gnome-commander - en to ca translation catalogue (1861 entries)

en: Two-pane file manager
ca: Un gestor de fitxers amb dues subfinestres

en: GNOME Commander is a “two-pane” graphical file manager for the GNOME desktop environment. It features separate tabs for each pane, setting up custom device buttons, bookmark manager, fully integrated commandline, file quick search, an internal image viewer, a powerful batch renaming tool, and FTP and Samba access.
ca: GNOME Commander és un gestor de fitxers gràfic amb «dues subfinestres» per l'entorn d'escriptori del GNOME. Disposa de pestanyes separades per a cada finestra, configuració de botons personalitzada pel dispositiu, gestor de punts d'interès, línia d'ordres totalment integrada, cerca ràpida de fitxers, visor d'imatges intern, una potent eina per a canviar els noms per lots i, accés FTP i Samba.

en: GNOME Commander aims to advanced users who like to focus on precise file management, working in parallel through special applications, and running smart commands.
ca: GNOME Commander té com a objectiu els usuaris avançats que vulguin centrar-se en una gestió precisa de fitxers, treballant en paral·lel mitjançant aplicacions especials i executant comandes intel·ligents.

en: A two paned file manager
ca: Un gestor de fitxers amb dues subfinestres

en: List of advanced rename tool profiles
ca: Llista dels perfils de l'eina avançada per a canviar noms

en: The entries in this array represent the profiles in the advanced rename tool with specific settings for each profile.
ca: Les entrades d'aquesta matriu representen els perfils de l'eina avançada per a canviar noms amb la configuració específica de cada perfil.

en: Advanced rename tool window width
ca: Amplada de la finestra de l'eina avançada per a canviar el nom

en: This option defines the width of the advanced rename tool window.
ca: Aquesta opció defineix l'amplada de la finestra de l'eina avançada per a canviar el nom.

en: Advanced rename tool window height
ca: Alçària de la finestra de l'eina avançada de canvi de nom

en: This option defines the height of the advanced rename tool window.
ca: Aquesta opció defineix l'alçària de la finestra de l'eina avançada per a canviar el nom.

en: Advanced rename tool template history
ca: Historial avançat de plantilles d'eines per a canviar el nom

en: This string array represents the history of templates in the advanced rename tool.
ca: Aquesta matriu de cadenes representa l'historial de les plantilles a l'eina de canvi de nom avançada.

en: History of visited directories
ca: Historial de directoris visitats

en: This string array represents the history of visited directories.
ca: Aquesta matriu de cadenes representa l'historial dels directoris visitats.

en: Use default font
ca: Utilitza el tipus de lletra predeterminada

en: Whether to use the system's default fixed width font for the file panels instead of a font specific to gnome-commander.
ca: Si utilitzeu el tipus de lletra d'amplada fixa del sistema per als panells de fitxers en lloc d'un tipus de lletra específic per a gnome-command.

en: Panel font
ca: Font de les finestres

en: A custom font that will be used for the file panes if the “Use default font” option is turned off.
ca: S'utilitzarà un tipus de lletra personalitzat per a les finestres de fitxers si l'opció "Utilitza la lletra predeterminada" està desactivada.

en: Filesize display mode
ca: Mode de visualització del fitxer

en: Defines how the filesize will be displayed in the associated pane column.
ca: Defineix com es mostrarà la mida de fitxer a la columna de la finestra associada.

en: Permission display mode
ca: Mode de visualització dels permisos

en: Defines how the file permission will be displayed in the associated pane column.
ca: Defineix com es mostrarà el permís de fitxer a la columna de la finestra associada.

en: Graphical layout mode
ca: Mode de disposició gràfic

en: Defines the icon style of files and folders in the file panes.
ca: Defineix l'estil de la icona dels fitxers i les carpetes a les finestres dels fitxers.

en: List row height
ca: Llista l'alçària de la fila

en: Defines the height of a row in the file pane.
ca: Defineix l'alçària d'una fila a la finestra dels fitxers.

en: Date format
ca: Format de la data

en: Format of the date in the file pane.
ca: Format de la data a les finestres dels fitxers.

en: List font
ca: Llista els tipus de lletra

en: The font in the file panes.
ca: El tipus de lletra a les finestres dels fitxers.

en: Extension display mode
ca: Mode de visualització ampliat

en: Defines where the file name extension is displayed.
ca: Defineix on es mostra l'extensió de fitxer.

en: Left mouse button mode
ca: Mode botó esquerre del ratolí

en: Number of left mouse button clicks for opening a file or folder.
ca: Nombre de clics al botó esquerre del ratolí per a obrir un fitxer o carpeta.

en: Defines if a click on an unselected item unselects already selected items.
ca: Defineix si en fer clic en un element no seleccionat ho deixen d'estar els elements ja seleccionats.

en: Right mouse button mode
ca: Mode botó dret del ratolí

en: Defines what happens when the right mouse button is clicked on an item.
ca: Defineix què passa quan es fa clic amb el botó dret del ratolí sobre un element.

en: Icon size
ca: Mida de la icona

en: Size of icons in the file pane.
ca: Mida de les icones a la finestra de fitxers.

en: Device icon size
ca: Mida de la icona del dispositiu

en: Icon size in the device list.
ca: Mida de la icona en el llistat de dispositius.

en: Icon scale quality
ca: Qualitat de l'escala d'icones

en: Describes the different interpolation modes that can be used with the scaling functions.
ca: Descriu els diferents modes d'interpolació que es poden utilitzar amb les funcions d'escala.

en: MIME icon directory
ca: Directori d'icones MIME

en: Directory in which MIME icons are located.
ca: Directori en què es troben les icones MIME.

en: Command line history
ca: Historial de la línia d'ordres

en: This string array represents the history of commands executed in the command line.
ca: Aquesta matriu de cadenes representa l'historial d'ordres executades a la línia d'ordres.

en: Command line history length
ca: Llargada de l'historial de la línia d'ordres

en: Horizontal orientation
ca: Orientació horitzontal

en: Defines if the orientation of the file panes should be horizontal or not.
ca: Defineix si l'orientació de les finestres dels fitxers han de ser horitzontals o no.

en: GUI update rate
ca: Índex d'actualització de la GUI

en: Update rate of the graphical user interphase in 1/1000ths of a second.
ca: Velocitat d'actualització de la interfície gràfica d'usuari en 1/1000 de segon.

en: Show device buttons
ca: Mostra els botons de dispositiu

en: Defines if device buttons are shown.
ca: Defineix si es mostren els botons del dispositiu.

en: Show device list
ca: Mostra la llista de dispositius

en: Defines if the list of devices is shown.
ca: Defineix si es mostra la llista de dispositius.

en: Show command line
ca: Mostra la línia d'ordres

en: Defines if command line is shown.
ca: Defineix si es mostra la línia d'ordres.

en: Show toolbar
ca: Mostra la barra d'eines

en: Defines if the toolbar is shown.
ca: Defineix si es mostra la barra d'eines.

en: Show buttonbar
ca: Mostra la barra de botons

en: Defines if the buttonbar is shown.
ca: Defineix si es mostra la barra de botons.

en: Symlink string
ca: Cadena de l'enllaç simbòlic

en: This string defines the default name of a newly created symlink. Leave the string empty to use the default value which is hard coded into the program code. A “%s” will be expanded to the item name for which a link should be created.
ca: Aquesta cadena defineix el nom predeterminat d'un enllaç de creació recent. Deixeu la cadena buida per a utilitzar el valor per defecte que està codificat en el codi del programa. Un «%s» s'ampliarà al nom de l'element per al qual s'hauria de crear un enllaç.

en: Main window horizontal position
ca: Finestra principal posició horitzontal

en: Position of the main window in horizontal direction.
ca: Posició de la finestra principal en sentit horitzontal.

en: Main window vertical position
ca: Posició vertical de la finestra principal

en: Position of the main window in vertical direction.
ca: Posició de la finestra principal en direcció vertical.

en: Main window width
ca: Amplada de la finestra principal

en: This option defines the width of the main window.
ca: Aquesta opció defineix l'amplada de la finestra principal.

en: List of bookmarks
ca: Llistat de punts d'interès

en: Each entry in this list represents a bookmark.
ca: Cada entrada d'aquesta llista representa un punt d'interès.

en: This option defines the width of the bookmarks window.
ca: Aquesta opció defineix l'amplada de la finestra de punts d'interès.

en: This option defines the height of the bookmarks window.
ca: Aquesta opció defineix l'alçària de la finestra de punts d'interès.

en: List of connections
ca: Llista de connexions

en: Each entry in this list represents a connection.
ca: Cada entrada d'aquesta llista representa una connexió.

en: Main window height
ca: Alçària de la finestra principal

en: This option defines the height of the main window.
ca: Aquesta opció defineix l'alçària de la finestra principal.

en: Options dialog width
ca: Amplada del diàleg d'opcions

en: This setting defines the width of the options dialog window.
ca: Aquesta configuració defineix l'amplada de la finestra de diàleg d'opcions.

en: Options dialog height
ca: Opcions alçària del diàleg

en: This setting defines the height of the options dialog window.
ca: Aquest paràmetre defineix l'alçària de la finestra de diàleg d'opcions.

en: Width of icon column
ca: Amplada de la columna de la icona

en: This option defines the width of the icon column.
ca: Aquesta opció defineix l'amplada de la columna de la icona.

en: Width of name column
ca: Amplada de la columna de nom

en: This option defines the width of the name column.
ca: Aquesta opció defineix l'amplada de la columna de nom.

en: Width of extension column
ca: Amplada de la columna d'extensió

en: This option defines the width of the extension column.
ca: Aquesta opció defineix l'amplada de la columna d'extensió.

en: Width of directory column
ca: Amplada de la columna del directori

en: This option defines the width of the directory column.
ca: Aquesta opció defineix l'amplada de la columna del directori.

en: Width of size column
ca: Amplada de la columna de mida

en: This option defines the width of the size column.
ca: Aquesta opció defineix l'amplada de la columna de mida.

en: Width of date column
ca: Amplada de la columna data

en: This option defines the width of the date column.
ca: Aquesta opció defineix l'amplada de la columna de data.

en: Width of permissions column
ca: Amplada de la columna de permisos

en: This option defines the width of the permissions column.
ca: Aquesta opció defineix l'amplada de la columna de permisos.

en: Width of owner column
ca: Amplada de la columna pròpia

en: This option defines the width of the owner column.
ca: Aquesta opció defineix l'amplada de la columna de pròpia.

en: Width of group column
ca: Amplada de la columna del grup

en: This option defines the width of the group column.
ca: Aquesta opció defineix l'amplada de la columna del grup.

en: List of keybindings
ca: Llista de dreceres de teclat

en: Each entry in this list represents a keybinding.
ca: Cada entrada d'aquesta llista representa una drecera de teclat.

en: Main window state
ca: Estat de la finestra principal

en: The number represents the main window state, e.g. “maximized”, “fullscreen”, etc. and is calculated internally.
ca: El nombre representa l'estat de la finestra principal, per exemple «maximitzat», «pantalla completa», etc., i es calcula internament.

en: Middle mouse button mode
ca: Mode botó del mig del ratolí

en: Defines what happens when the middle mouse button is clicked.
ca: Defineix què passa quan es fa clic al botó del mig del ratolí.

en: Save directories on exit
ca: Desa els directoris en sortir

en: Defines if the current directories are opened again when GNOME Commander is restarted.
ca: Defineix si els directoris actuals es tornen a obrir quan es reinicia el GNOME Commander.

en: Save tabs on exit
ca: Desa les pestanyes en sortir

en: Defines if the current open tabs are opened again when GNOME Commander is restarted.
ca: Defineix si les pestanyes actuals obertes es tornen a obrir quan es reinicia el GNOME Commander.

en: Save directory history on exit
ca: Desa l'historial de directoris en sortir

en: Defines if the history of visited directories is saved on exit.
ca: Defineix si es guarda l'historial de directoris visitats en sortir.

en: Save commandline history on exit
ca: Desar l'historial de les línies d'ordres en sortir

en: Defines if the history of commands in the commandline is saved on exit.
ca: Defineix si es guarda l'historial d'ordres de la línia d'ordres en sortir.

en: Save search history on exit
ca: Desa l'historial de cerques en sortir

en: Defines if the history of search patterns is saved on exit.
ca: Defineix si es guarda l'historial dels patrons de cerca en sortir.

en: Always show tab bar
ca: Mostra sempre la barra de pestanyes

en: Defines if the tab bar is always shown.
ca: Defineix si sempre es mostra la barra de pestanyes.

en: Tab lock indicator
ca: Indicador de bloqueig de pestanyes

en: Defines the style of the tab lock indicator.
ca: Defineix l'estil de l'indicador de bloqueig de pestanyes.

en: Case sensitive sorting
ca: Ordenació diferenciant majúscules i minúscules

en: This option defines if sorting should be case sensitive.
ca: Aquesta opció defineix si l'ordenació ha de diferenciar entre majúscules i minúscules.

en: Select directories when all is marked
ca: Selecciona els directoris quan tot està marcat

en: This option defines if directories will be marked when all items in a file pane should be marked.
ca: Aquesta opció defineix si es marcaran els directoris quan s'han de marcar tots els elements d'una finestra de fitxers.

en: Allow multiple instances
ca: Permetre múltiples instàncies

en: This option defines if multiple instances are allowed.
ca: Aquesta opció defineix si es permeten múltiples instàncies.

en: Quick search exact match begin
ca: Inicia la coincidència exacta de la cerca ràpida

en: This option defines if quick search should match explicitly at the beginning of an item name.
ca: Aquesta opció defineix si la cerca ràpida ha de coincidir explícitament al començament del nom d'un ítem.

en: Quick search exact match end
ca: Final de coincidència exacte de cerca ràpida

en: This option defines if quick search should match explicitly at the end of an item name.
ca: Aquesta opció defineix si la cerca ràpida ha de coincidir explícitament al final del nom d'un ítem.

en: Only device icons
ca: Només icones de dispositiu

en: This option defines if only device icons should be shown instead of icons and text label.
ca: Aquesta opció defineix si només s'han de mostrar les icones del dispositiu en lloc de les icones i l'etiqueta de text.

en: Skip device mounting
ca: Saltar el muntatge del dispositiu

en: This option defines if mounting of devices should be skipped when they are opened.
ca: Aquesta opció defineix si s'ha de saltar el muntatge de dispositius quan s'obren.

en: Main menu visibility
ca: Visibilitat del menú principal

en: This option defines if the main menu is visible or not.
ca: Aquesta opció defineix si el menú principal és visible o no.

en: Quick search shortcut
ca: Drecera de cerca ràpida

en: This option defines the shortcut for quick search.
ca: Aquesta opció defineix la drecera per a una cerca ràpida.

en: List of file tabs
ca: Llista de pestanyes de fitxers

en: The entries in this list are used for restoring the tabs from the last session.
ca: Les entrades d'aquesta llista s'utilitzen per a restaurar les pestanyes de la darrera sessió.

en: List of devices
ca: Llista de dispositius

en: The entries in this list represent the devices configured by the user.
ca: Les entrades d'aquesta llista representen els dispositius configurats per l'usuari.

en: List of favorite apps
ca: Llista d'aplicacions preferides

en: The entries in this list represent the favorite apps configured by the user.
ca: Les entrades d'aquesta llista representen les aplicacions preferides configurades per l'usuari.

en: Search window width
ca: Amplada de la finestra de cerca

en: This option defines the width of the search window.
ca: Aquesta opció defineix l'amplada de la finestra de cerca.

en: Search window height
ca: Alçària de la finestra de cerca

en: This option defines the height of the search window.
ca: Aquesta opció defineix l'alçada de la finestra de cerca.

en: Search window is transient
ca: La finestra de cerca és transitòria

en: Defines if the search window is transient or if it can be minimized and moved behind the main window.
ca: Defineix si la finestra de cerca és transitòria o si es pot minimitzar i desplaçar-se per darrere de la finestra principal.

en: Search text history
ca: Cerca l'historial de text

en: This string array represents the history of text searches in the search tool.
ca: Aquesta matriu de cadenes representa l'historial de les cerques de text a l'eina de cerca.

en: Search pattern history
ca: Historial de patrons de cerca

en: This string array represents the history of regular expression searches in the search tool.
ca: Aquesta matriu de cadenes representa l'historial de cerques regulars d'expressions a l'eina de cerca.

en: List of search tool profiles
ca: Llista de perfils d'eines de cerca

en: The entries in this array represent the profiles in the search tool with specific settings for each profile.
ca: Les entrades d'aquesta matriu representen els perfils de l'eina de cerca amb configuració específica per a cada perfil.

en: Unified resource identifier for quick connections.
ca: Identificador de recursos unificat URI per a connexions ràpides.

en: Password for anonymous FTP connections
ca: Contrasenya per a connexions FTP anònimes

en: This string defines the password for anonymous FTP connections.
ca: Aquesta cadena defineix la contrasenya per a connexions FTP anònimes.

en: Confirm delete
ca: Confirmeu la supressió

en: Defines if deletion of an item should be confirmed.
ca: Defineix si s'ha de confirmar l'eliminació d'un element.

en: Delete default
ca: Suprimeix el valor predeterminat

en: This setting defines the default active option in the delete confirmation dialog.
ca: Aquesta configuració defineix l'opció activa predeterminada al diàleg de confirmació de l'eliminació.

en: Confirm copy overwrite
ca: Confirmeu la sobreescriptura de la còpia

en: Confirm move overwrite
ca: Confirmeu la sobreescriptura del moviment

en: This option defines the default behavior when items will be overwritten by a move command.
ca: Aquesta opció defineix el comportament predeterminat quan els articles se sobreescriuen mitjançant una ordre moure.

en: Confirm mouse drag and drop
ca: Confirmeu l'arrossegar i deixar anar del ratolí

en: This option defines the behavior of mouse drag and drop operations.
ca: Aquesta opció defineix el comportament de les operacions d'arrossegar i deixar anar el ratolí.

en: Hide unknown filetypes
ca: Amagueu els tipus de fitxer desconeguts

en: Hide files which type does not match to one of the other types.
ca: Amaga els arxius si el seu tipus no coincideix amb cap dels altres tipus.

en: Hide regular files
ca: Amaga els fitxers habituals

en: Hide directories
ca: Amaga els directoris

en: Hide FIFO pipes
ca: Amaga les canonades FIFO

en: Hide sockets
ca: Amaga els sòcols

en: Hide character devices
ca: Oculta els dispositius de caràcter

en: Hide block devices
ca: Amaga els dispositius de blocs

en: Hide symbolic links
ca: Amaga els enllaços simbòlics

en: Hide files and folders starting with a dot
ca: Amaga els fitxers i les carpetes que comencin per un punt

en: Hide backup files
ca: Amaga els fitxers de còpia de seguretat

en: Hide all files with a suffix defined as the backup pattern.
ca: Amaga tots els fitxers amb un sufix definit com a patró de còpia de seguretat.

en: Backup file pattern
ca: Patró de fitxer de còpia de seguretat

en: The given string defines suffixes (separated by semicolon) for files which should be filtered out if backup files should be hidden.
ca: La cadena indicada defineix els sufixos (separats per punt i coma) dels fitxers que han de filtrar-se si els fitxers de còpia de seguretat han d'amagar-se.

en: Do not download files
ca: No descarreguis fitxers

en: This option defines if remote files should be downloaded before opened by external programs.
ca: Aquesta opció defineix si els fitxers remots han de descarregar-se abans d'obrir-se amb programes externs.

en: Use internal viewer
ca: Utilitza el visualitzador intern

en: This option defines if the internal viewer should be used by default.
ca: Aquesta opció defineix si el visualitzador intern ha d'utilitzar-se per defecte.

en: Viewer command
ca: Ordre del visualitzador

en: This string defines the command for starting the (external) viewer.
ca: Aquesta cadena defineix l'ordre d'inici del visualitzador (extern).

en: Editor command
ca: Ordre de l'editor

en: This string defines the command for starting the editor.
ca: Aquesta cadena defineix l'ordre d'inici de l'editor.

en: Differ command
ca: Ordre del diferenciador

en: This string defines the command for starting the diff tool.
ca: Aquesta cadena defineix l'ordre d'inici de l'eina diferenciadora.

