sv: LS_COLORS grön förgrundsmappning

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS green value.
sv: Detta alternativ justerar förgrundsfärgmappningen för LS_COLORS gröna värde.

en: LS_COLORS green background mapping
sv: LS_COLORS grön bakgrundsmappning

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS green value.
sv: Detta alternativ justerar bakgrundsfärgmappningen för LS_COLORS gröna värde.

en: LS_COLORS yellow foreground mapping
sv: LS_COLORS gul förgrundsmappning

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS yellow value.
sv: Detta alternativ justerar förgrundsfärgmappningen för LS_COLORS gula värde.

en: LS_COLORS yellow background mapping
sv: LS_COLORS gul bakgrundsmappning

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS yellow value.
sv: Detta alternativ justerar bakgrundsfärgmappningen för LS_COLORS gula värde.

en: LS_COLORS blue foreground mapping
sv: LS_COLORS blå förgrundsmappning

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS blue value.
sv: Detta alternativ justerar förgrundsfärgmappningen för LS_COLORS blåa värde.

en: LS_COLORS blue background mapping
sv: LS_COLORS blå bakgrundsmappning

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS blue value.
sv: Detta alternativ justerar bakgrundsfärgmappningen för LS_COLORS blåa värde.

en: LS_COLORS magenta foreground mapping
sv: LS_COLORS magenta förgrundsmappning

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS magenta value.
sv: Detta alternativ justerar förgrundsfärgmappningen för LS_COLORS magenta-värde.

en: LS_COLORS magenta background mapping
sv: LS_COLORS magenta bakgrundsmappning

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS magenta value.
sv: Detta alternativ justerar bakgrundsfärgmappningen för LS_COLORS magenta-värde.

en: LS_COLORS cyan foreground mapping
sv: LS_COLORS cyan förgrundsmappning

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS cyan value.
sv: Detta alternativ justerar förgrundsfärgmappningen för LS_COLORS cyan-värde.

en: LS_COLORS cyan background mapping
sv: LS_COLORS cyan bakgrundsmappning

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS cyan value.
sv: Detta alternativ justerar bakgrundsfärgmappningen för LS_COLORS cyan-värde.

en: LS_COLORS white foreground mapping
sv: LS_COLORS vit förgrundsmappning

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS white value.
sv: Detta alternativ justerar förgrundsfärgmappningen för LS_COLORS vita värde.

en: LS_COLORS white background mapping
sv: LS_COLORS vit bakgrundsmappning

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS white value.
sv: Detta alternativ justerar bakgrundsfärgmappningen för LS_COLORS vita värde.

en: Case sensitive search
sv: Skiftlägeskänslig sökning

en: This option defines if searching within the internal viewer is case sensitive.
sv: Detta alternativ definierar om sökning inom den interna visaren är skiftlägeskänslig.

en: Search mode
sv: Sökläge

en: This option defines the search mode of the internal viewer.
sv: Detta alternativ definierar sökläget för den interna visaren.

en: Character set
sv: Teckenuppsättning

en: This option defines the default character encoding.
sv: Detta alternativ definierar standardteckenkodningen.

en: Fixed font name
sv: Fast typsnittsnamn

en: Name of the default font with fixed character width.
sv: Namnet på standardtypsnittet med fast teckenbredd.

en: Variable font name
sv: Variabelt typsnittsnamn

en: Name of the default font with variable character width.
sv: Namnet på standardtypsnittet med variabel teckenbredd.

en: Display hex offset
sv: Visa hexförskjutning

en: This option defines if the hexadecimal offset should be displayed in hex mode.
sv: Detta alternativ definierar om den hexadecimala förskjutningen ska visas i hexläge.

en: Wrap mode
sv: Radbrytsläge

en: This option defines if too long text lines should be wrapped.
sv: Detta alternativ definierar om för långa textrader ska radbrytas.

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: This option defines the default font size.
sv: Detta alternativ definierar storleken på standardtypsnittet.

en: Tab size
sv: Tabbstorlek

en: This option defines the indentation width in terms of characters for a tabulator character.
sv: Detta alternativ definierar indenteringsbredden i formen av antal tecken för ett tabulatortecken.

en: Bytes per line in binary mode
sv: Byte per rad i binärt läge

en: This option defines how many bytes should be displayed in one line in binary mode.
sv: Detta alternativ definierar hur många byte som ska visas på en rad i binärt läge.

en: Metadata view
sv: Metadatavy

en: This option defines if metadata should be visible.
sv: Detta alternativ definierar om metadata ska vara synliga.

en: Horizontal offset
sv: Horisontell förskjutning

en: This option defines the visual offset of the internal file viewer in horizontal direction.
sv: Detta alternativ definierar den visuella förskjutningen för den interna filvisaren i horisontell riktning.

en: Vertical offset
sv: Vertikal förskjutning

en: This option defines the visual offset of the internal file viewer in vertical direction.
sv: Detta alternativ definierar den visuella förskjutningen för den interna filvisaren i vertikal riktning.

en: Window width
sv: Fönsterbredd

en: The width of the internal file viewer window.
sv: Bredden på det interna filvisarfönstret.

en: Window height
sv: Fönsterhöjd

en: The height of the internal file viewer window.
sv: Höjden på det interna filvisarfönstret.

en: Search pattern for text
sv: Sökmönster för text

en: This string array stores the history of text searches within the internal file viewer.
sv: Denna strängvektor lagrar historiken för textsökningar inuti den interna filvisaren.

en: Search pattern for hex values
sv: Sökmönster för hexvärden

en: This string array stores the history of searches for hex values within the internal file viewer.
sv: Denna strängvektor lagrar historiken för sökningar av hexvärden inuti den interna filvisaren.

en: File suffix
sv: Filsuffix

en: Default file suffix of archives created with the File Roller plugin.
sv: Standardfilsuffix för arkiv skapade med insticksmodulen File Roller.

en: Prefix pattern
sv: Prefixmönster

en: The prefix pattern is used to build up the name for an archive created with the File Roller plugin.
sv: Prefixmönstret används för att bygga upp namnet för ett arkiv skapat med insticksmodulen File Roller.

en: Automatically loaded plugins
sv: Automatiskt inlästa insticksmoduler

en: This is the list of automatically loaded plugins, whereas each entry represents the file name of the plugin.
sv: Det här är listan över automatiskt inlästa insticksmoduler där varje post representerar filnamnet för insticket.

en: No error description available
sv: Ingen felbeskrivning finnes

en: Select an Image File
sv: Välj en bildfil

en: Choose Icon
sv: Välj ikon

en: Folder selection
sv: Mappval

en: File selection
sv: Filval

en: Could not load schemas from %s: %s
sv: Kunde inte läsa in scheman från %s: %s

en: Error running "%s"
    
    %s
sv: Fel vid körning av ”%s”
    
    %s

en: What file name should the new archive have?
sv: Vilket filnamn ska det nya arkivet ha?

en: Create Archive
sv: Skapa arkiv

en: Create Archive…
sv: Skapa arkiv…

en: Extract in Current Directory
sv: Packa upp i denna katalog

en: Extract to “%s”
sv: Packa upp i katalogen ”%s”

en: File
sv: Fil

note: destroy model automatically with view
en: Options
sv: Alternativ

en: File-roller options
sv: File Roller-alternativ

en: Default archive type
sv: Standardarkivtyp

note: The pattern defining the file name prefix of the archive to be created
en: File prefix pattern
sv: Filprefixmönster

en: Test result:
sv: Resultat:

en: Use $N as a pattern for the original file name. See the manual page for “strftime” for other patterns.
sv: Använd $N som ett mönster för originalfilnamnet. Se sidan i handboken för ”strftime” för andra mönster.

en: A plugin that adds File Roller shortcuts for creating and extracting compressed archives.
sv: En insticksmodul som integrerar programmet File Roller för att skapa och packa upp komprimerade arkivfiler.

en: This is an example plugin that is mostly useful as a simple example for aspiring plugin hackers
sv: Ett exempel på insticksmodul som kan vara lämplig att titta på när man vill utveckla en ny insticksmodul

en: /_Save Profile As…
sv: /_Spara profil som…

en: /_Manage Profiles…
sv: /_Hantera profiler…

en: Profiles
sv: Profiler

en: Remove from file list
sv: Ta bort från fillista

note: {file_umount, "file.umount"},
en: View file
sv: Visa fil

en: File properties
sv: Filegenskaper

en: Update file list
sv: Uppdatera fillista

en: Advanced Rename Tool
sv: Avancerat namnbytesverktyg

note: Results
en: Results
sv: Resultat

en: Old name
sv: Gammalt namn

en: Current file name
sv: Aktuellt filnamn

en: New name
sv: Nytt namn

en: New file name
sv: Nytt filnamn

en: Size
sv: Storlek

en: File size
sv: Filstorlek

en: Date
sv: Datum

en: File modification date
sv: Filändringsdatum

en: Profiles…
sv: Profiler…

en: Reset
sv: Återställ

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

en: _Replace with:
sv: _Ersätt med:

note: Case-Sensitive Checkbox
en: _Match case
sv: _Matcha skiftläge

en: All files
sv: Alla filer

en: Directories only
sv: Endast kataloger

en: Could not chmod %s
sv: Kunde inte köra chmod på %s

en: Access Permissions
sv: Rättigheter

en: Apply Recursively for
sv: Tillämpa rekursivt för

en: Could not chown %s
sv: Kunde inte köra chown på %s

en: Apply Recursively
sv: Tillämpa rekursivt

en: _Location (URI):
sv: _Plats (URI):

en: Optional information
sv: Ytterligare information

en: _Folder:
sv: _Mapp:

en: _Domain name:
sv: _Domännamn:

en: You must enter a name for the server
sv: Du måste ange ett namn för servern

en: Please enter a name and try again.
sv: Ange ett namn och försök igen.

en: “%s” is not a valid location
sv: ”%s” är inte en giltig plats

en: Please check spelling and try again.
sv: Kontrollera stavning och försök igen.

en: Remote Server
sv: Fjärrserver

en: Service _type:
sv: Tjänste_typ:

en: FTP (with login)
sv: FTP (med inloggning)

en: Public FTP
sv: Offentlig FTP

en: Windows share
sv: Windows-utdelning

en: Secure WebDAV (HTTPS)
sv: Säker WebDAV (HTTPS)

en: Custom location
sv: Anpassad plats

en: Deleted %lu of %lu file | Deleted %lu of %lu files
sv[0]: Tog bort %lu av %lu fil
sv[1]: Tog bort %lu av %lu filer

en: Deleting…
sv: Tar bort…

en: Error while deleting “%s”
    
    %s
sv: Fel vid borttagning av ”%s”
    
    %s

en: Delete problem
sv: Problem vid borttagning

en: Abort
sv: Avbryt

en: Retry
sv: Försök igen

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Error while deleting: 
    
    %s
sv: Fel vid borttagning av: 
    
    %s

en: Do you really want to delete “%s”?
sv: Vill du verkligen ta bort ”%s”?

en: The directory “%s” is not empty. Do you really want to delete it?
sv: Katalogen ”%s” är inte tom. Vill du verkligen ta bort den?

en: Delete
sv: Ta bort

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Delete All
sv: Ta bort alla

en: Delete Remaining
sv: Ta bort kvarvarande

en: Do you want to permanently delete “%s”?
sv: Vill du ta bort ”%s” permanent?

en: Do you want to move “%s” to the trash can?
sv: Vill du flytta ”%s” till papperskorgen?

en: Do you want to permanently delete the selected file? | Do you want to permanently delete the %d selected files?
sv[0]: Vill du ta bort den markerade filen permanent?
sv[1]: Vill du ta bort de %d markerade filerna permanent?

en: Do you want to move the selected file to the trash can? | Do you want to move the %d selected files to the trash can?
sv[0]: Vill du flytta den markerade filen till papperskorgen?
sv[1]: Vill du flytta de %d markerade filerna till papperskorgen?

en: Bookmark name is missing.
sv: Bokmärkesnamnet saknas.

en: Bookmark target is missing.
sv: Sökvägen för bokmärket saknas.

en: Bookmark _name:
sv: _Namn för bokmärket:

en: Bookmark _target:
sv: _Mål för bokmärket:

en: Edit Profile
sv: Redigera profil

en: _Name
sv: _Namn

en: Image:
sv: Bild:

en: Directory name:
sv: Katalognamn:

en: File name:
sv: Filnamn:

en: Symlink target:
sv: Mål för symboliska länkar:

en: Location:
sv: Plats:

en: Volume:
sv: Volym:

en: Free space:
sv: Ledigt utrymme:

en: Content Type:
sv: Innehållstyp:

en: Opens with:
sv: Öppnas med:

en: No default application registered
sv: Inget standardprogram registrerat

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: Accessed:
sv: Använd:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Owner and group
sv: Ägare och grupp

en: Access permissions
sv: Rättigheter

en: Type
sv: Typ

en: Metadata namespace
sv: Namnrymd för metadata

note: col = gnome_cmd_treeview_create_new_text_column (GTK_TREE_VIEW (view), renderer, COL_METHOD); gtk_tree_view_column_set_sort_column_id (col, SORTID_METHOD); g_object_set (renderer, "foreground-set", TRUE, "foreground", "DarkGray", NULL);
en: Name
sv: Namn

en: Tag name
sv: Taggnamn

en: Value
sv: Värde

en: Tag value
sv: Taggvärde

en: Description
sv: Beskrivning

en: Metadata tag description
sv: Beskrivning av metadatatagg

en: File Properties
sv: Filegenskaper

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: To edit a shortcut key, click on the corresponding row and type a new accelerator, or press escape to cancel.
sv: För att redigera ett kortkommando, klicka på motsvarande rad och ange en ny snabbtangent eller tryck esc för att avbryta.

en: Shortcut Key
sv: Kortkommando

en: Keyboard shortcut for selected action
sv: Tangentbordsgenväg för vald åtgärd

en: Action
sv: Åtgärd

en: User action
sv: Användaråtgärd

en: Optional data
sv: Valfri data

en: Shortcut “%s” is already taken by “%s”.
sv: Kortkommandot ”%s” används redan för ”%s”.

en: _Reassign shortcut
sv: _Ändra kortkommando

en: Conflicting Shortcuts
sv: Kortkommandon i konflikt

en: Reassigning the shortcut will cause it to be removed from “%s”.
sv: Att omtilldela kortkommandot medför att det tas bort från ”%s”.

en: Invalid shortcut.
sv: Ogiltigt kortkommando.

