gnome-commander - en to da translation catalogue (1889 entries)

en: Two-pane file manager
da: Et filhåndteringsprogram med to ruder

en: GNOME Commander is a “two-pane” graphical file manager for the GNOME desktop environment. It features separate tabs for each pane, setting up custom device buttons, bookmark manager, fully integrated commandline, file quick search, an internal image viewer, a powerful batch renaming tool, and FTP and Samba access.
da: GNOME Commander er et filhåndteringsprogram med to ruder til GNOME-skrivebordsmiljøet. GNOME Commander har separate faneblade til hver rude, knapper for enheder som kan tilpasses, bogmærker, fuldt integreret kommandolinje, hurtig filsøgning, intern billedfremviser, funktionsrigt masseomdøbningsværktøj, samt FTP- og Samba-adgang.

en: GNOME Commander aims to advanced users who like to focus on precise file management, working in parallel through special applications, and running smart commands.
da: GNOME Commander er henvendt til viderekomne brugere, som fokuserer på præcis filhåndtering, parallelarbejde gennem specialiserede programmer, samt brug af kommandoer.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: A two paned file manager
da: Et filhåndteringsprogram med to paneler

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: file;manager;folder;explore;disk;filesystem;
da: fil;håndtering;mappe;katalog;udforsk;browse;gennemse;disk;filsystem;

en: List of advanced rename tool profiles
da: Liste over profiler for avanceret omdøbningsværktøj

en: The entries in this array represent the profiles in the advanced rename tool with specific settings for each profile.
da: Posterne i dette arrray repræsenterer profilerne i det avancerede omdøbningsværktøj med specifikke indstillinger til hver profil.

en: Advanced rename tool window width
da: Bredde på avanceret omdøbningsværktøjvindue

en: This option defines the width of the advanced rename tool window.
da: Denne indstilling angiver bredden på det avancerede omdøbningsværktøjvindue.

en: Advanced rename tool window height
da: Højde på avanceret omdøbningsværktøjvindue

en: This option defines the height of the advanced rename tool window.
da: Denne indstilling angiver højden på det avancerede omdøbningsværktøjvindue.

en: Advanced rename tool template history
da: Skabelonhistorik for avanceret omdøbningsværktøj

en: This string array represents the history of templates in the advanced rename tool.
da: Dette strengarray repræsenterer historikken over skabeloner i det avancerede omdøbningsværktøj.

en: History of visited directories
da: Historik over besøgte mapper

en: This string array represents the history of visited directories.
da: Dette strengarray repræsenterer historikken over besøgte mapper.

en: Use default font
da: Brug standardskrifttype

en: Whether to use the system’s default fixed width font for the file panels instead of a font specific to gnome-commander.
da: Om systemets standardskrifttype for fastbreddeskrift skal bruges til filpanelerne frem for en særlig skrifttype for gnome-commander.

en: Panel font
da: Rudeskrifttype

en: A custom font that will be used for the file panes if the “Use default font” option is turned off.
da: Brugertilpasset skrifttype, som bruges til filruderne hvis “Brug standardskrifttype” er slået fra.

en: Filesize display mode
da: Visningstilstand til filstørrelser

en: Defines how the filesize will be displayed in the associated pane column.
da: Angiver hvordan filstørrelsen vises i den tilknyttede rudekolonne.

en: Permission display mode
da: Visningstilstand for rettigheder

en: Defines how the file permission will be displayed in the associated pane column.
da: Angiver hvordan filrettigheder vil blive vist i den tilknyttede rudekolonne.

en: Graphical layout mode
da: Grafisk layouttilstand

en: Defines the icon style of files and folders in the file panes.
da: Angiver ikonstilen for filer og mapper i filruderne.

en: List row height
da: Højde på listerække

en: Defines the height of a row in the file pane.
da: Angiver højden på en række i filruden.

en: Date format
da: Datoformat

en: Format of the date in the file pane.
da: Format for datoen i filruden.

en: List font
da: Listeskrifttype

en: The font in the file panes.
da: Skrifttypen i filruderne.

en: Extension display mode
da: Visningstilstand for filendelse

en: Defines where the file name extension is displayed.
da: Angiver hvor filendelsen vises.

en: Left mouse button mode
da: Venstre museknaptilstand

en: Number of left mouse button clicks for opening a file or folder.
da: Antal venstreklik, der skal til for at åbne en fil eller mappe.

en: Left mouse button unselects
da: Venstre museknap fjerner markering

en: Defines if a click on an unselected item unselects already selected items.
da: Angiver om et klik på et element, som ikke er valgt, fjerner markering af allerede valgte elementer.

en: Right mouse button mode
da: Tilstand for højre museknap

en: Defines what happens when the right mouse button is clicked on an item.
da: Angiver hvad der sker, når højre museknap klikkes på et element.

en: Use trash
da: Brug papirkurven

en: Defines if items should be moved to trash by default instead of really deleting them.
da: Angiver, om elementer som standard skal flyttes til papirkurven i stedet for at blive slettet.

en: Icon size
da: Ikonstørrelse

en: Size of icons in the file pane.
da: Størrelse af ikoner i filruden.

en: Device icon size
da: Størrelse af enhedsikon

en: Icon size in the device list.
da: Ikonstørrelse i enhedslisten.

en: Icon scale quality
da: Kvalitet for ikonskalering

en: Describes the different interpolation modes that can be used with the scaling functions.
da: Beskriver de forskellige interpolationstilstande, der kan bruges med skaleringsfunktionerne.

en: MIME icon directory
da: Mappe for MIME-ikoner

en: Directory in which MIME icons are located.
da: Mappe hvor MIME-ikonerne ligger.

en: Command line history
da: Kommandolinjehistorik

en: This string array represents the history of commands executed in the command line.
da: Dette strengarray repræsenterer historikken af kommandoer, som er kørt i kommandolinjen.

en: Command line history length
da: Længde af kommandohistorik

en: Horizontal orientation
da: Vandret orientering

en: Defines if the orientation of the file panes should be horizontal or not.
da: Angiver om orienteringen af filruderne skal være vandret.

en: GUI update rate
da: Opdateringsfrekvens for GUI

en: Update rate of the graphical user interphase in 1/1000ths of a second.
da: Opdateringsfrekvens for grafisk brugergrænseflade i millisekunder.

en: Show device buttons
da: Vis enhedsknapper

en: Defines if device buttons are shown.
da: Angiver om knapperne med enheder skal vises.

en: Show device list
da: Vis enhedsliste

en: Defines if the list of devices is shown.
da: Angiver om listen over enheder skal vises.

en: Show command line
da: Vis kommandolinje

en: Defines if command line is shown.
da: Angiver om linjen med kommandoer skal vises.

en: Show toolbar
da: Vis værktøjslinje

en: Defines if the toolbar is shown.
da: Angiver om linjen med værktøjer skal vises.

en: Show buttonbar
da: Vis knaplinje

en: Defines if the buttonbar is shown.
da: Angiver om linjen med knapper skal vises.

en: Symlink string
da: Symbolsk henvisning-streng

en: This string defines the default name of a newly created symlink. Leave the string empty to use the default value which is hard coded into the program code. A “%s” will be expanded to the item name for which a link should be created.
da: Denne streng angiver standardnavnet for et nyoprettet symbolsk henvisning. Lad strengen være tom for at bruge standardværdien, som er kodet ind i programmet. “%s” vil blive erstattet med navnet på det element, linket oprettes til.

en: Main window horizontal position
da: Vandret position af hovedvindue

en: Position of the main window in horizontal direction.
da: Vandret position af hovedvindue.

en: Main window vertical position
da: Lodret position af hovedvindue

en: Position of the main window in vertical direction.
da: Lodret position af hovedvindue.

en: Main window width
da: Bredde på hovedvindue

en: This option defines the width of the main window.
da: Denne indstilling angiver bredden på hovedvinduet.

en: List of bookmarks
da: Liste over bogmærker

en: Each entry in this list represents a bookmark.
da: Hver post i listen repræsenterer et bogmærke.

en: Bookmarks window width
da: Bredde på bogmærkevindue

en: This option defines the width of the bookmarks window.
da: Denne indstilling angiver bredden på bogmærkevinduet.

en: Bookmarks window height
da: Højde på bogmærkevindue

en: This option defines the height of the bookmarks window.
da: Denne indstilling angiver højden på bogmærkevinduet.

en: List of connections
da: Liste over forbindelser

en: Each entry in this list represents a connection.
da: Hver post i listen repræsenterer en forbindelse.

en: Main window height
da: Højde på hovedvindue

en: This option defines the height of the main window.
da: Denne indstilling angiver højden på hovedvinduet.

en: Options dialog width
da: Bredde på indstillingsdialog

en: This setting defines the width of the options dialog window.
da: Denne indstilling angiver bredden på indstillingsdialogvinduet.

en: Options dialog height
da: Højde på indstillingsdialog

en: This setting defines the height of the options dialog window.
da: Denne indstilling angiver højden på indstillingsdialogvinduet.

en: Width of icon column
da: Bredde på ikonkolonne

en: This option defines the width of the icon column.
da: Denne indstilling angiver bredden på ikonkolonnen.

en: Width of name column
da: Bredde på navnekolonne

en: This option defines the width of the name column.
da: Denne indstilling angiver bredden på navnekolonnen.

en: Width of extension column
da: Bredde på filendelseskolonne

en: This option defines the width of the extension column.
da: Denne indstilling angiver bredden på filendelseskolonnen.

en: Width of directory column
da: Bredde på mappekolonne

en: This option defines the width of the directory column.
da: Denne indstilling angiver bredden på mappekolonnen.

en: Width of size column
da: Bredde på størrelseskolonne

en: This option defines the width of the size column.
da: Denne indstilling angiver bredden på størrelseskolonnen.

en: Width of date column
da: Bredde på datokolonne

en: This option defines the width of the date column.
da: Denne indstilling angiver bredden på datokolonnen.

en: Width of permissions column
da: Bredde på rettighedskolonnen

en: This option defines the width of the permissions column.
da: Denne indstilling angiver bredden på rettighedskolonnen.

en: Width of owner column
da: Bredde på ejerkolonne

en: This option defines the width of the owner column.
da: Denne indstilling angiver bredden på ejerkolonnen.

en: Width of group column
da: Bredde på gruppekolonne

en: This option defines the width of the group column.
da: Denne indstilling angiver bredden på gruppekolonnen.

en: List of keybindings
da: Liste over tastebindinger

en: Each entry in this list represents a keybinding.
da: Hver post i listen repræsenterer en tastebinding.

en: Main window state
da: Tilstand for hovedvindue

en: The number represents the main window state, e.g. “maximized”, “fullscreen”, etc. and is calculated internally.
da: Tallet repræsenterer hovedvinduets tilstand, som f.eks. “maximized” eller “fullscreen”, og udregnes internt.

en: Middle mouse button mode
da: Tilstand for midterste museknap

en: Defines what happens when the middle mouse button is clicked.
da: Angiver hvad der sker, når midterste museknap klikkes.

en: Save directories on exit
da: Gem mapper ved afslutning

en: Defines if the current directories are opened again when GNOME Commander is restarted.
da: Angiver om de nuværende mapper genåbnes, når GNOME Commander genstartes.

en: Save tabs on exit
da: Gem faneblade ved afslutning

en: Defines if the current open tabs are opened again when GNOME Commander is restarted.
da: Angiver, om de i øjeblikket åbne faneblade genåbnes, når GNOME Commander genstartes.

en: Save directory history on exit
da: Gem mappehistorik ved afslutning

en: Defines if the history of visited directories is saved on exit.
da: Angiver om historikken af besøgte mapper gemmes ved afslutning.

en: Save commandline history on exit
da: Gem kommandolinjehistorik ved afslutning

en: Defines if the history of commands in the commandline is saved on exit.
da: Angiver om kommandolinjens kommandohistorik gemmes ved afslutning.

en: Save search history on exit
da: Gem søgehistorik ved afslutning

en: Defines if the history of search patterns is saved on exit.
da: Angiver om historikken af søgninger gemmes ved afslutning.

en: Always show tab bar
da: Vis altid fanebladslinje

en: Defines if the tab bar is always shown.
da: Angiver om linjen med faneblade altid skal vises.

en: Tab lock indicator
da: Indikator for fanebladslås

en: Defines the style of the tab lock indicator.
da: Angiver stilen af indikatoren for fanebladslås.

en: Case sensitive sorting
da: Forskel på store og små bogstaver ved sortering

en: This option defines if sorting should be case sensitive.
da: Denne indstilling angiver om sortering skelner mellem store og små bogstaver.

en: Select directories when all is marked
da: Vælg mapper, når alt markeres

en: This option defines if directories will be marked when all items in a file pane should be marked.
da: Denne indstilling angiver, om også mapper skal markeres, når alle elementer i en filrude skal markeres.

en: Allow multiple instances
da: Tillad flere instanser

en: This option defines if multiple instances are allowed.
da: Denne indstilling angiver, om der tillades flere instanser.

en: Quick search exact match begin
da: Hurtigsøgning med eksakt match af start

en: This option defines if quick search should match explicitly at the beginning of an item name.
da: Denne indstilling angiver, om hurtigsøgning eksplicit skal matche ved begyndelsen af et elementnavn.

en: Quick search exact match end
da: Hurtigsøgning med eksakt match af slutning

en: This option defines if quick search should match explicitly at the end of an item name.
da: Denne indstilling angiver, om hurtigsøgning skal matche eksplicit ved afslutningen af et elementnavn.

en: Only device icons
da: Kun enhedsikoner

en: This option defines if only device icons should be shown instead of icons and text label.
da: Denne indstilling angiver, om kun enhedsikoner skal vises frem for ikoner med tekstetiket.

en: Show the samba workgroups icon
da: Vis ikonet for Samba-arbejdsgrupper

en: This option defines if the Samba workgroups icon should be shown in the devices list.
da: Denne indstilling angiver, om ikonet for Samba-arbejdsgrupper skal vises i enhedslisten.

en: Main menu visibility
da: Synlighed af hovedmenu

en: This option defines if the main menu is visible or not.
da: Denne indstilling angiver, om hovedmenuen er synlig eller ikke.

en: Quick search shortcut
da: Genvej til hurtigsøgning

en: This option defines the shortcut for quick search.
da: Denne indstilling angiver genvejen for hurtigsøgning.

en: List of file tabs
da: Liste over filfaneblade

en: The entries in this list are used for restoring the tabs from the last session.
da: Posterne i denne liste bruges til at gendanne fanebladene fra den sidste session.

en: List of devices
da: Liste over enheder

en: The entries in this list represent the devices configured by the user.
da: Posterne i denne liste repræsenterer enhederne som brugeren har konfigureret.

en: List of favorite apps
da: Liste over favoritprogrammer

en: The entries in this list represent the favorite apps configured by the user.
da: Posterne i denne liste repræsenterer favoritprogrammerne som brugeren har konfigureret.

en: Search window width
da: Bredde på søgevindue

en: This option defines the width of the search window.
da: Denne indstilling angiver bredden på søgevinduet.

en: Search window height
da: Højde på søgevindue

en: This option defines the height of the search window.
da: Denne indstilling angiver højden på søgevinduet.

en: Search window is transient
da: Søgevinduet er kortvarigt

en: Defines if the search window is transient or if it can be minimized and moved behind the main window.
da: Definerer om søgevinduet er kortvarigt eller om det kan minimeres og flytte bag hovedvinduet.

en: Search text history
da: Historik for søgetekst

en: This string array represents the history of text searches in the search tool.
da: Dette strengarray repræsenterer historikken over tekstsøgninger i søgeværktøjet.

en: Search pattern history
da: Historik for søgemønster

en: This string array represents the history of regular expression searches in the search tool.
da: Dette strengarray repræsenterer historikken over søgninger med regulære udtryk i søgeværktøjet.

en: List of search tool profiles
da: Liste over profiler for søgeværktøj

en: The entries in this array represent the profiles in the search tool with specific settings for each profile.
da: Posterne i dette arrray repræsenterer profilerne i søgeværktøjet med specifikke indstillinger til hver profil.

en: Quick connect URI
da: Hurtigforbind til URI

en: Unified resource identifier for quick connections.
da: URI (unified resource identifier) for hurtigforbindelser.

en: Password for anonymous FTP connections
da: Adgangskode for anonyme FTP-forbindelser

en: This string defines the password for anonymous FTP connections.
da: Denne streng angiver adgangskoden for anonyme FTP-forbindelser.

en: Confirm delete
da: Bekræft før sletning

en: Defines if deletion of an item should be confirmed.
da: Angiver om sletning af et element skal godkendes.

en: Delete default
da: Standard for sletning

en: This setting defines the default active option in the delete confirmation dialog.
da: Denne indstilling angiver den valgmulighed, der er markeret som standard i dialogen for bekræftelse af sletning.

en: Confirm copy overwrite
da: Bekræft overskrivning ved kopiering

en: This option defines the default behavior when items will be overwritten by a copy command.
da: Denne indstilling angiver standardopførslen, når elementer overskrives af en kopieringskommando.

en: Confirm move overwrite
da: Bekræft overskrivning ved flytning

en: This option defines the default behavior when items will be overwritten by a move command.
da: Denne indstilling angiver standardopførslen for, hvornår elementer overskrives ved en flyttekommando.

en: Confirm mouse drag and drop
da: Bekræft træk og slip med musen

en: This option defines the behavior of mouse drag and drop operations.
da: Denne indstilling angiver opførslen af en træk og slip-handling med musen.

en: Hide unknown filetypes
da: Skjul ukendte filtyper

en: Hide files which type does not match to one of the other types.
da: Skjul filer, hvis type ikke svarer til en af de andre typer.

en: Hide regular files
da: Skjul almindelige filer

en: Hide directories
da: Skjul mapper

en: Hide symbolic links
da: Skjul symbolsk link

en: Hide special files, such as a socket, fifo, block devices, or character devices.
da: Skjul specialfiler såsom en sokkel, fifo, blokenheder eller tegnenheder.

en: Hide shortcut files (Windows systems)
da: Skjul genvejsfiler (Windows-systemer)

en: Hide mountable locations
da: Skjul monterbare placeringer

en: Hide virtual files
da: Skjul virtuelle filer

en: Hide volatile files
da: Skjul flygtige filer

en: Hide files and folders starting with a dot
da: Skjul filer og mapper, som starter med punktum

en: Hide backup files
da: Skjul sikkerhedskopifiler

en: Hide all files with a suffix defined as the backup pattern.
da: Skjul alle filer med et suffiks som defineret af sikkerhedskopimønstret.

en: Backup file pattern
da: Mønster for sikkerhedskopifiler

en: The given string defines suffixes (separated by semicolon) for files which should be filtered out if backup files should be hidden.
da: Den givne streng angiver endelser (adskilt af semikolon) for filer, som skal sorteres fra, når sikkerhedskopifiler skal skjules.

en: Do not download files
da: Download ikke filer

en: This option defines if remote files should be downloaded before opened by external programs.
da: Denne indstilling angiver, om fjernfiler skal downloades, før de åbnes af eksterne programmer.

en: Use internal viewer
da: Brug intern fremviser

en: This option defines if the internal viewer should be used by default.
da: Denne indstilling angiver, om den interne fremviser skal bruges som standard.

en: Viewer command
da: Fremviserkommando

en: This string defines the command for starting the (external) viewer.
da: Denne streng angiver kommandoen til at starte (den eksterne) fremviser.