en: Leave terminal open
ca: Deixar el terminal obert

en: This option defines if a terminal window should stay open after a command finishes inside of it.
ca: Aquesta opció defineix si una finestra del terminal hauria de romandre oberta un cop finalitzi una ordre.

en: Command for opening a terminal
ca: Ordre per a obrir un terminal

en: This string defines the command for opening a terminal.
ca: Aquesta cadena defineix l'ordre d'obertura d'un terminal.

en: Command for execution in terminal
ca: Ordre d'execució en terminal

en: This string defines the command for executing another command in a terminal.
ca: Aquesta cadena defineix l'ordre d'execució d'una altra ordre en un terminal.

en: Send to command
ca: Enviar a ordres

en: This string defines the command for sending files to a receiver.
ca: Aquesta cadena defineix l'ordre per a enviar fitxers a un receptor.

en: Color theme
ca: Tema del color

en: This option defines the current color theme.
ca: Aquesta opció defineix el tema actual del color.

en: Normal foreground color
ca: Color del primer pla normal

en: Normal foreground color in custom mode.
ca: Color del primer pla normal en mode personalitzat.

en: Normal background color
ca: Color del fons de pantalla normal

en: Normal background color in custom mode.
ca: Color del fons de pantalla normal en mode personalitzat.

en: Alternate foreground color
ca: Alterna color de primer pla

en: Alternate foreground color in custom mode.
ca: Alterna color de primer pla en mode personalitzat.

en: Alternate background color
ca: Alterna color del fons de pantalla

en: Alternate background color in custom mode.
ca: Alterna color del fons de pantalla en mode personalitzat.

en: Selection foreground color
ca: Seleccionar color de primer pla

en: Foreground color for selections in custom mode.
ca: Color de primer pla per a seleccions en mode personalitzat.

en: Selection background color
ca: Selecciona el color de fons

en: Background color for selections in custom mode.
ca: Color de fons per a seleccions en mode personalitzat.

en: Cursor foreground color
ca: Color de primer pla del cursor

en: Cursor foreground color in custom mode.
ca: Color de primer pla del cursor en mode personalitzat.

en: Cursor background color
ca: Color de fons del cursor

en: Cursor background color in custom mode.
ca: Color de fons del cursor en mode personalitzat.

en: Use LS colors
ca: Utilitza els colors LS

en: This option triggers if the value of the environment variable LS_COLORS should be used to dye files and folders.
ca: Aquesta opció estableix si el valor de la variable de l'entorn LS_COLORS s'ha d'utilitzar per a acolorir fitxers i carpetes.

en: LS_COLORS black foreground mapping
ca: Mapatge de primer pla negre LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS black value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de primer pla del valor de negre d'LS_COLORS.

en: LS_COLORS black background mapping
ca: Mapatge de fons negre LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS black value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de fons del valor de negre d'LS_COLORS.

en: LS_COLORS red foreground mapping
ca: Mapatge de primer pla vermell LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS red value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de primer pla del valor de vermell d'LS_COLORS.

en: LS_COLORS red background mapping
ca: Mapatge de fons vermell LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS red value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de fons del valor de vermell d'LS_COLORS.

en: LS_COLORS green foreground mapping
ca: Mapatge de primer pla verd LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS green value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de primer pla del valor de verd d'LS_COLORS.

en: LS_COLORS green background mapping
ca: Mapatge de fons verd LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS green value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de fons del valor de verd d'LS_COLORS.

en: LS_COLORS yellow foreground mapping
ca: Mapatge de primer pla groc LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS yellow value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de primer pla del valor de groc d'LS_COLORS.

en: LS_COLORS yellow background mapping
ca: Mapatge de fons groc LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS yellow value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de fons del valor de groc d'LS_COLORS.

en: LS_COLORS blue foreground mapping
ca: Mapatge de primer pla blau LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS blue value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de primer pla del valor de blau d'LS_COLORS.

en: LS_COLORS blue background mapping
ca: Mapatge de fons blau LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS blue value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de fons del valor de blau d'LS_COLORS.

en: LS_COLORS magenta foreground mapping
ca: Mapatge de primer pla magenta LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS magenta value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de primer pla del valor de magenta d'LS_COLORS.

en: LS_COLORS magenta background mapping
ca: Mapatge de fons magenta LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS magenta value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de fons del valor de magenta d'LS_COLORS.

en: LS_COLORS cyan foreground mapping
ca: Mapatge de primer pla cian LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS cyan value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de primer pla del valor de cian d'LS_COLORS.

en: LS_COLORS cyan background mapping
ca: Mapatge de fons cian LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS cyan value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de fons del valor de cian d'LS_COLORS.

en: LS_COLORS white foreground mapping
ca: Mapatge de primer pla blanc LS_COLORS

en: This option adjusts the foreground color mapping for LS_COLORS white value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de primer pla del valor de blanc d'LS_COLORS.

en: LS_COLORS white background mapping
ca: Mapatge de fons blanc LS_COLORS

en: This option adjusts the background color mapping for LS_COLORS white value.
ca: Aquesta opció ajusta el mapatge del color de fons del valor de blanc d'LS_COLORS.

en: Case sensitive search
ca: Cerca amb distinció entre majúscules i minúscules

en: This option defines if searching within the internal viewer is case sensitive.
ca: Aquesta opció defineix si la cerca dintre del visor intern ha de diferenciar entre majúscules i minúscules.

en: Search mode
ca: Mode de cerca

en: This option defines the search mode of the internal viewer.
ca: Aquesta opció defineix el mode de cerca del visualitzador intern.

en: Character set
ca: Dispositiu de caràcters

en: This option defines the default character encoding.
ca: Aquesta opció defineix la codificació de caràcters per defecte.

en: Fixed font name
ca: Nom del tipus de lletra fix

en: Name of the default font with fixed character width.
ca: Nom del tipus de lletra per defecte amb amplada de caràcters fixa.

en: Variable font name
ca: Nom del tipus de lletra variable

en: Name of the default font with variable character width.
ca: Nom del tipus de lletra per defecte amb amplada de caràcters variable.

en: Display hex offset
ca: Mostra el desplaçament hexadecimal

en: This option defines if the hexadecimal offset should be displayed in hex mode.
ca: Aquesta opció defineix si el desplaçament hexadecimal s'ha de mostrar en mode hexadecimal.

en: Wrap mode
ca: Mode d'ajustament

en: This option defines if too long text lines should be wrapped.
ca: Aquesta opció defineix si les línies de text massa llargues s'han d'ajustar.

en: Font size
ca: Mida del tipus de lletra

en: This option defines the default font size.
ca: Aquesta opció defineix la mida del tipus de lletra per defecte.

en: Tab size
ca: Mida de la tabulació

en: This option defines the indentation width in terms of characters for a tabulator character.
ca: Aquesta opció defineix l'amplada en caràcters del sagnat d'un caràcter de tabulació.

en: Bytes per line in binary mode
ca: Bytes per línia en mode binari

en: This option defines how many bytes should be displayed in one line in binary mode.
ca: Aquesta opció defineix quants bytes s'haurien de mostrar en una línia en mode binari.

en: Metadata view
ca: Vista de metadades

en: This option defines if metadata should be visible.
ca: Aquesta opció defineix si les metadades han de ser visibles.

en: Horizontal offset
ca: Desplaçament horitzontal

en: This option defines the visual offset of the internal file viewer in horizontal direction.
ca: Aquesta opció defineix el desplaçament visual del visualitzador de fitxers intern en direcció horitzontal.

en: Vertical offset
ca: Desplaçament vertical

en: This option defines the visual offset of the internal file viewer in vertical direction.
ca: Aquesta opció defineix el desplaçament visual del visualitzador de fitxers intern en direcció vertical.

en: Window width
ca: Amplada de la finestra

en: The width of the internal file viewer window.
ca: L'amplada de la finestra del visualitzador de fitxers intern.

en: Window height
ca: Alçària de la finestra

en: The height of the internal file viewer window.
ca: L'alçària de la finestra del visualitzador de fitxers intern.

en: Search pattern for text
ca: Patró de cerca de text

en: This string array stores the history of text searches within the internal file viewer.
ca: Aquesta matriu de cadenes emmagatzema l'historial de cerques de text dins del visor de fitxers interns.

en: Search pattern for hex values
ca: Patró de cerca de valors hexadecimals

en: This string array stores the history of searches for hex values within the internal file viewer.
ca: Aquesta matriu de cadenes emmagatzema l'historial de cerques de valors hexadecimals dins el visor de fitxers interns.

en: File suffix
ca: Subfinestres de fitxer

en: Default file suffix of archives created with the File Roller plugin.
ca: Sufix per defecte dels fitxers creats amb el connector File Roller.

en: Prefix pattern
ca: Patró de prefixos

en: The prefix pattern is used to build up the name for an archive created with the File Roller plugin.
ca: El patró de prefixos s'utilitza per a generar el nom d'un fitxer creat amb el connector File Roller.

en: Automatically loaded plugins
ca: Connectors carregats automàticament

en: This is the list of automatically loaded plugins, whereas each entry represents the file name of the plugin.
ca: Aquesta és la llista de connectors carregats automàticament, mentre que cada entrada representa el nom de fitxer del connector.

en: No error description available
ca: No hi ha cap descripció disponible quant a l'error

en: Select an Image File
ca: Selecciona un fitxer d'imatge

en: Choose Icon
ca: Tria una icona

en: Folder selection
ca: Selecció de carpeta

en: File selection
ca: Selecció de fitxer

en: Could not load schemas from %s: %s
ca: No s'han pogut carregar els esquemes des de %s: %s

en: What file name should the new archive have?
ca: Quin nom de fitxer ha de tenir el nou arxiu?

en: Create Archive
ca: Crea arxiu

en: Create Archive…
ca: Crea un arxiu...

en: Extract in Current Directory
ca: Extreu en el directori actual

en: Extract to “%s”
ca: Extreu a «%s»

en: File
ca: Fitxer

note: destroy model automatically with view
en: Options
ca: Opcions

en: File-roller options
ca: Opcions del File-roller

en: Default archive type
ca: Tipus d'arxiu per defecte

note: The pattern defining the file name prefix of the archive to be created
en: File prefix pattern
ca: Patró de prefixos de fitxer

en: Test result:
ca: Resultat de la prova:

en: Use $N as a pattern for the original file name. See the manual page for “strftime” for other patterns.
ca: Utilitzeu $N com a patró del nom de fitxer original. Vegeu més patrons a la pàgina de «strftime» del manual.

en: A plugin that adds File Roller shortcuts for creating and extracting compressed archives.
ca: Un connector que afegeix dreceres del File Roller per a crear i extreure arxius comprimits.

en: This is an example plugin that is mostly useful as a simple example for aspiring plugin hackers
ca: Aquest és un exemple de connector, útil com a exemple senzill per a aspirants a programadors de connectors

en: /_Save Profile As…
ca: /Anomena i de_sa el perfil...

en: /_Manage Profiles…
ca: /_Gestiona els perfils...

en: Profiles
ca: Perfils

en: Remove from file list
ca: Suprimeix de la llista de fitxers

note: {file_umount, "file.umount"},
en: View file
ca: Visualitza el fitxer

en: File properties
ca: Propietats del fitxer

en: Update file list
ca: Actualitza la llista de fitxers

en: Advanced Rename Tool
ca: Eina avançada per a canviar el nom

note: Results
en: Results
ca: Resultats

en: Old name
ca: Nom antic

en: Current file name
ca: Nom de fitxer actual

en: New name
ca: Nom nou

en: New file name
ca: Nom de fitxer nou

en: Size
ca: Mida

en: File size
ca: Mida del fitxer

en: Date
ca: Data

en: File modification date
ca: Data de modificació del fitxer

en: Profiles…
ca: Perfils...

en: Reset
ca: Reinicialitza

en: _Search for:
ca: _Cerca:

en: _Replace with:
ca: _Reemplaça per:

note: Case-Sensitive Checkbox
en: _Match case
ca: _Coincideix les majúscules i minúscules

en: All files
ca: Tots els fitxers

en: Directories only
ca: Només els directoris

en: Access Permissions
ca: Permisos d'accés

en: Apply Recursively for
ca: Aplica recursivament per a

en: Could not chown %s
ca: No s'ha pogut canviar el propietari de %s

en: Chown
ca: Canvia el propietari

en: Apply Recursively
ca: Aplica recursivament

en: _Alias:
ca: _Sobrenom:

en: _Location (URI):
ca: _Ubicació (URI):

en: _Server:
ca: _Servidor:

en: Optional information
ca: Informació opcional

en: S_hare:
ca: _Recurs compartit:

en: _Folder:
ca: _Carpeta:

en: _User name:
ca: Nom d'_usuari:

en: _Domain name:
ca: Nom del _domini:

en: You must enter a name for the server
ca: Heu d'introduir un nom per al servidor

en: Please enter a name and try again.
ca: Introduïu un nom i torneu-ho a provar.

en: “%s” is not a valid location
ca: «%s» no és una ubicació vàlida

en: Please check spelling and try again.
ca: Comproveu l'ortografia i torneu-ho a provar.

en: Remote Server
ca: Servidor remot

en: Service _type:
ca: _Tipus de servei:

en: FTP (with login)
ca: FTP (amb usuari)

en: Public FTP
ca: FTP públic

en: Windows share
ca: Recurs compartit de Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ca: WebDAV segur (HTTPS)

en: Custom location
ca: Ubicació personalitzada

en: Deleted %ld of %ld file | Deleted %ld of %ld files
ca[0]: Eliminat %ld de %ld arxiu
ca[1]: Eliminats %ld de %ld arxius

en: Deleting…
ca: S'està esborrant...

en: Error while deleting “%s”
    
    %s
ca: S'ha produït un error en esborrar «%s»
    
    %s

en: Delete problem
ca: Problema en esborrar

en: Abort
ca: Anul·la

en: Retry
ca: Reintenta

en: Skip
ca: Ignora

en: Do you want to delete “%s”?
ca: Voleu esborrar «%s»?

en: Do you want to delete the selected file? | Do you want to delete the %d selected files?
ca[0]: Desitgeu esborrar el fitxer seleccionat?
ca[1]: Desitgeu esborrar els %d fitxers seleccionats?

en: Delete
ca: Esborra

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Bookmark name is missing.
ca: Falta el nom del punt d'interès.

en: Bookmark target is missing.
ca: Falta el destí de punt d'interès.

en: Bookmark _name:
ca: _Nom del punt d'interès:

en: Bookmark _target:
ca: Des_tí de l'adreça d'interès:

en: Edit Profile
ca: Modifica el perfil

en: _Name
ca: _Nom

en: Image:
ca: Imatge:

en: Directory name:
ca: Nom de directori:

en: File name:
ca: Nom de fitxer:

en: Symlink target:
ca: Destí de l'enllaç simbòlic:

en: Location:
ca: Ubicació:

en: Volume:
ca: Volum:

en: Free space:
ca: Espai lliure:

en: Type:
ca: Tipus:

en: MIME Type:
ca: Tipus MIME:

en: Opens with:
ca: Obre amb:

en: No default application registered
ca: No s'ha registrat cap aplicació predeterminada

en: Modified:
ca: S'ha modificat:

en: Accessed:
ca: S'ha accedit:

en: Size:
ca: Mida:

en: Owner and group
ca: Propietari i grup

en: Access permissions
ca: Permisos d'accés

en: Type
ca: Tipus

en: Metadata namespace
ca: Espai de noms de metadades

note: col = gnome_cmd_treeview_create_new_text_column (GTK_TREE_VIEW (view), renderer, COL_METHOD); gtk_tree_view_column_set_sort_column_id (col, SORTID_METHOD); g_object_set (renderer, "foreground-set", TRUE, "foreground", "DarkGray", NULL);
en: Name
ca: Nom

en: Tag name
ca: Nom de l'etiqueta

en: Value
ca: Valor

en: Tag value
ca: Valor de l'etiqueta

en: Description
ca: Descripció

en: Metadata tag description
ca: Descripció de l'etiqueta de metadades

note: data->thread = 0;
en: File Properties
ca: Propietats del fitxer

en: Properties
ca: Propietats

en: Permissions
ca: Permisos

en: Metadata
ca: Metadades

en: Keyboard Shortcuts
ca: Dreceres de teclat

en: To edit a shortcut key, click on the corresponding row and type a new accelerator, or press escape to cancel.
ca: Per a editar una tecla de drecera, feu clic a la fila corresponent i escriviu un nou accelerador, o premeu Esc per a cancel·lar.

en: Shortcut Key
ca: Tecla de drecera

en: Keyboard shortcut for selected action
ca: Drecera de teclat de l'acció seleccionada

en: Action
ca: Acció

en: User action
ca: Acció de l'usuari

en: Optional data
ca: Dades opcionals

en: Shortcut “%s” is already taken by “%s”.
ca: La drecera «%s» ja està presa per «%s».

en: _Reassign shortcut
ca: _Reassigna la drecera

en: Conflicting Shortcuts
ca: Dreceres conflictives

en: Reassigning the shortcut will cause it to be removed from “%s”.
ca: La reassignació de la drecera en provocarà la supressió de «%s».

en: Invalid shortcut.
ca: La drecera no és vàlida.

en: Do nothing
ca: No facis res

en: No file name entered
ca: No s'ha introduït cap nom de fitxer

en: Copy “%s” to
ca: Copia «%s» a

en: Copy File
ca: Copia el fitxer

en: Group
ca: Grup

en: Bookmark group
ca: Grup de punts d'interès

en: Bookmark name
ca: Nom del punt d'interès

en: Shortcut
ca: Drecera

en: Keyboard shortcut for selected bookmark
ca: Drecera de teclat del punt d'interès seleccionat

en: Path
ca: Camí

en: Bookmarked path
ca: Camí afegit als punts d'interès

en: Edit Bookmark
ca: Edita els punts d'interès

en: To bookmark a directory the whole search path to the directory must be in valid UTF-8 encoding
ca: Per a afegir un directori als punts d'interès, la codificació UTF-8 de tot el camí de cerca del directori ha de ser vàlida

en: New Bookmark
ca: Nou punt d'interès

en: Profile
ca: Perfil

en: Profile name
ca: Nom de perfil

en: Template
ca: Plantilla

en: New profile
ca: Perfil nou

en: To rename a profile, click on the corresponding row and type a new name, or press escape to cancel.
ca: Per a canviar el nom d'un perfil, feu clic a la fila corresponent i escriviu un nou nom, o premeu escapar per a cancel·lar.

en: _Duplicate
ca: _Duplica

en: A directory name must be entered
ca: S'ha d'introduir un nom de directori

en: Make Directory
ca: Fes el directori

en: Left mouse button
ca: Botó esquerre del ratolí

en: Single click to open items
ca: Clic simple per a obrir els elements

en: Double click to open items
ca: Clic doble per a obrir els elements

en: Single click unselects files
ca: El clic simple desselecciona els fitxers

en: Middle mouse button
ca: Botó del mig del ratolí

en: Up one directory
ca: Puja un directori

en: Opens new tab
ca: Obre una nova pestanya

en: Right mouse button
ca: Botó dret del ratolí

en: Shows popup menu
ca: Mostra un menú emergent

en: Selects files
ca: Selecciona fitxers

en: Selection
ca: Selecció

en: Select directories
ca: Selecciona els directoris

en: Sorting/Quick search
ca: Ordenació/cerca ràpida

en: Case sensitive
ca: Considera diferents majúscules i minúscules

en: Quick search
ca: Cerca ràpida

en: CTRL+ALT+letters
ca: CTRL+ALT+lletres

en: ALT+letters (menu access with F12)
ca: ALT+lletres (accés al menú amb F12)

en: Just letters (command line access with CTRL+ALT+C)
ca: Només lletres (accés a línia d'ordres amb CTRL+ALT+C)

en: Match beginning of the file name
ca: Coincideix amb el començament del nom del fitxer

en: Match end of the file name
ca: Coincideix amb el final del nom del fitxer

en: Search Window
ca: Finestra de cerca

en: Search window is minimizable
    (Needs program restart if altered)
ca: La finestra de cerca es pot minimitzar
    (cal reiniciar el programa si es modifica)

en: Multiple instances
ca: Múltiples instàncies

en: Don’t start a new instance
ca: No inicieu cap instància nova

en: Save on exit
ca: Desa en sortir

en: Directories
ca: Directoris

en: Tabs
ca: Pestanyes

en: Directory history
ca: Historial de directoris

en: Commandline history
ca: Historial de la línia d'ordres

en: Search history
ca: Historial de cerques

en: Size display mode
ca: Mode de visualització de la mida

note: Translators: 'Powered' refers to the mode of file size display (here - display using units of data: kB, MB, GB, ...)
en: Powered
ca: Amb unitats de dades

en: Grouped
ca: Agrupat

en: Plain
ca: Senzill

en: Text (rw-r--r--)
ca: Textual (rw-r--r--)

en: Number (644)
ca: Numèric (644)

en: See the manual page for “strftime” for help on how to set the format string.
ca: Vegeu la pàgina del manual de «strftime» per a obtenir ajuda sobre la definició de la cadena de format.