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: No file name entered
sv: Inget filnamn angivet

en: Copy “%s” to
sv: Kopiera ”%s” till

en: Copy File
sv: Kopiera fil

en: Group
sv: Grupp

en: Bookmark group
sv: Bokmärkesgrupp

en: Bookmark name
sv: Namn för bokmärket

en: Shortcut
sv: Kortkommando

en: Keyboard shortcut for selected bookmark
sv: Tangentbordsgenväg för valt bokmärke

en: Path
sv: Sökväg

en: Bookmarked path
sv: Bokmärkt sökväg

en: Edit Bookmark
sv: Redigera bokmärke

en: To bookmark a directory the whole search path to the directory must be in valid UTF-8 encoding
sv: För att bokmärka en katalog måste hela dess sökväg vara i giltig UTF-8-kodning

en: New Bookmark
sv: Nytt bokmärke

en: Profile
sv: Profil

en: Profile name
sv: Profilnamn

en: Template
sv: Mall

en: New profile
sv: Ny profil

en: To rename a profile, click on the corresponding row and type a new name, or press escape to cancel.
sv: För att byta namn på en profil, klicka på motsvarande rad och ange ett nytt namn eller tryck escape för att avbryta.

en: _Duplicate
sv: _Duplicera

en: A directory name must be entered
sv: Katalognamn måste anges

en: Make directory failed: %s
sv: Skapande av katalog misslyckades: %s

en: Make Directory
sv: Skapa katalog

en: Left mouse button
sv: Vänster musknapp

en: Single click to open items
sv: Enkelklicka för att öppna objekt

en: Double click to open items
sv: Dubbelklicka för att öppna objekt

en: Single click unselects files
sv: Enkelklick avmarkerar filer

en: Middle mouse button
sv: Mittenmusknappen

en: Up one directory
sv: Upp en katalog

en: Opens new tab
sv: Öppnar ny flik

en: Right mouse button
sv: Höger musknapp

en: Shows popup menu
sv: Visa popup-meny

en: Selects files
sv: Markerar filer

en: Deletion
sv: Borttagning

en: Move to trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Selection
sv: Markering

en: Select directories
sv: Välj kataloger

en: Sorting/Quick search
sv: Sortering/Snabbsök

en: Case sensitive
sv: Skilj på stora och små bokstäver

en: Quick search
sv: Snabbsök

en: CTRL+ALT+letters
sv: CTRL+ALT+bokstäver

en: ALT+letters (menu access with F12)
sv: ALT+bokstäver (menyåtkomst med F12)

en: Just letters (command line access with CTRL+ALT+C)
sv: Bara bokstäver (kommandoradsåtkomst med CTRL+ALT+C)

en: Match beginning of the file name
sv: Matcha början på filnamnet

en: Match end of the file name
sv: Matcha slutet på filnamnet

en: Search Window
sv: Sökfönster

en: Search window is minimizable
    (Needs program restart if altered)
sv: Sökfönstret är minimerbart
    (Kräver omstart av programmet vid ändring)

en: Multiple instances
sv: Multipla instanser

en: Don’t start a new instance
sv: Starta inte en ny instans

en: Save on exit
sv: Spara vid avslut

en: Directories
sv: Kataloger

en: Tabs
sv: Flikar

en: Directory history
sv: Kataloghistorik

en: Commandline history
sv: Kommandoradshistorik

en: Search history
sv: Sökhistorik

en: Size display mode
sv: Visa filstorlekar som

note: Translators: 'Powered' refers to the mode of file size display (here - display using units of data: kB, MB, GB, ...)
en: Powered
sv: GB, MB o.s.v.

en: Grouped
sv: Grupperat

en: Plain
sv: Enkel

en: Number (644)
sv: Nummer (644)

en: See the manual page for “strftime” for help on how to set the format string.
sv: Läs manualsidan för funktionen ”strftime” om du vill veta hur du gör en egen formatsträng.

en: Edit Colors…
sv: Redigera färger…

en: Colors
sv: Färger

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Background
sv: Bakgrund

en: Default:
sv: Standard:

en: Alternate:
sv: Alternera:

en: Selected file:
sv: Markerad fil:

en: Cursor:
sv: Markör:

en: Edit LS_COLORS Palette
sv: Redigera LS_COLORS-paletten

en: Palette
sv: Palett

en: Foreground:
sv: Förgrund:

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Black
sv: Svart

en: Red
sv: Röd

en: Green
sv: Grön

en: Yellow
sv: Gul

en: Blue
sv: Blå

en: White
sv: Vit

en: _Reset
sv: Å_terställ

en: With file name
sv: Med filnamn

en: In separate column
sv: I en egen kolumn

en: In both columns
sv: I båda kolumnerna

en: No icons
sv: Inga ikoner

en: File type icons
sv: Filtypsikoner

en: MIME icons
sv: MIME-ikoner

en: Respect theme colors
sv: Respektera skrivbordets temafärger

en: Classic
sv: Klassisk

en: Deep blue
sv: Mörkblå

en: Green tiger
sv: Grön tiger

en: Winter
sv: Vinter

en: Custom
sv: Anpassad

en: File panes
sv: Filpaneler

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Row height:
sv: Radhöjd:

note: File extensions
en: Display file extensions:
sv: Visa filändelser:

note: Graphical mode
en: Graphical mode:
sv: Grafiskt läge:

note: Color scheme
en: Color scheme:
sv: Färgschema:

en: Edit…
sv: Redigera…

note: LS_COLORS
en: Colorize files according to the LS_COLORS environment variable
sv: Använd färgerna i miljövariabeln LS_COLORS

en: Edit colors…
sv: Redigera färger…

en: MIME icon settings
sv: Inställningar för MIME-ikoner

en: Icon size:
sv: Ikonstorlek:

en: Scaling quality:
sv: Skalningskvalitet:

en: Theme icon directory:
sv: Katalog med ikontema:

en: Tab bar
sv: Flikrad

en: Always show the tab bar
sv: Visa alltid flikraden

en: Lock icon
sv: Låsikon

en: Styled text
sv: Formaterad text

en: Confirm before delete
sv: Bekräfta före borttagning

en: Confirm defaults to OK
sv: Bekräfta är som standard OK

en: Preselected overwrite action in copy dialog
sv: Förvald överskrivningsåtgärd i kopieringsdialogen

en: Query first
sv: Fråga först

en: Rename
sv: Byt namn

en: Overwrite silently
sv: Skriv över tyst

en: Preselected overwrite action in move dialog
sv: Förvald överskrivningsåtgärd i flyttdialogen

en: Default Drag and Drop Action
sv: Standardåtgärd för dra-och-släpp

en: Confirm mouse operation
sv: Bekräfta musåtgärd

en: Copy
sv: Kopiera

en: Move
sv: Flytta

en: Filetypes to hide
sv: Filtyper att dölja

en: Unknown
sv: Okänd

en: Regular files
sv: Vanliga filer

en: Socket, fifo, block, or character devices
sv: Uttag, fifo, blockenheter eller teckenenheter

en: Shortcuts (Windows systems)
sv: Genvägar (Windows-system)

en: Mountable locations
sv: Monterbara platser

en: Virtual files
sv: Virtuella filer

en: Volatile files
sv: Flyktiga filer

en: Also hide
sv: Dölj även

en: Hidden files
sv: Dolda filer

en: Backup files
sv: Säkerhetskopior

en: Symlinks
sv: Symboliska länkar

en: An app with this label exists already.
    Please choose another label.
sv: Ett program med denna etikett finns redan.
    Välj en annan etikett.

en: Label:
sv: Etikett:

en: Command:
sv: Kommando:

en: Icon:
sv: Ikon:

en: Can handle multiple files
sv: Kan hantera flera filer

en: Can handle URIs
sv: Kan hantera sökvägar i URI-form

en: Requires terminal
sv: Kräver terminal

en: Show for
sv: Visa för

en: All directories
sv: Alla kataloger

en: All directories and files
sv: Alla kataloger och filer

en: Some files
sv: Vissa filer

en: File patterns
sv: Filnamnsmönster

en: New Application
sv: Nytt program

en: Edit Application
sv: Redigera program

en: Always download remote files before opening in external programs
sv: Hämta alltid ner icke-lokala filer innan de öppnas i externa program

en: MIME applications
sv: MIME-program

en: Standard programs
sv: Standardprogram

en: Viewer:
sv: Visare:

en: Editor:
sv: Redigerare:

en: Differ:
sv: Jämförare (diff):

en: Search:
sv: Sök:

en: Send files:
sv: Skicka filer:

en: Use Internal Viewer
sv: Använd intern visare

en: Use Internal Search
sv: Använd intern sökning

en: Other favourite apps
sv: Andra favoritprogram

en: Label
sv: Etikett

en: Command
sv: Kommando

en: Global app options
sv: Globala programalternativ

en: Terminal command for apps in the list above:
sv: Terminalkommando för program i listan ovan:

en: Leave terminal window open
sv: Lämna terminalfönster öppet

en: Alias:
sv: Namn:

en: Device/Label:
sv: Enhet/Etikett:

en: Mount point:
sv: Monteringspunkt:

en: New Device
sv: Ny enhet

en: Edit Device
sv: Redigera enhet

en: Devices
sv: Enheter

en: Alias
sv: Namn

en: Show Samba workgroups button
    (Needs program restart if altered)
sv: Visa knappen för Samba-arbetsgrupper
    (Kräver omstart av programmet vid ändring)

en: Show only the icons
sv: Visa endast ikonerna

en: General
sv: Allmänt

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: Filters
sv: Filter

en: Programs
sv: Program

en: _Pattern:
sv: _Mönster:

en: Case _sensitive
sv: _Skiftlägeskänslig

en: She_ll syntax
sv: Ska_l-syntax

en: Rege_x syntax
sv: Rege_x-syntax

en: Select Using Pattern
sv: Markera med mönster

en: Unselect Using Pattern
sv: Avmarkera med mönster

note: Create prepare copy specific widgets Create prepare move specific widgets
en: Query First
sv: Fråga först

en: Follow Links
sv: Följ länkar

note: Customize prepare xfer widgets
en: Overwrite Files
sv: Skriv över befintliga filer

en: copy %d file to | copy %d files to
sv[0]: kopiera %d fil till
sv[1]: kopiera %d filer till

en: Move “%s” to
sv: Flytta ”%s” till

en: move %d file to | move %d files to
sv[0]: flytta %d fil till
sv[1]: flytta %d filer till

note: Nothing exists, ask the user if a new directory might be suitable in the path that he specified
en: The directory “%s” doesn’t exist, do you want to create it?
sv: Katalogen ”%s” finns inte. Vill du skapa den?

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: No server selected
sv: Ingen server är vald

en: Network protocol
sv: Nätverksprotokoll

en: Connection name
sv: Anslutningsnamn

en: Remote Connections
sv: Fjärranslutningar

en: Connections
sv: Anslutningar

en: Search local directories only
sv: Sök endast i lokala kataloger

en: Files _not containing text
sv: Filer som _ej innehåller text

en: Failed to read file %s: File is not searchable
sv: Kunde inte läsa filen %s: Filen är inte sökbar

en: Failed to read file %s: %s
sv: Kunde inte läsa filen %s: %s

en: Searching in: %s
sv: Söker i: %s

en: Found %d match — search aborted | Found %d matches — search aborted
sv[0]: Hittade %d träff — sökning avbruten
sv[1]: Hittade %d träffar — sökning avbruten

en: Found %d match | Found %d matches
sv[0]: Hittade %d träff
sv[1]: Hittade %d träffar

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
sv: Misslyckades med att ange processgrupp-ID för barnet %d: %s.

en: Error parsing the search command.
sv: Fel vid tolkning av sökkommandot.

en: Error running the search command.
sv: Fel vid körning av sökkommandot.

en: Failed to change directory outside of %s
sv: Kunde inte ändra katalog utanför %s

en: Search…
sv: Sök…

note: search in
en: Select Directory
sv: Välj katalog

en: _Look in folder:
sv: _Sök i mapp:

en: %d file listed | %d files listed
sv[0]: %d fil listad
sv[1]: %d filer listade

en: Accelerator key
sv: Snabbtangent

en: Accelerator modifiers
sv: Snabbtangentsmodifierare

en: Accelerator Mode
sv: Snabbtangentsläge

en: The type of accelerator.
sv: Typ av snabbtangent.

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: New accelerator…
sv: Ny snabbtangent…

en: Credits
sv: Tack till

en: Written by
sv: Skrivet av

en: Documented by
sv: Dokumenterat av

en: Translated by
sv: Översatt av

en: Plugin Webpage
sv: Webbsida för tilläggsprogrammet

en: C_redits
sv: _Tack till

en: About %s
sv: Om %s

en: /Grandparent
sv: /Överförälder

en: /Parent
sv: /Förälder

en: /File name
sv: /Filnamn

en: /File name (range)
sv: /Filnamn (omfång)

en: /File name without extension
sv: /Filnamn utan filändelse

en: /File name without extension (range)
sv: /Filnamn utan filändelse (intervall)

en: /File extension
sv: /Filändelse

en: /Counter
sv: /Räknare

en: /Counter (width)
sv: /Räknare (bredd)

en: /Counter (auto)
sv: /Räknare (auto)

en: /Hexadecimal random number (width)
sv: /Hexadecimalt slumptal (bredd)

en: /Date
sv: /Datum

en: /Date/<locale>
sv: /Datum/<locale>

en: /Date/yyyy-mm-dd
sv: /Datum/åååå-mm-dd

en: /Date/yy-mm-dd
sv: /Datum/åå-mm-dd

en: /Date/yy.mm.dd
sv: /Datum/åå.mm.dd

en: /Date/yymmdd
sv: /Datum/ååmmdd

en: /Date/dd.mm.yy
sv: /Datum/dd.mm.åå

en: /Date/mm-dd-yy
sv: /Datum/mm-dd-åå

en: /Date/yyyy
sv: /Datum/åååå

en: /Date/yy
sv: /Datum/åå

en: /Date/mm
sv: /Datum/mm

en: /Date/mmm
sv: /Datum/mmm

en: /Date/dd
sv: /Datum/dd

en: /Time
sv: /Tid

en: /Time/<locale>
sv: /Tid/<locale>

en: /Time/HH.MM.SS
sv: /Tid/TT.MM.SS

en: /Time/HH-MM-SS
sv: /Tid/TT-MM-SS

en: /Time/HHMMSS
sv: /Tid/TTMMSS

en: /Time/HH
sv: /Tid/TT

en: /Time/MM
sv: /Tid/MM

en: /Time/SS
sv: /Tid/SS

en: _Select range:
sv: _Välj intervall:

en: _Inverse selection
sv: _Invertera markering

en: Range Selection
sv: Intervallmarkering

en: Add Rule
sv: Lägg till regel

en: Edit Rule
sv: Redigera regel

en: _Template
sv: _Mall

en: Directory
sv: Katalog

en: Counter
sv: Räknare

en: Metatag
sv: Metatagg

en: Ste_p:
sv: Ste_g:

en: Di_gits:
sv: Sif_fror:

en: Regex replacing
sv: Regex-ersättning

en: Remove A_ll
sv: Ta bort a_lla

en: Case
sv: Skiftläge

en: <unchanged>
sv: <oförändrad>

en: lowercase
sv: gemener

en: UPPERCASE
sv: VERSAL

en: Sentence case
sv: Skiftläge

note: FIXME
en: Initial Caps
sv: Inledande versal

note: FIXME
en: tOGGLE cASE
sv: vÄXLA sKIFTLÄGE

en: Trim blanks
sv: Trimma tomt utrymme

en: <none>
sv: <ingen>

en: leading
sv: inledande

en: trailing
sv: efterföljande

en: leading and trailing
sv: inledande och efterföljande

en: Search for
sv: Sök efter

en: Regex pattern
sv: Reguljärt uttrycksmönster

en: Replace with
sv: Ersätt med

en: Replacement
sv: Ersättning

en: Match case
sv: Matcha skiftläge

en: Case sensitive matching
sv: Skilj på stora och små bokstäver

en: The program has now finished. Press Enter to close this window.
sv: Programmet är nu klart. Tryck Retur för att stänga detta fönster.

en: Read
sv: Läs

en: Write
sv: Skriv

en: Execute
sv: Kör

en: Owner:
sv: Ägare:

en: Group:
sv: Grupp:

en: Others:
sv: Övriga:

en: Text view:
sv: Textvy:

en: Number view:
sv: Nummervy:

en: Failed to execute the mount command
sv: Kunde inte exekvera monteringskommandot

en: Mount failed: permission denied
sv: Monteringen misslyckades: Åtkomst nekad

en: Mount failed: no medium found
sv: Monteringen misslyckades: Inget medium funnet

en: Mount failed: mount exited with exitstatus %d
sv: Monteringen misslyckades: mount avslutades med returstatusen %d

en: Volume successfully unmounted
sv: Volymen avmonterades

en: Cannot unmount the volume:
    %s
    Error code: %d
sv: Kan inte avmontera volymen:
    %s
    Felkod: %d

en: Mounting %s
sv: Monterar %s

en: Go to: %s (%s)
sv: Gå till: %s (%s)

en: Go to: %s
sv: Gå till: %s

en: Mount: %s
sv: Montera: %s

en: Unmount: %s
sv: Avmontera: %s

en: <New connection>
sv: <Ny anslutning>

en: Connect to: %s
sv: Anslut till: %s

en: Disconnect from: %s
sv: Koppla ner anslutningen till: %s

en: Connecting to %s
sv: Kopplar upp mot %s

en: Unknown disk usage
sv: Okänd diskanvändning

en: Home
sv: Hem

en: Go to: Home
sv: Gå till: Hem

en: Disconnect error
sv: Fel vid frånkoppling

en: Opens remote connection to %s
sv: Öppnar fjärranslutning till %s

en: Closes remote connection to %s
sv: Stänger fjärranslutning mot %s

en: Failed to browse the network. Is Samba supported on the system?
sv: Kunde inte komma åt nätverket. Stöds Samba på systemet?

en: Searching for workgroups and hosts
sv: Söker efter arbetsgrupper och datorer

en: Go to: Samba Network
sv: Gå till: Samba-nätverket

en: link to %s
sv: länk till %s

en: Waiting for file list
sv: Väntar på fillistan

en: Add current dir
sv: Lägg till aktuell katalog

en: Manage bookmarks…
sv: Hantera bokmärken…

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Open with “%s”
sv: _Öppna med ”%s”

en: No valid command given.
sv: Inget giltigt kommando angivet.

en: Unable to execute command.
sv: Kunde inte köra kommando.

en: name
sv: namn

en: dir
sv: katalog

en: size
sv: storlek

en: date
sv: datum

en: perm
sv: rättigheter

en: /_Copy here
sv: /_Kopiera hit

en: /_Move here
sv: /_Flytta hit

en: /_Link here
sv: /_Länka hit

en: /C_ancel
sv: /A_vbryt

en: “%s” seems to be a binary executable file but it lacks the executable bit. Do you want to set it and then run the file?
sv: ”%s” verkar vara en binär körbar fil men exekveringsbiten är inte satt. Vill du sätta den och sedan köra filen?