en: Editor command
da: Redigeringskommando

en: This string defines the command for starting the editor.
da: Denne streng angiver kommandoen til at starte redigeringen.

en: Differ command
da: Diff-kommando

en: This string defines the command for starting the diff tool.
da: Denne streng angiver kommandoen til at starte diff-værktøjet.

en: Use internal search
da: Brug intern søgning

en: This option defines if the internal search should be used by default.
da: Denne indstilling angiver, om den interne søgning skal bruges som standard.

en: Search command
da: Søgekommando

en: This string defines the command for starting an external file search tool.
da: Denne streng angiver kommandoen til at starte et eksternt filsøgningsværktøj.

en: Leave terminal open
da: Lad terminalen forblive åben

en: This option defines if a terminal window should stay open after a command finishes inside of it.
da: Denne indstilling angiver, om et terminalvindue skal forblive åbent, efter en kommando afslutter inden i det.

en: Command for opening a terminal
da: Kommando til at åbne en terminal

en: This string defines the command for opening a terminal.
da: Denne streng angiver kommandoen til at åbne en terminal.

en: Command for execution in terminal
da: Kommando for kørsel i terminal

en: This string defines the command for executing another command in a terminal.
da: Denne streng angiver kommandoen for at køre en anden kommando i en terminal.

en: Send to command
da: Send til kommando

en: This string defines the command for sending files to a receiver.
da: Denne streng angiver kommandoen til at sende filer til en modtager.

en: Color theme
da: Farvetema

en: This option defines the current color theme.
da: Denne indstilling angiver det nuværende farvetema.

en: Normal foreground color
da: Normal forgrundsfarve

en: Normal foreground color in custom mode.
da: Normal forgrundsfarve i brugertilpasset tilstand.

en: Normal background color
da: Normal baggrundsfarve

en: Normal background color in custom mode.
da: Normal baggrundsfarve i brugertilpasset tilstand.

en: Alternate foreground color
da: Alternativ forgrundsfarve

en: Alternate foreground color in custom mode.
da: Alternativ forgrundsfarve i brugertilpasset tilstand.

en: Alternate background color
da: Alternativ baggrundsfarve

en: Alternate background color in custom mode.
da: Alternativ baggrundsfarve i brugertilpasset tilstand.

en: Selection foreground color
da: Forgrundsfarve for markering

en: Foreground color for selections in custom mode.
da: Forgrundsfarve for markeringer i brugertilpasset tilstand.

en: Selection background color
da: Baggrundsfarve for markering

en: Background color for selections in custom mode.
da: Baggrundsfarve for markeringer i brugertilpasset tilstand.

en: Cursor foreground color
da: Forgrundsfarve for markør

en: Cursor foreground color in custom mode.
da: Forgrundsfarve for markør i brugertilpasset tilstand.

en: Cursor background color
da: Baggrundsfarve for markør

en: Cursor background color in custom mode.
da: Baggrundsfarve for markør i brugertilpasset tilstand.

en: Use LS colors
da: Brug LS-farver

en: This option triggers if the value of the environment variable LS_COLORS should be used to dye files and folders.
da: Denne indstilling bevirker, at værdien af miljøvariablen LS_COLORS skal bruges til at farve filer og mapper.

en: LS_COLORS black foreground mapping
da: Afbildning af sort forgrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS black value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af forgrundsfarve for værdien for sort i LS_COLORS.

en: LS_COLORS black background mapping
da: Afbildning af sort baggrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS black value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af baggrundsfarve for værdien for sort i LS_COLORS.

en: LS_COLORS red foreground mapping
da: Afbildning af rød forgrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS red value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af forgrundsfarve for værdien for rød i LS_COLORS.

en: LS_COLORS red background mapping
da: Afbildning af rød baggrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS red value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af baggrundsfarve for værdien for rød i LS_COLORS.

en: LS_COLORS green foreground mapping
da: Afbildning af grøn forgrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS green value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af forgrundsfarve for værdien for grøn i LS_COLORS.

en: LS_COLORS green background mapping
da: Afbildning af grøn baggrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS green value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af baggrundsfarve for værdien for grøn i LS_COLORS.

en: LS_COLORS yellow foreground mapping
da: Afbildning af gul forgrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS yellow value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af forgrundsfarve for værdien for gul i LS_COLORS.

en: LS_COLORS yellow background mapping
da: Afbildning af gul baggrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS yellow value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af baggrundsfarve for værdien for gul i LS_COLORS.

en: LS_COLORS blue foreground mapping
da: Afbildning af blå forgrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS blue value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af forgrundsfarve for værdien for blå i LS_COLORS.

en: LS_COLORS blue background mapping
da: Afbildning af blå baggrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS blue value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af baggrundsfarve for værdien for blå i LS_COLORS.

en: LS_COLORS magenta foreground mapping
da: Afbildning af magenta forgrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS magenta value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af forgrundsfarve for værdien for magenta i LS_COLORS.

en: LS_COLORS magenta background mapping
da: Afbildning af magenta baggrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS magenta value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af baggrundsfarve for værdien for magenta i LS_COLORS.

en: LS_COLORS cyan foreground mapping
da: Afbildning af cyan forgrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS cyan value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af forgrundsfarve for værdien for cyan i LS_COLORS.

en: LS_COLORS cyan background mapping
da: Afbildning af cyan baggrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS cyan value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af baggrundsfarve for værdien for cyan i LS_COLORS.

en: LS_COLORS white foreground mapping
da: Afbildning af hvid forgrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS white value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af forgrundsfarve for værdien for hvid i LS_COLORS.

en: LS_COLORS white background mapping
da: Afbildning af hvid baggrund fra LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS white value.
da: Denne indstilling angiver afbildning af baggrundsfarve for værdien for hvid i LS_COLORS.

en: Case sensitive search
da: Forskel på store og små bogstaver ved søgning

en: This option defines if searching within the internal viewer is case sensitive.
da: Denne indstilling angiver, om søgning i den interne fremviser skelner mellem store og små bogstaver.

en: Search mode
da: Søgetilstand

en: This option defines the search mode of the internal viewer.
da: Denne indstilling angiver den interne fremvisers søgetilstand.

en: Character set
da: Tegnsæt

en: This option defines the default character encoding.
da: Denne indstilling angiver standardtegnkodningen.

en: Fixed font name
da: Skrifttypenavn for fastbredde

en: Name of the default font with fixed character width.
da: Navnet på standardskrifttypen for fastbreddeskrift.

en: Variable font name
da: Navn for skrifttype med variabel bredde

en: Name of the default font with variable character width.
da: Navnet for standardskrifttypen for tekst med variabel tegnbredde.

en: Display hex offset
da: Vis hexposition

en: This option defines if the hexadecimal offset should be displayed in hex mode.
da: Denne indstilling angiver, om den hexadecimale position skal vises i hextilstand.

en: Wrap mode
da: Ombrydningstilstand

en: This option defines if too long text lines should be wrapped.
da: Denne indstilling angiver, om linjer, som er for lange, skal ombrydes.

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: This option defines the default font size.
da: Denne indstilling angiver standardskriftstørrelsen.

en: Tab size
da: Tabulatorbredde

en: This option defines the indentation width in terms of characters for a tabulator character.
da: Denne indstilling angiver indrykningsbredden i tegn for et tabulatortegn.

en: Bytes per line in binary mode
da: Byte per linje i binærtilstand

en: This option defines how many bytes should be displayed in one line in binary mode.
da: Denne indstilling angiver, hvor mange byte der skal vises i en linje i binærtilstand.

en: Metadata view
da: Metadatavisning

en: This option defines if metadata should be visible.
da: Denne indstilling angiver om metadata skal være synlige.

en: Horizontal offset
da: Vandret position

en: This option defines the visual offset of the internal file viewer in horizontal direction.
da: Denne indstilling angiver den visuelle position af den interne filfremviser i vandret retning.

en: Vertical offset
da: Lodret position

en: This option defines the visual offset of the internal file viewer in vertical direction.
da: Denne indstilling angiver den visuelle position af den interne filfremviser i lodret retning.

en: Window width
da: Vinduesbredde

en: The width of the internal file viewer window.
da: Bredden på det interne filfremviservindue.

en: Window height
da: Vindueshøjde

en: The height of the internal file viewer window.
da: Højden på det interne filfremviservindue.

en: Search pattern for text
da: Søgemønster for tekst

en: This string array stores the history of text searches within the internal file viewer.
da: Dette strengarray lagrer historikken af tekstsøgninger inden i den interne filfremviser.

en: Search pattern for hex values
da: Søgemønster for hexværdier

en: This string array stores the history of searches for hex values within the internal file viewer.
da: Dette strengarray lagrer historikken af søgninger efter hexværdier inden i den interne filfremviser.

en: File suffix
da: Filsuffiks

en: Default file suffix of archives created with the File Roller plugin.
da: Standardfilsuffiks for arkiver som oprettes med udvidelsesmodulet File Roller.

en: Prefix pattern
da: Præfiksmønster

en: The prefix pattern is used to build up the name for an archive created with the File Roller plugin.
da: Præfiksmønsteret bruges til at bygge navnet for et arkiv, som oprettes med udvidelsesmodulet File Roller.

en: Automatically loaded plugins
da: Automatisk indlæste udvidelsesmoduler

en: This is the list of automatically loaded plugins, whereas each entry represents the file name of the plugin.
da: Dette er listen over automatisk indlæste udvidelsesmoduler, mens hver indgang repræsenterer udvidelsesmodulets filnavn.

en: No error description available
da: Ingen fejlbeskrivelse tilgængelig

en: Select an Image File
da: Vælg en billedfil

en: Choose Icon
da: Vælg ikon

en: Folder selection
da: Mappevalg

en: File selection
da: Filvalg

en: Could not load schemas from %s: %s
da: Kunne ikke indlæse skemaer fra %s: %s

en: Error running "%s"
    
    %s
da: Fejl under kørsel af “%s”
    
    %s

en: What file name should the new archive have?
da: Hvilket filnavn skal det nye arkiv have?

en: Create Archive
da: Opret arkiv

en: Create Archive…
da: Opret arkiv …

en: Extract in Current Directory
da: Udpak i aktuelle mappe

en: Extract to “%s”
da: Udpak til “%s”

en: File
da: Fil

note: destroy model automatically with view
en: Options
da: Indstillinger

en: File-roller options
da: Indstillinger for Filpakker

en: Default archive type
da: Standardarkivtype

note: The pattern defining the file name prefix of the archive to be created
en: File prefix pattern
da: Filpræfiksmønster

en: Test result:
da: Testresultat:

en: Use $N as a pattern for the original file name. See the manual page for “strftime” for other patterns.
da: Brug $N som et mønster for det oprindelige filnavn. Se manualsiden for “strftime” for andre mønstre.

en: A plugin that adds File Roller shortcuts for creating and extracting compressed archives.
da: Et udvidelsesmodul, der tilføjer Filpakker-genveje til oprettelse og udpakning af komprimerede arkiver.

en: This is an example plugin that is mostly useful as a simple example for aspiring plugin hackers
da: Dette er et eksempel på et udvidelsesmodul - mest nyttigt for fremtidige modulhackere

en: /_Save Profile As…
da: /_Gem profil som …

en: /_Manage Profiles…
da: /_Håndtér profiler …

en: Profiles
da: Profiler

en: Remove from file list
da: Fjern fra filliste

note: {file_umount, "file.umount"},
en: View file
da: Vis fil

en: File properties
da: Filegenskaber

en: Update file list
da: Opdatér filliste

en: Advanced Rename Tool
da: Avanceret omdøbningsværktøj

note: Results
en: Results
da: Resultater

en: Old name
da: Gammelt navn

en: Current file name
da: Nuværende filnavn

en: New name
da: Nyt navn

en: New file name
da: Nyt filnavn

en: Size
da: Størrelse

en: File size
da: Filstørrelse

en: Date
da: Dato

en: File modification date
da: Dato for filændring

en: Profiles…
da: Profiler …

en: Reset
da: Nulstil

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: _Replace with:
da: _Erstat med:

note: Case-Sensitive Checkbox
en: _Match case
da: _Forskel på store og små bogstaver

en: All files
da: Alle filer

en: Directories only
da: Kun mapper

en: Could not chmod %s
da: Kunne ikke køre chmod %s

en: Access Permissions
da: Adgangsrettigheder

en: Apply Recursively for
da: Anvendt rekursivt på

en: Could not chown %s
da: Kunne ikke chown %s

en: Apply Recursively
da: Anvend rekursivt

en: _Location (URI):
da: _Placering (URI):

en: Optional information
da: Valgfri information

en: _Folder:
da: _Mappe:

en: _Domain name:
da: _Domænenavn:

en: You must enter a name for the server
da: Du skal skrive et navn til denne server

en: Please enter a name and try again.
da: Indtast venligst et navn og prøv igen.

en: “%s” is not a valid location
da: “%s” er ikke en gyldig placering

en: Please check spelling and try again.
da: Kontrollér venligst stavemåden og prøv igen.

en: Remote Server
da: Fjernserver

en: Service _type:
da: _Type af tjeneste:

en: FTP (with login)
da: FTP (med logind)

en: Public FTP
da: Offentlig FTP

en: Windows share
da: Windows-deling

en: Secure WebDAV (HTTPS)
da: Sikkert WebDAV (HTTPS)

en: Custom location
da: Brugerdefineret sted

en: Deleted %lu of %lu file | Deleted %lu of %lu files
da[0]: Slettede %lu af %lu fil
da[1]: Slettede %lu af %lu filer

en: Deleting…
da: Sletter …

en: Error while deleting “%s”
    
    %s
da: Fejl ved sletning af “%s”
    
    %s

en: Delete problem
da: Problem ved sletning

en: Abort
da: Afbryd

en: Retry
da: Prøv igen

en: Skip
da: Spring over

en: Error while deleting: 
    
    %s
da: Fejl ved sletning: 
    
    %s

en: Do you really want to delete “%s”?
da: Vil du virkelig slette “%s”?

en: The directory “%s” is not empty. Do you really want to delete it?
da: Mappen “%s” er ikke tom. Vil du virkelig slette den?

en: Delete
da: Slet

en: Cancel
da: Annullér

en: Delete All
da: Slet alle

en: Delete Remaining
da: Slet resterende

en: Do you want to permanently delete “%s”?
da: Vil du slette “%s” permanent?

en: Do you want to move “%s” to the trash can?
da: Vil du flytte “%s” til papirkurven?

en: Do you want to permanently delete the selected file? | Do you want to permanently delete the %d selected files?
da[0]: Vil du slette den markerede fil permanent?
da[1]: Vil du slette de %d markerede filer permanent?

en: Do you want to move the selected file to the trash can? | Do you want to move the %d selected files to the trash can?
da[0]: Vil du flytte den markerede fil til papirkurven?
da[1]: Vil du flytte de %d markerede filer til papirkurven?

en: Bookmark name is missing.
da: Bogmærkenavn mangler.

en: Bookmark target is missing.
da: Bogmærkemål mangler.

en: Bookmark _name:
da: Bogmærke_navn:

en: Bookmark _target:
da: Bogmærke_mål:

en: Edit Profile
da: Redigér profil

en: _Name
da: _Navn

en: Image:
da: Billede:

en: Directory name:
da: Mappenavn:

en: File name:
da: Filnavn:

en: Symlink target:
da: Mål for symbolsk henvisning:

en: Location:
da: Sted:

en: Volume:
da: Diskenhed:

en: Free space:
da: Fri plads:

en: Content Type:
da: Indholdstype:

en: Opens with:
da: Åbnes med:

en: No default application registered
da: Intet standardprogram registreret

en: Modified:
da: Ændret:

en: Accessed:
da: Tilgået:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Owner and group
da: Ejer og gruppe

en: Access permissions
da: Adgangsrettigheder

en: Metadata namespace
da: Navnerum for metadata

note: col = gnome_cmd_treeview_create_new_text_column (GTK_TREE_VIEW (view), renderer, COL_METHOD); gtk_tree_view_column_set_sort_column_id (col, SORTID_METHOD); g_object_set (renderer, "foreground-set", TRUE, "foreground", "DarkGray", NULL);
en: Name
da: Navn

en: Tag name
da: Mærkenavn

en: Value
da: Værdi

en: Tag value
da: Mærkeværdi

en: Description
da: Beskrivelse

en: Metadata tag description
da: Mærkebeskrivelse til metadata

en: File Properties
da: Filegenskaber

en: Properties
da: Egenskaber

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: To edit a shortcut key, click on the corresponding row and type a new accelerator, or press escape to cancel.
da: Redigér genvejstaster ved at klikke på den relevante række og taste en ny genvej, eller tryk esc for at annullere.

en: Shortcut Key
da: Genvejstast

en: Keyboard shortcut for selected action
da: Tastaturgenvej for den valgte handling

en: Action
da: Handling

en: User action
da: Brugerhandling

en: Optional data
da: Valgfri data

en: Shortcut “%s” is already taken by “%s”.
da: Genvejen “%s” er allerede i brug af “%s”.

en: _Reassign shortcut
da: _Omtildel genvej

en: Conflicting Shortcuts
da: Genvejskonflikter

en: Reassigning the shortcut will cause it to be removed from “%s”.
da: Omtildeling af genvejen vil fjerne den fra “%s”.

en: Invalid shortcut.
da: Ugyldig genvej.

en: Do nothing
da: Gør intet

en: No file name entered
da: Intet filnavn angivet

en: Copy “%s” to
da: Kopiér “%s” til

en: Copy File
da: Kopiér fil

en: Group
da: Gruppe

en: Bookmark group
da: Bogmærkegruppe

en: Bookmark name
da: Bogmærkenavn

en: Shortcut
da: Genvejstast

en: Keyboard shortcut for selected bookmark
da: Tastaturgenvej for det valgte bogmærke

en: Path
da: Sti

en: Bookmarked path
da: Sti for bogmærke

en: Edit Bookmark
da: Redigér bogmærke

en: To bookmark a directory the whole search path to the directory must be in valid UTF-8 encoding
da: Hvis en mappe skal bogmærkes, skal hele søgestien til mappen være gyldigt UTF-8-kodet

en: New Bookmark
da: Nyt bogmærke

en: Profile
da: Profil

en: Profile name
da: Profilnavn

en: Template
da: Skabelon

en: New profile
da: Ny profil

en: To rename a profile, click on the corresponding row and type a new name, or press escape to cancel.
da: Omdøb en profil ved at klikke på den relevante række og indtaste et nyt navn, eller tryk esc for at annullere.