en: Edit Colors…
ca: Edita els colors...

en: Foreground
ca: Primer pla

en: Background
ca: Fons

en: Default:
ca: Per defecte:

en: Alternate:
ca: Alternatiu:

en: Selected file:
ca: Fitxer seleccionat:

en: Edit LS_COLORS Palette
ca: Edita la paleta LS_COLORS

en: Palette
ca: Paleta

en: Foreground:
ca: Primer pla:

en: Background:
ca: Fons:

en: Black
ca: Negre

en: Red
ca: Vermell

en: Green
ca: Verd

en: Yellow
ca: Groc

en: Blue
ca: Blau

en: Cyan
ca: Cian

en: White
ca: Blanc

en: _Reset
ca: _Reinicialitza

en: With file name
ca: Amb nom de fitxer

en: In separate column
ca: En una columna separada

en: In both columns
ca: En ambdues columnes

en: No icons
ca: Sense icones

en: File type icons
ca: Icones de tipus de fitxer

en: MIME icons
ca: Icones MIME

en: Respect theme colors
ca: Respecta els colors del tema

en: Fusion
ca: Fusió

en: Classic
ca: Clàssic

en: Deep blue
ca: Blau intens

en: Green tiger
ca: Tigre verd

en: Winter
ca: Hivern

en: Custom
ca: Personalitza

en: File panes
ca: Subfinestres de fitxer

en: Font:
ca: Tipus de lletra:

en: Row height:
ca: Alçada de la fila:

note: File extensions
en: Display file extensions:
ca: Mostra l'extensió dels fitxers:

note: Graphical mode
en: Graphical mode:
ca: Mode gràfic:

note: Color scheme
en: Color scheme:
ca: Esquema de colors:

en: Edit…
ca: Edita...

note: LS_COLORS
en: Colorize files according to the LS_COLORS environment variable
ca: Acoloreix els fitxers segons la variable d'entorn LS_COLORS

en: Edit colors…
ca: Edita els colors...

en: MIME icon settings
ca: Configuració de la icona MIME

en: Icon size:
ca: Mida de la icona:

en: Scaling quality:
ca: Qualitat de l'escalat:

en: Theme icon directory:
ca: Directori d'icones del tema:

en: Tab bar
ca: Barra de pestanyes

en: Always show the tab bar
ca: Mostra sempre la barra de pestanyes

en: Lock icon
ca: Bloqueja la icona

en: * (asterisk)
ca: * (asterisc)

en: Styled text
ca: Text amb estil

en: Confirm before delete
ca: Confirma abans d'esborrar

en: Confirm defaults to OK
ca: Valors per defecte de confirmació a D'acord

en: Copy overwrite
ca: Sobreescriptura de la còpia

note: Create prepare copy specific widgets
en: Silently
ca: En silenci

en: Query first
ca: Pregunta abans

en: Skip all
ca: Ignora-ho tot

en: Move overwrite
ca: Sobreescriptura del moviment

en: Drag and Drop
ca: Arrossegar i deixar anar

en: Confirm mouse operation
ca: Confirma l'operació del ratolí

en: Filetypes to hide
ca: Tipus de fitxers que no es mostraran

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Regular files
ca: Fitxers normals

en: Fifo files
ca: Fitxers FIFO

en: Socket files
ca: Fitxers de sòcol

en: Character devices
ca: Dispositius de caràcters

en: Block devices
ca: Dispositius de blocs

en: Also hide
ca: Tampoc ho mostris

en: Hidden files
ca: Fitxers ocults

en: Backup files
ca: Fitxers de còpia de seguretat

en: Symlinks
ca: Enllaços simbòlics

en: An app with this label exists already.
    Please choose another label.
ca: Ja existeix una aplicació amb aquesta etiqueta.
    Trieu una altra etiqueta.

en: Label:
ca: Etiqueta:

en: Command:
ca: Ordre:

en: Icon:
ca: Icona:

en: Can handle multiple files
ca: Pot gestionar múltiples fitxers

en: Can handle URIs
ca: Pot gestionar URI

en: Requires terminal
ca: Necessita una terminal

en: Show for
ca: Mostra per a

en: All directories
ca: Tots els directoris

en: All directories and files
ca: Tots els directoris i fitxers

en: Some files
ca: Alguns fitxers

en: File patterns
ca: Patrons de fitxer

en: New Application
ca: Aplicació nova

en: Edit Application
ca: Edita l'aplicació

en: Always download remote files before opening in external programs
ca: Descarrega sempre els fitxers remots abans d'obrir-los amb programes externs

en: MIME applications
ca: Aplicacions MIME

en: Standard programs
ca: Programes estàndard

en: Viewer:
ca: Visualitzador:

en: Differ:
ca: Diferenciador:

en: Send files:
ca: Envia fitxers:

en: Use Internal Viewer
ca: Utilitza el visualitzador intern

en: Other favourite apps
ca: Altres aplicacions preferides

en: Label
ca: Etiqueta

en: Command
ca: Ordre

en: Terminal command for apps in the list above:
ca: Ordre del terminal per a les aplicacions de la llista anterior:

en: Leave terminal window open
ca: Deixa oberta la finestra del terminal

en: Alias:
ca: Sobrenom:

en: Device:
ca: Dispositiu:

en: Mount point:
ca: Punt de muntatge:

en: New Device
ca: Dispositiu nou

en: Edit Device
ca: Edita el dispositiu

en: Devices
ca: Dispositius

en: Alias
ca: Sobrenoms

en: Show only the icons
ca: Mostra només les icones

en: Skip mounting (useful when using super-mount)
ca: Ignora el muntatge (útil quan es faci servir el super-mount)

en: Layout
ca: Disposició

en: Confirmation
ca: Confirmació

en: Filters
ca: Filtres

en: Programs
ca: Programes

en: _Pattern:
ca: _Patró:

en: Case _sensitive
ca: Di_stingeix entre majúscules i minúscules

en: She_ll syntax
ca: Sintaxi de _l'intèrpret d'ordres

en: Rege_x syntax
ca: Sintaxi d'e_xpressions regulars

en: Select Using Pattern
ca: Selecciona fent servir un patró

en: Unselect Using Pattern
ca: Desfés la selecció del patró

en: Copy
ca: Copia

en: Query First
ca: Pregunta abans

en: Skip All
ca: Ignora-ho tot

en: Follow Links
ca: Segueix els enllaços

note: Customize prepare xfer widgets
en: Overwrite Files
ca: Sobreescriu els fitxers

en: copy %d file to | copy %d files to
ca[0]: copia %d fitxer a
ca[1]: copia %d fitxers a

en: Move
ca: Mou

en: Move “%s” to
ca: Mou «%s» a

en: move %d file to | move %d files to
ca[0]: mou %d fitxer a
ca[1]: mou %d fitxers a

note: Nothing exists, ask the user if a new directory might be suitable in the path that he specified
en: The directory “%s” doesn’t exist, do you want to create it?
ca: El directori «%s» no existeix. Voleu crear-lo?

en: Yes
ca: Sí

en: No server selected
ca: No s'ha seleccionat cap servidor

en: Network protocol
ca: Protocol de xarxa

en: Connection name
ca: Nom de la connexió

en: Remote Connections
ca: Connexions remotes

en: Connections
ca: Connexions

en: Anonymous FTP password:
ca: Contrasenya FTP anònima:

en: Search local directories only
ca: Cerca només als directoris locals

en: Files _not containing text
ca: Fitxers que _no contenen text

en: Failed to read file %s: %s
ca: No s'ha pogut llegir el fitxer %s: %s

en: Searching in: %s
ca: S'està cercant en: %s

en: Found %d match — search aborted | Found %d matches — search aborted
ca[0]: S'ha trobat %d coincidència: cerca cancel·lada
ca[1]: S'han trobat %d coincidències: cerca cancel·lada

en: Found %d match | Found %d matches
ca[0]: S'ha trobat %d concordança
ca[1]: S'han trobat %d concordances

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
ca: No s'ha pogut establir l'identificador del grup de processos del fill %d: %s.

en: Error parsing the search command.
ca: S'ha produït un error en analitzar l'ordre de cerca.

en: Error running the search command.
ca: S'ha produït un error en executar l'ordre de cerca.

en: Failed to change directory outside of %s
ca: No s'ha pogut canviar el directori fora de %s

en: Search…
ca: Cerca...

note: search in
en: Select Directory
ca: Selecciona el directori

en: _Look in folder:
ca: _Cerca a la carpeta:

en: %d file listed | %d files listed
ca[0]: %d fitxer llistat
ca[1]: %d fitxers llistats

en: Accelerator key
ca: Tecla acceleradora

en: Accelerator modifiers
ca: Modificadors de l'accelerador

en: Accelerator Mode
ca: Mode de l'accelerador

en: The type of accelerator.
ca: El tipus d'accelerador.

en: Disabled
ca: Inhabilitat

en: New accelerator…
ca: Accelerador nou...

en: Credits
ca: Crèdits

en: Written by
ca: Escrit per

en: Documented by
ca: Documentat per

en: Translated by
ca: Traduït per

en: Plugin Webpage
ca: Pàgina web dels connectors

en: C_redits
ca: C_rèdits

en: About %s
ca: Quant al %s

en: /Grandparent
ca: /Avi

en: /Parent
ca: /Pare

en: /File name
ca: /Nom del fitxer

en: /File name (range)
ca: /Nom de fiter (rang)

en: /File name without extension
ca: /Nom de fitxer sense extensió

en: /File name without extension (range)
ca: /Nom de fitxer sense extensió (rang)

en: /File extension
ca: /Extensió de fitxer

en: /Counter
ca: /Comptador

en: /Counter (width)
ca: /Comptador (amplada)

en: /Counter (auto)
ca: /Comptador (automàtic)

en: /Hexadecimal random number (width)
ca: /Nombre hexadecimal aleatori (amplada)

en: /Date
ca: /Data

en: /Date/<locale>
ca: /Data/<locale>

en: /Date/yyyy-mm-dd
ca: /Data/aaaa-mm-dd

en: /Date/yy-mm-dd
ca: /Data/aa-mm-dd

en: /Date/yy.mm.dd
ca: /Data/aa.mm.dd

en: /Date/yymmdd
ca: /Data/aammdd

en: /Date/dd.mm.yy
ca: /Data/dd.mm.aa

en: /Date/mm-dd-yy
ca: /Data/mm-dd-aa

en: /Date/yyyy
ca: /Data/aaaa

en: /Date/yy
ca: /Data/aa

en: /Date/mm
ca: /Data/mm

en: /Date/mmm
ca: /Data/mmm

en: /Date/dd
ca: /Data/dd

en: /Time
ca: /Hora

en: /Time/<locale>
ca: /Hora/<locale>

en: /Time/HH.MM.SS
ca: /Hora/HH.MM.SS

en: /Time/HH-MM-SS
ca: /Hora/HH-MM-SS

en: /Time/HHMMSS
ca: /Hora/HHMMSS

en: /Time/HH
ca: /Hora/HH

en: /Time/MM
ca: /Hora/MM

en: /Time/SS
ca: /Hora/SS

en: _Select range:
ca: _Selecciona el rang:

en: _Inverse selection
ca: _Inverteix la selecció

en: Range Selection
ca: Selecció de rang

en: Add Rule
ca: Afegeix una etiqueta

en: Edit Rule
ca: Edita regla

en: _Template
ca: _Plantilla

en: Directory
ca: Directori

en: Counter
ca: Comptador

en: Metatag
ca: Metaetiqueta

en: _Start:
ca: _Inici:

en: Ste_p:
ca: _Pas:

en: Di_gits:
ca: Dí_gits:

en: auto
ca: autocom

en: Regex replacing
ca: Reemplaçament d'expressions regulars

en: Remove A_ll
ca: Esborra-ho _tot

en: Case
ca: Diferencia majúscules i minúscules

en: lowercase
ca: minúscules

en: UPPERCASE
ca: MAJÚSCULES

en: Sentence case
ca: Maj/min de la frase

note: FIXME
en: Initial Caps
ca: Majúscules inicials

note: FIXME
en: tOGGLE cASE
ca: cOMMUTA lES mAJ./mIN

en: Trim blanks
ca: Retalla els espais en blanc

en: <none>
ca: <cap>

en: leading
ca: inicials

en: trailing
ca: finals

en: leading and trailing
ca: inicials i finals

en: Search for
ca: Cerca

en: Regex pattern
ca: Patró d'expressions regulars

en: Replace with
ca: Reemplaça per

en: Replacement
ca: Reemplaçament

en: Match case
ca: Distingeix entre majúscules i minúscules

en: Case sensitive matching
ca: Considera diferents majúscules i minúscules

en: The program has now finished. Press Enter to close this window.
ca: El programa ha acabat. Premeu Enter per a tancar aquesta finestra.

en: Read
ca: Lectura

en: Write
ca: Escriptura

en: Execute
ca: Execució

en: Owner:
ca: Propietari:

en: Group:
ca: Grup:

en: Others:
ca: Altres:

en: Text view:
ca: Visualització de text:

en: Number view:
ca: Visualització de nombre:

en: Failed to execute the mount command
ca: No s'ha pogut executar l'ordre de muntatge

en: Mount failed: permission denied
ca: No s'ha pogut muntar: s'ha denegat el permís

en: Mount failed: no medium found
ca: No s'ha pogut muntar: no s'ha trobat cap mitjà

en: Mount failed: mount exited with exitstatus %d
ca: No s'ha pogut muntar: el muntatge ha acabat amb l'estat de sortida %d

en: Device is now safe to remove
ca: Ja podeu extreure el dispositiu amb seguretat

en: Cannot unmount the volume:
    %s %s
ca: No es pot desmuntar el volum:
    %s%s

en: Unknown error
ca: Error desconegut

en: Mounting %s
ca: S'està muntant %s

en: Go to: %s (%s)
ca: Ves a: %s (%s)

en: Mount: %s
ca: Munta: %s

en: Unmount: %s
ca: Desmunta: %s

en: Go to: %s
ca: Ves a: %s

en: Connect to: %s
ca: Connecta amb: %s

en: Disconnect from: %s
ca: Desconnecta de: %s

en: Connecting to %s
ca: S'està connectant amb %s

en: Unknown disk usage
ca: Ús del disc desconegut

en: Home
ca: Carpeta personal

en: Go to: Home
ca: Ves a: carpeta personal

en: Opens remote connection to %s
ca: Obre una connexió remota amb %s

en: Closes remote connection to %s
ca: Tanca la connexió remota amb %s

en: Failed to browse the network. Is the SMB module installed?
ca: No s'ha pogut navegar per la xarxa. Potser no s'ha instal·lat el mòdul SMB.

en: Searching for workgroups and hosts
ca: S'estan cercant grups de treball i ordinadors

en: Go to: Samba Network
ca: Ves a: xarxa Samba

en: link to %s
ca: enllaç a %s

en: Waiting for file list
ca: S'està esperant la llista de fitxers

en: Add current dir
ca: Afegeix el directori actual

en: Manage bookmarks…
ca: Gestiona els punts d'interès...

en: name
ca: nom

en: size
ca: mida

en: date
ca: data

en: /_Copy here
ca: /_Copia aquí

en: /_Move here
ca: /_Mou aquí

en: /_Link here
ca: /_Enllaça aquí

en: /C_ancel
ca: /C_ancel·la

en: “%s” seems to be a binary executable file but it lacks the executable bit. Do you want to set it and then run the file?
ca: «%s» sembla ser un fitxer binari executable però li falta el bit executable. Vols configurar-lo i després executar el fitxer?

en: Make Executable?
ca: Desitgeu fer-lo executable?

en: OK
ca: D'acord

en: “%s” is an executable text file. Do you want to run it, or display its contents?
ca: «%s» és un fitxer de text executable. Voleu executar-lo o visualitzar-ne el contingut?

en: Run or Display
ca: Executa o visualitza

en: Display
ca: Visualitza

en: Run
ca: Executa

en: No default application found for the MIME type %s.
ca: No s'ha trobat cap aplicació per defecte per al tipus MIME %s.

en: %s does not know how to open remote file. Do you want to download the file to a temporary location and then open it? | %s does not know how to open remote files. Do you want to download the files to a temporary location and then open them?
ca[0]: %s no pot obrir fitxers remots. Voleu descarregar el fitxer en una ubicació temporal i obrir-lo?
ca[1]: %s no pot obrir fitxers remots. Voleu descarregar els fitxers en una ubicació temporal i obrir-los?

en: Directory listing failed.
ca: El llistat de directoris ha fallat.

en: Failed to open connection.
ca: No s'ha pogut establir la connexió.

en: Not an ordinary file.
ca: No és un fitxer ordinari.

en: Couldn’t retrieve MIME type of the file.
ca: No s'ha pogut recuperar el tipus MIME del fitxer.

en: Invalid command
ca: L'ordre no és vàlida

en: Application:
ca: Aplicació:

en: Open with other…
ca: Obre amb un altre...

en: Needs terminal
ca: Necessita una terminal

en: _Open
ca: _Obre

en: _Open with “%s”
ca: _Obre amb «%s»

en: Open Wit_h
ca: Obre a_mb

en: Other _Application…
ca: Una altra _aplicació...

en: Open Wit_h…
ca: Obre a_mb...

en: Cut
ca: Retalla

en: Rename
ca: Canvia el nom

note: {file_run, "file.run"},
en: Send files
ca: Envia els fitxers

en: _Properties…
ca: _Propietats...

en: E_xecute
ca: E_xecuta

en: Open _terminal here
ca: Obre en un _terminal

en: Copy file names
ca: Copia els noms dels fitxers

en: %s of %s kB in %d of %d file | %s of %s kB in %d of %d files
ca[0]: %s de %s kB en %d de %d fitxer
ca[1]: %s de %s kB en %d de %d fitxers

en: %s, %d of %d dir selected | %s, %d of %d dirs selected
ca[0]: %s, %d directori seleccionat de %d
ca[1]: %s, %d directoris seleccionats de %d

en: %s free
ca: %s lliure

en: The tab is locked, close anyway?
ca: La pestanya està blocada. Voleu tancar de totes maneres?

en: Open in New _Tab
ca: Obre en una _pestanya nova

en: _Unlock Tab
ca: _Desbloca la pestanya

en: _Lock Tab
ca: _Bloca la pestanya

en: _Refresh Tab
ca: Actua_litza la pestanya

en: Copy Tab to Other _Pane
ca: Copia la _pestanya a una altra finestra

en: _Close Tab
ca: Tan_ca la pestanya

en: Close _All Tabs
ca: Tanca totes les pest_anyes

en: Close _Duplicate Tabs
ca: Tanca les pestanyes _duplicades

en: No file name given
ca: No s'ha donat cap nom de fitxer

en: New Text File
ca: Nou fitxer de text

en: Symbolic link name:
ca: Nom de l'enllaç simbòlic:

en: Create Symbolic Link
ca: Crea un enllaç simbòlic

en: Filter:
ca: Filtra:

en: _New
ca: _Nou

en: _Paste
ca: En_ganxa

en: _Refresh
ca: Actua_litza

en: _Directory
ca: _Directori

en: _Text File
ca: Fitxer de _text

en: _File
ca: _Fitxer

en: Change _Owner/Group
ca: Canvia el pr_opietari o el grup

en: Change Per_missions
ca: Canvia els per_misos

en: Advanced _Rename Tool
ca: Eina avançada pe_r a canviar el nom

en: Create _Symbolic Link
ca: Crea un enllaç _simbòlic

en: _Search…
ca: _Cerca...

en: _Quick Search…
ca: Cerca _ràpida...