en: Make Executable?
sv: Gör körbar?

en: “%s” is an executable text file. Do you want to run it, or display its contents?
sv: ”%s” är en körbar textfil. Vill du köra den, eller visa dess innehåll?

en: Run or Display
sv: Kör eller visa

en: Display
sv: Visa

en: Run
sv: Kör

en: No default application found for the file type %s.
sv: Inget standardprogram hittades för filtypen %s.

en: Open the "Applications" page in the Control Center to add one.
sv: Öppna sidan ”Program” i Kontrollpanelen för att lägga till ett.

en: %s does not know how to open remote file. Do you want to download the file to a temporary location and then open it? | %s does not know how to open remote files. Do you want to download the files to a temporary location and then open them?
sv[0]: %s kan inte öppna fjärrfilen. Vill du hämta den till en temporär katalog och sedan öppna den?
sv[1]: %s kan inte öppna fjärrfiler. Vill du hämta filerna till en temporär katalog och sedan öppna dem?

en: Directory listing failed.
sv: Kataloglistningen misslyckades.

en: Failed to open connection.
sv: Kunde inte öppna anslutning.

en: Not an ordinary file.
sv: Inte en vanlig fil.

en: Couldn’t retrieve MIME type of the file.
sv: Kunde inte hämta MIME-typen för filen.

en: Invalid command
sv: Ogiltigt kommando

en: Application:
sv: Program:

en: Open with other…
sv: Öppna med annat…

en: Needs terminal
sv: Behöver ett terminalfönster

en: Open Wit_h
sv: Öppna m_ed

en: Other _Application…
sv: Annat _program…

en: Open Wit_h…
sv: Öppna m_ed…

en: Cut
sv: Klipp ut

note: {file_run, "file.run"},
en: Send files
sv: Skicka filer

en: _Properties…
sv: _Egenskaper…

en: E_xecute
sv: _Kör

en: Open _terminal here
sv: Öppna _terminalfönster här

en: Copy file names
sv: Kopiera filnamn

en: %s of %s kB in %d of %d file | %s of %s kB in %d of %d files
sv[0]: %s av %s kB i %d av %d fil
sv[1]: %s av %s kB i %d av %d filer

en: %s, %d of %d dir selected | %s, %d of %d dirs selected
sv[0]: %s, %d av %d katalog markerad
sv[1]: %s, %d av %d kataloger markerade

en: %s free
sv: %s ledigt

en: The tab is locked, close anyway?
sv: Fliken är låst, stäng ändå?

en: Open in New _Tab
sv: Öppna i ny fli_k

en: _Unlock Tab
sv: Lås _upp flik

en: _Lock Tab
sv: _Lås flik

en: _Refresh Tab
sv: U_ppdatera flik

en: Copy Tab to Other _Pane
sv: Kopiera flik till andra _panelen

en: _Close Tab
sv: _Stäng flik

en: Close _All Tabs
sv: Stäng _alla flikar

en: Close _Duplicate Tabs
sv: Stäng _duplicerade flikar

en: No file name given
sv: Inget filnamn angivet

en: New Text File
sv: Ny textfil

en: Symbolic link name:
sv: Symboliskt länknamn:

en: Create Symbolic Link
sv: Skapa symbolisk länk

en: Skip all
sv: Hoppa över alla

en: _New
sv: _Ny

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Refresh
sv: U_ppdatera

en: _Directory
sv: _Katalog

en: _Text File
sv: _Textfil

en: _File
sv: _Arkiv

en: Change _Owner/Group
sv: Ändra _ägare/grupp

en: Change Per_missions
sv: Ändra _rättigheter

en: Advanced _Rename Tool
sv: _Namnbytesverktyg för flera filer

en: Create _Symbolic Link
sv: Ny _symbolisk länk

en: _Search…
sv: _Sök…

en: _Quick Search…
sv: S_nabbsök…

en: _Enable Filter…
sv: _Aktivera filter…

en: S_ynchronize Directories
sv: S_ynkronisera kataloger

en: Start _GNOME Commander as root
sv: Starta _GNOME Commander som root

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Edit
sv: R_edigera

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Copy _File Names
sv: Kopiera _filnamn

en: _Mark
sv: _Markera

en: _Select All
sv: _Markera alla

en: _Unselect All
sv: _Avmarkera alla

en: Select all _Files
sv: Markera alla _filer

en: Unselect all Fi_les
sv: Avmarkera alla fi_ler

en: Select with _Pattern
sv: Markera med m_önster

en: Unselect with P_attern
sv: Avmarkera med mö_nster

en: Select with same _Extension
sv: Markera med samma f_iländelse

en: Unselect with same E_xtension
sv: Avmarkera med samma fi_ländelse

en: _Invert Selection
sv: _Invertera markering

en: _Restore Selection
sv: _Återställ markering

en: _Compare Directories
sv: _Jämför kataloger

en: _View
sv: _Visa

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Forward
sv: _Framåt

en: _Equal Panel Size
sv: _Samma panelstorlekar

en: Maximize Panel Size
sv: Maximera panelstorlek

en: Show Toolbar
sv: Visa verktygsfält

en: Show Device Buttons
sv: Visa enhetsknappar

en: Show Device List
sv: Visa enhetslista

en: Show Command Line
sv: Visa kommandorad

en: Show Buttonbar
sv: Visa knapprad

en: Show Hidden Files
sv: Visa dolda filer

en: Show Backup Files
sv: Visa säkerhetskopior

en: Horizontal Orientation
sv: Horisontell orientering

en: _Settings
sv: In_ställningar

en: _Options…
sv: _Alternativ…

en: _Keyboard Shortcuts…
sv: _Tangentbordsgenvägar…

en: _Connections
sv: _Anslutningar

en: _Remote Server…
sv: Fjä_rrserver…

en: New Connection…
sv: Ny anslutning…

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _Bookmark this Directory…
sv: _Bokmärk denna katalog…

en: _Manage Bookmarks…
sv: _Hantera bokmärken…

en: _Plugins
sv: _Insticksmoduler

en: _Configure Plugins…
sv: Konfigurera _insticksmoduler…

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Documentation
sv: _Dokumentation

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: GNOME Commander on the _Web
sv: GNOME Commander på _webben

en: Report a _Problem
sv: Rapportera ett _problem

en: _About
sv: _Om

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Go to the oldest
sv: Gå till äldsta

en: Go back
sv: Gå bakåt

en: Go forward
sv: Gå framåt

en: Go to the latest
sv: Gå till senaste

en: Copy file names (SHIFT for full paths, ALT for URIs)
sv: Kopiera filnamn (SKIFT för fullständiga sökvägar, ALT för URI:er)

en: Paste
sv: Klistra in

en: Edit (SHIFT for new document)
sv: Redigera (SKIFT för nytt dokument)

en: Open terminal (SHIFT for root privileges)
sv: Öppna terminal (SKIFT för root-behörighet)

en: Drop connection
sv: Bryt anslutningen

en: F3 View
sv: F3 Visa

en: F4 Edit
sv: F4 Redigera

en: F5 Copy
sv: F5 Kopiera

en: F6 Move
sv: F6 Flytta

en: F7 Mkdir
sv: F7 Ny katalog

en: F8 Delete
sv: F8 Ta bort

en: F9 Search
sv: F9 Sök

en: GNOME Commander — ROOT PRIVILEGES
sv: GNOME Commander — ROOT-PRIVILEGIER

en: Search
sv: Sök

en: Path matches regex:
sv: Sökväg matchar regex:

en: Name contains:
sv: Namn innehåller:

en: Unlimited depth
sv: Obegränsat djup

en: Current directory only
sv: Endast aktuell katalog

en: %i level | %i levels
sv[0]: %i nivå
sv[1]: %i nivåer

en: Search _recursively:
sv: Sök _rekursivt:

note: find text
en: Contains _text:
sv: Innehåller _text:

note: case check
en: Case sensiti_ve
sv: Skilj på stora och sm_å bokstäver

en: No file selected
sv: Ingen fil är vald

en: Bookmark current directory
sv: Bokmärk aktuell katalog

en: Manage bookmarks
sv: Hantera bokmärken

en: Go to bookmarked location
sv: Gå till bokmärkt plats

en: Show bookmarks of current device
sv: Visa bokmärken för aktuell enhet

en: Execute command
sv: Kör kommando

en: Open terminal
sv: Öppna terminalfönster

en: Open terminal as root
sv: Öppna terminal som root

en: Start GNOME Commander as root
sv: Starta GNOME Commander som root

en: Close connection
sv: Stäng anslutning

en: New connection
sv: Ny anslutning

en: Open connection
sv: Öppna anslutning

en: Change left connection
sv: Ändra vänster anslutning

en: Change right connection
sv: Ändra höger anslutning

en: Show user defined files
sv: Visa användardefinierade filer

en: Advanced rename tool
sv: Avancerat namnbytesverktyg

en: Change permissions
sv: Ändra rättigheter

en: Change owner/group
sv: Ändra ägare/grupp

en: Copy files
sv: Kopiera filer

en: Copy files with rename
sv: Kopiera filer med namnbyte

en: Create symbolic link
sv: Skapa symbolisk länk

en: Delete files
sv: Ta bort filer

en: Compare files (diff)
sv: Jämför filer (diff)

en: Edit file
sv: Redigera fil

en: Edit a new file
sv: Redigera en ny fil

en: Quit
sv: Avsluta

en: View with external viewer
sv: Visa med externt visningsprogram

en: View with internal viewer
sv: Visa med internt visningsprogram

en: Create directory
sv: Skapa katalog

en: Move files
sv: Flytta filer

en: Rename files
sv: Byt namn på filer

en: Synchronize directories
sv: Synkronisera kataloger

en: About GNOME Commander
sv: Om GNOME Commander

en: Help contents
sv: Innehåll

en: Help on keyboard shortcuts
sv: Hjälp för tangentbordsgenvägar

en: Report a problem
sv: Rapportera ett problem

en: GNOME Commander on the web
sv: GNOME Commander på webben

en: Compare directories
sv: Jämför kataloger

en: Invert selection
sv: Invertera markering

en: Select all
sv: Markera allt

en: Select all files
sv: Markera alla filer

en: Unselect all files
sv: Avmarkera alla filer

en: Toggle selection
sv: Växla markering

en: Toggle selection and move cursor downward
sv: Växla markering och flytta markören nedåt

en: Unselect all
sv: Avmarkera allt

en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Configure plugins
sv: Konfigurera insticksmoduler

en: Back one directory
sv: Bakåt en katalog

en: Close the current tab
sv: Stäng aktuell flik

en: Close all tabs
sv: Stäng alla flikar

en: Close duplicate tabs
sv: Stäng dubblerade flikar

en: Change directory
sv: Ändra katalog

en: Show directory history
sv: Visa kataloghistorik

en: Equal panel size
sv: Samma panelstorlek

en: Maximize panel size
sv: Maximera panelstorlek

en: Back to the first directory
sv: Tillbaka till första katalogen

en: Forward one directory
sv: Framåt en katalog

en: Home directory
sv: Hemkatalog

en: Open directory in the active window
sv: Öppna katalogen i aktivt fönster

en: Open directory in the inactive window
sv: Öppna katalogen i inaktivt fönster

en: Open directory in the left window
sv: Öppna katalog i vänstra fönstret

en: Open directory in the right window
sv: Öppna katalog i högra fönstret

en: Open directory in the new tab
sv: Öppna katalogen i nya fliken

en: Open directory in the new tab (inactive window)
sv: Öppna katalogen i nya fliken (inaktivt fönster)

en: Forward to the last directory
sv: Framåt till sista katalogen

en: Next tab
sv: Nästa flik

en: Open directory in a new tab
sv: Öppna katalogen i en ny flik

en: Previous tab
sv: Föregående flik

en: Root directory
sv: Rotkatalog

en: Lock/unlock tab
sv: Lås/Lås upp flik

en: Show terminal
sv: Visa terminal

en: Display main menu
sv: Visa huvudmeny

en: Move cursor one step up
sv: Flytta markören ett steg upp

en: Move cursor one step down
sv: Flytta markören ett steg ned

en: No search command given.
sv: Inget sökkommando angivet.

en: You can set a command for a search tool in the program options.
sv: Du kan ställa in ett kommando för ett sökverktyg i programalternativen.

en: Create symbolic links of %i file in %s? | Create symbolic links of %i files in %s?
sv[0]: Skapa symbolisk länk för %i fil i %s?
sv[1]: Skapa symboliska länkar för %i filer i %s?

en: Create
sv: Skapa

en: Warning
sv: Varning

en: The default send-to command only supports one selected file at a time. You can change the command in the program options.
sv: Standardkommandot för skicka-till stöder endast en vald fil åt gången. Du kan ändra kommandot i programalternativen.

en: Operation not supported on remote file systems
sv: Operationen stöds ej i fjärranslutna filsystem

en: Too many selected files
sv: För många markerade filer

en: Unable to open terminal in root mode.
sv: Kunde inte öppna terminal i root-läge.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found.
sv: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu eller beesu hittades inte.

en: Unable to start GNOME Commander in root mode.
sv: Kunde inte starta GNOME Commander i root-läge.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found
sv: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu eller beesu hittades inte

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: There was an error opening home page.
sv: Ett fel uppstod vid öppnandet av hemsidan.

en: There was an error reporting problem.
sv: Ett fel uppstod vid rapportering av ett problem.

en: A fast and powerful file manager for the GNOME desktop
sv: En snabb och kraftfull filhanterare för GNOME-skrivbordet

en: GNOME Commander is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: GNOME Commander är fri programvara; du kan vidaredistribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License som publicerats av Free Software Foundation; antingen version 2 av licensen, eller (om Ni så vill) någon senare version.

en: GNOME Commander is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: GNOME Commander är distribuerat i hopp om att vara användbart, men UTAN NÅGON GARANTI; även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL.  Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Commander; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med GNOME-webbläsaren. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.

en: Transfer problem
sv: Problem vid överföring

en: Copy problem
sv: Problem vid kopiering

en: Copy into
sv: Kopiera till

en: Rename all
sv: Byt namn på alla

note: ToDo: Adjust wording dynamically, see also below at run_move_overwrite_dialog ToDo: Adjust wording dynamically, see also above at run_file_copy_overwrite_dialog
en: Overwrite file:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
    
    With:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
sv: Skriv över fil:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
    
    Med:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>

en: Replace
sv: Skriv över

en: Replace all
sv: Ersätt alla

en: Error while transferring “%s”
    
    %s
sv: Fel vid överföring av ”%s”
    
    %s

en: Move problem
sv: Problem vid flytt

en: copying…
sv: kopierar…

en: [file %ld of %ld] “%s”
sv: [fil %ld av %ld] ”%s”

en: Copying a directory into itself is a bad idea.
sv: Kopiera en katalog in i sig själv är ingen bra idé.

en: The whole operation was cancelled.
sv: Hela åtgärden avbröts.

en: preparing…
sv: förbereder…

en: Moving a directory into itself is a bad idea.
sv: Att flytta en katalog in i sig själv är ingen bra idé.

en: downloading to /tmp
sv: hämtar till /tmp

en: Error while creating symlink “%s”
    
    %s
sv: Fel vid skapande av symboliska länken ”%s”
    
    %s

en: Symlink creation problem
sv: Problem vid skapande av symbolisk länk

en: Ignore
sv: Ignorera

[ctx: Filename suffix]
note: Translators: Translate 'Copy' as a noun here
en: Copy
sv: Kopia

en: Source “%s” could not be deleted. Aborting!
    
    %s
sv: Källan ”%s” kunde inte tas bort. Avbryter!
    