en: _Duplicate
da: _Duplikér

en: A directory name must be entered
da: Der skal angives et mappenavn

en: Make directory failed: %s
da: Oprettelse af mappe mislykkedes: %s

en: Make Directory
da: Opret mappe

en: Left mouse button
da: Venstre museknap

en: Single click to open items
da: Enkeltklik for at åbne elementer

en: Double click to open items
da: Dobbeltklik for at åbne elementer

en: Single click unselects files
da: Enkeltklik afmarkerer filer

en: Middle mouse button
da: Midterste museknap

en: Up one directory
da: En mappe op

en: Opens new tab
da: Åbner nyt faneblad

en: Right mouse button
da: Højre museknap

en: Shows popup menu
da: Viser pop op-menu

en: Selects files
da: Vælger filer

en: Deletion
da: Sletning

en: Move to trash
da: Flyt til papirkurven

en: Selection
da: Markering

en: Select directories
da: Vælg mapper

en: Sorting/Quick search
da: Sortering/hurtigsøgning

en: Case sensitive
da: Forskel på store og små bogstaver

en: Quick search
da: Hurtig søgning

en: CTRL+ALT+letters
da: CTRL+ALT+bogstaver

en: ALT+letters (menu access with F12)
da: ALT+bogstaver (menuadgang med F12)

en: Just letters (command line access with CTRL+ALT+C)
da: Kun bogstaver (kommandolinjeadgang med CTRL+ALT+C)

en: Match beginning of the file name
da: Match begyndelsen af filnavnet

en: Match end of the file name
da: Match slutningen af filnavnet

en: Search Window
da: Søgevindue

en: Search window is minimizable
    (Needs program restart if altered)
da: Søgevinduet kan minimeres
    (programmet skal genstartes efter ændring)

en: Multiple instances
da: Flere forekomster

en: Don’t start a new instance
da: Start ikke en ny instans

en: Save on exit
da: Gem ved afslutning

en: Directories
da: Mapper

en: Tabs
da: Faneblade

en: Directory history
da: Mappehistorik

en: Commandline history
da: Kommandolinjehistorik

en: Search history
da: Søgehistorik

en: Size display mode
da: Visningstilstand til størrelser

note: Translators: 'Powered' refers to the mode of file size display (here - display using units of data: kB, MB, GB, ...)
en: Powered
da: Potens

note: Translators: '<locale>' refers to the mode of file size display (here - use current locale settings)
en: <locale>
da: <lokaliseret>

en: Grouped
da: Grupperet

en: Plain
da: Enkel

en: Text (rw-r--r--)
da: Tekst (rw-r--r--)

en: Number (644)
da: Tal (644)

en: See the manual page for “strftime” for help on how to set the format string.
da: Hjælp til indstilling af formatstrengen kan findes i manualsiden for “strftime”.

en: Edit Colors…
da: Redigér farver …

en: Colors
da: Farver

en: Foreground
da: Forgrund

en: Background
da: Baggrund

en: Default:
da: Standardfarve:

en: Alternate:
da: Alternativ:

en: Selected file:
da: Markeret fil:

en: Cursor:
da: Markør:

en: Edit LS_COLORS Palette
da: Redigér LS_COLORS-palet

en: Palette
da: Palet

en: Foreground:
da: Forgrund:

en: Background:
da: Baggrund:

en: Black
da: Sort

en: Red
da: Rød

en: Green
da: Grøn

en: Yellow
da: Gul

en: Blue
da: Blå

en: White
da: Hvid

en: _Reset
da: _Nulstil

en: With file name
da: Med filnavn

en: In separate column
da: I adskilt kolonne

en: In both columns
da: I begge kolonner

en: No icons
da: Ingen ikoner

en: File type icons
da: Ikoner for filtype

en: MIME icons
da: MIME-ikoner

en: Respect theme colors
da: Følg temafarver

en: Modern
da: Moderne

en: Classic
da: Klassisk

en: Deep blue
da: Dybblå

en: Green tiger
da: Grøn tiger

en: Winter
da: Vinter

en: Custom
da: Tilpasset

en: File panes
da: Filpaneler

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Row height:
da: Rækkehøjde:

note: File extensions
en: Display file extensions:
da: Vis filendelser:

note: Graphical mode
en: Graphical mode:
da: Grafisk tilstand:

note: Color scheme
en: Color scheme:
da: Farveskema:

en: Edit…
da: Redigér …

note: LS_COLORS
en: Colorize files according to the LS_COLORS environment variable
da: Farvelæg filer ifølge miljøvariablen LS_COLORS

en: Edit colors…
da: Redigér farver …

en: MIME icon settings
da: Indstillinger for MIME-ikoner

en: Icon size:
da: Ikonstørrelse:

en: Scaling quality:
da: Skaleringskvalitet:

en: Theme icon directory:
da: Mappe for temaikoner:

en: Tab bar
da: Fanebladslinje

en: Always show the tab bar
da: Vis altid fanebladslinjen

en: Lock icon
da: Låseikon

en: * (asterisk)
da: * (stjerne)

en: Styled text
da: Formateret tekst

en: Confirm before delete
da: Bekræft før sletning

en: Confirm defaults to OK
da: Bekræftelse viser som OK som standardvalg

en: Preselected overwrite action in copy dialog
da: Overskriv-handling forvalgt i kopiér-dialog

en: Query first
da: Spørg først

en: Rename
da: Omdøb

en: Overwrite silently
da: Overskriv uden at spørge

en: Preselected overwrite action in move dialog
da: Overskriv-handling forvalgt i flyt-dialog

en: Default Drag and Drop Action
da: Standard for træk-og-slip-handling

en: Confirm mouse operation
da: Bekræft musehandling

en: Copy
da: Kopiér

en: Move
da: Flyt

en: Filetypes to hide
da: Filtyper, der skjules

en: Unknown
da: Ukendt

en: Regular files
da: Almindelige filer

en: Socket, fifo, block, or character devices
da: Sokkel, fifo, blok- eller tegnenheder

en: Shortcuts (Windows systems)
da: Genveje (Windows-systemer)

en: Mountable locations
da: Monterbare placeringer

en: Virtual files
da: Virtuelle filer

en: Volatile files
da: Flygtige filer

en: Also hide
da: Skjul også

en: Hidden files
da: Skjulte filer

en: Backup files
da: Sikkerhedskopifiler

en: Symlinks
da: Symbolske henvisninger

en: An app with this label exists already.
    Please choose another label.
da: Der findes allerede et program med denne etiket.
    Vælg venligst en anden etiket.

en: Label:
da: Etiket:

en: Command:
da: Kommando:

en: Icon:
da: Ikon:

en: Can handle multiple files
da: Kan håndtere flere filer

en: Can handle URIs
da: Kan håndtere URI'er

en: Requires terminal
da: Kræver terminal

en: Show for
da: Vis for

en: All directories
da: Alle mapper

en: All directories and files
da: Alle mapper og filer

en: Some files
da: Visse filer

en: File patterns
da: Filmønstre

en: New Application
da: Nyt program

en: Edit Application
da: Redigér program

en: Always download remote files before opening in external programs
da: Hent altid fjernfiler før de åbnes i eksterne programmer

en: MIME applications
da: MIME-programmer

en: Standard programs
da: Standardprogrammer

en: Viewer:
da: Viser:

en: Editor:
da: Redigeringsprogram:

en: Differ:
da: Diff-program:

en: Search:
da: Søg:

en: Send files:
da: Send filer:

en: Use Internal Viewer
da: Brug internt visningsprogram

en: Use Internal Search
da: Brug intern søgning

en: Other favourite apps
da: Andre favoritprogrammer

en: Label
da: Etiket

en: Command
da: Kommando

en: Global app options
da: Globale programindstillinger

en: Terminal command for apps in the list above:
da: Terminalkommando for programmer i listen ovenfor:

en: Leave terminal window open
da: Lad terminalvinduet forblive åbent

en: Device/Label:
da: Enhed/etiket:

en: Mount point:
da: Monteringspunkt:

en: New Device
da: Ny enhed

en: Edit Device
da: Redigér enhed

en: Devices
da: Enheder

en: Show Samba workgroups button
    (Needs program restart if altered)
da: Vis knap til Samba-arbejdsgrupper
    (programmet skal genstartes hvis det ændres)

en: Show only the icons
da: Vis kun ikonerne

en: General
da: Generelt

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Filters
da: Filtre

en: Programs
da: Programmer

en: _Pattern:
da: _Mønster:

en: Case _sensitive
da: _Forskel på store og små bogstaver

en: She_ll syntax
da: Ska_lsyntaks

en: Rege_x syntax
da: Rege_x-syntaks

en: Select Using Pattern
da: Markér ved brug af mønster

en: Unselect Using Pattern
da: Afmarkér ved brug af mønster

note: Create prepare copy specific widgets Create prepare move specific widgets
en: Query First
da: Spørg først

en: Follow Links
da: Følg lænker

note: Customize prepare xfer widgets
en: Overwrite Files
da: Overskriv filer

en: copy %d file to | copy %d files to
da[0]: kopiér %d fil til
da[1]: kopiér %d filer til

en: Move “%s” to
da: Flyt “%s” til

en: move %d file to | move %d files to
da[0]: flyt %d fil til
da[1]: flyt %d filer til

note: Nothing exists, ask the user if a new directory might be suitable in the path that he specified
en: The directory “%s” doesn’t exist, do you want to create it?
da: Mappen “%s” findes ikke. Vil du oprette den?

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: No server selected
da: Ingen server valgt

en: Network protocol
da: Netværksprotokol

en: Connection name
da: Forbindelsesnavn

en: Remote Connections
da: Fjernforbindelser

en: Connections
da: Forbindelser

en: Search local directories only
da: Søg kun i lokale mapper

en: Files _not containing text
da: Filer, der _ikke indeholder tekst

en: Failed to read file %s: File is not searchable
da: Kunne ikke læse filen %s: Filen er ikke søgbar

en: Failed to read file %s: %s
da: Kunne ikke læse filen %s: %s

en: Searching in: %s
da: Søger i: %s

en: Found %d match — search aborted | Found %d matches — search aborted
da[0]: Fandt %d træffer — søgning afbrudt
da[1]: Fandt %d træffere — søgning afbrudt

en: Found %d match | Found %d matches
da[0]: Fandt %d træffer
da[1]: Fandt %d træffere

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
da: Kunne ikke angive procesgruppe-id for underproces %d: %s.

en: Error parsing the search command.
da: Fejl ved fortolkning af søgekommandoen.

en: Error running the search command.
da: Fejl ved kørsel af søgekommandoen.

en: Failed to change directory outside of %s
da: Kunne ikke skifte mappe uden for %s

en: Search…
da: Søg …

note: search in
en: Select Directory
da: Vælg mappe

en: _Look in folder:
da: _Kig i mappe:

en: %d file listed | %d files listed
da[0]: %d fil anført
da[1]: %d filer anført

en: Accelerator key
da: Genvejstast

en: Accelerator modifiers
da: Genvejsmodifikatorer

en: Accelerator Mode
da: Genvejstilstand

en: The type of accelerator.
da: Typen af genvej.

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: New accelerator…
da: Ny genvej …

en: Credits
da: Bidragydere

en: Written by
da: Skrevet af

en: Documented by
da: Dokumenteret af

en: Translated by
da: Oversat af

en: Plugin Webpage
da: Webside for udvidelsesmoduler

en: C_redits
da: _Bidragsydere

en: About %s
da: Om %s

en: /Grandparent
da: /To niveauer op

en: /Parent
da: /Niveau op

en: /File name
da: /Filnavn

en: /File name (range)
da: /Filnavn (interval)

en: /File name without extension
da: /Filnavn uden endelse

en: /File name without extension (range)
da: /Filnavn uden endelse (interval)

en: /File extension
da: /Filendelse

en: /Counter
da: /Tæller

en: /Counter (width)
da: /Tæller (bredde)

en: /Counter (auto)
da: /Tæller (auto)

en: /Hexadecimal random number (width)
da: /Tilfældigt hexadecimaltal (bredde)

en: /Date
da: /Dato

en: /Date/<locale>
da: /Dato/<lokaliseret>

en: /Date/yyyy-mm-dd
da: /Dato/åååå-mm-dd

en: /Date/yy-mm-dd
da: /Dato/åå-mm-dd

en: /Date/yy.mm.dd
da: /Dato/åå.mm.dd

en: /Date/yymmdd
da: /Dato/ååmmdd

en: /Date/dd.mm.yy
da: /Dato/dd.mm.åå

en: /Date/mm-dd-yy
da: /Dato/mm-dd-åå

en: /Date/yyyy
da: /Dato/åååå

en: /Date/yy
da: /Dato/åå

en: /Date/mm
da: /Dato/mm

en: /Date/mmm
da: /Dato/mmm

en: /Date/dd
da: /Dato/dd

en: /Time
da: /Tid

en: /Time/<locale>
da: /Tid/<lokaliseret>

en: /Time/HH.MM.SS
da: /Tid/TT.MM.SS

en: /Time/HH-MM-SS
da: /Tid/TT-MM-SS

en: /Time/HHMMSS
da: /Tid/TTMMSS

en: /Time/HH
da: /Tid/TT

en: /Time/MM
da: /Tid/MM

en: /Time/SS
da: /Tid/SS

en: _Select range:
da: _Markér interval:

en: _Inverse selection
da: _Omvend markering

en: Range Selection
da: Markering af interval

en: Add Rule
da: Tilføj regel

en: Edit Rule
da: Redigér regel

en: _Template
da: _Skabelon

en: Directory
da: Mappe

en: Counter
da: Tæller

en: Metatag
da: Metamærke

en: Ste_p:
da: Tr_in:

en: Di_gits:
da: Ci_fre:

en: Regex replacing
da: Erstatning ved regex

en: Remove A_ll
da: Fjern a_lle

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: <unchanged>
da: <uændret>

en: lowercase
da: små bogstaver

en: UPPERCASE
da: STORE BOGSTAVER

en: Sentence case
da: Store/små bogstaver efter sætning

note: FIXME
en: Initial Caps
da: Indledende Store Bogstaver

note: FIXME
en: tOGGLE cASE
da: oMVENDT sTORE oG sMÅ bOGSTAVER

en: Trim blanks
da: Beskær blanke

en: <none>
da: <ingen>

en: leading
da: indledende

en: trailing
da: afsluttende

en: leading and trailing
da: indledende og afsluttende

en: Search for
da: Søg efter

en: Regex pattern
da: Regex-mønster

en: Replace with
da: Erstat med

en: Replacement
da: Erstatning

en: Match case
da: Forskel på store/små bogstaver

en: Case sensitive matching
da: Forskel på store og små bogstaver ved sammenligning

en: The program has now finished. Press Enter to close this window.
da: Programmet er kørt færdigt. Tryk Enter for at lukke dette vindue.

en: Read
da: Læse

en: Write
da: Skrive

en: Execute
da: Eksekvere

en: Owner:
da: Ejer:

en: Group:
da: Gruppe:

en: Others:
da: Andre:

en: Text view:
da: Tekstvisning:

en: Number view:
da: Nummervisning:

en: Failed to execute the mount command
da: Kunne ikke køre mount-kommandoen

en: Mount failed: permission denied
da: Montering mislykkedes: adgang nægtet

en: Mount failed: no medium found
da: Montering mislykkedes: intet medie fundet

en: Mount failed: mount exited with exitstatus %d
da: Montering mislykkedes: mount afsluttede med fejlstatus %d

en: Volume successfully unmounted
da: Diskenheden blev afmonteret

en: Cannot unmount the volume:
    %s
    Error code: %d
da: Kan ikke afmontere diskenheden:
    %s
    Fejlkode: %d

en: Mounting %s
da: Monterer %s

en: Go to: %s (%s)
da: Gå til: %s (%s)

en: Go to: %s
da: Gå til: %s

en: Mount: %s
da: Montér: %s

en: Unmount: %s
da: Afmontér: %s

en: <New connection>
da: <Ny forbindelse>

en: Connect to: %s
da: Forbind til: %s

en: Disconnect from: %s
da: Afbryd forbindelse fra: %s

en: Connecting to %s
da: Forbinder til %s

en: Unknown disk usage
da: Ukendt diskforbrug

en: Home
da: Hjem

en: Go to: Home
da: Gå til: Hjem

en: Disconnect error
da: Fejl ved afbrydning af forbindelse

en: Opens remote connection to %s
da: Åbner fjernforbindelse til %s

en: Closes remote connection to %s
da: Lukker fjernforbindelse til %s

en: Failed to browse the network. Is Samba supported on the system?
da: Kunne ikke gennemse netværket. Er Samba understøttet på systemet?

en: Searching for workgroups and hosts
da: Søger efter arbejdsgrupper og værter

en: Go to: Samba Network
da: Gå til: Samba-netværk

en: link to %s
da: link til %s

en: Waiting for file list
da: Venter på filliste

en: Add current dir
da: Tilføj aktuelle mappe

en: Manage bookmarks…
da: Håndtér bogmærker …

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open with “%s”
da: _Åbn med “%s”

en: name
da: navn

en: ext
da: endelse

en: dir
da: mappe

en: size
da: stør

en: date
da: dato

en: perm
da: rett

en: /_Copy here
da: /_Kopiér her

en: /_Move here
da: /_Flyt her

en: /_Link here
da: /_Link her

en: /C_ancel
da: /_Annullér

en: “%s” seems to be a binary executable file but it lacks the executable bit. Do you want to set it and then run the file?
da: “%s” synes at være en binær eksekverbar fil, men mangler eksekveringsbitten. Ønsker du at sætte denne bit, og så køre filen?

en: Make Executable?
da: Gør eksekverbar?

en: “%s” is an executable text file. Do you want to run it, or display its contents?
da: “%s” er en eksekverbar tekstfil. Vil du køre den eller vise dens indhold?

en: Run or Display
da: Kør eller vis

en: Display
da: Vis

en: Run
da: Kør

en: No default application found for the file type %s.
da: Intet standardprogram fundet for filtypen %s.

en: Open the "Applications" page in the Control Center to add one.
da: Åbn siden “Programmer” i Kontrolcenteret for at tilføje et.

en: %s does not know how to open remote file. Do you want to download the file to a temporary location and then open it? | %s does not know how to open remote files. Do you want to download the files to a temporary location and then open them?
da[0]: %s ved ikke, hvordan en fjernfil åbnes. Vil du hente filen og gemme den et midlertidigt sted for så at åbne den?
da[1]: %s ved ikke, hvordan fjernfiler åbnes. Vil du hente filerne og gemme dem et midlertidigt sted for så at åbne dem?

en: Directory listing failed.
da: Fejl ved mappeoversigt.

en: Failed to open connection.
da: Kunne ikke åbne forbindelse.

en: Not an ordinary file.
da: Ikke en almindelig fil.

en: Couldn’t retrieve MIME type of the file.
da: Kunne ikke hente filens MIME-type.

en: Invalid command
da: Ugyldig kommando

en: Application:
da: Program:

en: Open with other…
da: Åbn med andet …

en: Needs terminal
da: Kræver terminal

en: Open Wit_h
da: Åbn _med

en: Other _Application…
da: Andet _program …

en: Open Wit_h…
da: Åbn _med …

en: Cut
da: Klip

note: {file_run, "file.run"},
en: Send files
da: Send filer

en: _Properties…
da: _Egenskaber …

en: E_xecute
da: K_ør

en: Open _terminal here
da: Åbn _terminal her

en: Copy file names
da: Kopiér filnavne

en: %s of %s kB in %d of %d file | %s of %s kB in %d of %d files
da[0]: %s af %s kB i %d af %d fil
da[1]: %s af %s kB i %d af %d filer

en: %s, %d of %d dir selected | %s, %d of %d dirs selected
da[0]: %s, %d af %d mappe markeret
da[1]: %s, %d af %d mapper markeret

en: %s free
da: %s fri

en: The tab is locked, close anyway?
da: Fanebladet er låst - luk alligevel?