en: _Enable Filter…
ca: Habilita _el filtre...

en: _Diff
ca: _Diferències

en: S_ynchronize Directories
ca: S_incronitza els directoris

en: Start _GNOME Commander as root
ca: Inicia el _GNOME Commander com a root

en: _Quit
ca: _Surt

en: _Edit
ca: _Edita

en: Cu_t
ca: _Retalla

en: _Copy
ca: _Copia

en: _Delete
ca: _Esborra

en: Copy _File Names
ca: Copia els noms dels _fitxers

en: _Mark
ca: _Adreça d'interès

en: _Select All
ca: _Selecciona-ho tot

en: _Unselect All
ca: _No seleccionis res

en: Select with _Pattern
ca: Selecciona segons un _patró

en: Unselect with P_attern
ca: No seleccionis segons el p_atró

en: Select with same _Extension
ca: Selecciona segons l'_extensió

en: Unselect with same E_xtension
ca: Desselecciona segons l'e_xtensió

en: _Invert Selection
ca: _Inverteix la selecció

en: _Restore Selection
ca: _Restaura la selecció

en: _Compare Directories
ca: _Compara els directoris

en: _View
ca: _Visualitza

en: _Back
ca: _Endarrere

en: _Forward
ca: En_davant

en: _Equal Panel Size
ca: Iguala la mida d_e la finestra

en: Maximize Panel Size
ca: Maximitza la mida de la finestra

en: Show Toolbar
ca: Mostra la barra d'eines

en: Show Device Buttons
ca: Mostra els botons de dispositiu

en: Show Device List
ca: Mostra la llista de dispositius

en: Show Command Line
ca: Mostra la línia d'ordres

en: Show Buttonbar
ca: Mostra la barra de botons

en: Show Hidden Files
ca: Mostra els fitxers ocults

en: Show Backup Files
ca: Mostra les còpies de seguretat

en: Horizontal Orientation
ca: Orientació horitzontal

en: _Settings
ca: _Paràmetres

en: _Options…
ca: _Opcions...

en: _Keyboard Shortcuts…
ca: _Dreceres de teclat...

en: _Connections
ca: _Connexions

en: _Remote Server…
ca: Servidor _remot...

en: New Connection…
ca: Connexió nova...

en: _Bookmarks
ca: _Punts d'interès

en: _Bookmark this Directory…
ca: _Afegeix aquest directori als punts d'interès...

en: _Manage Bookmarks…
ca: _Edita els punts d'interès...

en: _Plugins
ca: Co_nnectors

en: _Configure Plugins…
ca: _Configura els connectors...

en: _Help
ca: _Ajuda

en: _Documentation
ca: _Documentació

en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres de teclat

en: GNOME Commander on the _Web
ca: Ves a la _web del GNOME Commander

en: Report a _Problem
ca: Informa d'un _problema

en: _About
ca: _Quant a

en: Refresh
ca: Actualitza

en: Go to the oldest
ca: Ves al més antic

en: Go back
ca: Ves enrere

en: Go forward
ca: Ves endavant

en: Go to the latest
ca: Ves al més nou

en: Copy file names (SHIFT for full paths, ALT for URIs)
ca: Copia els noms dels fitxers (SHIFT per a camins complets, ALT per a URI)

en: Paste
ca: Enganxa

en: Edit (SHIFT for new document)
ca: Edita (SHIFT per a document nou)

en: Open terminal (SHIFT for root privileges)
ca: Terminal obert (SHIFT per a privilegis de root)

en: Drop connection
ca: Tanca la connexió

en: F3 View
ca: F3 Visualitza

en: F4 Edit
ca: F4 Edita

en: F5 Copy
ca: F5 Copia

en: F6 Move
ca: F6 Mou

en: F7 Mkdir
ca: F7 Nou directori

en: F8 Delete
ca: F8 Esborra

en: F9 Search
ca: F9 Cerca

en: GNOME Commander — ROOT PRIVILEGES
ca: GNOME Commander: PRIVILEGIS ROOT

en: Search
ca: Cerca

en: Path matches regex:
ca: El camí coincideix amb l'expressió regular:

en: Name contains:
ca: El nom conté:

en: Unlimited depth
ca: Profunditat il·limitada

en: Current directory only
ca: Només el directori actual

en: %i level | %i levels
ca[0]: %i nivell
ca[1]: %i nivells

en: Search _recursively:
ca: Cerca _recursivament:

note: find text
en: Contains _text:
ca: Conté el _text:

note: case check
en: Case sensiti_ve
ca: _Distingeix entre majúscules i minúscules

en: No file selected
ca: No s'ha seleccionat cap fitxer

en: Bookmark current directory
ca: Afegeix el directori actual als punts d'interès

en: Manage bookmarks
ca: Gestionar els punts d'interès

en: Go to bookmarked location
ca: Ves a la ubicació marcada

en: Show bookmarks of current device
ca: Mostra els punts d'interès del dispositiu actual

en: Execute command
ca: Executa l'ordre

en: Open terminal
ca: Terminal obert

en: Open terminal as root
ca: Obre un terminal com a root

en: Start GNOME Commander as root
ca: Inicia el GNOME Commander com a root

en: Close connection
ca: Tanca la connexió

en: New connection
ca: Connexió nova

en: Open connection
ca: Obre una connexió

en: Change left connection
ca: Canvi connexió esquerra

en: Change right connection
ca: Canvia la connexió dreta

en: Show user defined files
ca: Mostra els fitxers definits per l'usuari

en: Advanced rename tool
ca: Eina de canvi de nom avançada

en: Change permissions
ca: Canvia els permisos

en: Change owner/group
ca: Canvia el propietari/grup

en: Copy files
ca: Copia els fitxers

en: Copy files with rename
ca: Copia els fitxers amb canvi de nom

en: Create symbolic link
ca: Crea un enllaç simbòlic

en: Delete files
ca: Suprimeix els fitxers

en: Compare files (diff)
ca: Compara els fitxers (diferències)

en: Edit file
ca: Edita el fitxer

en: Edit a new file
ca: Edita un fitxer nou

en: Quit
ca: Surt

en: View with external viewer
ca: Visualització amb visualitzador extern

en: View with internal viewer
ca: Visualitza amb el visualitzador intern

en: Create directory
ca: Crea un directori

en: Move files
ca: Mou els fitxers

en: Rename files
ca: Canvia el nom dels fitxers

en: Synchronize directories
ca: Sincronitza els directoris

en: About GNOME Commander
ca: Quant al GNOME Commander

en: Help contents
ca: Contingut de l'ajuda

en: Help on keyboard shortcuts
ca: Ajuda sobre dreceres de teclat

en: Report a problem
ca: Informa d'un problema

en: GNOME Commander on the web
ca: Ves a la web del GNOME Commander

en: Compare directories
ca: Compara els directoris

en: Invert selection
ca: Inverteix la selecció

en: Select all
ca: Selecciona-ho tot

en: Toggle selection
ca: Commuta la selecció

en: Toggle selection and move cursor downward
ca: Commuta la selecció i mou el cursor cap avall

en: Unselect all
ca: No seleccionis res

en: Keyboard shortcuts
ca: Dreceres de teclat

en: Configure plugins
ca: Configura els connectors

en: Back one directory
ca: Torna enrere un directori

en: Close the current tab
ca: Tanca la pestanya actual

en: Close all tabs
ca: Tanca totes les pestanyes

en: Close duplicate tabs
ca: Tanca les pestanyes duplicades

en: Change directory
ca: Canvia el directori

en: Show directory history
ca: Mostra l'historial de directoris

en: Equal panel size
ca: Iguala la mida de la finestra

en: Maximize panel size
ca: Maximitza la mida de la finestra

en: Back to the first directory
ca: Torna al primer directori

en: Forward one directory
ca: Avança un directori

en: Home directory
ca: Directori inicial

en: Open directory in the active window
ca: Obre el directori a la finestra activa

en: Open directory in the inactive window
ca: Obre el directori a la finestra inactiva

en: Open directory in the left window
ca: Obre el directori a la finestra esquerra

en: Open directory in the right window
ca: Obre el directori a la finestra dreta

en: Open directory in the new tab
ca: Obre el directori a la pestanya nova

en: Open directory in the new tab (inactive window)
ca: Obre el directori a la pestanya nova (finestra inactiva)

en: Forward to the last directory
ca: Avança al darrer directori

en: Next tab
ca: Pestanya següent

en: Open directory in a new tab
ca: Obre el directori en una nova pestanya

en: Previous tab
ca: Pestanya anterior

en: Root directory
ca: Directori arrel

en: Lock/unlock tab
ca: Bloca/desbloca la pestanya

en: Show terminal
ca: Mostra el terminal

en: Display main menu
ca: Mostra el menú principal

en: Move cursor one step up
ca: Apuja el cursor una posició

en: Move cursor one step down
ca: Abaixa el cursor una posició

en: No valid command given.
ca: No s'ha donat cap ordre vàlida.

en: Unable to execute command.
ca: No es pot executar l'ordre.

en: Create symbolic links of %i file in %s? | Create symbolic links of %i files in %s?
ca[0]: Voleu crear enllaços simbòlics d'%i fitxer a %s?
ca[1]: Voleu crear enllaços simbòlics de %i fitxers a %s?

en: Create
ca: Crea

en: Warning
ca: Avís

en: The default send-to command only supports one selected file at a time. You can change the command in the program options.
ca: L'ordre send-to per defecte només admet un fitxer seleccionat alhora. Podeu canviar l'ordre a les opcions del programa.

en: Operation not supported on remote file systems
ca: No s'admet aquesta operació en sistemes de fitxers remots

en: Too many selected files
ca: Hi ha massa fitxers seleccionats

en: Unable to open terminal in root mode.
ca: No es pot obrir el terminal en mode root.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found.
ca: No s'ha trobat gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu o beesu.

en: Unable to start GNOME Commander in root mode.
ca: No es pot iniciar el GNOME Commander en mode root.

en: gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu or beesu is not found
ca: No s'ha trobat gksudo, xdg-su, gksu, gnomesu, kdesu o beesu

en: Bookmarks
ca: Punts d'interès

en: There was an error opening home page.
ca: S'ha produït un error en obrir la pàgina d'inici.

en: There was an error reporting problem.
ca: S'ha produït un error en informar del problema.

en: A fast and powerful file manager for the GNOME desktop
ca: Un gestor de fitxers ràpid i potent per a l'escriptori GNOME

en: GNOME Commander is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ca: GNOME Commander és un programari gratuït; podeu redistribuir-lo i / o modificar-lo segons els termes de la Llicència Pública General GNU publicada per la Free Software Foundation; ja sigui en la versió 2 de la Llicència o (a la vostra elecció) qualsevol versió posterior.

en: GNOME Commander is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ca: El GNOME Commander es distribueix amb l'esperança que sigui útil, però SENSE CAP GARANTIA, ni tan sols la garantia implícita de COMERCIALITZACIÓ o ADEQUACIÓ A UN PROPÒSIT PARTICULAR. Vegeu la Llicència Pública General GNU per a més detalls.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Commander; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ca: Hauríeu d'haver rebut una còpia de la Llicència Pública General GNU juntament amb el GNOME Commander; si no, escriviu a la Free Software Foundation, Inc. , 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, Estats Units.

en: Overwrite file:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
    
    With:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
ca: Sobreescriu el fitxer:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>
    
    Amb:
    
    <b>%s</b>
    <span color='dimgray' size='smaller'>%s</span>

en: Replace
ca: Reemplaça

en: Replace All
ca: Reemplaça-ho tot

en: Error while copying to %s
    
    %s
ca: S'ha produït un error en copiar a %s
    
    %s

en: Transfer problem
ca: Hi ha hagut un problema amb la transferència

en: copying…
ca: s'està copiant...

en: [file %ld of %ld] “%s”
ca: [fitxer %ld de %ld] «%s»

en: Copying a directory into itself is a bad idea.
ca: No es pot copiar un directori dins si mateix.

en: The whole operation was cancelled.
ca: S'ha cancel·lat tota l'operació.

en: preparing…
ca: s'està preparant...

en: downloading to /tmp
ca: s'està descarregant a /tmp

en: stopping…
ca: s'està aturant...

en: Progress
ca: Progrés

en: %s of %s copied
ca: %s de %s copiat

en: %.0f%% copied
ca: %.0f%% copiat

en: Couldn’t load installed file type pixmap, trying to load %s instead
ca: No s'ha pogut carregar el tipus de fitxer instal·lat pixmap. S'està provant de carregar %s

en: Can’t find the pixmap anywhere. Make sure you have installed the program or is executing gnome-commander from the gnome-commander-%s/src directory
ca: No es pot trobar el mapa de píxels enlloc. Assegureu-vos que heu instal·lat el programa o que està executant gnome-commander des del directori gnome-commander-%s/src.

en: Couldn’t load installed pixmap, trying to load %s instead
ca: No s'ha pogut carregar el mapa de píxels instal·lat. S'està provant de carregar %s

en: Find
ca: Cerca

note: sdlg->priv->progress = 0;
en: Searching…
ca: S'està cercant...

en: Searching for “%s”
ca: Cercant «%s»

en: Position: %lu of %lu	Column: %d	%s
ca: Posició: %lu de %lu	Columna: %d	%s

en: Wrap
ca: Ajusta

en: pixel | pixels
ca[0]: píxel
ca[1]: píxels

en: bit/sample | bits/sample
ca[0]: bit/exemple
ca[1]: bits/exemple

en: (fit to window)
ca: (ajusta-ho a la finestra)

en: _Copy selection
ca: _Copia la selecció

en: _Close
ca: Tan_ca

en: _Binary
ca: _Binari

en: _Image
ca: _Imatge

en: _Zoom In
ca: A_mplia

en: _Zoom Out
ca: _Redueix

en: _Normal Size
ca: Mida _normal

en: _Best Fit
ca: _Millor ajust

en: _Copy Text Selection
ca: _Copia la selecció de text

en: Find…
ca: Cerca...

en: Find Next
ca: Següent

en: Find Previous
ca: Anterior

en: _Encoding
ca: _Codificació

en: _Wrap lines
ca: _Ajusta les línies

en: English (US-_ASCII)
ca: Anglès (US-_ASCII)

en: Arabic (ISO-8859-6)
ca: Àrab (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows, CP1256)
ca: Àrab (Windows, CP1256)

en: Arabic (Dos, CP864)
ca: Àrab (Dos, CP864)

en: Baltic (ISO-8859-4)
ca: Bàltic (ISO-8859-4)

en: Central European (ISO-8859-2)
ca: Centreeuropeu (ISO-8859-2)

en: Central European (CP1250)
ca: Centreeuropeu (CP1250)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ca: Ciríl·lic (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (CP1251)
ca: Ciríl·lic (CP1251)

en: Greek (ISO-8859-7)
ca: Grec (ISO-8859-7)

en: Greek (CP1253)
ca: Grec (CP1253)

en: Hebrew (Windows, CP1255)
ca: Hebreu (Windows, CP1255)

en: Hebrew (Dos, CP862)
ca: Hebreu (Dos, CP862)

en: Hebrew (ISO-8859-8)
ca: Hebreu (ISO-8859-8)

en: Latin 9 (ISO-8859-15)
ca: Llatí 9 (ISO-8859-15)

en: Maltese (ISO-8859-3)
ca: Maltès (ISO-8859-3)

en: Turkish (ISO-8859-9)
ca: Turc (ISO-8859-9)

en: Turkish (CP1254)
ca: Turc (CP1254)

en: Western (CP1252)
ca: Occidental (CP1252)

en: Western (ISO-8859-1)
ca: Occidental (ISO-8859-1)

en: Show Metadata _Tags
ca: Mostra les e_tiquetes de les metadades

en: Rotate Clockwise
ca: Gira en sentit horari

en: Rotate Counter Clockwis_e
ca: Gira _en sentit antihorari

en: Rotate 180°
ca: Gira 180°

en: Flip _Vertical
ca: Inverteix _verticalment

en: Flip _Horizontal
ca: Inverteix _horitzontalment

en: _Binary Mode
ca: Mode _binari

en: _Save Current Settings
ca: De_sa la configuració actual

en: _Hexadecimal Offset
ca: Desplaçament _hexadecimal

en: _20 chars/line
ca: _20 caràcters/línia

en: _40 chars/line
ca: _40 caràcters/línia

en: _80 chars/line
ca: _80 caràcters/línia

en: Quick _Help
ca: _Ajuda ràpida

en: Pattern “%s” was not found
ca: No s'ha trobat la plantilla «%s»

en: Specify debug flags to use
ca: Especifiqueu quines opcions de depuració s'usaran

en: Specify the start directory for the left pane
ca: Especifiqueu en quin directori comença la subfinestra esquerra

en: Specify the start directory for the right pane
ca: Especifiqueu en quin directori comença la subfinestra dreta

en: Specify the directory for configuration files
ca: Especifiqueu el directori per als fitxers de configuració

en: File Manager
ca: Gestor de fitxers

en: Disable
ca: Inhabilita

en: Enable
ca: Habilita

en: Available plugins
ca: Connectors disponibles

en: Version
ca: Versió

en: _Enable
ca: _Habilita

en: _Configure
ca: _Configura

en: <ID3, APE, FLAC and Vorbis tags not supported>
ca: <No s'admeten les etiquetes ID3, APE, FLAC i Vorbis>

en: Album
ca: Àlbum

en: Name of the album.
ca: Nom de l'àlbum.

en: Album Artist
ca: Artista de l'àlbum

en: Artist of the album.
ca: Artista de l'àlbum.

en: Album Gain
ca: Guany de l'àlbum

en: Gain adjustment of the album.
ca: Ajustament de guany de l'àlbum.

en: Album Peak Gain
ca: Pic de guany de l'àlbum

en: Peak gain adjustment of album.
ca: Ajustament del pic de guany de l'àlbum.

en: Album Track Count
ca: Nombre de pistes de l'àlbum

en: Total number of tracks on the album.
ca: Nombre total de pistes de l'àlbum.

en: Artist
ca: Artista

en: Artist of the track.
ca: Artista de la pista.

en: Bitrate
ca: Taxa de bits

en: Bitrate in kbps.
ca: Taxa de bits en kbps.

en: Channels
ca: Canals

en: Number of channels in the audio (2 = stereo).
ca: Nombre de canals de l'àudio (2 = estèreo).

en: Codec
ca: Còdec

en: Codec encoding description.
ca: Descripció de codificació del còdec.

en: Codec Version
ca: Versió del còdec

en: Codec version.
ca: La versió del còdec.

en: Comment
ca: Comentari

en: Comments on the track.
ca: Comentaris de la pista.

en: Copyright message.
ca: Missatge del copyright.

en: Cover Album Thumbnail Path
ca: Camí de la miniatura de la caràtula de l'àlbum

en: File path to thumbnail image of the cover album.
ca: El camí de la miniatura de la caràtula de l'àlbum.

en: Disc Number
ca: Número del disc

en: Specifies which disc the track is on.
ca: Especifica el disc en què es troba la pista.

en: Duration
ca: Durada

en: Duration of track in seconds.
ca: La durada de la pista en segons.

en: Duration [MM:SS]
ca: Durada [MM:SS]

en: Duration of track as MM:SS.
ca: La durada de la pista com a MM:SS.

en: Genre
ca: Gènere

en: Type of music classification for the track as defined in ID3 spec.
ca: El tipus de classificació musical de la pista definit a l'especificació ID3.

en: Is New
ca: És nova

en: Set to “1” if track is new to the user (default “0”).
ca: Estableix a «1» si la pista és nova per a l'usuari («0» per defecte).

en: ISRC (international standard recording code).
ca: ISRC (codi d'enregistrament estàndard internacional).

en: Last Play
ca: Darrera reproducció

en: When track was last played.
ca: La darrera reproducció de la pista.

en: Lyrics
ca: Lletres

en: Lyrics of the track.
ca: Lletra de la pista.

en: MB album artist ID
ca: Identificador de l'artista de l'àlbum d'MB

en: MusicBrainz album artist ID in UUID format.
ca: L'identificador de l'artista de l'àlbum de MusicBrainz en format UUID.

en: MB Album ID
ca: Identificador de l'àlbum d'MB

en: MusicBrainz album ID in UUID format.
ca: L'identificador de l'àlbum de MusicBrainz en format UUID.