    %s

en: Source “%s” could not be copied. Aborting!
sv: Källan ”%s” kunde inte kopieras. Avbryter!

en: stopping…
sv: avbryter…

en: Progress
sv: Förlopp

en: %s of %s copied
sv: %s av %s kopierat

en: %.0f%% copied
sv: %.0f%% kopierat

en: Couldn’t load installed file type pixmap, trying to load %s instead
sv: Kunde inte läsa in pixmap för installerad filtyp, provar att läsa in %s istället

en: Can’t find the pixmap anywhere. Make sure you have installed the program or is executing gnome-commander from the gnome-commander-%s/src directory
sv: Kan inte hitta pixmap någonstans. Kontrollera att du har installerat programmet eller att du kör gnome-commander från katalogen gnome-commander-%s/src

en: Couldn’t load installed pixmap, trying to load %s instead
sv: Kunde inte läsa in en installerad pixmap, provar att läsa in %s istället

en: Find
sv: Sök

note: sdlg->priv->progress = 0;
en: Searching…
sv: Söker…

en: Searching for “%s”
sv: Söker efter ”%s”

en: Position: %lu of %lu	Column: %d	%s
sv: Position: %lu av %lu	Kolumn: %d	%s

en: Wrap
sv: Radbryt

en: pixel | pixels
sv[0]: bildpunkt
sv[1]: bildpunkter

en: bit/sample | bits/sample
sv[0]: bit/sampling
sv[1]: bitar/sampling

en: (fit to window)
sv: (anpassa till fönster)

en: _Copy selection
sv: _Kopiera markering

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Binary
sv: _Binärt

en: _Image
sv: _Bild

en: _Zoom In
sv: _Zooma in

en: _Zoom Out
sv: _Zooma ut

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: _Best Fit
sv: _Bästa anpassning

en: _Copy Text Selection
sv: _Kopiera textmarkering

en: Find…
sv: Sök…

en: Find Next
sv: Sök nästa

en: Find Previous
sv: Sök föregående

en: _Encoding
sv: _Teckenkodning

en: _Wrap lines
sv: _Radbryt

en: English (US-_ASCII)
sv: Engelsk (US-_ASCII)

en: Arabic (ISO-8859-6)
sv: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows, CP1256)
sv: Arabisk (Windows, CP1256)

en: Arabic (Dos, CP864)
sv: Arabisk (Dos, CP864)

en: Baltic (ISO-8859-4)
sv: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Central European (ISO-8859-2)
sv: Centraleuropeisk (ISO-8859-2)

en: Central European (CP1250)
sv: Centraleuropeisk (CP1250)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
sv: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (CP1251)
sv: Kyrillisk (CP1251)

en: Greek (ISO-8859-7)
sv: Grekisk (ISO-8859-7)

en: Greek (CP1253)
sv: Grekisk (CP1253)

en: Hebrew (Windows, CP1255)
sv: Hebreisk (Windows, CP1255)

en: Hebrew (Dos, CP862)
sv: Hebreisk (Dos, CP862)

en: Hebrew (ISO-8859-8)
sv: Hebreisk (ISO-8859-8)

en: Maltese (ISO-8859-3)
sv: Maltesisk (ISO-8859-3)

en: Turkish (ISO-8859-9)
sv: Turkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (CP1254)
sv: Turkisk (CP1254)

en: Western (CP1252)
sv: Västerländsk (CP1252)

en: Western (ISO-8859-1)
sv: Västerländsk (ISO-8859-1)

en: Show Metadata _Tags
sv: Visa metadata_taggar

en: Rotate Clockwise
sv: Rotera medurs

en: Rotate Counter Clockwis_e
sv: Rotera _moturs

en: Rotate 180°
sv: Rotera 180°

en: Flip _Vertical
sv: Vänd _vertikalt

en: Flip _Horizontal
sv: Vänd _horisontellt

en: _Binary Mode
sv: _Binärt format

en: _Save Current Settings
sv: _Spara inställningar

en: _Hexadecimal Offset
sv: _Hexadecimal förskjutning

en: _20 chars/line
sv: _20 tecken/rad

en: _40 chars/line
sv: _40 tecken/rad

en: _80 chars/line
sv: _80 tecken/rad

en: Quick _Help
sv: Snabb_hjälp

en: Pattern “%s” was not found
sv: Sökmönstret ”%s” hittades inte

en: Specify debug flags to use
sv: Ange de felsökningsparametrar som ska användas

en: Specify the start directory for the left pane
sv: Ange startkatalog för den vänstra fillistan

en: Specify the start directory for the right pane
sv: Ange startkatalog för den högra fillistan

en: Specify the directory for configuration files
sv: Ange katalogen för konfigurationsfiler

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Enable
sv: Aktivera

en: Available plugins
sv: Tillgängliga insticksmoduler

en: _Enable
sv: _Aktivera

en: _Configure
sv: _Konfigurera

en: <Exif and IPTC tags not supported>
sv: <Exif och IPTC-taggar stöds inte>

en: <ID3, APE, FLAC and Vorbis tags not supported>
sv: <ID3, APE, FLAC och Vorbis-taggar stöds inte>

en: <OLE2 and ODF tags not supported>
sv: <OLE2- och ODF-taggar stöds inte>

en: <PDF tags not supported>
sv: <PDF-taggar stöds inte>

en: Name of the album.
sv: Albumets namn.

en: Album Artist
sv: Albumartist

en: Artist of the album.
sv: Albumets artist.

en: Album Gain
sv: Albumförstärkning

en: Gain adjustment of the album.
sv: Förstärkningsjustering av albumet.

en: Album Peak Gain
sv: Albumets maxförstärkning

en: Peak gain adjustment of album.
sv: Albumets högsta förstärkningsjustering.

en: Album Track Count
sv: Ljudspår i albumet

en: Total number of tracks on the album.
sv: Totalt antal ljudspår i albumet.

en: Artist of the track.
sv: Ljudspårets artist.

en: Bitrate
sv: Bithastighet

en: Bitrate in kbps.
sv: Bithastighet i kbps.

en: Channels
sv: Kanaler

en: Number of channels in the audio (2 = stereo).
sv: Antal ljudkanaler (2 = stereo).

en: Codec
sv: Kodek

en: Codec encoding description.
sv: Beskrivning av kodek-kodning.

en: Codec Version
sv: Kodekversion

en: Codec version.
sv: Kodekversion.

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comments on the track.
sv: Kommentarer till ljudspåret.

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Copyright message.
sv: Upphovsrättsligt meddelande.

en: Cover Album Thumbnail Path
sv: Sökväg till miniatyrbild av albumet

en: File path to thumbnail image of the cover album.
sv: Sökväg till miniatyrbild av albumets omslagsbild.

en: Disc Number
sv: Skivnummer

en: Specifies which disc the track is on.
sv: Anger vilken disk ljudspåret är lagrat på.

en: Duration
sv: Längd

en: Duration of track in seconds.
sv: Spårets längd i sekunder.

en: Duration [MM:SS]
sv: Speltid [MM:SS]

en: Duration of track as MM:SS.
sv: Spårets längd som MM:SS.

en: Type of music classification for the track as defined in ID3 spec.
sv: ID3-specificerad musik-klassificering för spåret.

en: Is New
sv: Är ny

en: Set to “1” if track is new to the user (default “0”).
sv: Ställ in till ”1” om spåret är nytt för användaren (standardvärde ”0”).

en: Last Play
sv: Senast spelad

en: When track was last played.
sv: När spåret senast spelades.

en: Lyrics
sv: Sångtext

en: Lyrics of the track.
sv: Spårets text.

en: MB album artist ID
sv: MB albumartist-ID

en: MusicBrainz album artist ID in UUID format.
sv: MusicBrainz albumartist-ID som UUID-format.

en: MB Album ID
sv: MB album-ID

en: MusicBrainz album ID in UUID format.
sv: MusicBrainz album-ID som UUID-format.

en: MB Artist ID
sv: MB artist-ID

en: MusicBrainz artist ID in UUID format.
sv: MusicBrainz artist-ID som UUID-format.

en: MB Track ID
sv: MB spår-ID

en: MusicBrainz track ID in UUID format.
sv: MusicBrainz spår-ID som UUID-format.

en: Channel Mode
sv: Kanalläge

en: MPEG channel mode.
sv: MPEG-kanalläge.

en: Copyrighted
sv: Upphovsrättsskyddad

en: “1” if the copyrighted bit is set.
sv: ”1” om upphovsrätts-biten är angiven.

en: Layer
sv: Lager

en: MPEG layer.
sv: MPEG-lager.

en: Original Audio
sv: Ursprungligt ljudspår

en: “1” if the “original” bit is set.
sv: ”1” om ”original”-biten är angiven.

en: MPEG Version
sv: MPEG-version

en: MPEG version.
sv: MPEG-version.

en: Performer
sv: Framförande artist

en: Name of the performer/conductor of the music.
sv: Namnet på artisten som framför stycket.

en: Play Count
sv: Uppspelningsantal

en: Number of times the track has been played.
sv: Antal gånger ljudspåret spelats.

en: Release Date
sv: Utgivningsdatum

en: Date track was released.
sv: Datumet när ljudspåret utgavs.

en: Sample Rate
sv: Samplingsfaktor

en: Sample rate in Hz.
sv: Samplingsfaktor i hertz.

en: Title
sv: Titel

en: Title of the track.
sv: Ljudspårets titel.

en: Track Gain
sv: Ljudspårets förstärkning

en: Gain adjustment of the track.
sv: Ljudspårets förstärkningsjustering.

en: Track Number
sv: Ljudspårets nummer

en: Position of track on the album.
sv: Ljudspårets position i albumet.

en: Track Peak Gain
sv: Ljudspårets maxförstärkning

en: Peak gain adjustment of track.
sv: Ljudspårets maximala förstärkningsjustering.

en: Year
sv: År

en: Year.
sv: År.

en: Author
sv: Upphovsman

en: Name of the author.
sv: Upphovsmannens namn.

en: Byte Count
sv: Byteantal

en: Number of bytes in the document.
sv: Dokumentets antal byte.

en: Case Sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Case sensitive.
sv: Skiftlägeskänslig.

en: Category
sv: Kategori

en: Category.
sv: Kategori.

en: Cell Count
sv: Cellantal

en: Number of cells in the spreadsheet document.
sv: Antal celler i kalkylbladsdokumentet.

en: Character Count
sv: Antal tecken

en: Number of characters in the document.
sv: Antal tecken i dokumentet.

en: Codepage
sv: Teckenuppsättning

en: The MS codepage to encode strings for metadata.
sv: MS-teckenuppsättning för textsträngar i metadata.

en: Comments
sv: Kommentarer

en: User definable free text.
sv: Användardefinierad fri text.

en: Company
sv: Företag

en: Organization that the <Doc.Creator> entity is associated with.
sv: Organisation som entiteten <Doc.Creator> är associerad med.

en: Creator
sv: Skapare

en: An entity primarily responsible for making the content of the resource, typically a person, organization, or service.
sv: En entitet primärt ansvarig för skapandet av innehållet i resursen, oftast en person, organisation eller tjänst.

en: Created
sv: Skapad

en: Datetime document was originally created.
sv: Ursprungligt datum och tid när dokumentet ursprungligen skapades.

en: Date Created
sv: Skapad datum

en: Date associated with an event in the life cycle of the resource (creation/publication date).
sv: Datum associerat med en händelse i resursens livscykel (skapande/publikations-datum).

en: Date Modified
sv: Ändrat datum

en: The last time the document was saved.
sv: Senast dokumentet sparades.

en: An account of the content of the resource.
sv: En beskrivning av innehållet för resursen.

en: Dictionary
sv: Ordbok

en: Dictionary.
sv: Ordbok.

en: Editing Duration
sv: Redigerandets tidsåtgång

en: The total time taken until the last modification.
sv: Total tidsåtgång fram till senaste modifiering.

en: Generator
sv: Skapandeprogram

en: The application that generated this document.
sv: Programmet dokumentet skapades i.

en: Hidden Slide Count
sv: Antal gömda sidor

en: Number of hidden slides in the presentation document.
sv: Antal gömda sidor i presentationsdokumentet.

en: Image Count
sv: Bildantal

en: Number of images in the document.
sv: Antal bilder i dokumentet.

en: Initial Creator
sv: Ursprunglig skapare

en: Specifies the name of the person who created the document initially.
sv: Anger vem som ursprungligen skapade dokumentet.

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Searchable, indexable keywords.
sv: Sökbara, indexerbara nyckelord.

en: Language
sv: Språk

en: The locale language of the intellectual content of the resource.
sv: Språklokalen hos skaparen av det intellektuella innehållet i resursen.

en: Last Printed
sv: Senast utskriven

en: The last time this document was printed.
sv: Tidpunkt när dokumentet senast skrevs ut.

en: Last Saved By
sv: Senast sparad av

en: The entity that made the last change to the document, typically a person, organization, or service.
sv: Entiteten som utförde senaste ändringar av dokumentet, oftast en person, organisation eller tillhandahållare av tjänst.

en: Line Count
sv: Radantal

en: Number of lines in the document.
sv: Antal rader i dokumentet.

en: Links Dirty
sv: Länkar smutsiga

en: Links dirty.
sv: Länkar smutsiga.

en: Locale System Default
sv: Systemets standardspråk

en: Identifier representing the default system locale.
sv: En identifierare som representerar standardspråkinställning för systemet.

en: Manager
sv: Ledare

en: Name of the manager of <Doc.Creator> entity.
sv: Chef/Ledare för <Doc.Creator>.

en: Multimedia Clip Count
sv: Multimedia-antal

en: Number of multimedia clips in the document.
sv: Antal multimediaklipp i dokumentet.

en: Note Count
sv: Anteckningsantal

en: Number of “notes” in the document.
sv: Antal ”anteckningar” i dokumentet.

en: Object Count
sv: Objektantal

en: Number of objects (OLE and other graphics) in the document.
sv: Antal objekt (OLE och annan grafik) i dokumentet.

en: Page Count
sv: Sidantal

en: Number of pages in the document.
sv: Antal sidor i dokumentet.

en: Paragraph Count
sv: Styckeantal

en: Number of paragraphs in the document.
sv: Antal stycken i dokumentet.

en: Presentation Format
sv: Presentationsformat

en: Type of presentation, like “On-screen Show”, “SlideView”, etc.
sv: Typ av presentation, som ”On-screen Show”, ”SlideView” o.s.v.

en: Print Date
sv: Utskriftsdatum

en: Specifies the date and time when the document was last printed.
sv: Anger datum och tid när dokumentet senast skrevs ut.

en: Printed By
sv: Utskriven av

en: Specifies the name of the last person who printed the document.
sv: Anger den senaste personen som skrev ut dokumentet.

en: Revision Count
sv: Revisionsnumrering

en: Number of revision on the document.
sv: Dokumentets revisionsnummer.

en: Scale
sv: Skala

en: Scale.
sv: Skala.

en: Security
sv: Säkerhet

en: One of: “Password protected”, “Read-only recommended”, “Read-only enforced” or “Locked for annotations”.
sv: En av: ”Lösenordsskyddad”, ”Rekommenderar endast läsrättigheter”, ”Tvingande endast läsrättigheter” eller ”Låst för kommentarer”.

en: Slide Count
sv: Sidantal

en: Number of slides in the presentation document.
sv: Antal sidor i presentationsdokumentet.

en: Spreadsheet Count
sv: Kalkylbladsantal

en: Subject
sv: Ämne

en: Document subject.
sv: Dokumentets ämne.

en: Table Count
sv: Tabellantal

en: Number of tables in the document.
sv: Antal tabeller i dokumentet.

en: The template file that is been used to generate this document.
sv: Mallfil som använts för dokumentets skapande.

en: Title of the document.
sv: Dokumentets titel.

en: Word Count
sv: Antal ord

en: Number of words in the document.
sv: Antal ord i dokumentet.

en: Aperture
sv: Bländare

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
sv: Objektivets bländare, som APEX-värde.

en: Name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sv: Kameraägaren, fotografen eller bildens skapare. Detaljer kring formatet är inte specificerat, men det rekommenderas att informationen skrivs för att underlätta interoperabilitet. När fältet lämnas tomt tolkas det som okänt.

en: Battery Level
sv: Batterinivå

en: Battery level.
sv: Batterinivå.

en: Bits per Sample
sv: Bitar per sampling

en: The number of bits per image component. Each component of the image is 8 bits, so the value for this tag is 8. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sv: Antalet databitar per bildkomponent. Varje bildkomponent består av 8 bitar, så värdet för denna tagg är 8. För JPEG-komprimerad bilddata används en särskild JPEG-markör istället för denna tagg.