en: Open in New _Tab
da: Åbn i nyt _faneblad

en: _Unlock Tab
da: Lås faneblad _op

en: _Lock Tab
da: _Lås faneblad

en: _Refresh Tab
da: _Opdatér faneblad

en: Copy Tab to Other _Pane
da: Kopiér faneblad til anden _rude

en: _Close Tab
da: _Luk faneblad

en: Close _All Tabs
da: Luk _alle faneblade

en: Close _Duplicate Tabs
da: Luk _ens faneblade

en: No file name given
da: Intet filnavn givet

en: New Text File
da: Ny tekstfil

en: Symbolic link name:
da: Navn på symbolsk link:

en: Create Symbolic Link
da: Opret symbolsk link

en: Skip all
da: Spring alle over

en: _New
da: _Ny

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Refresh
da: _Genopfrisk

en: _Directory
da: _Mappe

en: _Text File
da: _Tekstfil

en: _File
da: _Fil

en: Change _Owner/Group
da: Ændr _ejer/gruppe

en: Change Per_missions
da: Ændr _rettigheder

en: Advanced _Rename Tool
da: Avanceret _omdøbningsværktøj

en: Create _Symbolic Link
da: Opret _symbolsk link

en: _Search…
da: _Søg …

en: _Quick Search…
da: _Hurtigsøgning …

en: _Enable Filter…
da: _Aktivér filter …

en: S_ynchronize Directories
da: S_ynkronisér mapper

en: Start _GNOME Commander as root
da: Start _GNOME Commander som root

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Edit
da: _Redigér

en: Cu_t
da: K_lip

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Delete
da: _Slet

en: Copy _File Names
da: Kopiér _filnavne

en: _Mark
da: _Markér

en: _Select All
da: _Vælg alle

en: _Unselect All
da: _Fravælg alle

en: Select all _Files
da: V_ælg alle filer

en: Unselect all Fi_les
da: F_ravælg alle filer

en: Select with _Pattern
da: Vælg efter _mønster

en: Unselect with P_attern
da: Fravælg efter m_ønster

en: Select with same _Extension
da: Vælg med samme _endelse

en: Unselect with same E_xtension
da: Fravælg med samme e_ndelse

en: _Invert Selection
da: _Omvend markering

en: _Restore Selection
da: _Gendan markering

en: _Compare Directories
da: _Sammenlign mapper

en: _View
da: _Vis

en: _Back
da: _Tilbage

en: _Forward
da: _Fremad

en: _Equal Panel Size
da: Paneler _lige store

en: Maximize Panel Size
da: Maksimér panelstørrelse

en: Show Toolbar
da: Vis værktøjslinje

en: Show Device Buttons
da: Vis enhedsknapper

en: Show Device List
da: Vis enhedsliste

en: Show Command Line
da: Vis kommandolinje

en: Show Buttonbar
da: Vis knaplinje

en: Show Hidden Files
da: Vis skjulte filer

en: Show Backup Files
da: Vis sikkerhedskopifiler

en: Horizontal Orientation
da: Vandret orientering

en: _Settings
da: _Indstillinger

en: _Options…
da: _Indstillinger …

en: _Keyboard Shortcuts…
da: _Tastaturgenveje …

en: _Connections
da: F_orbindelser

en: _Remote Server…
da: _Fjernserver …

en: New Connection…
da: Ny forbindelse …

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: _Bookmark this Directory…
da: _Bogmærke for denne mappe …

en: _Manage Bookmarks…
da: _Håndtér bogmærker …

en: _Plugins
da: _Udvidelsesmoduler

en: _Configure Plugins…
da: _Indstil udvidelsesmoduler …

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Documentation
da: _Dokumentation

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: GNOME Commander on the _Web
da: GNOME Commander på _nettet

en: Report a _Problem
da: Indrapportér et _problem

en: _About
da: _Om

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Go to the oldest
da: Gå til ældste

en: Go back
da: Gå tilbage

en: Go forward
da: Gå fremad

en: Go to the latest
da: Gå til seneste

en: Copy file names (SHIFT for full paths, ALT for URIs)
da: Kopiér filnavne (SKIFT for fulde stier, ALT for URI'er)

en: Paste
da: Indsæt

en: Edit (SHIFT for new document)
da: Redigér (SKIFT for nyt dokument)

en: Open terminal (SHIFT for root privileges)
da: Åbn terminal (SKIFT for at få root-adgang)

en: Drop connection
da: Afbryd forbindelse

en: F3 View
da: F3 Vis

en: F4 Edit
da: F4 Redigér

en: F5 Copy
da: F5 Kopiér

en: F6 Move
da: F6 Flyt

en: F7 Mkdir
da: F7 Ny mappe

en: F8 Delete
da: F8 Slet

en: F9 Search
da: F9 Søg

en: GNOME Commander — ROOT PRIVILEGES
da: GNOME Commander — ROOT-RETTIGHEDER

en: Search
da: Søg

en: Path matches regex:
da: Sti matcher regex:

en: Name contains:
da: Navn indeholder:

en: Unlimited depth
da: Ubegrænset dybde

en: Current directory only
da: Kun aktuelle mappe

en: %i level | %i levels
da[0]: %i niveau
da[1]: %i niveauer

en: Search _recursively:
da: Søg _rekursivt:

note: find text
en: Contains _text:
da: Indeholder _tekst:

note: case check
en: Case sensiti_ve
da: Forskel på _store og små bogstaver

en: No file selected
da: Ingen fil valgt

en: Bookmark current directory
da: Bogmærk aktuelle mappe

en: Manage bookmarks
da: Håndtér bogmærker

en: Go to bookmarked location
da: Gå til bogmærket placering

en: Show bookmarks of current device
da: Vis nuværende enheds bogmærker

en: Execute command
da: Kør kommando

en: Open terminal
da: Åbn terminal

en: Open terminal as root
da: Åbn terminal som root

en: Start GNOME Commander as root
da: Start GNOME Commander som root

en: Close connection
da: Afbryd forbindelse

en: New connection
da: Ny forbindelse

en: Open connection
da: Åbn forbindelse

en: Change left connection
da: Ændr venstre forbindelse

en: Change right connection
da: Ændr højre forbindelse

en: Show user defined files
da: Vis brugerdefinerede filer

en: Advanced rename tool
da: Avanceret omdøbningsværktøj

en: Change permissions
da: Ændr rettigheder

en: Change owner/group
da: Ændr ejer/gruppe

en: Copy files
da: Kopiér filer

en: Copy files with rename
da: Kopiér filer med omdøbning

en: Create symbolic link
da: Opret symbolsk link

en: Delete files
da: Slet filer

en: Compare files (diff)
da: Sammenlign filer (diff)

en: Edit file
da: Redigér fil

en: Edit a new file
da: Redigér en ny fil

en: Quit
da: Afslut

en: View with external viewer
da: Vis med eksternt program

en: View with internal viewer
da: Vis med internt program

en: Create directory
da: Opret mappe

en: Move files
da: Flyt filer

en: Rename files
da: Omdøb filer

en: Synchronize directories
da: Synkronisér mapper

en: About GNOME Commander
da: Om GNOME Commander

en: Help contents
da: Indhold i hjælp

en: Help on keyboard shortcuts
da: Hjælp til tastaturgenveje

en: Report a problem
da: Indrapportér et problem

en: GNOME Commander on the web
da: GNOME Commander på nettet

en: Compare directories
da: Sammenlign mapper

en: Invert selection
da: Omvend markering

en: Select all
da: Vælg alle

en: Select all files
da: Vælg alle filer

en: Unselect all files
da: Fravælg alle filer

en: Toggle selection
da: Skift markeringstilstand

en: Toggle selection and move cursor downward
da: Omvend elementets markeringstilstand og flyt markøren nedad

en: Unselect all
da: Afmarkér alle

en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Configure plugins
da: Indstil udvidelsesmoduler

en: Back one directory
da: Én mappe tilbage

en: Close the current tab
da: Luk det aktuelle faneblad

en: Close all tabs
da: Luk alle faneblade

en: Close duplicate tabs
da: Luk ens faneblade

en: Change directory
da: Skift mappe

en: Show directory history
da: Vis mappehistorik

en: Equal panel size
da: Paneler lige store

en: Maximize panel size
da: Maksimér panelstørrelse

en: Back to the first directory
da: Tilbage til første mappe

en: Forward one directory
da: Én mappe fremad

en: Home directory
da: Hjemmemappe

en: Open directory in the active window
da: Åbn mappe i det aktive vindue

en: Open directory in the inactive window
da: Åbn mappe i det inaktive vindue

en: Open directory in the left window
da: Åbn mappe i det venstre vindue

en: Open directory in the right window
da: Åbn mappe i det højre vindue

en: Open directory in the new tab
da: Åbn mappe i det nye faneblad

en: Open directory in the new tab (inactive window)
da: Åbn mappe i det nye faneblad (inaktivt vindue)

en: Forward to the last directory
da: Fremad til sidste mappe

en: Next tab
da: Næste faneblad

en: Open directory in a new tab
da: Åbn mappe i et nyt faneblad

en: Previous tab
da: Forrige faneblad

en: Root directory
da: Rodmappe

en: Lock/unlock tab
da: Lås eller frigør faneblad

en: Show terminal
da: Vis terminal

en: Display main menu
da: Vis hovedmenu

en: Move cursor one step up
da: Flyt markøren et trin op

en: Move cursor one step down
da: Flyt markøren et trin ned

en: No valid command given.
da: Ingen gyldig kommando givet.

en: Unable to execute command.
da: Kan ikke køre kommando.

en: No search command given.
da: Ingen søgekommando givet.

en: You can set a command for a search tool in the program options.
da: Du kan angive en kommando for et søgeværktøj i programindstillinger.

en: Create symbolic links of %i file in %s? | Create symbolic links of %i files in %s?
da[0]: Opret symbolsk link for %i fil i %s?
da[1]: Opret symbolske links for %i filer i %s?

en: Create
da: Opret

en: Warning
da: Advarsel

en: The default send-to command only supports one selected file at a time. You can change the command in the program options.
da: Standardkommandoen for send-til understøtter kun en valgt fil ad gangen. Du kan ændre kommandoen i programindstillinger.

en: Operation not supported on remote file systems
da: Operationen understøttes ikke på fjernfilsystemer

en: Too many selected files
da: For mange markerede filer

en: Unable to open terminal in root mode.
da: Kan ikke åbne terminal i root-tilstand.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found.
da: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu eller beesu ikke fundet.

en: Unable to start GNOME Commander in root mode.
da: Kan ikke starte GNOME Commander i root-tilstand.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found
da: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu eller beesu ikke fundet

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: There was an error opening home page.
da: Der opstod en fejl under åbning af hjemmeside.

en: There was an error reporting problem.
da: Der opstod en fejl ved rapportering af problem.

en: A fast and powerful file manager for the GNOME desktop
da: Et hurtigt og kraftfuldt filhåndteringsprogram til GNOME-skrivebordet

en: GNOME Commander is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: GNOME Commander er fri software. Du kan redistribuere og/eller modificere det under de betingelserne som er angivet i GNU General Public License, som udgivet af Free Software Foundation. Enten version 2 af licensen eller (efter eget valg) enhver senere version.

en: GNOME Commander is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: GNOME Commander distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, men UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier omkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere detaljer kan læses i GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Commander; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program. Hvis ikke, så skriv til Free Software Foundation, Inc., Franklin Street 51, femte sal, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Transfer problem
da: Overførselsproblem

en: Copy problem
da: Kopieringsproblem

en: Copy into
da: Kopiér ind i

en: Rename all
da: Omdøb alle

note: ToDo: Adjust wording dynamically, see also below at run_move_overwrite_dialog ToDo: Adjust wording dynamically, see also above at run_file_copy_overwrite_dialog
en: Overwrite file:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
    
    With:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
da: Overskriv fil:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
    
    Med:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>

en: Replace
da: Erstat

en: Replace all
da: Erstat alle

en: Error while transferring “%s”
    
    %s
da: Fejl ved overførsel af “%s”
    
    %s

en: Move problem
da: Flytningsproblem

en: copying…
da: kopierer …

en: [file %ld of %ld] “%s”
da: [fil %ld af %ld] “%s”

en: Copying a directory into itself is a bad idea.
da: Det er en dårlig idé at kopiere en mappe ind i sig selv.

en: The whole operation was cancelled.
da: Hele handlingen blev annulleret.

en: preparing…
da: forbereder …

en: Moving a directory into itself is a bad idea.
da: Det er en dårlig idé at flytte en mappe ind i sig selv.

en: downloading to /tmp
da: downloader til /tmp

en: Error while creating symlink “%s”
    
    %s
da: Fejl ved oprettelse af symbolsk henvisning “%s”
    
    %s

en: Symlink creation problem
da: Problem ved oprettelse af symbolsk henvisning

en: Ignore
da: Ignorér

[ctx: Filename suffix]
note: Translators: Translate 'Copy' as a noun here
en: Copy
da: Kopi

en: Source “%s” could not be deleted. Aborting!
    
    %s
da: Kilden “%s” kunne ikke slettes. Afbryder!
    
    %s

en: Source “%s” could not be copied. Aborting!
da: Kilden “%s” kunne ikke kopieres. Afbryder!

en: stopping…
da: stopper …

en: Progress
da: Fremgang

en: %s of %s copied
da: %s af %s kopieret

en: %.0f%% copied
da: %.0f%% kopieret

en: Couldn’t load installed file type pixmap, trying to load %s instead
da: Kunne ikke indlæse installeret pixmap for filtype — forsøger at indlæse %s i stedet

en: Can’t find the pixmap anywhere. Make sure you have installed the program or is executing gnome-commander from the gnome-commander-%s/src directory
da: Kan ikke finde pixmap. Sikr dig at du har installeret programmet, eller kører gnome-commander fra mappen gnome-commander-%s/src

en: Couldn’t load installed pixmap, trying to load %s instead
da: Kunne ikke indlæse installeret pixmap, forsøger at indlæse %s i stedet

note: Search mode radio buttons
en: _Text
da: _Tekst

note: sdlg->priv->progress = 0;
en: Searching…
da: Søger …

en: Searching for “%s”
da: Søger efter “%s”

en: Position: %lu of %lu	Column: %d	%s
da: Position: %lu af %lu	Kolonne: %d	%s

en: Wrap
da: Ombryd

en: bit/sample | bits/sample
da[0]: bit/prøve
da[1]: bit/prøve

en: (fit to window)
da: (tilpas til vindue)

en: _Copy selection
da: _Kopiér markering

en: _Close
da: _Luk

en: _Binary
da: _Binær

en: _Image
da: _Billede

en: _Zoom In
da: _Zoom ind

en: _Zoom Out
da: _Zoom ud

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: _Best Fit
da: _Bedste tilpasning

en: _Copy Text Selection
da: _Kopiér markeret tekst

en: Find…
da: Find …

en: Find Next
da: Find næste

en: Find Previous
da: Find forrige

en: _Encoding
da: _Kodning

en: _Wrap lines
da: _Ombryd linjer

en: English (US-_ASCII)
da: Engelsk (_US-ASCII)

en: Arabic (ISO-8859-6)
da: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows, CP1256)
da: Arabisk (Windows, CP1256)

en: Arabic (Dos, CP864)
da: Arabisk (Dos, CP864)

en: Baltic (ISO-8859-4)
da: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Central European (ISO-8859-2)
da: Centraleuropæisk (ISO-8859-2)

en: Central European (CP1250)
da: Centraleuropæisk (CP1250)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
da: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (CP1251)
da: Kyrillisk (CP1251)

en: Greek (ISO-8859-7)
da: Græsk (ISO-8859-7)

en: Greek (CP1253)
da: Græsk (CP1253)

en: Hebrew (Windows, CP1255)
da: Hebraisk (Windows, CP1255)

en: Hebrew (Dos, CP862)
da: Hebraisk (Dos, CP862)

en: Hebrew (ISO-8859-8)
da: Hebraisk (ISO-8859-8)

en: Maltese (ISO-8859-3)
da: Maltesisk (ISO-8859-3)

en: Turkish (ISO-8859-9)
da: Tyrkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (CP1254)
da: Tyrkisk (CP1254)

en: Western (CP1252)
da: Vestligt (CP1252)

en: Western (ISO-8859-1)
da: Vestligt (ISO-8859-1)

en: Show Metadata _Tags
da: Vis metadata_mærker

en: Rotate Clockwise
da: Rotér med uret

en: Rotate Counter Clockwis_e
da: Rotér _mod uret

en: Rotate 180°
da: Rotér 180°

en: Flip _Vertical
da: Spejl _lodret

en: Flip _Horizontal
da: Spejl _vandret

en: _Binary Mode
da: _Binær tilstand

en: _Save Current Settings
da: _Gem nuværende indstillinger

en: _Hexadecimal Offset
da: _Hexadecimalt afsæt

en: _20 chars/line
da: _20 tegn/linje

en: _40 chars/line
da: _40 tegn/linje

en: _80 chars/line
da: _80 tegn/linje

en: Quick _Help
da: Hurtig _hjælp

en: Pattern “%s” was not found
da: Mønstret “%s” blev ikke fundet

en: Specify debug flags to use
da: Angiv fejlfindingsflag, der skal bruges

en: Specify the start directory for the left pane
da: Angiv startmappen for venstre panel

en: Specify the start directory for the right pane
da: Angiv startmappen for højre panel

en: Specify the directory for configuration files
da: Angiv mappen for konfigurationsfiler

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: Disable
da: Deaktivér

en: Enable
da: Aktivér

en: Available plugins
da: Tilgængelige udvidelsesmoduler

en: _Enable
da: _Aktivér

en: _Configure
da: _Indstil

en: <Exif and IPTC tags not supported>
da: <Exif- og IPTC-mærker understøttes ikke>

en: <ID3, APE, FLAC and Vorbis tags not supported>
da: <ID3-, APE-, FLAC- and Vorbis-mærker understøttes ikke>

en: <OLE2 and ODF tags not supported>
da: <OLE2- og ODF-mærker understøttes ikke>

en: <PDF tags not supported>
da: <PDF-mærker understøttes ikke>

en: Name of the album.
da: Navnet på albummet.

en: Album Artist
da: Albumkunstner

en: Artist of the album.
da: Albummets kunstner.

en: Album Gain
da: Forstærkning for album

en: Gain adjustment of the album.
da: Forstærkningjustering for albummet.

en: Album Peak Gain
da: Maksimal forstærkning for album

en: Peak gain adjustment of album.
da: Højeste forstærkningjustering for albummet.

en: Album Track Count
da: Sporantal for album

en: Total number of tracks on the album.
da: Det samlede antal spor for albummet.

en: Artist
da: Kunstner

en: Artist of the track.
da: Sporets kunstner.

en: Bitrate in kbps.
da: Bitrate i kbps.

en: Channels
da: Kanaler

en: Number of channels in the audio (2 = stereo).
da: Antal lydkanaler (2 = stereo).

en: Codec encoding description.
da: Beskrivelse af Codec-kodning.

en: Codec Version
da: Codec-version

en: Codec version.
da: Codec-version.

en: Comment
da: Kommentar

en: Comments on the track.
da: Kommentarer på sporet.