en: MB Artist ID
ca: ID d'artista de MB

en: MusicBrainz artist ID in UUID format.
ca: Identificador d'artista de MusicBrainz en format UUID.

en: MB Track ID
ca: Identificador de la pista d'MB

en: MusicBrainz track ID in UUID format.
ca: L'identificador de la pista de MusicBrainz en format UUID.

en: Channel Mode
ca: Mode canal

en: MPEG channel mode.
ca: Mode canal MPEG.

en: Copyrighted
ca: amb drets d'autor

en: “1” if the copyrighted bit is set.
ca: "1" si s'ha definit el bit amb drets d'autor.

en: Layer
ca: Capa

en: MPEG layer.
ca: Capa MPEG.

en: Original Audio
ca: Àudio original

en: “1” if the “original” bit is set.
ca: "1" si es defineix el bit "original".

en: MPEG Version
ca: Versió MPEG

en: MPEG version.
ca: Versió MPEG.

en: Performer
ca: Intèrpret

en: Name of the performer/conductor of the music.
ca: Nom de l'intèrpret / director de la música.

en: Play Count
ca: Nombre de reproduccions

en: Number of times the track has been played.
ca: Nombre de vegades que s'ha reproduït la pista.

en: Release Date
ca: Data de publicació

en: Date track was released.
ca: La data de publicació de la pista.

en: Sample Rate
ca: Freqüència de mostreig

en: Sample rate in Hz.
ca: La freqüència de mostreig en Hz.

en: Title
ca: Títol

en: Title of the track.
ca: El títol de la pista.

en: Track Gain
ca: Guany de la pista

en: Gain adjustment of the track.
ca: L'ajustament de guany de la pista.

en: Track Number
ca: Número de la cançó

en: Position of track on the album.
ca: La posició de la pista dins l'àlbum.

en: Track Peak Gain
ca: Pic de guany de la pista

en: Peak gain adjustment of track.
ca: L'ajustament de pic de guany de la pista.

en: Year
ca: Any

en: Year.
ca: Any.

en: Author
ca: Autor

en: Name of the author.
ca: Nom de l'autor.

en: Byte Count
ca: Comptador de bytes

en: Number of bytes in the document.
ca: Nombre de bytes al document.

en: Case Sensitive
ca: Considera diferents majúscules i minúscules

en: Case sensitive.
ca: Distingeix entre majúscules i minúscules.

en: Category
ca: Categoria

en: Category.
ca: Categoria.

en: Cell Count
ca: Nombre de cel·les

en: Number of cells in the spreadsheet document.
ca: El nombre de cel·les del document de full de càlcul.

en: Character Count
ca: Nombre de caràcters

en: Number of characters in the document.
ca: El nombre de caràcters del document.

en: Codepage
ca: Pàgina de codis

en: The MS codepage to encode strings for metadata.
ca: La pàgina de codis MS per a codificar cadenes de metadades.

en: Comments
ca: Comentaris

en: User definable free text.
ca: Text lliure definible per l'usuari.

en: Company
ca: Empresa

en: Organization that the <Doc.Creator> entity is associated with.
ca: L'organització amb la qual està associada l'entitat <Doc.Creator>.

en: Creator
ca: Creador

en: An entity primarily responsible for making the content of the resource, typically a person, organization, or service.
ca: La principal entitat responsable de l'elaboració del contingut del recurs, que sol ser una persona, una organització o un servei.

en: Created
ca: Creat

en: Datetime document was originally created.
ca: El moment de creació original del document.

en: Date Created
ca: Data de creació

en: Date associated with an event in the life cycle of the resource (creation/publication date).
ca: La data associada amb un esdeveniment del cicle vital del recurs (data de creació/publicació).

en: Date Modified
ca: Data de modificació

en: The last time the document was saved.
ca: El darrer cop que s'ha desat el document.

en: An account of the content of the resource.
ca: Una breu explicació del contingut del recurs.

en: Dictionary
ca: Diccionari

en: Dictionary.
ca: Diccionari.

en: Editing Duration
ca: Durada de l'edició

en: The total time taken until the last modification.
ca: El temps total passat fins a la darrera modificació.

en: Generator
ca: Generador

en: The application that generated this document.
ca: L'aplicació que ha generat aquest document.

en: Hidden Slide Count
ca: Nombre de diapositives ocultes

en: Number of hidden slides in the presentation document.
ca: El nombre de diapositives ocultes del document de presentació.

en: Image Count
ca: Nombre d'imatges

en: Number of images in the document.
ca: El nombre d'imatges del document.

en: Initial Creator
ca: Creador inicial

en: Specifies the name of the person who created the document initially.
ca: Especifica el nom del creador inicial del document.

en: Keywords
ca: Paraules clau

en: Searchable, indexable keywords.
ca: Paraules clau cercables i indexables.

en: Language
ca: Idioma

en: The locale language of the intellectual content of the resource.
ca: La llengua del contingut intel·lectual del recurs.

en: Last Printed
ca: Darrera impressió

en: The last time this document was printed.
ca: La darrera impressió d'aquest document.

en: Last Saved By
ca: Desat per darrer cop per

en: The entity that made the last change to the document, typically a person, organization, or service.
ca: L'entitat que ha fet la darrera modificació al document, que sol ser una persona, una organització o un servei.

en: Line Count
ca: Comptador de línies

en: Number of lines in the document.
ca: Nombre de línies del document.

en: Links Dirty
ca: Enllaços bruts

en: Links dirty.
ca: Enllaços bruts.

en: Locale System Default
ca: Idioma per defecte del sistema

en: Identifier representing the default system locale.
ca: Identificador de l'idioma per defecte del sistema.

en: Manager
ca: Gestor

en: Name of the manager of <Doc.Creator> entity.
ca: Nom del gestor de l'entitat <Doc.Creator>.

en: Multimedia Clip Count
ca: Nombre de clips multimèdia

en: Number of multimedia clips in the document.
ca: Nombre de clips multimèdia del document.

en: Note Count
ca: Nombre de notes

en: Number of “notes” in the document.
ca: Nombre de notes del document.

en: Object Count
ca: Nombre d'objectes

en: Number of objects (OLE and other graphics) in the document.
ca: Nombre d'objectes (OLE i altres gràfics) del document.

en: Page Count
ca: Nombre de pàgines

en: Number of pages in the document.
ca: Nombre de pàgines del document.

en: Paragraph Count
ca: Nombre de paràgrafs

en: Number of paragraphs in the document.
ca: Nombre de paràgrafs del document.

en: Presentation Format
ca: Format de la presentació

en: Type of presentation, like “On-screen Show”, “SlideView”, etc.
ca: El tipus de presentació, com ara «En pantalla», «Diapositives», etc.

en: Print Date
ca: Data d'impressió

en: Specifies the date and time when the document was last printed.
ca: Especifica la data i l'hora en què el document s'ha imprès per darrer cop.

en: Printed By
ca: Imprès per

en: Specifies the name of the last person who printed the document.
ca: Especifica el nom de la darrera persona que ha imprès el document.

en: Revision Count
ca: Nombre de revisions

en: Number of revision on the document.
ca: El nombre de revisions del document.

en: Scale
ca: Escala

en: Scale.
ca: Escala.

en: Security
ca: Seguretat

en: One of: “Password protected”, “Read-only recommended”, “Read-only enforced” or “Locked for annotations”.
ca: Opcions: «Protegit amb contrasenya», «Recomanat només de lectura», «Obligat només de lectura» o «Bloquejat per a anotacions».

en: Slide Count
ca: Nombre de diapositives

en: Number of slides in the presentation document.
ca: El nombre de diapositives del document de presentació.

en: Spreadsheet Count
ca: Nombre de fulls de càlcul

en: Subject
ca: Assumpte

en: Document subject.
ca: El tema del document.

en: Table Count
ca: Nombre de taules

en: Number of tables in the document.
ca: El nombre de taules del document.

en: The template file that is been used to generate this document.
ca: El fitxer de plantilla que s'ha utilitzat per a generar aquest document.

en: Title of the document.
ca: El títol del document.

en: Word Count
ca: Nombre de paraules

en: Number of words in the document.
ca: El nombre de mots del document.

en: Aperture
ca: Obertura

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
ca: L'obertura de la lent. La unitat és el valor APEX.

en: Name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ca: El nom del propietari de la càmera, fotògraf o creador de la imatge. El format detallat no s'especifica, però es recomana que la informació s'escrigui per a facilitar la interoperabilitat. Quan el camp és buit, es tracta com a desconegut.

en: Battery Level
ca: Nivell de la bateria

en: Battery level.
ca: El nivell de la bateria.

en: Bits per Sample
ca: Bits per Exemple

en: The number of bits per image component. Each component of the image is 8 bits, so the value for this tag is 8. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ca: El nombre de bits per component de la imatge. Cada component de la imatge és de 8 bits, de manera que el valor d'aquesta etiqueta és de 8. En les dades comprimides JPEG s'utilitza un marcador JPEG en lloc d'aquesta etiqueta.

en: Brightness
ca: Brillantor

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
ca: El valor de la brillantor. La unitat és el valor APEX. Sol tractar-se d'un valor comprès entre -99,99 i 99,99.

en: CFA Pattern
ca: Patró de CFA

en: The color filter array (CFA) geometric pattern of the image sensor when a one-chip color area sensor is used. It does not apply to all sensing methods.
ca: La matriu de filtres de color (CFA) del sensor d'imatge quan s'utilitza un sensor d'àrea de color d'un sol xip. No s'aplica a tots els mètodes de detecció.

en: CFA Repeat Pattern Dim
ca: Dimensions del patró de repetició de CFA

en: CFA Repeat Pattern Dim.
ca: Les dimensions del patró de repetició de CFA.

en: Color Space
ca: Espai de color

en: The color space information tag is always recorded as the color space specifier. Normally sRGB is used to define the color space based on the PC monitor conditions and environment. If a color space other than sRGB is used, Uncalibrated is set. Image data recorded as Uncalibrated can be treated as sRGB when it is converted to FlashPix.
ca: L'etiqueta d'informació d'espai de color es registra sempre com l'especificador d'espai de color. Normalment, s'utilitza sRGB per a definir l'espai de color basat en les condicions i l'entorn del monitor del PC. Si s'utilitza un espai de color diferent de sRGB, el valor és sense calibrar. Les dades d'imatge registrades sense calibrar poden tractar-se com a sRGB quan es converteixen a FlashPix.

en: Components Configuration
ca: Configuració dels components

en: Information specific to compressed data. The channels of each component are arranged in order from the 1st component to the 4th. For uncompressed data the data arrangement is given in the <Exif.PhotometricInterpretation> tag. However, since <Exif.PhotometricInterpretation> can only express the order of Y, Cb and Cr, this tag is provided for cases when compressed data uses components other than Y, Cb, and Cr and to enable support of other sequences.
ca: Informació específica de les dades comprimides. Els canals de cada component s'ordenen del primer component al quart. L'arranjament de les dades sense comprimir s'indica a l'etiqueta <Exif.PhotometricInterpretation>. Tanmateix, com que <Exif.PhotometricInterpretation> només pot expressar l'ordre de Y, Cb i Cr, aquesta etiqueta es proporciona per a casos en què les dades comprimides utilitzen components diferents de Y, Cb i Cr, i per a habilitar el suport d'altres seqüències.

en: Compressed Bits per Pixel
ca: Bits comprimits per píxel

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
ca: Informació específica de les dades comprimides. La forma de compressió utilitzada per una imatge comprimida s'indica en bits unitaris per píxel.

en: Compression
ca: Compressió

en: The compression scheme used for the image data. When a primary image is JPEG compressed, this designation is not necessary and is omitted. When thumbnails use JPEG compression, this tag value is set to 6.
ca: L'esquema de compressió utilitzat per a les dades de la imatge. Quan una imatge primària està comprimida amb JPEG, aquesta designació no és necessària i s'omet. Quan les miniatures utilitzen la compressió JPEG, el valor d'aquesta etiqueta és 6.

en: The direction of contrast processing applied by the camera when the image was shot.
ca: La direcció del processament del contrast aplicat per la càmera quan s'ha fet la fotografia.

en: Copyright information. The tag is used to indicate both the photographer and editor copyrights. It is the copyright notice of the person or organization claiming rights to the image. The Interoperability copyright statement including date and rights should be written in this field; e.g., “Copyright, John Smith, 19xx. All rights reserved.”. The field records both the photographer and editor copyrights, with each recorded in a separate part of the statement. When there is a clear distinction between the photographer and editor copyrights, these are to be written in the order of photographer followed by editor copyright, separated by NULL (in this case, since the statement also ends with a NULL, there are two NULL codes) (see example 1). When only the photographer is given, it is terminated by one NULL code. When only the editor copyright is given, the photographer copyright part consists of one space followed by a terminating NULL code, then the editor copyright is given. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ca: Informació dels drets d'autor. L'etiqueta s'utilitza per a indicar tant els drets d'autor del fotògraf com els de l'editor. És la nota de copyright de la persona o organització que reclama els drets de la imatge. La declaració de drets d'autor d'interoperabilitat que inclou la data i els drets s'ha d'escriure en aquest camp; per exemple: «Copyright, John Smith, 19xx. Tots els drets reservats.» El camp registra els drets d'autor tant del fotògraf com de l'editor en parts separades de l'expressió. Quan hi ha una clara distinció entre els drets d'autor del fotògraf i els de l'editor, s'han d'escriure primer els drets d'autor del fotògraf seguits pels de l'editor, separats per NULL (en aquest cas, com que l'expressió també acaba amb un NULL, hi ha dos codis NULL; vegeu l'exemple 1). Quan només s'indica el fotògraf, s'acaba amb un codi NULL. Quan només s'indica el copyright de l'editor, la part del copyright del fotògraf consisteix en un espai seguit d'un codi NULL i del copyright de l'editor. Quan el camp es deixa en blanc, es tracta com a desconegut.

en: Custom Rendered
ca: Renderitzat personalitzat

en: The use of special processing on image data, such as rendering geared to output. When special processing is performed, the reader is expected to disable or minimize any further processing.
ca: L'ús d'un processament especial de les dades de la imatge, com la representació orientada a la sortida. Quan es realitza un processament especial, s'espera que el lector inhabiliti o minimitzi qualsevol processament posterior.

en: Date and Time
ca: Data i hora

en: The date and time of image creation.
ca: La data i l'hora de creació de la imatge.

en: Date and Time (digitized)
ca: Data i hora (digitalització)

en: The date and time when the image was stored as digital data.
ca: La data i l'hora d'emmagatzematge de la imatge com a dades digitals.

en: Date and Time (original)
ca: Data i hora (original)

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
ca: La data i l'hora de generació de les dades originals de la imatge. Per a una càmera fotogràfica digital, es registra la data i l'hora en què s'ha fet la fotografia.

en: Device Setting Description
ca: Descripció de la configuració del dispositiu

en: Information on the picture-taking conditions of a particular camera model. The tag is used only to indicate the picture-taking conditions in the reader.
ca: Informació sobre les condicions de presa d'imatges d'un model de càmera en particular. L'etiqueta només s'utilitza per a indicar aquestes condicions al lector.

en: Digital Zoom Ratio
ca: Relació del zoom digital

en: The digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
ca: La relació del zoom digital quan s'ha pres la imatge. Si el numerador del valor registrat és 0, això indica que el zoom digital no s'ha utilitzat.

en: Document Name
ca: Nom del document

en: Document name.
ca: El nom del document.

en: Exif IFD Pointer
ca: Punter IFD Exif

en: A pointer to the Exif IFD. Interoperability, Exif IFD has the same structure as that of the IFD specified in TIFF.
ca: Un punter a l'IFD Exif. Interoperativament, l'Exif IFD té la mateixa estructura que l'IFD especificat en TIFF.

en: Exif Version
ca: Versió Exif

en: The version of Exif standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
ca: La versió de l'estàndard Exif compatible. La inexistència d'aquest camp significa no conformitat amb l'estàndard.

en: Exposure Bias
ca: Correcció d'exposició

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
ca: La correcció d'exposició. Les unitats són el valor APEX. Sol tractar-se d'un valor comprès entre -99,99 i 99,99.

en: Exposure Index
ca: Índex d'exposició

en: The exposure index selected on the camera or input device at the time the image is captured.
ca: L'índex d'exposició seleccionat a la càmera o dispositiu d'entrada en el moment en què es captura la imatge.

en: Exposure Mode
ca: Mode d'exposició

en: The exposure mode set when the image was shot. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
ca: El mode d'exposició establert quan s'ha pres la imatge. En mode de bràqueting automàtic, la càmera fa una sèrie de fotografies de la mateixa escena amb ajustaments d'exposició diferents.

en: Exposure Program
ca: Programa d'exposició

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
ca: La classe del programa utilitzat per la càmera per a establir l'exposició quan s'ha pres la imatge.

en: Exposure Time
ca: Temps d'exposició

en: Exposure time, given in seconds.
ca: El temps d'exposició en segons.

en: File Source
ca: Origen del fitxer

en: Indicates the image source. If a DSC recorded the image, this tag value of this tag always be set to 3, indicating that the image was recorded on a DSC.
ca: Indica la font de la imatge. Si és una imatge gravada com a DSC, el valor de l'etiqueta d'aquesta etiqueta sempre és 3, indicant que la imatge s'ha gravat com a DSC.

en: Fill Order
ca: Ordre d'emplenat

en: Fill order.
ca: L'ordre d'emplenat.

en: Flash
ca: Flaix

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
ca: Aquesta etiqueta es registra quan una imatge es pren utilitzant una llum estroboscòpica (flaix).

en: Flash Energy
ca: Energia de flaix

en: The strobe energy at the time the image is captured, as measured in Beam Candle Power Seconds (BCPS).
ca: L'energia estroboscòpica en el moment en què la imatge s'ha pres, mesurada en Beam Candle Power Seconds (BCPS).

en: FlashPix Version
ca: Versió de FlashPix

en: The FlashPix format version supported by a FPXR file.
ca: La versió de format FlashPix compatible amb un fitxer FPXR.

en: F Number
ca: Número F

en: Diameter of the aperture relative to the effective focal length of the lens.
ca: Diàmetre de l'obertura respecte a la distància focal efectiva de la lent.

en: Focal Length
ca: Longitud focal

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
ca: La distància focal real de la lent, en mm. La conversió no es fa a la distància focal d'una càmera de 35 mm.

en: Focal Length In 35mm Film
ca: Longitud focal en una pel·lícula de 35 mm

en: The equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the <Exif.FocalLength> tag.
ca: Distància focal equivalent suposant una pel·lícula de 35 mm mesurada en mm. Un valor de 0 significa que la distància focal és desconeguda. Tingueu en compte que aquesta etiqueta difereix de l'etiqueta <Exif.FocalLength>.

en: Focal Plane Resolution Unit
ca: Unitat de resolució del pla focal

en: The unit for measuring <Exif.FocalPlaneXResolution> and <Exif.FocalPlaneYResolution>. This value is the same as the <Exif.ResolutionUnit>.
ca: La unitat de mesura de <Exif.FocalPlaneXResolution> i <Exif.FocalPlaneYResolution>. Aquest valor és el mateix que el de <Exif.ResolutionUnit>.

en: Focal Plane x-Resolution
ca: Resolució X del pla focal

en: The number of pixels in the image width (X) direction per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
ca: El nombre de píxels de la direcció de l'amplada de la imatge (X) per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> del pla focal de la càmera.

en: Focal Plane y-Resolution
ca: Resolució Y del pla focal

en: The number of pixels in the image height (Y) direction per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
ca: El nombre de píxels en la direcció de l'alçària de la imatge (Y) per <Exif.FocalPlaneResolutionUnit> al pla focal de la càmera.

en: Gain Control
ca: Control del guany

en: This tag indicates the degree of overall image gain adjustment.
ca: Aquesta etiqueta indica el grau d'ajust de guany global de la imatge.

en: Indicates the value of coefficient gamma.
ca: Indica el valor del coeficient gamma.

en: Altitude
ca: Altitud

en: Indicates the altitude based on the reference in <Exif.GPS.AltitudeRef>. The reference unit is meters.
ca: Indica l'altitud a partir de la referència de <Exif.GPS.AltitudeRef>. La referència s'expressa en metres.