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
sv: Ljusstyrkans värde. Enheten som APEX-värde. Normalt angiven i intervallet -99.99 till 99.99.

en: CFA Pattern
sv: CFA-mönster

en: The color filter array (CFA) geometric pattern of the image sensor when a one-chip color area sensor is used. It does not apply to all sensing methods.
sv: Det geometriska mönstret hos sensorns färgfilter (CFA - Color Filter Array) när en 1-chip sensor används. Värdet gäller inte för alla sensormetoder.

en: CFA Repeat Pattern Dim
sv: CFA repeterande mönsterdimension

en: CFA Repeat Pattern Dim.
sv: CFA repeterande mönsterdimension.

en: Color Space
sv: Färgrymd

en: The color space information tag is always recorded as the color space specifier. Normally sRGB is used to define the color space based on the PC monitor conditions and environment. If a color space other than sRGB is used, Uncalibrated is set. Image data recorded as Uncalibrated can be treated as sRGB when it is converted to FlashPix.
sv: Taggen för färgrymdsinformation skall alltid tolkas som en specifikation av färgrymd. Normalt används sRGB för att definiera färgrymden baserat på PC-skärmens förutsättningar och miljö. Om en färgrymd annan än sRGB använts, skall Okalibrerad anges. Bilddata registrerad som Okalibrerad kan tolkas som sRGB när det konverteras till FlashPix.

en: Components Configuration
sv: Komponentkonfiguration

en: Information specific to compressed data. The channels of each component are arranged in order from the 1st component to the 4th. For uncompressed data the data arrangement is given in the <Exif.PhotometricInterpretation> tag. However, since <Exif.PhotometricInterpretation> can only express the order of Y, Cb and Cr, this tag is provided for cases when compressed data uses components other than Y, Cb, and Cr and to enable support of other sequences.
sv: Information specifik för komprimerade data. Varje komponents kanaler är ordnade från 1 till 4. För okomprimerade data anges dataarrangemanget i taggen <Exif.PhotometricInterpretation>. Men eftersom <Exif.PhotometricInterpretation> endast kan ange ordningen hos Y, Cb och Cr, så finns denna tagg till för komprimerade data som är sammansatt av andra komponenter än Y, Cb och Cr för att utgöra stöd för andra sekvenser.

en: Compressed Bits per Pixel
sv: Komprimerade databitar per bildpunkt

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
sv: Information specifik för komprimerade data. Komprimeringsläget som används för en komprimerad bild indikeras i enheten bitar per bildpunkt.

en: Compression
sv: Komprimering

en: The compression scheme used for the image data. When a primary image is JPEG compressed, this designation is not necessary and is omitted. When thumbnails use JPEG compression, this tag value is set to 6.
sv: Använd komprimeringsmetod för bilddata. När den primära bilden är JPEG-komprimerad behöver detta inte anges. När miniatyrbilder använder JPEG-komprimering så sätts värdet i denna tagg till 6.

en: Contrast
sv: Kontrast

en: The direction of contrast processing applied by the camera when the image was shot.
sv: Riktningen av kamerans kontrastbehandling när bilden togs.

en: Copyright information. The tag is used to indicate both the photographer and editor copyrights. It is the copyright notice of the person or organization claiming rights to the image. The Interoperability copyright statement including date and rights should be written in this field; e.g., “Copyright, John Smith, 19xx. All rights reserved.”. The field records both the photographer and editor copyrights, with each recorded in a separate part of the statement. When there is a clear distinction between the photographer and editor copyrights, these are to be written in the order of photographer followed by editor copyright, separated by NULL (in this case, since the statement also ends with a NULL, there are two NULL codes) (see example 1). When only the photographer is given, it is terminated by one NULL code. When only the editor copyright is given, the photographer copyright part consists of one space followed by a terminating NULL code, then the editor copyright is given. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sv: Upphovsrättslig information. Denna tagg används för att informera om bildrättigheterna, både fotografens och de redaktionella. För interoperabilitet skall detta fält inkludera även datum och upphovsrättsliga krav; exempelvis ”Copyright, John Smith, 19xx. All rights reserved.”. Detta fält innehåller både fotografen och de redaktionella rättighetshavarna, där varje del registreras i en separat del. När distinktionen klart kan göras mellan fotografens bildrättigheter och de redaktionella bildrättigheterna så skall fotografen skrivas först följt av annan innehavare av bildrättigheter, separerade med NULL (eftersom detta också slutar med NULL, så blir det två NULL-koder i detta fall) (se exempel 1). När endast fotografen anges, avslutas det med en NULL-kod. När endast den redaktionella rättighetshavaren angetts, så innehåller fotografdelen endast ett mellanslag följt av en NULL-kod, därefter anges den redaktionella delen. När detta fält lämnas tomt betraktas det som okänt.

en: Custom Rendered
sv: Speciellt behandlad

en: The use of special processing on image data, such as rendering geared to output. When special processing is performed, the reader is expected to disable or minimize any further processing.
sv: Om bilden är speciellt behandlad för ett ändamål. När en speciell behandling är utförd förväntas mottagaren att slå av eller minimera ytterligare behandling.

en: Date and Time
sv: Datum och tid

en: The date and time of image creation.
sv: Datum och tid när bilden skapades.

en: Date and Time (digitized)
sv: Datum och tid (digitaliserad)

en: The date and time when the image was stored as digital data.
sv: Datum och tid för bildens digitalisering.

en: Date and Time (original)
sv: Datum och tid (ursprunglig)

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
sv: Datumet och tiden när den ursprungliga bilden skapades. För en digital stillbildskamera används tiden när bilden fotograferades.

en: Device Setting Description
sv: Enhetens inställningsbeskrivning

en: Information on the picture-taking conditions of a particular camera model. The tag is used only to indicate the picture-taking conditions in the reader.
sv: Information om förhållanden vid bildtagning hos en speciell kameramodell. Taggen används endast för att indikera bildtagningsförhållandena i läsaren.

en: Digital Zoom Ratio
sv: Digital zoomfaktor

en: The digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
sv: Den digitala zoomfaktorn när bilden togs. Om detta värde är 0 så indikerar det att digital zoom inte användes.

en: Document Name
sv: Dokumentnamn

en: Document name.
sv: Dokumentnamn.

en: Exif IFD Pointer
sv: Exif IFD-pekare

en: A pointer to the Exif IFD. Interoperability, Exif IFD has the same structure as that of the IFD specified in TIFF.
sv: En pekare för Exif IFD. För interoperabilitet har Exif IFD samma struktur som den för IFD specificerad i formatet TIFF.

en: Exif Version
sv: Exif-version

en: The version of Exif standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
sv: Den använda versionen av Exif-standarden. Utelämnat värde betraktas som icke enligt standard.

en: Exposure Bias
sv: Exponeringskompensation

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
sv: Använd exponeringskompensation. Värdet skrivs som APEX-värde och anges vanligtvis i ett intervall av -99.99 till 99.99.

en: Exposure Index
sv: Exponeringsindex

en: The exposure index selected on the camera or input device at the time the image is captured.
sv: Det valda exponeringsindexet i kameran eller indataenheten vid fångande av bilden.

en: Exposure Mode
sv: Exponeringsläge

en: The exposure mode set when the image was shot. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
sv: Denna tagg visar valt exponeringsläge när bilden togs. I autogafflings-läge så tar kameran en serie bilder av samma scen med olika exponeringsinställningar.

en: Exposure Program
sv: Exponeringsprogram

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
sv: Programklass som används av kameran för att ställa in exponering när bilden tas.

en: Exposure Time
sv: Exponeringstid

en: Exposure time, given in seconds.
sv: Exponeringstid angiven i sekunder.

en: File Source
sv: Filkälla

en: Indicates the image source. If a DSC recorded the image, this tag value of this tag always be set to 3, indicating that the image was recorded on a DSC.
sv: Indikerar bildkälla. Om en digital stillbildskamera (DSC) läste in bilden anges denna tagg till 3, indikerande att bilden lagrades på en DSC.

en: Fill Order
sv: Fyllnadsordning

en: Fill order.
sv: Fyllnadsordning.

en: Flash
sv: Blixt

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
sv: Denna tagg anges när en bild togs med blixtbelysning.

en: Flash Energy
sv: Blixtstyrka

en: The strobe energy at the time the image is captured, as measured in Beam Candle Power Seconds (BCPS).
sv: Blixtens styrka när bilden togs, mätt i Beam Candle Power Seconds (BCPS).

en: FlashPix Version
sv: FlashPix-version

en: The FlashPix format version supported by a FPXR file.
sv: FlashPix-formatets version som stöds av en FPXR-fil.

en: F Number
sv: Bländartal

en: Diameter of the aperture relative to the effective focal length of the lens.
sv: Bländaröppningens diameter relativt objektivets effektiva brännvidd.

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
sv: Den faktiska brännvidden hos objektivet, i mm. Ej omräknat till motsvarande brännvidd för en 35mm småbildskamera.

en: Focal Length In 35mm Film
sv: Brännvidd i 35mm format

en: The equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the <Exif.FocalLength> tag.
sv: Denna tagg anger den för bildvinkeln motsvarande brännvidden i mm jämfört med en 35mm småbildskamera. Ett nollvärde innebär att brännvidden är okänd. Observera att denna tagg inte är samma som taggen <Exif.FocalLength>.

en: Focal Plane Resolution Unit
sv: Enheten för brännviddens upplösning

en: The unit for measuring <Exif.FocalPlaneXResolution> and <Exif.FocalPlaneYResolution>. This value is the same as the <Exif.ResolutionUnit>.
sv: Anger enheten för att mäta <Exif.FocalPlaneXResolution> och <Exif.FocalPlaneYResolution>. Detta värde är detsamma som <Exif.ResolutionUnit>.

en: Focal Plane x-Resolution
sv: Brännviddens x-upplösning

en: The number of pixels in the image width (X) direction per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
sv: Antalet bildpunkter i bildbredden för x-axeln per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> vid kamerans brännvidd.

en: Focal Plane y-Resolution
sv: Brännviddens y-upplösning

en: The number of pixels in the image height (Y) direction per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
sv: Antalet bildpunkter i bildhöjden för y-axeln per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> vid kamerans brännvidd.

en: Gain Control
sv: Förstärkningskontroll

en: This tag indicates the degree of overall image gain adjustment.
sv: Denna tagg indikerar graden av bildförstärkning.

en: Indicates the value of coefficient gamma.
sv: Anger gammakoefficienten.

en: Altitude
sv: Höjd

en: Indicates the altitude based on the reference in <Exif.GPS.AltitudeRef>. The reference unit is meters.
sv: Anger höjd baserat på referens i <Exif.GPS.AltitudeRef>. Referensvärdet anges i meter.

en: Altitude Reference
sv: Höjdreferens

en: Indicates the altitude used as the reference altitude. If the reference is sea level and the altitude is above sea level, 0 is given. If the altitude is below sea level, a value of 1 is given and the altitude is indicated as an absolute value in the <Exif.GPS.Altitude> tag. The reference unit is meters.
sv: Anger höjdreferensvärde. Om referensen är havsnivå och höjden är över havsnivån, så anges värdet 0. Om höjden är under havsnivå, så anges 1 och höjden anges som ett absolutbelopp i taggen <Exif.GPS.Altitude>. Referensvärdet anges i meter.

en: A pointer to the GPS Info IFD. The Interoperability structure of the GPS Info IFD, like that of Exif IFD, has no image data.
sv: En pekare till GPS Info IFD. Interoperabilitetsstrukturen för GPS Info IFD, likt den för Exif IFD, har inga bilddata.

en: Latitude
sv: Latitud

en: Indicates the latitude. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is dd/1,mmmm/100,0/1.
sv: Indikerar latituden. Latituden uttrycks som tre RATIONELLA värden givandes grader, minuter och sekunder. När grader, minuter och sekunder uttrycks är formatet dd/1,mm/1,ss/1. När grader och minuter används och exempelvis delar av minuter anges upp till två decimaler är formatet dd/1,mmmm/100,0/1.

en: North or South Latitude
sv: Nordlig eller sydlig latitud

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value “N” indicates north latitude, and “S” is south latitude.
sv: Indikerar huruvida latituden är nord eller syd. ASCII-värdet ”N” indikerar nord-latitud, och ”S” en syd-latitud.

en: Longitude
sv: Longitud

en: Indicates the longitude. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is ddd/1,mmmm/100,0/1.
sv: Indikerar longituden. Longituden uttrycks som tre RATIONELLA värden givandes grader, minuter och sekunder. När grader, minuter och sekunder uttrycks är formatet ddd/1,mm/1,ss/1. När grader och minuter används och exempelvis delar av minuter anges upp till två decimaler är formatet ddd/1,mmmm/100,0/1.

en: East or West Longitude
sv: Östlig eller västlig longitud

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII “E” indicates east longitude, and “W” is west longitude.
sv: Indikerar huruvida longituden är öst eller väst. ASCII-värdet ”E” indikerar öst, och värdet ”W” indikerar väst-longitud.

en: GPS Tag Version
sv: GPS Tag-version

en: Indicates the version of <Exif.GPS.InfoIFD>. This tag is mandatory when <Exif.GPS.Info> tag is present.
sv: Anger version av <Exif.GPS.InfoIFD>. Denna tagg är obligatorisk när en <Exif.GPS.Info>-tagg är angiven.

en: Image Description
sv: Bildbeskrivning

en: A character string giving the title of the image. Two-bytes character codes cannot be used. When a 2-bytes code is necessary, the Exif Private tag <Exif.UserComment> is to be used.
sv: En textsträng som anger bildens titel. Två-bitars teckenkoder kan ej användas. När en två-bitars kod är nödvändig, så ska Exif-taggen <Exif.UserComment> användas.

en: Image Length
sv: Bildlängd

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sv: Antalet rader bilddata. För JPEG-komprimerad data används en JPEG-markör istället för denna tagg.

en: Image Resources Block
sv: Bildresursblock

en: Image Resources Block.
sv: Bildresursblock.

en: Image Unique ID
sv: Unikt bild-ID

en: This tag indicates an identifier assigned uniquely to each image. It is recorded as an ASCII string equivalent to hexadecimal notation and 128-bit fixed length.
sv: Denna tagg indikerar en unik identifierare för varje bild. Det anges som en ASCII-sträng jämförbar med en hexadecimal notering i 128-bitars längd.

en: Image Width
sv: Bildbredd

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sv: Antalet kolumner bilddata. För JPEG-komprimerad data används en JPEG-markör istället för denna tagg.

en: Inter Color Profile
sv: Inter Color-profil

en: Inter Color Profile.
sv: Inter Color-profil.

en: Interoperability IFD Pointer
sv: Interoperability IFD-pekare

en: Interoperability IFD is composed of tags which stores the information to ensure the Interoperability and pointed by the following tag located in Exif IFD. The Interoperability structure of Interoperability IFD is the same as TIFF defined IFD structure but does not contain the image data characteristically compared with normal TIFF IFD.
sv: Interoperability IFD består av taggar som lagrar informationen för att försäkra sig om att interoperabiliteten pekas ut av följande tagg funnen i Exif IFD. Interoperabilitetstrukturen för Interoperability IFD är densamma som den TIFF-definierade IFD-strukturen men innehåller inte bilddata som är karakteristiskt jämförd med normal TIFF-IFD.

en: Interoperability Index
sv: Interoperabilitetsindex

en: Indicates the identification of the Interoperability rule. Use “R98” for stating ExifR98 Rules.
sv: Indikerar identifieringen av interoperabilitetsregeln. Använd ”R98” för att statuera ExifR98-regler.

en: Interoperability Version
sv: Interoperabilitetsversion

en: Interoperability version.
sv: Interoperabilitetsversion.

en: An IPTC/NAA record.
sv: En IPTC/NAA-lagring.

en: ISO Speed Ratings
sv: ISO-ljuskänslighet

en: The ISO Speed and ISO Latitude of the camera or input device as specified in ISO 12232.
sv: Anger kamerans eller sensorns ISO-latitud och ISO-ljuskänslighet enligt specifikation ISO 12232.

en: JPEG Interchange Format
sv: JPEG Interchange-format

en: The offset to the start byte (SOI) of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data.
sv: Förskjutning till startbyte (SOI) för JPEG-komprimerad miniatyrbildsdata. Detta används inte för primära bild-JPEG-data.

en: JPEG Interchange Format Length
sv: JPEG Interchange-formatlängd

en: The number of bytes of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data. JPEG thumbnails are not divided but are recorded as a continuous JPEG bitstream from SOI to EOI. Appn and COM markers should not be recorded. Compressed thumbnails must be recorded in no more than 64 Kbytes, including all other data to be recorded in APP1.
sv: Antalet byte för JPEG-komprimerad miniatyrbildsdata. Detta används inte för primär bild-JPEG-data. JPEG-miniatyrbilder delas inte men lagras som en kontinuerlig JPEG-bitström från SOI till EOI. Appn- och COM-markörer bör inte lagras. Komprimerade miniatyrbilder måste lagras i inte mer än 64 KByte, inklusive all annan data som ska lagras in i APP1.

en: JPEG Procedure
sv: JPEG-procedur

en: JPEG procedure.
sv: JPEG-procedur.

en: Light Source
sv: Ljuskälla

en: The kind of light source.
sv: Typen av ljuskälla.

en: Manufacturer
sv: Tillverkare

en: The manufacturer of the recording equipment. This is the manufacturer of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sv: Tillverkaren av bildupptagningsutrustningen. Här anges tillverkaren av den digitala stillbildskameran, skanner, videokamera eller annan utrustning som genererat bilden. Lämnas detta fält tomt betraktas tillverkaren som okänd.

en: Maker Note
sv: Tillverkarnotering

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
sv: En tagg för tillverkare av Exif-lagrande utrustning för att lagra all sorts information. Innehållet är helt upp till tillverkarens godtycke.

en: Max Aperture Value
sv: Största bländare

en: The smallest F number of the lens. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of 00.00 to 99.99, but it is not limited to this range.
sv: Objektivets minsta F-värde. Värdet är ett APEX-värde, vanligtvis angett mellan 00.00 till 99.99, dock inte begränsat till detta intervall.