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Copyright message.
da: Ophavsretstekst.

en: Cover Album Thumbnail Path
da: Sti til albums omslagsminiature

en: File path to thumbnail image of the cover album.
da: Filsti til miniature for albummets omslagsbillede.

en: Disc Number
da: Disktal

en: Specifies which disc the track is on.
da: Angiver hvilken disk, sporet ligger på.

en: Duration
da: Varighed

en: Duration of track in seconds.
da: Varighed af sporet i sekunder.

en: Duration [MM:SS]
da: Varighed [MM:SS]

en: Duration of track as MM:SS.
da: Varighed af sporet som MM:SS.

en: Type of music classification for the track as defined in ID3 spec.
da: Angivelse af musikgenren for sporet, defineret i ID3-specifikationen.

en: Is New
da: Er ny

en: Set to “1” if track is new to the user (default “0”).
da: Sæt til “1” hvis sporet er nyt for brugeren (standardværdi er “0”).

en: Last Play
da: Sidste afspilning

en: When track was last played.
da: Hvornår sporet sidst blev afspillet.

en: Lyrics
da: Tekst

en: Lyrics of the track.
da: Sporets sangtekst.

en: MB album artist ID
da: MB-ID for albumkunstner

en: MusicBrainz album artist ID in UUID format.
da: MusicBrainz-ID for albummets kunstner i UUID-format.

en: MB Album ID
da: MB-ID for album

en: MusicBrainz album ID in UUID format.
da: MusicBrainz-ID for album i UUID-format.

en: MB Artist ID
da: MB-ID for kunstner

en: MusicBrainz artist ID in UUID format.
da: MusicBrainz-ID for kunstner i UUID-format.

en: MB Track ID
da: MB-ID for spor

en: MusicBrainz track ID in UUID format.
da: MusicBrainz-ID for spor i UUID-format.

en: Channel Mode
da: Kanaltilstand

en: MPEG channel mode.
da: MPEG-kanaltilstand.

en: Copyrighted
da: Under ophavsret

en: “1” if the copyrighted bit is set.
da: “1” hvis ophavsretbitten er sat.

en: Layer
da: Lag

en: MPEG layer.
da: MPEG-lag.

en: Original Audio
da: Original lyd

en: “1” if the “original” bit is set.
da: “1” hvis “original”-bitten er sat.

en: MPEG Version
da: MPEG-version

en: MPEG version.
da: MPEG-version.

en: Performer
da: Musiker

en: Name of the performer/conductor of the music.
da: Navnet på musikeren eller dirigenten.

en: Play Count
da: Afspilningstal

en: Number of times the track has been played.
da: Antallet af gange, sporet er blevet afspillet.

en: Release Date
da: Udgivelsesdato

en: Date track was released.
da: Datoen hvorpå sporet blev udgivet.

en: Sample Rate
da: Samplefrekvens

en: Sample rate in Hz.
da: Samplefrekvens i Hz.

en: Title
da: Titel

en: Title of the track.
da: Sporets titel.

en: Track Gain
da: Forstærkning for spor

en: Gain adjustment of the track.
da: Forstærkningjustering for sporet.

en: Track Number
da: Spornummer

en: Position of track on the album.
da: Sporets position i albummet.

en: Track Peak Gain
da: Maksimal forstærkning for spor

en: Peak gain adjustment of track.
da: Højeste forstærkningjustering for sporet.

en: Year
da: År

en: Year.
da: År.

en: Author
da: Forfatter

en: Name of the author.
da: Navnet på forfatteren.

en: Byte Count
da: Byteantal

en: Number of bytes in the document.
da: Antal byte i dokumentet.

en: Case Sensitive
da: Forskel på store/små bogstaver

en: Case sensitive.
da: Forskel på store og små bogstaver.

en: Category
da: Kategori

en: Category.
da: Kategori.

en: Cell Count
da: Celleantal

en: Number of cells in the spreadsheet document.
da: Antal celler i regnearket.

en: Character Count
da: Tegntal

en: Number of characters in the document.
da: Antal tegn i dokumentet.

en: The MS codepage to encode strings for metadata.
da: MS-codepage til kodning af strenge i metadata.

en: Comments
da: Kommentarer

en: User definable free text.
da: Brugerdefinérbar valgfri tekst.

en: Company
da: Firma

en: Organization that the <Doc.Creator> entity is associated with.
da: Organisationen som <Doc.Creator>-entiteten er tilknyttet.

en: Creator
da: Ophav

en: An entity primarily responsible for making the content of the resource, typically a person, organization, or service.
da: En entitet, der er primært ansvarlig for at skabe ressourcens indhold, typisk en person, organisation eller tjeneste.

en: Created
da: Oprettet

en: Datetime document was originally created.
da: Dato/tidspunkt for oprettelse af dokumentet.

en: Date Created
da: Oprettelsesdato

en: Date associated with an event in the life cycle of the resource (creation/publication date).
da: Dato tilknyttet en begivenhed i ressourcens livscyklus (skabelses- eller udgivelsesdato).

en: Date Modified
da: Ændringsdato

en: The last time the document was saved.
da: Sidste gang dokumentet blev gemt.

en: An account of the content of the resource.
da: Angivelse af ressourcens indhold.

en: Dictionary
da: Ordbog

en: Dictionary.
da: Ordbog.

en: Editing Duration
da: Redigeringsvarighed

en: The total time taken until the last modification.
da: Samlet tidsrum indtil sidste ændring.

en: The application that generated this document.
da: Programmet, der har genereret dette dokument.

en: Hidden Slide Count
da: Antal skjulte dias

en: Number of hidden slides in the presentation document.
da: Antallet af skjulte dias i præsentationsdokumentet.

en: Image Count
da: Billedtal

en: Number of images in the document.
da: Antal billeder i dette dokument.

en: Initial Creator
da: Oprindelig forfatter

en: Specifies the name of the person who created the document initially.
da: Angiver navnet af personen, der oprindeligt oprettede dokumentet.

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Searchable, indexable keywords.
da: Søgbare, indeksérbare nøgleord.

en: Language
da: Sprog

en: The locale language of the intellectual content of the resource.
da: Det lokale sprog for det intellektuelle indhold af ressourcen.

en: Last Printed
da: Sidst udskrevet

en: The last time this document was printed.
da: Tidspunktet for sidste udskrift af dokumentet.

en: Last Saved By
da: Sidste gemt af

en: The entity that made the last change to the document, typically a person, organization, or service.
da: Den entitet, der sidst har foretaget ændringer af dokumentet, typisk en person, organisation eller en tjeneste.

en: Line Count
da: Linjetal

en: Number of lines in the document.
da: Antallet af linjer i dokumentet.

en: Links Dirty
da: Links snavsede

en: Links dirty.
da: Links snavsede.

en: Locale System Default
da: Systemforvalg for lokalisering

en: Identifier representing the default system locale.
da: Identifikationsstreng for systemets forvalgte regionaldata.

en: Manager
da: Håndtering

en: Name of the manager of <Doc.Creator> entity.
da: Navnet på håndteringen for entiteten <Doc.Creator>.

en: Multimedia Clip Count
da: Antal multimedieklip

en: Number of multimedia clips in the document.
da: Antallet af multimedieklip i dokumentet.

en: Note Count
da: Notetal

en: Number of “notes” in the document.
da: Antallet af “noter” i dokumentet.

en: Object Count
da: Objekttal

en: Number of objects (OLE and other graphics) in the document.
da: Antal objekter (OLE og anden grafik) i dokumentet.

en: Page Count
da: Sidetal

en: Number of pages in the document.
da: Antal sider i dokumentet.

en: Paragraph Count
da: Afsnitstal

en: Number of paragraphs in the document.
da: Antal afsnit i dokumentet.

en: Presentation Format
da: Præsentationsformat

en: Type of presentation, like “On-screen Show”, “SlideView”, etc.
da: Typen af præsentation, f.eks. “On-screen Show”, “SlideView” osv.

en: Print Date
da: Udskriftsdato

en: Specifies the date and time when the document was last printed.
da: Angiver dato og tidspunkt for dokumentets sidste udskrift.

en: Printed By
da: Udskrevet af

en: Specifies the name of the last person who printed the document.
da: Angiver navn for den sidste person, der udskrev dokumentet.

en: Revision Count
da: Revisionstal

en: Number of revision on the document.
da: Antallet af revisioner for dokumentet.

en: Scale
da: Skala

en: Scale.
da: Skala.

en: Security
da: Sikkerhed

en: One of: “Password protected”, “Read-only recommended”, “Read-only enforced” or “Locked for annotations”.
da: En af: “Password protected”, “Read-only recommended”, “Read-only enforced” eller “Locked for annotations”.

en: Slide Count
da: Antal dias

en: Number of slides in the presentation document.
da: Antallet af dias i præsentationsdokumentet.

en: Spreadsheet Count
da: Regnearkstal

en: Subject
da: Emne

en: Document subject.
da: Emnet for dokumentet.

en: Table Count
da: Tabelantal

en: Number of tables in the document.
da: Antal tabeller i dokumentet.

en: The template file that is been used to generate this document.
da: Skabelonfilen, der er blevet brugt til at generere dette dokument.

en: Title of the document.
da: Dokumentets titel.

en: Word Count
da: Ordantal

en: Number of words in the document.
da: Antal ord i dokumentet.

en: Aperture
da: Blænde

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
da: Blændeåbningen. Enheden er APEX-værdien.

en: Name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
da: Navnet på kameraejeren, fotografen eller billedets ophavsmand. Det detaljeret format er ikke angivet, men det anbefales at informationerne anføres af hensyn til interoperabilitet. Hvis feltet lades stå tomt, bliver det behandlet som ukendt.

en: Battery Level
da: Batteriniveau

en: Battery level.
da: Batteriniveau.

en: Bits per Sample
da: Bit pr. prøve

en: The number of bits per image component. Each component of the image is 8 bits, so the value for this tag is 8. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
da: Antal bit per billedkomponent. Hver komponent af billedet er 8 bit, så værdien for dette mærke er 8. I JPEG-komprimeret data bruges en JPEG-markør i stedet for dette mærke.

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
da: Værdi for lysstyrken. Enheden er APEX-værdien. Almindeligvis gives den i intervallet -99,99 til 99,99.

en: CFA Pattern
da: CFA-mønster

en: The color filter array (CFA) geometric pattern of the image sensor when a one-chip color area sensor is used. It does not apply to all sensing methods.
da: Det geometriske mønster af farvefilterfelter (CFA) på billedsensoren når en én-chip-farveområdesensor bruges. Dette er ikke relevant for alle sensormetoder.

en: CFA Repeat Pattern Dim
da: Dimension af CFA-gentagelsesmønster

en: CFA Repeat Pattern Dim.
da: Dimension af CFA-gentagelsesmønster.

en: Color Space
da: Farverum

en: The color space information tag is always recorded as the color space specifier. Normally sRGB is used to define the color space based on the PC monitor conditions and environment. If a color space other than sRGB is used, Uncalibrated is set. Image data recorded as Uncalibrated can be treated as sRGB when it is converted to FlashPix.
da: Farverumsinformationsmærket bruges til angivelse af farverum. Normalt bruges sRGB til at definere farverummet baseret på pc-skærmforhold og omgivelser. Hvis der bruges et andet farverum end sRGB, sættes denne til Uncalibrated. Billeddata, der optages som Uncalibrated, kan behandles som sRGB hvis de konverteres til FlashPix.

en: Components Configuration
da: Komponentkonfiguration

en: Information specific to compressed data. The channels of each component are arranged in order from the 1st component to the 4th. For uncompressed data the data arrangement is given in the <Exif.PhotometricInterpretation> tag. However, since <Exif.PhotometricInterpretation> can only express the order of Y, Cb and Cr, this tag is provided for cases when compressed data uses components other than Y, Cb, and Cr and to enable support of other sequences.
da: Information, der er specifik for komprimerede data. Kanalerne for hver komponent er ordnet fra første til fjerde element. For ukomprimerede data er ordningen angivet i mærket <Exif.PhotometricInterpretation>. Eftersom <Exif.PhotometricInterpretation> kun kan udtrykke ordningen af Y, Cb og Cr, bruges dette mærke i tilfælde, hvor komprimerede data bruger andre komponenter end Y, Cb og Cr, og til at understøtte andre sekvenser.

en: Compressed Bits per Pixel
da: Komprimeret bitantal per pixel

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
da: Information, der er specifik for komprimerede data. Komprimeringen for et komprimeret billede angives i bit per pixel.

en: Compression
da: Komprimering

en: The compression scheme used for the image data. When a primary image is JPEG compressed, this designation is not necessary and is omitted. When thumbnails use JPEG compression, this tag value is set to 6.
da: Komprimeringsmetode brugt på billeddataene. Når et primært billede er JPEG-komprimeret, er denne angivelse unødvendig og udelades. Når miniaturer bruger JPEG-komprimering, sættes værdien af dette mærke til 6.

en: Contrast
da: Kontrast

en: The direction of contrast processing applied by the camera when the image was shot.
da: Retningen for kontrastbehandling anvendt af kameraet ved billedoptagelse.

en: Copyright information. The tag is used to indicate both the photographer and editor copyrights. It is the copyright notice of the person or organization claiming rights to the image. The Interoperability copyright statement including date and rights should be written in this field; e.g., “Copyright, John Smith, 19xx. All rights reserved.”. The field records both the photographer and editor copyrights, with each recorded in a separate part of the statement. When there is a clear distinction between the photographer and editor copyrights, these are to be written in the order of photographer followed by editor copyright, separated by NULL (in this case, since the statement also ends with a NULL, there are two NULL codes) (see example 1). When only the photographer is given, it is terminated by one NULL code. When only the editor copyright is given, the photographer copyright part consists of one space followed by a terminating NULL code, then the editor copyright is given. When the field is left blank, it is treated as unknown.
da: Ophavsretsinformation. Mærket bruges til at angive både fotografens og redaktørens ophavsrettigheder. Det er ophavsretsteksten for personen eller organisationen, der hævder rettigheder til billedet. Interoperability-ophavsretsteksten inklusive dato og rettigheder bør anføres i dette felt; f.eks. “Ophavsret, Jens Hansen, 19xx. Alle rettigheder forbeholdes.”. Dette felt skal indeholde både fotografens og redaktørens ophavsrettigheder, opskrevet separat. Når der klart kan skelnes mellem ophavsret for fotograf og redaktør, skal fotografens tekst anføres før redaktørens, adskilt af NULL (i dette tilfælde, eftersom teksten også slutter med NULL, er der to NULL-koder) (se eksempel 1). Når kun fotografen er angivet, afsluttes teksten med én NULL-kode. Når kun redaktøren angives, skal fotografens tekst bestå af et mellemrum og efterfølgende NULL-kode, hvorefter redaktørens tekst anføres. Hvis feltet lades stå tomt, behandles det som ukendt.

en: Custom Rendered
da: Tilpasset gengivelse

en: The use of special processing on image data, such as rendering geared to output. When special processing is performed, the reader is expected to disable or minimize any further processing.
da: Brug af specialbehandling af billeddata, såsom til optimal gengivelse. Når der er udført specialbehandling, forventes læseren at deaktivere eller minimere yderligere behandling.

en: Date and Time
da: Dato og tid

en: The date and time of image creation.
da: Dato og tid for billedoprettelse.

en: Date and Time (digitized)
da: Dato og tid (digitaliseret)

en: The date and time when the image was stored as digital data.
da: Dato og tidspunkt hvor billedet blev gemt digitalt.

en: Date and Time (original)
da: Dato og tid (original)

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
da: Dato og tidspunkt hvorpå de originale billeddata blev genereret. For et digitalt stillkamera anføres dato og tidspunkt hvorpå billedet blev taget.

en: Device Setting Description
da: Beskrivelse af enhedsindstillinger

en: Information on the picture-taking conditions of a particular camera model. The tag is used only to indicate the picture-taking conditions in the reader.
da: Information om forholdene for billedoptagelse for en bestemt kameramodel. Dette mærke bruges kun til at angive billedoptagelsesforhold i læseren.

en: Digital Zoom Ratio
da: Digitalt zoomforhold

en: The digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
da: Digitalt forstørrelsesforhold da billedet blev taget. Hvis tælleren er anført som 0, angiver dette at der ikke blev brugt digital forstørrelse.

en: Document Name
da: Dokumentnavn

en: Document name.
da: Dokumentnavn.

en: Exif IFD Pointer
da: Exif-IFD-pointer

en: A pointer to the Exif IFD. Interoperability, Exif IFD has the same structure as that of the IFD specified in TIFF.
da: En pointer til Exif-IFD'en. Interoperability-Exif-IFD'en har samme struktur som IFD'en angivet i TIFF.

en: Exif Version
da: Exif-version

en: The version of Exif standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
da: Versionen af Exif-standarden, der understøttes. Hvis dette felt ikke findes, antages det at standarden ikke følges.

en: Exposure Bias
da: Eksponeringsgrad

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
da: Eksponeringsgrad. Enhederne er APEX-værdien. Almindeligvis angives den i intervallet -99,99 til 99,99.

en: Exposure Index
da: Eksponeringsindeks

en: The exposure index selected on the camera or input device at the time the image is captured.
da: Eksponeringsindekset valgt for kameraet eller inputenheden på tispunktet for billedoptagning.

en: Exposure Mode
da: Eksponeringstilstand

en: The exposure mode set when the image was shot. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
da: Eksponeringstilstanden, der blev anvendt da billedet blev taget. Ved automatisk eksponeringsbracketing tager kameraet et antal billeder af samme motiv med forskellige eksponeringsindstillinger.

en: Exposure Program
da: Eksponeringsprogram

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
da: Programklassen, der bruges af kameraet til at indstille eksponering når billedet tages.

en: Exposure Time
da: Eksponeringstid

en: Exposure time, given in seconds.
da: Eksponeringstid i sekunder.

en: File Source
da: Kildefil

en: Indicates the image source. If a DSC recorded the image, this tag value of this tag always be set to 3, indicating that the image was recorded on a DSC.
da: Angiver billedkilden. Hvis et DSC (digitalt stillkamera) tog billedet, vil værdien af dette mærke blive sat til 3.

en: Fill Order
da: Fyldningsorden

en: Fill order.
da: Fyldningsorden (Fill order).

en: Flash
da: Blitz

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
da: Dette mærke sættes når et billede tages ved brug af en blitz.

en: Flash Energy
da: Blitzenergi

en: The strobe energy at the time the image is captured, as measured in Beam Candle Power Seconds (BCPS).
da: Blitzenergien på tidspunktet hvor billedet blev taget, målt i Beam Candle Power Seconds (BCPS).

en: FlashPix Version
da: FlashPix-version

en: The FlashPix format version supported by a FPXR file.
da: FlashPix-formatversionen, der understøttes af en FPXR-fil.

en: F Number
da: F-tal

en: Diameter of the aperture relative to the effective focal length of the lens.
da: Diameter for blændeåbningen relativt til linsens effektive brændvidde.

en: Focal Length
da: Brændvidde

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
da: Linsens faktiske brændvidde i mm. Der konverteres ikke til brændvidden for et 35mm-filmkamera.

en: Focal Length In 35mm Film
da: Brændvidde for 35mm-film

en: The equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the <Exif.FocalLength> tag.
da: Den ækvivalente brændvidde ved antagelse af 35mm film. En værdi på 0 betyder, at brændvidden er ukendt. Bemærk at dette mærke er forskelligt fra <Exif.FocalLength>-mærket.

en: Focal Plane Resolution Unit
da: Enhed for fokalplanopløsning

en: The unit for measuring <Exif.FocalPlaneXResolution> and <Exif.FocalPlaneYResolution>. This value is the same as the <Exif.ResolutionUnit>.
da: Enheden for måling af <Exif.FocalPlaneXResolution> og <Exif.FocalPlaneYResolution>. Denne værdi er den samme som <Exif.ResolutionUnits>.

en: Focal Plane x-Resolution
da: x-opløsning for fokalplan

en: The number of pixels in the image width (X) direction per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
da: Antallet af pixel i billedets bredderetning (x) per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> i kameraets fokalplan.

en: Focal Plane y-Resolution
da: y-opløsning for fokalplan

en: The number of pixels in the image height (Y) direction per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
da: Antallet af pixel i billedets højderetning (y) per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> i kameraets fokalplan.

en: Gain Control
da: Forstærkningkontrol

en: This tag indicates the degree of overall image gain adjustment.
da: Dette mærke angiver graden af den generelle forstærkningjustering for billede.

en: Indicates the value of coefficient gamma.
da: Angiver værdien for gammakoefficienten.

en: Altitude
da: Højde

en: Indicates the altitude based on the reference in <Exif.GPS.AltitudeRef>. The reference unit is meters.
da: Angiver højden baseret på referencen i <Exif.GPS.AltitudeRef>. Referenceenheden er meter.

en: Altitude Reference
da: Højdereference

en: Indicates the altitude used as the reference altitude. If the reference is sea level and the altitude is above sea level, 0 is given. If the altitude is below sea level, a value of 1 is given and the altitude is indicated as an absolute value in the <Exif.GPS.Altitude> tag. The reference unit is meters.
da: Angiver højden, der bruges som højdereference. Hvis referencen er havniveau og højden er over havniveau, angives 0. Hvis højden er under havniveauet, angives en værdi på 1, og højden angives som en absolut værdi i <Exif.GPS-Altitude>-mærket. Referenceenheden er meter.

en: GPS Info IFDPointer
da: GPS Info-IFDPointer

en: A pointer to the GPS Info IFD. The Interoperability structure of the GPS Info IFD, like that of Exif IFD, has no image data.
da: En pointer til GPS Info-IFD'en. Interoperability-strukturen for GPS Info-IFD, jf. den for Exif-IFD, indeholder ingen billeddata.