en: Altitude Reference
ca: Altitud de referència

en: Indicates the altitude used as the reference altitude. If the reference is sea level and the altitude is above sea level, 0 is given. If the altitude is below sea level, a value of 1 is given and the altitude is indicated as an absolute value in the <Exif.GPS.Altitude> tag. The reference unit is meters.
ca: Indica l'altitud utilitzada com a altitud de referència. Si la referència és el nivell del mar i l'altitud és superior al nivell del mar, s'indica 0. Si l'altitud és inferior al nivell del mar, s'indica 1 i l'altitud s'indica com a valor absolut a l'etiqueta <Exif.GPS.Altitude>. La referència s'expressa en metres.

en: GPS Info IFDPointer
ca: Punter IFD info GPS

en: A pointer to the GPS Info IFD. The Interoperability structure of the GPS Info IFD, like that of Exif IFD, has no image data.
ca: Un punter a l'IFD d'informació del GPS. L'estructura d'interoperabilitat de l'IFD d'informació del GPS, com el de l'IFD Exif, no conté dades d'imatge.

en: Latitude
ca: Latitud

en: Indicates the latitude. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is dd/1,mmmm/100,0/1.
ca: Indica la latitud. La latitud s'expressa com tres valors racionals que indiquen els graus, minuts i segons, respectivament. Quan s'indiquen graus, minuts i segons, el format és gg/1,mm/1,ss/1. Quan s'utilitzen graus i minuts i, per exemple, s'indiquen fraccions de minuts fins a dos decimals, el format és gg/1,mmmm/100,0/1.

en: North or South Latitude
ca: Latitud nord o sud

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value “N” indicates north latitude, and “S” is south latitude.
ca: Indica si la latitud és nord o sud. El valor ASCII «N» indica latitud nord i «S» indica latitud sud.

en: Longitude
ca: Longitud

en: Indicates the longitude. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is ddd/1,mmmm/100,0/1.
ca: Indica la longitud. La longitud s'expressa com tres valors racionals que indiquen els graus, minuts i segons, respectivament. Quan s'indiquen graus, minuts i segons, el format és gg/1,mm/1,ss/1. Quan s'utilitzen graus i minuts i, per exemple, s'indiquen fraccions de minuts fins a dos decimals, el format és gg/1,mmmm/100,0/1.

en: East or West Longitude
ca: Longitud Est o Oest

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII “E” indicates east longitude, and “W” is west longitude.
ca: Indica si la longitud és est o oest. ASCII "E" indica la longitud est, i "W" la longitud oest.

en: GPS Tag Version
ca: Versió d'etiqueta GPS

en: Indicates the version of <Exif.GPS.InfoIFD>. This tag is mandatory when <Exif.GPS.Info> tag is present.
ca: Indica la versió de <Exif.GPS.InfoIFD>. Aquesta etiqueta és obligatòria quan hi ha una etiqueta <Exif.GPS.Info>.

en: Image Description
ca: Descripció de la imatge

en: A character string giving the title of the image. Two-bytes character codes cannot be used. When a 2-bytes code is necessary, the Exif Private tag <Exif.UserComment> is to be used.
ca: Una cadena de caràcters que dona el títol de la imatge. No es poden utilitzar codis de caràcters de dos bytes. Quan cal un codi de 2 bytes, s'ha d'utilitzar l'etiqueta Exif Private <Exif.UserComment>.

en: Image Length
ca: Longitud de la imatge

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ca: El nombre de files de dades de la imatge. En les dades comprimides JPEG s'utilitza un marcador JPEG en lloc d'aquesta etiqueta.

en: Image Resources Block
ca: Bloc de recursos d'imatge

en: Image Resources Block.
ca: Bloc de recursos d'imatge.

en: Image Unique ID
ca: Identificador únic de la imatge

en: This tag indicates an identifier assigned uniquely to each image. It is recorded as an ASCII string equivalent to hexadecimal notation and 128-bit fixed length.
ca: Aquesta etiqueta indica un identificador assignat de manera única a cada imatge. Es registra com una cadena ASCII equivalent a la notació hexadecimal i de longitud fixa de 128 bits.

en: Image Width
ca: Amplada d'imatge

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ca: El nombre de columnes de dades d'imatge, que és igual al nombre de píxels per fila. Amb les dades comprimides en JPEG, s'utilitza un marcador JPEG en comptes d'aquesta etiqueta.

en: Inter Color Profile
ca: Perfil de color d'interoperabilitat

en: Inter Color Profile.
ca: El perfil de color d'interoperabilitat.

en: Interoperability IFD Pointer
ca: Punter IFD d'interoperabilitat

en: Interoperability IFD is composed of tags which stores the information to ensure the Interoperability and pointed by the following tag located in Exif IFD. The Interoperability structure of Interoperability IFD is the same as TIFF defined IFD structure but does not contain the image data characteristically compared with normal TIFF IFD.
ca: L'IFD d'interoperabilitat es compon d'etiquetes que emmagatzemen la informació per a garantir la interoperabilitat, apuntades per l'etiqueta següent ubicada a l'IFD Exif. L'estructura d'interoperabilitat de l'IFD d'interoperabilitat és la mateixa que l'estructura de l'IFD TIFF, però no conté les dades d'imatge característiques de l'IFD TIFF normal.

en: Interoperability Index
ca: Índex d'interoperabilitat

en: Indicates the identification of the Interoperability rule. Use “R98” for stating ExifR98 Rules.
ca: Indica la identificació de la regla d'interoperabilitat. Utilitzeu «R98» per a indicar regles ExifR98.

en: Interoperability Version
ca: Versió d'interoperabilitat

en: Interoperability version.
ca: La versió de la interoperabilitat.

en: An IPTC/NAA record.
ca: Un registre IPTC/NAA.

en: ISO Speed Ratings
ca: Valoracions de velocitat ISO

en: The ISO Speed and ISO Latitude of the camera or input device as specified in ISO 12232.
ca: La velocitat ISO i la latitud ISO de la càmera o del dispositiu d'entrada, com s'especifiquen a l'ISO 12232.

en: JPEG Interchange Format
ca: Format d'intercanvi JPEG

en: The offset to the start byte (SOI) of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data.
ca: El desplaçament al byte d'inici (SOI) de les dades de les miniatures comprimides en JPEG. No s'utilitza per a les dades d'imatges primàries JPEG.

en: JPEG Interchange Format Length
ca: Longitud del format d'intercanvi JPEG

en: The number of bytes of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data. JPEG thumbnails are not divided but are recorded as a continuous JPEG bitstream from SOI to EOI. Appn and COM markers should not be recorded. Compressed thumbnails must be recorded in no more than 64 Kbytes, including all other data to be recorded in APP1.
ca: El nombre de bytes de dades de miniatures comprimides en JPEG. No s'utilitza per a les dades d'imatges primàries JPEG. Les miniatures JPEG no es divideixen, sinó que es registren com un flux de bits JPEG continu de SOI a EOI. Els marcadors Appn i COM no han de ser gravats. Les miniatures comprimides han de registrar-se en un màxim de 64 Kbytes, incloses totes les altres dades que es registrin en APP1.

en: JPEG Procedure
ca: Procediment JPEG

en: JPEG procedure.
ca: El procediment JPEG.

en: Light Source
ca: Font de llum

en: The kind of light source.
ca: El tipus de font de llum.

en: Manufacturer
ca: Fabricant

en: The manufacturer of the recording equipment. This is the manufacturer of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ca: El fabricant de l'equip d'enregistrament. És a dir, el fabricant de la càmera digital, escàner, digitalitzador de vídeo o altre equip que ha generat la imatge. Quan el camp és buit, es tracta com a desconegut.

en: Maker Note
ca: Nota de l'autor

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
ca: Una etiqueta perquè els fabricants d'escriptors Exif registrin informació. El contingut depèn del fabricant.

en: Max Aperture Value
ca: Valor màxim d'obertura

en: The smallest F number of the lens. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of 00.00 to 99.99, but it is not limited to this range.
ca: El nombre F mínim de la lent. La unitat és el valor APEX. Sol tractar-se d'un valor comprès entre 00,00 i 99,99, però no està limitat a aquest rang.

en: Metering Mode
ca: Mode de mesura

en: The metering mode.
ca: El mode de mesura.

en: The model name or model number of the equipment. This is the model name or number of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ca: El nom o nombre del model l'equip. És a dir, el nom o nombre del model de la càmera digital, escàner, digitalitzador de vídeo o altre equip que ha generat la imatge. Quan el camp és buit, es tracta com a desconegut.

en: New Subfile Type
ca: Tipus de subfitxer nou

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
ca: Una indicació general del tipus de dades que conté el subfitxer.

en: The Opto-Electronic Conversion Function (OECF) specified in ISO 14524. <Exif.OECF> is the relationship between the camera optical input and the image values.
ca: La Funció de Conversió Optoelectrònica (OECF) especificada a l'ISO 14524. <Exif.OECF> és la relació entre l'entrada òptica de la càmera i els valors de les imatges.

en: Orientation
ca: Orientació

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
ca: L'orientació de la imatge en files i columnes.

en: Photometric Interpretation
ca: Interpretació fotomètrica

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ca: La composició dels píxels. Amb les dades comprimides en JPEG, s'utilitza un marcador JPEG en comptes d'aquesta etiqueta.

en: Pixel X Dimension
ca: Dimensió X del píxel

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid width of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file.
ca: Informació específica de les dades comprimides. Quan es registra un fitxer comprimit, cal registrar en aquesta etiqueta l'amplada vàlida de la imatge amb significat, hi hagi o no dades de farciment o un marcador de reinici. Aquesta etiqueta no ha d'existir en un fitxer no comprimit.

en: Pixel Y Dimension
ca: Dimensió Y del píxel

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid height of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file. Since data padding is unnecessary in the vertical direction, the number of lines recorded in this valid image height tag will in fact be the same as that recorded in the SOF.
ca: Informació específica de dades comprimides. Quan es grava un fitxer comprimit, cal registrar en aquesta etiqueta l'alçària vàlida de la imatge significativa, tant si hi ha o no dades de rellotge o un marcador de reinici. Aquesta etiqueta no hauria d'existir en un fitxer no comprimit. Com que el rellotge de dades no és necessari en la direcció vertical, el nombre de línies enregistrades en aquesta etiqueta d'alçària d'imatge vàlida serà de fet la mateixa que la registrada al SOF.

en: Planar Configuration
ca: Configuració planar

en: Indicates whether pixel components are recorded in a chunky or planar format. In JPEG compressed files a JPEG marker is used instead of this tag. If this field does not exist, the TIFF default of 1 (chunky) is assumed.
ca: Indica si els components dels píxels es registren en un format fragmentat o planar. Amb els fitxers comprimits en JPEG, s'utilitza un marcador JPEG en comptes d'aquesta etiqueta. Si no es defineix aquest camp, el valor per defecte és 1 (fragmentat).

en: Primary Chromaticities
ca: Cromaticitats primàries

en: The chromaticity of the three primary colors of the image. Normally this tag is not necessary, since colorspace is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
ca: La cromaticitat dels tres colors primaris de la imatge. Normalment, aquesta etiqueta no és necessària, ja que l'espai de color s'especifica a l'etiqueta <Exif.ColorSpace>.

en: Reference Black/White
ca: Referència Negre/Blanc

en: The reference black point value and reference white point value. No defaults are given in TIFF, but the values below are given as defaults here. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics under these conditions.
ca: El valor del punt negre de referència i el valor del punt blanc de referència. No s'indica cap valor predeterminat en TIFF, però els valor següents s'indiquen com a predeterminats aquí. L'espai de color es declara en una etiqueta d'informació de l'espai de color, sent el valor per predeterminat el que indica les característiques d'imatge òptimes en aquestes condicions.

en: Related Image File Format
ca: Format de fitxer d'imatge relacionat

en: Related image file format.
ca: El format del fitxer d'imatge relacionat.

en: Related Image Length
ca: Longitud d'imatge relacionada

en: Related image length.
ca: La longitud de la imatge relacionada.

en: Related Image Width
ca: Amplada d'imatge relacionada

en: Related image width.
ca: Amplada de la imatge relacionada.

en: Related Sound File
ca: Fitxer de so relacionat

en: This tag is used to record the name of an audio file related to the image data. The only relational information recorded here is the Exif audio file name and extension (an ASCII string consisting of 8 characters + “.” + 3 characters). The path is not recorded. When using this tag, audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. Writers are also allowed to store the data such as Audio within APP2 as FlashPix extension stream data. Audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. If multiple files are mapped to one file, the above format is used to record just one audio file name. If there are multiple audio files, the first recorded file is given. When there are three Exif audio files “SND00001.WAV”, “SND00002.WAV” and “SND00003.WAV”, the Exif image file name for each of them, “DSC00001.JPG”, is indicated. By combining multiple relational information, a variety of playback possibilities can be supported. The method of using relational information is left to the implementation on the playback side. Since this information is an ASCII character string, it is terminated by NULL. When this tag is used to map audio files, the relation of the audio file to image data must also be indicated on the audio file end.
ca: Aquesta etiqueta s'utilitza per a registrar el nom d'un fitxer d'àudio relacionat amb les dades de la imatge. L'única informació relacional que s'enregistra aquí és el nom i l'extensió del fitxer d'àudio Exif (una cadena ASCII que consta de 8 caràcters + “.” + 3 caràcters). La ruta no es registra. Quan s'utilitza aquesta etiqueta, els fitxers d'àudio s'han de gravar d'acord amb el format d'àudio Exif. També es permet als escriptors emmagatzemar dades com l'àudio a APP2 com a dades de flux d'extensió de FlashPix. Els fitxers d'àudio s'han de registrar conforme al format d'àudio Exif. Si es corresponen diversos fitxers en un sol fitxer, el format anterior s'utilitza per a enregistrar només un nom de fitxer d'àudio. Si hi ha diversos fitxers d'àudio, es donarà el primer fitxer enregistrat. Quan hi ha tres fitxers d'àudio Exif “SND00001.WAV”, “SND00002.WAV” i “SND00003.WAV”, s'indica el nom del fitxer d'imatge Exif de cadascun d'ells, “DSC00001.JPG”. Si es combinen diverses dades relacionals, es poden suportar diverses possibilitats de reproducció. El mètode d'ús d'informació relacional es deixa en implementació al costat de la reproducció. Com que aquesta informació és una cadena de caràcters ASCII, la finalitza NULL. Quan s'utilitza aquesta etiqueta per a mapar fitxers d'àudio, la relació del fitxer d'àudio amb les dades de la imatge també s'ha d'indicar al final del fitxer d'àudio.

en: Resolution Unit
ca: Unitat de resolució

en: The unit for measuring <Exif.XResolution> and <Exif.YResolution>. The same unit is used for both <Exif.XResolution> and <Exif.YResolution>. If the image resolution is unknown, 2 (inches) is designated.
ca: La unitat de mesura de <Exif.XResolution> i <Exif.YResolution>. S'utilitza la mateixa unitat per a <Exif.XResolution> i <Exif.YResolution>. Si no es coneix la resolució de la imatge, el valor és 2 (polzades).

en: Rows per Strip
ca: Files per franja

en: The number of rows per strip. This is the number of rows in the image of one strip when an image is divided into strips. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
ca: El nombre de files per franja. Es tracta del nombre de files de la imatge d'una franja quan la imatge es divideix en franges. Amb les dades comprimides en JPEG, aquesta designació no és necessària i s'omet.

en: Samples per Pixel
ca: Mostres per píxel

en: The number of components per pixel. Since this standard applies to RGB and YCbCr images, the value set for this tag is 3. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ca: El nombre de components per píxel. Com que aquest estàndard s'aplica a les imatges RGB i YCbCr, el valor d'aquesta etiqueta és 3. Amb les dades comprimides JPEG, s'utilitza un marcador JPEG en lloc d'aquesta etiqueta.

en: Saturation
ca: Saturació

en: The direction of saturation processing applied by the camera when the image was shot.
ca: La direcció del processament de la saturació aplicat per la càmera quan s'ha fet la fotografia.

en: Scene Capture Type
ca: Tipus de captura d'escena

en: The type of scene that was shot. It can also be used to record the mode in which the image was shot. Note that this differs from <Exif.SceneType> tag.
ca: El tipus d'escena que s'ha fotografiat. També es pot utilitzar per a registrar el mode en què la imatge s'ha fotografiat. Tingueu en compte que això difereix de l'etiqueta <Exif.SceneType>.

en: Scene Type
ca: Tipus d'escena

en: The type of scene. If a DSC recorded the image, this tag value must always be set to 1, indicating that the image was directly photographed.
ca: El tipus d'escena. Si la imatge l'ha presa una càmera digital, el valor d'aquesta etiqueta sempre ha de ser 1, la qual cosa indica que la imatge s'ha fotografiat directament.

en: Sensing Method
ca: Mètode de detecció

en: The image sensor type on the camera or input device.
ca: El tipus de sensor d'imatge de la càmera o dispositiu d'entrada.

en: Sharpness
ca: Nitidesa

en: The direction of sharpness processing applied by the camera when the image was shot.
ca: La direcció del processament de la nitidesa aplicat per la càmera quan s'ha fet la fotografia.

en: Shutter Speed
ca: Velocitat de l'obturador

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
ca: La velocitat de l'obturador. La unitat és l'ajustament APEX (Sistema Additiu d'Exposició Fotogràfica).

en: Software
ca: Programari

en: This tag records the name and version of the software or firmware of the camera or image input device used to generate the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ca: Aquesta etiqueta registra el nom i la versió del programari o microprogramari de la càmera o dispositiu d'entrada d'imatges utilitzat per a generar la imatge. Quan el camp és buit, es tracta com a desconegut.

en: Spatial Frequency Response
ca: Resposta de freqüència espacial

en: This tag records the camera or input device spatial frequency table and SFR values in the direction of image width, image height, and diagonal direction, as specified in ISO 12233.
ca: Aquesta etiqueta registra els valors de la taula de freqüència espacial de la càmera o del dispositiu d'entrada i els valors SFR en la direcció de l'amplada de la imatge, l'alçària de la imatge i la direcció diagonal, tal com s'especifica a la ISO 12233.

en: Spectral Sensitivity
ca: Sensibilitat espectral

en: The spectral sensitivity of each channel of the camera used.
ca: La sensibilitat espectral de cada canal de la càmera utilitzada.

en: Strip Byte Count
ca: Recompte de bytes de la franja

en: The total number of bytes in each strip. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
ca: El nombre total de bytes en cada franja. Amb les dades comprimides en JPEG aquesta designació no és necessària i s'omet.

en: Strip Offsets
ca: Desplaçaments de les franges

en: For each strip, the byte offset of that strip. It is recommended that this be selected so the number of strip bytes does not exceed 64 Kbytes. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
ca: Per a cada franja, el byte de compensació d'aquesta franja. Es recomana seleccionar-perquè el nombre de bytes de la franja no superi els 64 Kbytes. Amb les dades comprimides en JPEG aquesta designació no és necessària i s'omet.

en: Sub IFD Offsets
ca: Desplaçaments sota IFD

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
ca: Definit per Adobe Corporation per a activar els arbres TIFF dins un fitxer TIFF.

en: Subject Area
ca: Àrea del subjecte

en: The location and area of the main subject in the overall scene.
ca: La ubicació i l'àrea del subjecte principal de l'escena global.

en: Subject Distance
ca: Distància del subjecte

en: The distance to the subject, given in meters.
ca: La distància al subjecte en metres.

en: Subject Distance Range
ca: Rang de distància del subjecte

en: The distance to the subject.
ca: La distància al subjecte.

en: Subject Location
ca: Ubicació del subjecte

en: The location of the main subject in the scene. The value of this tag represents the pixel at the center of the main subject relative to the left edge, prior to rotation processing as per the <Exif.Rotation> tag. The first value indicates the X column number and second indicates the Y row number.
ca: La ubicació del subjecte principal de l'escena. El valor d'aquesta etiqueta representa el píxel al centre del subjecte principal en relació amb la vora esquerra, abans del processament de rotació de l'etiqueta <Exif.Rotation>. El primer valor indica el número de columna X i el segon indica el número de fila Y.

en: Subsec Time
ca: Temps fraccionat

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTime> tag.
ca: Les fraccions de segon de l'etiqueta <Exif.DateTime>.