en: Metering Mode
sv: Mätmetod

en: The metering mode.
sv: Ljusmätmetod.

en: Model
sv: Modell

en: The model name or model number of the equipment. This is the model name or number of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sv: Modellnamn eller nummer på digital stillbildskamera, skanner, videokamera eller annan bildgenererande utrustning. Lämnas fältet tomt betraktas det som okänt.

en: New Subfile Type
sv: Ny underfilstyp

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
sv: En generell indikation av datatyp i underfilen.

en: The Opto-Electronic Conversion Function (OECF) specified in ISO 14524. <Exif.OECF> is the relationship between the camera optical input and the image values.
sv: Opto-Electronic Conversion Function (OECF) specificerad i ISO 14524. <Exif.OECF> är relationen mellan kamerans optiska inmatning och bildvärdena.

en: Orientation
sv: Orientering

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
sv: Bildens orientering sett i termer av rader och kolumner.

en: Photometric Interpretation
sv: Fotometrisk tolkning

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sv: Bildpunktssammansättning. I JPEG-komprimerad data används en JPEG-markör istället för denna tagg.

en: Pixel X Dimension
sv: Bildpunkt X-dimension

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid width of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file.
sv: Information specifik för komprimerad data. När en komprimerad fil sparas måste den giltiga bredden för den betydelsefulla bilden lagras i denna tagg, oavsett om det finns utfyllnadsdata eller ej, eller en omstartsmarkör. Denna tagg ska inte existera i en okomprimerad fil.

en: Pixel Y Dimension
sv: Bildpunkt Y-dimension

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid height of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file. Since data padding is unnecessary in the vertical direction, the number of lines recorded in this valid image height tag will in fact be the same as that recorded in the SOF.
sv: Information specifik för komprimerad data. När en komprimerad fil sparas måste den giltiga höjden för den betydelsefulla bilden lagras i denna tagg, oavsett om det finns utfyllnadsdata eller ej, eller en omstartsmarkör. Denna tagg ska inte existera i en okomprimerad fil. Eftersom datautfyllnad är onödig i vertikal riktning är antalet lagrade rader i denna giltiga bildhöjdstagg densamma som den lagrad i SOF.

en: Planar Configuration
sv: Plan konfiguration

en: Indicates whether pixel components are recorded in a chunky or planar format. In JPEG compressed files a JPEG marker is used instead of this tag. If this field does not exist, the TIFF default of 1 (chunky) is assumed.
sv: Indikerar huruvida bildpunktskomponenterna sparas i ihopklumpat (chunky) eller planärt (planar) format. I JPEG-komprimerade filer används en JPEG-markör istället för denna tagg. Om detta fält inte existerar är TIFF:s standard 1 (ihopklumpat) antaget.

en: Primary Chromaticities
sv: Primärkromaticiteter

en: The chromaticity of the three primary colors of the image. Normally this tag is not necessary, since colorspace is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
sv: Kromaticiteten för de tre primära färgerna av bilden. I normala fall är taggen onödig, eftersom färgrymd anges i taggen <Exif.ColorSpace>.

en: Reference Black/White
sv: Svart/vit referenspunkt

en: The reference black point value and reference white point value. No defaults are given in TIFF, but the values below are given as defaults here. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics under these conditions.
sv: Den svarta och den vita referenspunktens värde. Inga standardvärden är givna i TIFF, men värdena nedan ges som standard här. Färgrymden deklareras i en tagg för färgrymdsinformation, där standard är värdet som ger optimal interoperabilitet för bildkarakteristik under detta villkor.

en: Related Image File Format
sv: Relaterat bildfilsformat

en: Related image file format.
sv: Relaterat bildfilsformat.

en: Related Image Length
sv: Relaterad bildlängd

en: Related image length.
sv: Relaterad bildlängd.

en: Related Image Width
sv: Relaterad bildbredd

en: Related image width.
sv: Relaterad bildbredd.

en: Related Sound File
sv: Tillhörande ljudfil

en: This tag is used to record the name of an audio file related to the image data. The only relational information recorded here is the Exif audio file name and extension (an ASCII string consisting of 8 characters + “.” + 3 characters). The path is not recorded. When using this tag, audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. Writers are also allowed to store the data such as Audio within APP2 as FlashPix extension stream data. Audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. If multiple files are mapped to one file, the above format is used to record just one audio file name. If there are multiple audio files, the first recorded file is given. When there are three Exif audio files “SND00001.WAV”, “SND00002.WAV” and “SND00003.WAV”, the Exif image file name for each of them, “DSC00001.JPG”, is indicated. By combining multiple relational information, a variety of playback possibilities can be supported. The method of using relational information is left to the implementation on the playback side. Since this information is an ASCII character string, it is terminated by NULL. When this tag is used to map audio files, the relation of the audio file to image data must also be indicated on the audio file end.
sv: Denna tagg används för att lagra namnet på en ljudfil relaterad till bilddata. Den enda relationella informationen lagrad här är Exif-ljudfilsnamnet och filändelsen (en ASCII-sträng bestående av 8 tecken + ”.” + 3 tecken). Sökvägen lagras inte. När denna tagg används måste ljudfilerna lagras i överensstämmelse med Exif-ljudformatet. Skrivare är också tillåtna att lagra data som ljud inom APP2 som FlashPix-utökningsströmdata. Ljudfiler måste lagras i överensstämmelse med Exif-ljudformatet. Om flera filer mappas till en fil, används det ovan angivna formatet för att lagra endast ett ljudfilsnamn. Om det finns flera lagrade ljudfiler anges den första. När det finns tre Exif-ljudfiler ”SND00001.WAV”, ”SND00002.WAV” och ”SND00003.WAV” indikeras Exif-bildfilnamnet för var och en av dem som ”DSC00001.JPG”. Genom att kombinera multipel relationell information kan en mängd olika uppspelningsmöjligheter stödjas. Metoden att använd relationell information lämnas till implementationen på uppspelningssidan. Eftersom denna information är en ASCII-teckensträng är den avslutad med NULL. När denna tagg används för att mappa ljudfiler kommer relationen med ljudfilen till bilddata också att indikeras på ljudfilens sida.

en: Resolution Unit
sv: Enhet för upplösning

en: The unit for measuring <Exif.XResolution> and <Exif.YResolution>. The same unit is used for both <Exif.XResolution> and <Exif.YResolution>. If the image resolution is unknown, 2 (inches) is designated.
sv: Enheten för att mäta <Exif.XResolution> och <Exif.YResolution>. Samma enhet används för både <Exif.XResolution> och <Exif.YResolution>. Om bildupplösningen är okänd är 2 (tum) angivet.

en: Rows per Strip
sv: Rader per remsa

en: The number of rows per strip. This is the number of rows in the image of one strip when an image is divided into strips. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
sv: Antalet rader per remsa. Detta är antalet rader i bilden för en remsa när en bild delas upp i remsor. Med JPEG-komprimerad data behövs inte denna och används inte.

en: Samples per Pixel
sv: Sampel per bildpunkt

en: The number of components per pixel. Since this standard applies to RGB and YCbCr images, the value set for this tag is 3. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sv: Antalet komponenter per bildpunkt. Eftersom denna standard gäller RGB och YCbCr-bilder är värdet för taggen satt till 3. I JPEG-komprimerad data används en JPEG-markör istället för denna tagg.

en: Saturation
sv: Färgmättnad

en: The direction of saturation processing applied by the camera when the image was shot.
sv: Riktningen av kamerans mättnadsbehandling när bilden togs.

en: Scene Capture Type
sv: Typ av scenfångst

en: The type of scene that was shot. It can also be used to record the mode in which the image was shot. Note that this differs from <Exif.SceneType> tag.
sv: Vilken typ av scen som fotograferades. Den kan också användas för att lagra i vilket läge bilden togs. Observera att det här skiljer sig från taggen <Exif.SceneType>.

en: Scene Type
sv: Scentyp

en: The type of scene. If a DSC recorded the image, this tag value must always be set to 1, indicating that the image was directly photographed.
sv: Scentypen. Om en digital stillbildskamera (DSC) lagrade bilden måste denna tagg anges till 1, indikerande att bilden var direkt fotograferad.

en: Sensing Method
sv: Upptagningsmetod

en: The image sensor type on the camera or input device.
sv: Kamerans eller inläsningsenhetens typ av bildsensor.

en: Sharpness
sv: Skärpa

en: The direction of sharpness processing applied by the camera when the image was shot.
sv: Riktningen av kamerans skärpebehandling när bilden togs.

en: Shutter Speed
sv: Slutartid

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
sv: Slutartid. Värdet är ett APEX-värde (Additive System of Photographic Exposure).

en: Software
sv: Programvara

en: This tag records the name and version of the software or firmware of the camera or image input device used to generate the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sv: Denna tagg lagrar namnet och versionen på programmet eller den fasta programvaran för kameran eller bildindataenheten som användes för att skapa bilden. När fältet är tomt hanteras det som okänt.

en: Spatial Frequency Response
sv: Spatialfrekvenssvar

en: This tag records the camera or input device spatial frequency table and SFR values in the direction of image width, image height, and diagonal direction, as specified in ISO 12233.
sv: Denna tagg lagrar kamerans eller indataenhetens spatialfrekvenstabell och SFR-värden i fråga om bildens bredd, höjd och diagonal riktning enligt specifikationen ISO 12233.

en: Spectral Sensitivity
sv: Spektral känslighet

en: The spectral sensitivity of each channel of the camera used.
sv: Visar den spektrala känsligheten för varje kamerakanal som används.

en: Strip Byte Count
sv: Remsans byte-antal

en: The total number of bytes in each strip. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
sv: Totala mängden byte i varje remsa. För JPEG-komprimerad data är det här onödigt och utesluts.

en: Strip Offsets
sv: Förskjutningar för remsa

en: For each strip, the byte offset of that strip. It is recommended that this be selected so the number of strip bytes does not exceed 64 Kbytes. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
sv: För varje remsa, byteförskjutningen för denna remsa. Det är rekommenderat att detta väljs så att antalet byte för remsan inte överskrider 64 Kbyte. Med JPEG-komprimerad data används inte denna skillnad och utesluts.

en: Sub IFD Offsets
sv: Sub IFD-förskjutningar

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
sv: Definieras av Adobe Corporation för att möjliggöra TIFF-träd inom en TIFF-fil.

en: Subject Area
sv: Motivområde

en: The location and area of the main subject in the overall scene.
sv: Visar platsen och ytan för huvudmotivet i scenen.

en: Subject Distance
sv: Motivavstånd

en: The distance to the subject, given in meters.
sv: Avståndet till motivet, angett i meter.

en: Subject Distance Range
sv: Motivets avståndsintervall

en: The distance to the subject.
sv: Avståndet till motivet.

en: Subject Location
sv: Motivets placering

en: The location of the main subject in the scene. The value of this tag represents the pixel at the center of the main subject relative to the left edge, prior to rotation processing as per the <Exif.Rotation> tag. The first value indicates the X column number and second indicates the Y row number.
sv: Indikerar placeringen av huvudmotivet i scenen. Värdet i denna tagg representerar en pixel i centrum av huvudmotivet i relation till bildens vänstra kant, före rotering enligt <Exif.Rotation>-taggen. Det första värdet indikerar X-kolumnnummer och det andra Y-radnummer.

en: Subsec Time
sv: Subsec-tid

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTime> tag.
sv: Delar av sekunder för taggen <Exif.DateTime>.

en: Subsec Time Digitized
sv: Subsec-tid (digitaliserad)

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTimeDigitized> tag.
sv: Delar av sekunder för taggen <Exif.DateTimeDigitized>.

en: Subsec Time Original
sv: Ursprunglig Subsec-tid

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTimeOriginal> tag.
sv: Delar av sekunder för taggen <Exif.DateTimeOriginal>.

en: TIFF/EP Standard ID
sv: TIFF/EP standard-ID

en: TIFF/EP Standard ID.
sv: TIFF/EP standard-ID.

en: Transfer Function
sv: Överföringsfunktion

en: A transfer function for the image, described in tabular style. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
sv: En överföringsfunktion för bilden, beskriven i tabellstil. Normalt är denna tagg inte nödvändig eftersom färgrymden är specificerad i taggen <Exif.ColorSpace>.

en: Transfer Range
sv: Överföringsintervall

en: Transfer range.
sv: Överföringsintervall.

en: User Comment
sv: Användarkommentar

en: A tag for Exif users to write keywords or comments on the image besides those in <Exif.ImageDescription>, and without the character code limitations of the <Exif.ImageDescription> tag. The character code used in the <Exif.UserComment> tag is identified based on an ID code in a fixed 8-byte area at the start of the tag data area. The unused portion of the area is padded with NULL (“00.h”). ID codes are assigned by means of registration. The value of CountN is determinated based on the 8 bytes in the character code area and the number of bytes in the user comment part. Since the TYPE is not ASCII, NULL termination is not necessary. The ID code for the <Exif.UserComment> area may be a Defined code such as JIS or ASCII, or may be Undefined. The Undefined name is UndefinedText, and the ID code is filled with 8 bytes of all “NULL” (“00.H”). An Exif reader that reads the <Exif.UserComment> tag must have a function for determining the ID code. This function is not required in Exif readers that do not use the <Exif.UserComment> tag. When a <Exif.UserComment> area is set aside, it is recommended that the ID code be ASCII and that the following user comment part be filled with blank characters [20.H].
sv: En tagg för Exif-användare att skriva nyckelord eller kommentarer i bilden förutom de i <Exif.ImageDescription> och utan teckenkodsbegränsningarna i taggen <Exif.ImageDescription>. Teckenkoden använd i <Exif.UserComment> identifieras som baserad på en ID-kod i ett fast 8-byte område i början på taggdataområdet. Den oanvända delen i området fylls ut med NULL (”00.h”). ID-koder tilldelas genom registrering. Värdet för CountN bestäms baserat på de 8 byte i teckenkodsområdet och antalet byte i användarkommentarsdelen. Eftersom TYPE inte är ASCII är inte NULL-terminering nödvändig. ID-koden för området <Exif.UserComment> kan vara en definierad kod som JIS eller ASCII eller vara odefinierad. Det odefinierade namnet är UndefinedText och ID-koden är fylld med 8 byte av NULL (”00.H”). En Exif-läsare som läser taggen <Exif.UserComment> måste ha en funktion för att avgöra ID-koden. Denna funktionen krävs inte för Exif-läsare som inte använder taggen <Exif.UserComment>. När ett <Exif.UserComment>-område är åsidosatt rekommenderas det att ID-koden är ASCII och att följande användarkommentarsdel fylls i med tomma tecken [20.H].

en: White Balance
sv: Vitbalans

en: The white balance mode set when the image was shot.
sv: Den använda vitbalansinställningen när bilden togs.

en: White Point
sv: Vitpunkt

en: The chromaticity of the white point of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
sv: Kromaticiteten för bildens vitpunkt. I normala fall är taggen onödig, eftersom färgrymd anges i taggen <Exif.ColorSpace>.

en: XML Packet
sv: XML-paket

en: XMP metadata.
sv: XMP-metadata.

en: x Resolution
sv: x-upplösning

en: The number of pixels per <Exif.ResolutionUnit> in the <Exif.ImageWidth> direction. When the image resolution is unknown, 72 [dpi] is designated.
sv: Antal bildpunkter per <Exif.ResolutionUnit> i riktningen <Exif.ImageWidth>. När bildupplösningen inte är känd antas 72 [dpi].

en: YCbCr Coefficients
sv: YCbCr-koefficienter

en: The matrix coefficients for transformation from RGB to YCbCr image data. No default is given in TIFF; but here “Color Space Guidelines” is used as the default. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics under this condition.
sv: Matriskoefficienterna för transformation från RGB till YCbCr-bilddata. Ingen standard ges i TIFF; men här används ”Färgrymdsrekommendationer” som standard. Färgrymden deklareras i en tagg för färgrymdsinformation, där standard är värdet som ger optimal interoperabilitet för bildkarakteristik under detta villkor.