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Indicates the latitude. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is dd/1,mmmm/100,0/1.
da: Angiver breddegraden. Breddegraden udtrykkes som tre rationale værdier, der angiver grader, minutter og sekunder, henholdsvis. Når der udtrykkes grader, minutter og sekunder, bruges formatet gg/1,mm/1,ss/1. Når der bruges grader og minutter, og dele af minutter f.eks. gives ved op til to decimaler, bruges formatet gg/1,mmmm/100,0/1.

en: North or South Latitude
da: Nordlig eller sydlig breddegrad

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value “N” indicates north latitude, and “S” is south latitude.
da: Angiver om breddegraden er nordlig eller sydlig bredde. ASCII-værdien “N” angiver nordlig bredde, mens “S” angiver sydlig bredde.

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Indicates the longitude. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is ddd/1,mmmm/100,0/1.
da: Angiver længdegraden. Længdegraden udtrykkes som tre rationale værdier, der angiver grader, minutter og sekunder, henholdsvis. Når der udtrykkes grader, minutter og sekunder, bruges formatet ggg/1,mm/1,ss/1. Når der bruges grader og minutter, og dele af minutter f.eks. gives ved op til to decimaler, bruges formatet ggg/1,mmmm/100,0/1.

en: East or West Longitude
da: Østlig eller vestlig breddegrad

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII “E” indicates east longitude, and “W” is west longitude.
da: Angiver om længdegraden er østlig eller vestlig længde. ASCII-tegnet “E” angiver østlig længde, mens “W” angiver vestlig længde.

en: GPS Tag Version
da: GPS-mærkeversion

en: Indicates the version of <Exif.GPS.InfoIFD>. This tag is mandatory when <Exif.GPS.Info> tag is present.
da: Angiver versionen af <Exif.GPS.InfoIFD>. Dette mærke er obligatorisk når <Exif.GPS.Info>-mærket bruges.

en: Image Description
da: Billedbeskrivelse

en: A character string giving the title of the image. Two-bytes character codes cannot be used. When a 2-bytes code is necessary, the Exif Private tag <Exif.UserComment> is to be used.
da: En tekststreng, der angiver billedets titel. Tegnkoder på to byte kan ikke bruges. Når en 2-bytekode kræves, skal Exif Private-mærket <Exif.UserComment> i stedet bruges.

en: Image Length
da: Billedlængde

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
da: Antallet af rækker med billeddata. I JPEG-komprimeret data bruges en JPEG-markør frem for dette mærke.

en: Image Resources Block
da: Billedressourceblok

en: Image Resources Block.
da: Billedressourceblok.

en: Image Unique ID
da: Unik id for billede

en: This tag indicates an identifier assigned uniquely to each image. It is recorded as an ASCII string equivalent to hexadecimal notation and 128-bit fixed length.
da: Dette mærke angiver en unik id-kode, der tilskrives hvert billede. Den lagres som en ASCII-streng, ækvivalent med hexadecimal notation og en fast længde på 128-bit.

en: Image Width
da: Billedbredde

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
da: Antallet af kolonner af billeddata, samme som antallet af pixel per række. I JPEG-komprimerede data bruges en JPEG-markør frem for dette mærke.

en: Inter Color Profile
da: InterColor-profil

en: Inter Color Profile.
da: InterColor-profil.

en: Interoperability IFD Pointer
da: Interoperability IFD-pointer

en: Interoperability IFD is composed of tags which stores the information to ensure the Interoperability and pointed by the following tag located in Exif IFD. The Interoperability structure of Interoperability IFD is the same as TIFF defined IFD structure but does not contain the image data characteristically compared with normal TIFF IFD.
da: Interoperability-IFD'en består af mærker, der indeholder information for at sikre interoperabilitet, og angives af det følgende mærke, der ligger i Exif-IFD'en. Interoperability-strukturen af en Interoperability-IFD er den samme som den struktur, der er defineret for TIFF-IFD'er, men indeholder ikke billeddata, som er karakteristisk for en normal TIFF-IFD.

en: Interoperability Index
da: Interoperability-indeks

en: Indicates the identification of the Interoperability rule. Use “R98” for stating ExifR98 Rules.
da: Angiver identifikationen af Interoperability-reglen. Brug “R98” for at angive ExifR98-regler.

en: Interoperability Version
da: Interoperability-version

en: Interoperability version.
da: Interoperability-version.

en: An IPTC/NAA record.
da: En IPTC/NAA-record.

en: ISO Speed Ratings
da: ISO-hastighedsangivelser

en: The ISO Speed and ISO Latitude of the camera or input device as specified in ISO 12232.
da: ISO-hastigheden og ISO-breddegrad for kameraet eller inputenheden som angivet i ISO 12232.

en: JPEG Interchange Format
da: Udvekslingsformat for JPEG

en: The offset to the start byte (SOI) of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data.
da: Afsættet til første byte (SOI) af JPEG-komprimerede miniaturedata. Dette bruges ikke for primær JPEG-billeddata.

en: JPEG Interchange Format Length
da: Længde for JPEG-udvekslingsformat

en: The number of bytes of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data. JPEG thumbnails are not divided but are recorded as a continuous JPEG bitstream from SOI to EOI. Appn and COM markers should not be recorded. Compressed thumbnails must be recorded in no more than 64 Kbytes, including all other data to be recorded in APP1.
da: Antallet af byte af JPEG-komprimerede miniaturedata. Dette bruges ikke til primær JPEG-billeddata. JPEG-miniaturer underinddeles ikke, men optages som en kontinuert JPEG-bitstrøm fra SOI til EOI. Appn- og COM-markører bør ikke indgå. Komprimerede miniaturer skal indgå og maksimalt fylde 64 KB, inklusive alle andre data, der indgår i APP1.

en: JPEG Procedure
da: JPEG-procedure

en: JPEG procedure.
da: JPEG-procedure.

en: Light Source
da: Lyskilde

en: The kind of light source.
da: Typen af lyskilde.

en: Manufacturer
da: Producent

en: The manufacturer of the recording equipment. This is the manufacturer of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
da: Producenten af optagelsesudstyret. Dette er producenten for digitalkameraet, scanneren, digitalvideooptageren eller andet udstyr, der har genereret billedet. Hvis feltet lades stå tomt, betragtes det som ukendt.

en: Maker Note
da: Producentnote

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
da: Et mærke hvori producenter af Exif-skrivere kan angive eventuel ønsket information. Indholdet er op til producenten.

en: Max Aperture Value
da: Maksimal blændeåbning

en: The smallest F number of the lens. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of 00.00 to 99.99, but it is not limited to this range.
da: Det mindste F-tal for linsen. Enheden er APEX-værdien. Almindeligvis angives den i intervallet 00,00 til 99,99, men begrænses ikke til dette interval.

en: Metering Mode
da: Målingsmetode

en: The metering mode.
da: Målingsmetoden.

en: The model name or model number of the equipment. This is the model name or number of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
da: Udstyrets modelnavn eller -nummer. Dette er modelnavnet eller -nummeret for DSC'en, scanneren, digitalvideooptageren eller en anden type udstyr, der dannede billedet. Hvis feltet er tomt, behandles det som ukendt.

en: New Subfile Type
da: Ny underfiltype

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
da: En generel angivelse af typen af data, der lagres i denne underfil.

en: The Opto-Electronic Conversion Function (OECF) specified in ISO 14524. <Exif.OECF> is the relationship between the camera optical input and the image values.
da: Den optisk-elektroniske konverteringsfunktion (OECF), angivet i ISO 14524. <Exif.OECF> er sammenhængen mellem kameraets optiske input og billedværdierne.

en: Orientation
da: Orientering

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
da: Billedorienteringen i forhold til rækker og kolonner.

en: Photometric Interpretation
da: Fotometrisk fortolkning

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
da: Pixelkompositionen. I JPEG-komprimeret data bruges en JPEG-markør frem for dette mærke.

en: Pixel X Dimension
da: Pixel-x-dimension

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid width of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file.
da: Information, der er specifik for de komprimerede data. Når en komprimeret fil optages, skal den gyldige bredde af det egentlige billede anføres i dette mærke, uanset om der er fylddata eller en genstartsmarkør. Dette mærke bør ikke findes i en ukomprimeret fil.

en: Pixel Y Dimension
da: Pixel-y-dimension

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid height of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file. Since data padding is unnecessary in the vertical direction, the number of lines recorded in this valid image height tag will in fact be the same as that recorded in the SOF.
da: Information, der er specifik for komprimerede data. Når en komprimeret fil optages, skal den gældende højde af det meningsfulde billede anføres i dette mærke, hvadenten der er udfyldningsdata eller en genstartsmarkør. Dette mærke bør ikke findes i en ukomprimeret fil. Da dataudfyldning er unødvendig i lodret retning, vil antallet af linjer, der optages i dette gyldige billedhøjdemærke, faktisk være det samme som det, der optages i SOF'en.

en: Planar Configuration
da: Plankonfiguration

en: Indicates whether pixel components are recorded in a chunky or planar format. In JPEG compressed files a JPEG marker is used instead of this tag. If this field does not exist, the TIFF default of 1 (chunky) is assumed.
da: Angiver om pixelkomponenter optages i klumper eller planformat. I JPEG-komprimerede filer, bruges en JPEG-markør i stedet for dette mærke. Hvis dette felt ikke findes, antages TIFF-standardværdien 1 (klumper).

en: Primary Chromaticities
da: Primære kromaticiteter

en: The chromaticity of the three primary colors of the image. Normally this tag is not necessary, since colorspace is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
da: Kromaticiteten for de tre primærfarver i billedet. Normalt er dette mærke unødvendigt, da farverum angives i mærket <Exif.ColorSpace>.

en: Reference Black/White
da: Sort/hvid-reference

en: The reference black point value and reference white point value. No defaults are given in TIFF, but the values below are given as defaults here. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics under these conditions.
da: Referenceværdi for sortpunkt og hvidpunkt. TIFF giver ingen standardværdier, men værdierne nedenfor bruges som standardværdier her. Farverummet erklæres i et farverumsinformationsmærke, hvor standardværdien er den, der giver den optimale billedkarakteristik under disse forhold.

en: Related Image File Format
da: Relateret billedfilformat

en: Related image file format.
da: Relateret billedfilformat.

en: Related Image Length
da: Relateret billedlængde

en: Related image length.
da: Relateret billedlængde.

en: Related Image Width
da: Relateret billedbredde

en: Related image width.
da: Relateret billedbredde.

en: Related Sound File
da: Relateret lydfil

en: This tag is used to record the name of an audio file related to the image data. The only relational information recorded here is the Exif audio file name and extension (an ASCII string consisting of 8 characters + “.” + 3 characters). The path is not recorded. When using this tag, audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. Writers are also allowed to store the data such as Audio within APP2 as FlashPix extension stream data. Audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. If multiple files are mapped to one file, the above format is used to record just one audio file name. If there are multiple audio files, the first recorded file is given. When there are three Exif audio files “SND00001.WAV”, “SND00002.WAV” and “SND00003.WAV”, the Exif image file name for each of them, “DSC00001.JPG”, is indicated. By combining multiple relational information, a variety of playback possibilities can be supported. The method of using relational information is left to the implementation on the playback side. Since this information is an ASCII character string, it is terminated by NULL. When this tag is used to map audio files, the relation of the audio file to image data must also be indicated on the audio file end.
da: Dette mærke bruges til at anføre navnet på en lydfil, der er relateret til billeddataene. Den eneste relationsinformation, der står her, er Exif-lydfilens navn og filendelse (en ASCII-streng, der består af 8 tegn, et “.”, plus tre tegn). Stien anføres ikke. Når dette mærke benyttes, skal lydfilen være optaget i henhold til Exif-lydformatet. Skrivere kan også lagre data såsom lyd inden i APP2 som FlashPix extension-strømdata. Disse filer skal også optages i henhold til Exif-lydformatet. Hvis flere filer afbildes til én fil, bruges ovenstående format til at optage blot ét lydfilnavn. Hvis der er flere lydfiler, vil det først skrevne filnavn blive benyttet. Hvis der er tre Exif-lydfiler, f.eks. “SND00001.WAV”, “SND00002.WAV”, og “SND00003.WAV”, vil Exif-billedfilnavnet for hver af dem, “DSC00001.JPG”, blive angivet. Ved at kombinere flere relationsinformationer, kan et udvalg af afspilningsmuligheder understøttes. Metoden, der består i at bruge relationsinformation, overlades til implementationen for afspilningen. Da denne information er en ASCII-tegnstreng, afsluttes den af NULL. Hvis dette mærke bruges til at afbilde lydfiler, skal relationen for lydfilen til billeddata også være angivet hos lydfilen.

en: Resolution Unit
da: Opløsningsenhed

en: The unit for measuring <Exif.XResolution> and <Exif.YResolution>. The same unit is used for both <Exif.XResolution> and <Exif.YResolution>. If the image resolution is unknown, 2 (inches) is designated.
da: Enheden for måling af <Exif.XResolution> og <Exif.YResolution>. Samme enhed bruges til såvel <Exif.XResolution> og <Exif.YResolution>. Hvis billedopløsningen er ukendt, angives 2 (tommer).

en: Rows per Strip
da: Rækker pr. strimmel

en: The number of rows per strip. This is the number of rows in the image of one strip when an image is divided into strips. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
da: Antallet af rækker pr. strimmel. Dette er antallet af rækker i billedet for én strimmel, når billedet inddeles i strimler. For JPEG-komprimerede data behøves denne angivelse ikke, og udelades.

en: Samples per Pixel
da: Prøver pr. pixel

en: The number of components per pixel. Since this standard applies to RGB and YCbCr images, the value set for this tag is 3. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
da: Antallet af komponenter pr. pixel. Da denne standard gælder for RGB- og YCbCr-billeder, sættes værdien for dette mærke til 3. I JPEG-komprimerede data bruges en JPEG-markør frem for dette mærke.

en: Saturation
da: Mætningsgrad

en: The direction of saturation processing applied by the camera when the image was shot.
da: Retningen for mætningsbehandlingen, der blev anvendt af kameraet, da billedet blev taget.

en: Scene Capture Type
da: Sceneoptagelsestype

en: The type of scene that was shot. It can also be used to record the mode in which the image was shot. Note that this differs from <Exif.SceneType> tag.
da: Typen af scene, der blev fotograferet. Kan også bruges til at angive tilstanden hvori billedet blev taget. Bemærk at dette er forskelligt fra <Exif.SceneType>-mærket.

en: Scene Type
da: Scenetype

en: The type of scene. If a DSC recorded the image, this tag value must always be set to 1, indicating that the image was directly photographed.
da: Typen af scene. Hvis en DSC tog billedet, skal denne mærke altid være 1, hvilket angiver at billedet blev fotograferet direkte.

en: Sensing Method
da: Sensormetode

en: The image sensor type on the camera or input device.
da: Billedsensortypen på kameraet eller inputenheden.

en: Sharpness
da: Skarphed

en: The direction of sharpness processing applied by the camera when the image was shot.
da: Retningen for skarphedsbehandlingen, der blev anvendt af kameraet da billedet blev taget.

en: Shutter Speed
da: Lukkehastighed

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
da: Lukkehastighed. Enheden er APEX-indstillingen (Additive System of Photographic Exposure).

en: This tag records the name and version of the software or firmware of the camera or image input device used to generate the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
da: Dette mærke indeholder navn og version på den software eller firmware, kameraet eller inputenheden brugte til at danne billedet. Hvis feltet er tomt, behandles det som ukendt.

en: Spatial Frequency Response
da: Rumfrekvensrespons

en: This tag records the camera or input device spatial frequency table and SFR values in the direction of image width, image height, and diagonal direction, as specified in ISO 12233.
da: Dette mærke angiver kameraet eller inputenhedens rumfrekvenstabel og SFR-værdier i billedets bredde- og højderetning samt diagonalen, som angivet i ISO 12233.

en: Spectral Sensitivity
da: Spektralfølsomhed

en: The spectral sensitivity of each channel of the camera used.
da: Spektralfølsomheden for hver kanal for det brugte kamera.

en: Strip Byte Count
da: Byte per strimmel

en: The total number of bytes in each strip. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
da: Det totale antal byte i hver strimmel. For JPEG-komprimerede data er denne angivelse unødvendig og udelades.

en: Strip Offsets
da: Strimmelafsæt

en: For each strip, the byte offset of that strip. It is recommended that this be selected so the number of strip bytes does not exceed 64 Kbytes. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
da: Bytestartpunktet for hver strimmel. Det anbefales, at denne vælges så antallet af byte per strimmel ikke overstiger 64K. For JPEG-komprimerede data er denne angivelse unødvendig og udelades.

en: Sub IFD Offsets
da: Under-IFD-afsæt

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
da: Defineret af Adobe Corporation for at tillade TIFF-træer i en TIFF-fil.

en: Subject Area
da: Motivområde

en: The location and area of the main subject in the overall scene.
da: Placeringen og arealet af hovedmotivet i scenen.

en: Subject Distance
da: Motivafstand

en: The distance to the subject, given in meters.
da: Afstanden til motivet i meter.

en: Subject Distance Range
da: Interval for motivafstand

en: The distance to the subject.
da: Afstanden til motivet.

en: Subject Location
da: Motivplacering

en: The location of the main subject in the scene. The value of this tag represents the pixel at the center of the main subject relative to the left edge, prior to rotation processing as per the <Exif.Rotation> tag. The first value indicates the X column number and second indicates the Y row number.
da: Placeringen af scenens hovedmotiv. Værdien af dette mærke repræsenterer pixlen i midten af hovedmotivet relativt til venstre kant, før rotationsbehandling jf. mærket <Exif.Rotation>. Første værdi angiver X-kolonnetallet, mens den anden angiver Y-rækketallet.