en: Subsec Time Digitized
ca: Temps fraccionat digitalitzat

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTimeDigitized> tag.
ca: Les fraccions de segon de l'etiqueta <Exif.DateTimeDigitized>.

en: Subsec Time Original
ca: Temps fraccionat original

en: Fractions of seconds for the <Exif.DateTimeOriginal> tag.
ca: Les fraccions de segon de l'etiqueta <Exif.DateTimeOriginal>.

en: TIFF/EP Standard ID
ca: Identificador estàndard TIFF/EP

en: TIFF/EP Standard ID.
ca: L'identificador estàndard TIFF/EP.

en: Transfer Function
ca: Funció de transferència

en: A transfer function for the image, described in tabular style. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
ca: Una funció de transferència de la imatge, descrita en estil tabular. Normalment, aquesta etiqueta no és necessària, ja que l'espai de color s'especifica a l'etiqueta <Exif.ColorSpace>.

en: Transfer Range
ca: Rang de transferència

en: Transfer range.
ca: El rang de transferència.

en: User Comment
ca: Comentari de l'usuari

en: A tag for Exif users to write keywords or comments on the image besides those in <Exif.ImageDescription>, and without the character code limitations of the <Exif.ImageDescription> tag. The character code used in the <Exif.UserComment> tag is identified based on an ID code in a fixed 8-byte area at the start of the tag data area. The unused portion of the area is padded with NULL (“00.h”). ID codes are assigned by means of registration. The value of CountN is determinated based on the 8 bytes in the character code area and the number of bytes in the user comment part. Since the TYPE is not ASCII, NULL termination is not necessary. The ID code for the <Exif.UserComment> area may be a Defined code such as JIS or ASCII, or may be Undefined. The Undefined name is UndefinedText, and the ID code is filled with 8 bytes of all “NULL” (“00.H”). An Exif reader that reads the <Exif.UserComment> tag must have a function for determining the ID code. This function is not required in Exif readers that do not use the <Exif.UserComment> tag. When a <Exif.UserComment> area is set aside, it is recommended that the ID code be ASCII and that the following user comment part be filled with blank characters [20.H].
ca: Una etiqueta perquè els usuaris d'EXIF escriguin paraules clau o comentaris a la imatge a més dels de <Exif.ImageDescription>, i sense les limitacions del codi de caràcters de l'etiqueta <Exif.ImageDescription>. El codi de caràcter utilitzat en l'etiqueta <Exif.UserComment> s'identifica en base a un codi d'identificació en una àrea fixa de 8 bytes al començament de l'àrea de dades de l'etiqueta. La part no utilitzada de l'àrea està farcida amb NULL ( "00.h"). Els codis d'identificació s'assignen per mitjà d'un registre. El valor de CountN es determina en base als 8 bytes de l'àrea de codi de caràcters i el nombre de bytes de la part de comentaris de l'usuari. Atès que el TIPUS no és ASCII, no és necessària la terminació NULL. El codi d'identificació de l'àrea <Exif.UserComment> pot ser un codi definit com a JIS o ASCII, o pot ser indefinit. El nom Undefined és UndefinedText, i el codi ID s'omple amb 8 bytes de tots els "NULL" ( "00.H"). Un lector Exif que llegeix l'etiqueta <Exif.UserComment> ha de tenir una funció per a determinar el codi d'identificació. Aquesta funció no és necessària en els lectors Exif que no utilitzen l'etiqueta <Exif.UserComment>. Quan una àrea <Exif.UserComment> és apartada, es recomana que el codi d'identificació sigui ASCII i que la següent part de comentaris de l'usuari sigui omplerta amb caràcters en blanc [20.H].

en: White Balance
ca: Balanç de blancs

en: The white balance mode set when the image was shot.
ca: El mode de balanç de blancs definit quan s'ha pres la imatge.

en: White Point
ca: Punt blanc

en: The chromaticity of the white point of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in <Exif.ColorSpace> tag.
ca: La cromaticitat del punt blanc de la imatge. Normalment, aquesta etiqueta no és necessària, ja que l'espai de color s'especifica a l'etiqueta <Exif.ColorSpace>.

en: XML Packet
ca: Paquet XML

en: XMP metadata.
ca: Les metadades XMP.

en: x Resolution
ca: x Resolució

en: The number of pixels per <Exif.ResolutionUnit> in the <Exif.ImageWidth> direction. When the image resolution is unknown, 72 [dpi] is designated.
ca: El nombre de píxels per <Exif.ResolutionUnit> en la direcció <Exif.ImageWidth>. Quan la resolució de la imatge és desconeguda, s'assignen 72 [dpi].

en: YCbCr Coefficients
ca: Coeficients YCbCr

en: The matrix coefficients for transformation from RGB to YCbCr image data. No default is given in TIFF; but here “Color Space Guidelines” is used as the default. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics under this condition.
ca: Els coeficients de la matriu per a la transformació de les dades de la imatge RGB a YCbCr. No es dona cap valor predeterminat a TIFF; però s'utilitza de forma predeterminada les “Directrius d'espai de color”. L'espai de color es declara a l'etiqueta d'informació de l'espai de color, essent el valor per predeterminat el que proporciona les característiques d'imatge òptimes en aquestes condicions.

en: YCbCr Positioning
ca: Posicionament YCbCr

en: The position of chrominance components in relation to the luminance component. This field is designated only for JPEG compressed data or uncompressed YCbCr data. The TIFF default is 1 (centered); but when Y:Cb:Cr = 4:2:2 it is recommended that 2 (co-sited) be used to record data, in order to improve the image quality when viewed on TV systems. When this field does not exist, the reader shall assume the TIFF default. In the case of Y:Cb:Cr = 4:2:0, the TIFF default (centered) is recommended. If the reader does not have the capability of supporting both kinds of <Exif.YCbCrPositioning>, it shall follow the TIFF default regardless of the value in this field. It is preferable that readers be able to support both centered and co-sited positioning.
ca: La posició dels components de crominància en relació amb el component de luminància. Aquest camp està designat només per a dades comprimides JPEG o dades sense compressió YCbCr. El valor predeterminat TIFF és 1 (centrat), però, quan Y:Cb:Cr = 4:2:2, es recomana utilitzar 2 (cosituat) per a registrar dades, per tal de millorar la qualitat de la imatge en sistemes de TV. Quan aquest camp no existeix, el lector assumeix el valor predeterminat TIFF. En el cas de Y:Cb:Cr = 4:2:0, es recomana el valor predeterminat TIFF (centrat). Si el lector no admet ambdós tipus de <Exif.YCbCrPositioning>, segueix el valor predeterminat TIFF independentment del valor d'aquest cap. És preferible que els lectors admetin tant el posicionament centrat com el cosituat.

en: YCbCr Sub-Sampling
ca: Submostreig YCbCr

en: The sampling ratio of chrominance components in relation to the luminance component. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ca: La relació de mostreig dels components de crominància en relació amb el component de luminància. Amb les dades comprimides en JPEG, s'utilitza un marcador JPEG en comptes d'aquesta etiqueta.

en: y Resolution
ca: Resolució Y

en: The number of pixels per <Exif.ResolutionUnit> in the <Exif.ImageLength> direction. The same value as <Exif.XResolution> is designated.
ca: El nombre de píxels per <Exif.ResolutionUnit> en la direcció <Exif.ImageLength>. S'assigna el mateix valor de <Exif.XResolution>.

en: Accessed
ca: Accés

en: Last access datetime.
ca: La data i l'hora del darrer accés.

en: Content
ca: Contingut

en: File’s contents filtered as plain text.
ca: El contingut del fitxer, filtrat com a text pla.

en: Editable free text/notes.
ca: Text lliure/notes editables.

en: MIME type of the file or if a directory it should contain value “Folder”.
ca: Tipus MIME del fitxer. Si és un directori, ha de contenir el valor «Carpeta».

en: Editable array of keywords.
ca: Matriu de paraules clau editable.

en: Link
ca: Enllaç

en: URI of link target.
ca: URI del destí de l'enllaç.

en: Modified
ca: Modificació

en: Last modified datetime.
ca: La data i l'hora de la darrera modificació.

en: File name excluding path but including the file extension.
ca: El nom del fitxer sense el camí però amb l'extensió.

en: Full file path of file excluding the file name.
ca: El camí complet del fitxer sense el nom del fitxer.

en: Permission string in unix format eg “-rw-r--r--”.
ca: Cadena d'autorització en format unix, per exemple, "-rw-r - r--".

en: Publisher
ca: Editor

en: Editable DC type for the name of the publisher of the file (EG dc:publisher field in RSS feed).
ca: Tipus de DC editable per al nom de l'editor del fitxer (per exemple, camp dc:editor en fils RSS).

en: Rank
ca: Classificació

en: Editable file rank for grading favourites. Value should be in the range 1..10.
ca: Classificació de fitxers editable per a qualificar els favorits de l'1 al 10.

en: Size of the file in bytes or if a directory number of items it contains.
ca: Mida del fitxer en bytes i si és un directori el nombre d'elements que conté.

en: Album Sort Order
ca: Ordre de classificació dels àlbums

en: String which should be used instead of the album name for sorting purposes.
ca: La cadena que s'ha d'utilitzar en comptes del nom de l'àlbum per a l'ordenació.

en: Audio Encryption
ca: Xifrat d'àudio

en: Frame indicates if the audio stream is encrypted, and by whom.
ca: El marc indica si el flux d'àudio és xifrat i per qui.

en: Audio Seek Point
ca: Punt de cerca de l'àudio

en: Fractional offset within the audio data, providing a starting point from which to find an appropriate point to start decoding.
ca: Desplaçament fraccionat dins de les dades d'àudio, proporcionant un punt de partida per a trobar un punt apropiat per a començar la descodificació.

en: Band
ca: Banda

en: Additional information about the performers in the recording.
ca: Informació addicional sobre els intèrprets en la gravació.

en: BPM (beats per minute).
ca: BPM (pulsacions per minut).

en: Buffer Size
ca: Mida de la memòria intermèdia

en: Recommended buffer size.
ca: La mida recomanada de la memòria intermèdia.

en: CD ID
ca: Identificador del CD

en: Music CD identifier.
ca: L'identificador del CD de música.

en: Commercial
ca: Comercial

en: Commercial frame.
ca: Marc comercial.

en: Composer
ca: Compositor

en: Composer.
ca: El compositor.

en: Conductor
ca: Director

en: Conductor.
ca: El director.

en: Content Group
ca: Grup de contingut

en: Content group description.
ca: Descripció del grup de contingut.

en: Content Type
ca: Tipus de contingut

en: Encryption Registration
ca: Registre de xifrat

en: Encryption method registration.
ca: Registre de mètode de xifrat.

en: Date.
ca: Data.

en: Emphasis
ca: Èmfasi

en: Emphasis.
ca: Èmfasi.

en: Encoded By
ca: Codificat Per

en: Person or organisation that encoded the audio file. This field may contain a copyright message, if the audio file also is copyrighted by the encoder.
ca: Persona o organització que va codificar el fitxer d'àudio. Aquest camp pot contenir un missatge de copyright, si el codificador també té fitxers d'àudio.

en: Encoder Settings
ca: Configuració del codificador

en: Software.
ca: Programari.

en: Encoding Time
ca: Temps de codificació

en: Encoding time.
ca: El temps de codificació.

en: Equalization
ca: Equalització

en: Equalization.
ca: L'equalització.

en: Equalization 2
ca: Equalització 2

en: Equalisation curve predefine within the audio file.
ca: La corba d'equalització predefinida dins el fitxer d'àudio.

en: Event Timing
ca: Temps dels esdeveniments

en: Event timing codes.
ca: Els codis de temps dels esdeveniments.

en: File Owner
ca: Propietari del fitxer

en: File owner.
ca: El propietari del fitxer.

en: File Type
ca: Tipus de fitxer

en: File type.
ca: El tipus de fitxer.

en: Frames
ca: Fotogrames

en: Number of frames.
ca: El nombre de fotogrames.

en: General Object
ca: Objecte general

en: General encapsulated object.
ca: Objecte general encapsulat.

en: Grouping Registration
ca: Registre d'agrupament

en: Group identification registration.
ca: El registre d'identificació de grup.

en: Initial Key
ca: Clau inicial

en: Initial key.
ca: La clau inicial.

en: Involved People
ca: Persones involucrades

en: Involved people list.
ca: La llista de les persones involucrades.

en: InvolvedPeople2
ca: Persones involucrades 2

en: Language.
ca: L'idioma.

en: Linked Info
ca: Informació relacionada

en: Linked information.
ca: Informació relacionada.

en: Lyricist
ca: Lletrista

en: Lyricist.
ca: El lletrista.

en: Media Type
ca: Tipus de medis

en: Media type.
ca: El tipus de medi.

en: Mix Artist
ca: Artista

en: Interpreted, remixed, or otherwise modified by.
ca: L'autor de la interpretació, de la remescla o de la modificació.

en: Mood
ca: Estat d'ànim

en: Mood.
ca: L'estat d'ànim.

en: MPEG Lookup
ca: Cerca MPEG

en: MPEG location lookup table.
ca: La taula de cerca de la ubicació MPEG.

en: Musician Credit List
ca: Llista de crèdits dels músics

en: Musician credits list.
ca: La llista de crèdits dels músics.

en: Net Radio Owner
ca: Propietari de la ràdio per Internet

en: Internet radio station owner.
ca: El propietari de l'estació de ràdio per Internet.

en: Net Radiostation
ca: Estació de ràdio per Internet

en: Internet radio station name.
ca: El nom de l'estació de ràdio per Internet.

en: Original Album
ca: Àlbum original

en: Original album.
ca: L'àlbum original.

en: Original Artist
ca: Artista original

en: Original artist.
ca: L'artista original.

en: Original File Name
ca: Nom de fitxer original

en: Original file name.
ca: El nom de fitxer original.

en: Original Lyricist
ca: Lletrista original

en: Original lyricist.
ca: El lletrista original.

en: Original Release Time
ca: Moment de publicació original

en: Original release time.
ca: El moment de publicació original.

en: Original Year
ca: Any original

en: Original release year.
ca: L'any de publicació original.

en: Ownership
ca: Propietari

en: Ownership frame.
ca: El marc del propietari.

en: Part of a Set
ca: Part d'un conjunt

en: Part of a set the audio came from.
ca: Part d'un conjunt d'on va venir l'àudio.

en: Performer Sort Order
ca: Ordre de Classificació dels Intèrprets

en: Performer sort order.
ca: Ordre de classificació dels intèrprets.

en: Picture
ca: Imatge

en: Attached picture.
ca: La imatge adjunta.

en: Play Counter
ca: Nombre de reproduccions

en: Number of times a file has been played.
ca: El nombre de cops que un fitxer s'ha reproduït.

en: Playlist Delay
ca: Retard de la llista de reproducció

en: Playlist delay.
ca: El retard de la llista de reproducció.

en: Popularimeter
ca: Mesurador de popularitat

en: Rating of the audio file.
ca: La valoració del fitxer d'àudio.

en: Position Sync
ca: Sincronització de posició

en: Position synchronisation frame.
ca: El marc de la sincronització de la posició.

en: Private
ca: Privat

en: Private frame.
ca: El marc privat.

en: Produced Notice
ca: Anotació de producció

en: Produced notice.
ca: L'anotació de producció.

en: Publisher.
ca: L'editor.

en: Recording Dates
ca: Dates d'enregistrament

en: Recording dates.
ca: Les dates d'enregistrament.

en: Recording Time
ca: Hora d'enregistrament

en: Recording time.
ca: L'hora de l'enregistrament.

en: Release Time
ca: Hora de publicació

en: Release time.
ca: L'hora de publicació.

en: Reverb
ca: Reverberació

en: Reverb.
ca: La reverberació.

en: Set Subtitle
ca: Subtítol del conjunt

en: Subtitle of the part of a set this track belongs to.
ca: El subtítol de la part d'un conjunt a la qual pertany aquesta pista.

en: Signature
ca: Signatura

en: Signature frame.
ca: El marc de la signatura.

en: Size of the audio file in bytes, excluding the ID3 tag.
ca: Mida del fitxer d'àudio en bytes, excloent l'etiqueta ID3.

en: Song length
ca: Durada de la cançó

en: Length of the song in milliseconds.
ca: La durada de la cançó en mil·lisegons.

en: Subtitle
ca: Subtítol

en: Subtitle.
ca: El subtítol.

en: Synchronized Lyrics
ca: Lletra sincronitzada

en: Synchronized lyric.
ca: La lletra sincronitzada.

en: Synchronized Tempo
ca: Tempo sincronitzat

en: Synchronized tempo codes.
ca: Els codis de tempo sincronitzats.

en: Tagging Time
ca: Moment de l'etiquetatge

en: Tagging time.
ca: El moment de l'etiquetatge.

en: Terms of Use
ca: Condicions d'ús

en: Terms of use.
ca: Les condicions d'ús.

en: Time
ca: Hora

en: Time.
ca: L'hora.

en: Title Sort Order
ca: Ordre de classificació dels títols

en: Title sort order.
ca: L'ordre de classificació dels títols.

en: Unique File ID
ca: Identificador de fitxer únic

en: Unique file identifier.
ca: L'identificador de fitxer únic.

en: Unsynchronized Lyrics
ca: Lletra sense sincronitzar

en: Unsynchronized lyric.
ca: La lletra sense sincronitzar.

en: User Text
ca: Text de l'usuari

en: User defined text information.
ca: Informació textual definida per l'usuari.

en: Volume Adjustment
ca: Ajustament de volum

en: Relative volume adjustment.
ca: L'ajustament de volum relatiu.

en: Volume Adjustment 2
ca: Ajustament de volum 2

en: WWW Artist
ca: Artista WWW

en: Official artist.
ca: Artista oficial.

en: WWW Audio File
ca: Fitxer d'àudio WWW

en: Official audio file webpage.
ca: La pàgina web oficial del fitxer d'àudio.

en: WWW Audio Source
ca: Font d'àudio WWW

en: Official audio source webpage.
ca: La pàgina web oficial de la font d'àudio.

en: WWW Commercial Info
ca: Informació comercial WWW

en: URL pointing at a webpage containing commercial information.
ca: URL que apunta a una pàgina web que conté informació comercial.

en: WWW Copyright
ca: Copyright WWW

en: URL pointing at a webpage that holds copyright.
ca: URL apuntant a una pàgina web que conté drets d'autor.

en: WWW Payment
ca: Pagament WWW

en: URL pointing at a webpage that will handle the process of paying for this file.
ca: URL que apunta a una pàgina web que gestiona el procés de pagament d'aquest fitxer.

en: WWW Publisher
ca: Editor WWW

en: URL pointing at the official webpage for the publisher.
ca: URL apuntant a la pàgina web oficial de l'editor.

en: WWW Radio Page
ca: Pàgina de ràdio WWW

en: Official internet radio station homepage.
ca: La pàgina oficial de l'estació de ràdio per Internet.

en: WWW User
ca: Usuari WWW

en: User defined URL link.
ca: Enllaç URL definit per l'usuari.

en: Name of an album the image belongs to.
ca: Nom de l'àlbum a què pertany la imatge.

en: Embedded copyright message.
ca: Missatge de copyright encastat.

en: Datetime image was originally created.
ca: Imatge de la data i hora en què es va crear originàriament.

en: Description of the image.
ca: Descripció de la imatge.

en: The program used by the camera to set exposure when the picture is taken. EG Manual, Normal, Aperture priority etc.
ca: El programa que utilitza la càmera per a configurar l'exposició quan es fa la fotografia. Manual EG, normal, prioritat d'obertura, etc.

en: Exposure time used to capture the photo in seconds.
ca: Temps d'exposició utilitzat per a capturar la fotografia en segons.

en: Set to “1” if flash was fired.
ca: Estableix a «1» si es dispara el flaix.

en: Focal length of lens in mm.
ca: Longitud focal de la lent en mm.

en: Height
ca: Alçària

en: Height in pixels.
ca: Alçària en píxels.

en: ISO Speed
ca: Velocitat ISO

en: ISO speed used to acquire the document contents. For example, 100, 200, 400, etc.
ca: La velocitat ISO utilitzada per a adquirir el contingut del document. Per exemple: 100, 200, 400, etc.

en: String of keywords.
ca: Cadena de mots clau.