en: YCbCr Positioning
sv: YCbCr-positionering

en: The position of chrominance components in relation to the luminance component. This field is designated only for JPEG compressed data or uncompressed YCbCr data. The TIFF default is 1 (centered); but when Y:Cb:Cr = 4:2:2 it is recommended that 2 (co-sited) be used to record data, in order to improve the image quality when viewed on TV systems. When this field does not exist, the reader shall assume the TIFF default. In the case of Y:Cb:Cr = 4:2:0, the TIFF default (centered) is recommended. If the reader does not have the capability of supporting both kinds of <Exif.YCbCrPositioning>, it shall follow the TIFF default regardless of the value in this field. It is preferable that readers be able to support both centered and co-sited positioning.
sv: Positionen för krominanskomponenterna i förhållande till luminanskomponenten. Det här fältet används bara för JPEG-komprimerad data eller okomprimerad YCbCr-data. TIFF:s standard är 1 (centrerad); men om Y:Cb:Cr = 4:2:2 rekommenderar den här standarden att 2 (sida-vid-sida) används för att spara data för att ge bättre bildkvalitet när bilden visas på TV-system. Om fältet inte finns ska läsaren anta TIFF:s standardvärde. Om Y:Cb:Cr = 4:2:0 rekommenderas TIFF:s standard (centrerad). Om läsaren inte har stöd för båda typer av <Exif.YCbCrPositioning> ska den följa TIFF-standarden oavsett vad fältet visar för värde. Helst ska läsare ha stöd för både centrerad positionering och positionering sida-vid-sida.

en: YCbCr Sub-Sampling
sv: YCbCr delsampling

en: The sampling ratio of chrominance components in relation to the luminance component. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sv: Samplingsproportionerna av krominanskomponenterna i förhållande till luminanskomponenten. I JPEG-komprimerad data används en JPEG-markör istället för den här taggen.

en: y Resolution
sv: y-upplösning

en: The number of pixels per <Exif.ResolutionUnit> in the <Exif.ImageLength> direction. The same value as <Exif.XResolution> is designated.
sv: Antalet bildpunkter per <Exif.ResolutionUnit> i riktningen <Exif.ImageLength>. Samma värde som <Exif.XResolution> ges.

en: Accessed
sv: Använd

en: Last access datetime.
sv: Tidpunkt för senaste åtkomst.

en: Content
sv: Innehåll

en: File’s contents filtered as plain text.
sv: Filens innehåll filtrerat som vanlig text.

en: Editable free text/notes.
sv: Användardefinierad fri text/anteckningar.

en: MIME type of the file or if a directory it should contain value “Folder”.
sv: MIME-typ för filen, eller om det är en katalog ska den innehålla värdet ”Folder”.

en: Editable array of keywords.
sv: Redigerbar vektor av nyckelord.

en: Link
sv: Länk

en: URI of link target.
sv: URI för länkmål.

en: Modified
sv: Ändrad

en: Last modified datetime.
sv: Tidpunkt för senaste ändring.

en: File name excluding path but including the file extension.
sv: Filnamn exklusive sökväg, men inklusive filändelse.

en: Full file path of file excluding the file name.
sv: Full sökväg till fil utan själva filnamnet.

en: Permission string in unix format eg “-rw-r--r--”.
sv: Rättighetssträng i unixformat, t.ex. ”-rw-r-r--”.

en: Publisher
sv: Publicist

en: Editable DC type for the name of the publisher of the file (EG dc:publisher field in RSS feed).
sv: Redigerbar DC-typ för namnet på utgivaren av filen (t.ex. dc:publisher-fält i RSS-kanal).

en: Rank
sv: Ranking

en: Editable file rank for grading favourites. Value should be in the range 1..10.
sv: Redigerbar ranking för betygsättning av favoriter. Värdet skall vara mellan 1 och 10.

en: Size of the file in bytes or if a directory number of items it contains.
sv: Storlek på filen i byte eller om katalog, antalet objekt den innehåller.

en: Album Sort Order
sv: Sorteringsordning för album

en: String which should be used instead of the album name for sorting purposes.
sv: Sträng som ska användas istället för albumnamn vid sortering.

en: Audio Encryption
sv: Ljudkryptering

en: Frame indicates if the audio stream is encrypted, and by whom.
sv: Ram indikerar om ljudströmmen är krypterad och av vem.

en: Audio Seek Point
sv: Ljudsökpunkt

en: Fractional offset within the audio data, providing a starting point from which to find an appropriate point to start decoding.
sv: Delförskjutning inom ljuddata, ger en startpunkt från vilken det går att finna en passande punkt för att börja avkoda.

en: Additional information about the performers in the recording.
sv: Ytterligare information om inspelningens artister.

en: BPM (beats per minute).
sv: BPM (slag per minut).

en: Buffer Size
sv: Buffertstorlek

en: Recommended buffer size.
sv: Rekommenderad buffertstorlek.

en: CD ID
sv: Cd-ID

en: Music CD identifier.
sv: Identifierare för musik-cd.

en: Commercial
sv: Kommersiell

en: Commercial frame.
sv: Kommersiell ram.

en: Composer
sv: Kompositör

en: Composer.
sv: Kompositör.

en: Conductor
sv: Dirigent

en: Conductor.
sv: Dirigent.

en: Content Group
sv: Innehållsgrupp

en: Content group description.
sv: Beskrivning för innehållsgrupp.

en: Content Type
sv: Innehållstyp

en: Encryption Registration
sv: Krypteringsregistrering

en: Encryption method registration.
sv: Registrering av krypteringsmetod.

en: Date.
sv: Datum.

en: Emphasis
sv: Emfas

en: Emphasis.
sv: Emfas.

en: Encoded By
sv: Kodad av

en: Person or organisation that encoded the audio file. This field may contain a copyright message, if the audio file also is copyrighted by the encoder.
sv: Person eller organisation som kodade ljudfilen. Detta fält kan innehåll ett upphovsrättsinformationsmeddelande om ljudfilen också har upphovsrätt från kodaren.

en: Encoder Settings
sv: Kodningsinställningar

en: Software.
sv: Programvara.

en: Encoding Time
sv: Kodningstid

en: Encoding time.
sv: Kodningstid.

en: Equalization
sv: Utjämning

en: Equalization.
sv: Utjämning.

en: Equalization 2
sv: Utjämning 2

en: Equalisation curve predefine within the audio file.
sv: Utjämningskurva förinställd inom ljudfilen.

en: Event Timing
sv: Händelsetid

en: Event timing codes.
sv: Händelsetidkoder.

en: File Owner
sv: Filägare

en: File owner.
sv: Filägare.

en: File Type
sv: Filtyp

en: File type.
sv: Filtyp.

en: Frames
sv: Ramar

en: Number of frames.
sv: Antalet ramar.

en: General Object
sv: Allmänt objekt

en: General encapsulated object.
sv: Allmänt inkapslat objekt.

en: Grouping Registration
sv: Grupperingsregistrering

en: Group identification registration.
sv: Gruppidentifieringsregistrering.

en: Initial Key
sv: Ursprunglig tonart

en: Initial key.
sv: Ursprunglig tonart.

en: Involved People
sv: Involverade människor

en: Involved people list.
sv: Lista över involverade människor.

en: InvolvedPeople2
sv: Involverade människor 2

en: Language.
sv: Språk.

en: Linked Info
sv: Länkad info

en: Linked information.
sv: Länkad information.

en: Lyricist
sv: Sångtext

en: Lyricist.
sv: Sångtext.

en: Media Type
sv: Mediatyp

en: Media type.
sv: Mediatyp.

en: Mix Artist
sv: Mixartist

en: Interpreted, remixed, or otherwise modified by.
sv: Tolkad, remixad eller på annat sätt ändrad av.

en: Mood
sv: Stämning

en: Mood.
sv: Stämning.

en: MPEG Lookup
sv: MPEG-uppslagstabell

en: MPEG location lookup table.
sv: MPEG-platsuppslagstabell.

en: Musician Credit List
sv: Tack till medverkande musiker

en: Musician credits list.
sv: Tack till medverkande musiker.

en: Net Radio Owner
sv: Webbradioägare

en: Internet radio station owner.
sv: Internetradiostationsägare.

en: Net Radiostation
sv: Webbradiostation

en: Internet radio station name.
sv: Namn på internetradiostation.

en: Original Album
sv: Ursprungligt album

en: Original album.
sv: Ursprungligt album.

en: Original Artist
sv: Ursprunglig artist

en: Original artist.
sv: Ursprunglig artist.

en: Original File Name
sv: Ursprungligt filnamn

en: Original file name.
sv: Ursprungligt filnamn.

en: Original Lyricist
sv: Ursprunglig sångtextförfattare

en: Original lyricist.
sv: Ursprunglig sångtextförfattare.

en: Original Release Time
sv: Ursprunglig släpptid

en: Original release time.
sv: Ursprunglig släpptid.

en: Original Year
sv: Ursprungligt år

en: Original release year.
sv: Ursprungligt släppår.

en: Ownership
sv: Ägarskap

en: Ownership frame.
sv: Ägarskapsram.

en: Part of a Set
sv: Del av en uppsättning

en: Part of a set the audio came from.
sv: Del av en uppsättning som ljudet kom från.

en: Performer Sort Order
sv: Sorteringsordning för artist

en: Performer sort order.
sv: Sorteringsordning för artist.

en: Picture
sv: Bild

en: Attached picture.
sv: Bifogad bild.

en: Play Counter
sv: Uppspelningsräknare

en: Number of times a file has been played.
sv: Antal gånger som en fil har spelats upp.

en: Playlist Delay
sv: Spellistefördröjning

en: Playlist delay.
sv: Spellistefördröjning.

en: Popularimeter
sv: Popularitet

en: Rating of the audio file.
sv: Betyg för ljudfilen.

en: Position Sync
sv: Positionssynk

en: Position synchronisation frame.
sv: Synkroniseringsram för position.

en: Private
sv: Privat

en: Private frame.
sv: Privat ram.

en: Produced Notice
sv: Producerat-anteckning

en: Produced notice.
sv: Producerat-anteckning.

en: Publisher.
sv: Publicerad av.

en: Recording Dates
sv: Inspelningsdatum

en: Recording dates.
sv: Inspelningsdatum.

en: Recording Time
sv: Inspelningstid

en: Recording time.
sv: Inspelningstid.

en: Release Time
sv: Publikationstid

en: Release time.
sv: Publikationstid.

en: Set Subtitle
sv: Ställ in undertitel

en: Subtitle of the part of a set this track belongs to.
sv: Undertitel för delen av en uppsättning detta spår tillhör.

en: Signature
sv: Signatur

en: Signature frame.
sv: Signaturram.

en: Size of the audio file in bytes, excluding the ID3 tag.
sv: Storlek på ljudfilen i byte, exkluderande ID3-taggen.

en: Song length
sv: Låtlängd

en: Length of the song in milliseconds.
sv: Ljudspårets längd i millisekunder.

en: Subtitle
sv: Undertitel

en: Subtitle.
sv: Undertitel.

en: Synchronized Lyrics
sv: Synkroniserade sångtexter

en: Synchronized lyric.
sv: Synkroniserad sångtext.

en: Synchronized Tempo
sv: Synkroniserat tempo

en: Synchronized tempo codes.
sv: Synkroniserade tempokoder.

en: Tagging Time
sv: Taggningstid

en: Tagging time.
sv: Taggningstid.

en: Terms of Use
sv: Användningsvillkor

en: Terms of use.
sv: Användningsvillkor.

en: Time
sv: Tid

en: Time.
sv: Tid.

en: Title Sort Order
sv: Sorteringsordning för titel

en: Title sort order.
sv: Sorteringsordning för titel.

en: Unique File ID
sv: Unikt fil-ID

en: Unique file identifier.
sv: Unik filidentifierare.

en: Unsynchronized Lyrics
sv: Osynkroniserade sångtexter

en: Unsynchronized lyric.
sv: Osynkroniserad sångtext.

en: User Text
sv: Användartext

en: User defined text information.
sv: Användardefinierad fritext.

en: Volume Adjustment
sv: Volymjustering

en: Relative volume adjustment.
sv: Relativ volymjustering.

en: Volume Adjustment 2
sv: Volymjustering 2

en: WWW Artist
sv: WWW-artist

en: Official artist.
sv: Officiell artist.

en: WWW Audio File
sv: WWW-ljudfil

en: Official audio file webpage.
sv: Ljudfilens officiella webbsida.

en: WWW Audio Source
sv: WWW-ljudkälla

en: Official audio source webpage.
sv: Ljudkällans officiella webbsida.

en: WWW Commercial Info
sv: WWW-kommersiell info

en: URL pointing at a webpage containing commercial information.
sv: URL till webbsida med kommersiell information.

en: WWW Copyright
sv: WWW-upphovsrätt

en: URL pointing at a webpage that holds copyright.
sv: URL till webbsida med upphovsrättslig information.

en: WWW Payment
sv: WWW-betalning

en: URL pointing at a webpage that will handle the process of paying for this file.
sv: URL till webbsida som hanterar betalning för denna fil.

en: WWW Publisher
sv: WWW-utgivare

en: URL pointing at the official webpage for the publisher.
sv: URL till publicistens officiella webbsida.

en: WWW Radio Page
sv: WWW-radiosida

en: Official internet radio station homepage.
sv: Officiell webbsida för webbradio.

en: WWW User
sv: WWW-användare

en: User defined URL link.
sv: Användardefinierad URL-länk.

en: Name of an album the image belongs to.
sv: Namn på album som bilden tillhör.

en: Embedded copyright message.
sv: Inbäddat upphovsrättsligt meddelande.

en: Datetime image was originally created.
sv: Datum och tid för när bilden ursprungligen skapades.

en: Description of the image.
sv: Beskrivning av bilden.

en: The program used by the camera to set exposure when the picture is taken. EG Manual, Normal, Aperture priority etc.
sv: Använt programval för att ställa in exponering när bilden tas. Exempelvis bländarautomatik, programautomatik eller helautomatik.

en: Exposure time used to capture the photo in seconds.
sv: Använd exponeringstid i sekunder när bild togs.

en: Set to “1” if flash was fired.
sv: Ställ in till ”1” om blixt användes.

en: Focal length of lens in mm.
sv: Objektivets brännvidd i mm.

en: Height
sv: Höjd

en: Height in pixels.
sv: Höjd i bildpunkter.

en: ISO Speed
sv: ISO-ljuskänslighet

en: ISO speed used to acquire the document contents. For example, 100, 200, 400, etc.
sv: ISO-ljuskänslighet använd vid bildupptagning. Exempelvis 100, 200, 400, etc.

en: String of keywords.
sv: Sträng av nyckelord.

en: Make
sv: Tillverkare

en: Make of camera used to take the image.
sv: Den använda kamerans märke.

en: Metering mode used to acquire the image (IE Unknown, Average, CenterWeightedAverage, Spot, MultiSpot, Pattern, Partial).
sv: Ljusmätningsmetod när bilden togs (d.v.s. Okänt, Genomsnitt, Centrumvägt genomsnitt, Spot, Multispot, Evaluerande, Partiell).

en: Model of camera used to take the image.
sv: Den använda kamerans modell.

en: Represents the orientation of the image wrt camera (IE “top,left” or “bottom,right”).
sv: Representerar kamerabildens orientering (”top,left” eller ”bottom,right”).

en: Software used to produce/enhance the image.
sv: Programvara använd för att producera/redigera bilden.

en: Title of image.
sv: Bildens titel.

en: White balance setting of the camera when the picture was taken (auto or manual).
sv: Kamerans inställning för vitbalans när bilden togs (auto eller manuell).

en: Width
sv: Bredd

en: Width in pixels.
sv: Bredd i bildpunkter.

en: Action Advised
sv: Föreslagen åtgärd

en: The type of action that this object provides to a previous object. “01” Object Kill, “02” Object Replace, “03” Object Append, “04” Object Reference.
sv: Åtgärdstyp som detta objekt tillhandahåller till ett tidigare objekt. ”01” döda objekt, ”02” ersätt objekt, ”03” lägg till objekt, ”04” objektreferens.

en: ARM Identifier
sv: ARM-identifierare

en: Identifies the Abstract Relationship Method (ARM).
sv: Anger Abstract Relationship Method (ARM).

en: ARM Version
sv: ARM-version

en: Identifies the version of the Abstract Relationship Method (ARM).
sv: Anger versionen av Abstract Relationship Method (ARM).

en: Audio Duration
sv: Ljudspårets längd

en: The running time of the audio data in the form HHMMSS.
sv: Speltiden för ljuddata i formen TTMMSS.

en: Audio Outcue
sv: Ljudslutvinjett

en: The content at the end of the audio data.
sv: Innehållet i slutet av ljuddata.

en: Audio Sampling Rate
sv: Samplingsfrekvens

en: The sampling rate in Hz of the audio data.
sv: Ljudspårets samplingsfrekvens i Hz.

en: Audio Sampling Resolution
sv: Samplingsupplösning för ljudinnehåll

en: The number of bits in each audio sample.
sv: Antalet bitar i varje ljudsampel.

en: Audio Type
sv: Ljudtyp

en: The number of channels and type of audio (music, text, etc.) in the object.
sv: Antalet kanaler och ljudtyp (musik, text o.s.v.) i objektet.

en: Name of the creator of the object, e.g. writer, photographer or graphic artist (multiple values allowed).
sv: Namn på skaparen av objektet, t.ex. författaren, fotografen eller bildkonstnären (multipla värden tillåtna).