en: Subsec Time
da: Undersekundtid

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTime> tag.
da: Dele af sekunder for <Exif.DateTime>-mærket.

en: Subsec Time Digitized
da: Undersekundtid for digitalisering

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTimeDigitized> tag.
da: Dele af sekunder for <Exif.DateTimeDigitized>-mærket.

en: Subsec Time Original
da: Undersekundtid for original

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTimeOriginal> tag.
da: Dele af sekunder for <Exif.DateTimeOriginal>-mærket.

en: TIFF/EP Standard ID
da: Standard-id for TIFF/EP

en: TIFF/EP Standard ID.
da: Standard-id for TIFF/EP.

en: Transfer Function
da: Overføringsfunktion

en: A transfer function for the image, described in tabular style. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
da: En overføringsfunktion for billedet, beskrevet som tabel. Normalt er dette mærke unødvendigt, da farverummet angives i mærket <Exif.ColorSpace>.

en: Transfer Range
da: Overføringsinterval

en: Transfer range.
da: Overføringsinterval.

en: User Comment
da: Brugerkommentar

en: A tag for Exif users to write keywords or comments on the image besides those in <Exif.ImageDescription>, and without the character code limitations of the <Exif.ImageDescription> tag. The character code used in the <Exif.UserComment> tag is identified based on an ID code in a fixed 8-byte area at the start of the tag data area. The unused portion of the area is padded with NULL (“00.h”). ID codes are assigned by means of registration. The value of CountN is determinated based on the 8 bytes in the character code area and the number of bytes in the user comment part. Since the TYPE is not ASCII, NULL termination is not necessary. The ID code for the <Exif.UserComment> area may be a Defined code such as JIS or ASCII, or may be Undefined. The Undefined name is UndefinedText, and the ID code is filled with 8 bytes of all “NULL” (“00.H”). An Exif reader that reads the <Exif.UserComment> tag must have a function for determining the ID code. This function is not required in Exif readers that do not use the <Exif.UserComment> tag. When a <Exif.UserComment> area is set aside, it is recommended that the ID code be ASCII and that the following user comment part be filled with blank characters [20.H].
da: Et mærke, der lader Exif-brugere skrive nøgleord eller kommentarer på billedet udover de, der findes i <Exif.ImageDescription>, og uden begrænsningerne af tegnkoder for mærket <Exif.ImageDescription>. Tegnkoden, der bruges i mærket <Exif.UserComment> identificeres ved hjælp af en id-kode i et fast 8-byte-område ved starten af mærkets dataområde. Den ubrugte del af området udfyldes med NULL (“00.h”). Id-koder tildeles gennem registrering. Værdien af CountN bestemmes ved hjælp af de 8 byte i tegnkodeområdet samt antallet af byte i brugerkommentardelen. Da TYPEn ikke er ASCII, er NULL-terminering unødvendig. Id-koden for <Exif.UserComment>-området kan være en Defined-kode såsom JIS eller ASCII, eller kan være Undefined. Navnet Undefined omfatter UndefinedText, og id-koden fyldes med 8 byte bestående af “NULL” (“00.H”). En Exif-læser, der læser mærket <Exif.UserComment> skal have en funktion til at bestemme id-koden. Denne funktion kræves ikke i Exif-læsere, der ikke gør brug af mærket <Exif.UserComment>. Når et <Exif.UserComment>-område tilsidesættes, anbefales det, at id-koden skal være ASCII, og at den følgende brugerkommentardel bliver fyldt ud med mellemrumstegn [20.H].

en: White Balance
da: Hvidbalance

en: The white balance mode set when the image was shot.
da: Tilstanden for hvidbalance da billedet blev taget.

en: White Point
da: Hvidpunkt

en: The chromaticity of the white point of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
da: Kromaticiteten af billedets hvidpunkt. Normalt er dette mærke unødvendigt, da farverummet angives i mærket <Exif.ColorSpace>.

en: XML Packet
da: XML-pakke

en: XMP metadata.
da: XMP-metadata.

en: x Resolution
da: x-opløsning

en: The number of pixels per <Exif.ResolutionUnit> in the <Exif.ImageWidth> direction. When the image resolution is unknown, 72 [dpi] is designated.
da: Antallet af pixel per <Exif.ResolutionUnit> i <Exif.ImageWidth>-retningen. Hvis billedets opløsning er ukendt, angives 72 [dpi].

en: YCbCr Coefficients
da: YCbCr-koefficienter

en: The matrix coefficients for transformation from RGB to YCbCr image data. No default is given in TIFF; but here “Color Space Guidelines” is used as the default. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics under this condition.
da: Matrixkoefficienterne for transformationen fra RGB- til YCbCr-billeddata. Ingen standardværdier gives i TIFF; men her vil “Color Space Guidelines” blive brugt som standard. Farverummet erklæres i et farverumsinformationsmærke, hvor standardværdien er den, der giver den optimale billedkarakteristik.

en: YCbCr Positioning
da: YCbCr-placering

en: The position of chrominance components in relation to the luminance component. This field is designated only for JPEG compressed data or uncompressed YCbCr data. The TIFF default is 1 (centered); but when Y:Cb:Cr = 4:2:2 it is recommended that 2 (co-sited) be used to record data, in order to improve the image quality when viewed on TV systems. When this field does not exist, the reader shall assume the TIFF default. In the case of Y:Cb:Cr = 4:2:0, the TIFF default (centered) is recommended. If the reader does not have the capability of supporting both kinds of <Exif.YCbCrPositioning>, it shall follow the TIFF default regardless of the value in this field. It is preferable that readers be able to support both centered and co-sited positioning.
da: Positionen af krominanskomponenterne relativt til luminanskomponenten. Dette felt angives kun for JPEG-komprimerede data eller ukomprimerede YCbCr-data. TIFF-forvalget er 1 (centreret); men for Y:Cb:Cr = 4:2:2 anbefales det, at to (sammenstillet) bruges til at optage data, for at forbedre billedkvaliteten set på TV-systemer. Hvis dette felt ikke findes, skal læseren antage TIFF-standarden. For tilfældet for Y:Cb:Cr = 4:2:0, anbefales TIFF-standarden (centreret). Hvis læseren ikke understøtter begge typer af <Exif.YCbCrPositioning>, skal den følge TIFF-standarden uanset værdien i dette felt. Det foretrækkes, at læsere understøtter centreret såvel som sammenstillet placering.

en: YCbCr Sub-Sampling
da: YCbCr-undersampling

en: The sampling ratio of chrominance components in relation to the luminance component. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
da: Samplingforholdet af krominanskomponenter i relation til luminanskomponenten. I JPEG-komprimerede data bruges en JPEG-markør i stedet for dette mærke.

en: y Resolution
da: y-opløsning

en: The number of pixels per <Exif.ResolutionUnit> in the <Exif.ImageLength> direction. The same value as <Exif.XResolution> is designated.
da: Antallet af pixel per <Exif.ResolutionUnit> i <Exif.ImageLength>-retningen. Samme værdi som <Exif.XResolution> tildeles.

en: Accessed
da: Tilgået

en: Last access datetime.
da: Sidste tilgangstidspunkt.

en: Content
da: Indhold

en: File’s contents filtered as plain text.
da: Filens indhold filtreret som ren tekst.

en: Editable free text/notes.
da: Redigerbar fri tekst/noter.

en: MIME type of the file or if a directory it should contain value “Folder”.
da: MIME-type for filen — bør indeholde værdien “Folder” for mapper.

en: Editable array of keywords.
da: Redigerbar række af nøgleord.

en: URI of link target.
da: URI for linkmålet.

en: Modified
da: Ændret

en: Last modified datetime.
da: Sidste ændringstidspunkt.

en: File name excluding path but including the file extension.
da: Filnavnet eksklusive sti med inklusive filendelse.

en: Full file path of file excluding the file name.
da: Fuld sti for filen, eksklusive filnavnet.

en: Permission string in unix format eg “-rw-r--r--”.
da: Rettighedsstreng i unixformat, f.eks. “-rw-r--r--”.

en: Publisher
da: Udgiver

en: Editable DC type for the name of the publisher of the file (EG dc:publisher field in RSS feed).
da: Redigerbar DC-type for navnet på filens udgiver (f.eks. feltet dc:publisher i en RSS-feed).

en: Rank
da: Rang

en: Editable file rank for grading favourites. Value should be in the range 1..10.
da: Redigerbar filrang til favoritbedømmelse. Værdien bør være i intervallet 1..10.

en: Size of the file in bytes or if a directory number of items it contains.
da: Størrelsen af filen i byte eller, hvis mappe, antal underelementer.

en: Album Sort Order
da: Albumsorteringsorden

en: String which should be used instead of the album name for sorting purposes.
da: Streng som skal bruges frem for albumnavnet ved sortering.

en: Audio Encryption
da: Lydkryptering

en: Frame indicates if the audio stream is encrypted, and by whom.
da: Ramme angiver, om lydstrømmen er krypteret, og af hvem.

en: Audio Seek Point
da: Lydsøgepunkt

en: Fractional offset within the audio data, providing a starting point from which to find an appropriate point to start decoding.
da: Decimalafsæt indenfor lyddataene, der angiver et startpunkt hvorfra der kan findes et passende sted til begyndelse af afkodning.

en: Additional information about the performers in the recording.
da: Yderligere information om de medvirkende i optagelsen.

en: BPM (beats per minute).
da: PBM (slag per minut).

en: Buffer Size
da: Bufferstørrelse

en: Recommended buffer size.
da: Anbefalet bufferstørrelse.

en: CD ID
da: Cd-ID

en: Music CD identifier.
da: ID for musik-cd.

en: Commercial
da: Kommerciel

en: Commercial frame.
da: Kommerciel ramme.

en: Composer
da: Komponist

en: Composer.
da: Komponist.

en: Conductor
da: Dirigent

en: Conductor.
da: Dirigent.

en: Content Group
da: Indholdsgruppe

en: Content group description.
da: Beskrivelse af indholdsgruppe.

en: Content Type
da: Indholdstype

en: Encryption Registration
da: Registrering af kryptering

en: Encryption method registration.
da: Registrering af krypteringsmetode.

en: Date.
da: Dato.

en: Emphasis
da: Eftertryk

en: Emphasis.
da: Eftertryk.

en: Encoded By
da: Kodet af

en: Person or organisation that encoded the audio file. This field may contain a copyright message, if the audio file also is copyrighted by the encoder.
da: Person eller organisation, der har kodet lydfilen. Dette felt kan indeholde en ophavsretsbesked, hvis lydfilen også er omfattet af koderens ophavsret.

en: Encoder Settings
da: Koderindstillinger

en: Encoding Time
da: Kodningstidspunkt

en: Encoding time.
da: Kodningstidspunkt.

en: Equalization
da: Equalisering

en: Equalization.
da: Equalisering.

en: Equalization 2
da: Equalisering 2

en: Equalisation curve predefine within the audio file.
da: Prædefineret equaliseringskurve fra lydfilen.

en: Event Timing
da: Timing af begivenhed

en: Event timing codes.
da: Timingkoder for begivenhed.

en: File Owner
da: Filejer

en: File owner.
da: Filejer.

en: File Type
da: Filtype

en: File type.
da: Filtype.

en: Frames
da: Billeder

en: Number of frames.
da: Antal billeder.

en: General Object
da: Generelt objekt

en: General encapsulated object.
da: Generelt indkapslet objekt.

en: Grouping Registration
da: Grupperingsregistrering

en: Group identification registration.
da: Registrering af gruppeidentifikation.

en: Initial Key
da: Startnøgle

en: Initial key.
da: Startnøgle.

en: Involved People
da: Involverede mennesker

en: Involved people list.
da: Liste af involverede mennesker.

en: Language.
da: Sprog.

en: Linked Info
da: Linket information

en: Linked information.
da: Linket information.

en: Lyricist
da: Tekstforfatter

en: Lyricist.
da: Tekstforfatter.

en: Media Type
da: Medietype

en: Media type.
da: Medietype.

en: Mix Artist
da: Mikserkunstner

en: Interpreted, remixed, or otherwise modified by.
da: Fortolket, remikset eller på anden vis ændret af.

en: Mood
da: Stemning

en: Mood.
da: Stemning.

en: MPEG Lookup
da: MPEG-opslag

en: MPEG location lookup table.
da: Opslagstabel for MPEG-placering.

en: Musician Credit List
da: Liste over medvirkende musikere

en: Musician credits list.
da: Liste over medvirkende musikere.

en: Net Radio Owner
da: Ejer af netradio

en: Internet radio station owner.
da: Ejer af internetradiostation.

en: Net Radiostation
da: Netradiostation

en: Internet radio station name.
da: Navn på internetradiostation.

en: Original Album
da: Originalt album

en: Original album.
da: Originalt album.

en: Original Artist
da: Original kunstner

en: Original artist.
da: Original kunstner.

en: Original File Name
da: Originalt filnavn

en: Original file name.
da: Originalt filnavn.

en: Original Lyricist
da: Oprindelig tekstforfatter

en: Original lyricist.
da: Oprindelig tekstforfatter.

en: Original Release Time
da: Originalt udgivelsestidspunkt

en: Original release time.
da: Originalt udgivelsestidspunkt.

en: Original Year
da: Originalt år

en: Original release year.
da: Originalt udgivelsesår.

en: Ownership
da: Ejerskab

en: Ownership frame.
da: Ramme for ejerskab.

en: Part of a Set
da: Del af en samling

en: Part of a set the audio came from.
da: Del af en samling, lyden kom fra.

en: Performer Sort Order
da: Sorteringsorden for optrædende

en: Performer sort order.
da: Sorteringsorden for optrædende.

en: Picture
da: Billede

en: Attached picture.
da: Vedlagt billede.

en: Play Counter
da: Afspilningstal

en: Number of times a file has been played.
da: Antallet af gange, en fil er blevet afspillet.

en: Playlist Delay
da: Forsinkelse på afspilningsliste

en: Playlist delay.
da: Forsinkelse på afspilningsliste.

en: Rating of the audio file.
da: Bedømmelse af lydfilen.

en: Position Sync
da: Positionssynkronisering

en: Position synchronisation frame.
da: Positionssynkroniseringsbillede.

en: Private
da: Privat

en: Private frame.
da: Privat billede.

en: Produced Notice
da: Produktionsnotits

en: Produced notice.
da: Produktionsnotits.

en: Publisher.
da: Udgiver.

en: Recording Dates
da: Optagelsesdatoer

en: Recording dates.
da: Optagelsesdatoer.

en: Recording Time
da: Optagelsestidspunkt

en: Recording time.
da: Optagelsestidspunkt.

en: Release Time
da: Udgivelsestidspunkt

en: Release time.
da: Udgivelsestidspunkt.

en: Reverb
da: Rumklang

en: Reverb.
da: Rumklang.

en: Set Subtitle
da: Angiv undertitel

en: Subtitle of the part of a set this track belongs to.
da: Undertitel for delen af en samling, som dette spor tilhører.

en: Signature
da: Underskrift

en: Signature frame.
da: Underskriftsbillede.

en: Size of the audio file in bytes, excluding the ID3 tag.
da: Størrelse af lydfilen i byte, eksklusive ID3-mærket.

en: Song length
da: Sangens længde

en: Length of the song in milliseconds.
da: Længden af sangen i millisekunder.

en: Subtitle
da: Undertitel

en: Subtitle.
da: Undertitel.

en: Synchronized Lyrics
da: Synkroniseret sangtekst

en: Synchronized lyric.
da: Synkroniseret sangtekst.

en: Synchronized Tempo
da: Synkroniseret tempo

en: Synchronized tempo codes.
da: Synkroniserede tempokoder.

en: Tagging Time
da: Mærkningstidspunkt

en: Tagging time.
da: Mærkningstidspunkt.

en: Terms of Use
da: Brugsbetingelser

en: Terms of use.
da: Brugsbetingelser.

en: Time
da: Tid

en: Time.
da: Tid.

en: Title Sort Order
da: Sorteringsorden for titel

en: Title sort order.
da: Sorteringsorden for titel.

en: Unique File ID
da: Unikt fil-id

en: Unique file identifier.
da: Unikt filidentifikationsmærke.

en: Unsynchronized Lyrics
da: Usynkroniseret sangtekst

en: Unsynchronized lyric.
da: Usynkroniseret sangtekst.

en: User Text
da: Brugertekst

en: User defined text information.
da: Brugerdefineret informationstekst.

en: Volume Adjustment
da: Lydstyrkejustering

en: Relative volume adjustment.
da: Relativ lydstyrkejustering.

en: Volume Adjustment 2
da: Lydstyrkejustering 2

en: WWW Artist
da: WWW Kunstner

en: Official artist.
da: Officiel kunstner.

en: WWW Audio File
da: WWW Lydfil

en: Official audio file webpage.
da: Officiel webside for lydfil.

en: WWW Audio Source
da: WWW Lydkilde

en: Official audio source webpage.
da: Officiel webside for lydkilde.

en: WWW Commercial Info
da: WWW Kommerciel information

en: URL pointing at a webpage containing commercial information.
da: URL til webside, der indeholder kommerciel information.

en: WWW Copyright
da: WWW Ophavsret

en: URL pointing at a webpage that holds copyright.
da: URL til webside, der indeholder ophavsretsinformation.

en: WWW Payment
da: WWW Betaling

en: URL pointing at a webpage that will handle the process of paying for this file.
da: URL til webside, der kan håndtere betalingsprocessen for denne fil.

en: WWW Publisher
da: WWW Udgiver

en: URL pointing at the official webpage for the publisher.
da: URL til udgiverens officielle webside.

en: WWW Radio Page
da: WWW-radioside

en: Official internet radio station homepage.
da: Officiel hjemmeside for internetradiostation.

en: WWW User
da: WWW-bruger

en: User defined URL link.
da: Brugerdefineret URL-link.

en: Name of an album the image belongs to.
da: Navnet på et album, som billedet tilhører.

en: Embedded copyright message.
da: Indlejret ophavsretstekst.

en: Datetime image was originally created.
da: Tidspunktet for billedets oprindelige oprettelse.

en: Description of the image.
da: Beskrivelse af billedet.

en: The program used by the camera to set exposure when the picture is taken. EG Manual, Normal, Aperture priority etc.
da: Programmet, der bruges af kameraet til at indstille eksponering, når billedet tages. F.eks. manuel, normal, åbningsprioritet osv.

en: Exposure time used to capture the photo in seconds.
da: Eksponeringstid for billedoptagelse i sekunder.

en: Set to “1” if flash was fired.
da: Sæt til “1” hvis der blev brugt blitz.

en: Focal length of lens in mm.
da: Linsens brændvidde i mm.

en: Height
da: Højde

en: Height in pixels.
da: Højde i pixel.

en: ISO Speed
da: ISO-hastighed

en: ISO speed used to acquire the document contents. For example, 100, 200, 400, etc.
da: ISO-hastighed brugt til at etablere dataene. For eksempel 100, 200, 400, osv.

en: String of keywords.
da: Streng med nøgleord.

en: Make
da: Mærke

en: Make of camera used to take the image.
da: Mærket af kameraet, der har taget dette billede.