en: Make
ca: Marca

en: Make of camera used to take the image.
ca: La marca de la càmera utilitzada per a prendre la imatge.

en: Metering mode used to acquire the image (IE Unknown, Average, CenterWeightedAverage, Spot, MultiSpot, Pattern, Partial).
ca: El mode de mesurament utilitzat per a adquirir la imatge (desconegut, mitjana, mitjana ponderada al centre, puntual, puntual múltiple, patró, parcial).

en: Model of camera used to take the image.
ca: El model de càmera utilitzat per a prendre la imatge.

en: Represents the orientation of the image wrt camera (IE “top,left” or “bottom,right”).
ca: Representa l'orientació de la imatge respecte a la càmera («superior,esquerra» o «inferior,dreta»).

en: Software used to produce/enhance the image.
ca: El programari utilitzat per a produir/millorar la imatge.

en: Title of image.
ca: Títol de la imatge.

en: White balance setting of the camera when the picture was taken (auto or manual).
ca: Configuració del balanç de blancs de la càmera quan es va fer la fotografia (automàtica o manual).

en: Width
ca: Amplada

en: Width in pixels.
ca: Amplada en píxels.

en: Action Advised
ca: Acció aconsellada

en: The type of action that this object provides to a previous object. “01” Object Kill, “02” Object Replace, “03” Object Append, “04” Object Reference.
ca: El tipus d'acció que aquest objecte proporciona a un objecte anterior. «01» finalitza, «02» reemplaça, «03» afegeix, «04» referencia.

en: ARM Identifier
ca: Identificador ARM

en: Identifies the Abstract Relationship Method (ARM).
ca: Identifica el mètode de relació abstracta (ARM).

en: ARM Version
ca: Versió ARM

en: Identifies the version of the Abstract Relationship Method (ARM).
ca: Identifica la versió de l'Abstract Relationship Method (ARM).

en: Audio Duration
ca: Durada de l'àudio

en: The running time of the audio data in the form HHMMSS.
ca: El temps d'execució de les dades d'àudio en format HHMMSS.

en: Audio Outcue
ca: Sortida d'àudio

en: The content at the end of the audio data.
ca: El contingut del final de les dades d'àudio.

en: Audio Sampling Rate
ca: Freqüència de mostreig d'àudio

en: The sampling rate in Hz of the audio data.
ca: La freqüència de mostreig en Hz de les dades d'àudio.

en: Audio Sampling Resolution
ca: Resolució de mostreig d'àudio

en: The number of bits in each audio sample.
ca: El nombre de bits de cada mostra d'àudio.

en: Audio Type
ca: Tipus d'àudio

en: The number of channels and type of audio (music, text, etc.) in the object.
ca: El nombre de canals i el tipus d'àudio (música, text, etc.) de l'objecte.

en: By-line
ca: Línia del creador

en: Name of the creator of the object, e.g. writer, photographer or graphic artist (multiple values allowed).
ca: Nom del creador de l'objecte, p. ex. escriptor, fotògraf o artista gràfic (s'admeten valors múltiples).

en: By-line Title
ca: Títol de la línia del creador

en: Title of the creator or creators of the object.
ca: Títol del creador o creadors de l'objecte.

en: Caption, Abstract
ca: Llegenda, Resum

en: A textual description of the data.
ca: Una descripció textual de la data.

en: Identifies the subject of the object in the opinion of the provider (Deprecated).
ca: Indica el tema de l'objecte segons l'opinió del proveïdor (Obsolet).

en: Coded Character Set
ca: Conjunt de caràcters codificat

en: Control functions used for the announcement, invocation or designation of coded character sets.
ca: Funcions de control que s'utilitzen per a avisar, invocar o designar els jocs de caràcters codificats.

en: City
ca: Ciutat

en: City of object origin.
ca: La ciutat d'origen de l'objecte.

en: Confirmed Data Size
ca: Mida de les dades confirmada

en: Total size of the object data.
ca: La mida total de les dades de l'objecte.

en: Contact
ca: Contacte

en: The person or organization which can provide further background information on the object (multiple values allowed).
ca: La persona o organització que pot proporcionar més informació de fons sobre l'objecte (s'admeten diversos valors).

en: Content Location Code
ca: Codi d'ubicació del contingut

en: The code of a country/geographical location referenced by the content of the object (multiple values allowed).
ca: El codi d'una ubicació geogràfica/país referenciat pel contingut de l'objecte (s'admeten diversos valors).

en: Content Location Name
ca: Nom de la ubicació del contingut

en: A full, publishable name of a country/geographical location referenced by the content of the object (multiple values allowed).
ca: El nom publicable complet d'una ubicació geogràfica/país referenciat pel contingut de l'objecte (s'admeten diversos valors).

en: Copyright Notice
ca: Avís de drets d'autor

en: Any necessary copyright notice.
ca: Qualsevol avís de drets d'autor necessari.

en: Country Code
ca: Codi de país

en: The code of the country/primary location where the object was created.
ca: El codi del país/ubicació primària on s'ha creat l'objecte.

en: Country Name
ca: Nom del país

en: The name of the country/primary location where the object was created.
ca: El nom del país/ubicació primària on s'ha creat l'objecte.

en: Credit
ca: Crèdit

en: Identifies the provider of the object, not necessarily the owner/creator.
ca: Identifica el proveïdor de l'objecte, que no és necessàriament el propietari/creador.

en: The date the intellectual content of the object was created rather than the date of the creation of the physical representation.
ca: La data de creació del contingut intel·lectual de l'objecte, més aviat que la data de creació de la representació física.

en: Date Sent
ca: Data d'enviament

en: The day the service sent the material.
ca: El dia que el servei va enviar el material.

en: Destination
ca: Destí

en: Routing information.
ca: La informació de la ruta.

en: Digital Creation Date
ca: Data de creació digital

en: The date the digital representation of the object was created.
ca: La data de creació de la representació digital de l'objecte.

en: Digital Creation Time
ca: Hora de creació digital

en: The time the digital representation of the object was created.
ca: L'hora de creació de la representació digital de l'objecte.

en: Editorial Update
ca: Actualització editorial

en: The type of update this object provides to a previous object. The link to the previous object is made using the ARM. “01” indicates an additional language.
ca: El tipus d'actualització que aquest objecte proporciona a un objecte anterior. L'enllaç a l'objecte anterior es fa utilitzant l'ARM. «01» indica una llengua addicional.

en: Edit Status
ca: Estat d'edició

en: Status of the object, according to the practice of the provider.
ca: Estat de l'objecte, segons la pràctica del proveïdor.

en: Envelope Number
ca: Número de sobre

en: A number unique for the date and the service ID.
ca: Un número únic per a la data i l'identificador del servei.

en: Envelope Priority
ca: Prioritat del sobre

en: Specifies the envelope handling priority and not the editorial urgency. “1” for most urgent, “5” for normal, and “8” for least urgent. “9” is user-defined.
ca: Especifica la prioritat de gestió del sobre, no la urgència editorial. «1» per a molt urgent, «5» per a normal i «8» per a molt poc urgent. El «9» és definit per l'usuari.

en: Expiration Date
ca: Data de caducitat

en: Designates the latest date the provider intends the object to be used.
ca: Designa la data final en què el proveïdor pretén utilitzar l'objecte.

en: Expiration Time
ca: Hora de caducitat

en: Designates the latest time the provider intends the object to be used.
ca: Designa l'hora final en què el proveïdor pretén utilitzar l'objecte.

en: File Format
ca: Format de fitxer

en: File format of the data described by this metadata.
ca: El format de fitxer de les dades descrites per aquestes metadades.

en: File Version
ca: Versió del fitxer

en: Version of the file format.
ca: Versió del format de fitxer.

en: Fixture Identifier
ca: Identificador de l'accessori

en: Identifies objects that recur often and predictably, enabling users to immediately find or recall such an object.
ca: Identifica objectes que es repeteixen sovint i de manera predictible, permetent als usuaris trobar o recordar immediatament l'objecte.

en: Headline
ca: Titular

en: A publishable entry providing a synopsis of the contents of the object.
ca: Una entrada publicable que proporciona una sinopsi del contingut de l'objecte.

en: Image Orientation
ca: Orientació de la imatge

en: The layout of the image area: “P” for portrait, “L” for landscape, and “S” for square.
ca: La disposició de l'àrea de la imatge: «P» per a vertical, «L» per a horitzontal i «S» per a quadrat.

en: Image Type
ca: Tipus d'imatge

en: The data format of the image object.
ca: El format de dades de l'objecte imatge.

en: Used to indicate specific information retrieval words (multiple values allowed).
ca: S'utilitza per a indicar mots de recuperació d'informació específica (s'admeten diversos valors).

en: Language Identifier
ca: Identificador de llengua

en: The major national language of the object, according to the 2-letter codes of ISO 639:1988.
ca: La llengua nacional més important de l'objecte, segons els codis de dues lletres de l'ISO 639:1988.

en: Maximum Object Size
ca: Mida màxima de l'objecte

en: The largest possible size of the object if the size is not known.
ca: La mida més gran possible de l'objecte si no se'n coneix la mida.

en: Max Subfile Size
ca: Mida màxima del subfitxer

en: The maximum size for a subfile dataset containing a portion of the object data.
ca: La mida màxima d'un conjunt de dades de subfitxer que conté una porció de les dades de l'objecte.

en: Model Version
ca: Versió del model

en: Version of IIM part 1.
ca: Versió de l'IIM part 1.

en: Object Attribute Reference
ca: Referència de l'atribut de l'objecte

en: Defines the nature of the object independent of the subject (multiple values allowed).
ca: Defineix la naturalesa de l'objecte independent del subjecte (diversos valors permesos).

en: Object Cycle
ca: Cicle de l'objecte

en: Where “a” is morning, “p” is evening, “b” is both.
ca: On «a» és matí, «p» és tarda, «b» és ambdues.

en: Object Name
ca: Nom de l'objecte

en: A shorthand reference for the object.
ca: Una referència abreujada de l'objecte.

en: Object Size Announced
ca: Mida anunciada de l'objecte

en: The total size of the object data if it is known.
ca: La mida total de les dades de l'objecte, si es coneixen.

en: Object Type Reference
ca: Referència del tipus d'objecte

en: Distinguishes between different types of objects within the IIM.
ca: Distingeix entre diferent tipus d'objectes en el IIM.

en: Originating Program
ca: Programa origen

en: The type of program used to originate the object.
ca: El tipus del programa utilitzat per a crear l'objecte.

en: Original Transmission Reference
ca: Referència de la transmissió original

en: A code representing the location of original transmission.
ca: Un codi que representa la ubicació de la transmissió original.

en: Preview Data
ca: Previsualització de dades

en: The object preview data.
ca: Objecte de previsualització de dades.

en: Preview File Format
ca: Format de previsualització del fitxer

en: Binary value indicating the file format of the object preview data.
ca: Valor binari indicant el format del fitxer de l'objecte de previsualització de dades.

en: Preview File Format Version
ca: Versió del format de previsualització del fitxer

en: The version of the preview file format.
ca: La versió del format de fitxer de previsualització.

en: Product ID
ca: ID del producte

en: Allows a provider to identify subsets of its overall service.
ca: Permet a un proveïdor identificar subconjunts del servei global.

en: Program Version
ca: Versió del programa

en: The version of the originating program.
ca: Versió del programa origen.

en: Province, State
ca: Província, estat

en: The Province/State where the object originates.
ca: Província/estat d'on és originari l'objecte.

en: Rasterized Caption
ca: Llegenda rasteritzada

en: Contains rasterized object description and is used where characters that have not been coded are required for the caption.
ca: Conté una descripció de l'objecte rasteritzat i s'utilitza quan es necessiten caràcters que no s'han codificat per a la llegenda.

en: Record Version
ca: Versió d'enregistrament

en: Identifies the version of the IIM, Part 2.
ca: Identifica la versió del IIM, Part 2.

en: Reference Date
ca: Data de referència

en: The date of a prior envelope to which the current object refers.
ca: La data d'un sobre anterior al qual fa referència l'objecte actual.

en: Reference Number
ca: Nombre de referència

en: The Envelope Number of a prior envelope to which the current object refers.
ca: El número de sobre d'un sobre anterior al qual fa referència l'objecte actual.

en: Reference Service
ca: Servei de referència

en: The Service Identifier of a prior envelope to which the current object refers.
ca: L'identificador de servei d'un sobre anterior al qual fa referència l'objecte actual.

en: Designates the earliest date the provider intends the object to be used.
ca: Designa la data inicial en què el proveïdor pretén utilitzar l'objecte.

en: Designates the earliest time the provider intends the object to be used.
ca: Designa l'hora inicial en què el proveïdor pretén utilitzar l'objecte.

en: Service Identifier
ca: Identificador del servei

en: Identifies the provider and product.
ca: Identifica el proveïdor i el producte.

en: Size Mode
ca: Mode Mida

en: Set to 0 if the size of the object is known and 1 if not known.
ca: Estableix a 0 si la mida de l'objecte es coneix 1 si no.

en: Source
ca: Font

en: The original owner of the intellectual content of the object.
ca: El propietari original del contingut intel·lectual de l'objecte.

en: Special Instructions
ca: Instruccions especials

en: Other editorial instructions concerning the use of the object.
ca: Altres instruccions editorials relatives a l'ús de l'objecte.

en: Subfile
ca: Subfitxer

en: The object data itself. Subfiles must be sequential so that the subfiles may be reassembled.
ca: Les dades de l'objecte. Els subfitxers han de ser seqüencials, de manera que puguin reconstruir-se.

en: Subject Reference
ca: Referència del tema

en: A structured definition of the subject matter. It must contain an IPR, an 8 digit Subject Reference Number and an optional Subject Name, Subject Matter Name, and Subject Detail Name each separated by a colon (:).
ca: Una definició estructurada de l'assumpte. Ha de contenir un dret de propietat intel·lectual; un número de referència de tema de 8 dígits, i un nom de tema, un nom d'assumpte i un nom d'assumpte detallat separats per dos punts (:).

en: Sub-location
ca: Sububicació

en: The location within a city from which the object originates.
ca: La ubicació dins una ciutat des de la qual s'origina l'objecte.

en: Supplemental Category
ca: Categoria suplementària

en: Further refines the subject of the object (Deprecated).
ca: Afina més el tema de l'objecte (obsolet).

en: Time Created
ca: Hora de creació

en: The time the intellectual content of the object was created rather than the date of the creation of the physical representation (multiple values allowed).
ca: L'hora de creació del contingut intel·lectual de l'objecte, més aviat que la data de creació de la representació física (s'admeten diversos valors).

en: Time Sent
ca: Hora enviada

en: The time the service sent the material.
ca: Hora en què el servei ha enviat el material.

en: Unique Name of Object
ca: Nom únic de l'objecte

en: An eternal, globally unique identification for the object, independent of provider and for any media form.
ca:  Una identificació eterna, global, única per a l'objecte, independent del proveïdor i de qualsevol forma de suport.

en: Urgency
ca: Urgència

en: Specifies the editorial urgency of content and not necessarily the envelope handling priority. “1” is most urgent, “5” normal, and “8” least urgent.
ca: Especifica la urgència editorial del contingut, no necessàriament la prioritat de gestió del sobre. «1» per a molt urgent, «5» per a normal i «8» per a molt poc urgent.

en: Writer/Editor
ca: Autor/Editor

en: The name of the person involved in the writing, editing or correcting the object or caption/abstract (multiple values allowed).
ca: El nom de la persona implicada en l'escriptura, l'edició o la correcció de l'objecte o la llegenda/resum (diversos valors permesos).

en: Page Size
ca: Mida de la pàgina

en: Page size format.
ca: Format de la mida de la pàgina.

en: Page Width
ca: Ample de la pàgina

en: Page width in mm.
ca: Ample de la pàgina en mm.

en: Page Height
ca: Alçària de la pàgina

en: Page height in mm.
ca: Alçària de la pàgina en mm.

en: PDF Version
ca: Versió del PDF

en: The PDF version of the document.
ca: Versió del PDF del document.

en: Producer
ca: Productor

en: The application that converted the document to PDF.
ca: L'aplicació que ha convertit el document a PDF.

en: Embedded Files
ca: Fitxers encastats

en: Number of embedded files in the document.
ca: Nombre de fitxers encastats al document.

en: Fast Web View
ca: Vista ràpida del web

en: Set to “1” if optimized for network access.
ca: Estableix a «1» si s'optimitza l'accés a la xarxa.

en: Printing
ca: Impressió

en: Set to “1” if printing is allowed.
ca: Estableix a «1» si es pot imprimir.

en: Printing in High Resolution
ca: Impressió en alta resolució

en: Set to “1” if high resolution printing is allowed.
ca: Estableix a «1» si es permet la impressió d'alta resolució.

en: Copying
ca: Còpia

en: Set to “1” if copying the contents is allowed.
ca: Estableix a «1» si es permet la còpia del contingut.

en: Modifying
ca: Modificació

en: Set to “1” if modifying the contents is allowed.
ca: Estableix a «1» si es permet la modificació del contingut.

en: Document Assembly
ca: Edició del document

en: Set to “1” if inserting, rotating, or deleting pages and creating navigation elements is allowed.
ca: Estableix a «1» si la inserció, rotació o supressió de pàgines i la creació d'elements de navegació són habilitades.

en: Commenting
ca: Comentari

en: Set to “1” if adding or modifying text annotations is allowed.
ca: Estableix a «1» si l'addició o modificació d'anotacions de text és habilitada.

en: Form Filling
ca: Emplenament de formularis

en: Set to “1” if filling of form fields is allowed.
ca: Estableix a «1» si l'emplenament de camps de formulari és habilitat.

en: Accessibility Support
ca: Suport d'accessibilitat

en: Set to “1” if accessibility support (e.g. screen readers) is enabled.
ca: Estableix a «1» si el suport d'accessibilitat (per exemple, els lectors de pantalla) són habilitats.

en: Contact information for the creators or distributors of the track.
ca: La informació de contacte dels creadors o distribuïdors de la pista.

en: License
ca: Llicència

en: License information.
ca: La informació de la llicència.

en: Location
ca: Ubicació

en: Location where track was recorded.
ca: La ubicació on s'ha enregistrat la pista.

en: Maximum bitrate
ca: Taxa de bits màxima

en: Maximum bitrate in kbps.
ca: Taxa de bits màxima en kbps.

en: Minimum bitrate
ca: Taxa de bits mínima

en: Minimum bitrate in kbps.
ca: Taxa de bits mínima en kbps.

en: Nominal bitrate
ca: Taxa de bits normal

en: Nominal bitrate in kbps.
ca: Taxa de bits normal en kbps.

en: Organization
ca: Organització

en: Organization producing the track.
ca: L'organització que ha produït la pista.

en: Vendor
ca: Proveïdor

en: Vorbis vendor ID.
ca: L'identificador del proveïdor de Vorbis.

en: Vorbis Version
ca: Versió de Vorbis

en: Vorbis version.
ca: La versió de Vorbis.

en: Audio
ca: Àudio

en: Image
ca: Imatge

en: unsupported tag (suppressed %ld B of binary data)
ca: etiqueta no admesa (%ld B suprimida de dades binàries)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Portrait
ca: %s, Retrat

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4)
en: %s, Landscape
ca: %s, Paisatge

en: Joint stereo
ca: Estèreo conjunt

en: Dual channel
ca: Canal dual

en: Single channel
ca: Un sol canal

en: Undefined
ca: No s'ha definit

en: Layer I
ca: Capa I

en: Layer II
ca: Capa II

en: Layer III
ca: Capa III

en: Reserved
ca: Reservat

en: None
ca: Cap

en: Failed to change working directory to a temporary directory.
ca: Ha fallat el canvi de la carpeta de treball a la temporal.

en: Failed to create a directory in which to store temporary files.
ca: Ha fallat la creació de la carpeta on desar els fitxers temporals.

en: Couldn’t read from the directory %s: %s
ca: no es pot llegir de la carpeta %s: %s

en: Creating directory %s…
ca: Crea una carpeta %s…

en: Failed to create the directory %s
ca: No s'ha pogut crear el directori %s

en: There was an error displaying help.
ca: S'ha produït un error en mostrar l'ajuda.

en: Couldn’t move path from “%s” to “%s”: %s
ca: No es pot canviar el camí de “%s” a “%s”: %s