en: By-line Title
sv: Titel på by-line

en: Title of the creator or creators of the object.
sv: Objektets skapares titel.

en: Caption, Abstract
sv: Beskrivning

en: A textual description of the data.
sv: En beskrivning av datainnehållet.

en: Identifies the subject of the object in the opinion of the provider (Deprecated).
sv: Identifierar subjektet för objektet enligt tillhandahållarens åsikt (Föråldrad).

en: Coded Character Set
sv: Kodad teckenuppsättning

en: Control functions used for the announcement, invocation or designation of coded character sets.
sv: Kontrollfunktioner använda för utannonsering och användning av kodade teckenuppsättningar.

en: City
sv: Stad

en: City of object origin.
sv: Objektets ursprungsstad.

en: Confirmed Data Size
sv: Bekräftad datastorlek

en: Total size of the object data.
sv: Total mängd objektdata.

en: Contact
sv: Kontakt

en: The person or organization which can provide further background information on the object (multiple values allowed).
sv: Kontaktperson eller organisation som kan tillhandahålla ytterligare bakgrundsinformation gällande objektet (multipla värden tillåtna).

en: Content Location Code
sv: Innehållets platskod

en: The code of a country/geographical location referenced by the content of the object (multiple values allowed).
sv: Landskod/geografisk platskod refererad av objektets innehåll (multipla värden tillåtna).

en: Content Location Name
sv: Innehållets platsnamn

en: A full, publishable name of a country/geographical location referenced by the content of the object (multiple values allowed).
sv: Fullständigt och publicerbart namn på land/geografisk plats refererad av objektets innehåll (multipla värden tillåtna).

en: Copyright Notice
sv: Upphovsrättslig notering

en: Any necessary copyright notice.
sv: Nödvändig upphovsrättslig notering.

en: Country Code
sv: Landskod

en: The code of the country/primary location where the object was created.
sv: Landskoden för landet/primära platsen där objektet skapades.

en: Country Name
sv: Landets namn

en: The name of the country/primary location where the object was created.
sv: Namnet på landet/primära platsen där objektet skapades.

en: Credit
sv: Tack till

en: Identifies the provider of the object, not necessarily the owner/creator.
sv: Identifierar tillhandahållaren av objektet, inte nödvändigtvis ägaren/skaparen.

en: The date the intellectual content of the object was created rather than the date of the creation of the physical representation.
sv: Datum för det intellektuella skapandet av objektets innehåll, inte datumet för exemplarets skapande.

en: Date Sent
sv: Sänt datum

en: The day the service sent the material.
sv: Dagen materialet sändes av tjänsten.

en: Routing information.
sv: Ruttinformation.

en: Digital Creation Date
sv: Digitaliseringsdatum

en: The date the digital representation of the object was created.
sv: Datum för digitalisering av objektet.

en: Digital Creation Time
sv: Digitaliseringstid

en: The time the digital representation of the object was created.
sv: Klockslag för digitalisering av objektet.

en: Editorial Update
sv: Redaktionell uppdatering

en: The type of update this object provides to a previous object. The link to the previous object is made using the ARM. “01” indicates an additional language.
sv: Indikerar typen av uppdatering detta objekt utgör för ett tidigare objekt. Kopplingen till tidigare objekt görs enligt ARM. '01' indikerar tillagt språk.

en: Edit Status
sv: Redigeringsstatus

en: Status of the object, according to the practice of the provider.
sv: Objektets status enligt tillhandahållarens rutiner.

en: Envelope Number
sv: Konvolutnummer

en: A number unique for the date and the service ID.
sv: Ett unikt nummer för datumet och tjänstens ID.

en: Envelope Priority
sv: Konvolutprioritet

en: Specifies the envelope handling priority and not the editorial urgency. “1” for most urgent, “5” for normal, and “8” for least urgent. “9” is user-defined.
sv: Specificerar konvolutets prioritet och inte dess redaktionella angelägenhet. ”1” för högsta prioritet, ”5” för normal, och ”8” för lägsta prioritet. ”9” anger användardefinierat.

en: Expiration Date
sv: Utgångsdatum

en: Designates the latest date the provider intends the object to be used.
sv: Anger det senaste datum tillhandahållaren avser objektet att bli använt.

en: Expiration Time
sv: Utgångstid

en: Designates the latest time the provider intends the object to be used.
sv: Anger det senaste klockslag tillhandahållaren avser objektet att bli använt.

en: File Format
sv: Filformat

en: File format of the data described by this metadata.
sv: Filformat för data beskriven av denna metadata.

en: File Version
sv: Filversion

en: Version of the file format.
sv: Version av filformatet.

en: Fixture Identifier
sv: Fixturidentifiering

en: Identifies objects that recur often and predictably, enabling users to immediately find or recall such an object.
sv: Identifierar objekt som förekommer ofta och förutsägbart, vilket låter användare att omedelbart hitta eller återkalla ett sådant objekt.

en: Headline
sv: Rubrik

en: A publishable entry providing a synopsis of the contents of the object.
sv: En publicerbar sammanfattning av objektets innehåll.

en: Image Orientation
sv: Bildorientering

en: The layout of the image area: “P” for portrait, “L” for landscape, and “S” for square.
sv: Anger bildytans uppställning: ”P” för porträtt, ”L” för landskap, och ”S” för kvadratisk.

en: Image Type
sv: Bildtyp

en: The data format of the image object.
sv: Bildobjektets dataformat.

en: Used to indicate specific information retrieval words (multiple values allowed).
sv: Används för att indikera specifika informationshämtningsord (multipla värden tillåtna).

en: Language Identifier
sv: Språkidentifikation

en: The major national language of the object, according to the 2-letter codes of ISO 639:1988.
sv: Objektets nationella språk, 2-stavig kod enligt ISO 639:1988.

en: Maximum Object Size
sv: Maximal objektstorlek

en: The largest possible size of the object if the size is not known.
sv: Anger största möjliga objektstorlek om storleken ej är känd.

en: Max Subfile Size
sv: Max underfilsstorlek

en: The maximum size for a subfile dataset containing a portion of the object data.
sv: Högsta storlek för datamängden i underfil innehållande en del objektdata.

en: Model Version
sv: Modellversion

en: Version of IIM part 1.
sv: IIM-version, del 1.

en: Object Attribute Reference
sv: Objektattributreferens

en: Defines the nature of the object independent of the subject (multiple values allowed).
sv: Definierar objektets natur oberoende av dess subjekt (multipla värden tillåtna).

en: Object Cycle
sv: Objektcykel

en: Where “a” is morning, “p” is evening, “b” is both.
sv: Där ”a” är morgon, ”p” är kväll, ”b” är båda.

en: Object Name
sv: Objektnamn

en: A shorthand reference for the object.
sv: En förkortad objektreferens.

en: Object Size Announced
sv: Påstådd objektstorlek

en: The total size of the object data if it is known.
sv: Objektdatas totala storlek om den är känd.

en: Object Type Reference
sv: Objekttypsreferens

en: Distinguishes between different types of objects within the IIM.
sv: Skiljer mellan olika objekttyper inom IIM.

en: Originating Program
sv: Skapandeprogram

en: The type of program used to originate the object.
sv: Typ av grundläggande program som använts för objektets skapande.

en: Original Transmission Reference
sv: Ursprunglig överföringsreferens

en: A code representing the location of original transmission.
sv: En kod som representerar platsen för ursprunglig överföring.

en: Preview Data
sv: Förhandsgranskningsdata

en: The object preview data.
sv: Objektets förhandsgranskningsdata.

en: Preview File Format
sv: Förhandsgranskningens filformat

en: Binary value indicating the file format of the object preview data.
sv: Binärt värde indikerandes filformatet i objektets förhandsgranskningsdata.

en: Preview File Format Version
sv: Versionen av förhandsgranskningens filformat

en: The version of the preview file format.
sv: Versionen av förhandsgranskningens filformat.

en: Product ID
sv: Produkt-ID

en: Allows a provider to identify subsets of its overall service.
sv: Tillåter tillhandahållaren att ange delmängder av sin tjänst.

en: Program Version
sv: Programversion

en: The version of the originating program.
sv: Det ursprungliga programmets version.

en: Province, State
sv: Län, region

en: The Province/State where the object originates.
sv: Län/del från var objektet härstammar.

en: Rasterized Caption
sv: Rasteriserad beskrivning

en: Contains rasterized object description and is used where characters that have not been coded are required for the caption.
sv: Innehåller en rasteriserad objektbeskrivning och används där ej kodade tecken är nödvändiga för beskrivningen.

en: Record Version
sv: Postversion

en: Identifies the version of the IIM, Part 2.
sv: Identifierar IIM-version, del 2.

en: Reference Date
sv: Referensdatum

en: The date of a prior envelope to which the current object refers.
sv: Datum för tidigare konvolut vilket detta objekt refererar till.

en: Reference Number
sv: Referensnummer

en: The Envelope Number of a prior envelope to which the current object refers.
sv: Nummer på tidigare konvolut vilket detta objekt refererar till.

en: Reference Service
sv: Referenstjänst

en: The Service Identifier of a prior envelope to which the current object refers.
sv: Tjänsteidentifikationen av ett tidigare konvolut vilket detta objekt refererar till.

en: Designates the earliest date the provider intends the object to be used.
sv: Anger tidigaste datum tillhandahållaren avser objektet att bli använt.

en: Designates the earliest time the provider intends the object to be used.
sv: Anger tidigaste tidpunkt tillhandahållaren avser objektet att bli använt.

en: Service Identifier
sv: Tjänstens identifikation

en: Identifies the provider and product.
sv: Identifierar tillhandahållare och produkt.

en: Size Mode
sv: Storleksparameter

en: Set to 0 if the size of the object is known and 1 if not known.
sv: Sätt till 0 om objektets storlek är känd och i annat fall till 1.

en: Source
sv: Källa

en: The original owner of the intellectual content of the object.
sv: Den ursprungliga upphovsrättsinnehavaren till det immateriella innehållet i objektet.

en: Special Instructions
sv: Speciella instruktioner

en: Other editorial instructions concerning the use of the object.
sv: Andra redaktionella instruktioner rörande användningen av objektet.

en: Subfile
sv: Underfil

en: The object data itself. Subfiles must be sequential so that the subfiles may be reassembled.
sv: Själva objektets data. Underfiler måste vara sekventiella så att underfilerna kan återskapas.

en: Subject Reference
sv: Subjektreferens

en: A structured definition of the subject matter. It must contain an IPR, an 8 digit Subject Reference Number and an optional Subject Name, Subject Matter Name, and Subject Detail Name each separated by a colon (:).
sv: En strukturerad definition av vad subjektet är. Den måste innehålla en IPR, ett 8-siffrigt Subjektreferensnummer och valfritt Subjektnamn, Namn på vad subjektet är och Namn på subjektdetalj, varje värde separerat med kolon (:).

en: Sub-location
sv: Underplats

en: The location within a city from which the object originates.
sv: Plats inom staden därifrån objektet härstammar.

en: Supplemental Category
sv: Tilläggskategori

en: Further refines the subject of the object (Deprecated).
sv: Kategoriserar ytterligare subjektet av objektet (föråldrad).

en: Time Created
sv: Tid skapad

en: The time the intellectual content of the object was created rather than the date of the creation of the physical representation (multiple values allowed).
sv: Tiden för det intellektuella skapandet snarare än skapandet av exemplaret (multipla värden tillåtna).

en: Time Sent
sv: Tid skickad

en: The time the service sent the material.
sv: Tidpunkt när materialet blev sänt.

en: Unique Name of Object
sv: Unikt namn för objektet

en: An eternal, globally unique identification for the object, independent of provider and for any media form.
sv: En beständig, globalt unik identifikation av objektet, oberoende av tillhandahållaren och media i alla former.

en: Urgency
sv: Angelägenhet

en: Specifies the editorial urgency of content and not necessarily the envelope handling priority. “1” is most urgent, “5” normal, and “8” least urgent.
sv: Anger den redaktionella angelägenheten av innehållet och inte nödvändigtvis konvolutets hanteringsprioritet. ”1” är viktigast, ”5” normalt, och ”8” minst angeläget.

en: Writer/Editor
sv: Författare/Redigerare

en: The name of the person involved in the writing, editing or correcting the object or caption/abstract (multiple values allowed).
sv: Namn på person involverad i att skriva, redigera eller rätta i objektet eller beskrivningen (multipla värden tillåtna).

en: Page Size
sv: Sidstorlek

en: Page size format.
sv: Sidstorleksformat.

en: Page Width
sv: Sidbredd

en: Page width in mm.
sv: Sidbredd i mm.

en: Page Height
sv: Sidhöjd

en: Page height in mm.
sv: Sidhöjd i mm.

en: PDF Version
sv: PDF-version

en: The PDF version of the document.
sv: PDF-versionen för dokumentet.

en: Producer
sv: Producent

en: The application that converted the document to PDF.
sv: Programmet som konverterade dokumentet till PDF.

en: Embedded Files
sv: Inbäddade filer

en: Number of embedded files in the document.
sv: Antal inbäddade filer i dokumentet.

en: Fast Web View
sv: Snabb webbvy

en: Set to “1” if optimized for network access.
sv: Ställ in till ”1” om optimerad för nätverksåtkomst.

en: Printing
sv: Utskrifter

en: Set to “1” if printing is allowed.
sv: Ställ in till ”1” om utskrifter tillåts.

en: Printing in High Resolution
sv: Utskrifter i hög upplösning

en: Set to “1” if high resolution printing is allowed.
sv: Ställ in till ”1” om utskrift i hög upplösning tillåts.

en: Copying
sv: Kopiering

en: Set to “1” if copying the contents is allowed.
sv: Ställ in till ”1” om kopiering av innehåll tillåts.

en: Modifying
sv: Ändring

en: Set to “1” if modifying the contents is allowed.
sv: Ställ in till ”1” om ändring av innehåll tillåts.

en: Document Assembly
sv: Dokumentsamling

en: Set to “1” if inserting, rotating, or deleting pages and creating navigation elements is allowed.
sv: Ställ in till ”1” om infogning, rotering eller borttagning av sidor samt att skapa navigeringselement tillåts.

en: Commenting
sv: Kommentering

en: Set to “1” if adding or modifying text annotations is allowed.
sv: Ställ in till ”1” om addering eller ändring av textkommentarer tillåts.

en: Form Filling
sv: Formulärifyllning

en: Set to “1” if filling of form fields is allowed.
sv: Ställ in till ”1” om ifyllnad av formulärfält tillåts.

en: Accessibility Support
sv: Hjälpmedelsstöd

en: Set to “1” if accessibility support (e.g. screen readers) is enabled.
sv: Ställ in till ”1” om hjälpmedelsstöd (t.ex. skärmläsare) är aktiverat.

en: Contact information for the creators or distributors of the track.
sv: Kontaktinformation för skaparna eller distributörerna av ljudspåret.

en: License
sv: Licens

en: License information.
sv: Licensinformation.

en: Location
sv: Plats

en: Location where track was recorded.
sv: Plats där ljudspåret spelades in.

en: Maximum bitrate
sv: Högsta bithastighet

en: Maximum bitrate in kbps.
sv: Högsta bithastighet i kbps.

en: Minimum bitrate
sv: Minsta bithastighet

en: Minimum bitrate in kbps.
sv: Minsta bithastighet i kbps.

en: Nominal bitrate
sv: Nominell bithastighet

en: Nominal bitrate in kbps.
sv: Nominell bithastighet i kbps.

en: Organization
sv: Organisation

en: Organization producing the track.
sv: Ljudspårets producentorganisation.

en: Vendor
sv: Producent

en: Vorbis vendor ID.
sv: Vorbis producent-ID.

en: Vorbis Version
sv: Vorbis-version

en: Vorbis version.
sv: Vorbis-version.

en: Audio
sv: Ljud

en: Image
sv: Bild

en: unsupported tag (suppressed %ld B of binary data)
sv: tagg stöds ej (undertryckte %ld B binär data)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Portrait
sv: %s, stående

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Landscape
sv: %s, liggande

en: Joint stereo
sv: Sammanfogad stereo

en: Dual channel
sv: Dubbelkanal

en: Single channel
sv: En kanal

en: Undefined
sv: Ej definierad

en: Reserved
sv: Reserverad

en: None
sv: Ingen

en: Failed to change working directory to a temporary directory.
sv: Kunde inte byta arbetskatalog till en temporär katalog.

en: Failed to create a directory in which to store temporary files.
sv: Kunde inte skapa en katalog för att spara temporära filer.

en: Creating directory %s…
sv: Skapar katalogen %s…

en: Failed to create the directory %s: %s
sv: Kunde inte skapa katalogen %s: %s

en: There was an error displaying help.
sv: Ett fel uppstod vid visande av hjälp.