en: Metering mode used to acquire the image (IE Unknown, Average, CenterWeightedAverage, Spot, MultiSpot, Pattern, Partial).
da: Målingsmetode brugt til at optage billedet (f.eks. Unknown, Average, CenterWeightedAverage, Spot, MultiSpot, Pattern, Partial).

en: Model of camera used to take the image.
da: Model for det kamera, der blev brugt til at tage billedet.

en: Represents the orientation of the image wrt camera (IE “top,left” or “bottom,right”).
da: Repræsenterer orienteringen af billedet med hensyn til kameraet (f.eks. “top,left” eller “bottom,right”).

en: Software used to produce/enhance the image.
da: Software, der blev brugt til at producere/redigere billedet.

en: Title of image.
da: Billedtitel.

en: White balance setting of the camera when the picture was taken (auto or manual).
da: Hvidbalanceindstilling for kameraet, da billedet blev taget (auto eller manuel).

en: Width
da: Bredde

en: Width in pixels.
da: Bredde i pixel.

en: Action Advised
da: Handling tilrådes

en: The type of action that this object provides to a previous object. “01” Object Kill, “02” Object Replace, “03” Object Append, “04” Object Reference.
da: Typen af handling, som dette objekt tilgængeliggør for et tidligere objekt. “01” Object Kill, “02” Object Replace, “03” Object Append, “04” Object Reference.

en: ARM Identifier
da: ARM-identifikation

en: Identifies the Abstract Relationship Method (ARM).
da: Angiver Abstract Relationship-Metoden (ARM).

en: ARM Version
da: ARM-version

en: Identifies the version of the Abstract Relationship Method (ARM).
da: Angiver versionen af Abstract Relationship-Metoden (ARM).

en: Audio Duration
da: Lydvarighed

en: The running time of the audio data in the form HHMMSS.
da: Kørselstiden for lyddata på formen TTMMSS.

en: Audio Outcue
da: Lydsluttegn

en: The content at the end of the audio data.
da: Indholdet ved afslutningen på lyddataene.

en: Audio Sampling Rate
da: Lydsamplerate

en: The sampling rate in Hz of the audio data.
da: Samplerate i Hz for audiodataene.

en: Audio Sampling Resolution
da: Lydsampleopløsning

en: The number of bits in each audio sample.
da: Antallet af bit i hver audiosample.

en: Audio Type
da: Lydtype

en: The number of channels and type of audio (music, text, etc.) in the object.
da: Antallet af kanaler og typen af lyd (musik, tekst osv.) i objektet.

en: By-line
da: Forfatterangivelse

en: Name of the creator of the object, e.g. writer, photographer or graphic artist (multiple values allowed).
da: Navnet på ophavspersonen til objektet, f.eks. forfatter, fotograf eller kunstner (flere værdier tillades).

en: By-line Title
da: Forfatters titel

en: Title of the creator or creators of the object.
da: Titel for objektets ophavspersoner.

en: Caption, Abstract
da: Overskrift, abstract

en: A textual description of the data.
da: En tekstbeskrivelse af dataene.

en: Identifies the subject of the object in the opinion of the provider (Deprecated).
da: Identificerer subjektet for objektet ifølge formidlerens mening (forældet).

en: Coded Character Set
da: Kodet tegnsæt

en: Control functions used for the announcement, invocation or designation of coded character sets.
da: Kontrolfunktioner, som bruges til annoncering, anvendelse eller angivelse af kodede tegnsæt.

en: City
da: By

en: City of object origin.
da: Objektets ophavsby.

en: Confirmed Data Size
da: Bekræftet datastørrelse

en: Total size of the object data.
da: Samlet størrelse af objektdata.

en: Contact
da: Kontakt

en: The person or organization which can provide further background information on the object (multiple values allowed).
da: Personen eller organisationen, der kan give yderligere baggrundsinformation om objektet (flere værdier er tilladt).

en: Content Location Code
da: Indholdsplaceringskode

en: The code of a country/geographical location referenced by the content of the object (multiple values allowed).
da: Koden for et land eller geografisk område refereret af objektets indhold (flere værdier er tilladt).

en: Content Location Name
da: Stednavn for indhold

en: A full, publishable name of a country/geographical location referenced by the content of the object (multiple values allowed).
da: Et fuldt, offentligt navn for et land eller geografisk sted som refereres af objektets indhold (flere værdier tillades).

en: Copyright Notice
da: Ophavsretsbesked

en: Any necessary copyright notice.
da: Enhver nødvendig ophavsretsinformation.

en: Country Code
da: Landekode

en: The code of the country/primary location where the object was created.
da: Koden for landet eller det primære sted, hvor objektet blev oprettet.

en: Country Name
da: Landenavn

en: The name of the country/primary location where the object was created.
da: Navnet på landet eller det primære sted, hvor objektet blev oprettet.

en: Credit
da: Tak til

en: Identifies the provider of the object, not necessarily the owner/creator.
da: Identificerer objektets formidler, som ikke nødvendigvis er ejer/forfatter.

en: The date the intellectual content of the object was created rather than the date of the creation of the physical representation.
da: Datoen for skabelsen af objektets intellektuelle indhold, frem for datoen for skabelsen af den fysiske repræsentation.

en: Date Sent
da: Dato sendt

en: The day the service sent the material.
da: Datoen, hvorpå tjenesten sendte materialet.

en: Routing information.
da: Ruteinformation.

en: Digital Creation Date
da: Dato for digital oprettelse

en: The date the digital representation of the object was created.
da: Datoen hvorpå den digitale repræsentation af objektet blev oprettet.

en: Digital Creation Time
da: Digital oprettelsestid

en: The time the digital representation of the object was created.
da: Tidspunktet hvorpå den digitale repræsentation af objektet blev oprettet.

en: Editorial Update
da: Redaktionel opdatering

en: The type of update this object provides to a previous object. The link to the previous object is made using the ARM. “01” indicates an additional language.
da: Typen af opdatering, som dette objekt giver i forhold til et tidligere objekt. Linket til det tidligere objekt laves med ARM. “01” angiver et ekstra sprog.

en: Edit Status
da: Redigeringsstatus

en: Status of the object, according to the practice of the provider.
da: Status for objektet ifølge formidleren.

en: Envelope Number
da: Konvolutnummer

en: A number unique for the date and the service ID.
da: Et unikt tal for dato og tjeneste-id.

en: Envelope Priority
da: Konvolutprioritet

en: Specifies the envelope handling priority and not the editorial urgency. “1” for most urgent, “5” for normal, and “8” for least urgent. “9” is user-defined.
da: Angiver konvoluthåndteringsprioritet og ikke redaktionel prioritet. “1” for højeste prioritet, “5” for normal og “8” for laveste. “9” er brugerdefineret.

en: Expiration Date
da: Udløbsdato

en: Designates the latest date the provider intends the object to be used.
da: Angiver seneste dato, hvor formidleren mener, at objektet bør bruges.

en: Expiration Time
da: Udløbstidspunkt

en: Designates the latest time the provider intends the object to be used.
da: Angiver sidste tidspunkt, som formidleren mener, objektet bør bruges.

en: File Format
da: Filformat

en: File format of the data described by this metadata.
da: Filformat for dataene, der beskrives af denne metadata.

en: File Version
da: Filversion

en: Version of the file format.
da: Version af filformatet.

en: Fixture Identifier
da: Fikstur-identifikation

en: Identifies objects that recur often and predictably, enabling users to immediately find or recall such an object.
da: Identificerer objekter som optræder ofte og forudsigeligt, hvilket gør at brugere med det samme kan finde eller genindhente et sådant objekt.

en: Headline
da: Overskrift

en: A publishable entry providing a synopsis of the contents of the object.
da: En publicérbar indgang, som giver en oversigt over objektets indhold.

en: Image Orientation
da: Billedorientering

en: The layout of the image area: “P” for portrait, “L” for landscape, and “S” for square.
da: Layout for billedområdet: “P” for portræt, “L” for landskab og “S” for kvadratisk.

en: Image Type
da: Billedtype

en: The data format of the image object.
da: Dataformatet for billedobjektet.

en: Used to indicate specific information retrieval words (multiple values allowed).
da: Bruges til at angive specifikke ord til informationsindhentning (flere værdier tilladt).

en: Language Identifier
da: Sprogkode

en: The major national language of the object, according to the 2-letter codes of ISO 639:1988.
da: Det overordnede nationalsprog for objektet, givet som 2-bogstavskoder ifølge ISO 639:1988.

en: Maximum Object Size
da: Maksimal objektstørrelse

en: The largest possible size of the object if the size is not known.
da: Den maksimalt tilladte størrelse af objektet, hvis størrelsen ikke kendes.

en: Max Subfile Size
da: Maksimal underfilstørrelse

en: The maximum size for a subfile dataset containing a portion of the object data.
da: Den maksimale størrelse for et underfildatasæt indeholdende en del af objektdataene.

en: Model Version
da: Modelversion

en: Version of IIM part 1.
da: Version af IIM del 1.

en: Object Attribute Reference
da: Objektattributreference

en: Defines the nature of the object independent of the subject (multiple values allowed).
da: Angiver objektets natur uafhængigt af subjektet (flere værdier er tilladt).

en: Object Cycle
da: Objektcyklus

en: Where “a” is morning, “p” is evening, “b” is both.
da: Hvor “a” er morgen, “p” er aften, “b” er begge.

en: Object Name
da: Objektnavn

en: A shorthand reference for the object.
da: En forkortet reference for objektet.

en: Object Size Announced
da: Objektstørrelse erklæret

en: The total size of the object data if it is known.
da: Den samlede størrelse af objektdataene, hvis kendt.

en: Object Type Reference
da: Objekttypereference

en: Distinguishes between different types of objects within the IIM.
da: Skelner mellem forskellige typer af objekter indenfor IIM.

en: Originating Program
da: Ophavsprogram

en: The type of program used to originate the object.
da: Typen af objektets ophavsprogram.

en: Original Transmission Reference
da: Original transmissionsreference

en: A code representing the location of original transmission.
da: En kode, der repræsenterer det originale transmissionssted.

en: Preview Data
da: Data til forhåndsvisning

en: The object preview data.
da: Objektets forhåndsvisningsdata.

en: Preview File Format
da: Filformat til forhåndsvisning

en: Binary value indicating the file format of the object preview data.
da: Binær værdi, der angiver filformatet for objektets data til forhåndsvisning.

en: Preview File Format Version
da: Formatversion for fil til forhåndsvisning

en: The version of the preview file format.
da: Version for forhåndsvisningsfilformat.

en: Product ID
da: Produkt-id

en: Allows a provider to identify subsets of its overall service.
da: Lader en formidler identificere dele af overordnet tjeneste.

en: Program Version
da: Programversion

en: The version of the originating program.
da: Versionen af ophavsprogrammet.

en: Province, State
da: Provins, stat

en: The Province/State where the object originates.
da: Provinsen eller staten, hvorfra objektet stammer.

en: Rasterized Caption
da: Pixelbaseret overskrift

en: Contains rasterized object description and is used where characters that have not been coded are required for the caption.
da: Indeholder en pixelbaseret objektbeskrivelse, og bruges hvis tegn, der ikke er blevet kodet, kræves i overskriften.

en: Record Version
da: Record-udgave

en: Identifies the version of the IIM, Part 2.
da: Angiver versionen af IMM'en, del 2.

en: Reference Date
da: Referencedato

en: The date of a prior envelope to which the current object refers.
da: Dato for en tidligere konvolut, som det nuværende objekt refererer til.

en: Reference Number
da: Referencenummer

en: The Envelope Number of a prior envelope to which the current object refers.
da: Konvolutnummeret for en tidligere konvolut, det nuværende objekt refererer til.

en: Reference Service
da: Referencetjeneste

en: The Service Identifier of a prior envelope to which the current object refers.
da: Tjenesteidentifikation for en tidligere konvolut, som det nuværende objekt refererer til.

en: Designates the earliest date the provider intends the object to be used.
da: Angiver tidligste dato, hvor formidleren mener, objektet bør bruges.

en: Designates the earliest time the provider intends the object to be used.
da: Angiver tidligste tidspunkt, hvor formidleren mener, objektet bør bruges.

en: Service Identifier
da: Tjenesteidentifikation

en: Identifies the provider and product.
da: Identificerer formidler og produkt.

en: Size Mode
da: Størrelsestilstand

en: Set to 0 if the size of the object is known and 1 if not known.
da: Sæt til 0 hvis objektets størrelse kendes, og 1 ellers.

en: Source
da: Kilde

en: The original owner of the intellectual content of the object.
da: Den originale ejer af det intellektuelle indhold af dette objekt.

en: Special Instructions
da: Specialinstruktioner

en: Other editorial instructions concerning the use of the object.
da: Andre redaktionelle instruktioner om objektets brug.

en: Subfile
da: Underfil

en: The object data itself. Subfiles must be sequential so that the subfiles may be reassembled.
da: Selve objektets data. Underfiler skal være sekventielle, så underfilerne kan genetableres.

en: Subject Reference
da: Subjektreference

en: A structured definition of the subject matter. It must contain an IPR, an 8 digit Subject Reference Number and an optional Subject Name, Subject Matter Name, and Subject Detail Name each separated by a colon (:).
da: En struktureret definition af emnet (subject matter). Skal indeholde en IPR, et Subject Reference Number på 8 cifre og valgfrit Subject Name, Subject Matter Name samt Subjet Detail Name hver adskilt af kolon (:).

en: Sub-location
da: Underplacering

en: The location within a city from which the object originates.
da: Placeringen inden for en by hvorfra objektet kommer.

en: Supplemental Category
da: Supplerende kategori

en: Further refines the subject of the object (Deprecated).
da: Præciserer objektets subjekt yderligere (forældet).

en: Time Created
da: Ophavstidspunkt

en: The time the intellectual content of the object was created rather than the date of the creation of the physical representation (multiple values allowed).
da: Tidspunktet for skabelsen af objektets intellektuelle indhold, frem for datoen for skabelsen af den fysiske repræsentation (flere værdier tilladt).

en: Time Sent
da: Forsendelsestidspunkt

en: The time the service sent the material.
da: Tidspunktet hvorpå tjenesten sendte materialet.

en: Unique Name of Object
da: Unikt navn på objektet

en: An eternal, globally unique identification for the object, independent of provider and for any media form.
da: En evig, globalt unik identifikation for objektet, som er uafhængig af formidler og gælder enhvert medie.

en: Urgency
da: Prioritet

en: Specifies the editorial urgency of content and not necessarily the envelope handling priority. “1” is most urgent, “5” normal, and “8” least urgent.
da: Angiver redaktionel prioritet for indholdet, og ikke nødvendigvis konvoluthåndteringsprioriteten. “1” er højeste prioritet, “5” normal, og “8” er laveste prioritet.

en: Writer/Editor
da: Forfatter/redaktør

en: The name of the person involved in the writing, editing or correcting the object or caption/abstract (multiple values allowed).
da: Navnet på personen involveret i skrivearbejde, redigering eller korrektur af objektet eller beskrivelse/abstract (flere værdier tilladt).

en: Page Size
da: Sidestørrelse

en: Page size format.
da: Format for sidestørrelse.

en: Page Width
da: Sidebredde

en: Page width in mm.
da: Sidebredde i mm.

en: Page Height
da: Sidehøjde

en: Page height in mm.
da: Sidehøjde i mm.

en: PDF Version
da: PDF-version

en: The PDF version of the document.
da: Dokumentets PDF-version.

en: Producer
da: Generator

en: The application that converted the document to PDF.
da: Programmet, der konverterede dokumentet til PDF.

en: Embedded Files
da: Indlejrede filer

en: Number of embedded files in the document.
da: Antallet af indlejrede filer i dokumentet.

en: Fast Web View
da: Hurtig netvisning

en: Set to “1” if optimized for network access.
da: Sæt til “1” hvis optimeret til netværksadgang.

en: Printing
da: Udskrivbar

en: Set to “1” if printing is allowed.
da: Sæt til “1” hvis udskrivning er tilladt.

en: Printing in High Resolution
da: Udskrift i høj opløsning

en: Set to “1” if high resolution printing is allowed.
da: Sæt til “1” hvis højopløsningsudskrift tillades.

en: Copying
da: Kopiering

en: Set to “1” if copying the contents is allowed.
da: Sæt til “1” hvis kopiering af indholdet er tilladt.

en: Modifying
da: Ændring

en: Set to “1” if modifying the contents is allowed.
da: Sæt til “1” hvis ændring af indholdet er tilladt.

en: Document Assembly
da: Dokumentsammensætning

en: Set to “1” if inserting, rotating, or deleting pages and creating navigation elements is allowed.
da: Sæt til “1” hvis indsættelse, rotation eller sletning af sider, og oprettelse af navigationselementer, er tilladt.

en: Commenting
da: Kommentering

en: Set to “1” if adding or modifying text annotations is allowed.
da: Sæt til “1” hvis det er tilladt at tilføje eller ændre tekstnoter.

en: Form Filling
da: Skemaudfyldning

en: Set to “1” if filling of form fields is allowed.
da: Sæt til “1” hvis udfyldning af felter er tilladt.

en: Accessibility Support
da: Tilgængelighedsunderstøttelse

en: Set to “1” if accessibility support (e.g. screen readers) is enabled.
da: Sæt til “1” hvis tilgængelighedsunderstøttelse såsom skærmoplæsere er slået til.

en: Contact information for the creators or distributors of the track.
da: Kontaktinformation til ophavspersonerne eller distributørerne for sporet.

en: License
da: Licens

en: License information.
da: Licensinformation.

en: Location
da: Sted

en: Location where track was recorded.
da: Sted hvor sporet blev optaget.

en: Maximum bitrate
da: Maksimal bitrate

en: Maximum bitrate in kbps.
da: Maksimal bitrate i kbps.

en: Minimum bitrate
da: Minimal bitrate

en: Minimum bitrate in kbps.
da: Minimal bitrate i kbps.

en: Nominal bitrate
da: Nominel bitrate

en: Nominal bitrate in kbps.
da: Nominel bitrate i kbps.

en: Organization
da: Organisation

en: Organization producing the track.
da: Organisation, der producerede sporet.

en: Vendor
da: Forhandler

en: Vorbis vendor ID.
da: Id for Vorbis-forhandler.

en: Vorbis Version
da: Vorbis-version

en: Vorbis version.
da: Vorbis-udgave.

en: Audio
da: Lyd

en: Image
da: Billede

en: unsupported tag (suppressed %ld B of binary data)
da: mærke understøttes ikke (%ld B binær data undertrykt)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Portrait
da: %s, portræt

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Landscape
da: %s, landskab

en: Joint stereo
da: Forenet stereo

en: Dual channel
da: To kanaler

en: Single channel
da: Enkelt kanal

en: Undefined
da: Udefineret

en: Layer I
da: Lag I

en: Layer II
da: Lag II

en: Layer III
da: Lag III

en: Reserved
da: Reserveret

en: None
da: Ingen

en: Failed to change working directory to a temporary directory.
da: Kunne ikke ændre arbejdsmappe til en midlertidig mappe.

en: Failed to create a directory in which to store temporary files.
da: Kunne ikke oprette en mappe til lagring af midlertidige filer.

en: Creating directory %s…
da: Opretter mappen %s …

en: Failed to create the directory %s: %s
da: Kunne ikke oprette mappen %s: %s

en: There was an error displaying help.
da: Der opstod en fejl under visning af hjælp.
