gnome-connections master - en to da translation catalogue (87 entries)

en: Connections
da: Forbindelser

en: View and use other desktops
da: Vis og brug andre skriveborde

en: Connections allows you to connect to and use other desktops. This can be a great way to access content or software on a different desktop operating system. It can also be used as a way to provide support to users who might need help.
da: Forbindelser lader dig forbinde til og bruge andre skriveborde. Dette kan være en god måde at tilgå data eller programmer på et andet skrivebordsoperativsystem. Programmet kan også bruges til at hjælpe andre brugere.

en: A range of different operating systems can be connected to, including Linux and Windows desktops. You can also connect to virtual machines.
da: Det er muligt at forbinde til en række forskellige operativsystemer inklusive Linux- og Windowsskriveborde. Du kan også forbinde til virtuelle maskiner.

en: Connections uses the widely supported VNC and RDP protocols, and one of these must be enabled on the desktop that you want to connect to.
da: Forbindelser bruger de bredt understøttede protokoller VNC og RDP. En af disse skal være slået til på det skrivebord, du vil forbinde til.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: vnc;rdp;remote;desktop;windows;support;access;view
da: vnc;rdp;fjern;remote;desktop;;skrivebord;windows;support;hjælp;adgang;tilgang;tilgå;vis

en: Remote Desktop (VNC) file
da: Fjernskrivebordsfil (VNC)

en: Delete
da: Slet

en: Properties
da: Egenskaber

en: A remote desktop client for the GNOME desktop environment
da: En fjernskrivebordsklient til GNOME-skrivebordsmiljøet

en: Couldn’t open file of unknown mime type %s
da: Kunne ikke åbne fil af ukendt MIME-type %s

en: Connection to “%s” has been deleted
da: Forbindelsen til “%s” er blevet slettet

en: Undo
da: Fortryd

en: URL to connect
da: URL som der skal oprettes forbindelse til

en: Open .vnc or .rdp file at the given PATH
da: Åbn .vnc- eller .rdp-fil på den angivne STI

en: Open in full screen
da: Åbn i fuldskærm

en: Too many command-line arguments specified.
da: Der er angivet for mange kommandolinjeargumenter.

note: Translators: %s => the timestamp of when the screenshot was taken.
en: Screenshot from %s
da: Skærmbillede fra %s

en: Screenshot taken
da: Skærmbillede taget

note: Translators: Open is a verb
en: Open
da: Åbn

en: Authentication failed: %s
da: Godkendelse mislykkedes: %s

en: Connecting to “%s” for the first time. To be sure you're connecting to the machine it claims to be, please verify the fingerprints match. This process is only done once.
da: Forbinder til “%s” for første gang. For at sikre at du forbinder til den maskine, som maskinen påstår at være, så kontrollér venligst, at fingeraftrykkene stemmer. Denne proces udføres kun én gang.

en: The remote server “%s” certificate doesn't match local copy. It may be someone's pretending to be the server.
da: Certifikatet for fjernserveren “%s” svarer ikke til den lokale kopi. Nogen foregiver måske at være serveren.

en: The remote server “%s” requires a username and password to continue to connect.
da: Fjernserveren “%s” kræver et brugernavn og en adgangskode for at fortsætte med at forbinde.

en: _No Thanks
da: _Nej tak

en: _Close
da: _Luk

note: Translators: Combo item for resizing remote desktop to window's size
en: Resize desktop
da: Ændr størrelse på skrivebord

en: Take Screenshot
da: Tag skærmbillede

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Enter the network identifier of the remote desktop to connect to:
da: Indtast netværks-id for fjernskrivebordet, du vil forbinde til:

en: Connection Type
da: Type af forbindelse

en: RDP (standard for connecting to Windows)
da: RDP (standard for forbindelser til Windows)

en: VNC (standard for connecting to Linux)
da: VNC (standard for forbindelser til Linux)

en: Help
da: Hjælp

en: Connect
da: Forbind

en: _Username
da: _Brugernavn

en: _Password
da: _Adgangskode

en: Sign In
da: Log ind

en: Open Connection
da: Åbn forbindelse

en: Verify
da: Kontrollér

en: Cancel
da: Annuller

en: Verify Fingerprint
da: Kontrollér fingeraftryk

en: On Windows run certlm.msc or certmgr.msc
    and copy the certificate from
    <b>Remote Desktop>Certificates</b> to a file.
    Then obtain its fingerprint via
    "certutil.exe -hashfile file SHA256".
    
    If GNOME is used on the connected endpoint,
    the fingerprint can be verified in the Settings,
    <b>Sharing>Remote Desktop>Verify Encryption</b>.
da: På Windows kan du køre certlm.msc eller certmgr.msc
    og kopiere certifikatet fra
    <b>Fjernskrivebord>Certifikater</b> til en fil.
    Find så dens fingeraftryk via
    "certutil.exe -hashfile fil SHA256".
    
    Hvis GNOME bruges på det forbundne slutpunkt,
    kan fingeraftrykket kontrolleres i indstillingerne,
    <b>Deling>Fjernskrivebord>Kontrollér kryptering</b>.

en: Unexpected Certificate
da: Uventet certifikat

en: Delete Local Certificate
da: Slet lokalt certifikat

en: Authentication Required
da: Kræver godkendelse

en: Username…
da: Brugernavn …

en: Password…
da: Adgangskode …

en: Domain…
da: Domæne …

en: Domain field is commonly optional and can be
    left empty.
da: Domænefeltet er normalt valgfrit og
    kan stå tomt.

en: Authenticate
da: Godkend

en: Welcome to Connections
da: Velkommen til Forbindelser

en: Click next to learn about remote desktop.
da: Klik næste for at se flere oplysninger om fjernskrivebord.

en: Access other desktops
da: Tilgå andre skriveborde

en: Connections allows viewing the screens of other desktops. They can also be controlled using the pointer and keyboard.
da: Forbindelser kan vise skærmen fra andre skriveborde. De kan også styres med markør og tastatur.

en: Connect to different operating systems
da: Forbind til forskellige operativsystemer

en: You can access Linux, Mac, and Windows desktops.
da: Du kan tilgå Linux-, Mac- og Windowsskriveborde.

en: Setup is required
da: Kræver opsætning

en: Remote desktop typically needs to be enabled on the computer you want to connect to.
da: Fjernskrivebord skal typisk være slået til på den computer, du vil forbinde til.

en: Start by creating your first connection
da: Begynd med at oprette din første forbindelse

en: To begin, you will need the address of the computer you want to connect to.
da: Til at begynde med får du brug for adressen pâ den maskine, du vil forbinde til.

en: Connection preferences
da: Indstillinger for forbindelse

en: Address
da: Adresse

en: Name
da: Navn

en: Fit window
da: Tilpas vindue

en: Original size
da: Oprindelig størrelse

en: New
da: Ny

en: Application Menu
da: Programmenu

en: Search
da: Søg

en: Go Back
da: Gå tilbage

en: Display Menu
da: Vis menu

en: Disconnect
da: Afbryd

en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: About Connections
da: Om Forbindelser

en: Display
da: Visning

en: View only
da: Kun visning

en: Show local pointer
da: Vis lokal markør

en: Enable audio
da: Slå lyden til

en: Bandwidth
da: Båndbredde

en: High quality
da: Høj kvalitet

en: Fast refresh
da: Hurtig opdatering

en: Scale mode
da: Skaleringstilstand

en: Click the add button to create your first connection
da: Tryk blot på tilføjelsesknappen for at oprette din første forbindelse

en: Couldn’t parse the file
da: Kunne ikke fortolke filen

note: Translators: %s is a VNC file key
en: VNC File is missing key “%s”
da: VNC-filen mangler nøglen “%s”
